Autobusdienst Venray-Helmond Venray-Deurne-Helmond Helmond-Deurne-Venray Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Binnenland. Gemei Dienstregeling ingaande 7 Oct. 1934. G. KUPERS, VENRAY Tel. 95 ♦Vertrek Venray Henseniusplein 7 00;d Heide café G. van Dijck 7 04 3 Café de Nachtegaal 7 05£ Ysselsteyn 7 11 Crayenhut 7 14" 'Deurne Markt Hotel De Zwaan 7 23 Deurne Barrier 7 26N Rooseind overweg 7 36 Helmond Molenstr. v.d. Meulen 7 40"S ♦Aankomst Helmond Station 7 452 10 10 10 15 10 25 10 30 10 35 1 40 1 44 1 45 1 51 1 54 05 10 20 25 30 35 39 40 46 49 00 05 15 20 25 7 50-d 7 54» 7 55£ 3 01 c 8 04" 8 15 8 20N 8 30 c 8 35-u 8 40< Helmond Station 7 50-d 11 00 2 50 6 40 9 00-d Helmond Molenstr. v.d. Meulen 7 55 11 05 2 55 6 45 9 05» Helmond Molenstr. Ant. Kusters 7 57£ 11 07 2 57 6 47 9 07£ Rooseind overweg 8 00 c 11 10 3 00 6 50 9 10 n Deurne Barrier 8 10" 11 20 3 10 7 00 9 20" Deurne Markt Hotel De Zwaan 8 15 c 11 25 3 15 7 02 9 25 Crayenhut 8 25£ 11 35 3 25 7 10 9 35N Ysselsteyn 8 28 11 38 3 28 7 13 .9 38 9- Café de Nachtegaal 8 34 0 11 44 3 34 7 19 9 44 Heide café G. van Dijck 8 35-s 11 45 3 35 7 20 9 45S Aank. Venray Henseniusplein 8 40z 11 50 3 40 7 25 9 50< aan veevoeder zal daarentegen een ongunstigen invloed hebben op het aanbod van melk, kaas, eieren en vooral van vetten, waarvan de ver koop reeds van regeeringswege wordt gecontroleerd. De invoer van deze artikelen zal waarschijnlijk booger moeten worden. Van erwten, boonen, linzen zal de invoer even hoog moeten zijn als in voorafgaande jaren. Het tekort aan fijnere groenten zal moeten worden gecompenseerd door de ruwere soorten, zooals kool en wortelen, waarvan de hoeveelheid waarschijn lijk voldoende zal zijn. De oogst van de voornaamste producten graan en aardappelen, acht men. althans voor menschelijk ge bruik, volkomen toereikend. Men heeft nog geen voorstellen gedaan omtrent de wijze, waarop men tege moet wil komen aan het tekort aan veevoeder, doch vermoedelijk zal men zijn toevlucht moeten nemen tot invoer, hetgeen het deviezen- vraagstuk natuurlijk nog moeilijker zal maken. Er zal dus meer invoer noodig zijn van melk, kaas eieren en vetten, w.o. boter, evenveel invoer van erwten, boonen en linzen. Van andere producten is er „waarschijnlijk" voldoende. Graan en aardappelen zijn er vol doende voor menschelijk gebruik, maar waar zal men het vee mee voeren bij het groote tekort aan veevoeder? Uit een en ander volgt, dat Duitsch- land nog veel meer levensmiddelen zal moeten invoeren dan in andere jaren. Alle propaganda en alle verhooging van invoerrechten, alle systematisee ring en uitbreiding van landbouw onderwijs ten spijt, gelukt het Duitsch- land niet, zijn land- en tuinbouw, zijn teelt van groot- en klein en pluimvee zoover op te voeren, dat het zich zelf van levensmiddelen kan voorzien. Men vormt in enkele jaren de menschen niet, die dat kunnen bewerken. Daar moeten geslachten overheen gaan. Ontwikkeling, onder vinding en aanpassing eischen vele jaren. Ook de Nederlandsche land en tuinbouwers en veetelers is hun kennis niet in korten tijd aangewaaid. De historie onzer pluimveeteelt van de laatste 25 jaren b.v. heeft bewezen, wat er voor noodig is, om de pro ductie economisch op zeer hoog petl te krijgen. En daarin is het doel nog lang niet ten volle bereikt. werkster, die nooit mopperde over haar arbeid en daarbij altijd op geruimd van humeur. Op die manier tobde zij heel aardig rond, tot de tijd aanbrak, dat Ties onder dienst moest. Men had geprobeerd hem vrij te krijgen als koslwinüende zoon eener we duwe, maar het was niet gelukt en zoo had Ties twee jaar bij de huzaren gediend. Hij was er door zijn verblijf bij de soldalen niet beter op gewor den; welke boerenjongen is bij de soldaten wel beter geworden God moge de goede boerenjon gens bewaren voor de beschaving die zij het militaire leven zooge naamd verkrijgen. Ties, die van natuur een jolig en opgeruimd humeur had en gaarne meedeed, had bij de hu zaren maar al te veel gelegenheid daorloe gevonden en, alhoewel hij nooit heelemaal builen de schreef ging, was zijn zieleleven toch niet van lidteekens vrij gebleven. Wanneer hij dien onzaligen militairen diensttijd niet meege maakt had, zou hij waarschijnlijk gevrijwaard gebleven zijn voor den diepen val der latere jaren. II. TIES EN TRUI. Toen Ties van de »soldaoten" teruggekomen was, had hij zijn dienst op den Lerkenhof weer terstond kunnen aanvaarden, want de Lewwerik was over den knecht dien hij ter vervanging van Ties gehuurd had, niet tevreden ge weest en had hel zoo ingericht, Autarkie in de levensmiddelen voorziening zal voor Duifschland wel lang tot de vrome wenschen blijven behooren. Aanzienlijke vermeerdering van den invoer is volgens het Bureau voor marktonderzoek de voorwaarde voor het wegnemen van de vrees, dat er in den komenden winter een aan zienlijk tekort aan levensmiddelen zal zijn. Maar om dien invoer te ver krijgen, zal Duitschland naar grooter vertrouwen moeten streven wat de betaling der geleverde goederen aan gaat. DIERENDAG. De geldbussen rammelen 1 Voor een goed, doel maar... overdrijving schaadt. Kinderen zien U aan De speciaal-dagen zijn weer be gonnen Op 3 October hadden we Dierendag, straks volgen een Vredes- dag, daarna een Wereld-Spaardag enz. Het seizoen van speciaal dagen werd tot heden in Mei besloten met een Moedersdag, maar het schijnt, dat vaardige geesten een verlenging van de serie hebben bedacht, want in den afgeloopen zomer hebben we een autobus zien passeeren, welke was volgepropt met een uitgelaten gezelschap van maanelijke personen, welke aan den achterkant van de bus een cartonoen schild meevoerden, waarop stond vermeldHedec is het Vadersdag Van de onderscheidene speciaal- iagen kan een goede werking uit gaan, doordat onze gedachten een oogecblik worden geconcentreerd op wat mooi en goed is. op wat nobel en plicht kan worden geheeten en ondoordacht zou kunnen blijven in de sleur van het leven. Een gevaar is echter, dat de speciaal dagen ook kunnen leiden tot een zekere ver vlakking van gevoelens. Er zullen menschen zijn, voor wie zoo'n Moederdag een ware uitkomst beteekent. Ze gevoelen, dat ze aan hun moeder wel het een en ander verschuldigd zijn en loven de ge legenheid, welke Moederdag hun biedt, om zich van hun „plicht" te kwijten. Ze koopen een keurige bos bloemen en bieden die „het oude mensch" op Moedersdag aan. met een zoen, een paar tranen vanwege de ontroering en de zelfvoldoende dat de plaats voor Ties bij diens terugkomst weer open was. In Groenrode bestaan geen heel groote boerderijen of landbouw bedrijven; de Lerkenhof was er een van de middelsoort: een boerderij met twee paarden. In de landbouwstreken, waar akker bouw de hoofdzaak is, wordt de omvang van een boerderij ge woonlijk geschat naar het aantal paarden, dat men er voor het bebouwen der akkers houdt en op die wijze kan men een berekening maken van het aantal bunders of »morgens", die onder de ploeg zijn. De Lerkenhof was een flink aan eengelegen complex met een sterk alhoewel ouderwetsch huis, met later bijgebouwde nieuwe schuur en een groot alleenstaand bakhuis waar levens gewasschen werd. Het behoorde in onbezwaarden eigendom aan Grat Verberken, die met het geld dat zijn vrouw hem ten huwelijk gebracht had, direct na zijn trouwen de laalsle hypo theek afgelost en nadien nu en dan nog een lapje grond er bij gekocht had. De bijnaam van Lewwerik had hij van zijn vader ge-erfd; vroeger had hij de jonge Lewwerik ge- heeten, tegenwoordig moest hij 't maar met Lewwerik alleen doen. In hel Groenrodesche dialekl beteekent het woord »Ierken" zoo wel leeuwerikken alsook lerken- boomen. Of de Lerkenhof nu naar de leeuwerikken of naar lerken- boomen genoemd is, moet nog uitgemaakt worden. Gerardus, of afgekort Grat Ver- berken was een forsehe boeren wetenschap, dat ze zich weer voor een jaar lang een dankbaar kind hebben betoond. Bij zulk een beleving van den Moedersdag zijn slechts degenen ge baat, die dezen speciaal dag hebben uitgedacht, n.l. de bloemenkweekers. Wat we hier zeiden van den Moedersdag, geldt in zekere mate mede voor den Dierendag, tegen welks opzet we overigens volstrekt geen bezwaren hebben. We houden te veel van dieren, dan dat we niet zouden wenschen, dat ook middels een speciaal-dag de dierenliefde zal worden verbreid. Naar ons gevoelen echter wordt de Dierendag te eenzijdig als een collectedag, ter versterking van de kasmiddelen der vereeniging voor dierenbescherming opgezet en beleefd Daarmee kan 't eigenlijke doel wel op indirecte wijze worden bevorderd, maar we zouden er toch meer voor gevoeleD, dat de Dierendag worde benut voor eene verspreiding b.v. van geschriften, welke duidelijk maakten, wat de mensch verschuldigd is aan het dier, hetwelk hij door bezitname aan zijn wil heeft onder worpen en ook aan de dieren, welke vrij levende in de natuur, recht heb ben op onze verstandelijke en men- schelijke bescherming. Die voorlichting zou ten deele kunnen uitgaan van de vereenigingen voor Dierenbescherming, maar daar naast ook van alle organisaties en persoonlijkheden, die zich geroepen kunnen achten om ten aanzien van de dieren-rechten en onze mensche- lijke plichten, een ethisch lesje uit te deelen. De pers zou van al dezen een machtige spreektrompet kunnen zijn. De vereenigiug voor dierenbescher ming omvatten lang niet alle elemen ten, die zich van een gezonde dieren liefde bewust mogen achtende georganiseerde dierenbeschermers uiten vodr een belangrijk deel althans hun of haar dierenliefde op een wijze, welke soms als over dreven, soms als onnuttig en on- practisch wordt aangevoeld door velen, die buiten die georganiseerde rijen staan en toch niets onderdoen in oprechtheid van gevoelen voor dieren-rechten en menschelijke plich ten jegens het dier. Door te groote sentimentaliteit verwordt de „officieele" dierenbe scherming hier en daar tot een ethischen eeredienst, waarbij het Ivpe, die goed zijn best deed en daarbij flink vooruitkwam. Met z'n vrouw had hij het op zijn manier nogal goed getroffen, want zij was een brave, hard werkende echtgenoole. Dat zij ook van de «behoudende kant» was, kwam goed met zijne inzichten overeen, want hij smeet het ook niet over de balken». Erg leep of piender was hij nu juist niet, maar dat werd gecompen seerd door zijn onbegrensd wan trouwen, het gewone verschijnsel bij een boer, die zelf tot de over tuiging gekomen is, dat hij niet al te schrander is en oppassen moet. Als een gevolg van dien karak tertrek loonde hij zich erg karig en even weinig mededeelzaam met zijn woorden als met zijn centen. Kwam er een beestenkoopman om een rund, een »ve.rkescommis- sionair» orn een vet varken of een «roskemmer» om een paard te koopen, dan liet hij ze maar praten en kletsen, zonder dat het eenigen vat op hem had. Hij loerde er dan alleen op, dat zij iels zouden uit laten, dat hem in zijn kraam te pas kon komen, of dat ze zich verpraten zouden. Dezelfde lakliek volgde hij zelf ook, als hij naar de markt of op den handel ging om iets te koopen. De kooplui kenden hem allang in zijne finesses, maar hij had ook de reputatie dat hij verdomd taai was, toch hadden ze niet ongaarne met tiem te doen, want hij was boven alles stipt eerlijk en een man van zijn woord. Wat zijn uiterlijke verschijning aangaat; zou hij zonder twijfel inzicht voor verhoudingen en reali teiten geheel zoek raakt. Dieren bescherming is dikwijls meer gebaseerd op een (onbewuste) drang om het eigen verweekte gemoed te bescher men dan op de behoefte om werke lijk dierenleed te verzachten. Enkele laren geleden spoelde een levende wal vise h op de Engelsche kust aan en toen heeft men gepoogd om den kolos per vrachtauto te vervoeren naar een groot, natuurlijk bassin, om te pogen het daar in leven te houden. Het beest trompetterde luid onder weg en stierf, vóór het bassin was bereikt. De verslagen in de pers van dit vervoer hebben een stroom van verontwaardiging gewekt en het regerfde bij de autoriteiten protest telegrammen van vereenigingen voor dierenbescherming. De menschen rilden, als ze zich het benauwende geluiden van dit trompetterende, stervende beest indachten. Wij keuren de toen ondernomen poging om het dier naar een bassin over te brengen geenszins goed, maar we zien ten slotte geen verschil in den dood van deze walvisch en 't sneven van de millioenen schollen, botten, palin gen, garnalen enz., welke geregeld op de karren van venters en de banken van winkeliers in doodstrijd liggen te spartelen, zonder dat ze in staat zijn om daarbij geluid voort te brengen en... het menschelijk gemoed aldus geweld aan te doen. We zouden wenschen, dat het gebruik van honden als trekdier niet meer benoodigd ware en verboden kon worden, maar menige goed ver zorgde trekhond met zijn tong uit z'n bek een hond kan nu eenmaal slechts uitsluitend over de toDg transpireeren is te benijden, ver geleken bij het lot van het „dames hondje", dat door Japansche of Chineesche „fokkunst" is vervormd tot een onmogelijk mormelachiig „ras", dat alle natuurlijkheid van „zijn" of „leven" heeft verloren en, om te kunnen „gedijen", moet worden ver troeteld met een jasje en meet worden gelegerd in een wol-gevuld mandje, waar het wordt gevoed met suiker klontjes en gebakjes. We krijgen wel eens een kat van een of anderen buurman op bezoek en als we wat lekkers voor zoo'n kat hebben, dan krijgt ze dat. Maar we hebben ook wel eens een emmer water naar ze gegQoid, toen ze met een gestolen malsch lapje uit de openstaaode keuken vluchtte. Toch voelen we ons minder dierenbeul dan de mijnheer, die zijn kat het over- groote deel van den dag in een „catterie", een benauwd kattenreonetje houdt opgesloten en voor de rest van den dag in d* kamer, uit vrees, dat poes omgang zal zoeken met soortgenooten, welke niet van haar stand zijn. We hebben een barones gekend, officieele dierenbeschermster, die, op reis gaande, in een speciale mand altijd twee kippen meevoerde. De tegen natuurlijke behandeling van zulke beesten, achten we de erger lijkste dierenkwelling Als de georganiseerde dieren bescherming zich op meer practische, gezonde basis stelde, zou ze o.i. ontzaglijk veel meer leden bekomen, want groot is het aantal menschen, dat een echte, natuurlijke liefde voor 't dier met zich draagt, maar die worden afge3toolen door de over drijving. Die overdrijving vloekt tegen 't menschenlot van den huidigen tijd. „Dieren zien u aan" kweelen men schen elkaar sentimenteel toe en ze hebben er dikwijls geen oog meer voor, hoe kinderen soms kunnen kijken, kinderen, wien de nood en ellende op het gezicht ligt. We kennen een gemeente, waar men eiken zwervenden hond kan oppakken of laten oppakken en naar een asyl vervoeren, waar de Ver eeniging voor Dierenbescherming 't beest doet verzorgen tegen een ver goeding van 40 cent per dag. Een werkloos huisvader, geheel zonder inkomen, krijgt „vanaf het derde kind" een toeslag van 75 cent per week, d l. nog geen 11 cent per dag. En toch zal een zwervende hond gemakkelijker aan de kost komen dan het kind van een werkloozel Laten de georganiseerde Dieren beschermers, al zijn ze het wellicht volstrekt niet met ons eens. nu eens niet boos zijn over dit stukje. We hebben volstrekt niemand willen krenken en we schreven het met oprechte bedoelingen. Waar we practisch iets kunnen doen voor de bescherming van het dier, zal men altijd op ons kunnen rekenen. Dierenbescherming zouden we, in het belang van het dier, zoo graag losgemaakt zien van menschelijke sentimentaliteiten. Dan zullen de clubjes der georganiseerde bescher mers gtGeien tot een machtig leger. En dat is onze wensch op: DIERENDAG 1934 voor een knappe boerenfiguur hebben kunnen doorgaan, want hij was goed geproportioneerd van leden en had regelmatige gelaats trekken, met een goed gevormde neus en donkere oogen, alleen de eene hoek van zijn mond bedierf het ensemble. De rechterhoek van den mond was namelijk erg naar beneden gewrongen en kwam nooit in de normale plooi. De lui, die voor het eerst met den Lewwerik in kennis kwamen, meenden allemaal dat die mondhoek tengevolge van de groote zware zakpijp, dien abnormalen vorm aangenomen en uitgezakt was, want de bewuste pijp hing overdag trouw op haar post. "t Ging er mee als met het koperen scheerbekken boven een barbierswinkel, dat alleen s'avonds naar binnen gehaald wordt. Overdag kwam de pijp nooit van haar plaats, ook niet gedurende het werk, alleen wanneer ze ge stopt moest worden, maar dan nog maar alleen de groote porce- leine kop en verder gedurende de maaltijden. (Wordt vervolgd.) VENRAY. 6 October 1934 Schietwedstrijden te Leunen. Zondagavond had in het Bonds- lokaal te Leunen de plechtige uit reiking plaats der prijzen van de schietwedstrijden van den Bond van Burgerwacht en Landstorm. VeD ray's Fanfare corps luisterde deze plechtigheid op. Het bleek dat de EdelAchtb. Heer Burgemeester v.d. Loo op het laatste oogeoblik verhlcderd was de prijzen uit te reiken, hetgeen nu geschiedde door den ZeerEerw. Heer Pastoor Strijkers. De heer Vissers, hoofd der School, roemde het schoone verloop der wedstrijden, de animo der schutters, en bracht dank aan God voor het schoone weder, dat alles zoo begun stigde. Onder het uitreiken der prijzeD, verscheen de Burgemeester in de zaal en gaf uiting aan zijn leedwezen niet tegenwoordig te hebben kunnen zijn, doch hij gaf zija sympathie te kennen voor Landstorm en Burger wacht, als steunpilaren voor het gezag. De uitslag der wedstrijden is als volgt Vrijw. Landstorm. Korpswedstrijd. Ie Lauwerkrans, Escharen 241 p 2e Beker, Escharen 240 p 3e Lauwertak, Haps 238 p 4e Gouden medaille, Tegelen 238 p 5e idem Blitterswijck 237 p 6e idem idem 237 p 7e idem Velp 237 p 8e idem Overloon 236 p 9e Zilv. medaille, Helmond 232 p 10e idem Niftrik 231 p Burgerwachten. Korps wedstrijd. Ie Lauwerkr., Deurse Ravenst. 246 p 2e Beker, Kessel 245 p 3e Lauwertak, Reuver 243 p 4e Gouden medaille, Velp 242 p 5e idem Nederweert 240 p 6e idem Kessel 238 p 7e idem Haelen 287 p 8e idem Nederweert 236 p 9e Zilv. medaille, Velp 236 p 10e idem Neer 235 p Behendigheids wedstrijd. Ie J. Meussen, Reuver (rijwiel) 2e S. Coenen, Veulen 3e S. Willems, Nachtlgaal 4e G. dé Mulder, Leunen 5e P. Reintjes, Leunen 6e L. Reintjes, Broekhuizen 7e J. v.d. Heuvel. Deurne 8e P. J. Arts, Leunen 9e J. Denissen, Reuver 10e J. Roodbeen, Sevenum lie L. Volleberg. Venray 12e C. Bloemen, Overloon 13e J. Saas, Weert 14e L. v. d. Weyer, Bakel 15e G Jacobs, Reuver 16e P. van Meyel, Leunen 17e J. v. d. Berg, Leunen 18e M. Voermans, Oirlo 19e A. Pijpers, Leunen 20e P. Hendriks, Haelen Medaille verstkomend korps Olr- schot (N.B.) Ver. met grootst aantal voor deel name, Haelen, medaille, 4 vijftallen. Ver. met grootst aantal voor deel name, Kessel, medaille, 4 vijftallen. Personeele baan. Ie J. Meussen, Reuver f 10.80 2e J. Geraets, Neet f 9.— 3e W. van Ratingen, Neer f 7.20 4e G. Gielen, Neer f 5,40 5e G. Schoolmeester, Reuver f 4.50 6e W. Opsteeg, Velp f 3.60 7e Tb. Gerarts, Broekhuizen f 2 70 8e P. Relouw, Kessel f 1.80 Windbuks (heeren Zondag 30 Sept) le P. Reintjes, 2e B. Buyssen, 3e M. Coenders, 4e W. vaa Rens, 5e P. J. Arts, 6e P. van Meyel, 7e P. Relouw (Kessel), 8e J. Weys. Windbuks (dames) le Mej. V2n Meyel-Philipsen, 2e W. Reintjes- Litjens, 3e Maria van Megen (Broek huizen), 4e Maria Kusters, 5e D. Verhalle, 6e G. Pijpers Sijbers, 7e Nella Voesten, 8e Maria Nabuurs. Geluksbaan. le H. v. d. Schans, Deurne, 2e J. Mols, Kessel, 3e L. Janssen. Venlo, 4e F. Smedts, Veulen, 5e L. Reintjes. Broekhuizen, 6e J. Verstraaten, Wanssum. De prijzen kunnen in den loop der week worden afgehaald. Daarna worden ze toegezonden. DUIVENSPORT. Zondag 16 September hield de Postduivenvereniging „De Zwaluw" een wedvlucht met late jonge en onbevlogen oude duiven vaa uit Namèche (B). Afstand 137 K.M. De prijzen werden behaald als volgt Late jonge duiven le en 25e Gebr. Hendriks 2e en-21e Gebr. Siebers 3e en overduif Franken 4e G. v. d. Putten 5e en 13e L. Maas 6e en 7e St. Servaas 8e en 24e G. v. Dijck 9e H. Theeuwen 10e v. d. Heiden lie J. Voesten 12e J. Verstegen 14e en 17e H. Derks 15e E. Vermeulen 16e Jac. v. Dijck 18e P. Manders 19e Gebr. Strijbosch 20e en 22e L. Coopmans 23e Gebr. Spee Gelost om half 9 met Z.-Westen- wind. Aankomst eerste duif 10 uur 11 min. 18 sec. Laatste duif 10 uur 25 min. 57 sec. Oude duiven le, 20e, 24e en 29e Gebr. Rutten 2e A. Loonen 3e, 8e, 31e en overduif J. Dinjens 4e en 25e Th. Janssen 5e en 28e H. Derks 6e en lie J. Janssen 7e Franken 9e Gebr. Strijbosch 10e, 21e, 22e en 23e H. Peeters 12e Van der Heiden 13e G. Janssen 14e en 15e Gebr. Hendriks 16e J. Verstegen 17e en 19e G. v. Dijck 18e P. Manders 26e J. Voesten 27e L Maas 30e Van de Ven Aankomst eerste duif 10 uur 10 Laatste duif 10 uur 22 min. 22 seq. min, 30 sec. Zondag 23 September een wed vlucht van uit Jemeppe (B). Afstand 152 K.M. Late jonge le en 8e P. Manders 2e J. Verstegen 3e St. Servaas 4e G. v. Dijck 5e J. Kusters 6e en 19e Gebr. Siebers 7e Gebr. Rutten 9e Franken 10e Gebr. Spee lie G. v. d. Putten 12e, 20e en 22e A. Loonen 13e J. Strijbosch 14e Gebr. Strijbosch 15e J. v. Dijck 16e v. d. Heiden 17e en 21e Gebr. Hendriks 18e L. Maas Overduif J. Voesten Gelost half 9 met Zuiden wind. Aankomst eerste duif 10 uur 19 min. 26 sec. Laatste duif 10 uur 39 in. 38 sec. Oude duiven le Gebr. Spee 2e G. Janssen 3e en 10e G. v. Dijk 4e, 15e en 25e P. Janssen 5e en 6e P. Manders 7e Jac. v. Dijck 8e en lie J. Arts 9e St. Servaas 12e en 16e Franken 13e G. v. d. Putten 14e en 17e Gebr. Strijbosch 18e en 26e Gebr. Rutten 19e J. DiDjens 20e J. Janssen 21e, 22e, 23e en 24e H. Peeters Overduif J. Voesten. Aankomst eerste duif 10 uur 17 min. 6 sec. Laatste duif 10 uur 37 min. 39 sec. De Lombokexpeditie her dacht. Tien jaar Indië vluenten. De Hilversum- sche filmbrand Lutinegoud. In afwachting dat wij, dapperen uit de mobilisatiejaren, nog wat ouder rheumatischer zijn geworden om met succes onze rol van „oudstrijders" te kunnen vervullen bij nationale feesten en plechtige herdenkingen, moeten wé teren op den roem van onze „klonialen". Van degenen, die in 1894 op Lombok een einde maak ten aan de overheersching der Bali- neezen, blijken er nog 400 in leven ten deele kras genoeg ter been te zijn geweest om ter gelegenheid van de herdenking der expeditie, welke 40 jaar geleden uitg ng, te defileeren voor H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Een aantal was nog in staat om vooraf 'n marsch te maken van den Haagschen Dieren tuin naar het Huis ten Bosch, waar de vorstinnen vertoefden, een afstand van een „stief ketierke". Een aader deel der oudstrijders werd met kus sen naar het paleis vervoerd, waar de mannen alsnog plaats namen in de rijen der defileerenden. Een ander deel tenslotte moest in de bussen achterblijven, welke achter de troep opreden. We lezen van het geheel, dat het een „treffende" plechtigheid is geworden. De oudjes werden ten slotte op een gemeenschappelijken maaltijd onthaald, waarbij ze elkander op het verhaal van hun dappere belevenissen van 40 jaar geleden hebben vergast. Ze zullen daarbij wel herhaaldelijk hebben geconstateerd, hoe sael de tijd pleegt te gaan. En inderdaad, wie zou hebben gedacht, dat 't Maandag j 1. al weer tien jaar is ge leden, dat de eerste Iodië vlucht door Van der Hoop, Van Weerden, Poelman en Van den Broeke, werd volbracht 't Lijkt nog zoo kort geleden 1 Die jongens waren 51 dagen onderweg op den Balkan werden ze door motorpech opge houden - en ze kwamen met de boot terug. Thans volbrengt de K.L.M. regelmatig heen- en weer- vluchteni van Indi dan een De Hi droevige VaD de reeds drii gevaar V| weken. Jj schuld vi^. over de n heidsmaatj gebeurde 1 voor fi|| officieele toezicht publiek ge Degenet pogen om dat meer de zee in omsloten weer de trekken, m te zijn om op het wti nadat de 2 Men is van de n roeste koge weldra 1 r hebben I V erlotii IVtÜ Wat dt, treft, god van 27 M trekking e October Notaris Nijmegen. Uwe a< vestigd, d stelling di van de sti dat ij wel aan megen beh den, wili prijs. De voorl circulaire te lezen sii loten, die 1 staan, kuon prijs." Zelateurs land, die wenschen aanmelden te Nijmege een voldoe hebben, 00 jaar op eet reis Daar 1 Heilio--Law De afrei: vóór 25 0 Regelt I Naar wij ber a s. de worden gi van de waterschap Verschil aanwezig 2 der Koning mr. E. J. W ester flieri Gemeente' Burgeme Eindhoven 100.000ste bieden, ter dotatie in baokboekje of van een de uit le; datum, het de gemeent Over de 1 te rente ka beschikken, van 21 jaa 100.000ste zich van komt vesti| aan de een 101e duizet Jongeï Zondagav naarSittard, door eec gereden. De afgeloopen overleden. HET NI De Venlos handel De nleuS Duitschland|i wekt bij Fruithandel betaling v geleverde zal voorg exporteurs De gewraa verre goe< export e exporteurs, leverden 0; goed gi betalingsre eerst zoudf zeer voor den kant v bij de niet)*' worden), overzien. De Ka#

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6