pAtrówft Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. .JACfONllfr e manufacturen blijken toch het manufacturen blijken toch het YOORDEEUQST/ Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Politieke Ontwikkeling. Bezuiniging Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 29 September 1934 VI|f en vijftigste Jaargang No 39 PEEL EN MAAS ,C - 1 Vanrou UK of npr nnst 1 „nVhRlEMIIKN: 1—8 regels 60 cenl, elke regel meer 7>/« et. PRIJS DER ADVh bj. ab0|ln8ment iagere tarieven. Uiteaye van FIRMA VAN DEN MllNOKHOK VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De ledenlijsten onzer Katb. Kiesvereenigingen. l)e a.s. verkieziog van Fro vlodale Staten. Noodzakelijkheid vaa poli tieke ontwikkeling, Wij naderen weer den tijd van winteravonden. We.dra De herfst deed de lange eindigt de zomertijd, zija intrede. Het is de tijd. waarin het vereenigingsleven zijn actie op nieuw ontplooit. Ook onze kath kiezersorganisatie gaat een nieuw winterseizoen io. aan het einde, waarvan belangrijke verkiezingen zullen plaats hebben, die voor de Provinciale Staten. Omstreeks half Maart reeds is de «officleele candidaatstelling. Maar het is noodzakelijk, dat al maanden te voren de voorbereiding van deze verkiezing een aanvang neemt, om «ucces te kunnen behalen in den komenden stembusstrijd. De eerste zorg is thans de samen stelling van de ledenlijsten onzer Katholieke Kiesvereenigingen. Het is een geregeld wederkeerend verschijD sel, dat tegen een verkiezingsjaar het aantal leden sterk vermeerdert. Het moest anders zijn. Het ledental van een organisatie als de Kath, Staatspartij moest toch geleidelijk en voortdurend toenemen zonder dalingen in de jareD, waaiin er niets te doen heet te zijn, hoewel et buitengewoon veel te doen is, en stijgingen in de stembusjaren. Dit zal alleen te bereiken zijn. wanneer de plaatselijke organisaties een gestadige actie ontwikkelen door voortdurend te arbeiden aan de po litieke ontwikkeling der katholieken, welke steeds het doel is geweest van deze artikelenreeks, die besturen en leden van de groote noodzakelijk heid daarvan wil doordringen en daaraan medewerken. Die politieke voorlichting en ont wikkeling te wel allerdringendst noodzakelijk in dezen tijd, nu aller wegen rondom ons de grootste politieke verwarring heerscht, welke evenwel niet nalaat ook tal van katholieken in verwarring te brengen. In alle landen heerscht een sterke politieke beroering. Wij ondergaan de wederwaardigheden van onzen tijd en wij kunnen er als afzonder lijke personen niet veel invloed op uitoefenen, maar de Limburgsche Kath. Kiezersbond heeft als deel en een aanzienlijk deel van een groote organisatie als de Kath. Staatspartij een groote taak te vervullen. Op Noordbrabant na heeft Limburg immers het grootste aantal katholie ken van alle Nederlandsche provin cies, In alle landen wordt in staatkunde naar nieuwe wegen gezocht, omdat de menschheid op haar ouden weg door het leven door zulke hevige slagen is getroffen: Oude politieke methoden worden gewantrouwd en verworpen. De volksmassa's worden in beweging gebracht, het verbijsteide volk komt onder de suggestie, dat het zichzelf onmondig te verklaren heeft en de democratie moet verlaten om zich willoos over te geven aan de dictatuur, afstand te doen van eigen zeggenschap en politieke rech ten voor wier verovering 't eens revolutie ontketende zelfs van eigen inzicht en overtuiging. Nu worden revoluties gemaakt door massa's met het doel. zichzelf volkomen machteloos en weerloos, rechteloos en redeloos te laten maken zich vast te ketenen aan den wil van één, aan wien men zich in zij: radeloosheid overlevert, vertrouwend op woorden en beloften en zonder den wankelen grondslag te onder scheiden, waarop de leider hen de toekomst tegemoet voert. De nuchtere toeschouwer slaat zijn handen ineen, dat zoo iets in de twintigste eeuw mogelijk is. Die mogelijkheid ligt in den stof- felijken nood, die de volkeren heeft overvallen en waaruit zij geen uit- omst meer zien. Maar nooit zou et zoover gekomen zijn, wanneer een zoo groot deel der menschheid zich niet had laten losmaken van het v-nristendom, dat in negentien eeuwen der historie bij alle schokken van den tijd de wereld de middelen gaf 001 f,ch redden uit allen nood. Wij, katholieken, moeten ons goed bewust zijn, welk een zware |aak, in 2u|k een tijdperk, waarin net menschdom tastend rondwaart 1 politieke leven een massapartij als de Kath Staatspartij kan vervul len. Zij staat vast op den grondslag van het Christendom. Zij aanvaardt Gods wet als de groote leidraad in het bestuur der volkeren. Zij ziet in de menschen schepselen en onder danen van God, gelijk door geboorte daarom elkanders broeders en zusters, verbonden door den band der naastenliefde. Daarom verwerpt de Katb. Staats partij krachtens haar katholiciteit den klassenstrijd, door socialisten, communisten en in onzen tijd ook door liberalen gevoerd. Daarom aanvaardt zij evenmin nieuwe strocmingen, die niet de rechten van den mensch en van het gezin, het eerstgeboren organisme in de menschelijke samenleving erkennen maar den mensch maken tot slaaf van den staat. De Kath. Staatspartij zal blijven vasthouden aan een gezonden volks invloed op het bestuur des lands, dat geen partij mag dienen, maar de groote volksbelangen te behartigen heeft. Wanneer wij tijdens een wereld crisis op staatkundig terrein deelne men aan een verkiezing voor open bare lichamen, dan ligt de eerste beteekenis daarvan op dit oogenblik niet in de personeo, die wij kiezen, maar dan is zulk een verkiezing een demonstratie voor de katholieke be ginseleD. voor het oprechte verlangen der katholieken van Nederland om het Christendom te laten heerschen in onze samenleving en daarmede de bron van vrede en welvaart. Dat zulk een verkiezing degelijk en vastberaden moet worden voor bereid, spreekt voor ons, katholieken, dus vanzelf.Het gaat meer en meer om den strijd van waarheid en orde tegen de chaotische verwarring op staatkundig terrein. In dien strijd moeten wij stelling nemen, ook bij verkiezingen voor Pro vinciale Staten, die evenzeer als een Tweede Kamer verkiezingen aantoonen, of Nederland partij kiest voor de revolutie, vao welken kant deze ook kome, daD wel voor de Wil van Hem, die de aarde draagt op zijne vingertoppen ROELAND. evenals zulks ook reeds vroeger ge schiedde, eenigszins tegemoet te komen in de kosten van verwarming, verlichting en watergebruik, is een bedrag van f 12 000 uitgetrokken." Zoo lezen wij in een der toe lichtende staten bij de rijksbegrooting. Voor elf man f 12.000 geeft ruim f 1000 per hoofd. Zoo weinig geven de heeren niet voor verwarming, verlichting en water uit, vermits f 1000 maar een tegemoetkoming, zelfs slechts „eenigs- zins" een tegemoetkoming wordt geacht. Duizend guldeD hoeveel gezin nen zouden zich in de handen wrij ven als ze over dat bedrag voor hun heele levensonderhoud in een jaar beschikten. In dezen tijd van bezuiniging, versobering, hoe beet het ook weer, stopt men aan elf heeren f 12.000 extra toe. Mag dat vraagt de Volkskrant. Geldverspilling voor zinledige poespas. Wij hebben het vorige jaren al eens gehad over den ziuledigeo poes pas, die toch feitelijk bet Adres van Antwoord van de Eerste Kamer op de Troonrede is. Het verloop van dat onnoozele spelletje is als volgt geweest: 18 September 's middags 3.30 uur de Eerste Kamer vergadert. De Voorzitter houdt een kort speechje, Hij deelt mede, welke stukken er zijn ingekomen. Hij stelt voor een Adres van Antwoord samen te stel len. Na een debat van 'n paar mi nuten wordt dat aangenomen. Nog een paar formaliteiten worden ver vuld. Uit is de vergadering. 19 September 's middags 2 uur, De Eerste Kamer vergadert. Een paar korte kennisgevingen. Een paar commissiebenoemingen. Uit is de vergadering. Althans in het open baar. Want in besloten kring wordt het ontwerp Adres van Antwoord onderzocht. Zegge en schrijve onderzocht 20 September 11 uur. De Eerste Kamer vergadert. Het ontwerp-Adres van Antwoord komt ter tafel. Er staat als gewoonlijk niets in. Een lid vreest, dat er misschien tóch iets in staat. Neen, neen, verzekeren anderen, er staat niets in. Aange nomen. Uit is de vergadering. Dit Adres van Antwoord is een volkomen dwaze instelling, waarmede de deftige Eerste Kamer zich in elke Septembermaand belachelijk maakt Met Wibaut zijn wij van oordeel, dat hier maar één maatregel op zijn plaats isradicaal afschaffen. De Tweede Kamer deed dit reeds een kwarteeuw geleden, en niemand heeft daarin een onhoffelijkheid jegens de Koningin gezien. Men bewijst Hare Majesteit 'n grootec dienst met de afschaffing van zinledige formali teiten dan met de handhaving daar van uit een oogpunt van hoffelijkheid en traditie. En dat spelletje kost de schatkist ook nog aardig wat geld. Elk lid krijgt voor een vergadering, al duurt ze maar een paar minuten, f 20, zoo dat het grapje van dit Adres ons op een paar duizend gulden komt te staan. Het is in dezen tijd een onverant woordelijke geldverspilling, waaraan menigeen zich ergert. Verwarming, verlichting en water f 1000 „In verband met het voornemen, de commissarissen der Koningin, Een ontstellende brand bij een filmvoorstelling Prinses Juliana in Z. Vlaanderen. Een nationale radio-avond. Marine-manoeuvres. Het rijwielplaatje moet op het rijwiel 1 Reeds jarenlang is het gebruik, dat in katholieke vereenigingsgebouwen filmvoorstellingen worden gegeven welke het katholieke organisatieleven betreffen, dan wel missie-propaganda beoogen. Een betreurenswaardig ongeval bewees Maandag j.l., boe ook bij dergelijke besloten voorstel lingen doeltreffende brandweer-maat regelen geboden zijn. Tijdens het draaien van een missie film voor circa 180 jonge meisjes, is een film in het St. Josepbgebouw te Hilver sum in brand geraakt. Helaas waren geen bluschmiddelen aanwezig, terwijl de uitgangen bovendien afgesloten of versperd waren. Een wilde paniek maakte zich van de kinderen meestee, temeer omdat de brand zich uiterst snel uitbreidde. Slechts dank zij de hulp van omwonenden en voorbij gangers, die deuren en vensters intrapten en dank zij ook 't moedige optreden van pater Buys, die de film afdraaide, is een ontzettende ramp voorkomen. De pater, ofschoon zelf ernstig gewond, heeft alle kinde ren uil het gebouw geleid of ze door de vensters aan de buitenstaanden overgereikt. Nochtans bekwamen circa 50 kinderen brandwondenmeerderen waren er ernstig aan toe en het 6- jarige meisje Koperdraad is overleden Ook de toestand van pater Buys die als laatste het gebouw verliet, is ernstig te achten. Een gestreng onderzoek kan voor de toekomst althans het nemen vaD meer afdoende veiligheidsmaatregelen bij dergelijke voorstellingen verzeke ren. moge wat andere vormen hebben aangenomen, in wezen verschillen de gebezigde middelen weinig of niets van de methoden, welke gebruikelijk waren ten tijde, dat ons land nog in stemdistricten was verdeeld en cleri- caal, liberaal en sociaal elkander met vele" middelen de overwinning plachten te betwisten. Kiezers omkoopen" was in die dagen nét zoo onfatsoenlijk en bij- -wet-verboden als thans. Dat ge beurde dus niet. Wel was het in die dagen een verschijnsel hetwelk we trouwens nog kennen dat in zicht van nieuwe verkiezingen de harten van kamerstaten en raads leden, en van al wie het hoopten te worden, zacht en kneedbaar werden als was en het gemoed van al deze heeren vrouwen waren toen nog politiek-onmondig van een groote teederhpid werd, zóó zelfs, dat het bij elke gepaste gelegenheid vol scboot. Uit die gesteldheid van hart en gemoed kwamen de schoone woor den voort, welke het stemvee als verkiezingsbeloften" leerde kennen. Of degenen, die deze toezeggingen deden, daarmee niet in strijd kwamen met de wet en met den voor ge kozenen af te leggen zuiveringseed Wel neen 1 Deze beloften hadden immers geen materieele waarde I De kiezers wisten het wel, daldecandi- daten een beetje tegen elkaar op stonden te bieden zonder het sereuse plan te hebben om hun beloften ooit na te komen. We herinneren ons, hoe ongeveer een kwart eeuw geleden de rechtsche partijen een pensioentje hadden bedacht voor 70 jarigen. Er zou, meenen we, premie voor betaald moeten worden. Ter linkerzijde smaalde men op deze vondst. Wat had nu ,,'n dooië mensch" de meeste kiezers zijn niet voorbestemd om 70 jaar te worden aan een pensioentje I De liberale hadden de kwestie der ouderdomspensionneering „blanco" gelaten op hun program, dus een vrije zaak voor de gekozenen, maar Bor- gesius begreep toch, dat hij iets moest stellen tegenover de rechtsche ver leiding. Hij stelde een premie-vrij staatspensioen in het vooruitzicht voor.... 70 jarigen en 12 millioen per jaar zou voor dit doel uit de schat kist worden getrokken. En aanstonds zongen de rechtsche broederen in koor Prinses Juliana hield Maandag j.l. een autotocht door Zeeuwsch Vlaan deren en werd daarbij overal zóó hartelijk en spontaan gehuldigd, dat het tot een hernieuwde en indruk wekkende betooging van trouw der Z. Vlaamsche bevolking aan Neder land en het Huis van Oranje is geworden. Prinses Juliana weet zich bemind en populair in den goeden zin des woords te maken. Ook door haar krachtige werkzaamheid ten behoeve van de crisis-slachtoffers. Dinsdag a.s. wordt een nationale radio-avond ten behoeve van het Crisis comité gehouden en H. K. H, zal daarbij wederom zelf het woord tot de bevolking van ons land richten. w M De marine heeft van de week manoeuvres gehouden op de Noord zee. Het heet. dat de oefeningei geslaagd zijn, ondanks het feit, dat Pluvius zware aanvallen op onze vloot richtte. *- Ook de fiscus heeft een aanval in den zin, maar is zoo beleefd geweest om dien tevoren aan te kondigen. Denk er om na 1 November zal iedereen, zonder voorafgaande waar schuwing, worden geverbaliseerd, die zijn belastingplaatje niet aan zijn fiets bevestigd heeft zitten I DE EERSTE VERKIEZINGS PREMIES. Zooals de oude zongen Piepen de jongen. De politieke strijd, zooals die in verkiezingsdagen wordt gevoerd, Borgesius' vernuft Om kiezers te verlokken Heeft danig weer gebluft Uit „blanco" geld getrokken. Hij schiep een lief pensioen Wat zouden we nog wenschen? Uit twee maal zes millioen Voor... „arme dooië menschen"! Onderwijl de partijen aldus braaf tegen elkaar bleven opbieden, maak ten we ons in de boven Moerdijksche kranten erg boos over de ergerlijke wantoestanden in „het donkere Zuiden" en speciaal in Limburg, waar candidaten den euvelen moed betoon den om hun verkiezingsvrienden hier en daar in een café op een vat bier te tracteeren. Dat leek bedenkelijk veel op omkooperij van kiezers, vonden we in onze braafheid, maar is tenslotte heel dat stelsel van verkiezingsbeloften, welke meeren- deels onmogelijk kunnen worden nagekomen, in wezen minder erg dan omkooperij We spraken hierboven van 25 jaar geleden, maar we moeten belaas constateereo, dat we ondanks de verklezingshervormingeD, als invoering van algemeen mannen- en vrouwen kiesrecht, afschaffing van de stem districten, invoering van evenredige vertegenwoordiging enz. en ondanks de voortschrijdende beschaving, in verkiezingsdagen nog het oude verkiezingslied hooren aanheffen, vol van demagogische beloften, welke niets anders zijn dan „fatsoenlijke' pogingen tot omkoopen van de kiezers. Zelfs de „Beweging'' der jongeren welke zich opwerpt om onze maat schappij van het politieke vuil te redderen, ja, van alle politiek ontdoen, zingt nog datzelfde oude verkiezingslied, maar in brutaler vormen en van duidelijker onwettige bedoelingen, dan de politieke slimme- lingen uit het verleden het ooit hebben aangedurfd. Ir. Mussert opende te Amsterdam de verkiezingscampagne, welke ten doel heeft om in 't volgende jaar een aantal N.S.B.-ers, met den Leider aan het hoofd, naar het Binnenhof te brengen. En bij trad daarbij tot den volke met het schoone gebaar van „Zie, hoe onbaatzuchtig wij zijn I De afgevaardigden der N.S.B, zoo beloofde hij, zullen hun schade loosstelling als Kamerlid f 5000 jaar niet voor zich zelf be houden, maar dat geld verdeelen.... onder de kiezers D.w.z. de helft zal worden beschikbaar gesteld voor de oud-gepensionneerde militairen en de andere helft voor nooddruftige kunstenaars. Is er thans nog één oud-gepen sionneerde of nooddruftige kunstenaar die het hart in zijn ziel zal hebben om anders te stemmen dan ennesbee? De premie ligt immers te wachten 1 Men moet bewondering hebben voor den zaakkundigen kijk van den Leider, want feit is. dat de oud gepensionneerden erg ontevreden zijn en terecht en dat het aantal nooddruftige kunstenaars met den dag groeit. Het leger „kunstenaars" onder de 20 jarigen, waaruit onze fascisten meerendeels worden ge kweekt, is aanzienlijk. Het kunstenaar schap alleen is nog in staat om aan de nooddruft van een aantal werk- loozen standing te geven en als die menschen straks nu maar ennesbee stemmen, dan schiet er in 1935 misschien nog een riks per stuk voor ze over om elkaar een paar avonden met een schuimende pot bier gaan be„heil"en. Intusschen, als het ennesbeesche plan navolging gaat vinden bij andere partijen, dan kunnen we het vol gende jaar een vroolijke verkiezing gaan beleven. Eindelijk zullen het de kiezers eens zijn, die het laatste lachen en het beste. Onderwijl onze gekozenen op een houtje krijgen te knabbelen, gaan wij, die hen af vaardigen, jaarlijks den pot van 100 maal 5000 guldentjes verteren, wat tesamen een half millioen uitmaakt. Daar kunnen we een fuif van opzetten We worden allemaal tegenstanders van de devaluatie onzer muntwaarde We zeggen het met Colijnonze gulden moet op peil blijven. Een gave gulden Is goud waard. Maar de zuiveringseed voor de gekozenen Nou ja, laten we dien maar afschaffen DamesEen chique Mantel te bezitten, die alleen voor U gemaakt is en zooals U geen tweede tegenkomt, dat is heerlijk, nietwaar Spreekt er eens met mij over en U zult zien dat uw wensch vervuld kan worden. JOH. JEUKEN-POUWELS, Langstraat la Dames- en Heeren-Tailleur Telefoon 162 (Het huis met de trapjes) Architect de heer A. H. Martens. Ingeschreven werd als volgt Verstralen Oudenhoven f 5675 Gebrs. Oudenhoven, Venray f 5620 P. Coenen, Holthees f 5735 M. Veldhuizen, Maashees f 5375 A. Houwen, Oirlo f 5550 Jan Oudenhoven, Venray f 5636 H. Oudenhoven, idem f 5940 Th. Maassen, idem f 5330 P. Volleberg, idem f 6250 Jan Gerrits. Overloon f 5590 GielenArts, Merselo f 5780 M. Claassen, Venray f 5900 L. Volleberg, idem f 5540 v.d. Braken, Oploo f 5658 Chr. Reijnders, Wanssum f 6000 Verstraelen, Blitterswijk f 5820 Claassen-Lichteveld, Overl. f 5610 Gunning aangehouden. VENRAY. 29 September 1934 Yrouwelyk Jeugdwerk. Op verlangen van Z. H. E. Mgr. Lemmens moet jaarlijks een speldjes dag gehouden worden voor 't diocesaan Vrouwelijk jeugdwerk. De meisjes van de K.J.V. hebben zich bereid verklaard om die speldjes Morgen Zondag te verkoopen Wij bevelen dezen speldjesverkoop ten zeerste in Uw liefdadigheid aan. Een film over de Peel Naar wij vernemen bestaan er plannen tot tooneelbewerking en ver- j van den roman „Het Goud van de Peel" door H. H. J. Maas Paardenmarkt. Op de Maandag gehouden paarden markt waren een 130-tal paarden, hitten en veulens aangevoerd. De markt was zeer druk bezocht, terwijl de handel levendig was. Verschillende dieren verwisselden dan ook van eigenaar. Aanbestedingen. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den Heer H. Jenniskens te Oostrum Architect de heer A. H. Martens. Ingeschreven werd als volgt: Houwen, Olrlo f 5785 Veldhuizen, Maashees f 6017 L. Volleberg, Venray f 57 80 Th. Maassen, idem f 5735 Chr. Reijnders, Wanssum f 5790 M. Claassen, Venray f 5800 Th. Vissers, Wanssum f 5945 J. Gerrits, Overloon f 6470 Gielen—'Arts, Merselo f 5800 G. Verstralen, Venray f 5825 Gebrs. Oudenhoven, idem f 5860 P. Fleuren, Beugen f 6239 Mooren, Horst f 6159 Piet Peeters, Meerlo f 5711 Thijssen, Oirlo f 5760 v.d. Braken, Oploo f 6390 Verstraelen, Blitterswijck f 6077 Maas, idem f 5889 Gegund aan den heer Piet Peeters Meerlo. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een woon- en winkel huis aan de Hofstraat, voor rekening van den heer Ant. Laurensse aldaar, PATRONAATSCOMMISSIE. Woensdag j.l. heeft de „Vereeni- ging Patronaatscommissie Sint Anlo- nius" haar Jaarvergadering gehouden. Er zijn enkele beslissingen gevallen, die aan het Publiek kunnen worden bekend gemaakt, en waarvan men goede nota gelieve te nemen 1. Gezien het feit, dat steeds meer verzocht wordt om op Zondag de groote patronaatszaal te buren, en daarbij dit andere feit, dat ervan de Zondagsche Bijeenkomsten en vooral de Clubvergaderingen der jongens moet gemaakt worden wat er van te maken is, kan voortaan de groote zaal op Zondag niet verhuurd worden. Een uitzondering wordt vanzelf gaarne gemaakt voor Uit voeringen die werkelijk geheel ten bate van het Patronaat zijn, en kan desgewenscht ook gemaakt worden voor eene of andere Vereeniging die nu eeamaal gewend is om jaar in, jaar uit, in deze zaal op te treden. 2. Nu er tocb al rekening wordt gehouden met jongens uit grootere gezinnen, kan de contributie niet worden verlaagd. 3. Jeugdige nieuwelingen kunnen niet voor het Patronaat worden aan genomen, indien zij niet tevens lid willen worden van de Groepvorming of (eD) de Clubvorming. 4. De leeftijd vereischt voor het lidmaatschap van „Goudpluvier" wordt verlaagdmen kan toetreden in het jaar dat men den achtlenjarigen leeftijd zal bereiken. 5. Het bestaande tarief voor het huren van zalen, terrein, meubelen, enz. blijft uit nood gehandhaafd. Voor het huren wende men zich tot den Penningmeester (momenteel den heer W. Laurensse). De Patronaatscommissie con stateert met nadruk, dat de Kerkelijke Overheid aan het Patronaat als zoo danig geen verplichtingen oplegt ten opzichte van jongelui die den achtien- jarigen leeftijd bereikt hebben. Degenen die boven dezen leeftijd de gastvrijheid van het Patronaat ge nieten, behooren zich derhalve als „zonen des huizes" te beschouwen zullen dan met daarmede over eenstemmende genegenheid worden bejegend. 7. Met het oog op het geval, dat hoe langer zoo meer aan het Patronaat om geldelijken sfeun wordt gevraagd, dat toch zelf in hooge mate noodlijdend is, wordt verklaard dat hel Patronaat wel een Instelling van Opvoeding wenscht te zijn, doch geen geldelijken steun mag verstrekken. 8. Jongens die eenmaal het Patro naat verlaten hebben, b.v. bij het begin van den zomer, kunnen slechts bij hooge uitzondering weder als lid worden aangenomen. 9. Meermalen nemen jongens van het Patronaat naar Zondagsche Voorstellingen kleinere broertjes en zusjes mede. Ofschoon dit tot dus verre gaarne gegund is, moet toch om verscheidene redenen dit gebruik, dat een misbruik dreigt te worden, terstond worden afgeschaft. 10. De Patronaatscommissie, zien de haar uitgaven vermeerderen en daarentegen baar inkomsten gedurig verminderen in dezen crisistijd, dringt met vertrouwen aan op steun van alle weidenkenden.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1