't Trekpaard. Pluimveeteelt. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 September 1934, No. 38 (Belgisch type). doel en streven. 't Is eigenaardig en doet zoo vreemd aan, dat er deskundigen in de trek paardenwereld gevonden worden, die somwijlen eene kentering meenen te bespeuren in de fokrichting van 't Belgisch Trekpaard dit kan slechts noodelooze verwarring stichten in de gelederen der koudbloedfokkers. En deze zwenking meent men te kunnen afleiden uit de uitspraak der jury na de kampioensproclamatie in den cinquantenaire. Maar waarom Heeft de Belgische fokker dan geen vastomlijnd plan voor oogen Is de Belgische fokkerij dan ge baseerd op wankele grondslagen en onhechte fundamenten Néén, de Belgische fokkerswereld heeft wel degelijk eminente bouw meesters, die een zuiver omlijnd plan geprojecteerd hebben, mannen, die weten, wat zij willen en willen, wat zij weten, mannen, die slechts werken aan 't ééne doel: 't Belgische Trek paard te perfectionneeren tot een ideaal fokproduct. En nu en dan glanst er aan den internationalen paardenhemel eene ster van wonderbare groote en schit tering 't was in het begin dezer eeuw, de nooit volprezen Brin d'or, zoon Indigene du Fosteau, de on verslaanbare kampioen niet alléén, maar vooral de stamvader, die leiding zou geven en wel in heel de inter nationale koudbloedwereld produc ten van hoog gehalte verwekte hij bij dozijnen wij denken dan aan Moustic de grand glise, Indigene de Wisbecq, Laboureur d'Isaac, Indigène de Lessines, Iuccesseuc, Conqui'vant de Terhaegen e.aen deze laatste schonk door zijn zoon Albion d'or aan de fokkerij een product van een gehalte, zóó schitterend, als de fok kerij nog nimmer kende en niet licht meer schenken zal't was Avenir d'Herse, die 't ideale Belgische paard zeer nabij komt, én wat adel, én wat type, én wat gespierdheid eniobust- heid betreft. En met ongeduld en spanning wordt de dag verbeid, dat een pro duct de internationale arena zal be treden. die dezen geweldenaar zal evenaren, wellicht overtreffen. In welk land en op welk tijdstip bij 't levenslicht zal aanschouwen, dat weten wij niet, bijna zeker is 't echter, dat hij zal geboren worden uit den Albion-Avenir-stam.~ En als 't jaar 1934 aan de Belgi sche fokkerij een kampioen leverde van beste kwaliteiten, maar niet van dat hyper moderne type van Avare, den kampioen van '33. dan is dit absoluut geen zwenking in de fok richting. een loslaten van 't ideale type voor 't meer robuste en ge spierde, néén, 't feit alleen, dat er geen evenwaardige aan Avare in de arena aanwezig was, deed de jury beslissen ten gunste van Ideal de l'Hove. 't Is niet 't bloote type, wat we zoo hoog slean, maar 't feit, dat dat type zoo veel goede hoedanigheden in zich sluit en omvat als kracht en adeldom, gespierdheid en duurzaam heid. Over 't algemeen leert de ervaring, dat juist de in-typ'sche hengsten in de fokkerij meer successen bieden dan de robuste en gespierde vaders, die dat kwaliteitstype missenwij dan denken b.v, aan Indigène du Fosteau, Laboureur d'Isaac, Suivant de Mordicus, Espoir de Quaugnon. naast de hengsten van meer formaat die ook een beste origine hadden, als Indigène de Wisbecq, Marquis de ZuijeD, Brennus de Velsiques, Indigène de Lessines. Ja, de moderne Belg van heden bezit type en adel dom in hooge mate, die een combi natie van zoo'n zeldzame kwaliteiten in zich sluiten, die hem nu en in de toekomst als trekpaard eene eereplaats zullen doen lonemen op de wereld markt. Fokkers 1 Tracht dat type te ver krijgen of te behouden, waardeert i eCD kostbaren schat en zoo zult ook gij de voldoening smaken Jets te hebben bijgedragen tot ver betering en veredeling van ons paardenras. Neer, Sept. '34. M. BOONEN-DE WIT. De pr(js van eieren en slachtkippen. Voor wie gauw tevreden zijn, gaat het op het oogenblik aardig goed met den eierprijs, welke zich om de 4 cent beweegt. Vergeleken met het voorjaar, is de vooruitgang inderdaad aanmerkelijk, maar zulke vergelijking is niet reëel. Niet in den winter is de eierprijs het hoogste zooals de menschen met een slecht geheugen wel eens meenen, maar in het najaar in November worden topprijzen genoteerd in December begint het verval reeds, dat zich in Januari aanmerkelijk voortzet, tenzij we dan een periode van langdurige kou beleven. De oude kippen hebben thans zoetjes aan haar leg beëindigd en de jonge hennen zijn haar productie, óf nog niet begonnen, óf ze leggen de kleine pulleneieren, welke weinig of geen handelswaarde hebben. Om dezen tijd van het jaar moet de prijs dus wel oploopen. De prijs is evenwel te laag, wat niet weg neemt, dat de kippenhouders er over het algemeen tevreden over zijn. De voederkosten zijn óók niet hoog. Als de prijs op het moment dus iets meevalt niettegenstaande hij tóch nog veel te laag is. omdat bij de huidige geringe productie de onderhoudskosten nauwelijks kunnen worden gedekt, we zeggen: als de prijs dus thans nog meevalt, dan is dat allereerst te danken aan het feit, dat er in het afgeloopen seizoen minder jonge hennen zijn aangefokt dan anders. Nu late men zich door de eenigs- zins oploopende prijzen vooral niet van de wijs brengen. Kippenhouders, die 't plan hadden om van hun overjarige dieren ook nog wat op te ruimen, laten zich daarvan weer houden door den oploopenden eier prijs en... de onvoldoende prijzen, welke voor het slachtgevogelte gelden. Dan zoo redeneeren ze wordt het voordeeliger om de bees ten nog maar een jaartje aan te houden. We waarschuwen met na druk. dat het niet zoo is. De 4 cents eierprijs van thans, nu de productie zoo gering is, i» in elk geval voor het jaargetijde veel te laag. Als groote versche najaars eieren niet meer dan 4 cent kunnen doen en de versche pulleneitjes bren gen nog maar ternauwernood 3 cent op, dan kan men er zeker van zijn, dat de prijs in Januari en dan eerst hebben de meeste overjarige dieren den leg hervat, weer tot 3 a 3i/s ct. zal zijn ingezakt en rond Paschen nog dieper. Ook in het komende jaar we rekenen het kippen-legjaar, van 1 October tot ultimo September zullen kippenhouders moeite hebben om met de opbrengst van hun eerste jaars dieren hun kosten goed te maken, maar op oudere kippen zal zeker weer geld toe moeten. Het zou dus dwaas zijn om geen opruiming te houden onder de over jarige dieren, onder voorgeven, dat de prijs van het slachtgevogelte te laag is. Wanneer van die dieren de onderhoudskosten niet kunnen wor den gedekt, kaa men ze altijd nog voordeeliger... gratis weggeven dan ze aanhouden. Verdere inkrimping van den pluim veestapel is bovendien noodig om de productie te doen aanpassen aan de behoefte van de markt. Dat is de eenige manier om den prijs der eieren zoodanig op te voeren, dat het houden van hoenders een be hoorlijk loonende bezigheid kan her worden. Op het oogenblik is alleen voor deel te behalen op de allerbeste jonge hennen. Ruim het overtollige dus op en let niet op de geringe opbrengst want aanhouden is duurder Correspondentie. Ons bereikten een paar vragen over het loonende van het fokken van piepkuikens. Et zijn zeer zeker jaren geweest, waarin met het fok ken, minder met 't mesten, van piep kuikens te verdienen was. Het mesten kan als regel beter worden over gelaten aan de daartoe speciaal ingerichte mestérijen, welke we vooral bij onze Zuiderburen, de Belgen, aantreffen, die trouwens ook de beste afnemers van het product zijn. Ia ons land heeft men voor piepkuikens niet den prijs over, welke voor een loonende productie moet gelden. Voor dit jaar kunnen we de teelt van piepkuikens niet bijzonder aan bevelen, daar de vooruitzichten voor eenigszlns behoorlijke prijzen niet gunstig zijn, vooral als gevolg van het vele goedkoope slachtgevogelte, dat op de markten wordt aange voerd. Gevestigde bedrijven, welke van hun afzet vrijwel verzekerd zijn, zullen hun relaties willen aanhouden en daar zal dus ook gefokt moeten worden, maar indien men voor de markt moet werken, zal de piep kuikenfokkerij in het komende seizoen slechts een zeer riskante onderneming kunnen worden geacht. Postduiven. Zondag 9 Sept. hield de P.D.V. De Zwaluw haar laatste vlucht met jonge duiven vanuit Compiegne (Fr.) afstand 337 K.M. Uitslag le van der Helden, 2e en 17e Jan Kusters, 3e en 19e Gebr. Spee, 4e en 10e Gebr. Hendriks, 5e 33e en 34e G. van der Putten, 6e J. Verstegen, 7e en 8e G. J. Vissers, 9e P. Kersten, ile J. Janssen, 12e P. H. Janssen, 13e en 29e Franken, 14e en overduif Jac. van Dijck, 15e J. Dinjens, 16e en 18e G. Janssen, 20e A. Loonen, 21e J. Vóes- ten, 22e 23e 24e en 32e Gebr. Rutten, 25e Gebr. Strijbosch, 26e P. Manders, 27e L. Maas, 28e H. Theeuwen, 30e Jac. Strijbosch, 31e H. Thijssen, 35e L. Coopmans, 36e G. van Dijck. Gelost 8.40 met Zuidenwind, aank. eerste duif 12-57-55, laatste 1.20.57. De kampioenschappen jonge duiven zijn gewonnen: le en 5e G.vd Putten, 2e J. Voesten, 3e Gebr. Hendriks, 4e G. Janssen. Wedvlucht late jongen vanuit Amp- sen (B.) 120 K.M. op 9 Sept. Uitslag: le en 2e Gebr. Strijbosch, 3e en 32e J. Verstegen. 4e 5e 7e 20e Gebr. Hendriks, 6e Gebr. Siebers, 8e en 22e Gebr. Rutten, 9e en overduif St. Servaas, 10e Gebr. Spee, 11e en 18e G. Janssen, 12e 16e 17e A. Loonen 13e P. Manders, 19e J. Kusters, 21e en 31e Franken, 23e Jac. van Dijck, 24e 25e en 33e G. van Dijck, 26e 27e en 30e L. Coopmans, 28e en 29e H. Derks. Gelost 12.40, aank. eerste duif 3-18- 12, laatste 6-37-11. Wedvlucht onbevlogen ouden vanuit Ampsen (B120 K.M op 9 Sept. Uitslag: le 22e 23e 25e en overduif Gebr. Hendriks, 2e en 28e P. Kersten, 3e Gebr. Rutten, 4e en 7e P. H. Jans sen, 5e 8e 20e 24e 29e J. DinjenS, 6e Gebr. Strijbosch, 9e A. Loonen, lOeJ. Kusters, 11e J. Voesten, 12e E. Ver meulen, 13e en 17e H. Peeters, 14e en 26e L. Maas, 15e en 31e G. v. Dijck, 16e G. vd Putten, 18e J. Verstegen, 19e G J. Vissers, 21e en 30e G.Jans sen, 27e J. Arts. Gelost 12.40, aank. eerste duif 2-45- 58, laatste duif 6-12-1. R. K. Universiteitsdag te Venray. Woensdagmiddag had in het Gymnasium der Franciscanen te Venray een drukbezochte, verga dering plaats van de diocesane Radboudstichting. Rector Tuinstra opende de bij eenkomst met zijn tevredenheid te betuigen voor de groote op komst. Tot zijn groot genoegen kan spr. mededeelen dat een Limburger, die onbekend wenscht le blijven, aan de Radboudstich ting een legaat heeft overgemaakt van f 10.000. Het woord was dan aan Prof. Dr. Brom, om de groote beteeke- nis vun de kath. universiteit hel der in het licht tc stellen. Het bisdom Roermond heeft ten aan zien van het kath. onderwijs baanbrekend werk gedaan. In ons land hebben de katholieken een vrijheid van katholiek leven ver kregen en spr. kan niet begrijpen dat er katholieken zijn, die mee nen dat we ons buiten staatkunde moeien houden. Het tegendeel is waar: alles wat we aan vrijheid bezitien, hebben we aan de Kath. Staat kunde te danken. Spr. geeft vervolgens een zuiver inzicht van het begrip revolutie. Het allesbeheerschende ligt in de ideeën, die de wereld hervormen. Ziet naar Rusland, waar het ver keerde inzicht heeft baan gebro ken; dit is de perversiteit van de gedachte. Het zijn ideeën, die lijnrecht tegen de onze ingaan. De economische verhoudingen zijn belangrijke bestanddeelen, maar de denkende geest overwint het toch. Wij katholieken hebben ons erop te beroemen, dat wij de leiders zijn de denkbeelden, die uit het eene woord Gods zijn voortgebracht moeten wij door voeren die kunnen alleen richting van de wereld geven. De taak van het katholiek onder wijs is niet de taak van den een ling, maar zij is iets van de heele katholieke gemeenschap. De universiteit te Nijmegen kan alleen steunen op de gemeenschap van heel het katholieke volk. Wij moeten toonaangevend zijn in de denkbeelden, in het gedachten- leven van Nederland. Voor de universiteit te Nijmegen hadden we reeds vele katholieke geleerden, maar sinds Nijmegen is de con centratie sterker geworden. Het is de zaak voor ons allen om deze te steunen. Nijmegen moet zijn als een toren, als een sein, in deze verwarde wereld. Na een korte pauze was het woord aan Dr. v. Gils, die erop wees, dat de offergeest de geest der Kath. Kerk is. Het steunen van de kath. Universiteit is een werk van sublieme beleekenis haar komst was als de komst van de eerste geloofsverkondigers. De jongens, die aan de kath. Universiteit worden gevormd, zijn de mannen der toekomst. Zooals de leider is, zoo zal ook het.volk zijn. Wat is het eigenlijke doel van de K. U. Spreker geeft daar on bevangen het antwoord op om eerherstel le brengen aan den almachtigen God. God is het cen trale punt om Wien alle waten schap zich beweegt. De Kath. Universiteit in Nijmegen is dan ook beslist noodig dat we het zoover gebracht hebben, is te danken aan de Christelijke poli tiek. Sprekende over de groote betee- kenis van het katholieke onderwijs, wil Spreker even afdwalen, door zijn verwondering erover uit te spreken, dat erin het bisdom nog 30 parochies zijn, die geen katholieke school hebben. De eenheidsgedachte der katho lieken moet doorgedrongen zijn in heel het onderwijs. Spreker wijst dan op het verschil dat nog bestaat tusschen het bedrag, dat de Rijks universiteit ontvangt acht millioen gulden en de subsidie, welke aan de Katholieke universiteit vier duizend gulden worden verstrekt. Nog een ander voorbeeld haalt Spreker aan om het contrast ten aanzien van het verkrijgen van sub sidie aan te toonen de Rotterdam- sche Handelshoogeschool krijgt een Rijkssubsidie van f 60.000.de Katholieke Handelshoogeschool te Tilburg krijgt niets. Dit moge voor de katholieken een aansporing zijn om de hoogescholen te Nijmegen en te Tilburg krachtiger te steunen. Als Spreker het woord tot de vergadering richt, brengt hij dank aan de verschillende parochiale comités voor hun ijver. Een bij zonder woord van dank zwaait hij toe aan het Heerlensch comité, dat letterlijk onder en boven den grond werkt en gewerkt heeft. Doch Spreker is ervan overtuigd, dat de collecte? het volgend jaar in alle parochies grooter zullen zijn. Spreker wil in dit verband een ernstig woord zeggen de hoegroot heid van de collecte is de graad meter van den geloofsijver in de gemeente. Tot de aanwezige geeste lijken richt Spreker ten slotte het vriendelijke verzoek in hun predi katies te wijzen op het groote belang van de katholieke universiteit. Kapelaan Houben, het woord verkrijgende, had gaarne gezien, dat het volgende jaar vanwege de Rad boudstichting twee vergaderingen werden gehouden een in het Noorden en een in het Zuiden der provincie. De heer Bekkers opperde de idee om zoowel Nijmegen als Tilburg door de Radboudstichting te doen steunen. Dr. v. Gils bepleit ten aanzien van de idee van kapelaan Houben de eenheid in het diocees te bevorderen. Tenslotte deelde rector Tuinstra nog mede, dat het R.K. Limburgsch Werkliedenverbond een bedrag aan de R. K. Universiteit geschonken heeft van f 3750. Hierna werd de bijeenkomst met een gebed gesloten. L.K.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9