Buitenland. Binnenland. Pluimveeteelt. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Paler. Maar al te waar. helaas 1 Maar zij vergissen zich leelijk, heel leelijk. 't Is er glad neven. En eene ramp is het voor onze Heilige Kerk, dat die ergerlijke dwaling bij zoo- velen harer kinderen heeft postgevat. Waarvoor dient het, waartoe helpt het christenen te heeten, als men nie; ernstig streeft naar heiligheid Het kan alleen dienen om door God zwaarder gestraft te worden. Peter. Hoe zoo Dan zijn de heidenen er beter aan toe dan wij. Pater. Zeer zeker als we niet beter zijn, niet zedelijker, niet recht vaardiger dan zij ten eerste omdat wij beter onderricht zijn, ten tweede meer genade ontvangen, ten derde omdat we godsdienst huichelen, ja huichelen, en tenslotte door ons heidensch gedrag de heidenen, onge- loovigen, ketters enz. afkeerlg maken van een godsdienst, die zijn volge lingen niet heilig maakt. Peter. Dat is veel gezegd, maar ontkennen kan ik 't niet. Vaak heb ik b.v. protestanten en joden, socia listen en communisten want wij, polderjongens komen van alles tegen hooren zeggen Loop heen met jullie godsdienst, de papen zijn geen steek beter dan anderen. Pater. Ik weet en ken een nog veel duidelijker en schrikkclijker uitspraak van O L.H. zelfZoo uwe gerechtigheid niet grooter is dan die van Schriftgeleerden en Phatizeën, dan komt ge nooit in den Hemel. En zoo gij niet anders en beter leeft en handelt» dan heidenen, wat ver diensten kunt gij doen gelden. Larie en boerenbedrog is iedere godsdienst, die iets anders beoogt dan de heilig heid zijner leden. Zelfverbetering, zedenzuivering, kortom heiligheid is de eenige bestaansreden van onzen H. Godsdienst. Is het niet bedroevend en diep vernederend, dat andersdenkenden, ongeloovigen dat nog beter weten dan menige katholiek Waarom anders spotten zij met onzen gods dienst, als 't nizt is om het ergerlijk, alles behalve stichtend gedrag van zooveel katholieken Peter Dat is waar. Als alle katholieken leefden naar hunne leer, ernstig streefden naar deugd en heiligheid, dan zou heel de wereld gauw bekeerd zijn. Pater. De buitenstaanders beoor- deelen den boom naar zijne vruchten, en meenen dat de slechte levens wijze van de katholieken de vrucht is van hunne leer. Zij vergeten echter dat die katholieken doode takken zijn van dien boom, en er geen levenssappen meer van krijgen. Zulke katholieken mogen wel ter harte nemen de waarschuwing van St. Paulus aan de Romeinen „Gij zijt de schuld dat de naam Gods onder de heidenen vervloekt wordt." Peter. Het tegendeel dus van 't geen ons geleerd wordt„Doet goede werken onder de oogen der menschen, niet om zelf gezien en geacht te worden, maar opdat de Vader die in den hemel is, door hen geprezen worden". Geen kleine ver antwoordelijkheid inderdaad. Pater. Weet gij wel, Peter, dat gij hier de woorden van O.L.H. zelf herhaalt 1 Luister eens even naar deze woorden van den grooten Apostel Paulus tot zijn beminden leerliDg Titus, door hem tot bisschop aangesteld. Op de vraag waarom de Zoon Gods op de aarde verschenen, er geleeraard en gestorven is, ant woordde bij „In zijne barmhartig held is onze Goddelijke Zaligmaker verschenen voor alle menschen, om ons te leeren alle goddeloosheid en wereldsche hartstochten te verzaken, matig, rechtvaardig en vroom hier beneden te leven, in afwachting der zaligheid en der glorievolle terug komst van onzen grooten God en Zaligmaker Jezus Christus Onzen Heer, die zich zelf voor ons ge leverd heeft, om ons van alle onge rechtigheden vrij te koopen. en zich een welgevaillg volk, op goede werken uit, te verzekeren. Dat zult gij zeggen, dat inscherpen, dat be velen met alle kracht." Peter. Ik snap U pater. O. L. H. heeft geen onderscheid gemaakt tusscben priesters en geloovigen met betrekking tot deugd en heiligheid. Daartoe roept Hij alle menschen op heel zijn volk. Pater. En de priesters krijgen den zwaren plicht mede om dat te zeggen, dat in te scherpen, en dat te bevelen met alle kracht. Peter. Zouden ze niet daarom zoo vaak beschimpt, gehoond, tegen gesproken en afgebrokeD worden door al wat van deugd en heiligheid niets moet hebben, buiten en in de kerk Pater. Natuurlijk. Net als de Meester, die daarom door hoog moedige en schijnheiligen en huiche laars gekruist werd. Priesters zijn lastige zedepreekers, en leelijke sta- in-den-weg's voor wie den verkeerden weg op wil. Al zou hunne mond zwijgen, alleen de verschijning van een geestelijken toog herinnert ieder een aan den plicht om geestelijk te leven, zich op deugd en heiligheid toe te leggen. Door brave menschen worden zij gezegend, door slechte verwenscht. Dat alleen zegt boeken vol. Peter. En mij zegt het zooveel, dat ik me voortaan wel wachten zal op onze Geestelijken af te geven, en liever wat meer acht op me zeiven te slaan. S. H. PEETERS. M. S. C. Rusland treedt toe tot den Volkenbond. Polen wekt consternatie in Genève. Een socialistisch verkiezingssucces in Zweden. Stakingswee in de Ver. Staten. Van hier en daar. Litwinoff, de Russische vertegen woordiger heeft de „uitnoodiging" aanvaard tot toetreding van Rusland tot den Volkenbond. Alle prestige- kwestie's zijn opgelost en de Sovjets mogen zich ook verzekerd achten van een vasten zetel in den Volken bondsraad. Het uitnoodigingstelegram is ten slotte door de vertegenwoordigers van 30 naties onderteekend gewor den. Van de overige 19 naties zullen enkele zich van stemming onthouden of vóór stemmen. Tegen Ruslands toetreden zullen tenslotte zich slechts België, Luxemburg, Nederland, Por tugal en Zwitserland zonder vrucht verzetten. Polen is den Russen echter ook niet welwillend gezind, ondanks het feil, dat de vertegenwoordigers van dat land niet zullen tegenstemmen. Het mag mede als een anti-Russische manifestatie worden opgevat, dat Polen in Genève ontsteltenis heeft gewekt door het opzeggen, practisch althans, zoo niet formeel van het minderheidsverdrag. Polen is n.l. volgens tractaat verbonden tot ver antwoording aan den Volkenbond van de behandeling der volksminder heden in 't land, als Duitschers, Oekraniërs enz. Polen wil die minder heden niet slechter gaan behandelen, maar heeft verklaard, dat het geen verantwoording meer wenscht te doen aan den Volkenbond, omdat ook Rusland en andere groote mogendheden als Engeland, Frankrijk en Italië niet tot zulke verant woording zijn gehouden en zich ook niet zullen laten verplichten. Formeel moge de Poolsche dele gatie gelijk hebben, toch heeft deze eenzijdige verbreking van een aan gegane verplichting de wereld doeD opschrikken. Het gaat hier weer om een prestige-kwestie Polen wil niet als een tweede-rangs mogendheid worden behandeld. De verkiezingen voor de provin ciale raden Zweden, op Zondag j.l'., zijn vooral voor de socialisten (die er aan de regeering zijn) een succes geworden. Ze wonnen vele zetels ten koste van de Volkspartijde conservatieven verloren ook zetels aan de Boerenpartij, die met de socialisten samenwerken. De textielstaking in de Ver. Staten blijft zich uitbreiden ook de tran sportarbeiders sloten zich aan. Bloe dige botsingen ontstaan telkens met politie en bondstroepen. Nog worden bemiddelingspogingen ondernomen, welke neerkomen op een verkorting van den arbeidstijd met behoud van loon. Doordat de 5 procents-loonsver- lagiog voorloopig nog werd inge trokken, is de algemeene mijnwer kersstaking in België, welke op l7 Sept. zou ingaan, voorkomen. In Spanje hebben de linksche politieke groepen een eenheidsfront gesloten de socialisten hielden Zondag uit vreugde daarover een groote betooging te Madrid. De opening der Staten-Gene raal. Massale socialistische betoogingen. De Amato te Amsterdam. Voorloopig nog geen vaccinatieplicht. Sport en allerlei. Dat de nationalistische strooming in ons land nog steeds blijft wassen, bewijst de geweldige belangstelling, welke wordt betoond voor de jaar- lijksche plechtigheid van de opening der Stateu-Generaal. De gelegenheid wordt zelfs uitgebaat om aan onze beide vorstinnen een geweldige ovatie te bereiden op het Malieveld in Den Haag. Dit verhoogde natio nalisme is niet weinig gevoed ge worden door het algemeeu bekend raken van het geheim der a.s. ver loving van prinses Juliana met prins Karei Jr. van Zweden, een geheim, waarvan men de officieele onthulling voor deze verhoopt en verwacht. Toch vermochten ook de socialis ten voor hun massale betoogingen in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Arnhem op Zondag j.l. nog de noodige belangstelling te trekken. Men schat, dat circa 110 000 men schen op deze nadrukkelijke wijze van hun geloof in het socialisme hebben getuigd. It. Albarda verklaarde aan zijn hoordenwij zullen onze zaak verdedigen en dienen, zoolang dit kan, maar wij zullen haar ook dienen en verdedigen, als dit niet meer kan. „Dit zij den adspirant- dictator gezegd 1" riep hij uit onder „donderden bijval" zooals Het Volksblad vaststelt van zijn ge hoor. Wordt het dictoriaal gevaar voor ons land niet overschat, vragen we ods af, en daardoor bevorderd, wan neer aldus wordt gesproken Amsterdam beleeft succes van de Amato, de landbouwtentoonstelling, welke wordt gehouden ter gelegen heid van de opening van de nieuwe centrale markthallen, welke aan de hoofdstad 10 millioen gulden hebben gekost. Dat dure werkje is juist op tijd gereed gekomen De hooge financieele sprongen van het Amsterdamsche gemeentebestuur zullen voorloopig wel uit zijn. Onze kinderen behoeven voor loopig nog niet te worden ingeënt de wettelijke verplichting daartoe althans, is voorloopig weer verscho ven tot 1 Januari 1937. Er doen zich nog steeds gevallen en encephalitis na inenting voor en deze gevaarlijke hersenziekte is voor het moment méér te vreezen dan de pokken. De voetbalcompetities zijn weer begonnen en van nu af heeft het bruine monster, dat over de velden rolt, de belangstelling herwonnen van honderdduizenden in ons land. De wielersport leed wederom een gevoelig verlies. Drie bekende Neder- landsche renners Klaas van Nek Jr., J. Reynders en S. Hoevers zijn Zaterdagavond doodelijk ver ongelukt, toen ze op een onbewaak- ten overweg bij Alkmaar met groote snelheid met hun auto tegen een tram opreden. Snelbeidszucht deed velen reeds in een roekeloos avon tuur vergaan. Een opzienbarende rechtszaak is die, welke gevoerd wordt tegen het Kamerlid van Ysselmuiden uit Arn hem, die zich bij een faillissement van een Zwembadinrichting zou hebben bevoordeeld. Het publieke oordeel acht de beklaagde in deze zaak een beetje geslachtofferd door juristerij. De eisch tegen het Kamer lid luidde zes maanden. Kwijnend geloof doet Frankrijk aftakelen. De heer J. H. Speenhoff vertelt in de „Telegraaf" van een autoreis in Frankrijk. De auto begon wat te haperen en, in de verte, ter zijde van den autoweg, een dorpje ont dekkend, ging men er op af. Men vond er een ruïne van een hoeve. De reizigers strompelden verder, het dorp in. Geen mensch eu geen dier was er te zien. De dorpsstraat was tusschen de keien begroeid met wilde bloemen, grassen en halmen riet. De letters C en Ffi lazen wij oog op een muur. Het was het vroegere café. Er was nog wel een stuk gelagkamer en er waren Dog wat vaste banken en een soort tap kast, maar de waard verscheen niet toen we „hola quelqu'un riepen. Verlaten. Eén huis was er nog be woond. Een vroeger heerenhuis van twee verdiepingen, zag er nog niet zoo vervallen uit en toen wij er even in gluurden, zagen wij er een ou len man zitten met een hond. Hij stond niet eens even ter begroeting op alleen maande hij zijn hond aan zich kalm te houden. Het vertrek, waarin wij den grijs aard vonden, was zeer ruim en had vroeger misschien den burgemeester gediend als ontvanger. Veel meubelen stonden er niet. Juist voldoende voor den ouden man om te kunnen leven. Toen we hem vroegeo, wie hij was, vernamen we, dat hij de dood graver was, die door de nog over gebleven familieleden van de vroegere bewoners, was aangesteld om uit eerbied voor hnn dooden de graven wat te onderhouden. Wij vernamen van den man. dat zijn dorp al meer dan twintig jaren verlaten was. De oorlog had de meeste jongemannen weggevaagd en de ouderen waren machteloos tegen de verwoestingen van tijd en weer. De landerijen werden weer onvrucht bare stukken grond, de akkers ver anderden in moeraspoelen, de weiden in heidevelden, de ploeg had er geen vruchtbaarheid meer gebracht. Er was geen geld er waren geen arbeidskrachten en ten slotle werd alles waardeloos en niemand wilde in het dorp zelfs iets ten geschenke hebben van huis en hof, omdat de belastingen er te hoog waren. Alles verlaten, stil en armoedig. Zoo gaat de beschrijving door... Het is niet de eerste maal. dat we hooren, hoe Frankrijk's dorpen ont volkt worden. Meermalen vernamen we, dat heele dorpen voor niets te krijgen zijn, maar dat er geen gegadig den zijn en geen werkvolk om het land te herwerken. De heer Speenhoff besluit zijn verhaal met een schilderij van een diner in de nabijzijnde stad. En dan zegt hij „En bij de koffie en de glaasjes Mare vroegen wij ons af hoe bv. Buiksloot er zou uitzien als ruïae Even adellijk en verheven Maar zulke veronderstellingen hooren niet bij Holland. De gemeente-reiniging zou het niet dulden, evenmin als de bouwpolitie om van de Buiksloot- sche jeugd nog niet eens te spreken. Een levenslange herinnering blijft ons bij*" Tijd om dieper op dit geval in te gaan zal er bij het diner wel niet geweest zijn. Wat wel jammer is, want er ware hier aanleiding om eens na te gaan, welke de oorzaken van deze ontvolking zijn. Zou het gebrek aan godsdienst, de leeken- moraal, het N.-Malthusianisme hier niet een woord meespreken Waar het geloof kwijnt, ontstaat de „beschaving" van N. Afrika en Klein Azië. SELECTIE. Ruim alle minder productieve dieren regelmatig op. Men kan ze met zekerheid onderkennen door valnestcontrole, maar met een groote mate van waarschijnlijkheid ook op de volgende manieren. Ten eerste: waar het jonge hen nen betreft, lette men goed op, welke dieren bij gelijken leeftijd en bij gelijke behandeling vroeg of laat aan den leg gaan. Vroege legsters zijn ook bijna altijd legsters van véél eieren en omgekeerd zijn hennen, die eerst belangrijk later haar eerste eieren produceeren, als regel trage legsters. Aan het einde van den leg zal een goede eierproductie laat in den rui vallen, een slechte legkip ruit vroeg en lang. Ten tweedevoor alle hennen, dus van welken leeftijd ook, geldt, dat de bedrijvigste de meest produc tieve dieren zijn. Loopen ze los, dan zullen de beste legsters een groot deel van haar kostje zelf opscharre len, maar ook al worden ze op beperkte ruimte gehouden, dan zullen de meestleggende kippen het drukst scharrelen en in beweging zijn. Be drijvige hoenders herkent men aan een ruig gevederie eD aan haar afge knotte staartveeren, gevolg van het geregeld in- en ultloopen door het luik van het hok en van het bezoek aan de legnesten. De nagels van bedrijvige hoenders zijn bot-afgesleten van trage legsters zijn ze scherp. Ten derde is een legseizoen eenigen tijd aan den gang, dan zal de gele kleur, welke zoo goed als alle nutrassen rond de auus-opening (onder de staart) en voorts rond de oogen, aan snavel en pooten ver toonen, geleidelijk naar wit terug- loopen eerst rond de anus-opening, vervolgens rond de oogen, dan aan snavelpunt en pooten. Kippen, welker geel aan de pooten nog het sterkst is, zullen de slechtste legsters zijn. Ten vierdeoude hoenders zijn nimmer met voordeel aan te houden. Een goed hoen doet men Diet weg. voor het den tweeden leg achter den rug heeft, maar na een derden leg Is ook de beste kip minderwaar dig geworden. Tenslotte men schenke veel aan dacht aan de algemeene gesteldheid der dieren. Kippen, welke zwaar ziek zijn geweest, kunnen het best worden opgeruimd. Zelfs henDen, welke alle eigenschappen van productieve diereD bezitten, moeten als minderwaardig worden beschouwd, als haar gezond- heidsconditie niet prima is. Zwakke minder tierige beesten, reageeren op alle ongunstige invloeden als vocht, koude, gebrek aan zonlicht, enz. door het staken of onder breken van den leg. VENRAY, 22 September 1934 Telefoondienst. Nieuwe aansluitingen 15 Venray, Zuivelfabr. „Venray", Coöp, dir. H. Mulder 160 Venray, St. Elisabeth-zieken- huis 10 Blitterswijk, A. M. Fransien 11 Blitterswijk, H. J. Franssen Vervallen aansluitingen 15 Venray. F. Verkleij 120 Venray, W. Verheijen 146 Venray, B. Min— Poels. Peelbrand. Zaterdagmiddag ontstond op Ven- raysch gebied in de Peel een Peel brand, die spoedig een groote om vang nam en zich uitbreidde in de richtting Ysselsteyn. Hij woedde over een groote uitgestrektheid tusschen Griendtsveea en Ysselsteyn. Door het aanleggen van tegenvuren heeft men getracht het vuur te stuiten, zoodat het zich daar bevindende turf niet bereiken kon, terwijl wachten werden geplaatst om, wanneer het viiuf* een dreigende omvang aan zou nemen, te alarmeeren De oorzaak vao dezen reusachtigen Peelbrand is onbekend. Het vuur vindt in den droogen heidegrond 'n gretig voedsel. Aanbesteding. Te Bergen had de aanbesteding plaats bij W. J. Lamers, Tramhalte, van 't bouwen van een boerderij voor P. A. Kessels alhier, onder architectuur van den heer J. van Weegen, Vierlingsbeek, Ingeschreven werd door Huijgens te Well f 3675 Gommers te Maashees f 3675 Reijntjes te Bergen f 3769 Van Mil te Bergen f 3884 Clevers te Siebengewald f 3927 Smits te Well f 4015 Mulders te Wellerlooi f 4080 Derkx te Well f 4120 Peeters te Meerlo f 4261 Rutten te Aijen f 4238 Ponjée te Aijen f 4498 Derks te Afferden f 4835 Daar hier een 2-tal Inschrijvers n.l. Huijgens te Well en Gommers te Maashees voor een gelijke som hadden ingeschreven, werd bij loting uitgemaakt dat 't wérk gegund is aan Gommers te Maashees. Bliksem ingeslagen. Zaterdagavond ontlastte zich boven Noord Limburg een ernstig onweer. Op tal-van plaatsen sloeg de blik sem op telefoon- en electn'sche leidingen. Te Horst-America ontstond brand in de boerderij van den heer Litjens. De bliksem zocht zijn weg door de slaapkamer waar een drietal jon gens sliepen, één dezer werd tame lijk ernstig aan zijn arm gewond. In een minimum van tijd was bet woonhuis met aanliggende stallen één vuurbank. Door 't onverschrok ken optreden der bewoners en de spoedig aanwezig zijnde buren, wist men het vee nog in veiligheid te brengen. Een honderdtal kippen kwamen in de vuurzee om. Verzekering dekt de schade. In memorlain J. Hoogers te Horst. Men schrijft aan de N.V.C.: Geheel onverwacht overleed Zater dagmorgen de W.E. Heer J. Hoogers in den ouderdom van 71 jaar. Met hem is heengegaan iemand van den ouden stempel, een goed en braaf mensch, zooals men ze zel den meer ontmoet. Degelijk huisvader, in merg en been katholiek, was hij een voorbeeld voor eenieder. Wat hij als stille werker gedaan heeft als wethouder, als lid van den Gemeenteraad, als voorzitter van den Boerenbond, als president van den Raad van Toezicht der plaat selijke Boerenleenbank, als lid en later als voorzitter der St. Vincen tiusvereeniging, als lid van het R.K. Kerkbestuur, kunnen zeer velen getuigen, wie hij met raad en daad heeft bijgestaan. Horst verliest in hem een zijner edelste en trouwste zonen. Rust in vrede en tot weerziens 1 De Tegelsehe Rome-wandelaar. Onder belangstelling van vele duizenden is de 73 jarige Rome wandelaar P. van den Bongard uit Tegelen Zondagmiddag weer in zijn woonplaats aangekomen. Een tweetal muziekkorpsen, een wandelvereeniging, familieleden en buurtgenooten stonden op de grens van de gemeente Tegelen bijeen om den krassen ouden te begroeten op het oogenblijk, dat hij deo Tegelschen bodem betrad. Op 6 Mei j.l. vertrok deze 73- jarige vanuit Tegelen om te voet een pelgrimsreis naar Rome te maken. Hij duwde een karretje voort, waarin zijn bagage was ondergebracht en waarin tevens een nachtleger voor hem was ingericht. De afstand Tegelen—Rome, ruim 2000 kilometer, heeft de kranige grijsaard ondanks een broeiende hitte, binnen drie maanden steeds loopend en zijn karretje voortduwend, vol bracht. Na een verblijf van acht dagen in de Italiaansche hoofdstad waar hij te gast was in een college van de paters van de Congregatie van het Goddelijk Woord te Tegelen- Steyl aanvaardde hij op 5 Aug j.l. den terugtocht. Op uitdrukkelijk verlangen van zijn familie en mede tengevolge van slijtage aan zijn wagentje, heeft hij op de terugreis voor een groot gedeelte van het spoor gebruik gemaakt. En zoo kon hij weer behouden, nog geheel fit en stralend van blijdschap in zijn familie kring terugkeeren. Van de Limburgsclie Steenkolen mijnen. De productie in Augustus gedaald Het totaal der arbeiders der Ge zamenlijke Steenkolenmijnen in Lim burg bedroeg op 1 September 1934 ondergronds 20.363, bovengronds 10 286, totaal 30.649, tegen 31.239 op 1 Augustus j.l. De totale netto-productie der Gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand Augustus 1934 1 053.332 629 tot steenkolen tegen 1.047.101.732 in Juli. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf gedurende de maand Augus tus 1934 regelmatig werd uitgeoefend, bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Staatsmijn Wilhelmina 24 Emma, Hendrik, Maurits 25 Domaniele Mijn Mij. 21 Mijnen Laura en Ver. 22 Oranje Nassau Mijnen 19 Mijnen Willem Sophia 22. Tijdens een onweer dood gebleven. De echtgenoote Wimper, wonende Ridder Hoenstraat te Hoensbroek, tijdens het onweder van Zaterdag namiddag op weg zijnde tot het verrichten van boodschappen, viel nabij de markt plotseling dood neer. Meende men aanvankelijk, dat de vrouw door den bliksem was getrof fen, later bleek, dat zij door den schrik aan hartverlamming was over leden. Mijnwerkers ontslagen. Op de Domaniale mija te Kerkrade worden met ingang van 1 October, ongeveer 40 mijnwerkers, meestal Duitschers, ontslagen. Doodelijk ongeval. Vrijdagmorgen had de oude man L. P. te Vierlingsbeek het ongeluk van- een hooge trap te vallen met het gevolg, dat hij enkele uren daarna aan de gevolgen overleed. Weer de draadnagels uit Helmond? De N.V. Gebr. van Thiel, Draad nagelfabriek te Helmond, heeft den strijd om de uitkoopsom tegen de Duitsche spijkerfabrikanten verloren. Deze firma had zich door haar Duitsche concurrenten laten uitkoopen met dien verstande, dat zij haar bedrijf zou stilleggen en het quotum, dat haat door het kartel was toe gekend, aan de Duitsche bedrijven zou afstaan. De N.V. Gebr. van Thiel kreeg als vergoeding hiervoor gedurende vijf jaren een som van ongeveer f 13.300 per maand. Door de contingenteering van draadnagels is het den Duitschers niet meer mogelijk, hun producten in Nederland in te voeren. Om deze reden weigeren zij de uitkoopsom nog langer te betalen. Hierover is voor het Duitsch gerecht een proces gevoerd, dat thans door de Helmondsche firma in eerste in stantie is verloren. De zaak dient thans in hoogere instantie. Als ook hier dit proces wordt verloren, en de N.V. Gebr. v. Thiel de uitkoopsom niet langer betaald krijgt, zal de fabriek te Helmond weer in werking worden gesteld. Twee wielrijders door vrachtauto aangereden. Woensdagmiddag kwamen twee wielrijders uit Schijndel, op weg naar Boekei in botsing met een vracht wagen. Beiden werden tegen den grond geslingerd. De gehuwde H. Steenbakkers werd op slag gedood, terwijl zijn kameraad A. v. d. Wijer in bewusteloozen toestand naar Huize „Padua" moest worden overgebrazht. Meer gebruik van eigen boter. Naar het Ned. Weekblad voor Zuivelbereiding verneemt, zijn ver schillende maatregelen aanstaande, die dienen moeten om het binnen- landsch gebruik van boter te stimu- leeren. Tot deze maatregelen behooren o.a. verkoopbeperking voor eetbare oliën en vetten, terwijl zeer vermoe delijk een minimum-verkoopprijs voor flesschen slaolie zal jyorden overeengekomen die flink boven de bestaande prijszetting ligt. DE POSITIE VAN DE VAR KENSHOUDERIJ In de vergadering van het dage- lijksch bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, deelde de voorzitter mede, dat hij een per soonlijk bezoek aan de Nederlandsche Varkenscentrale had gebracht en daarbij behandeld had de vraag, of 't niet mogelijk zou zijn om binnen korten tijd het surplus aan varkens, dat op het oogenblik de markt drukt, af te nemen. Tot zijn spijt had de voorzitter daar moeten vernemeD, dat er geld noch ruimte is om meer overgeno men varkens te plaatsen dan thans geschiedt. Blijkens verkregen inllchtingeo ziet de Regeeringscommissarls voor deD Akkerbouw en Veehouderij den toestand met betrekking tot de var kenshouderij wat lichter in en ver wacht deze zelfs, dat er binnenkort een tekort aan zware varkens zal zijn. Medegedeeld werd, dat de regee ring niets gevoelt voor het ingrijpen in den biuneDlandschen varkenshan del, zooa's onlangs in het adres van de drie Centrale Landbouworganisa ties is bepleit. ONDER DE WIELEN. Dinsdag is te Oirschot een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer v. d. H. passeerde met zijn paard en wagen een auto. PJotseling schrok het paard en sloeg op hol. Door den schok viel de man van den wagen, kwam onder de wielen en was op slag dood. Welkom vreemdeling. Bank te Nyinegen voor twaalf duizend gulden opgelicht. Dezer dagen werd door enkele bankinstellingen te Nijmegen een expresse mededeeling van den post cheque- en girodienst ontvangen, dat op rekening van een hunner cliénlen een bedrag van f 21.000 was gestort. Bij een der betrok ken banken ia inmiddels van dit bedrag f 12 000 opgenomen. Men kreeg daarna echter vermoeden, dat er mei de zaak iets niet in or de was en bij nader onderzoek bij den Postcheque- en Girodienst kwam aan het licht, dat alle stuk ken welke op deze overschrijving betrekking hadden valschelijk wa ren opgemaakt, zoodat bedoelde bank voor een bedrag van f 12.000 is opgelicht. Een Duitscher, zekere L. B. uit Duisburg, die zich als „expert" tijdelijk te Nijmegen Lad gevestigd, wordt van deze fraude verdacht. Toen de politie hem wilde arre steeren bleek de man over de grens te zijn verdwenen. Zijn op sporing wordt nu door de politie te Nijmegen verzocht. De man is zoo sluw te werk gegaan, dat hij alle bescheiden tot zelfs de enveloppen heeft nage maakt en het geld liet plaatsen op den naam van een texaleur dien hij in dienst had genomen. De valsche brieven van den Chéque- en Girodienst werden in de bussen der banken gedeponeerd na de laatste postbestelling, kort

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6