NgWl Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACIMtë De Troonrede Onze Phofo-wedsfrijd. j manufacturen blijken toch het II I !IM. «-- manufacturen blijken toch het t Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Millioenen- Nota. Meer tucht noódig. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 September:i934 Vijf en vijftigste Jaargang No 38 PEEL EN MAAS pni ic DER ADVERT ENTlHN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/* ct. rtUJ bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De economische vooruit zichten blijven somber. We geven ons over in den strijd om den vrijhandel. Afzet In het binnenland moet worden verhoogd. Hoogere belastingen onmogelijk 1 Bezuiniging noodzakelijk Behalve op de weermacht Ook de socialisten in het nationale front Een mis lukte communistische betoo- ging. Prinsjesdag als een nationale, monarchistische, democratische wapenschouw. Leerden we vroeger uit de Troon rede het program kennen van de regeering voor het nieuwe parlemen taire zittingsjaar, tegenwoordig geeft dit staatsstuk nog slechts het alge- meene beeld aan van de politieke en economische beschouwingen en bepaalt het de richtlijnen, langs welke het regeeringsbeleid zich zal bewegendétails leeren we eerst kennen uit de millioenennota en de conclusies, waarvan deze vergezeld pleegt te gaan. Wat ons in de jongste Troonrede het allereerst en het meest heeft getroffen, is de SOMBERE TOON, welxe wordt gevoerd. Het publiek in het algemeen en sommige econo men individueel, mogen den laatsten tijd al eens hebben gemeend en uit gesproken, dat we over het diepte punt van de crisis heen zijn en een nieuwe maatschappelijke opleving zich begint af te teekenen, in ver antwooidelijke regeeringskriogen wordt die meening blijkbaar niet gedeeld en voelt men zich integen deel geroepen om aan de gewekte verwachtingen den domper op te zetten. Als deze zienswijze van de regeering op een gefundeerde over tuiging berust, moeten we het uit spreken er van waardeeren, want een gevaar, hetwelk men in volle zwaarte kent, is succesvoller te weerstaan, dan wanneer het wordt onderschat. De regeeriog bepaalde in de Tioonrede, dat de economische en geestelijke ontwrichting nog erger zijn dan een jaar geleden, dat de toestand van ons bedrijfsleven zorg wekkend is ea. dat de verhoudingen tot de landen, met welke we econo misch zijn verbonden, lees op welke onze uitvoer zich richt, niet de voordeelen hebben opgeleverd, welke mochten worden verhoopt. Dat alles klinkt ernstig en somber Op handelspolitiek gebied schijnt de regeeriog tot een radicale koers wijziging bereid ea geneigd. De handelspolitieke uitkomsten worden onbevredigend geheeten en zoodanig is de teleurstelling, dat alle hoop op resultaten van een vasthouden aan de beginselen van den VRIJHANDEL VERVAAGD, EN VERDWENEN zijn. Wat dat betreft, schijnt de regeering, althans voor den duur van de economische crisis, tot vol ledige overgave bereid, want ze legt er den nadruk op, dat meer in het bijzonder aan verruiming van den afzet in het binnenland aandacht moet worden besteed. Deze zinsnede in de Troonrede is natuurlijk ook als een waarschuwing bedoeld aan het buitenland, een mededeellng, dat we niet zullen aarzelen om mede den weg van autarkie de verzorging van de behoeften van ons volk uit eigen hulpbronnen o.a. door be perking van den invoer, te gaan bewandelen, wanneer het buitenland geen vlot en reëel handelsverkeer, gebaseerd op het dienen van weder- zijdsche belangen, met ons beoogt te onderhouden. De regeering blijft het, blijkens de Iroonrede, voorts een algemeen belang achten, dat de publieke finan ciën op een gezonde basis blijven gesteld. Voor het bewaren van het noodzakelijk evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten, Zijn of nieuwe belastingen, of verder gaande bezui nigingen benoodigd. De belasting druk, zoo meent de regeering, kan onmogelijk worden verzwaard, dus moeten verdere bezuinigingen worden toegepast. De regeering heeft daar omtrent reeds voorstellen gereed, maar die zullen eerst uit de milloenen- nota, van welke wij nog nader hopen tc flewagen, blijken. Wel staat het thans reeds vast we concludeecen zulks althans uit de bewoordingen van de Troonrede dat GEEN BEZUINIGING OP DE WEERMACHT in de bedoeling der regeering ligt. In het staatsstuk wordt met leed wezen geconstateerd, dat In de wereld een drang naar sterkere be wapening domineert. De regeering belooft alles te doen om dien drang te beteugelen, maar meent, dat ze intusschen verplicht is om met den tot uiting komenden geest rekening te houden. D.w.z. de regeering is overtuigd, dat ze de weerkracht niet mag verzwakken moet opvoeren misschien nu andere naties leger en vloot uitbreiden. Deze clausule uit de Troonrede, de nationale verdediging betreffende, zal voor velen wel de meest teleur stellende uit het staatsstuk zijn. Met zorg vragen we ons af, in hoeverre de regeering wellicht te gemakkelijk onder den invloed is geraakt van een noodlottige tijdsstrooming en van „acties", welke o.i. vaak meer kunstmatig worden gewekt, dan uit drang ontspruiten. De regeering heeft reeds aange kondigd. dat ze haar aanvankelijke voornemen tot bezuiniging op leger en vloot rapport Idenburg niet ten uitvoer zal kunnen leggen. Zal de bezuiniging worden vervangen door een opvoeren der kosten voor onze weermacht De geestelijke verwarring, gevolg van de economische ontwrichting, zal worden beteugeld, verzekert de regeering. Wie wantrouwen zaaien jegens de overheid en het gezaj ondermijnen, zullen met beslistheic worden weerstaan. Dat ondervonden de twee com munisten, die zich na de rede van de Koningin tot een tegendemonstratie lieten vervoeren. Ze werden aan stonds weggeleid en met „door slaande" argumenten tot rede ge bracht. Ook buiten het Binnenhof werd krachtdadig opgetreden tegen com munistische rustverstoorders. Hoe men ook over de plannen der regeering moge oordeelen, ver standige menschen zullen het er over eens zijn, dat slechts door een alge meen diep besef van nationale saam- hoorigheid in dezen moeilijken tijd de bezwaren kunnen worden over wonnén. Daarom zal het algemeen worden toegejuichl, dat de sociaal democraten deze opening der Staten hebben bijgewoond en daarmee hebben te kennen gegeven, dat ze tot constructieven mede arbeid bereid zijn. PRINSJESDAG NATIONALE FEESTDAG. Opmerkelijk is het, hoe de plechtig heid der opening van de Staten- Generaal van jaar tot jaar méér tot een nationale feestdag wordt. Tien duizenden hebben zich dezen keer, met vlaggen en vaandels, naar Den Haag begeven en hebben er waarlijk begeesterd de beide Vorstinnen toe gejuicht. De nationale gedachte herleeft duidelijk. Dat velen zulks niel mis verstaan Juist het feit, dat het volk de opening der Staten-Generaal uitkiest om aan de Koningin haar hulde te brengen, is een aanwijzing, hoe de massa zich verblijdt om den band, welke bestaat tusschen monarchie en parlement, tusschen Koniagin en volksvertegenwoordiging. Prinsjesdag is een monarchale, maar ook democratische eeredienst geworden. Dat moge worden begrepen, zei prof. Van Embden terecht voor de microfoon, door de Nederlandsche naapers vahet buitenland, door de belagers van oDze vrijheid, door de lieden met een slaafsche ziel. Geraamd tekort: 92 inillioen. Blijkens de millioenen-nota worden voor 1935 de uitgaven voor den gewonen dienst, waarin omsloten ligt een geraamd tekort van 30 millioen op den loopenden dienst van 1934, geraamd op een bedrag van f 724 357.807.— Niettegenstaande, in vergelijking met de posten van het voiig jaar opnieuw scherpe bezuinigingen in verschillende hoofdstukken tot uit drukking konden worden gebracht, b.v. voor meer dan 6 millioen op het onderwijs en f 1.806.100 op de post werkloosheidsverzekering, moest toch nog een tekort van 92 millioen worden geraamd, ter dekking waar van de regeering de volgende maat regelen voorstelt te nemen 1. Verplichting tot doorbetaling van premie voor gezinspensioen door gepensionneerden. Opbrengst f 3.000.000.- 2. Verminderde uitkeering aan de gemeenten uit de gemeentefonds belasting f 20.270.128. 3. Besparingen op onderwijs, als verminde,-ing van wachtgelden, be zuiniging bij de opleiding, concen tratie voor openbare en bijzondere scholen voor L.O. enz, f 10.2C0.000.— 4. Maatregelen ter vermindering van het tekort op het in te stellen. Verkeersfonds f 17.500.000.— 5. Verlaging annuïteit Invalide fonds en Ouderdomsfonds f 14 000,000.- 6. Defensie bezuiniging door in voering capitulantenstelsel enz. f 5.000.000.- 7. Door omzetting der crisis- opcenten op gem. fondabel. en ver mogensbelasting in een heffing van opcenten op de rijksinkomstenbelasting en de vermogensbelasting f 19.260.000.- 8. Belasting op het vermogen in de doode hand f 3.000.000.— Ook met deze maatregelen blijft een begrotingstekort van f 762.758.- Wat valt er uit deze opsomming te leeren Eerstens, dat de mededeeling der regeering, dat geen belastingverhoo- ging kan worden doorgevoerd, omdat de belastingdruk niet meer kan worden verzwaard, in het licht van deze millioenen-nota slechts een betrekkelijke waarde blijkt te hebben gehad. Immers, sluiten we de belasting op het vermogen in de doode hand uit, als zijnde een nieuw object, dab komen we tot de conclusie, dat de belastingbetaler wederom in verhoog de mate zal krijgen te dokkeD. Als de regeering b.v. spreekt van een „omzetting" der crlsis-opceDten op de gem. fondsbelasting in een heffing van opcenten op de rijksinkomsten belasting, dan klinkt dat, als gold het slechts een technische wijziging, maar uit 't verschil In opbrengst, welk verschil op bijna 20 millioen is begroot, blijkt, dat de techniek meer van tactiek heeft en den belasting betaler duur komt te staan. In wezen is ook de verplichting, aan gepensionneerden opgelegd, om premie te gaaa doorbetalen voor hun gezinspensioen, een nieuwe druk, aan een bevolkingsgroep opgelegd. De meeste der voorgestelde "be zuinigingen zullen noodzakelijk moe ten leiden tot loonsverlagingen (gelijk b.v. de verminderde uitkeeringen aan de gemeenten) en tot ontslag aan personeel, dus verminderde arbeids gelegenheid (onderwijsbezuiniging, invoering van 't capitulatiestelsel in het leger). Het is nochtans duidelijk, dat, waar loonen en salarissen zulk een aan merkelijk deel van de rijksuitgaven vorderen, geen tekort van 92 millioen kan worden gedekt, zonder dat de personeelspositie wordt aangetast. Het geldt hier een droeve noodzaak, Bezuiniging op Defensie. Mocht de Troonrede al den indruk hebben gewekt, dat het uit zou wezen met verdere bezuiniging op Defensie, uit de millioenen-nota zou men moeten concludeeren, dat zulks niet het geval zal wezen. De Defensie- post is, in vergelijking met het vorige jaar, reeds met ruim 4 ton verminderd, maar de regeering blijkt ook nog voornemens te zijn om aan een deel althans van het rapport der commissie Idenburg uit voering te geven en het capitulanten stelsel voor het leger in te voeren, het vooroefeningsinstltuut af te schaf fen, alsmede het stelsel van burger- corveeërs, wat te samen een besparing van 5 millioen zou geven. Een groot bezuinigings- ontwerp. De regeering gaat uit van de gedachte, dat 't thans volstrekt zeker is, dat het toekomstig levensniveau van ons volk gestabiliseerd zal wor den op een aanzienlijk lager vlak. Aanpassing door devaluatie zou een weg uit de impasse kuoaen worden geacht, maar: Devaluatie van de muntwaarde blijft de Regeering als een ramp voor de samenleving beschouwen. Tot hoever ons levensniveau zal moeten dalen, is nog niet te zeggen, maar de regeering acht het onafwijs baar noodig, dat de kosten der publieke huishouding aanzienlijk verder in de richting van het lagere vlak dalen. De regeering stelt zich voor om een groot aantal maatregelen tot verdere verlaging van het budget in één wetsontwerp samen te voegen, ter behandeling waarvan ze rekent op de medewerking der Staten Gene raal. De strafbevoegdheid van den onderwijzer. Periodiek komen de klachten terug over gebrek aan tucht, zich niet zoo uitend in echt vandalistische daden bij de Nederlandsche jeugd. Dat er inderdaad verwilderings verschijnselen zijn, betwijfelt niemand ook al hebben padvinderij en soort gelijke organisaties de zelftucht heel wat verbeterd. Maar zoowel op als buiten de schoot 2ijn er nog heel wat tuchte- looze knapen. Soms wordt dit, ge heel of ten deele aan de school verweten. Nog onlangs geschiedde dit in „De Tijd," Onzes inziens geheel terecht schrijft T, naar aanleiding daarvan in „Het Katholieke Schoolblad'' o.m.: Laten we hier voor de zooveel- ste maal nu nog eens herhalen, wat al zoo herhaaldelijk is her haald: De school is zich haar taak op dit gebied volkomen bewust, maar de school kan niet, mag niet, is machteloos gemaakt. Neem onze Wet op het L.O. voor u en wijs mij de plaats waar geschreven staat, hoe een onder wijzer een tuchteloozen, recalci- tranten, brutalen bengel tot rede moet brengen. De wetgever veroorlooft den school-paedagoog geen enkel voor zulke gevallen doeltreffende maat regel. Onze wet tolereert met name geen enkele straf, zooals nog zeer onlangs nadrukkelijk gestipuleerd werd in een uitvoerig rapport over het tuchtvraagstuk, gepubliceerd voor de Vereenigde Katholieke onderwijzersbonden in Nederland. Men onthoudt in ons land den onderwijzer de middelen om tegen over den deugniet zijn prestige en zijn gezag op te houden en te doen eerbiedigen en schakelt hem zoodoende grootendeels uit als werkzame factor bij de oplossiag van 't tuchtprobleem. Maar hoe vaak dat ook betoogd is, hoe luide de onderwijzers daar al sinds jaren over klagen, hoe fel 't onderwijs en de opvoeding daaronder vaak ook te lijden heb ben, er verandert niets. Men vol hardt bij zijn kwasi-humaan stand punt. De onderwijswet ligt in onzen tijd minstens eens per jaar op de helling, maar waar men ook aan raakt, niet aan de machteloosheid van den onderwijzer, niet aan 't tuchtprobleem. En toch stelt het publiek, ook dit deel van het publiek, dat beter moest weten, maar telkens weer de school en den schoolmeester mede aansprakelijk voor de heer schende tuchteloosheid. En toch verwacht men telkens weer van de school het begin van verbetering. Een verwachting, die volkomen ongegrond is, zoolang de wetgever den onderwijzer angst vallig de middelen onthoudt, die absoluut noodig zijn om op dit gebied iets te kunnen bereiken. Wil men een doeltreffende be strijding der tuchteloosheid dan beginöe men bij 't begin: de school. Dan verleene men eerst vooral den onderwijzer een straf bevoegdheid als voor een behoor lijke vervulling van zijn opvoe derszaak onontbeerlijk is en vestige stevig op wettelijke basis zijn positie ook tegenover dwaze en onwelwillende ouders. Dan en dan alleen zal men het recht hebben van de school ten deze iets te verwachten in den zin als De Tijd bedoelt. Nu niet. Waar nu de klacht valt over de tuchteloosheid der jeugd wascht de school in het algemeen gespro ken haar-handen in onschuld. Zaterdag 29 dezer plaatsen wij alle photo's tegelijk, dus ook nogmaals de geplaatste eerste serie. Door een foutieve zending van de clichéfabriek zijn wij tot bovenstaande genoodzaakt. ADMINISTRATIE. hoopte, dat de dag, waarop een staat van 160 millioen zielen den Bond versterkte, een keerpunt in dezer geschiedenis zal zijn. Litwinoff, de Russische vertegen woordiger, verzekerde, dat Sovjet- Rusland in den Volkenbond alles zal doen om het oorlogsgevaar af te wenden of het te verminderen Sovjet-Rusland wil een belangrijke vredesfactor zijn. De Valera, het hoofd van den lerschen Vrijstaat, die zelf had vóór gestemd, deed een hartstochtelijk beroep op de Russen om de gods dienstvervolging in 't eigen land te staken en de vrijheid van geweten te herstellen. Hij deed dit namens 300 millioen zijner mede katholieken en millioenen andere mede-christenen, die zich volgelingen heeten van den Grooten Vredesvorst. Staken de Russen hun vervolging van den godsdienst niet, dan zullen zij in den Volkenbond niet den gewenschten vrede kunnen brengen, die immers van den goeden wil der volkeren afhankelijk is. Op dit betoog had Litwinoff géén antwoord.... Rusland toegetreden tot den Volkenbond. Een beroep van De Valera. Het Zweedsche leger onbetrouwbaar? Italiaan- sche opvoeding. Dinsdag is de defioitleve beslissing over Ruslaod's toetreden tot den Volkenbond gevallen. Zeven landen hebben zich van stemming onthouden, n.l. Argentinië, België, Cuba, Luxem burg, Nicaragua, Peru en Venezuela. Tegen gestemd hebben Nederland, Portugal en Zwitserland. Afwezig waren de delegaties van Bolivia, Panama, Panama, Paragay en Siam. Rusland is dus toegelaten tot den Bond van Naties en de voorzitter In Zweden, waar de verkiezingen van Zondag zoo'n sterke opschuiving naar links hebben geopenbaard, maakt men zich ernstig ongerust over de betrouwbaarheid van het leger, hetwelk volgens de bevelheb bers doorvreten is van communis tische cellen. De legerleiding heeft thans aan de regeeriog, welke naar men weet in socialistische handen is, voorstellen overgelegd om tot be strijding van het euvel te geraken, daar dit anders niet langer als een betrouwbaar instrument in handen van het gezag kan worden beschouwd Anders dan in Zweden verliepen van de week de Australische verkie zingen, welke opnieuw gevoelige verliezen opleverden voor de beide arbeiderspartijen, die hun vertegen woordigiogen tot slechts enkele afgevaardigden zagen terug gebracht. In Italië wordt de militaire geest den kinderen als pap ingegoten. Bericht wordt, dat de ministerraad decreten heeft goedgekeurd, waarbij de militaire opleiding der jeugd, tusschen 8 en 21 jaar, wordt geregeld in de organisaties der ballila's en avant-gardisten. De na-oefening den reservisten zal gedurende 10 jaar na den militairen diensttijd plaats hebben door Je fascistische militie in den vorm van Zondagsche exercities, (Zondagsheiliging Van den wieg tot het grafkanon- □envleesch 1 Windbuks geluksbaan (loting no. 60) le H. Strijbos, Venray; 2e M. Weijs, Leunen; 3e G. Houben, Lennen. Op Zondag 23 September a.s. weer dagprijzen voor bovengenoemde wedstrijden. Eveneens vervolg korps (20 prijzen) behendigheidswedstrijden (20 prijzen). Op Zondag 23 September worden weer de vijftallen B.V.L. en B,W. verwacht. Prijzen afhalen bij H. Weijs, Steeg, Leunen. Schietwedstrijden te Leunen. Met volle muziek ging j.l. Zondag de Bond van Vrijwillige Landstorm te Leunen naar het versierde terrein, waar deze bond met de Burgerwacht een serie wedstrijden georganiseerd heeft op Zondagen 16, 23 en 30 September. Vele belangstellenden waren mee gewandeld. Het eerste schot werd gelost door Jhr. Graafland, dan volgde de Z.E. Heer Pastoor Strijkers en de Opper wachtmeester der Marechaussée, de heer de Groot, die allen probeerden de roos te raken. Direct was er animo bij de schut ters voor dezen wedstrijd, waarvan de prijzen werden behaald als volgt: Personeele wedstrijd, le W. Loonen, Overloon; 2e J. Drabbels, Helde; 3e Th. Gerards, Broekhuizen; 4e W. van Opbergen, Overloon; 5e J. Munsters, Deurne; 6e M. van Opbergen, Overloon; 7e H. Meyer, Overloon; 8e P. Keyzers, Overloon. Windbuks (dames) le W. Reintjes-Litjens; 2e G. Weys-Verstappen; 3e H. Verhallen; j 4e M. Keyzers; 5e N. Voesten; 6e M. Nabuurs. Windbuks (heereo) le F. Verheyen, Venray; 2e P. J. Arts-Poels, Leuneo; 3e G. Claessens. Leunen; 4e H. Rutten, Helde; 5e H. Sanders, Venray; 6e H. Janssen, Venray; 7e G. Reintjes, Leunen; 8e H. Eibers, Venray. VENRAY, 22 September 1934 Yuur wapenwet. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat de verleende vergunningen tot het voorhanden hebben vaneen vuurwapen kunnen afgehaald worden, tegen betaling der kosten ad f 1 per wapen, vóór 1 October a.s. Vergunningen welke alsdan Diet zijn afgehaald worden ingetrokken. Venray, 19 September 1934. De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. GEVONDEN Een rozenkrans. Inlichtingen Marechausseekazerne. Tentoonstelling 1935 te Venray. A.s. Zondag 23 dezer houdt de Vereenlglng der Jonge Boeren te Olrlo des Damiddags om half twee in het Bondsgebouw aldaar een belangrijke vergadering, waar onder meer besproken zullen worden het aanstaande Winterprogram, Tentoon stelling 1935 te Venray, uitslag der in 1934 genomen proeven, het retraltewerk enz. Zonder eenigen twijfel zullen alle Jonge Boeren present zijn op deze vergadering, waar zulke regelende punten behandeld worden. Wegens onvoorziene omstan- dighederr/vervalt het op Zondag 23 September a.s. voor Venray's Fan farecorps te houden avondconcert op de Groote Markt en wordt door Venray's Fanfarecorps een matinée gegeven op Zondag 30 September des voormiddags half 12, eveneens op de Groote Markt. Door de Handboogschutterij „St. Oda" is besloten om op 7 Oct. a.s. hun jaarlijksch hazencoicours te houden. Het aanvangsuur zal nog nader per advertentie worden bekend gemaakt. Boerderjj brand. Door tot nog toe onbekende oor zaak brak Maandagmiddag plotseling brand uit in de kapitale boerenhoeve van de Wed. Peter3 te Oirlo. Ofschoon de motorbrandspuit uit Venray spoedig aanwezig was, heeft men niet kunnen voorkomen, dat zoowel het woonhuis als de schuren en de stallen afbranden. De ioboedel van de woning, de oogst, groote voorraden hooi en stroo. diverse landbouwmachines en de verdere inventaris gingen grootendeels in de vlammen verloren. Een en ander was verzekerd. Patronaat. Nieuwe Turnclub. Er moet eerst nog over geconfereerd worden. De mogelijkheid echter, zelfs de groote waarschijnlijkheid, bestaat, dat er een nieuwe Turnclub wordt opgericht. De reeds bestaande gymnastiekclubs „Hensenius" en „De Zwaluw" wor den dan met de nog te vormen hoogste afdeeling tot één Turnclub vereenigd onder één, door de leden te kiezen, nieuwen naam. Deze Turnclub staat in z.g. Patronaats- verband. Deze laatste uitdrukking klinke misschien wat vreemd, doch is nu eenmaal gebruikelijk. In meer plaatsen van Venray's grootte be staan twee R.K. Turnclubs; één buiten en één in zg. Patronaatsver- band, in harmonie naast elkaar. Van genoemde hoogste afdeeling der eventueele nieuwe Turnclub kunnen geen lid zijn gehuwde per sonen, en ook geen jongens, die niet reeds geruimen tijd hier in z.g. Patronaatsverband zijn geweest.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1