UAÊfOÜqft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtJMlftl I MANUFACTUREN TOEH» MANUFACTUREN tYOORDEEUGSr/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De doodgravers van de menschheid. Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. ASPIRIN Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 September 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 37 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRlüN'llKN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De particuliere wapenfabricage is een bedrijf als elk ander, met winst als doel. 10.500 gulden per lijk als zuivere verdiensten inden wereld oorlog. „Onze Vlootwenscht ver sterking ter zee. Zuid-Nederland wil legerversterking. Een Marine- dag in Scheveningen. Een Lucht vaartdag in Soesterberg. Wie stimuleeren deze acties Wie in dezen crisistijd nog steeds een antwoord zoekt op de vraag „Wal moet mijn zoon worden dien zouden we er op willen wijzen, dat de wapenfabricage blijkbaar nog geen malaise kent en in die richting voor ondernemende krachten nog wel wat te bereiken schijnt. Het werk komt misschien wat luguber voor, maar bet wordt dan ook goed betaald en men vergere niet, dat het in bepaalde omstandigheden ook nog van een vaderlandslievend karakter kan worden. Uit de encyclopedie van John Kooy leerden we, dat de jongste wereld oorlog m totaal gekost heeft een bedrag van f 622 765.200.0U0, waar van alleen aan oorlogsmateriaal werden besteed f 420.000.000 000. Stellen we de winst, op dat materiaal behaald, eens op 25 pCl., dan moet deze f 105.000 000 000 hebben be dragen, Volgeos de gegevens uit de genoemde encyclopedie sneuvelden in den wereldoorlog rond .10 000.000 (tien millioen) meuschen. We kunnen de winst voor de fabrikanten derhalve veilig op f 10 5ü0 per lijk stellen. Natuurlijk .kunnen de zaken der wapenfabrikanten niet altijd zoo floreeien als in den jongsten wereld oorlog, maar... de volgende oorlog kan in ieder geval niet meer zoo heel lang uitblijven, zoo is ons van alle kanten vooispeld geworden eD bovendien zit de georganiseerde wapenhandel niet sti! en helpt ze, waar mogelijk, den tijd van vredes- slapte bekorten. In de Ver. Staten heeft de parti culiere bewapeningsindustrie zich wat al te actief betoond en daarom is naar haar werkzaamheid een onder zoek ingesteld geworden door een speciale commissie uit den Seoaat, welke bevoegdheid verkreeg om getuigen onder eede te hooren. Uit het bedoelde onderzoek zou voor- loopig reeds zijn gebleken, dat de particuliere bewapeningsindustrieëh alle logische middelen bezigen om haar afzet te vergrooten. Zoo zouden door allerlei intriges de Ontwapeningsconferen ties getorpedeerd zijn gewordeD; omdat deze conferen ties geenszins in het economisch en industrieel belang van de mternatio nale bewapeningsgemeenschap kon worden geacht. Het industrieele bewapeniDgshemd is bij deze heeren ook weer nader gebleken dan de natioaaliteitsrok, want wél mochten in de onder scheidene landen zekere „patriotten" hun best doen om aan 's lands weerbaarheid een voorsprong te ver- leenen boven de weermacht van andere landen door toepassing van nieuwe vindingen bij den bouw van onderzeeërs, mitrailleurs of kanonnen, daartegenover stond, dat de wapen fabrikanten die geheimen aanstonds aan elkaar uitleverden, opdat ze aldus in de gelegenheid zouden komen om ook weer voor andere mogendheden moordtuig, gebaseerd op de allernieuwste technische ver volmakingen, te bouwen of te vervaardigen. Het zijn juist de particuliere wapenfabrikanten geweest, die de mee3t ideëele volkeren- en rassen- verbroedering in de practijk hebben gebracht. Zij waren de internationa listen, die geen vaderland, geen vriend noch vijand onderscheidden, wanneer, wanneer het er op aan kwam „zaken" te doen en zoowel den een als den ander de beste materialen te leveren om elkander te vernietigen. Het uitwisselen van technische bijzonderheden en nationale bewapeningsgeheimen was ondereen belangrijk deel der particuliere be wapeningsfabrikanten tot een wijze van economische samenwerking ge worden. In dat belangenspel schijnt een gewezen Nederlandsche marine officier, Paul Koster, sinds jaren In anjs gevestigd als vertegenwoor dig** van de Electric Boat Company. een rol te hebben gespeeld. De ont hullingen daaromtrent hebben Neder land op het oogenblik in heel de wereld in opspraak gebracht. De internationale kliek van parti culiere wapenfabrikanten is er niet voor teruggedeinsd om, als er een al te onvoordeellge vredesgeest over de wereld rondwaarde, hier en daar een beetje stokebrand te spelen en „con flicten" tusschen naties te forceeren. Deze Nederlandsche „kapitein Koster" zou b.vblijkens een bij het Amerikaansche onderzoek over gelegde correspondentie, eenerzijds hebben aangezet om de geallieerden er toe te krijgen.dat Duitschland tot het nakomen van het Verdrag van Versailles zou worden gedwongen, omdat Duitschland aan het her bewapenen was middels bewapenings instituten, welke niet aan de Electric Boat Company waren geliëerd, maar anderzijds verleende deze zelfde heer Koster zijn intermediair om de Duitsche Nazi's ean mitrailleurs te helpen, toen hij kans zag om zijn maatschappij en zich zelf aldus te bevoordeeleD. Oprichter van ,,0nze Vloot." Deze zelfde heer Koster heeft met twee andere personen in 1905 de Nederlandsche vereenigiDg „Onze Vloot" opgericht, eene organisatie, welke zich ten doel stelt om voor den uitbouw vau onze weermacht ter zee te propageeren. Een jaar later trok de heer Koster naar Fiume om er zijn eerste onderzeeër te bouwen en sindsdien is hij niet meer naar onze Nederlandsche marine teruggekeerd. De vereeniging „Onze Vloot" stuurt dezen oprichter, thans éere-lid, nog elk jaar een huldigings telegram. Voor de Amerikaansche onder zoekiogscommissie werd een brief voorgelezen van den heer Koster, waaruit zou blijken, dat hij de actie vau „Onze Viool" bad gestimuleerd door een premie uit te loven voor het beste artikel over duikbooten. Hij wilde voorts, dat de vereeDigiDg een campagne op touw zou zetten voor de verdediging van Ned. Indië. Een der Amerikaansche commissie leden, senator Clark, merkte na de voolezing van dezen brief op: „Hij maakte, naar ik veronderstel, van deze methode gebruik om opleving te breogen in de zaken van de maat schappij, die hij vertegenwoordigde?" ja 1 antwoorde getuige Spear hierop met een glimlach. De rol van „Onze Vloot". Het hoofdbestuur van „Onze Viool" heeft aanstonds met veel nadruk ontkend, dat het zich voor eenige actie der particuliere bewape- ningsmdustrie heeft geleend. We gelooven dat onvoorwaarde lijk. Maar mede zijn we er van over tuigd, dat vereenigingen, met een z g. nationalistisch doelstreven, soms worden gewekt en geleid, gedreven, door menschen, die voordeel ver wachten en inderdaad ook zullen genieten van de tegenstellingen, welke ze tusschen de volkeren weten naar voren te roepen en aan te scherpen. We staan niet op anti-militairis- tisch standpunt, al haten we oorlog. We gelooven, dat er motieven kunnen wezen om landsgrenzen te verdedigen, welke volk, haard en huis, alsook onze volksrechten en -vrijheden omsluiten. We kannen dit slechts als een droeve noodzaak beschouwen, welke zich zou kunnen voordoen. We gaan accoord met een ver standige bewapening om ons weer- krachtig te houden, maar we zullen ons ten sterkste verzetten tegen elke poging om ons, tegeu wie ook, te laten opzetten, teneinde aldus de belangen van de particuliere wapen industrie te bevorderen. Wat nu bekend werd omtrent „Onze Vloot" en hetgeen de leiding dezer vereeniging misschien onbewust, heeft gedreven, doet ons met wan trouwen staan tegenover al die acties van den laatsten tijd, welke ons volk willen suggereeren, dat we lagere inkomsten en zwaardere belastingen hebben te aanvaarden, doch dat daarnevens geen man en geen cent meer mag worden bezuinigd op onze bewapening. Integendeel, onze weer kracht zou moeten worden opge voerd. Wie zitten er achter de „beweging" uit het zuiden van ons land, zoo vragen we ons thans ongerust af, welke op een versterking van ons leger aandringt, omdat „het volk" in de zuidelijke provincies zich niet gerust zou gevoelen „Het volk" pleegt op niets minder belust te zijn dan op soldaterij, en nu zou opeens ditzelfde volk om een grooier leger vragen Wie drijft die „jongeren", die in Scheveningen een Marine-dag orga niseerden, om aldus voor vlootuit- breiding te demonstreeren Wie baatte 't succes van den Pelikaantocht uit om honderdduizend menschen in Soesterberg zich te laten vergapen aan een spel van militaire vliegtuigen in de lucht, een spel van vechten en bommenwerpen Nogmaals we willen aan de overheid niet de middelen voor een zekere weerkracht onthouden, maar we weigeren om met ons volksver mogen en volksbloed de belangen te dienen van particuliere wapen fabrikanten. We willen bij de verdediging van ons onafhankelijk volksbestaan alle particuliere belangen uitgeschakeld zien. En daarom ondersteunen we den eisch, door de Amerikaansche enquêteurs gesteldeen internationaal Verbod van particuliere wapen fabricage. Wat een land voor haar weer macht behoeft, behoort in gemeen schapsbedrijven te worden vervaar digd. Een sovjettriomf te Genève. Rusland wordt uitgenoodigd voor het lidmaatschap van den Volkenbond. Een presidents crisis in Tsecho-Slowakije. Belangrijke verkiezingszondag in Zweden. Ondanks het verzet van Zwitser land en andere staten hebben de groole Europeesche mogendheden verkregen, dat meer dan twee derden van het aantal Volkenbondsleden aan de Russische regeering een uitnoodi ging verzonden voorhei lidmaatschap der internationale volkeren-organisa tie. Reglementair wordt vereischt, dat de zaak alsnog aanhangig wordt gemaakt in een commissie van onder zoek, welke b.v. heeft na te gaan, of 't nieuwe adspirant lid wel ge trouw haar internationale verplich tingen nakomt. Zoo'n onderzoek zou wel eens pijnlijk kunnen wezen voor de Russen en daarom willen de bo%'enbedoelden twee derden haar dat besparen en de Sovjets zonder meer tot den Volkenbond toelaten. Ook een lid echter kan bezwaar maken tegen afwijking van het reglement en men verwacht dat o.m. van Zwitserland. We kunnen dus nog voor verrassingen komen te staan in Genève, wae.r deze week de Assemblee wederom geopend is. Het schijnt ook, dat de Zwitser- sche; regeering nog steeds het plan heeft om per volksreferendum te laten beslissen over de vraag, of Zwitserland wel lid van den Bond zal blijven, als Rusland daarin is toegelaten. Er wordt zelf reeds over verhuizing van den Volkenbonds zetel gesproken voor het geval Zwitserland tot uittreden mocht besluiten in dit geval zou Weenen een kans maken. De 84 jarige president van de Tsjecho Slowaaksche republiek,stich ter der Tsechische volkspartij, sedert 1918 aan h^t hoofd van de nieuwe, na-oorlogsche republiek, is ziek hij zou een beroerte hebben gehad, langzaam verlammen en op zijn einde voorbereid moeten 2ijn. De figuur van president Masaryk heeft de zeer heterogene politieke groepen, van Tsecho-Slowakije tot heden kunnen vereenigd houden, maar men vreest een ernstige politieke crisis na zijn verscheiden. Het heet, dat Masaryk zulks zelf inziet en een politiek testament heeft opgesteld, waarin hij den bekwamen minister van Buitenl. Zaken, Benesj, als zijn op volger aanbeveelt. In Zweden heeft Zondag a.s eene verkiezing plaats voor de provinciale raden. Met spanning wordt de uit slag tegemoet gezien, want al betreft het hier geen hernieuwing van den Rijksdag zeiven, de verkiezing voor de prov. raden wordt beschouwd als een gelegenheid van het volk om zich uit te spreken over het beleid van de Zweedsche sociaal-democra tische regeering. De regeering wordt gesterkt door het feit, dat de econo mische conjectuur zich niet ongunstig heeft gewijzigd in Zweden. Bedroeg het aantal werkloozen er in Januari j.l. nog 172.000, thans zou het zijn teruggeloopen tot 86,000. Sluiting der Stacen-Generaal De 31ste Ned. Jaarbeurs. Nieuwe salarisverlaging in Amsterdam, Niet ieder weet, wat eigenlijk precies de plechtige opening en sluiting van een zitting der Staten- Generaal inhouden. Minister de Wilde b.v. zal Zater dag a.s. namens H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal sluiten en tóch... is noch Eerste, noch Tweede Kamer in de laatste twee maanden bijeen geweest. Men begrijpe dat zóó onze volksvertegenwoor diging houdt, wettelijk, per jaar slechts ééa zitting. Deze wordt op den 3en Dinsdag in September geopend en kort voor de opening van de nieuwe zitting in het volgende jaar pas gesloten. De vele vergaderingen, welke in den loop van het zittings jaar worden gehouden, zijn vervolg zittingen. Na de plechtige sluiting op Zaterdag a.s. kunnen de Kamers vóór volgende week Dinsdag dus niet me.er wettelijk bijeenkomen. Woensdag van deze week werd de 31ste Jaarbeurs te Utrecht ge opend. Ofschoon de economische perspectieven nog maar weinig gunstig zijn, groeide het aantal exploitanten zoowel als de verhuurde oppervlakte wederom. Voor 't eer3t is er een officïeele Duitsche afdeeling. B. en W. van Amsterdam hebben opDieuw een voorstel tot loonsver laging voor ambtenaren en werklieden in gemeentedienst bij het Georgani seerd Overleg aanhangig gemaakt, vermoedelijk onder druk van de regeering, welke naar nivelleering van loonen en salarissen in over heidsdienst streeft. Voor ambtenaren en politie wordt eene verlaging voorgesteld van 4—6 pCt„ voor arbeiders van 34 pCt., voor oDge huwden en vrouwelijke ambtenaren nog eens 3 pCt. extra. Een kinder toeslag wordt voorgesteld van fl.— per kind vanaf het tweede kind. De bezuiniging met deze voorstellen te verkrijgen, bedraagt 2i/t millioen, min 7 ton voor kindertoeslag. De crisis-bollebof ontdekt. Z.M. de spoorweg-wegwerker. Deze hoog-gesalieerde houdt ons in den crisisput. Merkwaardig, dat eerst thans be kend is geraakt, „wie eigenlijk het voortduren van de crisis op z'n ge weten heeft. Ergens moest er een lek zijn dat voelde een ieder waar door heen alle welvaart weer wegvloeide welke de maatschappij 5 of 6 crisis jaren laog bezig is te verzamelen met belastingverhooging, bezuiniging, versobering. loonsverlaging enz. Ge let op de hoeveelheid toegepaste middelen, had de crisis al lang ge weken moeten zijn en toch... Aan Mr. Wendelaar, voorzitter van de Liberale Staatspartij, danken we het, dat het lek in onzen wel vaartspot eindelijk is ontdekt. Mr. Wendelaar had 2ijn liberale mannen uit het hooge noorden van ons land op Zondag j.l. ia Zuidlaren ter politieken Landdag vergaderd en bij die gelegenheid heeft hij ze, alles blijkens het verslag in „De Courant" allereerst den somberen toestand van s Rijks schatkist voorgehouden. Op de begrooting komen we nog 'n slordige 40 millioen tekort, zei bij. maar die moeten dan maar gevon den worden door middel van bezui nigingen, in geen geval door nieuwe of verhoogde belastingen, want de bevolking kan geen nieuwen druk meer torsen. Juist 1 Onder „bezuiniging" bleek Mr. Wendelaar ook een nieuwe korting te verstaan op het salaris van het overheidspersoneel, hetwelk derhalve blijkbaar niet tot „de bevolking" behoort, althans niet tot het deel, hetwelk geen nieuwen druk meer zou kannen torsen. Mr. Wendelaar wenscht alleen niet een percents gelijken aftrek voor allen. Hij acht b.v. de materieele positie van een leeraar M O. niet al te lu cratief eu zelfs vrij beroerd, verge leken met een gelijkwaardige positie in de vrije maatschappij, i/an het salaris van zoo'n leeraar kan der halve niet veel meer af. meent Mr. Wendelaar. Anders is dat echter en let wel: hier komt de onthulling, anders is dat, als men kijkt naar het loon van een wegwerker bij de Spoor wegen en naar dat van diens gelijk waardige in het particuliere bedrijf. Wie dat beziet, meent Mr. Wen delaar moet.... concludeeren. dat de spoor wegarbeider nog wel wat kan laten vallen. Dèar hebben we dus den crisis dader, den bollebol, die tot op heden stlekum parasiteerde op de malaise en door het toucheeren van een mol ORANJEBANO en BAYERKRUIS ReeilUw omlers gebruikten het. ONZE STOFFEN hebben iets aparts in zich, De nieuwe WINTERCOLLECTIE bewijst het weer. JOH. JEUKEN-POUWELS, Langstraat la Dames- en Heeren-Tailleur Telefoon 162 (Het huis met de trapjes) onevenwichtig hoog inkomen het herstel van het economisch even wicht in de maatschappij tegenhield. Zoo'n rakker 1 Zijn hooge spron gen zullen cu weldra uit zijn. We wilden zoo'n crisis-croesus nog wel eens zien en spreken, voor hij gevild eu geschoren zou zijn door het politieke jagerdom, dat hem op het spoor is gekomen. Na ons in onze Zondagsche plun je te hebben gestoken en onzen hoed te hebben geborsteld, wat we alleen bij begrafenissen en andere plechtig heden plegen te doen, hebben we ons aan een der stations van de Ned. Spoorwegen aangemeld en daar gevraagd, of we meneer mochten spreken. Eerst kwam er iemand met een rooie pet, maar toen we vroegen of hij zoo'n mensch was, van wiens loon, volgens Mr. Wendelaar, nog wel wat af kon, toen moesten we snel drie passen achterwaarts sprin gen om een moord te ontwijken. Wien je zoekt, weet ik niet brulde de man maar ik ben de chef hier van het station, ik heb 33 jaar lang dag en nacht gewerkt en geploeterd voor de maatschappij, welke nu in enkele jaren tijds mijn salaris met méér dan 'n vierde heefl gekort; ik heb trouw premie betaald van mijn oudere, hoogere inkomen, maar ik word straks op straat gezet met eec pensioen, dat naar mijn verlaagde inkomen wordt berekend Ik.... 't Was ons al lang duidelijk, dat we den verkeerde te pakken hebben, Neem me niet kwalijk, stamel de ik, maar ik zocht dien man met het groote inkomen: den spoorweg wegwerker I Man, repliceerde de chef, als je gekomen bent om ons hier een beetje te beduvelen, dan zal ik je eens laten zien, hoe ik jou hier van den spoorweg kan wegwerkeD, ja, dan zal ik je...i Omdat de man min of meer drei gend op me afkwam, hebben we haastig de beenen genomen. Maar ons doel hebben we tenslot te toch bereikt, want we hebben in Utrecht geïnformeerd en daar hebben ze de noodige gegevens verstrekt. De meeste spoorwegwerkers, zoo leerden we, zijn in de lVe klasse ondergebracht, omdat de meeste lijnen nu eenmaal buiten de steden liggen. Zoo'n volslagen wegwerker der IVe klasse wordt aangesteld op een loon van f 1125.20 per jaar, waarvan 8s pCt. wordt geminderd voor pensioen hij ontvangt dus per week f 19.80. Na eea aantal dienstjaren kan de man zijn maximum bereiken en een inkomen te genieten krijgen van f 1306 08, welk bedrag ook weer met 8b pCt wordt geminderd er blijft dan per weeK ovér f 23.—, Op verdere verhooging is dan geen uitzicht meer, tenzij de man een groot gezin krijgt, in welk geval vanaf het derde kind een toeslag van 3 pCt. wordt verleend. Zoo'n spoorweg-arbeider heeft dag-in dag-uit zwaren arbeid, grond werk, te verrichten telkens weer wordt hij opgeroepen voor nacht arbeid, zonder dat hem daar extra vergoeding voor wordt gegeven. De menschen klagen niet. We hebben van deze lieden gesproken en ze erkenden, dat ze tevreden waren met hun positie en dat ze voor dezen tijd uitverkorenen moch< ten worden geheeten. Maar dat zij de menschen zouden zijn, van wie Mr. Wendelaar zei, dat ze nog wel wat van hun loon kunnen laten vallen eerder zij, dan leeraars bij het M.0.1 is iets om er van te huilen. Ia dezelfde lede vertelde de heer Wendelaar onder applaus van zijn gehoor, dat op leger en vloot in geen geval meer bezuinigd mocht worden onze weerkracht, zei hij, moet integendeel worden verhoogd. Laten we toch eens gaan inzien, dat noch onze economische weer kracht, noch onze militaire weerkracht worden verhoogd door ons volk in het pauperisme terug te trappen. Economische weerkracht eischt koop kracht van de massa militaire weer kracht is onmogelijk, als het volk, waaruit de soldaten moeten voort komen, verzwakt door de ellende van een armoebestaan. VENRAY, 15 September 1934 Bekendmaking, De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage liggen twee verslagen van de gehouden keuringen van springstieren op 6 April 1934 te Venray en Sevenum. op 27 April te Lottum-Grubben- vorst en Tienray-Meerlo. op 1 Mei te Bergen, Gennep en Heyen-Bergen. Venray, 10 September 1934. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Na den inbraak in liet St. Oda-kapelletje. De Rechtbank te Roermond heeft Maandag den 17-jarige J. v. d. G. van Venray, welke onlangs werd aangehouden wegens den in het Kapelletje van St. Oda gepleegden inbraak en diefstal van geld, te dezer zake veroordeeld tot zes maanden tuchtschool. In afwachting van zijn opname in een dergelijke inrichting, werd de knaap vanuit het Huis van Bewaring te Roermond, alwaar hij reeds een maand verbleef, op vrije voeten gesteld. Zaterdag 29 en Zondag 30 Sept. a.s. wordt in de tuinen van Pensionaat „Jerusalem" een fancy fair gehouden ten bate der Missiën van de Religieuzen Ursulinen der Romeinsche Unie. De uitslag van het Zondag gehouden prijsschieten onder de leden van de schutterij „Het Zandakker" was als volgt le L. Vollenberg 2e Fr. Hendriks 3e Lcnssen 4e Sinten 5e Vollen- berg 6e H. Poels 7e Hendriks 8e J. v. Zwamen9e L. Litjens 10e A. Hendriks 11e WT. Kessels 12e J. v. Hoof. Paradedag der Jonge Wachten, Zeven a achthonderd Jonge Wach ten uit Nooid-Limburg waren j.l. Zondagmorgen in Veolo bijeen. Eerst hadden ze, ieder in de eigen parochie, de H. Communie ontvangen tot intentie van onzen Bisschop. Op het mooie plein Rosarium werd de Hoogmis opgedragen. Vervolgens ging men naar het plein vóór het Stadhuis. Er waren prijzen uitgeloofd voor het best marcheeren. Ia bijaa elke Groep, ook in de Venraysche, liepen enkele Jonge Wachtea mee die schenen te

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1