In den tijd der »citaten". Districts-Arbeidsbeurs ;Zijn eerste I betrekking DE PASTOOR EN DE PATER IN DE BEWIJSVOERING DER N.S.B WANKELE GRONDSLAGEN. De oorlog was de tijd van de granateü. Toen hij uitgewoed was, is de wereld aan het disputeeren geslagen over de manier waarop de stukken weer aan elkaar konden worden gelijmd. Er ontstonden stel sels en stroomingen en hard wordt er met woorden gegoocheld om elkaar te overtuigen. En verzet ge U tegen de wankele stelsels, die men luid ruchtig en vasthoudend verdedigt, dan wordt ge bekogeld met citaten. Na den tijd van de granaten is de periode van de citaten gekomen. Lees er de voor onzen tijd wel merkwaardige tijdschriften maar eens op na waarmede N.S.B. en andere stroomingen hun wijsheid aan den man zoeken te brengen. Vooral pastoors en paters zijn erg in trek. Nog nooit heb ik zooveel buitenlaodsche pastoors en paters leeren kennen als tegenwoordig. Menschen, die er vroeger nooit aan dachten zich op een pastoor te beroepen, halen hem nu uit zijn schuilhoek van verafgelegen steden en dorpen. Als ze hem niet com- promitteeren kunnen, citeeren ze hem als den erkenden wijze. Den eenen dag is het er een te Breslau, dan weer woont hij in een parochie waarvan men zelfs nooit den naam heeft gehoord. Maar 't is een echte pastoor 1 En daar is voor hem die citeert, wat mee aan te vangen 1 Zoo zoekt men de bevestigirg van de wrakke tijdstioomingcn, die de eigenschap hebben, dat zij hun aanhangers niet tot rust laten komen maar hen voortdurend bezig houden. Men zou kunnen vrageD, waarom zulke geplaagde menschen hun rust en de bevestiging van hun overtui ging niet wat dichterbij zoeken. Waarom zij voor hun gemoeds rust niet den bekenden Vastenbrief van de Nederlandsche Bisschoppen citeeren Wel om de doodeenvoudige rede dat die gewichtige brief hun natio- naal-soclalistische of fascistische rich ting niet bevestigt, dat zij er zich derhalve niet aan kunnen vastklam pen, zooals. aan die citaten van verre. Toch probeeren ze wel eens te doen alsof, wanneer ze van een bisschoppelijke redeneering of argu ment het eerste gedeelte aanhalen, maar er secuur voor oppassen om het vervolg te citeeren, waar ze geen raad mee weten, omdat het daar niet over anderen, maar juist over hen zelf gaat. En lang niet malsch 1 Er wordt veel geredeneerd en ge argumenteerd; allerlei theorieën wor den opgezet. Goede menscheD, ook katholieke menschen, maar principieel weinig onderlegd komen in allerge vaarlijkste dwalingen terecht. Er is natuurlijk veel goede trouw. Maar als men voor u een beroep doet op goede trouw, veronderstelt dat al een gebrek, Het zegt al, dat er iets hapert, een leegte is in het inzicht, die aangevuld moet worden met goede trouw. Vanwaar al dat zoeken, die onrust van geest, dat argumenteeren, dispu teeren en citeeren De oorzaak ligt in het ontbreken van een vasten grondslag, van een hecht uitgangspunt, waarin men zijn meening verankerd weet. Anders hoefde meu niet overa\ naar argumenten te zoeken om zich gerust te stellen; anders ware men niet zoo zielsblij, wanneer men voor zijn kromme redeneeringen eens een zij het onbekenden pastoor vond, die even krom redeneert. Men vergeet dat men beter kan steunen op een vast beginsel, dan leunen tegen welken pastoor dan ook. Daar hebben we alweer 't woord; het beginsel, 't Is het uitgangspunt, het begin van ons denken. De mensch van den tegenwoor- digen tijd vermoeit zich over het algemeen niet met denken. Dat heeft hij trouwens weinig geleerd. Het onderwijs van den doorsnee-mensch is hoofdzakelijk wat geheugen- en oefenwerk geweest. De nieuwe mensch is een sport man, die wél weet waarom Pijnen burg groot is, maar de groote man nen der wetenschap nog niet bij name kent. We leven in de eeuw van het kind. Onderwijsinrichtingen, ook voor na den leerplichtigen leeftijd, zijn er te kust en te keur. Er is al vele jaren een acht-urige werkdag. Bijna iedereen heeft elke week als hij 48 uur werkt, 56 uur slaapt en 14 uur eet, nog 50 uur over. Hoe velen zijn er die daarvan 10 gebruiken voot verdere ontwikkeling van de geest, waarvan de school maar een begin, een klein begin, een geschikt maken tot eigenlijke ontwikkeling is geweest Een klein percentage helaas 1 Denken Door de aanhangers van de nieuwe stelsels wordt meer ge citeerd dan gedacht. Ze houden u voor wat anderen denken, omdat ze zelf niet denken. Ik had het zooeven over een Breslauschen pastoor. Die man had zoo mooi over Hitier geschreven en over het nationaal socialisme en werd daarom breed geciteerd door een nat. soc. blaadje van de N.S.B. Moeten we dat moois nu aan vaarden omdat een onbekende pas toor het zegt Die verheerlijkte Hitier huldigt als waarheid dat wat hij doet recht is. En zijn volgelingen leeraren dat na 30 Juni als het hoogste nieuw- Germaansche rechtsbeginsel. Al die Duitscbers, die zoo gesmaald hebben op de Pauselijke onfeilbaarheid, moeten nu opzitten voor den in het recht onfeilbaren Hitier. Uit die Duitsche bewering om trent Hitier als opperste rechter volgt weer het volgen van de oude dwa ling dat de mensch uitmaakt wat recht is. Een pientere Katechisrausjongen kan al die Duitsche professoren, die nu Hitier en zijn stellingen moeten aanhangen, onmiddellijk weerleggen door te belijden dat God alleen de oneindig rechtvaardige en wijze is, dat God alleen uitmaakt wat recht en rechtvaardig is. Ik hoor achter me al vragen Hoe kan zoo'n Breslausche pastoor daar dan zoo invliegen Die vraag hadt ge u moeten stel len voor ge hem citeert. Op de kwestie van de beginselen komen we terug, 't is noodig in het moderne politieke leven. Hoog noodig ROELAND. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het verleden Zaterdag in de rubriek „Patronaat" voorkomende, verzoeken wij beleefd plaatsing van het volgende, waar voor bij voorbaat onzen dank. Op de eerste plaats verklaren wij dat wij niet tegen den Priester ageeren, maar wel tegen de scheve voorstel ling van de zaak in kwestie. Niet leden hebben met de zaak niets uitstaande gehad, een rad is niemand voor de oogen gedraaid, de woorden leugen, laster en onzin wijzen wij als Kath. jonge mannen verre van ons. De jongens van St. Ghristoffel is het niet alleen om de sport te doen maar streven wel degelijk naar een hooger beginsel, maar op commando, Heil Hitier schreeuwen, dat kan geen Hollandsche jongen. De ouders kunnen met een gerust hart hun kinderen voor de lichame lijke opvoeding aan St. Christoffel toevertrouwen, want dit gebeurt op dezelfde Kath. grondslag als in het Patronaat. De kwaliteit van de turnclub is en blijft wat het gehalte betreft zeker zoo goed als één der patronaatsclubs. Het Bestuur van St. Ghristoffel. Naschrift van de Redactie. Wij hebben bovenstaand stuk aangeboden aan den ZeerEerw. Pater Directeur van het Patronaat, om hierop te antwoorden, doch Z.Eerw. wenschle hiervan geen gebruik te maken. Uitvoering verordening op het houwen en de bewoning. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van belanghebbenden op artikel 121 der verordening op het bouwen en de bewoning, volgens welk het is ver boden een nieuw of grootendeels vernieuwd gebouw tot woning in gebruik te nemen of te geven zonder schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders. De vergunning wordt verleend binnen veertien dagen, nadat deze schriftelijk is aangevraagd, mits het werk overeenkomstig de bepalingen dezer verordening en overeenkomstig het ingediende bouwplan is voltooid. Formulieren tot het aanvragen dezer vergunning tot het in gebruik nemen of geven van nieuw of grootendeels vernieuwde gebouwen, zijn gratis beschikbaar ten kantore van Gemeentewerken en ter Secretarie Bij het ingebruik nemen als woning van deze gebouwen zonder schrifte lijke vergunning van burgemeester en wethouders zal in den vervolge proces-verbaal worden opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. Venray 13 September 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN KantoorMarktstraat 10. Worden gevraagd 1 huishoudster 1 dienstmeisje 14—16 Jaar 2 boerendienstmeiden 1 boerendienstmeid v. Paschen 1 dienstmeisje voor Boxtel 1 reiziger 1 boerendienstmeisje 14 a 16 jaar 1 boerenknecht 16 a 18 jaar voor Venray voor Paschen Boerenknecht 16—18 jaar, dadelijk Bejaarde huishoudster Bieden zich aan 1 boerenknecht 45 jaar 1 winkeljuffrouw 2 dienstboden 20—21 jaar 1 burgerdienstmeisje 15 jaar 1 boerendienstmeisje 14 jaar 1 bekwame tuinman 1 huishoudster voor net gezin Boerenknechten v. dadelijk of later Boerenknechts, Metselaars. Opper lieden, Timmerlieden enz. enz. ^Kleermaker Kleermakersleerling Dienstmeisje 22 jaar voor Venlo of Horst Schilders Voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdag avond a.s. van half 8 tot half 9. I Een goed handschrift is I van niet te onderschotten I waarde. Moedig uw jon- gen aan en stel hem in I staat om beterte schrijven J door hem ^„BLACKBIRD" VULPEN te geven. Het is leen uitstekende vulpen ^vervaardigd door de „Swan" Pen-fabrikanten), j sterk, betrouwbaar en Ivoorzien van soepel- j schrijvende 14-k. gouden pen met iridium punt^ Groote sorteering bij: FIRMA v. d. MUNCKHOF Groote Straat, Venray GEBRUIKT STEEDS ..SWAN" INKT

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10