Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws van de leiders der Land- en Tuin» bouw Organisaties. Iedere dag en ieder uur van vrijheid, dat kan worden verkregen, moet met beide handen vastgegrepen worden. Het tegenovergestelde schijnt waar te 2ijn. Er is bij de Landbouworga nisaties een zucht waar te nemen om zich te werpen op de crisis maatregelen uit organisatorische overwegingen, die niets meer met de crisis hebben uit te staan. Het is een boertjes/egeeiing en een baan- tjesjagerij, waarvan de producent straks het gelag moet betalen. Daarom zouden wij het zoo heb ben toegejuicht, als althans voor de winteraardappelen de deur voor den vrijen handel weer wijd was open gezet en iedere maatregel, die naar onze meening volmaakt overbodig zou zijn, na 1 Augustus achterwege was gebleven. Er dreigt nog een ander gevaar, en wel, dat de consument die het niet betalen kan, veel te dure aard appelen zal moeten eten. Dit is uit het oogpunt van onze volkshuis houding een misdaad, waarvoor de producent, dus ook de tuinder, straks zal moeten boeten, als hem aan het verstand zal worden gebracht, dat niet iedere aanslag op den consument ongestraft kan plaats vinden". Tot zoover „De Tuinderij". In bovengenoemd „Centraal Or gaan" schtijft J. v. R. o.a. „De waarheid kan niet onderdrukt worden en komende niet van onze zijde, (den handel) schrijft dit artikel een „mene tekel" aan de wanden van hét gebouw onzer volkshuishouding Precies zoo lang als er menschen ziju die aan de crisis, of wat er voor gehouden wordt, verdiecen, precies zoo lang hebben wij crisis 1 En is het anders De N.A.C. opgericht tot steun aan de aardap pelenverbouwers kon dit seizoen met den geringen oogst en betere markt- vooruitzichten zeer gevoeglijk ver dwijnen. Wat zien wij echter ge beuren? Dat dit orgaaD, waar geen werk voor is, want het product brengt een flinke prijs op, heel dood gewoon onder een andere naam in stand blijft. Tot wanhoop van den armen consument, die de goedkoope aardappelsorteetingen buiten zijn bereik gehouden ziet en hem zoo doende meer schade toegebracht wordt dan tien crisiscomité's in orde kunnen brengen. En met een stelletje plagerige maatregelen, die in de praktijk niet te bandhaven zijn. Waarom zoo een product dat door marktomstandigheden reeds in zeer goede omstandigheden verkeert belast met een zoo hooge heffing Begrijpen de landbouwers dan niet, dat iedere cent heffiog op een pro duet dat voor een groot deel de voeding der allerarmsten is, de afzet mogelijkheid vermindert Dat wan neer alle sorteeringen inden gewonen vrijen handel verkocht zouden mogen worden, de teler van consumptie aardappelen een grootere totaalsom zou ontvangen, daar hij nu toch ook moet bijdragen aan het dure controle apparaat Conlrole en ja waarop Op iedere hoeveelheid van meer dan vier kilo. of daar de heffiog wel op is betaald? Of controle op een mis dadiger, die poters of drielingen ziet thuis te krijgen voor de consumen ten, omdat die domme handelaar zich zelve meer nuttig vindt, als hij dat lekkere goed uit de varkensmuil redt voor de menschen, dan dat de varkens er mee gevoed worden Waarom die handhaving der N.A.C. Voor crisis in een product dat geen crisis meer kent Of voor een crisis, die daarin misschen nog komen kan Crisis is een toestand van ei* op of er onder. Is men de crisis te boven, dan handhaaft men toch de medicijnmeester niet Intusschen denkt men dat de draagkracht van den consument on uitputtelijk is. Wij handelaren weten beter Toen het vorig jaar de prijs der aardappelen om de gulden per 100 kilo was toen was er crisis in het product, doch thans, nu deze prijs, zonder heffiog, om de vier en de rillende ruilen vlogen rinkelend stuk en de mannen en de vrouw zalen als logge, stijve vormen, elkaar aan te staren. Jan ijlde de deur uit, rende huis waarts, kroop sidderend onder de lakens met de zoele gedachte: Geen dooden maar nu zullen zij mijn knabbetjes wel laten lig- gen. De beschieting van Drik's wo ning ging in 't dorp rond. Nooit had Snuffels zooveel genoegen beleefd. Dagen achter elkaar lachte hij met zijn vrouw over het mooie succes van zijn wraakplan, dat de dieven voor goed zou afschrik ken. Doch deze hadden in de loop der lijden nieuwe behoeften ge kregen en leenden zoo maar bij Jan veevoeder en aardappelen' De duivel mocht al die bandieten le vend halen en verbranden 1 Vooral als er geplant of ingeoogst werd, kreeg Jan het gewone bezoek van ongewenschtei gasten, die bij hem alle hoeken fijn kenden en maar weinig vrees leken te hebben. Ze hebben den heelen winter weder te veel aardappelen gegeten en komen er nu weer bij ons ha len om nieuwe te kunnen plan ten. Die gemfeene dieven, woedde Jan s avonds tegen zijn vrouw. Men moest ze kunnen ver giftigen, de deugnieten 1 meende Lisabelh. Wordt vervolgd. vijf gulden, naar gelang van kwaliteit draait nu is er in dit product geen crisis meer. Dit is zuiver hetgeen ik boven dit epistel schreef Crisis maken Daarom weg met alle vervoer- verboden en weg met alle crisishef- flogen, dat is èn in het belang van den producent èn in het beiang van den handelaar, en in het belaog van den consument 1 Alle drie categoriën die er mede te maken hebben. Zaken-moraal. Het was in den vroegen morgen. 't Weer was loom en de hemel zwaar gesluierd. De trein, waarin we zaten, joeg ons voort, in vinnige vaart, de plaats van bestemming tegemoet. We waren maar met z'n tweeën in de coupé. M'n reisgezel zat schuin tegenover me. Hij had blijkbaar behoefte aan „praat." En probeerde dan ook al spoedig tot een gesprek met me te komen Natuurlijk sneed hij allereerst aan het onderwerp van den dag. Vermoedelijk om te zien of met mij een onderhoud zou zijn te voeren. Blijkbaar achtte hij dit mogelijk. Want snel zette hij door. En sprong van den moord op Dollfuss over naar de Nazi toestan den in Duitschland waar,hif nog kort geleden had vertoefd, kwam dan op de Nationaal Socialistische Bewegiog in ods eigen Nederland, op de ellendige positie, waarin het bedrijfsleven verkeert en ten slotte op de moraliteit van het zaken-doen in dezen tijd. Dit laatste onderwerp hield ons veel langer vast. Daarover zoo gaf m'n reisgezel te verstaan kon bij spreken uit persoonlijke ervariog. Zelf zakenman, verklaarde hij zonder eenig voorbehoud, dat wie tegenwoordig nog poogt, eerlijk te zijn in den handel, onverbiddelijk moet ten onder gaan. Een uitspraak zou ik willen zeggen die allerminst pleit voor het moreele gehalte der zaken- methoden vau hem, die ze met zoo veel verzekerdheid en ia zoo abso- luten zin aan mij voordroeg. Intusschen merkte ik zelf in ver band met die uitspraak op, dat daarbij 't ergst van al mij toescheen te zijn het feit, dat velen niet eens meer zich bewust zijn van het moreele kwaad, dat zij door hun oneerlijke en onzedelijke zaken- praktijken bedrijven. Want juist daardoor zijn de kansen tot verbetering op dit punt, zooveel geringer geworden en valt een gunstiger wending zooveel moeilijker te bereiken. Ook onder den middenstand... ook onder den „katholieken" middenstand, waarvan meerderende hier gewraakte mentaliteit in hun zaken leven ver- toonen. Want het valt o.i. niet te betwis ten, dat ook onderden „katholieken" middenstand groeiende is het aantal van hen, die door den scherpen concurrentie-srrijd daartoe gedreven, zonder gewetensbezwaar naar midde len grijpen, die in geen enkel opzicht zich verdragen met de leuze onzer organisatie Eerlijk in handel en christelijk in wandel. En die tegen hun concurrenten stand- en vakgenooten optreden met strijd-methodes, die vloeken tegen de meest elementaire eischen der kath. handels-moraal. Zeker, wij weten het en zijn er volkomen van overtuigd, dat het zaken-leven in dezen tijd uiterst zwaar is en moeilijk en hard. Velen moeten worstelen dag aan dag, om het hoofd boven water te houden. En niettemin zien we van die velen aldoor meerderen langzaam maar zeker wegzinken in de diepte van den maatschappelijken onder gang. Onder die omstandigheden komen betrokkenen er zoo licht toe. te grijpen, vaak vruchteloos te grijpen naar middelen, die een Katholiek zaken man hartgrondig moest ver foeien. Want ook in zijn zaken-leven gelden voor den katholiek de zede lijke geboden en verboden. Zelfs als hij daarbij in de hachelijk- ste moeilijkheden verkeert. Wie gelooft in de Opperste Voor zienigheid, heeft in wat hem ook in 't zakenleven overkomt en eventueel mag treffen, te zien en te eerbiedigen den wil van Hem, die 't al beschikt. En hoe zwaar 't hem vaak ook moge vallen, heeft hij, als geloovig katholiek, moedig en vertrouwend zijn toekomst te leggen in Godes zorgende hand. De daartoe noodige kracht moet kan hij mede putten uit het sterkende bewustzijo, ook in 't zaken leven, Gods wetten stipt te hebben nageleefd. heeft geloofd, dat Hitler de ver kiezing van j.l. Zondag zou „ver liezen." Er is immers van strijd geen sprake geweest; elke tegen-propa ganda was onmogelijk. De „ja"- propaganda was genationaliseerd heel het rijksbesfuurs apparaat was in dienst der „ja"-stemming gesteld. Hitier heeft dus Zondag de sanctie des volks verkregen op de samen voeging der ambten van rijkskanselier en rijkspresident in zijn persoon. De massa wordt door een propaganda, als werd gevoerd, gemakkelijk ge biologeerd. Hitier schaarde 38.188 286 ja stemmers achter zich. Velen zal het nochtans een ver rassing zijn geweest, dat 4.280.471' Duitschers het nog hebben durven beslaan om „neen" te stemmen. Het bewijst, dat meerderen aan de sug gestie van bovenaf beginnen te ontkomen en hun zelfstandigheid terugvinden. Bijna een millioen stem men werden waardeloos uitgebracht, het waren in hoofdzaak blanco- stemmen. Men mag aannemen, dat ruim 5 millioen der opgekomen kiezers geweigerd hebben óm zich vóór Hitier uit te spreken. Onder de omstandigheden, welke we van Duitschland kénnen, komt ons dat cijfer buitengewoon hoog voor. Het is bijna het dubbele van het aantal neen-stemmen van Novem ber j.l., toen 't om de goedkeuring ging der buitenlandsche "politiek van de nieuwe regeering ging. In zeker opzicht is deze jongste zege van Hitier daarom een Pyrrus overwinning, een, welke om de verliezen, welke bleken, gevoelig treft. Als oorzaken van het groeien der oppositie worden de gebeurtenis sen van den 30en Juni aangehaald, de nederlaag, welke geleden werd in de politiek tegen Oostenrijk, de slechte verhouding tusschen de katholieken en de regeering, alsmede de strijd in de Evangelische Kerken. Nóg klinken de nationaal sodalis tische zegekreten in Duitschland op, maar straks zal de bezinning komen en dan zal de regeering van Hitier er terdege op moeten gaan letten, wat die 5 millioen Duitschers kan hebben bezield, die weigerden om zich achter hem te stellen. Op Zondag heeft het niet-Duitsche deel van Europa méér. belangstelling gehad en getoond voor den Bel gischen stratosfeervaarder Ir. Cosijns, dan voor rijksleider Hitier. De stratosfeerballon, waarmee op Zaterdagochtend in de Ardennen was opgestegen, heeft een hoogte van 16 KM. bereikt, maar is ongedacht-ver afgedwaald. In den avond werd een vlotte landing verricht in een Zuid-Slavisch dorp, onderwijl deskundigen en leeken zich ongerust maakten over Cosijns en zijn makker Van der Eist, van wie men begon aan te nemen, dat ze bewusteloos of dood in hun gondel zaten opgesloten, omdat de ballon over landstreken, welke goede gelegenheid boden om te landen, was voortgezweefd zonder dat 'n landings poging werd ondernomen. Cosijns bood na landing dadelijk 'n telegram ter verzending aan, maar de dorps telegrafist heeft het een nacht lang laten liggen, omdat Cosijns slechts met Belgisch geld kon betalen Daardoor is het tenslotte Zondag middag geworden, eer de wereld met een gevoel van opluchting van de vlotte landing op Zaterdagavond kennis kreeg. In de Ver. Staten blijkt de werk loosheidin Juli weer onrustbarend te ziju toegenomen het begint daar naar een catastrophe te loopen. En ondertusschen houdt ook de staliings- koorts nog aan. Om een staking van katoenarbeiders te ondersteunen, dreigen nu ook nog 850.000 arbeiders- werkzaam in de wol- en zijde- fabrieken, nog met een algemeene staking. Men hoopt op interventie van president Roosevelt. De Japansche regeering zal de Russische waarschuwen om haar politiek jegens Japan te wijzigen. Het is duidelijk, dat Japan scherper wil optreden tegen Moskou om de Russen tenslotte min of meer te dwingen tot afstand tegen de Japan sche voorwaarden, van den Ooster spoorweg in Mandsjoerije. Intusschen, als Rusland zich niet laat dwingen, dan kan dat scherper optreden gemakkelijk tot conflicten leiden, waaruit alles, ook oorlog, kan voorkomen. Vijf millioen Duitschers dur ven tegen Hitier zijn. Bijna twee maal méér dan in Novem ber van het vorig jaar. De stratosfeertocht van Cosijns. Werkloosheldscatastrophe in de Ver. Staten. Japan waarschuwt Rusland. Er zal wel geen mensch ter wereld geweest zijn, die aan de mogelijkheid De vacantie van de Konin gin. Manoeuvres en politiek. Een volksstemming op zee. De S.D.A.P. jubileert. Machines en werkloosheid. Sportsuccessen. Nog steeds genieten H. M. de Koningin en prinses Juliana van haar vacantie in Noorwegen, maar een dezer dagen waren de berichten, welke uit het hooge Noorden tot ons kwamen, niet zoo opwekkend. De Koningin heeft blijkbaar ook pbysiek geleden van de smart, welke dit jaar haar deel werd door den dood van twee menschen welke haar zoo na stonden. Nadat H. M. korten tijd in de bergen had vertoefd, voelde zij zich minder wel en moest ze twee dagen haar kamer houden. De dokter oor deelde, dat de droge berglucht de Koningin geen goed had gedaan en op diens advies is H. M. weer naar de kust teruggekeerd om er van de zeelucht te profiteeren, welke thans een gunstige wending op haar gestel bewijst uit te oefenen. Koning Leopold van België heeft zijn vacantie in Zweden beëindigd en arriveerde Zaterdag j.l. geheel onverwacht met 't gewone K.L.M.- verkeerstoestel van Malmö op Schip hol, welk vliegveld de Belgische koning nu in korten tijd voor den tweeden keer aandeed. Het is wel een onderscheiding voor de Neder- landsche luchtvaart, dat voorname persoonlijkheden, als vorstelijke per soncn, ministers en diplomaten, zich regelmatig vol vertrouwen op onze luchtlijnen wagen. Van Amsterdam naar België is koning Leopold met een Belgisch militair vliegtuig ver trokken. In Noord Brabant werden manoeu vres gehouden, welke naar uit drukkelijk werd verklaard in geen verband zouden staan met de zuide lijke actie tot verhooging van de weermacht. Bij de ontvangst nochtans der militaire bevelvoerders ten ge meentehuize in Breda, is de militaire politiek zeer nadrukkelijk ter sprake gekomen. De burgemeester der stad Mr. Van Sonsbeek, hield een toespraak, waar bij hij nog eens op de ongerustheid der zuidelijke provincies, dat deze laatste bij oorlogsgevaar niet behoor lijk beschermd en verdedigd konden worden geacht. Nu er internationaal geen sprake is van geleidelijke ont wapening, meende Mr. Van Sons beek, dat ook wij onze bezuiniging op militaire uitgaven dienen te staken. Generaal majoor Fabius antwoord de, dat hij niet op al het aangevoerde kon ingaan, daar hij als militair niet aan politiek deed Wel wilde hij d; verzekering geven, dat het Neder- iandsche leger ten allen tijde zijn plicht zal doen, óók ten genoege van de zuidelijke provincies. Van de Duitsche politiek kregen we Zondag een proefje door den uittocht uit ons land van duizenden Duitschers, die aan de „ja "-stemming gingen deelnemen. Vanuit Den Haag en Rotterdam trokken 1800 Duit schers naar Hoek van Holland om vandaar per s.s. Cordillera van de Hamburg-Amerikalijn zee te kiezen. Buiten de drie mijls-grens' werd in volle zee de stemming geënsceneerd. Later bleek, dat ondër de 1800 op varenden, die zich toch vrijwillig hadden gemeld, nog 88 neen-stem mers zijn geweest, terwijl 20 Duit' schets blanco stemden. De Nederlandsche S.D.A.P. jubi leert in de2e maand ze viert onder voor haar minder prettige omstandig heden het 40 jarig bestaan. Te Am sterdam werd in „Het Ankereen partij-tentoonstelling geopend, 'welke vrij veel bezoek tiekt. De vier samenwerkende werk liedenorganisaties uit de sigaren- industrie hebben zich in een tweede adres aan de regeering nogmaals uitgesproken voor regeeringsmaat- regelen tegeD de mechanisatie van het bedrijf. Zij wijzen er op, dat door die mechanisatie de werkloos heid oniustbarend toeneemt. Ze leggen de volgende cijfers over Sigarenverbruik Indexc. werkl.heid 1930 1.369 millioen 6 1931 - 1369 116 1932 - 1 354 20.2 1933 - 1.409 23.3 Uit deze cijfers kan men conclu deeren, dat de werkloosheid enorm is gestegen, niettegenstaande het verbruik van sigaren toenam. En dat zou komen, doordat vele miliioenen sigaren met machines worden ver vaardigd. Io Maagdenburg, werd dezer dagen om de Europeesche kampioenschap pen in het zwemmen gestreden in Leipzig werden de wereldkampioen schappen in het wielrijden verreden. In Maagdenburg behaalden onze zwemstertjes 4 Europeesche titels in- Leipzig legde de 18 jarige Bra- banter Pellenaers beslag op het wegkampioenschap amateurs. Gemeenteraad van Maashees en Overloon. Afwezig Jos. Geurts en H. J. Bruysten. Voorzitter is Burgemeester M. Jans. Secretaris L. W. M Keuten. Na de installatie van den Secretaris L. W. M Keuten, werden de notu len der vorige vergadering voorge lezen, welke met een kleine opme kiag van Wethouder Crooymans aldus worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van het lid Geurts dat hij wegens ongesteldheid de vergadering niet kan bijwonen. De Voorzitter zegt, dat de in de vorige vergadering geuite wensch niet in vervulling is gegaan. Daarom wil hij thans wederom dien wensch hernieuwen. b. Mededeeling wordt gedaan van goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening van f 15000 en tot verpachting van gemeentegrond. c. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant dd 28 Juni/4 Juli 1934 G No. 168, Ille Atd. waarbij om be richt en raad wordt gezonden een schrijven van A. Jans, burgemeester, aan H. M. de Koningin, houdende verzoek om ontheffing .van het be paalde in artikel 81, al. 1, der ge meentewet, tot 1 Januari 1935. De Voorzitter viaagt of er leden op legen zijn dat ontheffing, om buiten de gemeente te mogen wonen tot 1 Januari 1935, wordt verleend. Geen der leden is er tegen zonder hoofdelijke stemming wordt besloten te adviseeren op het adres gunstig te beschikken. d. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Staten dd. 27 Juni 1934, waarbij zij te kennen geven, dat het huns inziens, met het oog op den financieelen toestand der gemeente, ontoelaatbaar is, dat thans een crediet van f 400, beschikbaar wordt gesteld voor de inrichting der voormalige onder wijzerswoning te Overloon tot ge meentehuis. Gedeputeerde Staten geven in overweging het onderhavige raadsbesluit dd. 8 Mei j.l. tot wijzi ging der begrooting 1934, in te trekken. Wethouder Crooymans zegt, dat het voor Overloon wel een teleur stelling zal zijn, maar meent, dat er op het oogenblik niets aan te doen De leden Jans en Fransen zijn van hetzelfde gevoelen en stellen in het vooruitzicht opnieuw een poging te doen, als de fioancieeJe toestand het toelaat. Het raadsbesluit wordt daarna z.h.s. ingetrokken. e. Gedeputeerde Staten deelen den Raad mede, dat het raadsbesluit van 28 Juli 1933 tot wijziging der gemeentebegrooting 1933. behoort te worden ingetrokken en vervangen door een nieuw besluit tot wijziging der begrooting voor 1934. De Secretaris licht dit punt toe en zegt, dat het hier betreft een be- grootingswijdging voor de uitvoering van een werkverschaffiogsplan. Dit plan werd reeds in Augustus 1933 ter goedkeuring gezonden aan den Minister. Niettegenstaande alle moeite gedaan is om eene beslissing te krijgen, heeft deze om onverklaar bare redeneD zoodanige vertraging ondergaan, dat eerst enkele weken terug de goedkeuring werd ontvangen. Het plan is evenwel reeds uitgevoerd in 1933, omdat de werkverschaffing niet kon worden stop gezet. Ged. Staten meenen, dat het werk niet is uitgevoerd. Besloten wordt deze omstandig heden aan Ged. Staten mede te deelen en te verzoeken alsnog goed keuring aan het besluit te willen verleenen. f. Op de subsidie-aaovragen van R. K. Politiebond, R. K. Militaire Vereeniging en R.K. Blindenbond „St. Odilia" voor 1935, wordt met het oog op den financieelen toestand der gemeente afwijzend beschikt. j. Naar aanleiding van een schrijven van den Pensioenraad worden enkele pensioensgrondslagen voor P. L. Stevens alsnog vast gesteld. h. Naar aanleiding van een ver zoek van A. Hendriks-van Kessel te Overloan wordt besloten om het bedrag, dat adressant zelf heeft moeten betalen voor den aanleg der electrische hoofdleiding, in mindering te brengen op de geschatte belastbare opbrengst vaa zijn perceel in de baatbelasting. Ingekomen is een schrijven van het Raadslid A. Fransen, waarin hij den Raad voorstelt aan B. en W. opdracht te geven zich met het Departement in verbinding te stellen om opnieuw loonsverhooging in de werkverschaffing te verkrijgen. De Voorzitter meent, dat deze zaak was afgedaan. Met het Bestuur der R K Werkliedenvereeniging is overeengekomen, dat deze via de organisatie zich tot den Minister zou wenden, omdat B. en W. dit moeilijk konden doen. Fransen zegt, dat dit ook gebeurd is, doch dat het resultaat slecht was. De vraag is nu, of B. en W. een ongunstig advies hebben gegeven. De Voorzitter zegt, dat aan B. en W. geen advies werd gevraagd. Weth. Crooymans zegt, dat de Inspecteur zelf een onderzoek heeft ingesteld indertijd naar de loonen in het vrije bedrijf. Naar aanleiding hiervan werden de loonen in de werkverschaffing van 22 op 20 ct. gebracht. Vergelijking wordt gedaan met enkele weekstaten, waaruit blijkt, dat dit loon ook werkelijk is uitbetaald, waarbij nog komt de kindertoeslag Fransen vraagt nog, hoe het gaat met de laarzenvergoeding. De Voorzitter zegt, dat de laarzen- vergoeding op de arbeiders wordt ingehouden, totdat de laarzen, die de gemeente gekocht heeft, betaald zijn. Als de laarzen zoodoende afbetaald zijn, komt de vergoeding rechtstreeks ten goede aan de arbeiders. j. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van den Heer Com missaris der Koningin d.d. 3 Juli 1934, waarin namens den Minister van Biunenlandsche Zaken algemeene salarisnormen voor de gemeente veldwachters wordt gegeven. De in de „verordening veldwachters" op genomen bezoldigingsregeling moet zich aanpassen aan dit normsalaris. Als algemeen normsalaris wordt aangegeven een jaarwedde van f 1300 tot' f 1700 (waarin is begrepe# de vergoeding voor woninghuur) ver hoogd met f 35 re3p. f 50.. voor diploma; f 100 voor uniform enz.; ten hoogste f 30 voor rijwiel, be nevens eventueel kindertoeslag. De Voorzitter zegt, dat de veld wachter thans heeft f 1000 tot f1600 plus emolumenten, en vrije woning. Wanneer men nu de woning schat op een huurwaarde van f 100 blijft de veldwachter staan op hetzelfde salaris. De „verordening veldwach ters" behoeft dan ook niet gewijzigd te worden, k. De Secretaris leest een circu laire voor van den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij de wen- schelijkheid wordt te kennen gegeven om de salarissen, die toch reeds aan den lagen kam zijn, te verhoogen met anderhalf pet., zulks in verband met de jongste wijziging der Pen sioenwet, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat vanaf 1 Juli 1934 het verhaal op de ambtenaren van pen sioensbijdragen verplichtend is ge worden, terwijl tevens de premie van 8i/ï is verhoogd tot 10 pet. Deze wijziging heeft geenszins de bedoeling de salarissen te treffen, doch beoogt alleen het verkrijgen van uniformiteit in het verbaal van pensioenbijdragen. De Voorzitter zegt, dat deze circulaire hier alleen betrekking kan hebben op het salaris van den ambtenaar. Deze ambtenaar is pas aangesteld. Goedgevonden wordt bij de be grooting voor 1935 er rekening mee te houden. 1. Op verzoek van Ged. Staten wordt besloten in de onlangs vast gestelde verordeoing op de honden belasting enkele bepalingen op te nemen, waardoor wordt voorkomen, dat voor een hond dubbele belasting zou worden betaald. 2. Gemeenterckening 1933. Wordt den Raad aangeboden. De Voorzitter zegt, dat 't vroeger gewoonte was uit den Raad eene commissie te benoemen voor de rekening, die dan later advies uit bracht. B. en W. stellen voor met die gewoonte te breken en terstond gezamenlijk de tekening te onder zoeken en vast te stellen. De Raad gaat hiermede accoord. Nadat de rekening post voor post is behandeld, vraagt de Voorzitter of er leden zijn, die nog inlichtingen wenschen. Geen der leden vraagt nog het woord. De rekening wordt met algemeene stemrrei voorloopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f 4314,74, terwijl de kapitaaldienst een nadeelig saldo van f 399,73 aangeeft. 3. Op voorstel van B. en W. worden voor 3 jaren onderhandsch verpacht een gemeenteboerderij aan H. S. Beurskens voor f 32,50 per heet. en aan de Gebr. Beunen voor f 30 per heet. 4. Besloten wordt onderhandsch te verhuren het schoolhuis te Over loon aan de wed. Deenen aldaar, voor f 3 per week. 5. In 't vooruitzicht wordt gesteld, om circa 20 heet. gemeentegrond, afkomstig van de boerderij Alders, in 't Vlak, te verkoopen. B en W. worden gemachtigd met gegadigden in overleg te treden. 6. Goedgevonden wordt, dat B. en W. opdracht zullen geven aan den architect tot bet maken van een teekening voor den bouw van een schuurtje bij de boerderij Vloet. Hierna sluiting, waarna de Raad overgaat in geheime zitting, tot het behandelen der oninbare en nog te verhalen posten. VENRAY, 25 Augustus 1934 Op de vergadering van het dioc. comité der St. Radboudstichting met afgevaardigden van de parochiale comités van genoemde stichting, welke zal gehouden worden te Venray op Woensdag 19 Sept. e.k., zal als spreker optreden Prof. G. Brom uit Nijmegeu. Het onderwerp der redevoering zal zijn Het doel van onze Univer siteit. Er zal gelegenheid zijn voor gedachten wisseling. Men verwacht groote belangstel ling. Iiondsruilerfeest to Castonray. Zondag 26 Augustus, Castenray- sche kermis, zal wederom een Bonds- ruiterfeest van den Kring Noord- Limburg gehouden worden en wel in dè weide van den heer Strijbos te Castenray. Verschillende ruiterclubs, o.a. die van Melderslo, Sevenum, America en particulieren, zullen aan de diverse wedstrijden deelnemen. Om drie uur heeft de optocht naar de feestweide plaats, waarna de wedstrijd een aan vang nemen. Het programma ver meldt o.a.demonstratie der Rijver eenigingeo springconcours, défilé, harddraven in 3 klassen; rennen in 3 klassen, enz. Bij gunstig weer zal het dan ook zeer zeker druk worden in Casten ray. Geslaagd. Op het dezer dagen te Roermond gehouden examen vanwege de Eerste Ned. Modevakschool Vereen slaagde voor diploma Costu nière Mej. N. Vullings Venray en Mej. A. Keij- zers Horst. In Juli slaagde te Eindhoven voor diploma A de dames T. Wijnhoven Oostrum. L. van Aarsen. Wellerlooi, A. Gerritsen. Oostrum, E. Jeurissen, G. Janssen. M. Keijzers. A. Claas- sens, M. Kleuskens en N. Bus allen te Ysselsteyn. Dinsdagrf ernstig ong*u 63 jarigen cei leven heef' twee andert0 auto, gels1 r amkozijnd een hoogte twee meter11 rijden, omfit0 terechtgeko^6 bekwamen s'

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6