BLACKSII Gemengde Berichten Onder den indruk. Qeefcle/ijMtvpgA De Corporatieve Maatschappij. Nogmaals sporen wij onze lezers aan tot bijwoning der propaganda» vergadering morgenavond om 6 uur in het Patronaat. De heer Henri Hermans zal er spreken over de „Corporatieve Maatschappij". Moge de Patronaats- zaal te klein zijn Koninginnedag te Venray. Door de goede zorgen van het Oranje-Comité zal ook Venray de verjaardag van H. M. de Koningin wederom vieren door het houden van een bloemencorso, vliegerwed strijden en volksspelen. 's Avonds zal Venray's Fanfare een concert geven op de Groote Markt, afgewisseld door gymnastische oefeningen van „St. Christoffel". Zie achterstaande advertentie. De heer P. Janssen, onder wijzer aan de Bijz. Jongensschool (Dorp) slaagde deze week bij het te Roermond gehouden examen voor de hoofdacte. Den jeugdigen onder wijzer proficiat Terug uit Lourdes. De heeren Louis Custers en Eng Verstraalen. die een tocht per rijwiel naar Lourdes maakten, zijn Zater dagavond hier gearriveerd. Deze zware reis, die niet zonder tegenslagen verliep, werd door hen in vier weken volbracht. Een mooie prestatie 1 Ongelukken. Een zoontje van Th. aan den Stationsweg viel deze week uit een boom en bekwam een ernstige kwetsuur aan den rug. Aan het Veulen viel een joDgen van S. uit een boom, waarbij hij een arm en een tweetal ribben brak. Dr. Vercauteren verleende geneeskundige hulp. Door den Heer Commissaris der Koningin zijn benoemd, voor het tijdvak eindigende 31 December 1937, tot leden der Commissie van Toe zicht op de Districts-arbeldsbeurs Venray a. als werkgever Th. Janssen, landbouwer en werkgever aan de ontginning „Ceres" te Afferden gem. Bergen (L.) b. als werknemer Cornelis Kem pen, landarbeider te Vierlingsbeek. c. als leden van Gemeentebesturen J M. H. F. J. Baron de Weichsde Wenne, burgemeester van Wanssum, en J. M. Goossens, burgemeester van Oploo. St. Servatius II Studentenclub Blijkens achterstaande advertentie zal Morgen Zondag de Studenten club St. Bernardus voetballen tegen St. Servatius II ten bate van de Studentenclub, op 't terrein van St. Servatius. We hopen, dat 't aantal toeschouwers en dus ook de opbrengst aanmoedigend zal zijn. Ouders en Jonge Wachten. J.l. Dinsdag werd er een bij eenkomst gehouden van alle Venraysche Jonge Wachten in gezelschap van hun geëerde ouders. De vergadering had plaals ir. den tuin van het Patronaat, rondom een z.g. Kampvuur. De Baljuw J. Wijnhoven heette alle aanwezigen welkom, bijzonder den ZE. Heer Sanders, pastoor in Frankrijk, die, tijdelijk in Neder land vertoevend, dien Dinsdag naar Venray was gekomen om de Beweging te besludeeren. Pater Onderdirecteur prees in warme bewoordingen de Jeugdleiders voor hun ijverig werken en goede zorgen. Vervolgens werden allerlei voordrachten en zangnun.mertjes ten beste gegeven. Enkele gingen den jongens wel wal boven de alpinomuts, werden min goed voorgedragen, doch het geheel stond op het peil dat men van beginnelingen redelijkerwijze mocht verwachten. Na a.s. winter, wanneer bij het ter hand nemen van hel Leekenspel de kunst van voordragen en verzen zeggen beter zal zijn aangepakt, mag men zwaarder eischen stellen. Al is zulk een z.g. Kampvuur feitelijk beter geschikt voor weinig personen en intiemen kring, zoo was toch ook dit een zeer gezellig samenzijn. Nadat ook Pater Directeur een woordje had gesproken, werd het woord gevoerd door den E.A. Heer Burgemeester, die Ouders en Jonge Wachten even minzaam als hoog ernstig op hun plichten wees. Men moge zijn woord niet ver gelen De Bijeenkomst werd besloten met het gemeenschappelijk avond gebed vóór hel Bankruis. K. J. V. te Merselo. Zondag werd alhier ondergroote belangstelling het eerste K J.V.- feest gevierd. Opgeluisterd door de Fanfare en bruidjes trokken de K.J.V.'ers naar het Rectoraat om daar het nieuwe vaandel te halen, hetwelk na een plechtig Lof met feest predikatie in de kerk, plechtig gezegend werd door Directeur Jenniskens. Het eerste 20lal Jeden legde zijne geloften af voor de toe komst en stelde zich onder Maria's bescherming. Na het Lof werd hel feest met de genoodigden in het clubhuis, waar de beeltenis van Maria troonde in een gloed van lichten bloemen, voortgezet. In het clubhuis waren mede tegenwoordig de Z E. Heer Rector Directeur derK.J.V.,de Z.E. Heer Jenniskens te Nuth, de Z.E. Heer Bemelmans, adviseur van den Boerenbond te Roermond, de Z.E Heer Omlo te Venlo, een Z.E, Pater die een voorafgaand Tri duüm gegeven had, de K. J. V. Venray, het bestuur Boerinner.- bond, en de ouders der K.J.V.'ers. Door de Hoofdleidsler'werd dit feest geopend met gebed, en allen die tot welslagen van dit feest hadden meegewerkt, bedankt. Hierna werden allen getracleerd op koffie en gebak. Onderwijl werden nog enkele liedjes gezon gen en door verschillende Eerw. Geestelijken gesproken. Ten zeerste voldaan trokken allen na afloop van dit eerste feest huiswaarts. En nu ten strijde Voor Maria onze Koningin, Voor Christus onze Koning, God wil het. Amen. Nederlandsche Reisweek. De laatste gelegenheid om te profiteeren van enkele belang rijke reducties. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat Maan dag 27 Aug. a.s. de laatste dag van de eerste Nederlandsche Reisweek is. Op Maandag 27 Aug. kan men dus nog een 8daag?ch abonnement koopen op de Nederlandsche Spoor wegen tegen den extra gereduceerden Reisweekprijs van f 11.50 3e klasse en daarop reizen tot en met 3 Sept. 1934. Wie op 27 Aug. nog een vacan- tiekaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Aug tot en met 3 Sept. op vertoon van zijn op 27 Aug. afgestempelde Reisweeklegi timatie nog een vacantiekaart voor de terugreis koopen met circa 50 pet reductie. De terugreis behoeft niet van dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Aug. a.s, nog in een aan gesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de reisweek- reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Aug. Wie dus in de week van 27 Aug tot en met 3 Sept. nog van enkele belangrijke reducties profiteeren wil, haaste zich. IIOLTHEES. Morgen Zondag zal het koningschap wordeu ver schoten van de schutterij O. L. Vr.- Gilde, op de schiethoornen bij café W. Loonen. Aanvang 4.30 uur. OVERLOON. Zondagmiddag zal de jaarlijksche prijsverschieting plaats hebben van de B.V.L. Aanvang 2 uur. Maandagmiddag deed de heer G. Jacobs alhier een buitenge woon zeldzame vangst. Toen zijn waakhond een .ongewoon gekef liet hooren, ging hij naar buiten op onderzoek en toen zaten twee ooievaars op een houtmijt. Het gelukte beide vogels levend te van- jen en in een hok op te sluiten. Zij lebben een hoogte van 55 cM„ de pooten zijn 45 cM. lang terwijl de snavels 20 cM. lang zijn en rood van kleur. De helft van den achter bouw is zwart en het voorste gedeelte wit. Zij hebben een vluchtwijdte van ruim 1.50 M. Zij nemen goed voedsel tot zich, 't liefst vleesch en zijn niet schuw. Deze vogels hebben veel bekijks en zijn nog dagelijks te zien bij G. Jacobs, Oploosche dijk, Overloon. De byen op do Peel. Werden voor enkele weken groote karren en auto's bijen naar de Peel gebracht, thans ziet men dat de eigenaars hals over kop zich naar de heidevlakten begeven om weder om de bijen terug te haleD, daar ze groot gevaar loopen, in vlammen om te komen. Nergens is 't rustig op de Peel, overal ontstaan gedurig nieuwe branden. Ook is nabij de Zwarte Plak te America Woensdag een peelbrênd uitgebroken dicht bij de plaats waar een 90 tal korven door eigenaars waren geplaatst. Het liet zich aan zien dat alle bijen in de vlammen zouden omkomen, doch door 't flink optreden van de kinderen Geurts is slechts enkel wat materiaal ver brand. Dat alleen 't terughalen der bijen uit de Peel in verband met 't zoeken van voedsel op de heide een groote schadepost is, laat zich begrijpen. Wij raden alle bijenhouders aan, geregeld op de stand d?r bijen con trole uit te oefenen, om alle onaan genaamheden en schade te voor- comen. En daarbij voorzichtig te zijn met de pijp 1 De Peelbrand te Meyel. De sinds Zondag in de Peel tus- schea Nederweert en Meyel heer- schende brand, woedde Dinsdag den geheelen dag onafgebroken voort. het geheel zijn reeds ruim 60 H.A. turfvelden afgebrand en verder nog ruim 400.000 opgestapelde turven een prooi der vlammen geworden. Dinsdag werden nog honderden karren in veiligheid gebracht. Woensdagmorgen meldde men, dat Dinsdag de brand op 't Meijel- sche gebied gebluscht was en thans nog enkel in de omgeving van Nederweert woedde. Momenteel is er echter geen sprake van ernstig gevaar. Het Sportfondsenbad te Yeiilo. Dinsdagmiddag had de aanbeste ding plaats van de bouw van het Venlosche Sportfondsenbad. De vol gende firma's schreven in Boele-v. Eersteen Den Haag f 109,783 J. Deltrap, Venlo f 102.500 Ingenieursbureau voor Be- drijfs-Nijverheid, Oegstgeest f 102.430 Gebr. Sorée, Venlo f 102,250 Aug. Knols, Maastricht f 99.180 Albouw, Breda f 99.180 „De Peel", Roermond f 99.050 Amsterd. Ballastmij., A'dam f 98.300 I. G. B., Breda f^7.230 Knops-v. Boekholdt, Venlo f 97.200 Siemerink en Reehuis, Wierden f 96 378 Limburgia, Venlo f 95 900 Frans Mans Wzn., Lottum f 95 500 J. Mesiers, Maastricht f 94.940 P. Delsing. Venlo f 94 200 Jos. Gerats, Blerick f 92.000 Th. Spreuwenberg, Venlo f 91.200 Het werk is nog niet gegund. Wielrydster door vrachtauto aangereden. Toen de 26 jarige juffrouw H. Albers uit Delft per fiets met nog enkele kennissen te Gennep van den Ottersumschen berg in de richting van de Niersbrug reed, werd zij door een vrachtauto aangereden en deerlijk verwond. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. 3Iarken gesmokkeld? Maandagavond zijn aan het Duit- sche grensstation te Elmpt bij Roer mond twee Tilburgers, een man en 'n vrouw, door de Duitsche douane aangehouden op vermoeden van smokkelarij van marken. De gearres teerden waren de leiders van een reis langs den Rijn door een reis bureau georganiseerd. De touringcar werd in beslag ge nomen. De deelnemers aan de reis en de chauffeur hebben met een bus uit Roermond de reis naar Tilburg voortgezet. De Zinkwitfabrieken te Maastricht en Eysden. Zooals bekend, zullen de zinkwit fabrieken te Maastricht en Eijsden tijdelijk worden stopgezet. Deze stop zetting zal geleidelijk geschieden met van week tot week ontslag aan arbeiders. De eerste arbeiders kwamen Donderdag j.l. zonder werk. Voor Maastricht zijn er dat 25 en voor Eijsden 280. Nieuwe spoorwagens voor de Mynen. De Staatsmijnen hebben in Neder land en in Duitschland een 300tal nieuwe spoorwegwagons besteld welke van een bijzondere constructie zijn. Deze zullen moetea dienen voor het gebruik bij de overlading van steenkolen aan de havens van het Julianakanaal. Bij het overstorten van de kolen behoeft niet zooals bij de gewone wagons de geheele wagon opgetild doch de onderstellen blijven op de rails staan. Hierdoor wordt veel minder energie verspild, omdat de zware onderstellen niet meer onnoodig de lastkranen belasten. Reünie van oud-studenten. Dinsdag en Woensdag werd er op Rolduc reünie gehouden. Ruim 150 deelnemers hadden ingeschreven. Bovenaan op de lijst prijkte de naam van den oud student Z. H. Exc. 'Mgr. Dr. Lemmens, die er van 1898 tot 1906 de lessen aan het klein seminarie volgde. Als oudste oud leerling staat vermeld de heer Schumacher uit Amsterdam, die voor meer dan zeventig jaar in 1863 als gymnasiast werd ingeschreven. Op hem volgt in leeftijd de eere kanunnik en oud leeraar Reighard, die onlangs zijn zestig jarig priester feest vierde en die van 1868 tot 1870 student der philosophie was. Voorts vermeldt de lijst der deel nemers onder meer Mgr. van de Venne, wiens behouden terugkeer op Rolduc met groote blijdschap werd begroetde hoogleeraren Dr. van Rooy en Dr. Cobbenhagen. resp. voorzitter en secretaris der commissie van voorbereiding Mgr. Dr. Poels, die van 1880 tot 1888 te Rolduc studeerde Mgr. Dr. vato Gils, den Biss. Inspecteur van het onderwijs (1884-1889) Ir. Jos. Cuypers, onder wiens leiding de restauratie van kerk en toren voor eenige jaren plaats vond en aan wien thans de bouw van de nieuwe aula is opgedragen. Instorting in de St Lambertus» kerk te Blerick. Woensdagmiddag tusschen 12 en 1 uur stortte plotseling het achterste jewelf in van de in aanbouw zijnde ot. Lambertuskerk aan de Meezen- kampstraat. Hoewel er reeds arbei ders in de kerk aan het werk waren, bevond zich niemand van hen in de nabijheid van dit gewelf, zoodat er geen ongelukken te betreuren zijn. LOTTUM. Door onbekende oor zaak brak Maandagmiddag brand uit in d? boerenhoeve van G. Hendrix te Lottum. De reeds binnengebrachte oogst gaf het vuur gretig voedsel. De felle brand hulde spoedig de jeheele boerderij in vlammen. Aan >lusschen viel niet meer te denken. Het benoodigde water hiervoor ont brak overigens ook nog. Door spoedig toegeschoten hulp van de buren, wist men het aangrenzende perceel te behouden. Een paard en een kalf kwamen in de vlammen om. Alles was zeer laag verzekerd. VLODROP. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September be noemd tot burgemeester der gemeente Vlodrop, de heer J. Th. Mooren, ambtenaar ter secretarie te Susteren De heer Mooren werd op 19 April 1902 te Gennep geboren. Varkens valsch gemerkt Bij den landbouwer S. uit Voeren- daal zijn op last van de justitie en na onderzoek van den regeerings- controleur der crisiscentrale 50 ver moedelijk valsch gemerkte varkens in berflag genomen. De dieren behoor den in eigendom toe aan een zekeren K. uit Eysden. De Derde Orde in Maastricht. A.s. Zondag viert de Maastrichter Derde Orde een groot feest. Het familiefeest van hun 700-jarig bestaan in deze stad. Zeer zeker is dit merkwaardig genoeg. Welke geeste lijke en tevens maatschappelijke vereeniging kan op zulken ouderdom bogen As. Zondag is er in de Kloosterkerk om 8 uur een solemn, hoogmis, opgedragen door den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders. Om 4 uur's middags is er op „Slavante" een groot familiefeest rede door de beroemde Redenaar Pater Borromeus de Greeve; en vervolgens door het internationaal beroemde tooneelgezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers" een openluchtspel. Vierduizend francs gestolen. In de woning van den kleermaker T. te Veldwezell (B.) bleek in den nacht van Zondag op Maandag te zijn ingebroken. Deze woniag is gelegen vlak aan de Hollandsche grens. De daders waren ruw te werk gegaan en hadden kasten, deuren, e.d. vernield om hun slag te slaan. Behalve de vierduizend francs werden nog verschillende stoffen, jassen, mantels enz. medegenomen en verder nog sieraden en eenige koffers met goed. De Maastrichtsche recherche werd gewaarschuwd en deze slaagde er in de Maastrichtenaren L. en G. aan te houden, die na een grondig verhoor bekenden den diefstal gepleegd te hebben. De goederen werden in de wonin gen der verdachten aangetroffen. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de justitie. Vrouw in brand geraakt. Te Neerkant geraakte de vrouw van den landbouwer K. bij het aan maken van het fornuis, waarbij zij petroleum gebruikte, in brand. In een oogwenk stonden hare kleeren in vlammen, welke door toegeschoten hulp werden gebluscht. De vrouw werd ernstig aan gelaat en bovenlijf verwond. Onryp fruit gegeten. Te Geffen is het 7-jarig dochtertje van den heer van Bergen, na het eten van onrijp fruit ziek geworden. Thans is het aan de gevolgen over leden. Vreeselyk ongeluk by Volkel. Dinsdagmiddag heeft tusschen Volkel en Mill een vrecselijk onge luk plaats gevonden. Een tractor met aanhangwagen van den N.G.B.- destructor uit Son, bestuurd door den heer Verberne, reed van Mill naar Volkel. Plotseling kwam uit een zandweg een vrouw per fiers, waaraan een paar melkkannen hingen, den verkeersweg opgereden Zij werd door tot nog toe onbekende oorzaak door den vrachtwagen gegrepen en op onbeschrijfelijke wijze verminkt. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag, waarbij kwam vast te staan, dat de vrouw hoogst onvoorzichtig met haar zwaar be laden fiets den weg is opgereden Den chauffeur treft dan ook geen schuld. Het slachtoffer is de wed. v.d. Boogaard. Motor rijdt op boerenkar. Dinsdagmorgen reed de heer P. v. Zgemeente-ontvanger van Dinther en kassier der boerenleenbank ie Veghel per motorrijwiel naar 's-Her- togenbosch. Tusschen Heeswijk en Dinther kwam plotseling een voer- manskar uit een zijweg. De heer v. Zdie met matige snelheid reed kon desondanks een botsing niet meer vermijden. Hij werd over den weg geslingerd en een direct aanwezige geneesheer constateerde zware in wendige kneuzingen. Roovers in Moergestel. Woensdagnacht heeft te Moergestel 'n brutale roofoverval plaats gehad. De alleenwonende C. v. d. Pol, die zijn woning heeft aan de Postelstraat, werd tusschen een en twee uur, terwijl hij rustig lag te slapen, over vallen door twee gemaskerde personen. De onverlaten bonden den ouden man, die gebrekkig is, aan handen en voeten vast en deden hem een prop in den mond. Terwijl een van hen de wacht hield met een revolver in de hand, zocht de andere het huis af. Met hun buit verlieten zij de woning en lieten den ouden man gekneveld liggen. Eerst tegen zes uur in den morgen is het dezen na vele pogingen gelukt zich van de touwen te bevrijden. Hij heeft toen de buren gewaarschuwd die onmiddel lijk de politie van het gebeurde op de hoogte stelden. Van der Poll deelde mede, dat voorzoover hij tot nu toe kon nagaan, ruim twee honderd gulden, een kistje sigaren en twee flesschen wijn zijn ontvreemd. Door het uitsnijden van een raam van de opkamer hebben de inbrekers zich toegang tot het huis verschaft. Na bun daad zijn ze door de voordeur vertrokken. Autobus op onbewaakten overweg vermorzeld. Op den onbewaakten overweg in den Dordtschen straatweg, onder de gemeente Emmen, heeft Woensdag middag om vijf uur een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een autobus, waarin ruim twintig personen gezeten waren, is bij het passeeren van den spoorwegovergang door een locaaltrein gegrepen en geheel vernield. Met de autobus, die bestuurd werd door den autobusondernemer J. Keen uit Nieuw Amsterdam, werden arbei ders uit de werkverschaffing, afkom stig uit de omgeving van Klazina veen, naar huis vervoerd. De bus, had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Een der om wonenden, die het ongeluk zag aan komen, heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft hij helaas niet opgemerkt. De auto werd over eenige tientallen meters meegesleurd en geheel ver nield. Twee arbeiders werden gedood. Een tiental arbeiders werd zwaar gewond, terwijl de overige inzitten den lichte verwondingen opliepen, behalve twee personen, die gelukkig ongedeerd zijn gebleven. Omtrent dit ongeluk, meldt men nader, dat overleden zijo de arbeiders H. FuncKe uit Barger Oosterveld, gehuwd en vader van acht kinderen en E. Nijenbuis te Nieuw-Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen. Woensdagavond laat is de bestuur der van de autobus, de 56 jarige garagehouder J. Keen, die een rug- wervelfractuur had bekomen, over leden, zoodat het aantal dooden dus drie bedraagt. In ernstigen toestand worden nog ten huize v?n de wijkzuster te Emmen verpleegd de 46-jarige A. Arends, vader van 8 kinderen, uit Bargeroosterveen, J. Schonewille, 49 jaar, vader van 4 kinderen, uit Klazienaveen .en J. Jeuring, 44 jaar, vader van 5 kinderen, uit Nieuw Dordrecht. De eerstgenoemde twee zouden waarschijnlijk in den loop van den dag naar hun woniogen vervoerd mogen worden. Op behoud van het leven van Jeuring bestond weinig hoop. Een tragische bijzonderheid is, dat de getroffen arbeidersgroep tot ver leden week vervoerd werd met een bus van een anderen garagehouder, welke bus wegens ondeugdelijkheid moest worden afgekeurd. Nog Zater dag werd bij den dienst der arbeids bemiddeling een schriftelijke tevreden heldsbetuiging ontvangen omtrent het vervoer door den heer Keen. Meisje onder een auto. Donderdagmiddag om half vijf is op den straatweg Grave den Bosch onder de gemeente Heesch het 10 jarig meisje, B. v. O., onder een auto, welke werd bestuurd door W. H. uit Zeist geraakt. Met een dubbele beenbreuk en een hersenschudding en een gecom pliceerde fractuur aan den rechter bovenarm is het kind in zorgwek- kenden toestand naar het Ludovicus gesticht overgebracht. iloodelyk ongeluk in een garage. De 50 jarige VV. Verhaar uit Zijdewind heeft Woensdag in een garage te Nieuwe Niedorp, waarop dat oogeublik niemand aanwezig was, zelf een wiel van zijn auto afge nomen, om den band te repareeren. Toen de garagehouder even later in de werkplaats kwam, vond hij den heer Verhaar badend in zijn bloed met een diepe hoofdwonde. Het bleek, volgens het „Handelsblad", dat de heer Verhaar bij -het afnemen van een band dezen niet eerst had laten leegloopen, en daarop is gaan hameren, terwijl er een druk van acht atmosferen op stond. De ijzeren ring was met groote kracht uit den band gesprongen, heeft den heer Verhaar h:t voorhoofd gespleten en is daarna tegen het drie meter hooge plafond geslagen. V. is aan de won den overleden. De eierenuitvoer naar Duitschland. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren" meldt, heeft de trage wijze van betalen door Duitsch land ertoe geleid, dat vele eieren- exporteurs huiverig zijn het hun over Augustus toegewezen export kwan tum uit te voeren. In verband hiermee heeft de directeur van het N.E.B. toegestaan, dat 15 pCt. van het Augustuscontin- gent op September wordt overge schreven. Bovendien is er in verband met deze financieele moeilijkheden, zoowel door den handel als door de coöperaties, bij de Regeering op aangedrongen de bedragen, die de exporteurs in den vorm eener uit- voerheffing hebben opgebracht thans weer vrij te geven. Verduistering van f 1600. De politie heeft te Epe gearresteerd den zulvel-assistent V. die te Epe ia dienstbetrekking van de Coop. Stoomzuivelfabriek Gelrla ongeveer f 1600 had verduisterd. V. is ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutphen gesteld. Diefstal van koeien uit de weide. Voor de rechtbank te 's Hertogen, bosch stond Donderdag terecht de Koopman J. A. L. Ie Wijk, wegens diefstal van twee runderen uit een weide aldaar. Dezelfde verdachte heeft vroeger al eens een roofoverval gefingeerd. Het O.M. elschte 4 jaar gevange- nijstraf. Luchtreizigers op leeftyd. Noem het vliegtuig het vervoer middel van de jeugd en de toekomst, het blijft niettemin een feit, dat menige grootvader van zeventig even geestdriftig voor de luchtvaart is als zijn kleinzoon van zeventien. Een nieuw bewijs daarvan leverde een viertal toeristen, drie dames en een heer, die Donderdag per vliegtuig een reis naar Engeland maakten. Zij waren tezamen 292 jaar oud en gingen per K.L.M. naar Liverpool over twaalf dagen vliegen zij via Londen terug. Aan de Nederlandsche Rondvlucht nemen drie dames deel, die allen meer dan zeven kruisjes tellen. Niet alleen jong Nederland vliegt DE GROOTE AANKLACHT TEGEN ONZE BESCHAVING. We laten hier een statistiek volgen van het aantal menschenlevens, die verloren gingen in enkele der oor logen van de laatste twee eeuwen. Aantal dooden. Zevenjarige oorlog 551.0000 Oorlog van de Fransche Omwenteling 1.400 000 Oorlogen van Napoleon 1.700.000 De Krimoorlog 785.000 Amerikaansche Onafhanke lijkheidsoorlog 700.000 Russisch Japansche oorlog 624.000 De Balkanoorlogen 108.000 Wereldoorlog 1914 1918 26.000.000 ,Pro Pace", het wakkere orgaan van den R K. Vredesbond, teekent bij deze statistiek aan Zooals men ziet heeft de Bescha ving den laatsten tijd heel wat voor uitgang gemaakt 1 De vraag is echter of de volkeren nog dergelijke moord partijen zullen dulden en op de voorbereiding ervan lijdzaam toezien. Alleen een meedoogenloozen strijd tegen het militarisme kan de wereld voor dergelijke rampen behoeden. Berekeningen als deze, al zeggen zij lang niet alles omtrent de oorlogs ellende, maken een bijzonderen indruk. En wanneer we op deze cijfers even doordenken, dan zien we daar' achter een vreeselijken vloed van bloed en tranen rijzen, de moreele verwording en verwildering, welke onvermijdelijk met den oorlog ver bonden zijn. En dan te denkeD, dat men nu, 20 jaren na deze misdadige krankzinnig heid dag in dag uit over de heele wereld bezig is, een nieuwe men- schenslachting voor te bereiden 1 OORLOG, SCHANDE DER BESCHAVING Deze maand was het 20 jaren ge leden, dat de verschrikkelijke oorlog van 1914 uitbrak. In een blad, dat ijvert tegen oorlog en oorlogstoerusting, werd in verband hiermede het volgende aangehaald .Nooit mogen wij vergeten, dat de oorlog aaa 26 000.000 menschen het leven heeft gekost. Daar komen dan nog de 80.000.000 indirecte slachtoffers bij de verminkten, de weduwen en weezen. De kosten bellepen 840 milliard gulden 26 000.000 menschen 1 Dat is alsof er eiken dag een „Lusilania" met 1000 opvarenden verdrinkt in de zee en dat 70 jaar lang. Om één dag oorlog te kunnen betalen, zouden 9000 arbeiders, met een behoorlijk salaris, 40 jaar lang moeten werken.' De Duitsche pers jubelt op gezag over de geweldige overwinning van Hitier. Dat onschuldige vermaak zij haar gaarne gegund, maar verschil lende bladen willen het te mooi maken door te verklaren, dat de Groote sorteering bij: Firma v. d. Munckfc VENRAY

Peel en Maas | 1934 | | pagina 2