IjACrÓNffi Weekblad voor VENEAY, HORST en Omstreken. (manufacturen blijken toch het ÏYOORDEELIÖST/J i) manufacturen^ blijken toch het Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Ons weekpraatje. Croofe Kindsheid-Optocht fe VENRAY Bij een te kort aan gras Zaterdag 21 Juli 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 29 PEEL EN MAAS r I8 reoels 60 renf. elte mfrol mnor7ü. ,1!l PRIJS DER ADVhRTENTlEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/'« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwarlaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Gaan we een oorlog tegemoet? Welke dan toch? Een ernstig T urksch-Engelscb incident Zware Engelsche eisch. De Nazi's jagen Kerkcongressen uiteen. De stakingen in de Ver. Staten. Allerlei. Dagelijks worden over de wereld berichten van oorlogsvoorbereiding rond geseind en zoo langzamerhand begint de publieke opinie vertrouwd te geraken met de gedachte, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is. Uit Engeland verluidt op het oogenblik, dat op de iutendance-afdeeling van het bntsche Departement van Oorlog groote bedrijvigheid heerscht en dat daar nauwkeurig wordt nagegaan, welke fabrieken in aanmerking komen voor de vervaardiging van oorlogs materiaal. Koortsachtig wordt voorts gewerkt aan de uitbreiding van de Luchtvloot, waaromtrent de regeering op Donderdag van deze week mede- deelingen in net Lagerhuis heelt ge daan. Voorts vermeldt Moskou, dat bij decreet vau het hooid van het uit voerend comité der Sovjet Unie de loonen van alle munitie-arbeiders en anderen, die voor de nationale ver- dediging werkzaam zijn, met 10 pCt. Zijn verhoogd, terwijl voor deze categorie van arbeiders de inkomsten belasting met 50 pUt. is verlaagd. Er zijn premiëu uitgeloofd voor „gestaag werken" 1 Men vraagt zich, tegen welk ge vaar al deze maatregelen worden getroffen. Zijn het dreigingen tegen Uuitschland Ook wij heDben geen of weinig vertrouwen m de vrede- lievendbeid van de machthebbers in het Ueude Rijk, maar er is thans en binnen atzunbaren tijd toch geen wereld van geweld noodig om Duitschiand te kunnen bedwingen 1 In de Turksch-Engelsche verhou dingen is van de week plots een ernstige spanning ontstaan. Iu de nabijüeid van het eiland bamos, aan de kust van Klein-Azië, lag het Engelsche oorlogsschip Devonshire verankerd. Een drietal officieren zocht ontspanning, zoo heet het althans, in een zeilboot, toen ze plots met machinegeweren vanaf de l'urk- sche kust weiden bestookt. Een der officieren werd gedood, de andere zochten heil door m het watec te springen en naar Samos te zwemmen. De Turksche regeering verklaart alles met te wijzen op een misverstand en acht het incident daarmee gesloten, maar de Engelsche regeermg heeft aangedrongen op een ernstig onder zoek en geëischc, dat daaraan Engel sche officierea zouden deelnemen. Deze eisch heeft de Turksche regeeriug onthutst en ze heeft hem afgewezen. Met spanning wordt thans de verdere ontwikkeling van het iocident tegemoet gezien. bovenop door 200 dezer lieden te arresteeren. Verschillenden hunner zijn buitenlanders en zullen worden uit gewezen. De Belgische ingenieur Cosijns heeft ons eenige dagen in spanning gehouden met zijn voorgenomen stratosfeertocht, maar de gebeurtenis werd van het eene oogenblik naar het andere verschoven en zal ver moedelijk deze week wel niet meer plaats hebben. Zuid-PoIeD is geteisterd door plotselinge overstroomingen, welke steden en dorpen onder water hebben gezet. Er zijn duizenden dakloozen en men spreekt ook van enkele honderden dooden, ofschoon dat laatste cijfer later sterk overdreven is genoemd. Niet overdreven, maar pijnlijk zijn de berichten over de cholera-epidemie in Britsch-Indië. In de eerste week van Juli werden 5155 gevallen be kend, waarvan 2799 .net doodelijken afloop. van een deputatie aanhoorde en er in slaagde om de protesteerenden te overtuigen, dat ze het beste deden met onmiddellijk deze wijze van op treden te staken. De wijziging in de steun verleening toegelicht. Mas sale uittocht uit arbeiders ziekenfondsen. De Dedems- vaart 125 jaar 1 De Blauwe Vaan te rood voor militairen. De Tribune verschijnt in klein formaat. Faillissement van de Tribune drukkerij is aangevraagd. De Rijksinspecteur voor de steun- verleening, tevens referendaris van het departement van Sociale Zaken, de heer G.W.F. van Hoeven, heeft Dinsdagavond voor de K.R.O.- uiicrofoon een toelichting gegeven van de wijziging in de steunverlee- ning, eene toelichtiog, welke veel weg had van een verdediging. De heer van Hoeven wees op de nood zaak om de rijkslasten tot meer dragelijke proporties terug te brengen. Bovendien meende hij, dat de ver lagingen niet van zooveel beteekenis waren als soms werd voorgesteld, terwijl de grootste gezinnen juist zijn bevoordeeld en een hoogeren steun ontvangen. De theoretische opzet kan dat alles wellicht hebben bedoeld, maar blijkens de cijfers, door de verschillende vakbonden verstrekt, zijn meer dan 90 pet. der werk- loozen aaomerkelijk in hun uitkeering gekort sommigen bleven ongeveer gelijk en slechts 2 a 3 pet. ontving eea eenigszins hoogere uitkeering. Weji staat het vast, dat de in de pers gegeven voorbeelden van indivi- dueeie verlaging, niet veel zeggen, omdat de bijkomstige omstandigheden met .zijn genoemd. De heer van Hoeven bewees dat met enkele voorbeelden. Er is b.v. geschermd geworden met eec steunverlaging van een gezin met zes kinderen, terwijl een onderzoek uitwees, dat in het bed jelde gezin p :r week nog ruim twintig gulden aan andere inkomsten, buiten den steun om, werdea gebeurd. Minister Deckers heeft op verlan gen van het s.d. Kamerlid Hermans thans duidelijk gemaakt, waarom hij De Blauwe Vaan, het orgaan van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond niet in de kazernes duldt. Dit blad. zegt de minister, houdt zich niet alleen met drankbestrijding bezig, maar voert ook soc. democratische politiek en bevordert dienstweigering. De Blauwe Vaan is te rood en daarom heeft de minister de ontvangst van de gratis aangeboden nummers voor militaire cantlues laten weigeren. Het Tribune-gebouw is van de week vrijgegeven door de justitie, maar de spullen om de krant te drukken, blijven op hel parket. In- tusschen wordt nu een uitgave in verkleind formaat verzorgd. Voor hoelang De Raad van Arbeid heeft n.l. om premie-schuldén het faillisse ment aangevraagd van de Atlanta drukkerij, welke De Tribune ver zorgde. Op merkwaardige wijze werden we van de week nog eens herinnerd aan het noodlottig sneven van den Nederlandschen motorrenner van der Piuym. De motor, welke hij in België, toen het ongeluk gebeurde, bereed, is met vijf gelijksoortige moloren vernield tijdens het vervoer per vrachtauto, door ons land naar Zweden. Eenige zuurstofcylinders. wcJke ™edc wafe° opgeladen, zijn nabij Nunspeet ontploft. De motoren, ter gezamenlijke waarde van 24.000 gld. giagen daarbij in puin. Tot eenige honderden meters in den omtrek werden alle ruiten der boerderijen mede vernield. „In het bericht omtrent de ontvangst der Commissie uit de Eerste Kamer door H. M. de Koningin, stond vermeld, dat de voorzitter gekleed was in het ambtsco8tuum van Kamerheer i.b.d. Dit is onjuist en moet zijnin het costuum van Eerste Kamerlid". Toen we dat lazen, zijn we werkelijk onder den indruk gekomen. Zouden er nu waarlijk menschen zijn geweest, zoo vroegen we ons af, die zich bij 't lezen van het eerste onjuiste bericht on gerust hebben gemaakt over de figuur van den com missie-voorzitter, die, graaiende in zijn kleerenkast, mogelijk een verkeerd ambtscostuum te voorschijn had gehaald Sancta simplicitas 1 Het mankeert ons waarlijk niet aan waardeering voor vormen en aan gevoel voor traditie. Als bij een of andere officleele gelegenheid vele „hooge oomes" in een stoet meemarcheeren, gestoken in een witte of fluweelen pantalon en een gegalonneerde tuniek, met een steek op het eerbiedwaardige kale hoofd, dan vinden we dat prachtig en plechtig, mooi en goed Maar precies te weten, of de een nu een ambtscostuum draagt als Kamerheer i. b. d. en de ander van lid der Eerste Kamer, neen, dat interes seert ons niet. Dan gaat ons het welzijn van het varken van onzen buurman toch waarlijk méér ter harte. Niettegenstaande we er nimmer toe zouden kunnen komen om bij wijze van rectificatie een bericht in de krant op te nemen, dat b.v. in tegenspraak met een vooraf gegane mededeeling het bedoelde varken niet zijn rechter-voorpoot, maar zijn Iinker-achterpoot bij het ongeval van den vorigen dag heeft gebroken. Was er den laatsten tijd al eens sprake van een koerswijziging der Duitsche regeering inzake den kerke- lijken strijd, thans blijkt, dat daarvan geen spcake is en dat Je regeering, via den met geweld verheven „rijksbisschop" Muller, het hoofd van de Duitscbe Evangelische Kerk, de rijkseenüeid der Evangelische kerken blijtc nastreven. Regionale, d.z. lands- kerken, wilden hoar zelfstandigheid behouden tegen Muller's eischen in Toen deze week in een kerk vergadering van de Evangelische Zuid-Duitsche Kerk geen 2/3 meer derheid voor oplossing in de rijks kerk kon worden verkregen, is hei kerkcongres met geweld uiteen ge jaagd en is de samenvoeging eenvoudig geproclameerd geworden. Op dezeltde wijze wordt nu ook aan de vereemgtng van andere regionale kerken met de rijkskerk „gewerkt De toestan i, welke zich als gevolg van de algemeene staking in Ban Francisco zoo ernstig liet aanzien, is eenigszins gebeterd, dooidat de stakers, blijkoaar onder den indruk van het machtige militaire veitoon, de levensmiddelentransporten hebben ..vrijgegeven." Ook de trams rijden Weer en de post wordt bezorgd. De stakingsbeweging breidde zich dezer dagen overigens nog sterk uit, vooral langs de kust van den Stillen Oceaan. Maar de publieke opinie heeft zich plots tegen de stakers, die achter communistische opruiërs aan- loopen, gekeerd en dat zal de stakings- koorta wel doen bedaren. Het publiek heeft in Ban Francisco een aautal atakersleiders afgeranseld en toen deed de politie er nog een schepje In het algemeen echter kan men de zorgen der werkloozen als gevolg van de jongste wijzigingen in de steunregeling aanmerkelijk verzwaard achten. Dat heeft tot ongedachte gevolgen geleid. We wezen er reeds op, hoe de steunverlaging huur- stakingen heeft gewekt, welke in de groote steden op het oogenblik nog voortduren. Een ander gevolg is, dat massa's ondersteunden zich laten schrappen uit de ziekenfondsen onder voorgeven, dat ze de premies niet langer kunnen betalen. Het effect daacvan is natuurlijk, dat deze lieden straks bij de gemeente aankloppen, als er ziekte optreedt in het gezin, zoodat de gemeenschap voor nieuwe zware lasten komt te staan. De minister van Bociale Zaken ziet de bezwaren van deze aange legenheid voor de gemeentebesturen in en heeft per circulaire bericht, dat de regeering het toestaat, dat de gemeentebesturen een gedeelte van de piemies van ziekenfonds, voor wat de ondersteunden betreft, voor haar rekening nemen. De gemeente Dedemsvaart heeft van de week op indrukwekkende wijze het feit herdacht, dat het vaarwater De Dedemsvaart tot stand kwam en daarmee een bloeitijdperk voor de gelijknamige woonplaats werd ingezet. De herdenking had overigens eenige bittere bijsmaak als gevolg van de omstandigheid, dat ook Uedemsvaart niet aan de crisis slagen is Kunnen ontkomen, een lot, dat de gemeente helaas met heel een wereld deelt. Toen de feestviering zou worden ingezet, verschenen een honderdtal tewerkgestelden bij wijze van protest tegen bun arbeidsvoor waarden voor het gemeentehuis, waar de burgemeester de klachten HET AMBTSCOSTUUM EN NOG WAT. De journalistiek is heusch niet gemakkelijk. Iemand kan geen bekwaam jour nalist zijn, zonder een kundige psycholoog te wezen. Geen krant, maar eiken dag een volledig stel boekwerken zou noodig zijn. om den lezers alles te kunnen mededeelen, wat voor den een of ander merkwaardig te weten zou kunnen worden geacht. Dat gaat natuurlijk niet. Eu daarom moet de journalist kunnen beoordeelen, welke geest leeft in den specialen kring van lezers van zijn krant, opdat hij zal kunnen zamelen en schiften. Om maar eens een voorbeeld te noemen, een plaatselijke krant bevat ten deele een heel ander soort berichten dan een z.g. algemeen dagblad. Men noemt dat wel eens verschil van standing, maar dat is larie. De interesse, waarnaar de belangstelling der onderscheidene lezerskringen uitgaat, is verschillend, maar dat heeft met het beschavings peil der menschen slechts weinig of niets uitstaande. Of iemand zich druk maakt om eierprijzen, dan wel om beurskoersen van effecten, dat doet aan het wezen der menschen een bitter beelje af. Men weet, dat de z.g. grootpers nog al eens kleineerend kan neerzien op de kleinere provinciale- en in het bijzonder de plaatselijke bladen. Als in een of andere dorpskrant soms 'n berichtje staat inzake een ongeval, aan een vaiken van boer X, V of Z overkomen, dan maakt de groot-pers zich daar vroolijk over en Charivaris vindt een reden om te spotten in de „Groene." het blad, dat zoo vaak in het teeken tracht te staan van geestelijke superioriteit. En toch kunnen we ons heel goed voorstellen, dat het den menschen, zelfs den beschaafden en inteliec- tueelen menschen, uit een kleine dorpsgemeenschap, meer beroert te vernemeu, dat het varken van een hun bekenden boer een poot heeft gebroken, dan dat de minister president van Frankrijk op een tancy-fair een kus heeft gedrukt op de waog van een aardig bloemen- verkoopstertje. En dat laatste bericht is er toch een van het soort, hetwelk in geen behoorlijke groote krant mag ontbreken, meu vindt bet zelfs op de foto-pagina nog eens illustratief weergegeven. Toen we Zondag j.l. de ochtend bladen doorworstelden, waarmee de groote bladen ons plegen te ver gasten, werd onze aandacht getrokken door de volgende opzienbarende regelen VENRAY, 21 Juli 1934 KERMIS VENRAY. Lijst der inrichtingen, welke een standplaats hebben op de kermis te Venray. P. Thielen, Venray, 2 ijswagens J. Camps, Horst, suikerkraam L. Camps, Horst, suikerkraam H. Westheim-Cortjans Blerick, paling- en suikerkraam. H. v. Boven, Venray, palingkraam M. Hendriks, Venray, suikerkraam M. Giesbers, Maasniel, schiettent, lijntrektent of vlschvermaak J. Tacken, Venray, suikerkraam J. v. d. Vorst. Helmond, lucht- schommel en draaimolen W. Schwachöfer, Venray, suiker kraam J. Huys, Horst, suikerkraam A. Janssens, 's-Bosch, suikerkraam L. Janvier, Bergen op Zoom, stoomcacroussel annex lunapark Amanda Roberti, Zaandam, circus C. Vale, R'dam, vliegbommensport M. Westenberg, Bergen op Zoom, motorsportsensatie H. Janssen, Venlo, suikerkraam J. Hofman, Utrecht, poppenkast Fr. v. d. Velden, Blerick, paling en suikerkraam, Dienstplicht. Overgang naar de aanvullingsreserve. Inlevering rijksgoederen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat door den Minister van Defensie het navolgende is bepaald. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen op 1 Oct. 1934 naar de aanvullingsreserve overgaan a. de gewone dienstplichtigen der landmacht behoorende tot de lichting 1919, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd. b. de gewone dienstplichtigen der landmacht van andere lichtingen, die mee de lichting 1919 de eerste oefening hebben beëindigd, met uit zondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve be hoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobilisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of persoon lijke kennisgeving worden opgeroe pen, De rijksgoederen verstrekt aan de dienstplichtigen, die op genoemden datum naar bedoelde reserve over gaan, zullen met uitzondering van haarkam, roskam en spons in October 1934 moeten worden inge leverd. Blijkt bij de inlevering dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt waar en. op Zondag 22 Juli om 11 uur. 400 costuums. Pracht van Praalwagens. 400 costuums De Dieseltrein. De Radio op de eenzame Missiestatie. Het Slaapkamerke van den kleinen Gerardus. Chineesche Draagstoel. In 't wit gekleede Maagden met palmtakken en roodgetoogde zangertjes zingen het Hosanna ter eere van Jezus Eucharisticus, dien door een engel aan Sint Gerardus gebracht wordt. Rijke variatie. Kleurige groepen. Volgorde van den Optocht: Twee Roodhuiden te paard. Mlssieschild, gedragen door twee jongens in costuum. Bruidjes en groep Geloof, Hoop. Liefde. H. Familie. Een ridder. STELLA DUCE (wapenspreuk van onzen bisschop) bruidjes dragen de letters en de ster. De bisschop mei mijter en staf. Bruidjes. Groep schoolkinderen (Heijde) Spandoek! met den Diesel naar de Missie, een groep missiepaters en missiezusters vertrekken naar de Missie. PRAALWAGEN: De Dieseltrein Laagste klassen Jongensschool, SPANDOEK: China is een groot nog heidensch volk. Mandarijn te paard, gevolgd door een groep Chineezen. Een rijke Chineesche dame. Chineesche meisjes omgeven den draagstoel. St. Jozefsgesticht: Kinderen dragen het beeld van het Kindje Jezus. Venraysche Harmonie. Jongens der hooqste klassen. SPANDOEK: Gaat en onderwijst alle volkeren Zouaven met vlag' Bruidjes in geelwitte kleuren. Groote kroon gedragen door de bruidjes. Pauselijke landauer. Paus en Kardinalen. Bruidjes, Meisjes laagste klassen. SPANDOEK Wij offeren ons leven voor de verspreiding van het Geloof. H. Driekooingèn. H Agnes. H. Cecilia met harp. H. Barbara met toren' H. Ursula met maagden (palmtak ken in de hand). SPANDOEK: Wie bidt en boet mee voor de Missie H. Theresia vanLisieux, omgeven door bruidjes met rozen. H. Koning Lodewijk met doornen kroon en pages. H. Keizerin Helena met ktuis en volgsters. Groep: de Rozenkrans voorstellen de de 5 tientjes. Groep: H. Bernadette met bruidjes SPANDOEK: De Katholieke Ra dio-Omroep in dienst der Missie, Groepje Missiepaters en zusters. SPANDOEK: Het K.R.O. uurtjc is een opbeuring voor den eenzame Missionaris. PRAALWAGEN; Een eenzame Missionaris luistert voor zijn hut met enkele negers naar Holland. Meisjes hoogste klassen. SPANDOEK: Jezus bemint de onschull Jezus en St, Janneke. Bruidje. H. Oda. H, Angela met kinderen. H. Elisabeth met landmeisjes. SPANDOEK: De Onnoozele Kin deren. 28 kindertjes in bloedroode kleederen met goud afgezet en een gouden band om 't hoofdje, dragen elk een palmtak. Engeltjes begelei den de kinderen. SPANDOEK Jezus komt graag In het hart der kinderen. 2 groote engelen. Groep jongens in roode toogjes en witte rochetten. Veertig maagden in lange witte kleederen en palmtakken in Je hand, zingen Hosanna (Rex Clementissime) SPANDOEK: Een engel brengt in den nacht Jezus bij den kleinen Gerardus. PRAALWAGENHet slaapka- merde van den kleinen Gerardus. die in den nacht uit de hand van den engel de H. Communie ontvangt, 's Morgens was hem, omdat hij te jong was, de H. Communie geweigerd. voedert U in de weide het voor- deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. wanneer de inlevering moet plaats hebben. Venray. 17 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Rekening van den tak van dien9t liet bedryf der Ua9fabriek over 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de rekening van het bedrijf der Gasfabriek overeenkomstig het be paalde bij art. 265 der Gemeentewet aan den Raad der Gemeente is over gelegd en tegelijk ter Secretarie der gemeente voor eenleder tot en met 3 Augustus a.s. ter lezing is neer gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray, 17 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Volksconcert. Morgen Zondag 22 Juli zal de Fanfare Sl. Oda Meraelo. een concert geven op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur. Op de Woensdag gehouden veemarkt werden in totaal 227 stuks aangevoerd t.w. Dragend vee 14; Vet vee 14; Gust vee *7; Kalveren 1; Biggen 191. Handel in vet vee levendig, dragend en gust vee stil. Aanvoer gering. Prijzen Gust vee van f 100 tot f 150; Dragend vee van f 150 tot f280; Vet vee van 26 tot 29 cent per pond. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Haars, thans leeraar aan I de U. L. O. School te Uden, is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de U. L. O. School te Weert. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan onze vroegere dorpsgenoot J. C. L. Esser, op zijn verzoek, met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, eervol ontslag verleend als notaris te PrlDcenhage. Hulpcommies. lot hulp-commies werd aangesteld niet standplaats Kerkrade, onze dorpsgenoot de heer J. Schwagöfex,

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1