Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten rede. waarin hij de nagedachtenis eerde van den Heer J. A. Poels, President-Commissaris der fabriek. •Zeker, Spreker wist het wel, dat de leden de nagedachtenis van den Heer Poels hebben geëerd, waar zij dit konden, maar het is ons aller plicht den oprichter der fabriek hier nogeens apart in eere te herdenken. Ook de Stoomzuivelfabrlek heeft voor de zielerust van den overleden President- commissaris een H. Mis doen op dragen, al mogen wij vertrouwen, dat God hem het loon reeds gegeven heeft voor het vele goede, dat de heer Poels in zijn werkzaam leven gedaan heeft voor stad en gewest als lid van Provinciale Staten, later als lid van Ged. Staten, als Kamerlid, als Voorzitter of Bestuurslid van tal van vereenigiDgen, waarvan hij altijd de groote stuwkracht bleek. Ook met name de Stoomzuivelfabrlek Venray stond in zijn belangstelling, als Voorzitter, Bestuurslid en Presi dent-commissaris heeft hij ontzaggelijk veel voor de fabriek gedaan en is de eendracht, die gedurende de 30 jaren van het bestaan der fabriek hier steeds heerschte, aan hem te danken. Als voortreffelijk leider was de heer Poels steeds de man, van wien men wist dat bij slechts het welzijn der fabriek beoogde, men behoefde hem slechts te volgen. Warmen dank zijn wij hem daarvoor schuldig. We zullen zijn forsche gestalte niet meer hier zien, maar zijn voorbeeld zal voor ons allen lichtend blijven. Zoo forsch als zijn gestalte was. zoo edel was zijn gemoed, zoo diep zijn geest. De fabriek staat thans aan de spits der Limburgsche fabrieken en we kunnen aan den beer Poels geen beteren dank brengen, dan onze krachten in te spannen om deze plaats te behouden, waartoe zeker allen zullen meewerken. Een Onze Vader en Wees Gegroet zullen we thans bidden voor de zielerust van onzen onvergetelijken President-commissaris. De heer M. Wismans leest thans de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Directeur Verkley behandelt alsnu bij uittreksel de balans, winst- en verliesrekening, die in zijn geheel voor de leden ten kantore der fabriek ter inzage ligt. De cijfers van een en ander zullen door de fabriek nader in Peel en Maas worden gepubliceerd. We vinden het echter vermeldens waard, dat voor de eerste maal, siods het bestaan der fabriek voor 1 K G. boter minder dan 25 K.G. melk noodig was, n.l. 24.96 K.G. Het saldo der rekening was f 9621.04, waarvan f 4000 noodig is voor de verplichte aflossing der leening, terwijl de rest zal worden besteed aan terug gaaf der oprichtingsgelden der fabriek, waarmede de vergadering instemde. De heer Thuyls, Hiept. meende begrepen te hebben, dat de post loonen en salarissen hooger geworden was. Wat hem in dezen tijd be vreemde. De Voorzitter antwoordt, dat de salarissen minder geworden zijn, doch er is een tweede melkventer bijge komen. In de vacature van wijlen den heer Jan Poels wordt onder applaus gekozen de heer Ant. Poels. De Voorzitter feliciteert den be noemde met het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat bij eenzelfde waardige plaats zal innemen als zijn onvolprezen vader. De heer Ant. Poels dankt de vergadering en belooft zijn beste krachten te zullen geven eu dan zal het wel goed gaan. Bij acclamatie worden verder als Bestuurslid of Commissaris herkozen de beeren Asselberghs, Scheide, Jac. Goumans, Overloon en L. Janssen, Ysselsteyn, die onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen hunne benoeming verklaarden aan te nemen De Directeur Verkley doet alsnu voorlezing van de lijst der nieuwe en uittredende leden. 24 leden met 65 koeien treden toe en 9 leden met 31 koeien treden af. Bij de rondvraag wijst v. d. Sterren, Oi'lo, erop, dat hij weinig ondermelk terug ontvangen heeft en geen voldoende opheldering hierom trent op zijn brief mocht ontvangen. Directeur Verkley zegt, dat hij niet begrijpt, hoe zoo iets als het niet-beantwoorden van een brief kan voorkomen, terwijl hij anderzijds wijst op het schuimen der ondermelk, die dan niet in de tuit kan, terwijl de schuim tijdens het vervoer slinkt. De drukte op de fabriek laat echter niet toe, dat met een goudschaaltje af te wegen, doch men kan er van ver zekerd zijn, dat uiterste billijkheid hier betracht wordt. Als er uit de vergadering op ge wezen wordt, dat het wenschelijk is om het Bestuur midden in de zaal te doen plaats nemen, daar men achter in de zaal de discussie niet kan volgen, merkt de Voorzitter op, dat dit middel de kwaal zou ver ergeren. Dan maar een luidspreker, wordt hierna opgemerkt. De Voorzitter zegt, dat dit punt in een Bestuursvergadering zal over wogen worden. Thans neemt de Voorzitter het woord om zich van een andere meer weemoedige taak te kwijten schïiden is een weinig sterven, is een spreek woord en waar we hier staan voor het feit dat de heer Verkley ons per 1 September gaat verlaten, stemt het weemoedig. Vanaf de oprichting voor 30 jaar staat Directeur Verkley aan het hoofd onzer fabriek, die hij met onvermoeibaren ijver en toewijding heeft weten op te werken van 900 tot 2400 koeien en van de fabriek de grootste van Limburg gemaakt. Bestuur en Commissarissen mogen zoo goed zijn als zij willen, zonder een goede Directeur is het behalen van zulk een resultaat onmogelijk. Het directeurschap van de fabriek vergt dan ook den heelen man. Maar ook uwe echtgenoote. Directeur Verkley deelt in de U gebrachte hulde en dank, daar zij U steeds ter zijde stond en voor de leden gold als een vertrouwde vriendin. Namens Bestuur en Commissarissen en leden breng ik U gaarne den dank over evenredig aan de door U zoo juist opgevatte zware taak. Als aandenken aan de fabriek alhier mogen wij U aanbieden een foto, waarop Bestuur, Commissarissen en personeel, en moge deze foto U nog lange en gelukkige jaren aan ons herinneren. Ook den nieuwen Directeur, den heer Mulder, feliciteer ik van harte met zijn met algemeene stemmen gevallen benoeming, wel een bewijs, dat het Bestuur in U haar vertrouwen stelt om vervulling te zien van hare verwachtingen. Bestuur en Raad van Commissarissen zullen U gaarne bijstaan in het bereiken van Uw doel, .den groei en bloei der fabriek, maar Uwe kennis zal met Uw ijver den doorslag geven. Onder Gods zegen gaat de fabriek een nieuwe periode beginnen. Directeur Verkley dankt voor deze schoone hulde en verheugt zich bij voorbaat in de zoo hartelijk toegezegde foto. Hij dankt verder voor de eendrachtige samenwerking gedurende zijn 30-jarig Directeurschap en spreekt de beste wenscben uit voor de toekomst. Hierna voert de nieuwe Directeur het woord en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, Wel weet hij dat het Directeurschap van de Venraysche fabriek geen sinecure is. maar hij zal uit al zijn krachten den groei en bloei der fabriek bevorderen. De voetsporen van den heer Verkley te volgen is al zwaar, daar onder zijn bestuur de fabriek zulk een hooge vlucht genomen heeft Maar door mijn best te "doen, hoop ik het ver trouwen waardig te worden en de eendracht, die hier heerscht, zal onder Gods zegen tot het beoogde doel leiden. Luid applaus klonk na deze sprekers op uit de vergadering. De Voorzitter dankt Bestuur en Commissarissen voor het vele en verantwoordelijke werk, dat zij in dezen tijd hebben gepresteerd, waarna hij den Burgemeester dank brengt voor de leiding dezer vergadering, spreekt nogmaals woorden van hulde en dank aan den scheidende Directeur Verkley en de beste wenschen voor diens verder leven. Ook den nieuwen Directeur Mulder roept hij een wel kom toe. Nadat de pap, welke op verlangen van velen verkrijgbaar gesteld is, besproken is, deelt hij mede, dat ter bereiding van dit nieuwe artikel een ketel zal worden aangeschaft, hetwelk een kosten van circa f 800 mede brengt. Nadat de Voorzitter de vergade ring gedaokt heeft voor de prettige vergadering, wordt deze op de gewone wijze gesloten. De Amsterdamsche onlus ten. De Tribune in beslag genomen pers gedemonteerd na conferentie der ministers Colijn en Deckers met het gemeentebestuur. Ook een illegale Tribune in beslag ge nomen. Er zijn reeds ver scheidene dooden gevallen. De relletjes slaan over naar andere gemeenten. In Rot terdam het bestuur van de OSP gearresteerd. De garnizoeustroepen geconsig neerd. Huurstakingen als voortzetting van het oproer. Verbazing in het buiten land. De uitvaart van Prins Hendrik. Men mag zeggen, dat door een machtig militair vertoon in de hoofd stad geen twijfel is gelaten over de vrsag, of de overheid de situatie, ontstaan door het Jordaan oproer tegen de steunverlagingen, al dan niet beheerscht. De overheid kan zich op afdoende wijze laten gelden, maar daarnaast moet worden vast gesteld, dat in het begin dezer week de oproerige geest nog geenszins was bedwongen en dat.de onrust toen niet alleen voortduurde in Amsterdam, maar ook naar vele andere plaatsen des lands was over geslagen. De communisten hebben dit verzet met een accuratesse, een betere zaak waardig, georganiseerd, maar zeker is, dat deze partij daar mee ook het vonnis over haar be staansmogelijkheid in ons land heeft geveld. Na een conferentie in de hoofd stad van de ministers Colijn en Deckers met het gemeentebestuur, is het communistische dagblad De Tribune in beslag genomen en is de verdere mogelijkheid tot verschijnen ontnomen door demontage van de rotatiepers. De overheid zal geen vervangeod orgaan dulden, want op Maandag weiden in verschillende plaatsen des lands gestencilde, ille gaal verspreide blaadjes, welke het communistische orgaan moeten ver vangen, door de politie achterhaald en meegenomen. Verschillende ver spreiders werden in arrest gesteld. In Amsterdam waren tot en met Maandag zeven personen gedood bij de onderdrukking van den opstand naar gegevens van Dr. Heyermans, directeur van den hoofdstedelijken Geneesk. Dienst, bedroeg het aantal gewonden toen circa 125. Waar het oproer zich naar andere gemeenten heeft overgeplant, treedt de overheid eveneens zeer gestreng op, In Rotterdam leidde dat tot heftige schietpartijen. In deze stal werd het complete Federatie-bestuur van de OSP gearresteerd wegens de verspreiding van opruiende lectuur. Vier van de tien aangehoudenen zijn in arrest gehouden. Men mag verwachten, dat de regeering in de eerstkomende dagen strenge maatregelen tegen de revo- lutionnaire organisaties zal treffen. Ons dunkt, dat de communistische partij, de rev. soc. partij en de OSP spoedig tot onwettige vereenigingen zullen worden verklaard, welke daar mee ook hun vertegenwoordigers in Kamer en gemeenteraden zullen moeten missen. Ook de regeering voorziet, naar het schijnt, dat de oproerige geest nog niet is bedwongen de verschil lende garnizoenen zijn in de kazernes geconsigneerd en de verloven der militairen zijn ingetrokken. Op consigne der oproer-leiding wordt in verschillende gemeenten door de ontevredenen overgegaan tot eene huurstaking, wat plaatselijk tot nieuwe moeilijkheden leidt. Het motief dier huurstakingen is, dat de verlaagde steunultkeeringen het be talen van niet-verlaagde huren on mogelijk zou maken. Blijkens verschillende uitlatingen van de buitenlandsche pers is men over onze grenzen geheel onthutst over hetgeen zich in het bijzonder in onze hoofdstad afspeelt. Men waande ons hier maar weinig door de crisis getroffen en meende onze sociale voorzieningen bovendien zoo perfect, dat excessen, als zich nu voordeden, ongedacht werden ge- heeten. Men noemt het een ernstig teeken des tijd. De bloedige onlusten kenteekenen weer eens het gevaar, zoo lezen we, waarin het werelddeel Europa verkeert. Het blinde radica lisme moet verdwijnen, meent de Neue Freie Presse uit Weenen, indien men wil, dat Europa gered wordt. De Parijsche Intransigeant was uiterst verrast. Het blad schrijft Als revolutionnaire elementen een dergelijke actie kunnen beginnen, moet er een toestand ontstaan zijn, welke dienstig was voor hun doel einden." De redactie uit de meening, dat een internationale economische samenwerking noodzakelijk is, ten einde bloedige onlusten, zooals deze thans in Amsterdam plaats hebben te voorkomen. V De relletjes hebben de rouwstem- ming verstoord, welke rond de baar van den overleden prins gemaal be hoorde te heerschen. De Hagenaars hebben intusschen blijk gegeven van hun groote sympathie voor den over ledene in massa's namen ze deel aan hel openbare défilé langs 's Prin sen stoffelijk overschot. FRANCISCAANSCHE VONKEN. Een vloedgolf over de Noorsche kust. Heele huizen weggevaagd. Menschen verdronken. Huiver be vangt ons. Tegen de macht der elementen staat de mensch machte loos. En ziet... daar slaat een andere vloedgolf over de wereld. Een golf van verderf en van zedenverwildering. Een golf, die het heiligdom van het hulsgezin ondermijnt. Is die golf nog te keeren Of moeten wij hopeloos vergaan Moeten wij maar lijdelijk toezien, dat eenvoud in zelftucht teloor gaat Moeten wij toezien, dat liefde in haat verkeert Laat straien de gloed. 't Is de zon, die het doet. Franciscus de zon. Zijn sterke liefde tot God en de menschen zij de liefde tot de menschen en de liefde tot God van de Derde Orde. Zijn allesomvattende eenvoud zij de eenvoud van de Derde Orde. Eenvoud ln kleeding en levens wijze eenvoud in de omgang met God, de Vader in de hemel. En liefdeook voor de vijand, die ons belaagt. Franciscus' liefde en Franciscus' eenvoud zullen de stortvloed keeren. Omgord U tot de strijd voor de heilige rechten van huwelijk en huisgezin. Franciscus de leider.... En Christus de kracht. D.O.R. Als de spanning te hoog wordt, loeit de Jordaan-sirene. Als men de Amsterdamsche Jor- daners goed kent, weet men, dat het geen kwaad volk is. We mogen ze wel. We hebben ze meermalen gezien in oproerige drift en dan doet men het beste om hun buurt zoo gauw mogelijk te verlaten, want het zou slecht loopen, als ze je per ongeluk voor een „verkeerde" aanzagen. We zijn er voorts wel eens ge tuige van geweest, als huurlieden meer in het bijzonder buurvrouwen hun behoefte uiten om elkaar de waarheid te zeggen. Ook dan blijve men bij voorkeur op eenige distantie want in zulke gesprekken wordt menige zin besloten met een puDt (bloempot) of een uitroepteeken (op lawaai) Maar ook maakten we de Jorda ners mee, als de een of andere volks genoot in de beroerdigheid zat. Dan waren de ach en wee's niet van de luchtdan werd er op alle denkbare wijze geholpen dan sjouwde men aan, wat men maar missen kon of., nietdan ging de pet rond. En geen gezelliger Koninginne dagen hebben we gekend dan de Jordaansche. De straten zijn „keurig'' versierd met een beetje groen en véél kleurige papieren slingers en vlaggetjes, 's Morgens heel vroeg begint de pret al met de entree vaD het pierementheel den dag wordt gehost, gedanst en gezongen. Het „leve Willemien"-gegalm drenst voortdurend tusschen de nauwe be huizingen en braaf worden alle socialisten op den 31sten Augustus in de harington gepakt, door dezelf de menschen, die op den len Sept. desgewenscht, met temperament de internationale aanheffen, gaande aan den kop van een demonstreerenden stoet. Jordaners hebben over het alge meen een hekel aan verstandelijk gedoe, ze zijn gevoelsmenschen. En waar gevoelsmenschen zich zelf vaak plegen te „laden" of door de omstandigheden geladen worden, is het logisch, dat druk en spanning soms te hoog kunnen oploopen en dan... Ja, dan is er „oproer" in de Jor daan... Dan zoekt de spanning zich een uitweg. De Amsterdamsche Jordaan is voor de regeering van stad en land de barometer van het politieke weer; de volkssententie is het kwik. Deze barometer geeft aan, wat het volksgevoelen draaglijk acht van wat door het bestuursverstand werd uit gedacht. Toen de Jordaan in Juli 1886 tot opstand kwam als gevolg van het verbod van het palingtrekken, een even geliefd als wreed volksvermaak, was dat voor de regeering een aan wijzing om de veredeling van volks gewoonten es -gebruiken, op zich zelf noodig en gewenscht, meer ge leidelijk te gaan nastreven. De massa kon het opgedwongen civilisatie tempo niet bijhouden. Toen in de oorlogsjaren de ver maarde aardappelenrelletjes oplaaiden kon het bestuur van stad en land begrijpen, dat de uiterste, voor de massa duidbare grens van rantsoenee ring der meest noodige levensmidde len was bereikt, ja overschreden, en dat de verdere export van aardappe len naar Duitschland onduldbaar was geworden, zoolang niet allereerst voor de binnenlandsche consumptie voldoende werd gereserveerd. Voor ons is het jongste volksoproer in de Jordaan eene aanwijzing, dat de ellende der werkloozen ondragelijk gaat worden, indien de regeering verder tornt aan de steunultkeeringen. Zeker, we weten wel, dat de Jordaners zijn opgehitst door de communisten, die van de omstandig heden misbruik maken en de ellende van het volk pogen uit te buiten voor politiek gewin. We keuren dat ten sterkste af en prijzen de maatregelen om aan dat onverantwoordelijk en laf opruiers- gedoe een einde te stellen. Maar we zijn er ook van. over tuigd, dat de communisten geen vat zouden hebben gekregen, als de om standigheden den bodem niet hadden doen branden onder de voeten der Jordaners. Men moge al vestandelijk bereke nen, dat het nog juist „genoeg" is, wat men den werkloozen en dezer gezinnen toewijst aan steun, het volk kan beter voelen, wat de maag zegt, dan wat het verstand leert. De volks massa, en waarlijk niet alleen in Amsterdam, ondergaat na de ver schillende steunverlagingen een ellende welke den honger benadert. Het is niet te weerspreken, dat steunuitkeeringen, vooral als ze over een lange periode worden genoten, wel eens arbeidsschuwheid wekken, doch daartegen past geen honger- kuur, welke men óm de arbeids- schuwen ook goedwillenden laat ondergaan. Wanneer de overheid tegen arbeids* schuwen optreedt en prikkels om in het vrije bedrijf werk te zoeken, levendig houdt, b.v. door uitzending nu en dan naar de werkverschaffing, dan is dat baar goed recht niet alleen, maar ook haar plicht tegen over de gemeenschap, welke niet geroepen is om luiheid te honoreeren. Al schettert een „Tribune" nóg zoo hard, de volksmassa heeft geen sympathie voor degenen, die een rel uitlokken om een motief te hebben voor staking in een werkverschaffing. Het volk voelt wel, dat het noodig is om de rotte plekken in ons maat schappelijk leven uit te snijden, maar het komt er tegen op, dat elke arbeider op de operatietafel wordt gelegd, omdat sommige arbeiders aan parasitaire verwording laboreeren. We keuren de volksuitspattingen van de Jordaan eu elders geenszins goed; ze zijn dom en onduldbaar. De ophitsers moeten onschadelijk worden gemaaktzij vergrooten de ellende des volks slechts. Maar de regeering neme ook de aanleidende oorzaken weg van de spanning, welke zich door com munistische aanleiding ontlaadde. In ons land, waar de vermeende overpioductle wordt versmeten en het vleesch ligt te bederven in blikken, mag geen honger worden geleden. VENRAY. 14 Juli 1934 Voor de akte onderwijzeres slaagde te Echt Mej. I. Verstralen van hier. Ryverecniging te Oostrum. Uitgaande van den Landbouwbond en Jonge Boerenvereeniging te Oos trum had Zondagmorgen in zaal Linders te Oostrum een vergadering plaats om te komen tot oprichting van een rijvereeniging. De Vooizltter van den Landbouw bond de heer Math. Goumans zette in het kort het doel der vereeniging uiteen en behandelde daarna de reglementen en statuten, welke dooi het Hoofdbestuur van den L.L.T.B. zijn ontworpen en welke na korte besprekingen werden goedgekeurd. Nadat de heer G. Poels nog een kort overzicht gegeven had van het verhandelde op de gehouden verga dering te Venio, gaven zich reeds onmiddellijk een 20-tal leden aan. De Z. E. Heer Rector van Oostrum ter vergadering aanwezig sprak de hoop uit, dat de club de zaak flink zal aanpakken zoodat ze reeds op 8 September a.s. de groote feesten zal kunnen opluisteren. In het Bestuur werden hierna gekozen de heeren A. Verheijen, tevens Commandant, M. Loonen, M. Valkx en L. Jeuken. Door het Bestuur van den Boeren bond zal hieraan nog een lid worden toegevoegd. De onderlinge functies zullen later verdeeld worden. Tot slot feliciteert de heer Poels de gekozenen en spreekt de hoop uit, dat ze de Rijvereeniging tot grooten bloei zullen brengen. AARDAPPELHANDEL. De Federatie van commissionairs- vereenigingen in aardappelen heeft den minister van Econ. Zaken ver zocht zoo spoedig mogelijk den handel in aardappelen geheel vrij te geven, aangezien de oogst der aard appelen geen reden geeft voor mini mumprijzen en heffing, waardoor de prijzen te hoog zijn voor den con sument in de stad. Zware bosclibrand onder Helden. Maandagmiddag brak in de bos- schen, gelegen langs jden weg van Helden naar Kessel door onbekende oorzaak brand uit. Een groote oppervlakte, naar schatting omstreeks 100 H.A. bos schen. werd door bet vuur vernield. De bosschen waren hoofdzakelijk eigendom van de families Haffmans en Esser. Heiligschennende daad. In dén nacht van Zaterdag op Zondag werd door een individu met straatsteenen geworpen naar het H. Hart monument staande op het Julianaplein te Weert. Een steen heeft het beeld licht aan de borst beschadigd, terwijl een der steenen de spiegelruit bij de familie Hoefnagels verbrijzelde. Verdronken. Zaterdagmiddag is zekere P. M. die bezig was in de zg. Vloedgraaf te Susteren te baden, jammerlijk verdronken. Zaterdagavondrust wreed verstoord. Zaterdagavond zat P. S. wonende W. Smedenstraat 6 te Maastricht, rustig op straat zijn courant te lezen, niets vermoedende van het hem dreigende gevaar. Op een der daken van het belen dende huis was men n.l. bezig een antenne te spannen en daartoe werd de draad vastgekoppeld aan een der schoorsteenen. Deze kon de spanning niet houden en viel omver. De steenen rolden van het daken troffen S. op het hoofd, waardoor hij een schedelfractuur en een lichte hersenschudding op liep. Per auto van den G. G. D. werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Meisje op slag gedood. Zondagmiddag is het 18 jarige Duitsche meisje E. D. te Schinveld door een auto aangereden. Het meisje zat op een rijwiel en *as op slag dood. Het lijk en de wagen zijn in beslag genomen. Douane in de Mijnstreek. Tijdens het bezoek van Minister Oud aan de Mijnstreek was verzocht om een nieuw douane-stopteeken. Het roode lampje zoo oordeelde men terecht kan door onbevoeg den worden misbruikt. Thnn8 reeds is een nieuw waar- schuwingsleeken voor den avond ingevoerd, Damelijk een ronde alu minium schijf, verlicht door een lampje, dat gevoed wordt door een batterij in het handvat. Deze schijf, verlicht zijnde, toont het opschrift „halt douane". BÜ het baden verdronken. Zondag zijn bij het zwemmen in de Maas bij Maastricht de 7 jarige Dde 15-jarige W. en de 20-jarige H. verdronken. Zinkwitfabrieken te Eysden worden stopgezet. Bijna 500 arbeiders werkloos. Doordat de geproduceerde voor raden voortdurend toenemen en den verkoop achteruit gaat, is de directie van de N.V. Maastrichtsche Zinkwit Mij. gedwongen, de fabriek te Eijs- den met ingatag van 15 Juli a.s, stop te zetten. 450 arbeiders zullen daar door zonder werk komen. Als niet meer verkooporders binnenkomen, zal de fabriek te Maastricht hetzelfde lot ondergaan Hoewel bekend is, dat pogingen zijn gedaan om een beschermend recht op zinkwit te krijgen, hebben deze pogingen tot nu toe geen resul taat opgeleverd. Duitscklands aardappelgebrek. In verband met de tijdelijke schaarschte aan aardappelen vooral in het Rijnland is aan Nederland een aanmerkelijke verhooging van het aardappelen contingent toegestaan Deze verhooging bedraagt 35 wagons per dag. Motorrijder door den trein gegrepen. Maandagmiddag is aan den onbe- waakten overweg te Beek (gemeente Princenhage), de 22-jarige V., wonen de N. Koogdijk te Breda, terwijl hij den overweg wilde oversteken om naar Breda terug te keeren, door den van Breda komenden trein van kwart voor twaalf gegrepen en op slag gedood. De motor werd een 7 tal meters meegesleurd, terwijl het slachtoffer ongeveer 30 meter voorbij den overweg werd teruggevonden. Doodelyke val. Te Mierlo is Maandagmiddag de 68-jarige landbouwer H. van Esch achterover van een hooikar gevallen. De man brak de halswervel en was onmiddellijk dood. Opheffing van een en veertig openbare lagere scholen. Mede tengevolge van de invoering der 48-leerliogenschaal, kunnen naar de meening van B. en W. te Amsterdam 41 openbare lagere scholen worden opgeheven. Zij stellen den raad voor, tot de op heffing vac deze scholen te besluiten. Tarwe voor menschelijk voedsel ongeschikt gemaakt. Naar aanleiding van het feit, dat onlangs te Oud Beijerland 100 ton tarwe voor menschelijk voedsel on geschikt was gemaakt, waren door den heer Duijmaer van Twist aan den Minister van Economische Zaken eenige vragen gesteld. In zijn antwoord deelt minister" Steenberghe mede, dat niet alleen in Oud Beijerland, doch in meerdere plaatsen van ons land tarwe voor menschelijk voedsel ongeschikt wordt gemaakt, en wel door denatureeren, zooals dit bij beschikking is voor geschreven in een z.g. denaturatie- reglement. Deze tarwe, gelijk ook rogge, wordt gedenatureerd om het graan te bestemmen voor dierlijk voedsel, zulks overeenkomstig den wensch van de bezitters, die het graan ter denaturatie aanbieden. Vrees, dat niet voldoende brood graan aanwezig zal zijn, behoeft tiet te bestaan. De inheemsche graanoogst is nogbelangrijk grooter dan noodig is om te voorzien in de behoefte van het voorgeschreven percentage inheemsche tarwe, dat in het brood moet worden verwerkt. Gevolg van de vreeselyke hitte. Volgens berichten uit Benghazi Italië is aldaar een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Vijf personen kwamen bij de ontploffiog om het leven. De explosie zou een gevolg zijn van de vreeselijke hitte, waardoor ook Italië wordt geteisterd. De kazernetoon moet verdwenen. Met betrekking tot de taak van den bedrijfsleider verklaart de gouw- bedrijfscellen-commandant H Bangert uit Dusseldorf, dat het gedachten- leven van het nationaal-soci«ilisme ook in het bedrijfsleven moet door dringen vooral ook de gedachte der bedrijfsgemeenschap en der kameraa d- schap. Het Duitsche arbeidsfront eischt derhalve, dat de leider van het bedrijf weer zija weg zoekt naar zijn kameraden in het bedrijf, dal hij zich met hen onderhoudt, hun wenschen vraagt, zich op de hoogte stelt van hun zorgen en gedachten, hun bezwaren en voorstellen tot verbetering. De meesier-knechts, bazen en andere onderleiders van het bedrijfs leven moeten zich op dezelfde wijze gedragen als de ondernemers. Wie in den nationalistischen staat als officier of onder officier van het bedrijfsleven wil gelden, moet in zijn karakter een officier zijn, waarbij echter de schaduwzijden der officiers en superieuren-eigenschappen niet weer mogen ontwaken. Tot deze slechte eigenschappen van zekere superieuren heeft ook b.v. de kazernetoon gehoord. Deze kazernetoon moet voor altijd en eeuwig uit het ^bedrijfsleven ver dwijnen. Een juist woord op de juiste plaats zal ^altijd meer tot stand brengen dan een afblaffen. Den ondernemer wordt verzocht in dezen zin opvoedend zijn invloed uit te oefenen op zijn onderofficieren.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6