TWEEDE BIAl) VAN PEEL EN MAAS Geld Jan. Onze sombere financieele toestand FEUILLETON. De boterexport van den Z.N.Z. Sport?... Spektakel? Sensatie Zaterdag 14 Juli 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 28 On de begrooting voor 1935 minstens 80 millioen tekort. En er zün welhaast geen nieuwe bronnen van inkomsten meer «aan te boren, terwijl ook de bezuini ging hare grenzen genaderd is Een yan onze knapste financiers, de heer van Lanschot, voorzitter van de Kath. Eerste Kamerfractie, heeft de behandeling van het 60 milliocncn- plan aangegrepen om een zeer som ber betoog te houden over den toe stand van 's lands financiën op dit oogenblik. Zooals men weet stond de Regee ring bij het opmaken van de begroo ting voor 1934 voor een tekort van ongeveer 267 millioen. Door het laten doorgaan van verschillende heffingen, die eigenlijk op 1 Jan. 1934 moesten afloopen. werd dit tekort verminderd met ruim 76 millioen. Er bleef toen nog een nadeelig saldo over van 190 millioen. Om dit weg te werken moest de nieuw in te voeren omzetbelasting 85 millioen opbrengen, de coupon belasting 6.4 millioen, de crisis inkomstenbelasting een heffing op de koffleaccijns en de goederen in de doode hand 13i/j millioen, de wijzi ging inkomstenbelasting I1/2 millioen, in totaal 106.5 millioen. Verder zou door bezuiniging ver kregen worden op onderwijs 15.5 millioen; op Defensie 12 millioen, op Waterstaat door instelling van een verkeersfonds 32.5 millioen, ver mindering uitkeering aan de gemeen ten 8.4 millioeD, salariskorting 15.7 millioen, in totaal 84 millioen. Op papier sloot dit alles'als een bus I Maar niet alleen zijn die voorge nomen heffingen en bezuinigingen in perspectief lang niet alle gerealiseerd maar ook nieuwe tegenvallers heb ben de gunstige verwachtingen, dat we er waren, den bodem ingeslagen, De opbrengst der gewone mid delen blijft ongeveer, aldus Mr. van Lanschot, ongeveer 14 millioen be neden de toch reeds lage ramingen; De omzetbelasting zal zeker geen 85 millioen opbrengen, hoogstens 70* Het tekort op de spoorwegen over 1934 kan geraamd worden op 30 millioen. Van dg voorgenomen bezuiniging op Defensie zal niet veel komen, gezien de ongunstige ontwikkeling der verhoudingen io de internationale politiek. Verschillende gemeentebesturen komen in groole moeilijkheden en moeten door de Regeering geholpen worden. Dat zal veel geld kosten. De prijsverhooging van de rijwiel belasting is reeds prijsgegeven moeten worden. Ook met de directe belas tingen is men aan de maximum grens, want de aangebrachte ver hoogingen worden nu al niet meer opgebracht, met de gewone belas tingen heeft men hetzelfde beeld en ondanks de extra 10 millioen uit de verzwegen inkomens en vermogens, blijven we toch met de directe be lastingen ver beneden de raming. Tegelijk dat Mr. van Lanschot deze zeer sombere rede hield, weet de Volkskrant te melden, dat bij het opmaken van de begrooting voor 1935, opnieuw een tekort geraamd wordt van 80 millioen Gezien de feiten, hierboven ge noemd, zal dit bedrag zeker niet te hoog zijn. Maar indien dit juist is, dan staat ook vast, dat we voor schier onoverkomelijke moeilijkheden staan. Een plattelandsgescliiedenis yan de Belg.-Limb, grens. 21 Maar bij de thuiskomst van den artiest, was deze niet tevreden, maar hij zou Jan dat met nieuw jaar wel afhouden. Hij wilde zijn recht. En als de vrouw hem ook al meer dan eens zei, laat hem loopen voor die eenige franken, dan was de artiest op zijn paard. Ik houd hem dat af en anders geen cent huur. De dagen ijlden spoedig voorbij, die meer dan eens opgevroolijkt werden, door de vechlconcerten van Jan Snuffels met zijn buurlui ©n pachtërs. Er vielen geen dooden, het bleef enkel bij de gewone muil partijen en bij de enkele slagen die Jan malsch over zijn ribbetjes De artiest, die nog altijd wrokte ever die geschiedenis van den gang en over enkele verwijtingen verzon voor Nieuwjaar een mooi afbetalingsplan. Hij nad een bezemsteel, die Jan [P ©en achterschuurtje had laten fggen in twee doorgekapt. De reeds voorgenomen heffingen en bezuinigingen tot wegwerking van het tekort van 160 millioen blijken onmogelijk door te voeren, Nieuwe en verzwaarde lasten heb ben geen resultaat, want het meer dere wordt toch niet opgebracht. De reeds voorgenomen bezuinigin gen kunnen ook niet alle doorgevoerd worden. En nu zullen we desondanks voor een nieuw tekort van 80 millioen, dekking moeten zoeken. Van de salarissen kan toch niets meer af. Die zijn, ook in verband met de indexcijfers reeds gedaald tot het minimum peil van voor den oorlog. Verdere reorganisaties, die betee- keneo nieuwe ontslagen zijn toch ook niet meer door te voeren. We hebben nu reeds duizenden werke- looze onderwijzers en ambtenaren, die in jaren niet meer aan den arbeid komen. In de Tweede Kamer heeft minis ter Oud de leden bezworen, ondanks de zeer ernstige bezwaren, het wets ontwerp inzake de nieuwe heffingen voor het verkeersfonds te aanvaar den, omdat de Regeering deze baten onmogelijk missen kan. Ondanks het feit, dat niemand voor dit ontwerp een goed woord over had, werd het alleen vanwege de financieele nood zaak geslikt. Om' dezelfde reden gaf de Kamer de belasting op de goederen in de doode hand niet prijs. Het Nederlandsch Staatsbudget vertooDt wel een zeer somber beeld en we zijn heel zeker nog lang niet aan het einde van het brengen van steeds nieuwe offers. De moeilijkheden in het buitenland. Risico bij den Duilschen export. Op de algemeene vergadering van den Zuid-Nederlandschen Zuivelbond te Eindhoven gaf de heer G Steeg mans. agent van den Z.N.Z. een exposé over den boterafzet door deo Bond, de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen en de prijzen, die bedongen konden worden. We ontleenen daaraan het volgende: De aanvoer van boter beliep in 1933 7.498 875 Kg., hetgeen 589.500 Kg. meer- dan in 1932 beteekent. De omzet over het eerste halfjaar 1933 vergeleken met het eerste halfjaar 1934 geeft wederom een stijging, hoewel een kleine, te zien. Namelijk In 1933 3.717.C75 Kg. tegen 1934 3.725.025 Kg. De afzet van ons product is zoo als u allen weet, aan verschillende moeilijkheden gebonden. De contin genteering of zelfs het invoerverbod der verschillende landen heeft de Crisis-Zul vel wet tot gevolg gehad met gevolg 'veel administratief werk om den export gaande te houden. Duitschland is altijd onze grootste afnemer geweest en ODdaDks de zeer bewogen tijden, dat ook nu nog gebleven. België dat vroeger een zeer goede afnemer van ons was, is ook al door contingenteering, even als Frankrijk voor ons een verboden land geworden. Dat wil zeggen, wij kunnen er nog wel wat aao leveren, doch wat de contingenteering alleen niet kan, dat doen de invoerrechten of kosten der invoervergunningen. Die kosten zijn zoo hoog, dat het per saldo bijna niet mogelijk is, er in concurrentie met den aldaar gel denden prijs, nog boter te impor teeren. Alleen Engeland is momenteel nog vrij land wat betreft den invoer van Als hij 1 Januari niet wil toegeven, dan sla ik hem met zijn eigen hout in zijn eigen huis over zijn eigen huid, zei hij legen zijn buurman. Nooit zal hij toegeven, ant woordde de pachter. Dan blijft gij Nieuwjaarsdag om half twaalf op den uitkijk en u ziet hier iemand van de trappen afbolderen 1 Ik ben nieuwsgierig, lachte de man. De artiest plaatste den knuppel boven op zijn schrijftafel, maar netjes onder een paar couranten verborgen en schreef den volgen den brief. Waarde heer en vriend Jan Snuffels. Ofschoon ik U eigenlijk eerst op 4 Januari behoef te betalen, zou ik toch gaarne hebben, dat U Nieuwjaarsdag om half 12 voormiddag de huur kwaamt innen. Met het mooie weer zijn we voornemens voor een acht dagen op reis te gaan. Om geen arg waan van niet betalen te wekken vind ik het beste, dat u dien dag dus komt om de huur te innen. Ik twijfel er niet aan, of U zult er vrede bij hebben en groet U vriendelijk. J. NESTOR. Deze brief was uiterst welkom bij Jan, die omstreeks Nieuwjaar een fijne balans opmaakte van zijn inkomsten. boter met gevolg natuurlijk, dat er zoo'n overvloedige aanvoer van boter uit de diverse landen daar bestaat, dat de prijs, die er te maken is zeer aan den lagen kant is. Zoo zelfs, dat zonder eenige compensatie van de Crisis-Zuivel-Centrale van 5—8 cent per Kg., eenigszins loonende export ons niet mogelijk ware. Ook voor België hebben wij eenige weken steun genoten in den vorm van compensatie 3 tot 6 cent per Kg Momenteel moeten aan rechten of kosten betaald worden bij invoer in België: Frs. 911 is f 0,70 per Kg. Duitschland RM. 0.80 is f 0.45 per Kg. Engeland: f 0.12 per Kg. Frankrijk: Frs. 10.50 is f 1.05 per Kg. De afzet naar de diverse landen was over 1933 Duitschland 2.590.850 Kg. België 831.275 Kg. Frankrijk 352 750 Kg Zwitserland 2.000 Kg. Binnenland 2.722.000 Kg. Totaal7.498 875 Kg Het eerste halfjaar 1933 vergeleken met het eerste halfjaar 1934 geeft het volgende beeld Duitschland 1933 1.462.600 Kg. 1934 1 753.275 Kg. België 1933 553.300 Kg.1934 254110 Kg, Frankrijk 1933 288.250 Kg. tot half Maart; 1934 251.200 Kg. tot half April. Engeland 1933 (2.000 Kg. (Zwitser land) 1934 282.900 Kg. af 17 Maart. Binnenland 1933 1.410.925 Kg 1934 1.183.540 Kg. Totaal 1933 3.717.075 Kg1934 3.725.025 Kg. Prijzen. Wat de boterprijzen be treft zij vermeld, dat de Algemeene noteering bedroeg in 1933 f 0 78 hoogste en f 0.47 laagste. in 1934 f 0.57 hoogste en f 0.39 laagste. Om tot den binnenlandschen prijs te komen, dient deze noteering te worden verhoogd met de geldende heffing in eenige periode vanwege de Crisis-Zuivelwet, die bedragen heeft f 0.95 tot f 1.per Kg. Met gevolg, dat de verkoopprijzen in den groothandel van f 1.52f 1.64 schom melden in 1933 en van f 1.40— f 1.61 in 1934. Mede tengevolge van de contin genteeringen en invoerrechten zijn de buitenlandsche prijzen van de binnen- landsche prijzen zeer afgeweken, Tengevolge van de heffiagen op uit- voercertificaten, die wij aan het Crisis-Zuivelbureau betalen moeten, is de gefactureerde buitenlandsche prijs zelfs geen maatstaf meer om de opbrengst te beoordeelen. Zoo heb ben wij bijv. aan certificaatkosten en heffing betaald aan het Crisis-Zuivel bureau over 1933: f 467.515.30 (1.462.600 Kg.)over 1934 (zes maanden) f913.531 72 (1.753.275 Kg.; Koelhuis-opslag. Hoewel wij in 1932 en 1933 resp. 415.000 Kg. en 540.000 Kg. in koelhuis moesten opslaan, hebben wij dit jaar nog niets behoeven op te slaan, wat in zich een gelukkig verschijnsel te noemen is De noodzakelijke opslag der voorgaande jaren is evenwel met eenig voordeel voor den Bond ver- loopen, wat zeer tot voldoening strekt en was telkens voor Januari geruimd. Dit kort beeld zou niet volledig zijn als we niet enkele woorden wijddeif aan het uitermate groote risico aan den export op Duitsch land verbonden. Gelukkig mogen we zeggen, dat onze afnemers in dat land ons door de jarenlange relaties als „goed" bekend zijn. Evenwel kunnen zij tegenwoordig niet vrijelijk hun schulden vereffenen en met elke betaling is tegenwoordig met een tijdruimte van 4—5 weken te rekenen. Als ze allemaal betaalden zoo als de artiest, die wel eens leelijk kon duivelen, dan was het veel beter in de wereld. Maar door den band is bij de lui, die het geweld in den mond hebben, nie mand thuis. Dat .gaat beter dan ik ooit gedacht had, meende Liesbeth. Och die man betaalt gaarne, als hij maar geld heeft. Waren ze nog allen zoo. Met dergelijke redeneeringen over geld inbeuren ging bij Geld- Jan 't oude jaar in 't nieuwe. Menschen, die anders bijna nooit in de kroegen komen, loopen dien eersten dag op »hun lip". Ook Snuffels vertoonde dien morgen overal zijn tronie. Meer dan eens had hij op zijn uurwerk gekeken en als een paar mannen die van hetzelfde hout gesneden waren, vroegen waarom hij toch zoon haast had, dan zei hij Ik moet mijn huur halen om half twaalf bij den artiest, die gaai op reis. En als zijn broeders in de heb zucht hem geluk wenschten met zoo'n netten betaler, en zeiden dat het toch wel op een minuutje niet zou aankomen, antwoordde Jan Ik mag er niet te veel meer nemen; bij mijn huurder zal ik er nog een paar moeten wippen en dan nog een paar op den hoek, dat wordt veel. Toen half twaalf uit den kerk- Zij hebben de middelen doch de staat verbiedt hen om te betalen, zoodat wij ten zeerste meenen te moeten aandringen op het vormen van de noodige reserves om de ev. verliezen te kunnen dekken. De vor deringen op Debiteuren bedragen tegenwoordig alleen wat Duitschland betreft ruim f 300.000, hetgeen meer is dan vroeger alle uitstaande vorde ringen gezamenlijk bedroegen. De groote onzekerheid en de ver rassende bepalingen die telkens ge troffen worden, zijn voor den handel tegenwoordig factoren van grooten invloed waarmede geen rekening gehouden kan worden en waardoor de handel zeer bemoeilijk wordt. De stand der boterprijzen in Europa illustreert voldoende deze moeilijke positie en noteeren deze momenteel in detail ongeveer f 1.20 per Kg. in België. ongeveer f 1.60 per Kg. in Duitsch land. ongeveer f 1.50 per Kg. in Frank rijk, ongeveer f 0.60 per Kg. in Enge land. ongeveer f 1.70/1.80 per Kg. in Nederland. Och neen, we gaan niet de Fari zeeër uithangen en schimpen en schampen op al wat „sport" heet. Gezonde spott is een weldaad voor ons lichaam, dat, och arme 1 toch al zoo vroeg roest, verstijft en versleten raakt. Atletiek, voetbal, korfbal, zwem men, schaatsen, roeien, het kan niet dan spieren ontwikkelen, longen doen uitzetten, ons leven verlengen, maar dan onder de strenge voorwaar de nochtans, dat bedoelde sport be oefend wordt öm sport en oiet mis- groeien tot een handelsartikel, een brutaal arena spektakel, een rekord- manie,... Maar..,. Er zijn och, zooveel „maar en" te veel om hier open te vouwen. Een paar van die zweren nochtans willen we opeopersen, van die zweren, die de sport hebben aangetast en ze m zoovele gevallen maakten tot een melaatschheid, een leelijke ziekte. We noemden ze reeds hierboven, t.z.t. de misvorming van de sport tot een I. Handelsartikel: hier i3 vooral boks-, worstel- en wielersport aan getast, hoewel ook andere takken niet zuiver meer uitgroeien. En, om klaar te zijn, halen we enkele uit de duizend feiten aan, zeer actueel en met namen en cijfers, vooral cijfers, die u zullen doen duizelen in dezen tijd van zwarte miserie en grijze werkloosheid. Luister liever „Verleden jaar sloot de lijst der premies voor de Ronde van Frank rijk, met een bedrag van 980 000 frank, wat als een rekord gold. Dit jaar echter is dat bedrag overtroffen en er zija thans voor 987.700 frank aan premies..," „Zou men in België de noodige fondsen vinden voor het bokswereld- kampioenschap Thil contra Rotb De aangewezen plaats is het Sport paleis te Antwerpen maar weet men de t Thil reeds 100.000 baarden vraagt 1" „Men heeft uitgerekend dat de Duitsche bokser Schmeling in Ameri ka reeds zoowat 600.000 dollar heeft gewonnen. Het financieel resultaat van den wedstrijd tegen Baer was voor Schmeling goed. Hij ontving als zijn aandeel 2.340.000 frank, Baer kreeg een veel geringer bedrag, slechts 800.000 frank. Dempsey heeft met dezen wedstrijd als manager toren dreunde, slurpte Jan zijn ouden klaren uil en trok met een blijlachend gezicht door de dorp straat. Dicht bij de woning van den artiest stond de boer-pachter druk te gekscheren met eenige buur lui. Toen Jan aan de deur schelde, waren aller oogen op hem gericht. Blijft staan, die krijgt seffens nieuwjaar gewenscht, zei de boer, toen Jan de deur achter zich toe had. Gelukkig nieuwjaar, zei Jan met vooruitgestoken hand tegen Madame, die juist uitging om een boodschap te doen. Even zoo veel, zei deze: gaat U maar naar boven, mijn man is op zijn kantoor. Dit naar boven gaan kwam Jan zonderling voor. De vrouw ging uil. Kom maar naar boven, riep de artiest. Boven komen, boven komen, hakkelde de huismeester. De artiest bedwong zijn lach bij dit weifelend antwoord. Onder is geen vuur en hier hebben wij alles bij de hand. Boven komen... 't is de moeite niet waard. Toe, toe kom boven, hier is 't lekker warm. Zuchtend strompelde de bezoe ker naar boven. Gelukkig nieuwjaar, meneer. Danke Snuffels, insgelijks. 1.800.000 ballekes verdiend.*' „Het bedrag der inkomsten van de match Carnea-Paolino wordt op twee en een half millioen Belgische frank geraamd, een record voor Europa." Over een tweede misvorming dan maar, ik bedoel de II. Verbeesting van de sport, het neerhalen tot een gemeene vecht partij die soort sport het wordt ten minste,onder die rubriek ver meld waarin de tegenstanders mekaar „zoeken te dooden zonder een moord te piegen", om het in deftige woorden uit te drukken. Hier ook heeft de kanker 't diepst inge grepen bij boks- en worstelsport, en ik beloofde toch „actueel" te zijn, in de damen worstelsport en de „pancrace" t.z.t. die soort vechtpartij, waarin „alle krachten" mogen worden gebruikt. Verstaat ge, een nieuwe uitvinding Luister hoe zachtzinnig, hoe flu weelig die lammekes dat aan boord leggen om den gierenhonger van 't veelvraterig publiek te verzadigen. „D'Olivera moest het onderspit delven tegen Constant le Martin door armomdraaiing, gevolgd door keelindrukking." „Gerstmans wordt neergesmakt trekt den Italiaan Roberty over, met schaar op de kop. Volgt nu een voetontwrichting maar deze pakt niet en Roberty wordt terug neergeveld. Een onverbiddelijke schaar op de keel wordt hem fataal en hij moet afkloppen." Vindt ge niet, dat het er zachtjes toegaat „Bij hun debuut te Parijs hebben de pancrace-specialisten Wilson en Wolf grooten indruk gemaakt. Bij een aanval van Wilson, sprong zijn tegenstander Wolf in de lucht, zoo dat Wilson door de koorden ging". „Dinsdag a.s. (nu is het voorbij) treden in het Rubeospaleis te Ant werpen haast al de Eutopeesche kampioenen op, die de baanbreeksters waren voor de „damen (nogmaals met worstelsport." „De Fransche bokser Heints, die verleden week tegen Saerens bokste, heeft 't boksen moeten vaarwel zeg gen het netvlies van zijn linkeroog is losgekomen." We handelen liever over de derde en veel meer vertakte ziekte in de sport, ge raadt het al, de III. Recordmanie Op te zoeken hoeveel krankzinnigen, verminkten en dooden die nieuwsoorten „King Kong" reeds opelschte, zou onbe gonnen werk zijn. En we bedoelen dan nog niet eens die rekords van het „lang-dansen" of „piano-spelen/ van het „meest eieren eten" of van het „langst op een stok zitten". Dat hoort direct onder de rubriek „Ziek ten van de Geest" thuis. We stellen ons te vree met te wijzen op de recordmanie in vliegen, autorennen en, helaas, ook al in de mooiere takken van de sport, o.m. het zwem meu. En we halen opnieuw een onver schillig gazetten-berichtje aan, zoo in-wreed door zijn koud relaas van een tragedie. Hier gaat het toppunt van de moederlijke ijdelheid en van wilde-beestenmentaliteit der moderne sportmanagers „Te Essen in Duitschland is de 19 jarige zwemstee Ruth Litzig in bijzonder vreeselijke omstandigheden om het leven gekomen. Zij wilde 100 uur zwemmen. Zij zwom er 78, toen haar lichaam verdere dienst weigerde en een zwemmeester haar ijlings uit het water moest halen om haar voor verdrinking te behoeden. „Hier breng ik u de beste zwemster ter wereld," zei haar trotsche moeder, toen ze haar kind in het hospitaal afleverde, dat ze slechts in een doodenwagen zou verlaten." En dan verder, een paar knipsels Braaf kindjes, zei Jan. Och meneer, wat heeft u knappe kind jes. Hier een centje voor de kleinen... daar kunnen zij zich iels voor koopen. Niet doen, Snuffels, toe, toe. Meteen waren de kleinen naar beneden om hun centje op te snoepen. Steek een sigaar op, Jan. Hij liet het zich geen twee keer zeggen en smeet zijn »stumpke" gauw weg. Snuffels, zei plechtig de ar tiest en bekeek hem met twee strakke oogen: ik betaal U heden. Heel goed, beste meneer... Maar ik houd U af de kos ten van het verven van den gang. Neen, neen, ik moet de volle huur hebben. Geen kwestie van. Hier is de rekening over den gang. En die zal ik U betalen volgens ons huurconlrakt. Ik trek mij van die rekening niets aan, mijn volle huur. Nooit of te nooit, bulderde nu de artiest. Snuffels vloog verschrikt van zijn stoel recht en wilde het op een loopen zetten. Doch de artiest, reeds gewapend met zijn gereedliggend knuppeltje sneed hem den pas af. Wilt gij dat zoo aannemen, of ik sla u op uw verdommenis. Dat kan, dat mag ik niet. Paaf 1 en de artiest gaf hem 'n lichten slag op den zwartlaken die, met een paar kleine wijzigingen, even goed konden spreken over een vliegmeeting of een vliegrecord, want daar „vallen" tenslotte de meeste slachtoffers van den zevenkoppigen draak „Rekord." „De groote automobielprijs van Indianapolis had een heel bewogen verloop. Aan een gemiddelde snel heid van 332 per uur wilde Frans den leider passeeren, doch taakte zijn stuur kwijt in de bocht en de auto vloog hals over kop de baan uit, waarbij echter, wonder boven wonder, de voerder en zijn mecha- nieker het er zonder letsel afbrachten. Nochtans werden op diezelfde mee ting verschillende doodeüjke onge vallen genoteerd, o.a. van Bimann, die uit de piste vloog en overleed, tengevolge van de opgeloopen kwets uren. Malcolm Fox en Spengler, twee voerders, bevinden zich in een zorgwekkenden toestand, terwijl de mechanieker van Spengler er het leven bij ingeschoten heeft." Feiten lijk we aanhaalden, kunnen niet dan afbreuk doen aan de goede naam van gezonde sport, die we nochtans zelf gaarne zien en mee leven, in een geestdriftige voetbal match, in een sierlijke zeilwedstrijd, in een afgewisselde athletiekmeeting. (Hooger Leven). Ingekomen en vertrokken personen van 29 Juni tot 6 Juli INGEKOMEN A. P. Hulsman en gezin, koopman. Oostrum D lb van Venlo M. J. W. Beetz, z.b., Eindstr. 6 van Geldrop C. H v. Rhijn, idem, Heide L 37 van Venlo A J. Denissen, dienstknecht, Oirlo E 11 van Vierlingsbeek M. J. Wientjes, verpleger, Stations straat 32 van Boxmeer A. A. E. M. Uil, verpleegster, St. Annalaan 5 van Nijmegen M. Rommen, dienstbode, St. Anna laan 5 van Kevelaer. VERTROKKEN J. H. Strijbosch, dienstbode, naar Horst, Melderslo L. Janssen, landbouwer, n. Roer mond J. M. v.d. Heuvel, sigarenmaker, naar Tegelen, Veldstraat 63 H. v. Mill, landbouwer, n. Maas tricht, Rechtstr. 21 M. H. J. v.d. Venne, onderwijzer, naar Maasniel F. M. J. Naus, dienstbode, naar Meerlo, Swolgen C 25 E. Lenssen, idem, naar Nijmegen, Zeigellaan 17 B. A. v. Dijk, winkelbediende, n. Kerkrade-Locht, Grachterstraat 29 A J. Th. A. Goumans, winkeljuffr., naar Venlo, Mercatorstraat 13 P. A. Katelaan, dienstknecht, naar Meerlo, Blitterswijk B 119 A. P. Hulsman en gezin, koopman, naar Asten, Logtenstraat 9 Chr. G. A. Wijnhoven, dienstbode, naar Beugen B 136 M. J. Wintgens, z.b., naar Huissen bij Arnhem. Vergadering Stoomzuivelfabriek Venray. Op 7 juli 1934, Onder Voorzitterschap van Burge meester van de Loo, eere-voorzitter der fabriek had in het St. Aotonius- patronaat alhier j.l. Zaterdag de jaarvergadering plaats der leden van de fabriek, welke in groote getale waren opgekomen. Nadat de vergadering met den Christelijken groet geopend was, hield de Voorzitter een zeer schoone overjas. Paaf 1 Paaf 1 sloeg de artist raak, die hem nazette. Jan raakte bijna geen trappen om naar beneden te springen. En eer hij de deur uit was, kreeg hij nog een zware slag, zoodat hij midden op straat steenbijler werd. Daar is gelukkig Xieuwjaarl lachte buurman Pier. Zoo had ik hem ook eens willen toetakelen, zei Nardje een ander buurman, die natuurlijk ook meer dan eens met Jan hef tige scheldpartijen had gehad. Menschen, gij hebt gezien, schreeuwde Jan.... Dat gij gevallen zijt, lachte Pier luid. Menschen, gij hebt gezien, dat de artiest mij geslagen heeft. Gij hebt Le veel Nieuwjaren geschoten 1 gekte Nardje. Dat komt van die kerels, als ze het voor niks krijgen. Dan zuipen ze zich totaal van de been, riep Dorus. Allemaal bandieten 1 kermde Jan. Lisebelh had de tuimeling van haar man gezien en kwam hem tegemoet geloopen. Dat dacnt ik wel, dat de artiest U met den knuppel zou betalen 1 Nog niet half genoeg betaald riep Nardje. Gij hadtmet dezelfde maat ook moeten gemeten worden, Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 5