PÜROL Buitenland. 1 Geneest. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Haag, waat hi) des morgens geregeld werkzaam is, door een flauwte was bevangen geworden, werd deze ongesteldheid over het algemeen niet als ernstig aangemerkt, ook nog niet, toen H.M. de Koningin met spoed van haar vacantieverbüjf in Zwitser land was teruggekeerd. De medische berichten waren aanvankelijk ook niet van verontrustenden aard, maar daarin is in het begin van deze week wel eenige verandering gekomen, toen werd medegedeeld, dat geen direct levensgevaar aanwezig werd geacht, „wanneer zich geen compli caties voordoen". Daarbij werd tevens gemeld, dat de Prins een lichte bronchitis had, welke de tem peratuur eenigszins omhoog voerde. In het Zuiden des lands blijft men zich* levendig interesseeren voor het defenslevraagstuk. De afdeelingen Maastricht en Breda van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel hebben zich ook al per motie uitgesproken voor een versterking van de weermacht als preventieve factor tegen oorlog en een geweldadige overrompeling van ons Zuiden. Bovendien hebben deze afdeelingen hun verlangen kenbaar gemaakt om de regeering te steunen bij een spoedige en doeltreffende organisatie van de industrieele en economische ver iedigingsvoorberei- ding in ons land. Bekruipt het publiek bij al dergelijke uitspraken niet het gevoelen, dat we beangsti gend dicht voor een nieuwen oorlog staan Tegenover het oplevend burgerlijk nationalisme staat o.i. in den laatsten niet een grootere begeestering voor het fascisme en nat. socialisme. In de N.S.B. botert het niet bijzonder, naar het schijnt. Er worden nogal royementen uitgesproken tegen recal citrante elementen in de beweging en er schijnt sprake te zijn van het vormen van een nieuwe partij door de uitgetredenen. Op die allernieuw ste fascistische of nat. soc. partij beeft het volk tot heil der natie precies zitten wachten 1 V -De Holland Amerika Lijn wil van de bespeurbare economische opleving profiteeren door haar bedrijf weer energiek te gaan aanpakken. Dat willen we tenslotte allemaal wel. maar we zitten te houden met het zelfde gebrek als de H.A.L, n.l. de centenkwestie. De H.A.L. kan moei lijk aan nieuw kapitaal komen en hpeft nu een beroep gedaan op de regeering, opdat die haar enkele mlllioenen uit het fonds van 60 millioen zoude voorschieten. Het is de bedoeling om snellere schepen te laten bouwen en daarmee aan de concurrentie het hoofd te— gaan bieden. Minister Steenberghe, die de porte feuille van Economische Zaken o ver kreeg, heeft zijn eerste regeeringsstuk bij de Kamer ingediend, zijnde een gewijzigd ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet van 1930. Daarbij is eenige verruiming van den Zondagsverkoop voor zaken in consumptieartikelen gesteld, maar thans zal, naar de jongste wijzigings voorstellen, aan de gemeenteraden worden overgelaten om deze ver ruiming in hun gemeenten al dan niet toe te passen. Wenschen zij uitbreiding van de gelegenheid tot openstelling der bedoelde winkels, dan moeten ze daartoe beslissen binnen twee maanden na afkondiging van de wet. Voor de Indische gepensionneerden opent zich wederom een somber perspectief. Er schijnen n.l. ernstige voornemens te bestaan om de pen sioenaftrek, nu op 17 pet. gesteld, pet 1 Januari 1936 op te voeren tot 25 pet.De tegenspraak, welke op dit bericht is gekomen, is zoo weinig afdoende, dat ze eer een bevestiging van de gestelde feitelijkheid lijkt te zijn. Zaandam is de eerste gemeente, welke weigerachtig gebleken is om in te gaan op bet door den Min. van Binn. Zaken geuite verlangen tot wijziging van het Ambtenaren reglement, waarbij revolutionnaire gezindheid met ontslag wordt be dreigd en ook het lidmaatschap van een z.g. verboden organisatie een gelijk gevolg krijgt. Het betreffende voorstel tot wijziging van het Amb tenarenreglement, werd met 12—-11 stemmen verworpen. Vermoedelijk zal dit besluit tot een ingrijpen van de regeering leiden Circa 90.000 menschen hadden zich Zondag j.l. te Amersfoort op gemaakt voor de viering van het Vara Zomerfeest. Een geweldig aan tal, maar toch heeft ook dit feest van den tijd te lijden gehad. Enkele jaren geleden werd het Zomerfeest te Hilversum door het dubbele aan tal bezoekers gevierd. zonnebrand Dcos30-60,Tube 80ct 406-8 Hevige innerlijke regeerings- beroering in Duitschland. Rijksminister Rhöm op last van Hirler gefusilleerd. Andere S.A -leiders ondergingen een' zelfde lot. Oud-kanselier generaal Sleicher en zijn echt- genoole vermoord. Von Papen gearresteerdtwee zijner medewerkers gedood. De S.A. uitgeschakeldRijksweer beheerscht den toestand. In Duitschland hebben zich opzien barende gebeurtenissen afgespeeld, welker gevolgen nationaal noch inter' nationaal zijn te overzien. Om de gebeurtenissen in chronologische volgorde weer te geven, beginnen we met te vermelden, dat het den laatsten tijd gistte in S.A.-kringen, waar een radicale tendenz zich begon af te teekenen. De staf-chef der S.A., rijksminister Rhöm, ving de onte vredenheid op ten behoeve van eigen machtsstrevingen. Hitier en zijn trawanten Goering en Goebels zagen In, dat een revolutie van binnen uit dreigde en zij besloten om allereerst de S.A. als machtfactor uit te schakelen door een opge- dwongen verlof der afdeelingen voor een maand, ingaande 1 Juli. Daarop zouden Rböm en de andere leideis, die met hem samenspanden, onschade lijk worden gemaakt. Rhöm heeft op het laatste moment voorzien, wat gebeuren ging en in den Dacht van Vrijdag op Zaterdag heeft hij order gegeven, dat de S.A., tegen de bedoelingen van de rijksregeering in, de straat zou opgaan als inzet van de tweede revolutie, welke naar de stichting van het Vierde Rijk moest voeren. Op dat moment hebben Hitler en Goebbels te Munchen, waarheen ze per vliegtuig waren vertrokken, en Goering te Berlijn ingegrepen. Ze wisten, dat ze konden vertrouwen op politie en rijksweer. Rhöm en andere S.A. leiders werden gevangen genomen, waarbij Hitier persoonlijk een rol schijnt te hebben gespeeld. Den gevangenen werd de gelegenheid geboden om zich zelf het leven te benemen, doch wie daartoe niet overgingen, werden zonder vorm van proces doodgeschoten. Dit lot trof behalve Rböm, een van Hitler's oudste medewerkers, den bekenden veemmoordenaar en Nazi leider Heines en andere vooraan staande S.A.- figuren. Eerst nu deze vroegere vrienden van Hitier tegen den Führer bleken te hebben samengespannen, werd het publiek medegedeeld, dat diezelfde menschen in een poel van zedeloos heid plachten te baden. Enkele der gearresteerden heeten te zijn aange troffen met tal van jongelieden, z.g. schandknapen, met wie ze hun booze en abnormale lusten vierden. De erkenning van het bestaan van zulke schandstukken is wel wat laat ge komen. Hitier c.s. beweren, dat tegelijk met deze linksche reactie ook een rechtsche reactie den kop had op- gestokïn, ja dat er tusschen beide bewegingen een zekere overeenstem ming van doel zou hebben bestaan. Op die bewering is in elk geval generaal Sleicher moeten vallen, die tegelijk met zijn vrouw in hun woning door binnengedrongen rijks politie werd vermoord. Von Papen, de vice kanselier, is gevangen genomen geworden, maar werd later vrijgelaten; twee zijner trouwste medewerkers echter werden gedood. Niet alles is duidelijk in den toestand, maar wel is zeker, dat Hitier op het oogenblik de situatte^ beheerscht. Hoe zou het ook anders kunnen, na zulk meedoogenloos optredenDe S.A. is uitgeschakeld als machtfactor de regeering is toe vertrouwd aan de bescherming van den Rijksweer. Het zijn de Duitsche generaals, welke Hitier nu zullen ermogen te drijven in de richting, welke ze wenschen. Naar de monarchie Er hebben geruchten geloopen, dat von Hindenburg de verantwoor delijkheid van de gebeurtenissen niet op zich zou willen nemen en met aftreden heeft gedreigd, maar later werden telegrammen van den rijks president aan Hitier en Goering gepubliceerd, telegrammen van dank voor het doortastend optreden... In Oostenrijk volgt men de ge beurtenissen in Duitschland met de grootste aandacht. De Burgerwachten zijn gewaarschuwd, dat ze zich gereed moeten houden om desnoods de Oostenrijksch-Duitsche grens te verdedigen. In hoeverre daar ap het oogenblik gevaar kan dreigen, kunnen we voorhands niet inzien. De innerlijke onrust in Oostenrijk duurt intusschen ook nog voort. De bommen-terreur schijnt niet te be dwingen. Ook in Frankrijk en meer speciaal in Parijs openbaart zich een gewel dige politieke spanning. Communis ten en fascisten wapenen zich tot de tanden en elk oogenblik kan het in het land tot bloedige botsingen leiden. Mexico heeft zich een nieuwen staatspresident gekozen. Zooals te verwachten was, zegevierde de candidaat der regeeringspartijen, de fel-anti-katholieke generaal Lazare Cardenas. Midden-Limburgsche Paardenfokdag te Roermond. Groote belangstelling. Bevredigend materiaal. Stal Dyckerhof oogst formidabele successen. Bovenstaande eischt toelichting De oude liefde voor 't trekpaard in Midden Limburg is weer ont waakt en allerwegen constateert men weer warme belangstelling en hooge waardeering voor deze schoone fok kerij en dit is de meest beslissende factor, die voert ter verbetering van 't ras, want liefde is vindingrijk en zint steeds naar middelen, die leiden tot 't gewenschte doel. 't Materiaal was in provinciaal verband beschouwd, bevredigend en de perspectieven, zij zijn er, om groote verwachtingen te koesteren. Stal Dyckerhof van Gebrs. Boonen Neer behaalde met elf paarden alles wat op den stal aanwezig is o.a. negen eerste prijzen, waaronder twee kampioenschappen voorwaar een schitterende prestatie, die slechts de vrucht is van geweldige ambitie, 'gedegen kennis en taaie volharding, o—o Merrieveulens geb. in 1932. 't Was een goede klasse, waarin verschillende toekomstige kweek- moeders schuilden, alhoewel we een bepaald schitterend kopnummer niet vermochten te ontdekken. Aan den kop kwam de nog jonge, doch reeds welbekende Julia van Boomhof, eig. H. Kanders te Gebroek Echt. 't Is een zwaar gebouwd en grof gebeend veulen, toch is 't vóór en achterbeen niet vrij van kleine smetten. Als tweede verscheen Julma van H. Biermans te Heythuyzen, een goed best gebeend veulen. Laula van Waterloo bezette de derde plaats, een goed gebeende, iets gerekte merrie. Op de vierde plaats kwam Roza van Koelhof, eig Jos. Hendrickx te Grathem. Deze mooie Joël dochter is extra harmonisch gebouwd, met goed beenwerk, heelemaal onberispe lijk is 't achterbeen niet. Vijfde prijs verwierf Flora van H. Joosten, Vlodrop, een goed gelijnde merrie. Dan volgde Maximiliana van Th. Geenen te Neer; 't is'wat typ.e, beenwerk en beweging betreft, een extra veulen met matig-goede boven lijn had deze niet een plaatsje hooger gekund o—o Driejarige merries. Vier beste merries sierden deze klasse n.l. Resi, Carmel d'Ovée. Fleurette en Lia laat ons aan de allerbeste Resi geen woorden vér- spillen zij was de ster van interna tionale reputatie ofschoon zij slechts in werktenue verscheen, bekoorde zij eenieder door hare zeldzame kwali teilen èn van beenwerk èn van type. Of wij Carmel d'Ovee, de edele Avenir-dochter no. 2 of 3 zouden geplaatst hebben, dat doet er niet toe, zeker is, dat gebrs. Moors uit Buggenum een besten koop deden bij den import van deze typische merrie, die de juiste uitdrukking vertoont van 't echte Avenir type extra achterbeenen en goede voor- beenen dragen 't mooie corpus. Fleurette de Horn, die tweede stond is een best grof gebeend veulen met toekomst. Ook Lia van Quadvlieg verloo chent hare goede afstamming niet en zal nog* eenmaal van zich doen spreken. o—o Vierjarige merries. Een vrij goede klasse, met ver schillende paarden van goede kwali teiten een grandioze uitblinkster was er niet bij. De schoone Bova van Dyckerhof, die, naar ik meen, ook op vroegere fokdagen steeds den eersten prijs behaalde, kwam no. een, 't is een mooi typische verschijning met niet te veel gespierdheid. Ook Covona van Noenever, eig. Jan Nielen te Neer is een grof en goed gebeende merrie van iets minder formaat. Wij zagen er nog Liza van H. Peeters te Ober-Grathem, die correct en grof van beenwerk is, ja gespier der dan haar voorgangsters't niet alleszins perfecte achterbeen heeft de jury toch wel zwaar, aangevoeld ook de volgende waren nog van voldoend tot goed gehalte. o—o Oude merries groote maat. Bluetta van H. Op 't Veld te Vlodrop kwam aan de spits, 't is een echte zware Eleveur-dochter, die naast veie goede eigenschappen, ook 1t minder goede achterbeen van haar vader erfde. Als tweede kwam wederom de Eleveur-dochter Claivonne van Kind. P. Hendrickx te Asselt Swalmen, een grove, zware moeder. o—o Oude merries kleine maat. t Oude gerenomeerde type van Midden-Limburg verloochent zich niet en daarom was 't, dat wij in de kleine maat merries aantroffen véél typischer, véél mooier, véél correcter dan in de groote maat dit was werkelijk eene klasse, evenwaardig als de formidabele merries aan „de Oude Lind"| die aldaar de groote klasse sierden, al waren de merries uit 't Noorden over 't algemeen wat forscher en robuster. Deze veertien merries vormend een steunpilaar, waarop met echte vaders gerust kan worden voortgebouwd. Lozet van P. Beurskens te Neer, de vermaarde Suivant-dochter ging met den eerepalm strijken, er zal nog heel wat moeten gebeuren, eer deze superieure merrie geslageD wordt een schooner en massaler type ziet men zelden. Roza van Hofer van H. Strous, is een waardige tweede, zij heeft perfect en grof beenwerk, lijkt of is wellicht grover dan hare voorgang ster, maar haar beenwerk hoeft niet zoo'n formidabelen last te torsen, Als derde verscheen Corry van Meleoborg, van Th. Geenen teNeer bij 't zien van deze correcte en typische merrie, denken wij steeds aan hare overgrootmoeder, de be kende Netta, die eenmaal een zegen was voor de fokkerij verschillende stamboekhengsten en premiedochters schonk zij 't leven. Corry voert dus wel 't beste bloed. Elvria is ook een beste merrie, vele beste kweekmeriies sloten deze klasse. o—o Hengstveulens geb. in 1934. Een vrij goede klasse, waarvan ons de 2de prijswinner Pascal van de Donck 't meest kon bekoren om zijn formidabel type en enorme ge spierdheid, waarin hij de Elegant- zoon Pollux overtrofdit veulen van W. Schreurs, Genoenhof Swal men is momenteel wel iets correcter, maar een even groote kans geven wij dit overigens goede veulen niet. Frits van Dijkerhof is een even redig gebouwd, goed gebeend veulen. Wij zagen nog naar ik meen, op de zesde plaats George van Genegenter van C. Frenken te Grathem, met geen correct, maar ongemeen zwaar beenwerk: wat is George nog hoog- beenig tegenover zijne diepe moeder Roza; t geheel was een klasse, die nog verrassingen kan bieden. Hengstveulens geb. in 1933. Een weinig belaogrijke klasse met slechts één veulen van werkelijke beteekenij. 't Was Albion van Pao nenhof: te schrale voedering maakt hem nog geen imposante verscbij ning, maar beenen die heeft hij. mede een kostbaar erfstuk van diens uitstekende moeder. Tweejarige hengsten. Vier stuks waren aangegeven en vier voorgebracht en wat meer zegt: geen enkel is voor 100 procent zeker van de toekomst en geen enkel voor 100 procent verloren. Op 't oogenblik zijn ongetwijfeld de twee beste de Max' zoon Max en de Elegant' zoon Elegant; beide zijn van verschillende genre en van goede kwaliteit; niet met onverdeel de instemming werd de plaatsing begroet; Elegant is zwaarder en for scher, meer volumineus, Max daar entegen is van 't lekker type en heeft correct stalen beenwerk; wie van beiden de meeste kans maakt weten we niet. Hier was de jury niet consequent door Henderson zelfs een eervolle vermelding te weigeren, terwijl zij den minderwaardigen 3jarigen Ke- mesche een derden prijs toekende. Grenadier de Kemesche van Gebr Boonen, die als 3jarige geen concur rentie bad. kreeg een derde prijs, waarmede deze kwalitatief niet hoog staande hengst een mageren troost prijs verwierf. Vierjarige hengsten. Twee aangegeven, één voorge bracht; 't was de Lion d'or zoon van gebr. Boonen Neer en gebr. Bruynen Kessel; de hengst waar de groote belangstelling zich om concentreerde wij schromen niet te zeggen, dat deze gespierde reus een der meest op den voorgrond tredende hengsten is, die ooit ons gewest betraden èn het de weergaloos breede en gave gewrichten, zoo mooi aansluitend aan de breede achterpijpen zijn voor de fokkerij van ontzaglijke waarde, daarbij is hij machtig met snit en beschikt over beste bewegingen, is een aanwinst voor de streek. Is 't dan wonder, dat Lion ten slotte den kampioensprijs bemachtigde Oudere hengsten. Laat ons voorop zeggen, dat de jury o.i. correct keurdedat Max de eereplaats zou ontgaan, dacht wel niemandzijn formidabel geraamte wordt gedragen door gespierde peilers. 't Spande hem echter tusschen Elegant van de hengstenass. Roer mond e.o. en Albion d'Angwei van N. Quaedvlieg, Pannenhof. 't Geraamte van Albion is gestopt en typisch, maar nog gestopter, nog typischer is dat van Elegantmaar de tanden van Albion zijn correcter, 't beenwerk solieder en dit zal bij den arbiter wel beslist hebben ten gunste van Albion. Na vier kwam Kater Tybaert van Chr. Haenen te Weert, Moezel. 't Strekt den hengsthouder tot eer Kater in zulke conditie voor te brengen't is een correcte mooi- gelijnde hengst, maar.... diep en ge spierd ij hij nu juist niet. Hengsten met afstammelingen. Max en Elegant verwierven beiden een eersten prijs met een collectie veulens van voldoende kwaliteiten. Van de vierspannen van een eige naar verwierven gebr. Boonen wel verdiend den eersten prijs met een lot uniforme paarden, terwijl 't lot van Quaedvlieg den tweeden prijs verwierf met een lot, niet zóó uniform, maar toch waardevol. Ook de loten merries van meer dan een eigenaar waren van beste kwaliteit. Jhr. van Vredenburg, de voorzitter van 't Ned. Trekp. Stamboek, diens secretaris, de heer Dr. Bom en de heer Frans Haffmans, voorzitter van de afdeeling Limburg, vereerden den fokdag met hunne hooge tegenwoor digheid. Een mooie, nuttige en leerzame dag Neer, Juni '34 M. BOONEN. VENRAY, 7 Juli 1934 Begrafenis Dr. H. J Lubberman. Op het Kerkhof van het St. Anna - gesticht alhier had j.l. Zaterdag de plechtige ter aardebestellicg plaats van het stoffelijk overschot van Dr. H. Lubberman. Van 1913 tot 1919 geneesheer directeur van voormeld gesticht, laatstelijk Inspecteur voor het Staats toezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten. Omstreeks 5 uur arriveerde de lijkauto gevolgd door een auto, waarin familieleden. Door werklieden van het gesticht werd de lijkbaar naar de Kapel gedragen, van welks toren de vlag halfstok hing en de doodenklok klepte. Onder de aanwezigen merkten wij op Dr. Schim v. d. Loeff, genees heer directeur en Dr. Nuyens, geneesheer van het St. Ancagesticht. Dr. Janssen, geneesheer directeur, Dr. HavermaDS en de Vries, geneesheeren ven het St. Servatiusgesticht, Dr. Coenen van Coudewater, Dr. Jans- sens van Vught, Dr. Mestrom van Apeldoorn, Dr. van Boekei. Burge meester en Secretaris van Venray, algemeene Overste van Huize Padua te Boekei, Eerw. Broeder Overste met een deputatie van Eerw. Broe ders van het St. Servatiusgesticht te Venray, alsmede Eerw. Zusters, verpleegsters en patiënlen van het St. Annagesticht. Op de lijkbaar waren kransen aangebracht van de R.K. Gestichts- artsenvereeniging en Mc E A- Schoonheid uit Utrecht. Bij het binnendragen van het stoffelijk overschot in de in rouw floers gehulde Kapel, vormde zich een haag van Eerw. Broeders, Zusters en autoriteiten. De plechtige absoute werd met assistentie verricht door den Wel- eerw. Heer Rector Ammerlaan. Dr. Lubberman was de 2e Direc teur van het St. Annagesticht en volgde als zoodaDig Dr. Goossens op, die ook alhier begraven is. Deze eenvoudige beaarding was een wensch van den overledene, die wenschte te rusten te midden der zijnen. De Heer Fleerkamp, neef van den overledene dankte de aanwezigen voor de aan zijn Oom bewezen laatste eer, waarmede deze indruk wekkende plechtigheid eindigde. Afsluiting weg. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen ingevolge het wegen reglement, de weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder do. 59 van af den provincialen weg van Venray naar Horst, aan sluitende aan de perceelen Sectie C. 5831 en C. 5634 tot aan het voetpad aansluiting gevende aan den Ouden Oostrumscheweg tusschen de per ceelen Sectie C. 5727 en Sectie C. 3895 op Zondag 15 Juli a.s. vanaf des namiddags twee uur tot des namiddags negen uur voor alle verkeer is afgesloten, zooals op de ter plaatse aangebrachte bordjes is vermeld. Venray 28 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. DE STAKING TE TIENRAY De Secretaris van den Ned. R.K. Steenfabrieksarbeidersbond schrijft ons In eenige bladen van Zaterdeg j.l. komt een bericht voor met de nog al positieve mededeeling, dat in den afgeloopen nacht van Vrijdag op Zaterdag, de stakende steenfabrieks arbeiders te Tienray de steenfabrieken van de firma van Daal en Co. te Tienray hebben gebombardeerd, waarbij verschillende ruiten der fabriek werden vernield. Deze mededeeliag kan aanleiding geven tot ernstig misverstand en daarom deze tegenspraak. Na aankomst van den Secretaris op Zaterdag j.l. te Tienray om den stakers te kunnen uitbetalen, werd hemm edegedeeld, dat „gebeurtenissen" ongeveer als bovenvermeld hadden plaats gehad. En hoewel in zeer vagen vorm wat de feiten betrof, deelde men mede, dat geen der stakers behoorde tot hen, die aan de gebeurtenissen hadden deelgenomen. Zulk een verklarinq deed ons ongetwijfeld goed, al hadden wij niet anders verwacht, maar meenden to:h nog de gelegenheid te mogen benut ten om bij eenige middenstanders te informeeren. Ook deze buiten het conflict staande inwoners van Tienray deelden mede, dat géén der stakers behoorde tot de molestanten en dat zij waardeering hebben voor de kalme en waardige houding der stakers. Het was mij een behoefte te kunnen vaststellen, dat arbeiders, die in een conflict gedreven zijn door een werkgever, lid eener R. K, Werkgeversvakvereenlgiog zich mogen verheugen blijkbaar in een stijgende belangstelfing van de Eerw. Geestelijkheid en publiek, zoowel van boeren als middenstanders en arbeiders. Moge die algemeene sympathie eD waardeering van hoog tot laag de stakers hun deel blijven zoolang dit conflict duurt. En al is vooraf niets met zeker* beid omtrent den duur van een strijd te zeggen, het ligt voor de hand, dat de vakvereenigingen, die bij dit conflict betrokken zijn, rekening te houden met de mogelijkheid, dat deze staking duurt tot April 1935, in welk geval de drie bij dit conflict betrokken vakvereeuigiDgen, n.l. de Neol R.K. Steenfabrieksarbeiders bond, de Ned. R.K. Bouwvak arbeidersbond, de Ned. R.K. Land arbeidersbond alsdan nog nader zullen overwegen, wat zij in dit geval te doen hebben. Mogen vooral de arbeiders van geheel Noord Limburg bedenken, dat deze strijd rechtvaardig is. en dat elk arbeider, die als onderkruiper dezen rechtvaardigen strijd bemoei lijkt, een daad stelt, die, wordt zij met voldoende kennis en vrijen wil gesteld ongetwijfeld als een groote onrechtvaardigheid jegens de mede arbeiders-stakers moet worden beoordeeld. Wij vernamen nog, dat alhoewel de politie een natuurlijke neutrale houding moet aannemen, zij toch ook met waardeering heeft kunnen ast stellen, dat de stakende katholieke arbeiders een kalme en waardige houding blijven aannemen. De arbeiders van hun kant hebben evenzeer met waardeeriDg kennis genomen van de ongetwijfeld juiste positie door de politie ingenomen. Moge dit van belde zijden zoo blijven tot het einde van den wel licht iangdurigen strijd. Behalve het voorgevallene van j.l. Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen heeft de staking verder een kalm verloop. Zaterdag zijn 4 marechaus sées in het dorp gedetacheerd voor eventueele opstootjes te vermijden. De 3 werkwilligen uit Horst en 4 uit Well worden per auto van huis gehaald en teruggebracht, steeds onder begeleiding van een der marechaussées. Zaterdagnacht hebben onbekenden eenige ruiten stuk ge gooid op de villa van v. Dael te Horst, jammer is het, dat dergelijke vernielingen plaats vinden. Het bonds- bestuur is daar absoluut tegen, maar alhoewel krachtig van bondswege daartegen wordt geprotesteerd kaD men zulks niet voorkomen. 25 jaar Veeteelt-consulent. Zaterdagnamiddag werd de heer Jacq. Timmermans, tï Roermond, iD het Landbouwhuis aldaar gehuldigd bij gelegenheid vaD zijn zilveren jubilé als veeteeltconsulent. Met den heer L. Haan als voor zitter was een huldigingscomité ge vormd. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten werd den jubilaris namens alle landbouwvereenigingen in Lim burg een compleet stel tafelzilver en kristal aangeboden. Het woord werd gevoerd door de heeren Th. Verheggen, voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouw bond, ir. Bemelmans. directeur van den L.L.T.B., ir. Ariëns, rijksvee- teeltconsulent in Noordbrabant, loco burger C. Evers van Roermond en ir. Zuidema, namens collega's en consulenten van den Landbouwkun digen Voorlichtingsdienst. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Er werden vele bloemstukken aan geboden en vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. Van de receptie maakten velen gebruik om den verdienstelijken rijksveeteeltconsulent, wiens werk de Limburgsche veeteelt hoog heeft opgevoerd, te feliciteeren. Autobus en auto op elkaar gebotst. Op den Napoleonsweg onder Grathem had Zondagmiddag te ongeveer 4 uur een ernstige auto botsing plaats tusschen een uit de richting van de Belgische grens komende autobus uit Asten en een personenauto, bestuurd door den heer Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, alle leden van een hengelaarsclub uit Asten, die nabij Grarhem gevischt hadden. Van de inzittenden van de autobus werden twee personen zwaar en vijf licht gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Weert vervoerd. .«oymej meebrenge! VerzoclJe Op de.ero dagmiddajj fc ernstig oojird acrobaat oc fc van ófld melt v K.M. l»or sprong, f^ri omlaag. c terecht enr gi nomen. HiSt. huis te Laime nok tent, 80 Noodtoestand in bet slngersbedrp en don yleeschhandel. De commissie van overleg, samen gesteld uit den Ned. slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van slagerspatroons en den Ned. gros- siersbond voor den vleeschhandel, heeft dezer dagen met de hoofd besturen van de bij haar aangesloten landelijke bonden vergaderd in een der zalen van het „Jaarbeursgebouw" te Utrecht. In verband met den ernst van den toestand in het slagersbedrijf en den

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6