Ui PIS HENDRIK f JAtFONÖg. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. [JAlfOm (manufacture» YQQBDEüJGST/ manufacturen YQORDEELIóST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. In Memoriam Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag T Juli 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 27 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PP11S DER ADVKRTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct, rK1 bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAV Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent „De Prins" is dood Men riep het elkander toe op Dinsdagmiddag j.l., omdat men niet over z'n verrassing kon henen komen, ja, alsof men hoopte en verwachtte, dat het bericht, hetwelk men doorgaf, zou kunnen worden tegengesproken door iemand, die beter en juister zou zijn ingelicht. Het leek zoo ongelooflijk 1 Zeker, de Prins was ongesteld in de laatste dagen. Een flauwte.„Men" had eigenlijk verteld, dat het een beroerte zou zijn geweest, maar och, „men" zegt zooveel. Wel had de Koningin haar vacantie onderbroken, maar Prinses JuIiaDa vertoefde nog in Engeland. De Prins was Dog betrekkelijk jong, hij had een sterke constitutie, waarlijk, het geval zou wel losloopen. En nu tóch dit onverwachte, plotselinge einde ZeJfs heeft de Koningin haar gemaal niet meer levend mogen ontmoeten... Er ,1s door dit verscbeideo iets gebroken in het hart van het Nederlandiche volk. Zeker, we geven toe, dat de fijn gesponnen weefselen van liefde, dankbaarheid en genegen heid, welke ons volk hadden verbonden met wijlen H.M. de -Koningin-Moeder, niet de banden waren tusschen Prins Hendrik en óns. Zijn plaats in ons hart was een andere dan die van Koningin Emma. Prins Hendrik was voor ons de idieele Prins der Nederlanden. Een, die voor Nederland in alle opzichten geweest is, hetgeen redelijkerwijze van hem mocht worden verwacht. Een prins-gemaal van onze Koningin had een intrigant kunnen 2ijn, maar Prins Hendrik heeft zich altijd met tact en bescheiden op het tweede plan geplaatst. Een prins-gemaal had, ware bij slecht van karakter ge weest, zoo gemakkelijk zijn positie kunnen misbruiken voor sabotage, maar ónze Priüs vond gelegenheid, karakter en moed om mede te bouwen. Als er aan het volk voorbeelden moesten worden gegeven van liefdadigheid of hulp in anderen vorm, dan liet de prins dat aan ziju koninklijke gemalin of zijn dochter over, doch waar moed moest worden betoond om anderen te inspireeren, daai drong zich onze Prins naar voren, We hebben daartoe slechts te herinneren aan de Berlin- ramp van 22 Februari 1907, toen bij een noodlottige stran ding op den Noorderpier aan den Hoek van Holland in storm-, regen- en sneeuw weer 129 van de 144 opvarenden in de kokende golven omkwamen. Aan de redding van 10 passagiers en 5 leden der équipage heeft Prins Hendrik toen een werkzaam aandeel genomen. Met een sleepboot in zee gestoken, moedigde hij de beman ning van de reddingsboot, de dappere Sperlings, voortdurend aan; de geredden werden tenslotte aan boord van de sleep boot overgenomen. Deze gebeurtenij heeft den Prins bewogen om krachtdadig steun te verleenen aan het Nederlandsche reddingswezen en aan de Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij in het bij zonder. Bekend is ook zijn belangrijke werkzaamheid voor 't Roode Kruis, hetwelk hij 26 jaren lang in ons land heeft geleid. Niet in Daam, maar metterdaad We mogen vaststellen, dat onze overleden prins zich in ons land groote verdiensten heeft verworven op alle terrein, waar zijn werkzaamheid niet behoefde te schaden aan de normen van tact en bescheidenheid. En daarom is zijn heengaan, naar menschelijke berekening veel te vroeg gekomen. We verhopen en verbidden, dat God zijo ziel ontvangen moge hebben in Zijn hemelsche glorie en dat aan de Konin gin en Prinses Juliana alle genaden mogen geschonken wor den, welke ze ongetwijfeld zullen behoeven om dezen tweeden doodelijken slag. aan het Huis van Oranje in zoo korten tijd toegebracht, met sterkte en vertrouwen op de juiste bedoelingen der Voorzienigheid, zonder schade aan lichaam en geest te boven te komen. Straks gaan we onze priDS uit den vreemde, een der onzen en een onzer besten geworden, in het graf der Oranjes leggen, wier geest de zijue is geworden. Zijn lichaam ruste daar in vrede. En zijn geest bij God. Het zij zoo I Z.K.H. Hendrik, Prins der Nederlanden, werd op 19 April 1876 te Schwerin. geboren als zoon van Groothertog Frede- rlk Frans II van Mecklenburg Schwerin en Groothertogin Marie van Mecklenburg, geb. Prinses van Schwarzburg. Van 1888 tot 1894 bezocht de joDge Prins het Gymnasium te Dresden, terwijl hij in 1894 deelnam aan de ontdekkings reis van Ebler naar Indie. In 1896 bezocht hij de Militaire Academie te Metz, om het volgend jaar als Oberst Leutnant te worden ingedeeld bij het Pruisische Bataljon Jagers. In 1901 huwde Prins Hendrik H K.H. Wilhelmina, Konin gin der Nederlanden, na bij de wet van 23 JaDuari 1901 te zijn genaturaliseerd en hem bij de wet van 7 Februari d.a.v. den titel van Z.K.H. Prins der Nedeflauden werd verleend. Z.K.H. bekleedde de volgende militaire rangen Vice- admiraal der Marine en Luit Gen. van het Nederlandsch- Indisch leger. De Prins droeg o.m. de volgende onderschei dingen Ridder in de Orde van den Zwarten Adelaar Kidder in de orde der Serafijnen, Commandeur in de johannesorde voor Nederland en nog vele andere binnen- en buitenlandsche onderscheidingen. Hoewel Z.K.H. lid van den Read van Staten was, be hoorde zijn voorzitterschap van het Nederlandsch Roode Kruis ongetwijfeld tot zijn belangrijkste functies. —o— o— Woensdagavond om kwart over tien werd officieel mee gedeeld, dat -de begrafenis van het stoffelijk overschot van £K.H. Prins Hendrik op Woensdag 11 Juli a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft zal plaats hebben. De toestand in Duitschland. De geweldmaatregelen zijn achteraf gesanctioneerd. Zijn er zestig personen terechtgesteld? VonPapens positie. Naar een Fransch Engelsch militair verbond. Japansche kabinetscrisis Opstand in Chili. Mevr. Curie overleden. Het schijnt, dat er Zaterdag en Zondag j.l. in totaal circa zestig vooraanstaande persoonlijkheden in Duitschland zijn ter dood gebracht. De regeering aarzelt nog om een lijst van namen te publiceeren en zeer zeker zal daaraan de reactie niet vreemd zijn, welke de gemoeds stemming der regeerders ondergaan. De rust is min of meer terug gekeerd en deze zal nu wel de oogen hebben geopend voor het feit, dat de publieke meening, de wereld opinie, zeer slecht geoordeeld heeft over het zinneloos, rechteloos en onbarmhartig optreden tegen verraders die misschien wel geen ander en beter lot hebben verdiend, maar in elk geval het recht op een behoor lijke behandeling van hun zaak heb ben gehad. De wereld is met afschuw vervuld over de onderdrukking van ia at ons als een poging tot hoog verraad wordt voorgesteld en als thans io Duitschland rust heerscht, dan kan dat slechts de rust zijn, welke door doodsangst wordt gewekt, maar gemakkelijk in een laaiend vuur van weerwraak kan omslaan. Het is niet meer dan een schaam- telooze vectooning te heeten, dat een kabinetsraad, nu de slachtoffers dood en begraven zijn, achteraf een wettelijke sanctie aan het bloedig optreden heeft gegeven door alsnog wettelijk te verklaren Von Papen schijnt als minister geen nader contact met de kabinets leden meer te wenschen. Hij heeft zijn ontslag als vice-kanselier inge diend, maar de kabinetsraad heeft dat verzoek qog niet ingewilligd. Hitier en von Hindenburg hebben intusschen nog besprekingen met von Papen gevoerd, maar deze had op Donder dag van deze week zijn beslissing nog niet herzien. Tusschen von Papen en de regeering staan de schimmen van von Papen's trouwste twee medewerkers, aan den bloed-terreur ten offer gevallen. De Duitsche regeering blijft intus schen het buitenland tarten. De kabinetsraad besloot tot rigoureuse economische maatregelen tegen de landen, welke zich op eenigerlei wijze pogen schadeloos te stellen inzake de gevolgen van het trans formoratorium. Met dat al drijft de regeering van Hitier de Europeesche tegenmachten in eikaars armen. Berlijn heeft de sympathie der Engelschen reeds geheel verspeeld en daarom zijn de berichten wel geloofwaardig, welke aanduiden, dat tusschen Parijsche en Londensche deskundigen onderhande lingen zijn geopend over een te sluiten militair verbond tusschen de twee landen. Het Duitsche gevaar voor den vrede in Europa gaat serieus worden opgenomen. Dat heeft het Hitier- regime gewekt. De groote politieke activiteit der volkeren, in nieuwere banen geleid, voert in verschillende landen tot regeeriugscrisissen. In Japan is thans ook het kabinet tot aftreden geDoopt geworden. Aan den bekenden staats man Saite is de opdracht verleend geworden tot vorming van een nieuwe regeering. In Chili, de meest zuidelijke repu bliek van Zuid-Amerika, is weer eens een communistische opstand uitgebroken, iDgezet door radelooze boeren en arbeiders. De regeering is de situatie meester kunnen blijven, maar in eenige gevechten met de regeeringstroepen. hebben vijftig op standelingen het leven moeten laten. Uit Frankrijk kwacq het bericht, dat op 67-jarigen leeftijd Mevr. Curie te Valence a. d. Rhone was ontslapen. Met haar echtgenoot, die eenige jaren geleden gestorven is, heeft zij de geneeskrachtige werking van het radium ontdekt en aan dit nobel en wetenschappelijke echtpaar hebben reeds duizenden zieken het behoud van hun leven te danken gehad. Dat verdient in onze dagen, welke zoo weioig eerbied voor het leven verraadt, oprechte waardeering. De dood van Prins Hendrik. Geen uiterlijk rouwbetoon. Gemeenteraadsverkiezingen in Enschede. Loonsverlaging voor gemeentepersoneel in Amsterdam. Met een zekere verbijstering heeft het volk op Dinsdagmiddag vernomen van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, omdat weinigen den toestand zoo tragisch hadden in gezien. Het sterven is dan ook inderdaad geheel onverwacht ge komen; een hartverlamming maakte in enkele minuten tijds een einde aan het leven van onzen prins gemaal. Al is Prins Hendrik nimmer een figuur geworden, gedragen op de algemeene volksgenegenheid, sym- patiek is hij ons bij uitstek geweest. Doot zijn eenvoud vooral en ook door zijn tact. Hij vervulde de rol der bescheidenheid, welke in ons staatsbestel en in de gegeven om standigheden benoodigd was, met een fijn gevoel voor verhoudingen. H. M. de Koningin heeft bij het verscheiden niet tegenwoordig kunnen zijn en ook Prinses Juliana heeft haar vader niet meer levend mogen aantreffen. Deze beide vorstinnen lijden zeer onder het verlies, dat temeer treft, nu ook de lieve koninklijke grootmoeder niet meer is. Bovendien is wel voldoende gebleken nu, dat het familieleven der koninklijke familie veel hartelijker en ioniger is geweest dan de spraakmakende gemeente wel eens onderstelde. Vertegenwoordigende overheids- coleges hebben de gebruikelijke rouwzittingen gehouden; overigeos worden de openbare uitingen van leedwezen tot het uiterste beperkt Ook het economisch bestaan der levenden stelt eischen en dat klemt temeer in dezen crisis-vacantietijd. De overledene was er ook wars van, van uiterlijk betoon. Het is op zijn nadrukkelijken wenscb, dat in het openbaar van geen rouw zal blijken. Rouw wordt ook geweerd van de plechtige uitvaart in de komende week. Op 's Prinsen verlangen zal het sombere zwart daarbij worden vervangen door het lichtend wit, waarin, naar we verhopen, ook zijn ziel moge zweven. Prins Hendrik heeft slechts den leeftijd van 58 jaren mogen bereiken. Zijn treffende persoonlijk en zijn gewaardeerd maatschappelijk werk zal bij het nu levende geslacht on getwijfeld in hoog aanzien blijven voortleven. o Ia Enschede heeft men zich van de week bijzonder druk gemaakt met de gemeenteraadsverkiezingen, welke benoodigd zijn geworden door de vereeniging met de gemeente Lonneker. Op den laatsten avond voor den electoralen slag zijn elementen van uiterst-rechts en •links, N.S.B. -ers en communisten, op enkele punten met elkaar slaags geraakt en beliepen enkelen personen ernstige verwondingen. Het ging er bij deze verkiezingen om, of al dan niet tot uiting zou komen, dat de oude partijen, op democratischen grondslag, te lijden zouden hebben gehad van deD nieuwen tijdsgeest. De uitslag geeft geen aanwijzing in bevestigenden zin. Voor den gedetailleerden uitslag kunnen we misschien nog elders in dit nummer plaats vinden. o In Amsterdam is een nieuwe verlaging van loonen en salarissen van gemeente-personeel in de maak, welke gemiddeld 5 pet. zou be dragen. De bedoeling heet het te zijn om voor ongehuwden een aftrek toe te passen van 10 pet. en voor klnderloozen van 3 pet. Vaders van kinderen worden niet gekort. Het is blijkbaar de bedoeling van deze regeling, dat een tegenwicht worde gevonden voor den afgestemden kindertoeslag. Fraude in een Rechtsstaat. Fraude en dictatuur. Er zijn menschen. die zich onledig plegen te houden met het doen van onthullingen over de slechtheid van hun medemenschen. Voor zoover dat geschiedt door politioneele en jus- titioneele ambtenaren, kan men daar vrede mee hebbeD, want aldus doen die menschen hun plicht en ze be waren de geweenschap voor scha. Voor zoover particuliere personen aan het „onthullen" slaan, kan men ze prijzen, wanneer ze door rechts- gevoelens worden gedreven, maar gewoonlijk zijn het politieke slimme- lingen, die zich op deze wijze ver dienstelijk plegen temaken. Zespeuren naar de slechtheid van menschen om te trachten het verderf aan te toonen van een stelsel en de superieuriteit te suggereeren van een ander stelsel. Deze lieden handelen in schandalen, zooals een ander in boter, kaas en eierenze doen het om gewin, zij het dan politiek gewin, waarmee ze later hun boterham hopen te smereD. Hoewel we eenig verband mogelijk achten tusschen een geldend maat schappelijk stelsel en de zedelijke waarde der menschen, is dat verband in elk geval maar zéér losjes. In elk stelsel zal de mogelijkheid tot het plegen van fraude blijven bestaan de remmen daartegen zijn de straf bedreiging maar bovenal de indivi- dueele karaktersterkte. Individueele karaktersterkte wordt niet opgevoerd doordat we van maatschappelijk stelsel veranderen. Wie als anti-revolutionnair, als katholiek of socialist in staat is om de democratisch geregeerde gemeen schap te begappen, zal dat, als hij er de kans toe krijgt, als nationaal- socialist onder een Mussert-regime niet laten. Fraude achterhalen is op zich ver dienstelijk, maar men moet die verdienste niet aan de politiek koppelen. Fraude wordt gepleegd, waar de minste kans is, dat ze wordt achter haald, gestraft en openbaar gemaakt. De beste controle is publieke controle. In een rechtsstaat maakt men over het algemeen geen geheim van fraude-zaken. Men erkent ze, waar ze gebleken zijn en deelt ter afschrik king van anderen, ook de opgelegde straffen mee. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ten aanzien van het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Landbouwcrisiswet, deelde minister Colijo dezer dagen nog openlijk mede, dat een aantal bij de crisisdiensten betrokken controleurs ontslagen is wegens ongeschiktheid of op grond van hun antecedenten verschillende gevallen van fraude zijn achterhaald en gestraft. Bij ons gaan zulke dingen niet de doofpot. Waar een dictatuur heerscht. hoort men in het algemeen niet van fraude. Wie in Duitschland naar een boogen Nazi-functionaris zou durven wijzen en hem beschuldigen van oplichting of dergelijke fraaiïgeheid, die wordt opgepakt en opgesloten. Berichten over fraude bij overheidsorganen komen daar ook niet in de pers voor. Bestaat er daarom geen bedrog of uitspatting in Duitschland Reken maar! Nu de dictatuur zich genoodzaakt heeft gezien om een aantal gevaarlijke medestanders overhoop te schieten, nu het in de dictoriale kraam te pas komt, worden tneens vree.elijke staaltjes van ambtelijke fraude, dwingelandij en zedelooze uitspatting bekend gemaakt. Hitier heeft persoonlijk geopenbaard dat S.A. leiders, openbare gelden plachten te besteden voor weelderige drinkgelagen dat stafkwartieren op schromelijk luxueuze wijze waren ingericht dat het stafkwartier te Berlijn alléén reeds 30.000 Mark per maand behoefde voor feestmaaltijden dat S.A.-leiders zich te buiten gingeD aan z,g. diplomatieke diners dat S.A.-leiders in kostbare limou sines of cabriolets rondreden dat velen huuner zich dompelden in poelen van de grofste en ergerlijk ste zedeloosheid dat de Duitsche moeders niet zonder vrees haar zoons konden afstaan voor de S.A., de partij of Hitlerjeugd dat de grofste willekeur werd begaan dat klachten geen enkel gevolg hebben. En zijn thans die schuldige S.A.- leiders om de bovengenoemde mis daden gevonnist Neen Hitier beroemt er zich zelfs op, dat hij ondanks alles wat hij wist, zijn onderbevelhebbers herhaal delijk de hand boven het hoofd heeft gehouden. Alle zonden werden hun regelmatig vergeven slechts de zonde van intrige tegen den Leider kon niet worden geduld en moest met den dood worden gestraft. Omdat ze naar de macht hadden gegrepen, daarom alleen werd bekend gemaakt, wat ze nog meer hadden misdreven. Anders zou men er nooit van hebben gehoord. Anders zouden ze nog hebben zitten schransen en de zoons van de Duitsche moeders hebben verpest. Anders zouden sommige menschen hier in ons land nóg „ach en wee" hebben loopen roepen over eigen verdorvenheid des volks en hebben geroemd de zegeningen van een dictatuur, van een Duitschland. waar men van geen fraude meer... hóórde 1 Inderdaad. Laat ons de openbaarheid en het inzicht van onze verdorvenheid dan maar behouden. Die kunnen niet zoo erg zijn, daa een in wezen verdorven schijn. VENRAY. 7 Juli 1934 Hondenbelusting. De Burgemeester van Venray waarschuwt, dat tegen degenen, die bij de in den loop der volgende week te houden controle, blijken bun hond niet te hebben aangegeven of betaald, onmiddellijk proces-verbaal wordt opgemaakt. Venray 4 Juli 1934. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Jachtwet, De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den Heer Minister van Eco nomische Zaken het navolgende is bepaald De jacht op grof wild zal in alle provincies (behalve Groningen, Fries land en Drenthe, waarvoor een eenigszins afwijkende regeling is ge troffen) geopend zijn als volgt Edelherten en damherten van 1 October 1934 tot 7 October 1934 en van 15 December 1934 tot 27 JaDuari 1935. Hinden van 29 December 1934 tot 27 Januari 1935. Reebokken van 11 Juli 1934 tot 19 Augustus 1934 en van 13 October tot 11 November 1934 Reegeiten van 13 October 1934 tot 11 November 1934. Klein wild (alle provincies, behalve Grooiogen en Overijsel) Patrijzen van 8 September 193i tot 1 Januari 1935. Klein wild (alle provincies, behalve Groningen) Korhanen van 6 October 1934 tot 1 Januari 1935. Korhennen van 6 October 1934 tot 11 November 1934. Fazantenhanen van 6 October 1934 tot 27 Januari 1935. Fazantenhennen van 6 October 1934 tot 1 Januari 1935. Houtsnippen van 6 October 1934 tot 27 Januari 1935. Hazen van 6 October 1934 tot 1 Januari 1935. Waterwild (alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe) Watersnippen van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935. Waterwild (alle provincies) Ganzen van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935. Eenden, alle soorten behalve berg eenden en eidereendeD, van 23 Juli 1934 tot 10 Februari 1935. Meerkoeten van 1 September 1934 tot 10 Februari 1935. Goudpluvieren van 1 September 1934 tot 10 Februari 1935. Dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op herten kalveren, reekalveren (t.w. reeën, die in den loop van het kalenderjaar zijn geboren), benevens op zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, qrutto's, tureluurs en waterhoentjes. Venray, 3 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Verkoop van te velde staande rogge. De Gemeente Venray zal publiek verkoopen onder de gewone betalings voorwaarden ter plaats op Vrijdag 13 Juli a.s. des namiddags vijf uur 80 aren te velde staande rogge in twee perceelen van 40 aren, gelegen te Merselo-Peel bij den voorwerker Manders. De rogge is zeer geschikt voor zaairogge. Venray 28 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Paardenrennen op 15 Juli a.s. VENRAY. Traditie getrouw organiseert de Venraysche Ruiterclub Ons Genoegen ook dit jaar wederom op de 3e Zondag in Juli (dus 15 Juli a.s.) wederom Groote Intern. Paarden rennen op het groote Sportterrein a. d. Leunscheweg. Waai deze Paardenrennen steeds overweldigende belangstelling trokken kan het niet minder of dit jaar zal voorgaande jaren nog in alles over treffen. De Venraysche Ruiterclub heeft zich ia het afgeloopen jaar aange sloten bij den Bond van Paarden-

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1