I MANUFACTUREN] i BLIJKEN TOCH HET pAÜONqft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. CS3 fvOORDEÊLIGSr/ ij MANUFACTUREN YOORDEÊUGST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws ZaterdagI301 Juni ^1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 26 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVKRTENTlKN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FJKMA VAN DEN MUNCRUOF Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Waarom de verwar ring in de wereld voortduurt. De menschheid blijft nog steeds gebukt gaan onder de moeilijkheden en de algemeene verwarring, welke door den gcooten wereldoorlog zijn veroorzaakt. Noodzakelijk kon het niet onge straft blijven, dat gedurende vier en een half jaar alle moreele en wette lijke normen buiten werking werden gesteldhet prijsgeven van alle rechtsbeginselen en het ten troon verheffen van het brute geweld moest vanzelfsprekend 'n noodlottige uit werking hebben op alle volken. En alsof het veeljarige moorden op de slagvelden nog niet voldoende was geweest, werd door het Verdrag van Versailles dat „monument van economisch onverstand", een vrede gedicteerd, welke de kiem voor een nieuw werelddrama in zich verbor^. De jaren van schijnbloei. welke altijd op een grootea oorlog zijn gevolgd als reactie op de geleden ontberingen, leidden tot een ineen storting zonder weerga in de ge schiedenis en nieuwe ellende, nieuwe tranen zijn de prijs voor de fouten van hen, die in den waan gelooven, dat men den tegenstander in zijn werkgelegenheid moet verwonderen, als een gebruik van kanonnen niet in overeenstemming wordt geacht met de algemeene theatrale vredes- betuigingen. De zegeroes der geallieerden heeft te lang geduurd: Frankrijk heeft de mogelijkheid gehad om met zijn erfvijand Dultscbland een eervol vergelijk te treffen en de basis te leggen voor een toenadering, welke den Europeeschen vrede gedurende langen tijd had kunnen bevestigen. Maar van deze mogelijkheid heeft Frankrijk geen gebruik gemaakt de oorlogsmentaliteit is te sterk ge bleken. De buitenlandsche politiek der Franschen is tot op den dag van heden beheerscht gewordeD door het gevoel van vrees, in ieder geïsoleerd conflict met Duitschland de zwakste te zijn. Vandaar het rusteloos streven van Frankrijk om een geïsoleerd conflict onmogelijk te maken door zich te verzekeren van een Engelsch Amerikaansche garantie voor Frankrijks veiligheid of door de ontwapening van Duitschland af te dwingen. Oogenschijnlijk lijkt Frankrijks politiek door haar logica en gelet op de achter ons liggende gebeurte nissen de beste voor Europa's toe komst. Maar Londen en Washington denken er toch anders over, want inplaats van een domineerende positie van Berlijn op het Europeesche vasteland, aan welk gevaar de neder laag der Gentralen in 1918 juist een einde heeft gemaakt, zou de over wegende machtspositie van Parijs te duchten zijn èn dit is evenzeer funest te achten voor de rust in ons wereld deel. Vaudaar dat Engeland en Amerika geen garantie voor Frankrijks veilig heid wilden geven, doch ze waren wel bereid om Duitschlands ont wapening te bevorderen, mits deze het begin zou worden van een algemeene ontwapening. Hiervan wilden de Franschen echter niets hooren. Dit is het groote drama van de laatste 15 jaren de uitgesproken vredeswil van het Fransche volk en tegelijk de angst voor den Duitschen buurman, waardoor de belasting betalers milliarden moeten offeren om de nationale verdediging tot de maximum capaciteit op te voeren. Daarbij hebben de Franschen de ernstige fout gemaakt de Duitschers in bun nationale gevoelens diep te grieven, door de herstelbetalingen te blijven eischen, ook toen de nood lottige gevolgen voor het economisch leven duidelijk waren geworden, door de vernedering van de Ruhr- bezetting met zwarte troepen en de onvermurwbare houding inzake de weermacht. Daartegenover is het de fout der Duitsche democratie geweest om in'te langzaam tempo tegen de Fransche politiek op te komen en te aarzelen om aan Parijs de tanden te laten zien. Dit heeft de zege van het nationaal socialisme mogelijk gemaakt, omdat Hitler in eenvoudige doelbewuste bewoordingen het ont moedigde Duitsche volk een riem onder het hart stak. In hoeverre hij erin zal slagen zijn beloften in vervulling te doen gaaD, is n andere kwestie uit de jongste gebeurtenissen wordt steeds meer duidelijk, dat Hitier zoowel het hoofdstuk uit „Mein Kampf" over den Volkenbond als over Oostenrijk in de practijk zal moeten schrappenl Inplaats van den wederopbouw van Duitschland in volkomen vrede lievende gezindheid aan te pakken, besteedt Hitier de resteerende mil liarden van het geslonken volks vermogen aan een koortsachtige bewapening, welke het saneerings proces slechts kan vertragen, omdat de hieraan bestede sommen impro ductieve uitgaven beteekenen, welke den volksrijkdom verminderen. We bevinden ons thans in het stadium, dat de Fransche regeering aan het Fransche volk de onontkoom baarheid van een nieuwen oorlog met Duitschland tracht duidelijk te maken. Vandaar dat momenteel de wapen industrie overal handen te kort komt om de menschheid voor te bereiden op een nieuw drama. De sociale principes van de Handelskamer. De coöperaties van de Kath Werkliedenvereeniglngen werken net de Christelijke, de neutrale en de socialistische verbruikscoöperaties samen in de Handelskamer, als groot handels en productiebedrijf Daartegen is op zich geen bezwaar te maken. De leider van het Verband der Coöperaties van de katholieke Werk liedenverenigingen, de heer J. A. KolkmaD, is thans tot voorzitter van de Handelskamer gekozen. Dit is een veelbeteekend feit, waarvan wij ons goed rekenschap dieoen te geven. Het is daarnaast misschien een welgeslaagde „politieke" zet van de neutrale en socialistische heeren der Handelskamer. Maar ook daartegen is op zich zelf geen bezwaar te maken. Wel echter wordt het zonderling, als wij op de algemeene vergadering van de Handelskamer onder leiding en onder auspiciën van een katho lieken voorzittter zuiver Marxistische tideologiën zien verspreid. Op de jaarvergadering van de Handelskamer heeft de bekende coöperator, de heer K. de Boer ge sproken over den middenstand als economisch object. Waaraan dankt de middenstand de eer op de vergadering van de HAKA tot een agendapuit te wor den gemaakt De middenstandsactie van den laatsten tijd schijnt succes te hebben en indruk te maken. Veel nieuws heeft de Boer niet verteldwel veel „gesneden" doch oude koek. Zoo is de middenstand nog altijd gedoemd te verdwijnen. „Hij verliest steeds meer terrein, niet alleen in ons land, maar overal." „Aan het distributiebedrijf komen veel te groote bedragen ten goede." ,Het zijn niet zooals wel eens gedacht wordt de warenhuizen en eenheidsprijzenwinkels, maar de kleine detaillisten, die de hooge prijzen veroorzaken." „De wijzigingen in het distributie bedrijf zijn afkomstig van de pioniers van Rochsdale in 1814. die uitgingen van het principe; geen crediet aan den verkooper. Op dezen grondslag werd voortgebouwd door een aantal Amerikaansche distributie-coöpera ties." ,De warenhuizen, eenheidsprijzen- winkels. de coöperaties, de post- verzeDdingshuizeD, hebben den nieuwen tijd begrepen, niet alzoo de detail-handelaars, die nog steeds op de achterplecht van het schip zitten te mopperen, omdat zij de nieuwe strooming niet begrijpen." ,Het grootbedrijf gaat het klein bedrijf steeds meer verdringen omdat het in alle opzichten economisch weet te werken." Tot zoover de bloemlezing van uitingen van den Heer de Boer aan de hand van het verslag in de Volkskrant. Het is niet onze bedoeling deze uitingen te gaan weerleggen. Wij vermelden ze alleen ten nutte en ter oriëntatie van den middenstand. Het is altijd goed te weten wat de klok slaat. Den Heer de Boer verwijzen wij alleen naar de prae-adviezen voor het Bredasch Congres van den N.R K.M., waar de reëele econo mische beteekenis van groot- en kleinondernemlng in het distributie wezen is geschetst en waar is vastgesteld. dat de verbruiks coöperatie in het modern distributie wezen geen enkele zelfstandige economische beteekenis heeft, doch ten eenenmale kan worden gemist. Waar wij het over wilden hebben is alleeen dit De Heer de Boer heeft nog iets gezegd. Namelijk her volgende „De karakteristiek van het middenstandsbedrijf (n.l. de vraag, of wij de middenstand moeten zien als een groep, die buiten het kapitalisme staat of dat hij bestaat uit een groep, die een rol vervult in het kapitalistische stelsel) toont ons, dat het middenstandsbedrijf. ook in zijn kleinsten omvang, volkomen voldoet aan de eischen, die aan de kapitalistische onderneming gesteld worden; het winst streven voert ten koste van alles den boventoon." Dit is zuiver Marxistische economie van de meest simplistische en verouderde soort. Dit heeft met katholieke maat schappijbeschouwing en met .Quadragesimo Anno niets uit te staan. Ware het niet juister, dat de katholieke arbeidersbeweging met de katholieke middenstandsbeweging het coöperatie vraagstuk trachtte te zien in het licht der katholieke maatschappijbeschouwing en van Quadrageslmo Anno, inplaats van de HAKA als podium voor Marxis tische propaganda in sland te houden en te versterken Een ItaliaaDsche vlootbe- tooglng in Albanië. Naar ontbinding van de Stahlhelm- organisatie in Duitschland. Twintig jaar geleden viel Aartshertog Ferdinand onder moordenaarshand. Enge» land's vlooteischen wekken Amerikaansche ontstemming. Een aanslag op Gbandi de Indische volksleider gered door muziek. Uit Ierland. In Durazzo, de haven van AlbaDië is plotseliog een ltaliaansch eskader van 30 oorlogsschepen voor anker gegaan en nadat de vloot meer dan 24 uren dreigend verankerd had ge- legeD, is eindelijk een delegatie aan wal gegaan om aan de Albaansche autoriteiten mede te deelen, dat dit onaangekondigde bezoek een..,, vriendschapsbetoon bedoelde te zijn Ia werkelijkheid staan de zaken natuurlijk anders. Koning Zogo van Albanië heeft zijn rijk eenige jaren geleden met gouden ketenen aan de regeering van MussoliDi gebonden, maar er was den laatsten tijd een geest merkbaar in Albanië om de nationale zelfstandigheid volkomen te herstellen. Vandaar natuurlijk deze „vriendschappelijke" Italiaansche waarschuwing, welke tevens de Kleine Entente heeft gegolden, welke door politiek ijveren den Italiaanschen invloed op den Balkan wilde nivel- leeren. Uit dergelijke beleefdheidsvisites ontstaan heel gemakkelijk internatio nale verwikkelingen. Merkwaardig is, dat na den moord op een onbekenden Nazi-afdeelings- penningmeester door een katholiek, thans een dolkstoot de publieke aan dacht vergt op een Nazi-man en van deze misdaad een lid van de Stahl helmorganisatie wordt beschuldigd. Dergelijke iüdividueele excessen, voor zoover ze niet zijn geprovoceerd, worden nergens tot de belangrijkste gebeurtenissen van den dag gerekend, maar in Duitschland is dat anders. De machthebbers vinden er een motief in om de katholieke jeugd bewegiog verder te on ierdrukken en de Stahlhelmorganisatie te nekken. De „dolkstoot" is aanleiding gewor den tot ontbinding van verscheidene afdeelingen van den Stalen Helm en het gerucht gaat, dat dit het einde beteekenen zal van heel de Stahl- helmbeweging in Duitschland. De S. A. is voor de maand Juli op vacantie gestuurd en ze heeft de boodschap meegekregen, dat ze zich in dien tijd nergens mee mag be moeien zelfs is voor die maand een uniformveibod afgekondigd. Zou het een begin beteekenen van inkrimping van het S. A.-leger, welks diensten thans niet meer zoo benoodigd zijn Binnenkort zal een begin worden gemaakt met het proces wegens hoogverraad tegen den ex-commu nistenleider Thalmann. Het verluidt, dat in geen geval de doodstraf zal worden geëischt. Op Donderdag van deze week werden we herinnerd aan het ont staan van den wereldoorlog, doordat het dien dag 20 jaar geleden was, dat Aartshertog Ferdinand van Oos tenrijk en zijn gemalin door moorde naarshand vielen. De Servische moordenaar Princip ontketende met zijn daad den bloedigsten volkeren- strijd uit de geschiedenisde dader stierf kort na deu vrede in de ge vangenis aan de tering. 4 In Washington is men zeer ont steld en ontstemd over de Engelsche vlooteischen. Engeland wil n.l. een aanzienlijke uitbreiding van zijn macht ter zee, maar het komt ons voor, dat het uiten dier verlangens meer een reactie is op de vlootuit- breiding van Japan en de Ver. Staten. Het schijnt, dat LondeD, dreigende met machtsversterking, een soort ontwapeningsbestand wil forceeren. Gandhi, de Britsch-Indische volks leider, is op een merkwaardige wijze aan den dood ontsnapt. Hij zou plechtig op het gemeentehuis van Poona worden ontvangen. Toen een auto naderde, meende men, dat Gandhi arriveerde en de muziekkapel zette het volkslied in Op hetzelfde moment werd door fanatieke Hindhoes een bom geworpen, waardoor zeven personen ernstig werden verwond. Achteraf bleek, dat de „muziek" zich had vergist, -drie minuten na den aanslag arriveerde Gandhi In Lrland is van de week een groote electorale slag geleverd. Over al werden de gemeenteraden ver nieuwd en inzet van den verkiezing strijd was, of het mét O'Duffy naar verzoening zou streven met Eogelaod dan wel De Vale/a zou volgen in zijn politiek van volkomen afschei ding van het Britsch imperium. Een aantal Limburgsche eD Brabantsche burgemeesters ver zoeken versterking van de Nederlandscbe weermacht. De Tweede Kamer tegen de spelling-Marchant. De Til burgsche tentoonstelling geopend De eerste Nederlandsche trein ia Zeeuwsch Vlaanderen. Japan en Indië. De burgemeesters van Maastricht Tilburg en Weert hebben het volgende adres aan den Ministerraad gezonden Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, burgemeesters van Maastricht, Tilburg en Weert; dat in een bijeenkomst van burgemeesters uit verschillende deelen van Noord Brabant en Limhurg, gehouden te Eindhoven op 20 Juni j.l. waaraan werd deelgenomen door de burgemeesters van Bergen op Zoom Breda, Eindhoven, GeleeD, Helmond 's Hertogenbosch, Kerkrade. Maas tricht, Roermond, Roosendaal, Sittard, Tilburg. Venlo, Venray. Waalwijk en Weert of hunne vertegenwoordigers (de burgemeester van Heerlen verhinderd de bij eenkomst bij te wonen, verklaarde zich nader met het genomen besluit te vereeoigeD) aan ondergeteekenden is opgedragen het navolgende te uwer kennis te brengen dat bij hen en velen onder hunne gemeentenaren ernstige bezorgdheid is ontstaan over de vraag of van de Nederlandsche weermacht bij de thans reeds doorgevoerde en Dog te vreezen bezuinigingen bij een on verhoopt eventueel conflict wel eene zoo groote en in het bijzondei preventieve kracht zal uitgaan, dat de neutraliteit van ons vaderland zal worden ontzien en geen enkel deel van het Nederlandsch territoir zal worden geschonden; dat een bevredigende beant woording van deze vraag wel in de eerste plaats is een belang voor hét geheele land, maar toch voor de zuidelijke provinclëa van meer direct belang, omdat het lang niet denkbeeldige gevaar bestaat, dat bij een treffen van tegen elkaar staande machten het terrein van den strijd zal liggen op >Ioord-Brabantschen en Limburgschen bodem; dat dit gevaar alleen kan worden afgewend, wanneer onze weermacht zoodanig sterk is, dat van haar een krachtige preventieve werking uitgaat zoodat de voorzorgsmaatregelen, die in dezen naar hun oordeel dienen te worden genomen, in de eerste plaats moeten bestaan uit de verhoogiog van de weerbaarheid, de sterkte en de klacht .van de Nederlandsche weermacht, zoomede uit het op hoog peil brengen en houden van haar uitrusting en bewapening en uit het nalaten van die bezuinigingen, welke de waarde van de weermacht zouden kunnen schaden; dat, aangezien toch voor een groot deel aan de preventieve kracht van ons leger te danken is geweest dat wij in 1914 buiten den oorlog zijn gebleven, het der Regeenng moge behagen alle maatregelen te nemen, die de weermacht van ons tegenwoordig leger zoodanig zullen opvoeren, dat het door zijn preven tieve werking iu staat zij eventueele gevaren van een buitenlandschen inval te voorkomen en de onaf hankelijkheid van land en volk te handhaveo. 4 Op Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer zich uitgesproken over de verschillende spelliogsmoties. Aangenomen werd de motie-Tilanus, waarbij de regeering werd verzocht om de nieuwe compromis-spelling niet in te voeren. De stemmen verhouding was 48-43. Bij zitten en opstaan werd de motie-Ter Laan afgewezen om de spelling voornoemd, op 1 September a.s. wél in te voeren. Met algemeene, behoudens de revo- lutionnaire, stemmen werd tenslotte de motie-Moller aanvaard, uitspreken de de wenschelijkheid, dat de eischen voor kennis der Nederlandsche taal bij de verschillende schoolexamens zouden worden verhoogd. De minister is aan al deze uitspraken niet ge bonden, maar zal er vermoedelijk wel rekening mee houden. Het staat der halve ernslig te bezien, of de com promis spelling wel op 1 September a.s. zal worden ingevoerd. Op Donderdag van deze week werd de groote Tilburgsche tentoon stelling, genaamd „Stad Tilburg 1934" geopend door den nieuwen minister van Economische ZakeD, den heer Mr. Steenberghe. De tentoonstelling moet een machtige en leerzame be zienswaardigheid op zich zelve zijn. De Tilburgers hebben bovendien voor veel gelegenheid tot jolijt gé zorgd middels hun Venetiaansch Lunapark. Zeeuwsch Vlaanderen beleefde j.l. Maandag een merkwaardig evenement Dit gewest, door de breede Schelde van het overige Nederland gescheiden, werd voor het eerst in de geschiede nis bezozht door een Nederlandsche trein, welke daartoe een omweg had moeten maken over Antwerpen. Deze eerste Nederlandsche trein was de befaamde OranjetreiD, de rijdende tentoonstelling van Nederlandsch fabrikaat. Er was in de verschillende plaatsen veel belangstelling voor dit buitengewoon gebeuren. V Te Batavia zijn de onderhandelin gen begonnen tusschen het Ned. Indische gouvernement en Japan. De Japansche delegatie is aangevangen met het stellen van nog al bezwaar lijke eischen. De Japansche regeering wenscht een overeenkomst van meestbegunsciging en bovendien onderneujingsvrijheid voor Japanners. De onderhandelingen worden voort gezet. FRANCISCAANSCHE VONKEN. We weten het allemaal goed, dat wij het Evangelie moeten durven belevenOf dat mee valt Nee, we moeten er voor vechten. ,Ik ben een vuur, een zwaard komen breDgen", ze? Christus I Maar met onze tanden op elkaar, met ons „des te-beter, Heer" zullen wij win nen. Alles zullen wij over hebben voor God, voor Vader. Want, dat is de blijde boodschap, dat wij zijn: de vrije, blije kinderen Gods. God is dus mijn Vader, die van mij houdt, die voor mij zorgt, die precies weet, wat goed voor mij is. Dat leert ons het Evangelie En nu de consequenties aandurven. God is mijn Vader dus alles, wat er met me gebeurt, is goed! Eén zinnetje, met een inhoud als 'n Stille Oceaan 1 Alles is goed alle narigheden, alle pretjes en voordeeltjes, alle tegen vallers. Alles, ook de kleinste, ODbe- nulligste, alledaagsche dingen, 'n Tertiaris, die in alles God ziet, die overal Vader achter weet, die is steeds blij, altijd gerustdie vindt niets meer vervelend. Dat wordt een broeder-altijd-blij'n zingend kind van God. En nu de tweede consequentie, die er uit volgtAllemaal zijn wij kin deren van God, dus allemaal broers en zusters van mekaar. D'as geen mooie tirade, geen gemeenschap- of verbroederingsmaniemaar een wer kelijkheid. Van alle menschen ben ik een broer of zus en juist de mindere. Dat durf ik zijn niet in woorejen, maar in daden. In alle menschen, in de straatventer, de bedelaar, de conduc teur, de roodfrontstrijder, wil ik zien hua ziel, hun levende, voor de eeuwigheid geschapen ziel, waarvoor een God heeft willen sterven. Altijd klaar, hulpvaardig en goed, „Wie onder u groot wil WQrden, hij moet de dienaar zijn." „Wie onder u de eerste wil zijn, hij moet uw knecht zijn." „Wat ge de minsten der mijnen gedaan hebt, dat hebt ge Mij gedaan." In alle menschen willen wij Christus zien 1 D.O.R VENRAY, 30 Juni 1934 Kostelooze Koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der scholen aan eenieder, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Dorp Woensdags 4 Juli a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool). Oostrum Donderdag 5 Juli a.s. 4 uur namiddag. Oirlo Donderdag 5 Juli a.s. half 5 namiddag. Castenray Donderdag 5 Juli a.s. 5 uur namiddag. VeulenDonderdag 5 Juli a.s. half 6 namiddag. Leunen: Donderdag 5 Juli a.s, 6 uur namiddag (Jongensschool). Ysselsteyn Vrijdag 6 Juli a.s. 4 uur namiddag. Heijde Vrijdag 6 Juli a.s. half 5 namiddag. Merselo Vrijdag 6 Juli a.s. 5 uur uamiddag. Belanghebbenden moeten le. Medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2e. Op denzelfden dag en het zelfde uur in de week na de inenting, dus voor het Dorp op Woensdag 11 Juli, voor Oostrum, Oirlo, Casten ray, Veulen en Leunen op Donderdag 12 Juli as. en voor Ysselsteyn, Heijde en Merselo op Vrijdag 13 Juli a.s. terugkomen in dezelfde school om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. De aandacht wordt erop gevestigd dat de meest guostige leeftijd voor de kinderen is voor de inenting van 4 tot 10 maanden. Ouderen kunnen echter ook worden ingeënt. Venray, 26 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Bekendmaking. De Voorzitter van het Hoofd stembureau, aangewezen in artikel 34 tweede lil der Kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat bij zijn besluit van 26 Juni 1934 is benoemd verklaard tot lid van den Raad der Gemeente Venray in de vacature, ontstaan door het overlijden van den lieer P. A. Jacobs, de Heer P. J. H. G. Poels. dat genoemd besluit voor eenieder ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. Venray 26 Juni 1934. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. Vergunning tot liet aanhouden van kalveren en aanvragen kalvcr-mestvergunning. Hiermede brengen wij ter alge meene kennis, dat degenen, aan wie kalveren zyn toegewezen en die thans in het bezit zijn van onge registreerde stierkalveren, wegende tusschen 60200 Kg. of vaarskal veren wegende tusschen 100—170 Kg.. deze in de week van 1 Juli tot en met 7 Juli bij het plaatselijk dis trictslid moeten opgeven om te laten schetsen. Voor deze aanvragen moe ten f 0.75 per stuk worden betaald. Zij, wie geen kalf is toegewezen, mogen thans reeds geen ongere gistreerde sfierkalveren, wegende tusschen 60—200 Kg. en van 1 Juli a.s. af geen vaarskalveren, wegende tusschen 100—170 Kg. meer in voorraad hebben. Zij, die in het bezit zijn van mest- kalveren, moeten eveneens in ge noemde week vergunning vragen, om deze te mogen mesten. Deze mestvergunningen moeten in de toe komst binnen 4 maal 24 uur na geboorte van het kalf worden aan gevraagd. De kosten van de mest vergunningen bedragen 25 ct. per stuk. LAN DBOU W-CRISIS-ORG. Afd. Veeteelt. Op de Maandag gehouden veemarkt wareo in totaal aangevoerd 154 stuks. Dragend vee 27Gust vee 18 Vet vee 3Biggen 106. Handel prijzen hooger en handel levendiger, zoowel in gust als dragend vee. Prijzen: dragend vee f 150—f210 gust vee van f 70—f 160 vet vee 26 tot 27 cent per pond. Biggen -van f 10—f 12 per stuk. Maandagmorgen had alhier de begrafenis plaats van den 14- jarigen P. Arts, die Vrijdagavond op den Deurnesche weg door een auto werd overreden en gedood. De Jonge Wacht vergezelde hun makker en medelid naar zijn laatste rust plaats.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1