Buitenland. Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Een belangrijke ontmoeting Hitler-Mussolini. De Ver. Staten en de Europeesche oorlogsschulden. De Zwitser- sche regeering tegen Soviet- Rusland. Catalaansch verzet in SpaDje. De terreur in Oostenrijk. Een geesteszieke vice-consul veroorzaakt haast een oorlog. Nieuwe Belgische regeering. Catastrophen in Amerika. Op Donderdag van deze week zijn de dictators van Duitschland en Italië te Venetië tesamen gekomen voor belangrijke besprekingen. Duitschland vooral heeft daarbij veel te verliezen. Het behoeft de hulp van Italië om den terugkeer naar Genéve voor te bereiden zonder dat het Duitsche prestige wordt geschaad. Die terugkeer is nood zakelijk om uit het isolement te geraken» waarin de Duitsche regeering zich ter onzaliger ure heeft begeven. Noch op het gebied van herbewapening. noch inzake de ontwapening van andere staten, zal Duitschland in de naaste toekomst belangrijke voordeelen kunnen verwerven, wanneer het zich van den Volkenbond afzijdig zou blijven houden. Door het Fransch-Engelsche accoord ter Ontwapeningsconferentie is Italië's positie te Genéve verzwakt en Italië heeft er dus wel belang bij om iets voor Duitschland te doen en daarmee een grootmogendheid in de Volkenbondsbijeenkomsten tot steun naast zich te krijgen, maar Mussolini zal er ongetwijfeld met nadruk op staan, dat Hitier het nat. socialistisch avontuur in Oostenrijk beëindigt, waar de regeering-Dollfuss Rome's sympathie en steun geniet. Een nat. soc. Oostenrijk zal Mussolini niet kunnen dulden aan de Brenner pas! De regeering der Ver. Staten heeft Londen schriftelijk geantwoord op de mededeeling, dat de Engelsche regeering den 15 Juni-termijn der oorlogsschulden niet zal voldoen. Washington beklaagt zich, dat de Engelsche regeering zelfs nooit heeft gepoogd om een schikking aan te bieden, welke de regeering der Ver. Staten in overweging kon nemen. Nooit b.v., zoo zegt Washington, heeft de Engelsche regeering een betaling in natura aangeboden. Dat laatste werd te Londen goed verstaan. Het is nu ineens waarschijnlijk geworden, dat de Engelsche regeering op den 15 Juni alsnog een symbolische betaling (een klein gedeelte van den vervallenden termijn) zal doen en daarna onderhandelingen gaat openen over een definitieve regeling. Eindelijk dus naar een schikking o— De regeering te Madrid verkeert in een weinig benijdenswaardige positie. Ze heeft het hoofd te bieden aan de anarchie, door stakingen ge schapen en nu komen daar nog zware moeilijkheden van politieken aard bij. De links-Catalanen meenen onder het huidige Spaansche bewind hun Catalaansche zelfstandigheid bedreigd en zij zijn daarom uit de Spaansche Cortes (Tweede Kamer) getreden. Andere links-staande afgevaardigden willen dit voorbeeld der Catalanen volgen. De politieke toestand is uiterst verward en het zou niet on mogelijk wezen, als er een rechtsche staatsgreep uit voortkwam, waar door een burgeroorlog onvermijdelijk zou worden. Een rechtsche regeering in Madrid schijnt in geen geval op de Catalaansche troepen te mogen rekenen. o— De dynamietaanslagen in Oosten rijk, gepleegd door nat. soc., duren voort en het schijnt, dat de vreem delingen Oostenrijk uit lijfsbehoud gaan mijden. Strenge maatregelen worden aangekondigd, maar Dollfuss schijnt weinig bereid om die ook uit te voeren. De Heimwehr drijft hem thans op. Deze organisatie heeft scherpe eischen gesteld invoering o.m. van het standrecht, opheffing van de Duitsche turnvereenigingen, welke in wezen organisaties der Nazi's zijn, confiscatie der bezittingen van Nazi-leiders om uit de opbrengst schade van vernielingen te vergoe den en... ophouden met de „para- graphenreiterei" 1 Een der jongste spoorwegaanslagen zou tegen het leven van vice-kanse- lier Fey gericht zijn geweest. Dollfus zal misschien nog even willen wach ten met het stellen van afschrikwek kende daden, tot de resultaten van Venetië bekend zijn. —o—Z In Nanking was een Japansche vice-consul verdwenen. Het werd een affaire van geweld. Vanuit Tokio werden eischen gesteld aan de regee ring van China en de Japanners verlangden gelegenheid te bekomen om zelf op Chineesch grondgebied nasporingen te doen. Er werd met sabeis gerammeld drie groote Japan sche oorlogsschepen gingen onder weg naar Nanking. De aangelegen heid werd vergeleken met de voor geschiedenis van den Boxer-opstand Maar nu is de verdwenen vice-consul teruggevonden. De man verkeerde in getroubleerden toestand aan het graf van de vroegere Chineesche keizers 1 o— In België is een gereconstrueerd kabinet-De Broqueville aan het be wind gekomen men geeft het een slechte kans. Midden- en Zuid-Amerika werden door^ catastrophen geteisterd. In San Salvador vielen 3000 dooden ten offer aan een cycloon en overstroo mingen Chili en Argentinië werden getroffen door aardbevingen. De Waal wordt bedwongen. Deze week is een aanvang gemaakt met de verbreeding en verhooging van den Waalbandijk, de z g. Erle- comschen Dam en den Ooijschen Dam tusschen Nijmegen en Millingen. De kosten van deze dijkverzwaring, welke in werkverschaffing zal worden uitgevoerd, zijn geraamd op f 550.000 en worden deels door het rijk, deels door de provincie Gelderland en de gemeente Beek-Ubbergen gedragen. Er kunnen ongeveer 400 man aan het werk gesteld worden. De dijk wordt zoo hoog gemaakt, dat hij berekend is op de hoogst mogelijken waterstand, welke de laatste jaren genoteerd is. Door deze dijkverhooging wordt ook de door Waterstaat nieuw geprojecteerde weg Nijmegen-Beek-Duitsche grens voor overstroomingen gevrijwaard. Op slag gedood. Woensdagmiddag kwam een per sonenauto uit de richting Noord- Scharwoude en passeerde den Midden weg te Heer Hugowaard juist toen de 50-jarige P. Weel zijn erf afliep. De man werd door de auto gegrepen en was op slag dood. Door auto gegrepen. Woensdagavond heeft op den Markelosche-veg te Goor een aan rijding plaats gehad, waarbij de manufacturier, de heer I. Rosendaal het leven liet. Zes jongens onder puin bedolven. Woensdagavond is een onbe woonbaar verklaard huisje, staande op een hofje, te Rotterdam in elkaar gestort. Op bet oogenblik, dat de instorting gebeurde, waren ongeveer veertien jongens in of in de omgeving van het huisje aan het spelen. Zes van hen, die zich op de vliering van den zolder bevonden werden onder het puin bedolven en min of meer ernstig gewond. Enkele omwonenden, die later hulp kregen van de politie en de brandweer hebbende jongens tenslotte weten te bevrijden. Allen zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar twee van hen zijn opgenomen. Geruimen tijd heeft men nog in angst gezeten om een jongen, die onvindbaar bleek en waarvan men dacht, dat hij nog onder het puin was bedolven. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Missievliegtuig omlaag gestort. Een nieuwe vliegmachine van de missie van Gariep in Zuid-Afrika, welke in Aliwal North voor een proefvlucht was opgestegen, is op het vliegveld bij East London te pletter geslagen. De piloot, Hans Marti en twee mecaniciens van de luchthaven East London, die hem vergezelden, werden op slag gedood. De verongelukte vliegmachine was ingericht voor het vervoeren van vijf passagiers. Het toestel was onlangs aan de Priesters van het H. Hart van Gariep ten geschenke gegeven door de Duitsche Katholieken door tusschenkomst van de „Miva" een vereeniging, die zich ten doel stelt om de missie van moderne verkeersmiddelen te voorzien. De Apostolische Prefectuur van Gariep bezit nog een ander toestel, dat de Katholieken van Zwitserland aan de missionarissen hebben aan geboden, waarmee Hans Marti in het afgeloopen jaar honderden malen vluchten had volbracht boven het missiegebied en naar Joannesburg, Pretoria en Kaapstad. Tot nog toe had hij alle tochten met succes volbracht en nog nooit eenigen tegenspoed ondervonden. Hans Marti genoot als piloot in Zwitserland een uitstekende reputatie Een jaar geleden werd hij met het eerste toestel naar Zuid-Afrika ge zonden, waar de vliegmachine in dienst gesteld werd van het missie werk van de Priesters van het H. Hart. De dienst bij het missiewerk beviel hem zoo goed, dat hij enkele maanden geleden naar Europa terugkeerde om de tweede machine te halen. Zijn vrouw vergezelde hem op dezen tweeden tocht en ook zij gaf haar beste krachten aan het Missiewerk te Aliwal North. Kantoor Marktstraat 10. Worden gevraagd: 1 bekw. dienstbode voor dadelijk 2 boerendienstmeiden 4 schildersknechts voor dadelijk 1 burgerdienstmeisje v. Venlo, 20 j 1 boerendienstmeisje 14-16 j. Oirlo Bieden zicli aan 1 boerenknecht 23 jaar b.m. melken 2 flinke burgerdienstmeiden L Juli 4 burgermeisjes 14 tot 19 jaar

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10