\wmxsh Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. !^F0N^j MANUFACTUREN j ÏV00DDEELlóST/> Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het wankele Duitschland. Onze »beschaafde wereld" Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 Juni 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 23 KANUFACTURÊNJ BLIJKEN 1 TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVHRTENTltN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7*/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF YENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Op een organisatorisch knappe manier hebben de leiders van het nieuwe Duitschland vanaf den eersten dag der Nazi-regeering getracht, het volk op te stuwen. Wij hebben tegenover de gefor ceerde feestvreugde en den bijna waanzinnigen cfrang naar nieuwe „afleiding" altijd een beetje sceptisch gestaan. Een volk brengt men nu eenmaal niet met kunst- en vliegwerk tot een innerlijke en harmonische eenheid. En vooral niet. als nieuwlichters oude en geijkte waarden van den christelijken geest, met het gebaar van verlossende cultuur-revolution nairen over boord willen gooien Allen, wien een waarachtige chris telijke cultuur ter harte gaat. volgen met angst de geestelijke ontwikkeling van het nieuwe Duitschland. Niet alleen geestelijk, doch ook materieel ziet het er in Duitschland momenteel zéér donker uit. Alle massale betoogingen ten spijt, is de Duitsche regeering er niet in geslaagd het vertrouwen te winnen van het geheele volk. Wekelijks worden statistieken ge publiceerd over den stand der dalende werkloosheid. Volgens de cijfers uit Berlijn, is de werkloosheid in Duitsch land over de geheele linie vrijwel verslagen. Zelfs circuleerde onlangs een be richt door de Duitsche en buiten- landsche pers. dat er in Duitschland binnen korten tijd gebrek zou zijn aan geschoolde boeren arbeidskrach ten. Als men de werkelijke toestan den onder de Duitschen boeren kent, dan vergaat iemand de vreugde om te lacheD. Het beroerde voor de Nazi- regeering is. dat het volk vrijwel geen aandacht meer schenkt aan die „vreugde berichten" over de daling der werkloosheid. Men heeft geen enkel vertrouwen meer in cijfers en statistieken. De Hitler-regeering geeft zich steeds aan grooter gevaren bloot, door opgeschroefd den volke te verkondigeo, dat het sprookje waar heid is geworden. Niets kan Doodlottiger worden, dan de schrijnende werkelijkheid roekeloos voorbij te zien en te leven in een roes van politieke en maat schappelijke overwinningen. Als het uur der verantwoording is gekomen, is een volk hard en mee- doogenloos 1 Het is ook in Duiischland een publiek geheim, dat het wantrouwen met den dag toeneemt. Menigeen die voor een jaar enthousiast op stormde. wordt nu gedwongen zich te beztnnen op de werkelijkheid. Spijts alle overwinningen op de werkloosheid is de economische toestand van Duitschland beroerder dan ooit te voren. Het volk ondervindt het aan den lijve en steekt de ontevredenheid niet meer onder stoelen of banken. Een voorbeeld hiervan is te krijgen uit het grensgebied. Verleden week werd te Karken een groote vergadering gehouden van het Arbeidsfront en de N.S.H. (het verbond van kooplieden e middenstanders). Kringleider Folm uit Geileokirchen hield er een daverende redevoering. Deze Herr kringleider verklaarde op een gegeven oogenblik. tot aller schrik en verbazing (niet omdat het nieuw was, maar om de vrijmoedig heid van den man) „Wij hebben het volk geen beloften gedaan. Wij weten, dat het den arbeider beroerd gaat, ja, slechter dan ooit. Wij weten ook, dat er een groot wantrouwen heerscht." Verder verweet hij, dat het Duit sche volk politiek nog niet voldoen de geschoold is om te kunnen iögaan in de groote idee der eenheid. De middenstanders moeten zich troosten met de mededeeling. dat eerst de arbeiders geholpen moesten worden. Als het den arbeider naar den vleeze gaat, zou de middenstan der automatisch uit de misère ver lost worden. Laat ons er niet dieper op ingaan. Alle bewijzen zijn er, dat Duitsch land economisch en maatschappelijk aan het wankelen is. Er is geen enkele reden, ons daar over te verheugen. Integendeel 1 Een totale economische ineenstor ting van het Derde Rijk, zal cata strofale gevolgen hebben voor geheel Midden Europa en niet in bet minst voor Nederland. Wij moeten er echter wel op wijzeD, dat de Hitler-regeering een erbarmelijke blamage wordt en een vernietigend bewijs van zwakte demonstreert, als zij van het buiten land op allerlei gebied brutale eischen wil afdwingen, onder de bedreiging; als ik va], sleep ik je een eind meel Met dergelijke bedreigingen voert men geen hooge staatskunst 1 Men toont zich veel te zwak om zelf verantwoordelijkheid te dragen. En dat is het ergste, wat een leider en een regeering kunnen overkomen. Dat we het begrip „beschaafd' met een korreltje zout moeten nemen wanneer we tegenwoordig spreken van onze „beschaafde" wereld, het is geen nieuws meer. De Gldr. gaf dezer dagen Dog eens een korte revue van hetgeen Amerika en Europa zooal stempelt tot „beschaafde" wereld. Ziehier de volgende samenvatting: Uit de Vereenigde Staten wandel de via de telegraafkabels, een tref fend bericht de wereld in. Zesbon derd personen zijn daar, in verband met de jongste ontvoeringen, op de lijst voor nationale bescherming ge plaatst. Zij worden speciaal bewaakt door de federale en de staats autoriteiten Ongeveer een duizendtal agenten van het departement van Justitie te Was hington hebben opdracht gekregen degenen te bewaken, die onlangs bedreigd zijn met ontvoeringen. Ook de filmsterren hebben de be waking verdubbeld na de ontvoering van den millionnair Gettle. Harold Loyd heeft zijn villa met een hoogen muur omringd, waar slechts één ingang in is, welke wordt bewaakt door een gewapende macht. In den tuin loopt een aantal Deen- sche doggen rond. Zijn kinderen gaan nimmer uit zonder een lijf wacht en de kinderkamer is voorzien van getraliede vensters en alarm toestellen. Marliene Dietrich heeft haar huis aan alle zijden voorzien van alarm toestellen en zwaar gewapende wach ten patrouilleeren dag en nacht door den tuin. Nimmer gaat zij uitzonder een lijfwacht. Gloria Swanson laat haar kinderen in Zwitserland wonen. En al deze zaken verbleeken nog wanneer men ze vergelijkt met de voorzorgmaat regelen tegen de bankroovers. Dat is Amerika En hoe gaat het in Europa 1 Sedert 1917 schrikbewind in Rus land met Gepeoe, geloofsvervolging verbanningsoorden en hongersnood. In Duitschland dictatuur met Nazi's concentratiekampen, broodroof, ras senwaan en verklikkerssysteem... In Frankrijk corruptie in regeerings- kringen en bij de pers, door Loge of omkooping, ter -vijl Barthou, de minister van Buitenlandsche Zaken over een toekomstigen oorlog spreekt alsof het een partijtje billard is In Italië vierde men dezer dagen met officieel vertoon den datum van het deelnemen aan den wereldoorlog. Spanje: Marxistische terreur; Oos tenrijk; Nationaal Sociaal-Socialis tische terreur; Bulgarije: militaire staatsgreep enz. enz. Berstende bommen, springende gra Daten... De beschaafde wereld...1 Zegt u dat wel Het is waar, dat wij in Nederland nog geen klagen hebben, feitelijk in Abrahams schoot zijn, maar anders zou men wenscheD, dat de onbe schaafde wereld, waar de „wilden' wonen, aan filantropie ging doen en afgevaardigden naar het Westen zond om dit meer menschelijkheid te leeren. betaalt niet. ter ontwapeniDgs- Engeland Conflicten conferentie. Uitstel weer de eenige oplossing Maik- inflatie-geruchten. Landarbei dersstaking in Spanje. Ver lossende regens. Geen bedreigingen hebben tenslotte de Europeesche schuldenaars kunnen bewegen om hun afbetalingen der oorlogsschulden aan de Ver. Staten te hervatten. Er zijn in Amerika zelf trouwens talloozen, die den Euro peanen in deze zaak groot gelijk geveD. De Amerikaansche oud strijd >rs hebben dat deze week nog in her innering gebracht, toen ze uitspraken, dat Frankrijk tot geen betaling is gehouden, zoolang het zelf van Duitschland geen betaling meer ont vangt. We mogen niet vergeteD, dat vooral onder druk van de Ver. Staten Duitschland vrijgesteld geworden van verdere betalings verplichtingen aan Frankrijk. Het was reeds eerder bekend, dat ook. Engeland straks op den verval dag van 15 Juni geenerlei afbetaling meer zou doenthans werd dat officieel door een speciale nota van Londen aan Washington. Die nota is vrij kras van toon. Engeland wacht, zoo komt daarin tot uiting, alvorens verdere bepalingen te doen, op een definitieve regeling van het schuldenvraagstuk. „Met diepe spijt" constateert de Britsche regeering, dat ze niet de verantwoordelijkheid op zich mag nemen, een weg in te slaaD, waardoor het geheele oude systeem van betaling der intergouvernemen- teele schulden uit den oorlog tot het leven worden teruggeroepen. Wanneer Engeland er toe zou overgaan om de termijnen volledig te betalen, zoo luidt de nota, zou dit daarmee correspondeerende eischen met zich meebrengen van Engeland aan zijn debiteurstaten, regeeringen dus, die oorlogsschulden aan Engeland hebben. En dit zou weer een ver scherping beleekenen van de om standigheden, die voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de wereldcrisis. De kansen tot herstel van de wereld zouden tot onbe- paalden tijd zijn uitgesteld. Deze openhartige verklaring schijnt de regeering te Washington eindelijk uit haar onwezenlijke illusies te hebben gewekt. Men is er niet ver stoord op de regeering te Londeo, erkent, dat de nota helderend heeft gewerkt en dat de tijd tot... samen- sprekingen thans is gekomen. Dal men overigens met praten vaak ook niet gemakkelijk tot resul taten komt, blijkt wel dit het verloop van de tweejarige ontwapenings conferentie. Het schijnt, dat de Fran- sche regeering een einde begeert te stellen aan het gebazel te Genève, maar de middelen om dat te bereiken, zijn vrij grof. Barthou forceert in de laatste dagen herhaaldelijk conflicten Dinsdag legde hij aan Henderson den voorzitter der conferentie, het veto op om in Berlijn met de Duitsche regeeriog te gaan over leggen. WoensJag beschuldigde hij Henderson van partijdigheid, toen deze een modus aangaf om de ont wapeningsbesprekingen voort te zet ten. Henderson vroeg hem nu om zelf dan met een daartoe strekkend voorstel te komen. De modus van Barthou zal daarin bestaaD, dat er verder onderhandeld gaat worden over de veiligheidseisihen van Frankrijk en dat de eigenlijke ont wapeningsgedachte op den achter grond wordt geschoven. Natuurlijk krijgt hij voor een en ander geen volledige instemming. Het slot van het huidige vredeslied zal wezeD, dat het bureau van de ontwapenings conferentie „voorloopig tot het najaar" uiteengaat. Er is in de wereld geen greintje vertrouwen meer op Genèvel Laten we aanstonds toegeven, dat de berichten uit Fransche bron komen maar in elk geval zijn de geruchten zeer hardnekkig, welke aangeven, dat Duitschland voor een Dieuwe ïriflatie van de Mark staat. Indien de inflatie tendenz onmisken baar zou worden, zou dat ongetwijfeld tot een paniek onder de Duitsche bevolking leldeD. De bovenbedoelde berichten suggereeren, dat de Duit sche regeering wanhopig poogt om de inflatie noj even op te houdeD, daar anders een fatale reactie wordt verondersteld bij het op op 13 Jan. 1935 te houden Saarplebisciet. De landarbeidersstaking, welke de regeering zoo energiek heeft gepoogd te beletten, is op Dinsdag dan toch uitgebroken in SpaDje. Uit wat we eerder mededeelden, weet de lezer, dat het hier in hoofdzaak een poli tieke staking betreft, welke door de regeering dan ook onwettig is ver klaard. De stakers hebben den steun van de socialistische partij. „Ondanks onderdrukking," zoo verklaarde de leiding dezer partij, staakt een derde deel der land arbeiders." Dat klinkt op zich zelf al niet zoo imponeerend. De regeeriDg laat dan ook weten, dat het aantal stakers vau volstrekt geen beteekenis is en de actie als volkomen mislukt moet worden be schouwd. De berichten, welke uit Rusland en de Ver. Staten over de „verlos sende regeDs" komen, wijzen er op, hoe intensief de hitte en droogte zijn geweest. De oogsten mo:ten zoo goed als geheel vernield worden beschouwd en dat zou spoedig van invloed moeten zijn op de econo mische wereldconjunctuur. De Veraarts in actie. De een doet aan politiek, de ander Verdrijft mist. Een Indische conversieleeniDg op komst. Aardappelvlokken fabrieken als crisis-industrie. De uitwijzing van vreem delingen. Tien procent loonsverlaging voorgesteld voor de mijnwerkers. Phi lips werkt met 14000 arbeiders De heide brandt. Gelijk men aan het vallen van de bladeren de herfst herkent, aan de bevroren wateren den winter en aan den terugkeer van verschillende vogels de lente is op te merken, zoo weet de Nederlandsche mensch- heid, dat eindelijk de zomer in het land is, wanneer de eerste berichten in de krant opdoemen om hernieuw de regenproeven aan te kondigen van den heer Veraart. Zoover zijn we op het oogenblik. Ter prikkeling vermoedelijk van den zin voor humor der badgasten, zal de heer Veraart in de eerstkomende drie maanden aan de kust tusschen ScheveniDgen en Katwijk met zijn regen wekkend vliegtuig opereeren, tenzij... de minister van Binnenland- sche Zaken des heeren Veraart's experimenten zou blijken te rekenen tot de hazardspelen, welke Z. Exc. in de badplaatsen, naar hij verklaard heeft, niet zal dulden. In het laatste geval echter zou de heer Veraart, de regenmaker, de hulp nog kunnen inroepen van zijn broer, prof. Veraart, die in politiek doet. Deze laatste Veraart is leider van de R.K. Volkspartij, die één vertegenwoordiger heeft in de Twee de Kamer, n.l. Mr. Pius Arts. Prof. Veraart's partij heeft Zondag j 1. te Arnhem gecongresseerd en tot fusie besloten met de R.K. Arbeiderspartij van leider Voght. Voor wat de politieke toekomst der gefusioneerde beweging betreft, kan men hetzelfde vertrouwen koesteren, als welke ge wekt wordt door de proeven van den regenmaker. De regeering heeft aan de Kamei toestemming gevraagd voor het uit schrijven van een conversieleening voor Indië, ad 691 millioen, onder garantie van den Nederlandschen staat. Dergelijke leeningen dienen, naar men weet, om een lager rente type van bestaande leeniDgen le kunnen forceeren. De heer Vliegen had aan de iegee ring gevraagd, of de gemeenten, die geld hebben geleend van het rijk, nu ook een lager rente-type krijgen toe gewezen. nu de staats-conversielee niDg blijkt geslaagd te zijn. Minister Oud heeft daarop ontkennend geant woord. Gemeenten, welke geld leenec van den staat, doen dat, omdat ze op de vrije geldmarkt haar crediet- waardigheid hebben ingeboet. Zulke gemeenten moeten, aldus in andere woorden de minister, moeten niet aan voordeeliger geld worden ge holpen dan de andere gemeenten, ten volle credietwaardig op de geld markt vermogen te bekomen. of andere nieuwe communistische jeugdcentrale in elkaar te zetten, zijn op last van den burgemeester van Laren, ondanks veler protesten, over de Duitsche grens geleid geboeid naar het schijnt en aan de Duit sche politie overgeleverd om een weinig benijdenswaardig lot tegemoet te gaan. Algemeen is men veront waardigd, dat de jongelui aan de Duitschers werden uitgeleverd niet over een andere grens zijn ge leid. Men acht het een aanfluiting van ods traditioneel en historisch asylrecht. Thans heeft een aantal vooraanstaande personen, van zeer onderscheidene politieke richting, zich tot de regeering gewend met het verzoek om voor de uitwijzing van vreemdelingen algemeene regelen te willen stellen, waarbij de band- having van ons asylrecht zooveel mogelijk is verzekerd. In de Limburgsche mijnstreek heerscht onrust door de voorstellen van de gezamenlijke mijndirecties om de loonen weer met 10 pet. te ver lagen. Er is onder de arbeiders een algemeene tendenz tot afwijzing van elke verdere verlaging. Een slecht land, waar het niemand goed gaat. De Philipsfabrieken schijnen te profiteeren van de eeoigs zins beter wordende conjunctuur het aantal arbeiders overschreed van de week. voor het eerst weer de 14000. Minister Verschuur heeft in Febru ari j.l. een commissie geinstalleerd, welke zou onderzoeken, in hoeverre de fabricage van aardappelvlokken als veevoer, ter vervanging van maïs ter hand genomen zou kunnen wor den. Het rapport is vrij gunstig uit gevallen. Normaal kunnen dergelijke aardappelvlokken niet goedkooper gefabriceerd worden dan maïsprijzen, maar nu de prijzen van granen kunstmatig op een hooger niveau worden gehouden, adviseert de com missie om voorloopig 12.000 H.A. aardappelen voor het gestelde doel te bestemmen. De aardappelvlokken- productie daarvan maakt de inperking noodig van den invoer van mafs met 70,000 ton. Voorloopig kan dit jaar één fabriek worden ingericht, in volgende jaren met meerdere uit te breiden. De kosten van den bouw worden geschat op f430.000. Reke nende, dat de fabriek in 5 jaar moet worden afgeschreven, ,komen de fabricagekosten op 42 cent per 100 Kg. aardappelen. Er zou evenveel steun benoodigd zijn als voor de tarweteelt wordt verleend, dus circa f 160 a f 200 per H.A. Het Larensche geval van uitwijzing van vreemdeliogeo blijft de gemoede ren bezighouden. Een aantal com munistische jongelui, uit Duitschland afkomstig en te Laren betrekkelijk in het geheim bijeengekomen om een Dinsdag heeft opnieuw een groote heidebrand gewoed op de Veluwe. Onder Oldebroek gingen 100 H.A. heide verloren. Gevaren van Grensverkeer. Men schrijft van de grens, dat de Duitsche douanen steeds strenger maatregelen treffen tegen den smok kelhandel van deviezen. Nu de voorschriften van gelduit voer streDger worden en de Duitscher maar 50 Mark mee mag nemen naar het buitenland let men nog veel zorgvuldiger op vreemdelingen die Duitschland verlaten naar Nederland. De economische toestand in Duitschland is den laatsten tijd niet gunstiger de nijverheid en handel lijden onder geriogen omzet. Het geld wordt kostbaar bijgevolg wordt men er gieriger op en slaat men aan de grens iederen vreemdeling me baviksblik gade. De minste verdenking van geld smokkel kan leiden tot arrestatie van den verdachten grenspaisant. Toch wagen meerdere handelaren het meer deviezen mee te nemen dan hun officieele formulieren toestaan. Wij meenen goed te doen nog maals tegen deze roekeloosheid te waarschuwen vooral wanneer men geregeld de grens overkomt. Men wordt in Duitschland, wan neer eenige verdenking op u rust, bespied. En wee hem, dieopheeter- daad betrapt wordt. Rooien cn vervoeren van vroege aardappelen. Ingevolge de desbetreffende crisis- besluiten en beschikkingen, is voor de vroege aardappelen o.m. bepaald: Het rooien en vervoeren van roege aardappelen door den ver bouwer is slechts toegestaan aan hem, die in het bezit is van een rooi- aanvoervergunning, welke ver gunningen worden verstrekt door de veilingeD, waaronder de bedrijven der verbouwers zijn geregistreerd namens en in opdracht van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale. Alle vroege aardappelen moeten worden geveild. Tot nader order mogen de vol gende soorten niet gerooid en ter veiling aangevoerd worden Eigen heimer en Bintje. Deze regelingen gelden slechts tot den lsten Augustus 1934 en uit sluitend voor vroege aardappelen, welker voorziening niet onder de werkingsfeer van de Nederlandsche Aardappelcentrale, maar onder die van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale valt. VENR*Y. 9 Juni 1934 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op 5 Juni 1934 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Gerard Leonard van Gassel, bakker, wonende te Venray-Veulen H 27a om een verlof A als bedoeld in artikel 38 der drankwet (staatsblad 1931, no. 476) voor de benedenvoorkamer van het perceel Veulen II 27a. Binnen twee weken na de dag- teckening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Venray 5 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Jacht en Visschery. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie verkrijgbaar zijn formulieren voor het aanvragen van visch- en jachtakten. Venray 4 Juni 1934. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt werden in totaal aan gevoerd 160 stuks t. w. Dragend vee 4-3; Vet vee 2?; Gust vee 8; Kalveren 2; Biggen 85. Handel slap. prijzen lager. Dragend vee van f 150 tot f 200. Gust vee van f 70 tot f 150; Vet vee 26 a 27 cent per pond; Biggen van f10 tot f12.50. Telefoondienst. Nieuwe aansluitingen 13 Venray, I. Min, Bosch w. Staats- boschbeh., Grootestr. 1. 25 W. Swaghoven, auto verhuring, café. Maas- heesche weg 15. 154 P. Schols, tabak, siga ren, Dir. Arbeidsbeurs, Schools Ir. 18. 155 Waterschap N. Limb. beken tenW. der Maas, Marktstr. 8. 157 Drs. F. J. M. Schmidt arts, St. Annalaan 2. 158 Wed. P. Schaeffers- Derksen, Sigarenmag. Paterstr. 30. 9 Blitter3wijk. J. Theeuwen, slager. 12 Wanssum, Landbouwbelang Pakhuis Haven. Vervallen aansluiting 3 Maashees, J. Rieter. Zilveren Priesterfeest. Maandag 11 Juni a.s. hoopt onze vroegere dorpsgenoot de Zeer Eerw. Heer P. Wijnhoven, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren door den Aartsbisschop van New- Orleans te St. Louis tot priestet werd gewijd. Z. Eerw. vertoeft reeds 30 jaren in de Vereenigde Staten en is thans Pastoor in Gretna. Op de Homdententoonstelling te Geleen behaalde V. Pyls met zijn Whippet een 1ste prijs Z. G. en 2 speciale prijzen; met een Foxterriei: 3e prijs G. en speciale prijs. P. Goumans, Molenhof behaalde met een Hollandsche Herder een 1ste prijs G. en speciale prijs. Aan 3 honden van „Kennel de Nachtwacht" werd de Kampioensprijs toegekend, n.l. aan Kuno van H, Sipman, Brinio van M. C. de Laat. en Wolf van F. H. Schoonderwalt. Deze laatste is afkomstig van Jan Vollebergh, alhier. Kinderen van Rotterdamsche Tertiarissen op vacantie by Ven- raysehe leden der Derde Orde, van 2 Aug.-29 Aug. 't Is bekend statistische gegevens zeggen 't ons en geneesheeren be vestigen het dat de gezondheids toestand van ons volk sedert 'n veertigtal jaren aanmerkelijk is ver beterd. Moedercursussen, consultatie- bureaux, verbetering van woning toestanden. voorziening van beter drinkwater, toezicht op levensmidde len en niet 't minst de kinderuitzen ding behooren tot de heilzame maat regelen, welke dit heerlijke succes tot gevolg hebben. Zij de kinderuitzendiog be oogt niet alleen 't herstel van 't zieke of verzwakte kind, maar heeft vooral ten doel de jeugd meer weer stand tegen ziekten bij te brengeD, haar vatbaarheid voor velerlei kwalen te verminderen, dus zieklen te voor komen. Al hebben ook vele kinderen van 't platteland uitzending noodig, toch is dit meer noodzakelijk voor de schoolgaande jeugd onzer groote steden. Zoo leven in Rotterdam, onze drukste haven- en handelsstad, kin deren, die buiten de schooluren zich binnenshuis, twee- of driehoog, moeten vermaken met broers en zusjes. De straal is daar voor 't spel immers te gevaarlijkI Deze kleinen missen niet alleen de heerlijkheid van 't buitenleven, waar ze naar harte lust, zonder gevaar kunnen dartelen en ravotten, maar ze ontberen vooral de zenuwsterkende, bloedzuiverende, frissche heide- en dennenlucht! Hun weg voert hen dagelijks door de rumoerige, benauwde eo benauwende

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1