De belofte. Provinciaal Nieuws MARKTEN Het katholieke Tweede-Kamerlid van der Weyden, die nauwe relaties heeft met landbouwkriDgen, vertelde dienaangaande in zijn rede bij de behandeling van het Landbouw crisisfonds o.a.: Een overzicht van de levens' verzekeringmaatschappijen leert anders. Het aantal executies is sinds 1928 verviervoudigd. Maar bovendien, dit aantal is niet in statistieken aan te geven en wel omdat bij deze statistieken geen rekening gehouden wordt met den stroom van stille executies die thans door het land gaat. Verder is het aantal faillissementen in den landbouw volgens de statistiek in het afgeloopen jaar met 100 pet. gestegen, tegenover 12 pet. daarbuiten. Dit is echter ook geen duidelijk beeld van den toestand, omdat talloozen het bedrijf overgeven zonder faillis sement, om dit uiterste onheil, faillissement, verlies van toekomst en goeden naam, te ontgaan en ook omdat een groot aantal wachten tot een opleving komt, om dan zonder verliezen te kunnen liquideeren. Het on redelijkste bij deze geheele situatie is nog wel, dat zij, die beter gesitueerd waren of een groot deel van hun schuld hebben af gelost of zeer voorzichtig hadden gekocht, thans de grootste kans loopen om te worden afgeslacht, omdat men daar het minste verlies heeft te lijden. Dit lot treft niet alleen hen, die met de rente betaling ten achter zijn! Van nabij weet ik gevallen, waarin hoogst respectabelen land- en tuinbouwers, die nog steeds cp tijd betaalden, zij het vaak met hulp van derden, de hypotheek is opgezegd, omdat de overwaarde niet meer voldeed aan de reglemen taire voorschriften van de be treffende bankinstelling. De Volksvertegenwoordiging heeft door de volmacht aan den Minister van Economische Zaken blijk gegeven, dat men zeer ernstig streven wil naar verbetering van het bedrijfsleven. Laat men dan toch echter ook begrijpen, dat, wanneer van den consument een offer wordt geëischt in den vorm van accijns, wanneer de verpachter wordt verplicht om met een lagere pacht genoegen te nemen dan was overeengekomen, dat het dan toch alleszins billijk is, om den hypolheekgever te dwingen om wat te schikken. Anders is het gevolg, dat het heele Neder- landsche volk schatplichtig wordt aan het hypotheekkapitaal. Deze zelfde spreker heeft ook met kracht aangedrongen op een stevig ingrijpen in de hypotheekver houdingen Aandeelhouders ontvangen in een slecht jaar niets, worden er onherstelbare verliezen geleden, dan is het dit kapitaal, dat de verliezen draagt. In den land- en tuinbouw wordt dit verhaald op een kwart of op een tiende van het kapitaal, n.l. op het bedrijfskapitaal van den ondernemer. Het altijd rente eischende hypotheekkapitaal in den land- en tuinbouw eischt zijn deel, tot de boer of tuinder, vaak ook zijn familie, totaal zijn uitgeschud. De normale verplichtingen, bij hypotheekakte aangegaan, zijn niet veranderd, maar de waarde van het geld is sedert 1928 tegenover die goederen in het algemeen met 100 pet., gestegen. Hier te lande schijnt nog geen verantwoordelijk Staatsman te zijn, die een binnen zekere grenzen te beheerschen devaluatie van ons ruilmiddel zou durven aanprijzen. De Regeeringen van bijna 48 landen hebben den gouden standaard losgelaten, gedwongen of vrijwillig. Zij zijn gezwicht voor de steeds meer opdtingende moeilijkheden of voor den aandrang uit het bedrijfsleven. Ik zal niet zoo onbescheiden zijn.' als het jongste lid van de Kamer te meenen, dat mijn meening de eenig juiste is, maar dit wil ik wel zeggen, dat saneering van ons ruilmiddel op de huidige goud- waarde misschien voorloopig ver blijdend mag zijn voor een deel van het volk, maar zonder nadere maatregelen voor de debiteuren beteekent het voor hen onher roepelijk de afslachting. Een verbintenisrecht, dat mede brengt, dat de debiteur, om van zijn verbintenis bevrijd te worden twee of driemaal zooveel moet leveren als bij het aangaan van die overeenkomst, deugt naar mijn overtuiging niet. Wanneer dan ook de Neder- landsche Regeering meent, den gouden standaard te moeten blijven handhaven en meent, dat dit kan. waarbij dan de wan verhouding tusschen schuld en goederenprijs blijft gehandhaafd, dan zal zij, naar mijn overtuiging althans, moeten komen tot her ziening van het geheele schulden- vraagstuk. Het is de vloek van dit deflatie- tijdperk, dat de credit-saldi steeds hun volle normale gewicht blijven behouden en dat de verkoop van producten en goederen steeds meer een dubieus karakter draagt. Wie zich enkele jaren geleden, zegge 4 of 5 jaren geleden, met zijn rechten of vorderingen heeft vastgelegd in een bepaalde geld som, dacht daarbij toch zeker aan een bepaalde hoeveelheid goederen. Nu is het art. 1793 van het Burgerlijk Wetboek, dat de on veranderlijkheid van die geldsom onder alle omstandigheden vaststelt naar mijn overtuiging bruikbaar in tijden van normale fluctuaties van de indexcijfers, maar bij een zoo algemeene aftakeling van prijzen van producten en goederen als wij thans beleven, waarbij voor hetzelfde bedrag als ten tijde van 't vaststellen van die rechten en vorderingen twee- of driemaal zooveel goederen moeten worden geleverd, worden, naar mijn gevoelen althans, de crediteuren, in goederen gedacht, op hemel tergende onmenschelijke wijze be voordeeld en hun wettelijke weer- looze debiteuren even verschrik kelijk benadeeld. Minister Colijn heeft in zijn antwoord echter wederom iederen aandrang tot devaluatie en tot aan tasting van particuliere verbintenis sen beslist afgewezen. Doch gelukkig zal er dan toch een correctie aan gebracht worden op het laatste systeem, dat dan overblijft, uitzieken. Het ontwerp inzake het excecutie- recht zal daarin moeten voorzien. Zoo ziet meD, dat ook bij onzen Minister president de natuur sterker is dan de leer. Want zijn redenee ringen inzake het hooghouden van onze credietwaardigheid door het ongerept laten van hypotheekver bintenissen pleit feitelijk ook tegen dit komende ontwerp. We kunnen echter niet anders dan verheugd zijn over deze incon sequentie. Onbekend is nog, hoever het ontwerp inzake het executierecht zal gaan. Het tast ook zeker de on rechtvaardigheden, door den heer van der Weijden geschetst, niet in den wortel aan. Maar we mogen al blij zijn, dat er tenminste iets gebeurt in dit opzicht. SPELLING. f Minister Mr. Marchant houdt er van, een knoop door te hakken. Hij is daarom een aantrekkelijke figuur in de Nederlandsche politiek, welke over het algemeen langzaam is in hare beweging en in het breDgen van oplossingen. Zoo'n knoop, waarop hij zijn krachten beproeft, is de spelling van de Nederlandsche taal. Ontwarbaar achten we dezen niet zoodat hij vroeg of laat wel zal moeten worden doorgehakt. Minister Marchant was met- de vereeniging der Kollewijnianen in een schuitje gekomen. Er was een overeenstemming bereikt, welke van de vereenvoudigers een enkel offer vroeg, maar hun toch zeer ver tegemoet kwam, o.m. in de kwestie der afschaffing van de buigings n. Men zou langzamerhand hebben verwacht, dat de rest van hen, die de Nederlandsche taal gebruiken, door de propaganda der vereen voudigers eindelijk zoo murw was geworden, dat men „om van het gezanik af te komen" zich maar bij een ministerieele beslissing zou neer leggen. Tijdschriften en dagbladen, waarin in reeksen van artikelen de kwestie bevochten werd en meermalen nog al heftig werden er niet aantrekkelijker op, om van de disputen maar te zwijgen. In de scholen is de spelling langzamerhand zulk een chaos geworden, dat eeD spoedige op lossing hoogst gewenscht is. Maar de algemeene overeenstem ming blijkt er nog lang niet te zijn Verschillende vereenigingen en bevoegden, die bij het totstand komen van het compromis niet gehoord zijn, beginnen zich nu het meenens wordt te weren. Ook in Vlaanderen kwam tegen stand en waar de Nederlandsche taal niet met de politieke grenzen van het land ophoudt, heeft mea ook daar zeer zeker recht van spreken. Vooral het verdwijnen der buigings-n vindt tegenstand. Minister Marchant is daarom met zijn besluit om al met September een nieuwe spelling in te voeren, in dit geval wat al te voortvarend geweest. Hij had meer taaldeskundigen en taalgebruikers moeten raadplegen of gelegenheid geven hun meening te te zeggen. Want de nieuwe spelling moet zooveel mogelijk met algemeene instemming tot stand komen. En wie geraadpleegd wordt, is eer tot een compromis over te halen dan iemand, dien men links liet liggen, zooals b.v. met de Vereeniging van Letter kundigen het geval is geweest. We hebben hier voor een aanzien lijk deel te doen met een kwestie van gevoel en smaak. Velen die in de spelling van de Vries en te Winkel grijs zijn geworden, moeten zich zelf overwinnen om een artikel of ook maar eenige zinnen in de vereen voudigde spelling te lezen. Daarom hebben de Nederlandsche dagbladen tot nu toe slechts zeer sporadisch artikelen in vereenvoudigde spelling opgenomen. Wanneer zij het deden, op uitdrukkelijk verlangen van den schrijver, dan hebben zij dit gewoon lijk, als een verontschuldiging, er bij gemeld. Andere vereenvoudigde stuk ken werden gewoonlijk eerst in meer gangbaar Nederlandsch .„vertaald." We hopen echter, dat onze dag bladen, wat er ook moge gebeuren, zich bij de beslissing, die eenmaal komen zal, zullen neerleggen. Anders wordt de spellingellende nog veel grooter dan ze nu al is. Men denke maar eens aan de jeugd, die op school een nieuwe spelling zou leereo, maar in de dagelijksche lectuur van het nieuwsblad de oude gevolgd zou zien, welke ze niet kent. Een compromis houdt in, dat beide zijden offers brengen, in dit geval dus de veieenvoudigers en de hand havers. En men moet daarbij een middenweg zien te verkrijgen. We gelooven niet. dat ooit op één oogenblik in de spelling onzer taal zooveel veranderd is als de minister thans blijkt voor te staan. Een meer geleidelijke wijziging ware gewenscht, zooals zich eerstijds ge woonlijk voltrok zonder ministrieele beslissingen. De vijftigjarigen en ouderen van heden hebben in hun jongen tijd nog eenen, later een leeren schrijven. Die uitgang, evenals de komma, zijn langzamerhand ver dwenen. Zoo zullen zich mettertijd andere veranderingen voltrekken, al gaat dat niet zoo gemakkelijk als in vorige eeuwen, nu de Nederlandsche taal in woordenboeken en in het keurslijf eener spraakkunst zoo stijf is vastgelegd. Laten we hopen op het gezond verstand van minister Marchant, die den knoop wil doorhakken, om het Nederlandsch sprekende volk van een netelige en lastige kwestie af te helpen. Hij zal echter mzieD, dat hem dit niet lukken zal, wanneer hij niet in verder overleg gaat treden. Het gaat iets beter, mevrouw... Werkelijk, dokter7 vroeg de moeder aarzelend. De koorts is be Jaard en het slijm aan den eenen longtop begint los te raken. Doorgaan maar met baden van 27 graden, 's morgens en 's avonds een mosterdpleister, en dan... streng dieet. Laat den kleine meer in zittende dan in liggende houding... De vader deed den dokter uitgeleide en vroeg hem in de gang Wat denkt u er van De dokter talmde eenige oogen blikken... uit medelijden. Ik heb u zooeven immers ge zegd. Jawel, maar ik wil de werkelijke, de volle waarheid weten Om mij dan mijn antwoord kwalijk te nemen volstrekt niet Ik ben een man, ik ben de vader... ik kan, ik wil alles weten U wilt het dus beslist Ja! Welnu, uw kind is verloren... Terwij! de dokter langzaam de trap afging, hield de ongelukkige vader zich vast aan de leuning, terwijl hij een gevoel had, alsof alles, muren, deuren, trappen, als een doodendans rondom bem heendwarrelde. Het was een heerlijke Aprilmorgen, waarop alles het leven en de lente bezong. De glinsterende knoppen aan de boomtakken in de laan open den zich halverwege en de lieflijke zonnestralen huppelden naar den kleinen zieke op zijn bedje om hem te kussen. Bij zulk prachtig weer sterft men niet 1 riep de moeder uit, nu de dokter haar weer moed had in gesproken en zij wierp zich voor de wieg op haar knieëa neder. Toen wilde ook de vader bidden, zonder eigenlijk te weten, wat hij zou zeggen. Hij is een onberispelijke wereldling, die echter aan alles twijfelt en sedert zijn zestiende jaar zijn geloof heeft laten varen en toch zijn er oogenblikken, waarin het bidden zoo goed doet, dat zelfs de hardnekkigste ongeloovige het met een zekere jaloerschheid gadeslaat. Toen hij nu zijn vrouw in haar onmetelijk verdriet zoo met God zag spreken, sloot hij zich bijna instinct matig bij haar aan. „Wanneer twee of drie in Mijnen Naam den Vader om iets zullen bidden, zoo zal het hun gegeven worden," heeft Christus gezegd. En nederknielend voor het klein ivoren kruisbeeld, dat als een schutse over het wiegje heenboog, smeekten de beide ouders gezamen lijk „Mijn God, als het mogelijk is, laat dezen kelk dan aan ons voorbij gaan.... In deze oogenblikken voelde de vader er behoefte aan, den goeden God een onderpand te geven, zich zelf iets op te leggen. -r Als mijn kind weder geneest, beloof Jk U... En in zijn geest zocht hij iets, dat hij zou kunnen beloven.... iets moei lijks, iets waarvoor hij zich geweld moest aandoen en dat geschikt was de zondige onverschilligheid van een geheel verleden eenigermate te ver goeden. En met verheffing van stem zeide hij Vrouw, als mijn kind weer beter wordt, zult ge gelukkig zijn... ik zal... ja... met dit jaar te beginnen, zal ik mijn raschen weer houden! Den volgenden dag trad de dokter, die niet meer twijfelde aan den dood van het kind, op den portier toe, alvorens de trap op te gaan. Wel De nacht is goed geweest. Het kindermeisje zeide zelfs vanmorgen, toen het melk ging halen, dat het kindje veel beter is. Onmogelijk...1 Ja, et is nfemand in huis, die het kan gelooven... Dat kan ik me voorstellen En toch viel er niet aan te twijfe len een dag of tien later zag men in het Luxemburgpark, op een mooien lentedag, een heel klein, zwak knaapje, erg bleek, maar met een paar groote, blauwe, zeer levendige kijkers, die het gouden zonlicht schenen in te zwelgen en de lente toe te lachen. De vader vergezelde het en was nog geheel onder den indruk van den angst der laatste wekeD, een aDgst, die hem bijna van het verstand beroofd had... zoo verried ook, gelijk hij zich diets maakte, de belofte, welke bij gedaan had, zijn gemoeds toestand...; wat 'n onzinnige beloftel O, die kinderen!... Welke macht bezwijkt nier voor hun zwakheid... Maar het schrikbeeld was eindelijk voorbij nu kon het verstand weder medespreken. In de volgende dagen begon de vader zijn belofte te wikken en te wegen. Vooruit zette hij de gedachte zijn belofte heel eenvoudig en zonder meer te gaan vervullen, gewoonweg op zij... Hij, ter Communie gaan Hij, een ontwikkeld man Een man in Staatsdienst Een professor aan de Hoogeschool Kom, kom, zoo'n belofte kan niet geldig zijn En vervolgens Een belofte verplicht alleen onder voorwaarde, dat zij met volle vrijheid en in koelen bloede gedaan is. Destijds, in den doodsangst voor het leven van zijn kind, was ik mijn zinnen kwijt dat is zoo klaar als de dag ik was bepaeld suf, half gek van angst Wat ik dus in dien akeligen toestand beloofd heb, kan nooiernst geweest zijn dar is allemaal van nul en geener waarde. Alleen om zijn goeden wil te toonen, zoo dacht hij, wilde hij wel iets doen, ofschoon hij er zich niet verplicht toe rekende. Wat zou hij doen Aalmoezen geven Aalm jezen zijn nooit kwaad en zij konden heel goed het Paaschhouden vervangen.... Van dien dag af hadden alle bedelaars, die hij tusschen de Rennes- straat, de Sorbonne en het Luxem burg park, ontmoette,een buitenkansje want het waren louter blanke zilver stukken, die in hun steeds eopende handen vielen. Op Palmzondag betaalde de professor zijn palmtakje met een tien frankstuk. een courant met tien sous, en zijn bediende kreeg veertien dagen lapg fooien, zooals hij nooit had durven droomen. En toch, in de laatste week van den Paaschtijd kwelde hem een voort durende onrust hij had nu eenmaal beloofd Paschen te zullen houden.... Wie weet, misschien moest hij zijn belofte toch vervullen... Aan wien had hij de belofte gedaan?.. Aan God Ja, maat aan een God ge loofde hij nu niet meer 1... Maar moest hij dan tenminste niet in een biechtstoel nederknielen, een akte van goeden wil verwekken... aan den priester de verantwoordelijkheid overlaten van hem op zijn weg weer houden te hebben... En dan hij in de kerk, en op zijn knieën In de Saint Sulpice, midden onder het volk? Wat zouden de vrouwen van zijn collega's aan de Universiteit wel van hem denken Neen hoor, als men pas 32 jaar is, maakt men geen sprongen a la Coppée. Niettemin kwam bij toch den laat- sten Zondagochtend, door onrust gedreven en door besluiteloosheid gefolterd, nog nuchter zijnde naar de kerk.... Wie weetAls de gelegen heid eens gunstig was De in nemende gestalte van een geestelijke. Een ledige zijkapel... Maar plotseling steeg er midden in de kerk een laat ste opwelling van weerzin in hem op, de laatste aanval van lafheid neen, het is onmogelijk dat zou toch al te gek zijn 1... men zou hem uitlachen Hij keert zich om, verlaat de kerk, en, om ineens een einde aan de zaak te maken, gaat hij een banketwinkel binnen, verorbert het eerste het beste gebakje. Nu is hij niet meer nuchter, en die doodénde besluiteloosheid is voor goed overwonnen. Terwijl hij zijn handen afwischt en de voorbijgangers gadeslaat, ziet hij zijn Johan, den aardigen, blonden kleine, aan de hand van het kinder meisje, naar zich toekomen. Het kind ziet hem verheugd aan en roept „Papa..., lieve papa... hij is..." De kleine kon zijn woorden niet voltooien. De melkwagen van een melkboer kwam in volle vaart de Rennesstraat uit en ging over het kind heen nog voor de arme kleine den tijd had een voet te verzetten, hadden de zware wielea zijn borst ingedrukt. De wagen verwijderde zich ratelend en zoo snel mogelijk naar het Mont-Parnasse, om te ont komen aan den volksoploop, die zich aanstonds om het bebloede, stuip trekkende lichaam begon te scharen. De vader verroerde zich niet van zijn plaats. Eenige kennissen werden hem gewaar en boden hem aan, hem naar huis te geleiden maar men moest geweld gebruiken, om hem naar zijn woning te brengen. Tegenwoordig houdt men hem algemeen voor krankzinnig, want ieder oogenblik houdt hij midden in het gesprek stil eo herhaalt steeds dezelfde woorden, terwijl hij de aan wezigen met starre oogen aanblikt Mijn zoon dien heb ik ver moord. Maar u weet toch wel, dat 't een melkwagen was? Ik zeg, dat ik het heb gedaan. Ik zal het, geloof ik, toch wel beter weten dan u 1 VENRW, 26 Mei 1934. Laatste busliclitingen ten Postkantore. Bij den zomerdienst der Spoor wegen zijn de laatste buslichting^n ten postkantore Venray, geregeld als volgt 6 10 v. Noord- en Zuid richting 10.00 v. idem 3.40 n. Noord-richting 5.30 n. Noord- en Zuid-richting, tevens aansluiting op de nachtpost treinen 9.10 n. Noord- en Zuid-richtiog. Benoeming Directeur der Stoomzuivelfabriek. Zaterdag had alhier de benoeming plaats van een nieuwen directeur der Stoomzuivelfabriek „Venray". Er waren een 50 tal sollicitaties binnengekomen. Benoemd werd de heer Muller, thans directeur der stoomzuivelfabriek te Beugen. De tegenwoordige directeur, de heer F. Verkley, zal per 1 Septem ber a s. den dienst met pensioen verlaten. Vanaf de oprichting, ongeveer 30 jaren, heeft de heer Verkley aan het hoofd dezer groote inrichting ges'aan en steeds zijn beste krachten gegeven aan de fabriek en de landbouwers. Het behoeft niet gezegd te worden, dat er in dit tijdsverloop veel ver- anderd is. Hethaaldelijk is de fabriek itgebreid, gemoderniseerd enz. Moge de heer Verkley nog vele jaren van zijn welverdiende rust kunnen genieten. Gecommitteerden eindexamen kweekscholen. De minister van Onderwijs heeft aangewezen bij de in 1934 af te nemen eindexamens der kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de eerste hoofdinspectie als ge committeerden Groep 17. F. Hoen, Roermond, mevr. M. Nuyens-Hermans, Venray ir. J. Timmermans. Roermond mej. A. Steinmeijer, Roermond (nutt handw.) plaatsverv. J. Jans, Venlo; A. Schrijnen, Venlo voor de bijz. kweekscholen te Reuver, gem. Beesel, Maasbree Blerick en te Venlo. Examens verpleging Zenuw- en Zielszieken. (Ziekenverpl. diploma B 12 can didaten. Geslaagd de Zusters A. A. den Brok M. J. H. F. Clabbers W. J. Hameleers A. M. A. W. KemmeTh. A. Kerkhoff M. A. Linthorst P. J M. Luypen; J. M M. Pee'ers; M J V. Sweels- sen K. Thelen J. M. W. Ver- kooyen M. A. Welsing. Duivensport. Zondag nam de Postduiven vereeniging „De Zwaluw" deel aan 't kringconcours „De Peel". De prijzen werden behaald als volgt le en 24e P. Manders. Venray 2e en 12e J. Thielen, Sevenum 3e Geurts, Sevenum 4e, 5e, 9e. 18e en 45e J. Kusters, Venray 6e, 26e en 42e Gebrs. Rutten, Wanssum 7e G. Vissers, Wanssum 8e, 39e en 49e St. Servaas, Venray 10e en 54e Gebrs. Hendriks, idem 11e en 14e Berthams, Deurne 13e en 17e P. Kersten, Venray 15e eD 25e G. v. Dijck, idem 16e Van Leijsdonk, Deurne 19e en 21e H. Strijboscb, Venray 20e, 31e, 33e en 35e W. Goossens, Deurne 22e L. Coopmans, Veoray 23e Jacobs, Sevenum 27e en 51e Berkens, Deurne 28e en 36e G. Janssen, Venray 29e en 53e J. Verstegen, idem 30e J. v.d. Kerkhof, Deurne 32e en 41e P. H. Janssen, Venray 34e J. v. Rijt, idem 37e H. GoerteD, Deurne 38e P. Janssen, idem 40e en 43e J. Goumans, Oirlo 44e Lenske-s, Sevenum 46e Vullings. Sevenum 47e Gebrs. Spee, Venray 48e E. Vermeulen, idem 50e en 52e J. Vermeulen, idem 54e G. v.d. Putten, idem Eerste prijs, beker, gewonnen door P. Manders, Venray. Eere* prijs, beker, voor aangewezen duif, geschonken door den heer La Porte uit Amsterdam, werd gewon nen door J. Kusters, Venray met 9e prijs. Los 6 uur. Aankomst eerste duif 12—5—49. Laatste duif 12,43. Van de wedvlucht Solre waren de vorige week de volgende prijzen vergeten 3e, 5e, 10e, 20e, 25e, 36e en 37e Goumans, Oirlo 6e en 15e P. Manders, Venray Paardensport. In het bijzijn van vele autoriteiten werd Maandag te America de per manente paardeosportbaanderRuiter- club America met eenige plechtig heden geopend De prijzen werden behaald als volgt Harddraven Landbouwpaarden. B. T 1500 Meter 6 deelnemers 1. G. Thielen, America 2. M. Friezen, Castenray Harddraven Middelklaspaarden. 1800 Meter; 18 deelnemers 1. Rambachs,- Castenray 2. Dings, Castenray 3. Janssen-Peeters, Meideraio Rennen B. T. 7 deelnemers. 1200 Meter. 1. J. Thielen, America 2. P. Kleuskens, America 3. G. Thielen, America Rennen Middelklaspaarden. 1800 Meter. 15 deelnemers 1. Sonnemaas, Sevenum 2. Strijboscb, Castenray 3. Nabbeo, Sevenum 4. Smulders, America Hindernisrennen alle rassen. 1200 Meter. 12 deelnemers. 1. Janssen-Peeters. Melderslo 2. Lucassen, Sevenum 3. Bouten, America 4. Vullings, Melderslo Eerstvolgende rctraiten op Manresa te Venlo. 26—29 Mei Heeren vaa den Mid denstand. 29 Mei—1 Juni Leden van den Boe renbond. 2—5 Juni Tegelen— Steyl. 58 Nijmeeg. Middenstand. 8—11 Leden van Sportver. 12—15 Middenstand v. Venray en omstreken. 1619 Credo Pugno. 23—26 Heeren Middenstand. 30 Juni3 Juli Nijmegen, par. Krayen- hofiaan en Theresia. 3 6 Juli Werkloozen Helmond. 7—10 Heeren Ambtenaren. 14—17 Heeren van de St. Vit> centius vereeniging. 19—22 H. H. Handelsreizigers. 24—27 Jonge mannen van Den Ilaag en Amsterdam. 28—31 Eindhoven. Branden. Maandagnamiddag is te Arcen (L het café met woonhuis van den heer L. Peuten aan den Rijksweg aldaar tot den grond toe afgebrand. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen van een bijgebouw ont staan en breidde zich tengevolge van den feilen wind zeer snel uit. De bewoners, die zich met enkele gasten in het 'café bevonden, hadden nog niets van het vuur bemerkt en moesten door voorbijgangers gewaar schuwd worden. In allerijl heeft men nog het grootste gedeelte van den inboedel gered. Het woonhuis met bijgebouw en café brandden tot den grond toe af. De schade is aanzien lijk doch wordt door verzekering ge dekt. Opheffing stoomtram Weert Belgische grens. De gemeenteraad van Weert be sloot tot opheffing van de stoom tram WeertBelgische grens onder bepaalde voorwaarden door de gemeente Stramproy gesteld en welke o.m. inhouden, dat de gemeente Weert aan Stramproy een som van f 5000 betaalt. De gemeente Weert werkt mede aan de tot standkoming van een autobusdienst van Weert naar Maeseyck en zal daarin 76 pet. van de kosten bijdragen minstens tot het jaar 1940, het jaar, waarin de con cessie van de tram ten einde loopt. Nieuw zwembad te Helmond. Op tweeden Pinksterdag werd te Helmond een nieuw zwembad ge opend. dat in werkverschaffing is uitgevoerd. Het is gesplitst in twee afdeeliDgen, een voor mannen en een voor vrouwen. Voor wedstrijden kunnen de twee diepe baden tot één worden samengetrokken en heeft men de beschikking over een baan van 52 meter. In totaal heeft het bad f 96000 gekosl, waarvan f 49000 aan arbeidsloonen. Onderzoek naar het Lutinegoud. Naar de Msb. verneemt, is de nieuwe LutinetoreD, welke is ge bouwd bij de Fa. Jonker in de Groote Bickersstraat te Amsterdam van daar vertrokken op weg naar het Lutineterrein nabij Terschelling. Zooals gemeld, gaat de tocht via de Oranjesluizen over het IJsselmeer naar Harlingen en vandaar Terschelling. Men hoopt, na aankomst van den toren, zoo spoedig mogelijk met de berging van het Lutine-goud te kunnen beginnen. Twee personen verdronken. Dinsdagmorgen om kwart over elf reed een auto, bestuurd door den heer J. J. Huyssen de Koeyer, ver moedelijk doordat deze onwel is geworden, in het kanaal dat Ter- neuzen met Gent verbindt. De heer Huyssen de Koeyer en zijn naast hem zittende zwager, de heer J. de Mul, beiden woonachtig in Terneuzen, verdronken. De heer Huyssen was lid van den gemeenteraad van Terneuzen. Beide heeren waren gehuwd. In den na« Pinkster Zondal chemsche Veetc uit de richtlngji thuishoorend, u de Lek geredeü Twee der iff zwemmende ff beide andere, v beiden wonee leven zijn gel huwd, Brouwev; kinderen, ter£< heeft. Ook de |e huisvader, de k van dertien kinj Zeven arljv nf{< Maandagmidi broken in de Helmond. De een schuurtje, i 79, hetwelk be familie Notenji wind aangewabr zich in eokele n een zestal aati Het vuur vondl gretig voedsel.a vervolgens o\r zeven arbeiden ontwikkeling n de Helmond® met groot ma aan den aat moest binnera. moesten zich ri stellen. Slechtsi een deel van b Het blok vn van vijf en 11 uitgebrand. Verscheidene oogenblik, data; thuis. Alle bewonre verzekerd. In de schuud werden een ct een motor eei geworden. Hoe de fcn nog niet vast. Van de zevif hebben er vje dakloos gewoi Venray Woensdag 6 Juni Horst Maandag 4 Juni Guyk Dinsdag 5 Juni Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.770.00C eieren. Groote eieren van f 2.— tot f 3.70 Kleine eieren van f 1.60 tot f 1.90 Eendeneieren van f2.— tot f 2.60 Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 6.500.000 eieren. Kippeneieren van f 1.55 tot f 3.60 Eendeneieren van f 2.20 tot f 2.90 houdt iederetft van half 11/ 5 uur Z1TL

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6