i Steeds knoeiers. Gemeenteraad Provinciaal Nieuws Gemengiei Spoorweg en auto. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot in stelling van een verkeersfonds, be handelen de ministers van Waterstaat en van.. Financiën ook nog meer afzonderlijk de verhooging van de belasting op motorrijtuigen. Aan de hand van cijfers betoogen zij, dat h.i. niet kan worden gezegd, dat de nieuwe druk. welke wordt opgelegd, van dien aard is. dat daarvan voor het bedrijfsleven een groote terugslag behoeft te worden gevreesd. De verhooging kan niet worden be schouwd als een crisismaatregel. Zij zal gehandhaafd moeten blijven, zoolang de herziening van de ver deeling der voor wegenverbetering beschikbare gelden en de wijziging van het stelsel der heffing niet plaats heeft gehad. Hoewel niet ontkend wordt, dat het auto-verkeer ten opzichte van het spoorwegvervoer in verschillende gevallen ook aanvullend en stimu- leerend werkt, mag niet uit het oog worden verloren, dat in de laatste jaren in sterke mate een groot afstands vervoer met motorrijtuigen voor personen en goederen tot ontwikke ling is gekomen, dat met het spoor wegverkeer sterk concurreert, een concurrentie, die zich, naar gelang van de verbetering van het wegennet, ook door het maken van speciale autowegen, voortschrijdt in toe nemende mate zal doen gevoelen. En ook op kleine afstanden wordt wegens de hand over hand toenemende verbetering van bestaande en aanleg van nieuwe rijwielpaden het rijwiel verkeer zoo sterk bevorderd, dat het aan vervoersbedrijven, welke op het kleine afstandsverkeer mede zijn in gesteld, stijgende concurrentie aan doet. Het wordt daarom niet onbillijk geacht het rijwielvervoer te treffen met een zeer kleiDe belastingver- hooging, waarvan het dragen wordt vergemakkelijkt, nu de rijwielen zoo belangrijk in prijs zijn gedaald. Het is niet de bedoeling, de ver voermiddelen, die van den gewonen weg gebruik maken, te laten betalen voor de concurrentie, welke zij aao spoor- en waterweg aandoen, doch het wordt wel billijk geoordeeld, dat die vervoermiddelen betalen voor het verschil aan gebondenheid, dat zij door hun vrijheid thans nog genieten boven anderen. De schade, welke het motorverkeer wegens dat verschil den spoorweg toebrengt, kan momen teel op belangrijk meer dan 9 mil- lioen worden gesteld. Het ligt in het voornemen van den minister van Waterstaat, een wijziging voor te stellen inzake de wegeD, welke ten laste van het Verkeersfonds móeten worden aan gelegd en verbeterd en daaronder ook te begrijpen sommige gemeente en waterschapswegen. De belangen van het platteland zullen daardoor beter dan voorheen behartigd worden en dus door oprichting van een Verkeersfonds niet in het gedrang komen. Ten aanzien van de spoorweg tekorten na het jaar 1920 merkt de regeering op, dat zij wel den omvang van kapitalen hadden, maar geen kapitaalsuitgaven waren. Zij bedroegen globaal over 1921 33 millioeo; over 1922 30 millioen; over 1923 22 millioeo; over 1931 2 i/t millioen en over 1932 17 millioen gulden. De spoorwegen hebben in den tijd van hun ontstaan aan het verkeer, dat voor hen heeft moeten plaats maken, geen vergoeding betaald. Dit is ook begrijpelijk, als men bedenkt dat de verkeerstoe- standen toen wel geheel anders waren dan tegenwoordig. Het verkeer heeft juist door de spoor wegen een ontwikkeling kunnen krijgen, welke vooral wat de snel heid aangaat van diligence en trek schuit onmogelijk verwacht kon worden, terwijl heden spoorweg >n en motorverkeer vooral in snelheid als gelijkwaardigen, als werkelijke concurrenten moeten worden be schouwd. Bovendien heeft zich de vervanging van de oude verkeersmiddelen door de spoorwegen veel geleidelijker voltrokken. Wanneer de luchtvaart zich ontwikkelt tot een winstafwerpend verkeer, dat andere verkeersmiddelen welke niet gemist kunnen worden voor de gemeenschap, sterk be nadeelt, zal eveneens overwogen moeten worden, dat verkeer met vergoedingen te belasten als thans voor het motorverkeer wordeu gevraagd. Voor rijwielen met hulpmotor, welke in het weggebruik soortgelijke plaats innemen als een motorrijwiel en waarvan in de toekomst ruimer gebruik wordt verwacht, schijnt een belasting volgens het tarief, zooals dat thans bij Nota van Wijziging is veranderd, niet onbillijk. Om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor de bezorg- driewielers uit de verhoogde belasting worden gevreesd en welke den ministers ook uit adressen bekend werden, is bij Nota van Wijziging in het wetsontwerp een tarief wijziging opgenomen. er in gesmeed of gemetseld. Lisebelh had het gevonden Ze zou alles in haar voorschoot bergen. (Wordt vervolgd) Malversaties by de Crisis- Varkenscentrale. Zaakvoerders bevoordeelen zich ten koste van de mesters. Bij de Crisisvarkenscentrale zijn in den loop van deze maand ernstige onregelmatigheden aan het licht ge treden. die tot het ontslag van een aantal zaakvoerders hebben geleid. Enkelen hunner zijn vrijwillig heen gegaan, anderen is hun betrekking opgezegd. Zij maakten zich aan misbruik van vertrouwen schuldig, terwijl sommigen vermoedelijk valsch- heid in geschrifte hebben gepleegd. Ten aanzien van deze laatsten is een vervolging van justitiewege niet uitgesloten. De „Telegraaf" deelt hierover het volgende mee De zaakvoeders zijn er mee belast de zoogenaamde regeeringsvarkens op te koopen. De mesters, de boeren dus, mogen een bepaald aantal var kens houden. Deze kunnen zij aan de varkenscentrale verkoopen, tegen een prijs die den prijs op de vrije markt met ongeveer vijf cent per pond overschrijdt. De bedoeling van de wet is, de boeren te helpen. Wat gebeurde nu echter Bepaalde zaak voeders kochten niet van ....de boeren, maar van één bepaalden boer. Deze was een... familielid of strooman van hen. Feitelijk leverden zij dus hun eigen varkens aan de Centrale en maakten daarvoor den hoogeren prijs. Nu schrijft de wet voor dat een mester maar acht varkens mag verkoopen. De zaak voeders legden deze bepaling zoo uit, alsof er stond telkens acht. Zoo gauw de acht varkens geleverd waren, kochten de stroomannen er weer acht. Zoo ging het spelletje door en de winst vloeide in de zakken van de ambtenaren der varkenscentrale. In een streek van ons land heeft een zaakvoeder op die wijze niet minder dan de helft, van alle aan de regeering geleverde varkens ge leverd 1 De boer voor wie de steun is, komt niet aan bod. Hij moet zijn varkens maar op de vrije markt zien kwijt te raken. Hij durft er ook niet te veel over te spreken, daar de meeste zaakvoeders varkenshandelaar zijn. En van dezen is hij afhankelijk. De ambtenaren van de varkens centrale staken dus niet alleen zelf den steun van de koeren in hun zak, doch knevelden de landbouwers ook. Bij dit bedrijf hebben zij flinke winsten gemaakt. Op nog andeie wijze benadeelden zij de boeren. Zij zeiden tegen een mester, die gaarne varkens voor de centrale leverde dat is goed de centrale zal wel koopen. De tijd verstreek echter de centrale, in de persoon van den zaakvoerder kocht niet. De mesters werden on gerust, zij wilden graag van hun dieren af. Op dat oogenblik kwam de zaakvoerder, die hun mededeelde: dat kan nog wel een heelen tijd duren, met dat koopen door de regeering De boer antwoordde de varkens moeten weg. Nu goed dan, zeide nobele zaakvoerder, ik zal ze zelf koopen. Maar tegen den prijs op de vrije markt. De boeren die varkens kwijt wilden, gingen op dit aanbod in. De zaakvoerders kochten zelf de varkens. Met den meesten spoed expedeerden zij die dieren echter als... regeerings varkens. Nu konden zij de dieren plotseling wel als zoodanig leveren. Zij ontvingen van de regeering den hoogeren prijs, betaalden den boeren den lageren marktprijs en staken het verschil, vijf cent per pond, zelf in den zak. Óp een varken van 250 pond verdienden zij op die wijze f 12.50. Een moeilijkheid was echter om de varkenscentrale wijs te maken dat het de boeren waren, die geleverd hadden en den regeeringsprijs ont vingen. Daartoe maakten zij de handteekening van de boeren na. Een klein kunstje, want wie kent in Den Haag de handteekening van b.v. boer X uit de Betuwe. De boeren zagen tot hun verwon dering de varkens, die zij maar niet aan de regeering konden leveren, toch als regeeringsvarkens verdwijnen. Het is naar dit plaatsen van valsche handteekeningen, dat de justitie thans een onderzoek instelt. Voor het overige ontsnappen de handelingen van de oneerlijke zaak voerders aan de bepalingen van de strafwet. Een streekplan van Noord-Limburg. Ontwerp voor de organisatie gereed. Nadat gebleken was, dat in de Peelstreek behoefte gevoeld werd aan een ontginningsplan, werd ten einde de totstandkoming van een ontginningsplan, werd teneinde de totstandkoming van een zoodanig plan te bevordereo op 26 Nov. '29 te Venray een vergadering belegd, waarop de burgemeesters van een 15tal Noordbrabantsche gemeenten en die van de Limburgsche gemeen ten Horst, Sevenum en Venray zijn tegenwoordig geweest. Op die vergadering bleek, dat de vaststelling van 'n ontginningsplan voor de Peel van veel nut geacht werd en toen dan ook het Rijk. de Provincie Noordbrabant en Limburg, alsmede de betrokken gemeenten de noodige gelden beschikbaar stelden, werd aan de Nederlandsche Heide maatschappij de opdracht verstrekt om een zoodanig plan voor de Peel op te maken. Genoemde maatschappij heeft zich inmiddels reeds van haar taak ge kweten en een Peelplan ontworpen. Bij een bespreking van dat ontwerp te Venray, op 16 October 1933 kwam men evenwel tot het inzicht, dat het de voorkeur zou verdienea de opgevatte taak op breeder basis te stellen in dien zin, dat het plan zou worden uitgewerkt tot een streekplan in den zin der WoDing wet, welk plan zich dan, in stede van zich te beperken tot de eigenlijke Peelstreek, mede zou uitstrekken over dat deel der provincie Limburg dat geografisch en economisch daarmede als het ware een geheel vormt. De werken, die in verschillende deelen van Noord Limburg in uit voering of in voorbereiding zijn, tot verbetering van den waterafvoer alsook de bevaarbaarmaking van de Maas en den daarmee samenhangen- den aanleg voor haven en kade- werken, maken het gewenscht, dit geheele gebied in één streekplan onder te brengen, zoodat de ver schillende belangen, welke bij de verdere ontwikkeling der streek in het geding komen, gelijkelijk in a:ht kunnen genomen worden. Wanneer zooals de bedoeling is het streekplan zich uitstrekt over het geheele noordelijk gedeelte van Limburg tot aan de noordelijke grens van de gemeenten Nederweert, Heijthuizeo, Roggel, Neer, Kessel en Belfeld dan wordt niet alleen een meer afgerond geheel verkregen, maar ook wordt dan het Limburgsche streekplan tot een evenwichtigen tegenhanger gemaakt van't plan voor de aangrenzende streek in Noord Brabant. Voor de totstandkoming nu van een streekplan is volgens artikel 45 der Woningwet een gemeenschappe lijke regeling tusschen de betrokken gemeenten noodig, waarbij een com missie wordt ingesteld „welker taak is het streekplan voor te* bereiden, vast te stellen en. zoo noodig, te herzien." Het, ontwerp voor een dergelijke regeling is thans gereed. Het is ge heel in overeenstemming met het model, dat in Noordbrabant gebruikt wordt, waar men op het gebied van streekplannen reeds over een ruimere ervaring beschikt. Als plaats van vestiging van de commissie wordt voorgesteld Maas tricht te kiezen. Alsdan kunnen voor de andere streekplannen, die in de toekomst voor gedeeltea van Limburg zullen worden in het leven geroepen, de streekplannen in dezelfde plaats gevestigd worden. Het is gewenscht, dat elke mede werkende gemeente in de commissie vertegenwoordigd is, terwijl de Com missaris der Koningin het voorzitter schap bekleedt. Daar deze commissie dan echter uit te veel leden bestaat om den dagelijkschen gang van zaken te kunnen leiden, wordt voorgesteld de instelling van een kleine commis sie, de zoogenaamde commissie van voorbereiding, 't Is de bedoeling, dat in deze commissie vooral deskundi gen worden benoemd. De verdeeling der te maken kosten op den grondslag van het aantal in woners wordt wel het meest billijk geacht, ofschoon het als een bezwaar werd aangevoeld, dat bij het nemen van besluiten door de commissie geen rekening is gehouden met het inwonertal der gemeeDten. Men overweegt dan ook om in deze ontwerp-regeling een bepaling op te nemec, inhoudende dat ge meenten van 500C- inwoners en daarbeneden één stem uitbrengen en gemeenten boven 5000 inwoners, voor elke 10.000 inwoners daarboven bovendien nog een stem. Daar het de bedoeling is, dat de streekplan-instantie in werking blijft, zal dus jaarlijks door alle gemeenten een bepaalde som per inwoner moeten worden bijgedragen. De praktijk in Noord Brabant heeft uitgewezen dat met een bedrag van ongeveer 2i/t cent per inwoner kan worden volstaan. Maashees en Overloon. Tegenwoordig zijn de wethouders W. Crooymans en P. v.d. Heuvel en de leden Jos. Geurts, M. Jans, H. J. Bruysten en A. Fransen. Voorzitter is Burgemeester A. Jans. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Cbristelijken G oet. Alvorens aan de agenda te beginnen wil spreker nog hartelijk dank zeggen, ook namens zijn vrouw en kinderen, voor de groote eer hem aangedaan bij zijn installatie. Deze dag is voor hem een onvergetelijke geworden. Hij hoopt, dat de beraadslagingen zoo danig zullen zijn, dat daardoor veel zal kunnen worden gedaan tot heil en bloei der gemeente. Vervolgens leest de secretaris de notulen der 2 laatste vergaderingen voor, welke onder dankzegging van den Voorzitter aldus worden vast gesteld. 1. Het ontwerp kohier hand- en spandiensten 1934 wordt voorgelezen en behoudens enkele wijzigingen aldus vastgesteld. 2. Door den Raad worden enkele nieuwe en verbouwde perceelen voor de baatbelasting 1934 geschat, waarna het kohier wordt vastgesteld. 3. Zonder discussie wordt be sloten het bedrag der vergoeding voor instandhouding van bijzondere scholen over 1932 bepaald op f 4 72 per leerling, terwijl het voorschot voor 1934 wordt bepaald op 80 pCt. va a dit bedrag. 4. De begrooting voor 1933 en 1934 worden in verband met inge komen nota's van aanmerkingen van Gedeputeerde Staten gewijzigd. In verband hiermede wordt besloten de hondenbelasting te verhoogen met 100 pCt, zoodat voor een los loopende hond voortaan f 3 en voor een z g. vastliggende f 2 moet worden betaald. 5. Na een toelichting door den Secretaris worden enkele pensioen grondslagen vastgesteld, terwijl een pensioensgrondslag van H. H. v. d. Weegh als secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim per 1 Juli 1922 wordt ingetrokken. 6. Benoeming Gemeentesecretaris, enz. (Het lid Goemans komt ter ver gadering). Door den Voorzitter wordt voor gelezen een ingekomen schrijven van P. L. Stevens, waarin deze per 1 Juli a.s, eervol ontslag vraagt als gemeentesecretaris, ambtenaar van den burgerlijken stand en agent der gem. arbeidsbemiddeling. Door den heer Stevens wordt als reden aan gegeven, dat hij door den pensioen raad voor de verdere waarneming dezer functies uit hoofde van ziekte of gebreken ongeschikt is verklaard. Te;ens leest de Voorzitter een concept besluit voor, waarbij aan den Heer P. L. Stevens op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend, onder dankzegging voor de vele en lang durige diensten aao de gemeente bewezen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Aan G. H. J. Rieter wordt over eenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den Burg. Stand, onder dankzegging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan de orde wordt gesteld ie benoeming van een gemeente-secre taris. De aanbeveling, opgemaakt door B. en W. luidt1. L. W. M. Keuten 2. H. P. J. M. van Daal. Als stemopnemers worden door den Voorzitter aangewezen de beide wethouders. De uitslag der stemming is, dat alle stemmen (7) zijn uitgebracht op L. W. M. Keuten, zoodat deze is benoemd. De Voorzitter feliciteert den ge kozene en zegt, dat hij in dezen uitslag het bewijs ziet, dat de nieuw benoemde als ambtenaar ter secretarie zeer goed zijn best heeft gedaan en dat dit ook door den Raad is op prijs gesteld. Spreker hoopt, dat hij ook als Secretaris in de toekomst dezelfde ijver en plichtsbetrachting aan dea dag zal leggen. Keuten dankt den Voorzitter voor zijn felicitatie en alle leden van den Raad door het in hem gestelde ver trouwen. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand in de vacature P. L Stevens. De aanbeveling luidt 1. L. W. M. Keuten. 2. A. Jans. De uitslag der stemming is dat Keuten met algemeene stemmen is benoemd. In de vacature H. Rieter, waar voor de aanbeveling luidt 1. A. s. 2. L. W. M. Keuten, wordt als ambtenaar van den burgerlijken stand met algemeene stemmen be noemd per 1 Juni a.s. A. Jans, burgemeester. Tot agent der gemeentelijke arbeidsbemiddeling wordt per 1 Juli a.s. met algemeene stemmen benoemd H. P. J. M. van Daal. Op de aan beveling waren geplaatst 1. H. van Daal. 2. L. Keuten. De Voorzitter vraagt aan van Daal, die aanwezig is, of deze de benoeming aanneemt. Van Daal verklaart de benoeming aan te nemen zegt den Raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart, dat hij zijn beste krach ten in deze functie zal geven. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het salaris voor den ambte naar ter secretarie per 1 Juli a.s. te bepaien op f 400 per jaar, plus f 100 voor het bezit van het diploma gemeente-administratie. Ingekomen stukken. Adres ingezetenen van Overloon om het Raadhuis naar Overloon over te plaatsen. De Voorzitter zegt, dat we over dit punt wel kunnen stemmen maar vreestr dat we voor de verbouwing geen geld zullen krijgen in verband met de financieele toestand der gemeente. Crooymans meent, dat de belangen die hier op het spel staan eischen, dat voor dit doel een kleinigheid wordt uitgegeven. Spreker zegt, dat de Burgemeester in Överloon, waar de eigendommen der gemeente zijn gelegen, voortdurend aanwezig moet zijn. Het toezicht van den burge meester is hier een eerste vereischte. Niet een keer in de week, maar ieder oogenblik zou bij daar aan wezig moeten zijn. Hij dringt er dan ook op aan, dat de burgemeester zijn woning in Overloon zal vestigen. Het is nu de meest geschikte tijd om het raadhuis over te plaatsen in verband met een nieuwe burgemeester en secretaris. De Voorzitter zegt, dat eerstdaags beslist zal worden, waar bij zich zal vestigen; we zouden zoolang de kwestie nog uit kunnen stellen. WethouJer Crooymans dringt echter op stemming aan. Ook de andere raadsleden uit Overloon Jans, Fransen en Goemans zijn voor overplaatsing van het Raadhuis en meenen, dat Overloon de aangewezen plaats is in verband met overgroote deel der bevolking aldaar en de aanwezigheid der gemeente-eigendommen. Wethouder van den Heuvel en de leden Bruysten en Geurts pleiten voor het behoud van het raadhuis in Maashees. Zij meenen, dat de verre afstand geen bezwaar is. Als het raadhuis in Overloon staat zijn weer andere ingezetenen gedupeerd. De klachten zullen dan hetzelfde zijn. Verder zijn zij van oordeel, dat voor dit doel geen geld be schikbaar mogen stellen en dat dit ook niet de goedkeuring der over heid zal wegdragen. Wethouder Crooymans Als dat waar is, moet het onrecht, dat Over loon al lange jaren is aangedaan, blijven voortbestaan. Bovendien kost de verbouwing van het schoolhuis in Overloon maar weinig geld. Hij blijft op stemming aandringen, ge steund door Jans, Franssen en Goe mans. De leden zijn het er over eens, dat bier met lang praten niet wordt bereikt. De Voorzitter brengt dan de kwestie in stemming. Met 4 itemmen voor (Crooymans, Jans, Franssen en Goemans) en 3 stemmen tegen (v.d. Heuvel, Geurts en Bruijsteo) wordt besloten bet raadhuis naar Overloon over te plaatsen. Na eenige discussie wordt even eens besloten op de begrooting voor 1934 een bedrag van ten hoogste f 400 uit te trekken voor dekking der kosten van verbouwing. Dit bedrag zal uit de buitengewone middelen worden gevonden. Burgemeester en Wethouders wor den gemachtigd voor 1934 vergun ning tot jagen af te geven tegen betaling van f 7 50. Aan Frans Kersten te Holthees wordt voor den tijd van 29 jaar een strookje grond verpacht tegen den prijs van f 7 per are. met dien verstande, dat de gemeente, indien deze den grond voor een bijzonder doel zou noodig hebben, de pacht kan doen eindigen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 19 Mei 1934. Schuttersconcours. Op de doelen der Handboog schutterij „Eendracht" a. h. Veulen hield de Handboogschuttersbond De Vriendschap" Zondag j I. haar le Bondsconcours van dit seizoen. De uitslagen zijn als volgt le Zestal. 1. St. Antonius Halfweg 177 p. 2. St. Anna Venray 171 p. 3. St. Hubertus Merseio 165 p. 4. St. Oda Venray 157 p. 5. St. Joris Leunen 147 p. 6. Diana Venray 147 p. 7. Eendracht Veulen 140 p. 8. Batavieren Castenray 131 p. 9. Ons Genoegen Ysselsteyn 122 p. 10. H. Maria Oostrum 122 p. 11. Willem Teil Oirlo 80 p. 2e Zestal. 1. St. Anna Venray 139 p. 2. St. Hubertus Merseio 139 p. 3. St. Joris Leunen 129 p. 4. St. Antonius Halfweg 124 p. 5. 3t. Oda Venray 96 p. 6. Diana Venray 88 p. 7. Batavieren Castenray 75 p. 8. Ons Genoegen Ysselsteyn 75 p. 9. Eendracht Veulen 73 p. Personeele Prijzen J. Arts Merseio 23 punten A. Tbyssen Venray 3 rozen A. Marcellis Merseio 5 vieren J. Janssen Venray 4 drieën J. v. Gerwen Venray 4 tweeën H. Janssen Merseio 3 eenen. Door boerenkar overreden. Het anderhalf jarig zoontje van den laodbouwer L. S. te Panningen, hetwelk in een onbewaakt oogenblik van het erf was geloopen en in de vaargeul van den weg zat te spelen, werd hier door de kar van den voerman T. overreden en op slag gedood. De voerman had de kleine niet opgemerkt. De marechaussée heeft de zaak in onderzoek. Wielryder rydt een paartje aan Zondagavond elf uur reed de 23-jarige W. uit Tegelen per rijwiel over den Rijkjweg Venlo-Tegelen en passeerde daarbij een paartje. De wielrijder, die zeer snel reed, raakte in het voorbijgaan het meisje met het pedaal van zijn rijwiel, waardoor jongen en meisje en ook W. kwamen te vallen. W. bleef liggen. De inmiddels gewaarschuwde dokter constateerde een zware hersenschudding. W. werd naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Kind onder een zwaar beladen meelkar. Maandagavond geraakte het 12- jarig zoontje van den bakker Gommans te Sevenum onder een zwaar beladen kar. Het rad ging de ongelukkige over het dijbeen, dat op meerdere plaatsen ernstig gebroken werd. Een beeld der t(jden. Door Notaris Verheggen te Blerick werd voor zijn principaal geveild een beklant winkelhuis met café en bakkerij. Als hoogste bod kwam hierop een prijs van 4800 gld. Voor een tiental jaren had dat huis, wat zeer gunstig in Blerick is gelegen, minstens 10.000 gld. op gebracht. Het verblindende licht. Zondagavond half twaalf reed de familie G. uit Velden, komende uit Maasbree, op den rijksstraatweg tusschen Venlo en Velden. Verblind door de lichten van een tegemoet komende auto, raakte de heer G. het stuur kwijt en botste in volle vaart tegen een boom. Een 12 jarig dochtertje liep een zware hersen schudding op en werd ernstig aan het hoofd gewond. Een tweede dochtertje kreeg een gecompliceerde armfractuur. De andere inzittenden kregen schrammen door glasscherven. Door een passeerende auto werd geneeskundige hulp gehaald. Het zwaar gewonde meisje werd naar het R. K. ziekenhuis te Venlo over gebracht, terwijl de andere gewonden zich naar huis konden begeven. Het auto-ongeluk by Maasbracht. De toestand van den heer Cremers burgemeester van Baexem, die voor eenige weken op den rijksweg te Maasbracht bij een auto-ongeval een ernstige schedelfractuur bekwam is dermate verbeterd, dat op algeheel herstel kan worden gerekend. Binnen korten tijd zal de heer Cremers het ziekenhuis te Roermond kunnen verlaten. Mislukte roof-overval. Men meldt uit Siltard De heer W., kantoorbediende van de aannemersfirma der Breejen van den Bout, is Zaterdag, toeo hij zich met een aanzienlijk bedrag aan geld bij zich naar het werk wilde be geven, dat bestemd was voor het uitbetalen van loonen, aangevallen door een 19 jarigen arbeider, die aan het Juliana kanaal werkzaam is. De heer W. werd met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. In de daarop volgende worsteling kon de aanrander de portefeuille met het geld niet bemachtigen. Op het hulpgeroep kwam een tweetal personen toesnellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg met achterlatiog van zijn rijwiel. De politie heeft den man eenige uren later gearresteerd. Eleetrificatie van Noord-Brabant en Limburg. Maandag werd ten overstaan vao notaris J. J. A. Bauduin te Maas tricht de stichtingsakte voor de Stichting tot bevordering der eleetri ficatie van N. Brabant en Limburg, in tegenwoordigheid van mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commis saris der Koningin in de provincie Noord Brabant, en mr. E. O J M. baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, door de N. V. Provinciale Noord-Brabantsche Elec- triciteits-Maatschappij en de N.V. Provinciale Limburgsche Electrici- teits-Maatschappij verleden. De Stichting heeft tot doel de eleetrificatie der provincies Noord- Brabant en Limburg te dienen door het bevorderen van samenwerking der provinciale electriciteitsbedrijveo en door het verrichten van alle handelingen, die noodig of dienstig kunnen zijn om samenwerking van deze bedrijven te verkrijgen. By een auto •ongeluk omgekomen. Maandagavond heeft een ernstig auto-ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad tusschen Ootmarsum en Tilligte. Burgemeester J. Wijnia van Denekamp kwam met zijn auto van Ootmarsum en reed ter hoogte van den Enkman tegen een boom. De auto sloeg daarna om en vloog in brand. Met een schedelbreuk en hersenschudding en tevens ernstig verbrand, werd de heer W. onder den wagen vandaan gehaald. De burgemeester overleed spoedig nadat men hem uit het wrak had bevrijd. Het lot der biggen. Zooals men weet, zullen door de Nederlandsche Varkenscentrale ongeveer 350.000 biggen worden af genomen, om te voorkomen, dat in de naaste toekomst -een grooter aanbod van varkens zal plaats vinden dan noodig is tot dekking van de behoeften van de binnen- landsche markt. Thans wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt deze biggen voorshands tot diermeel te verwer ken. Nader zal worden nagegaan of een gedeelte der dieren van dus danige kwaliteit zijn, dat zij voor consumptie beschikbaar gesteld kunnen worden. Overreden en gedood. Maandagmorgen is in de Bosch straat te Maastricht de 16-jarige Meutjens uit Smeermaes (België.' onder een kermiswagen geraakt en op slag gedood. De jongen was op een fiets gezeten en wilde uitwijken voor een passeerende auto, waardoor hij kwam te vallen en onder den wagen terechtkwam. Doos 30 en 60 ci. t 380—8 Tr«id Autoira; Treicl AutO)ra: f Ains Venei VerUelr Veisoi' Vertten! liet Veifai Vertfenl I 6 Veiiai Vertrox N.n- De onbcDvi Dinsdagmorjak jarige vrachtrfl. Koekange oncVijl sneltrein op Me De vrachtaud terwijl de heec werd gedood. >lac gehuwd en vatw Dolle rit vaaai Zondagnamidtte tuinderszoon F in de garage v; auto. In een vliwz de „Resb.", rooi garage-deuren Mi van plm. r Kwintsheul en og V. uit Naaldw n hem te passeeop laan. waar bpc zag, zette V. jen den weg en \e J. den weg, diiok politie-agentenn minste moeiten! werd naar der gebracht. Des morgende de .Graaff een ag Aan de J. b e kunnen bespeiftA laatste dagen o hij de crisis uitel Algemeen staafcr verwonderd, bin tijd zoo waanzs Vroege ualei In verband ei regelen, die n: vroege aarda e> maanden Juni 3 worden genom rd teurs van vr »r< zocht, opgav< ei de hoeveelhed g€ welke door he i zijn geëxporU noemde maan ii jaren. Deze opga\ Ik hoorlijk bijge moeten zijn t€ >1 worden verst :s jaren en naa o landen, waarlie plaats gehad. De opgaven n zonden bij c Fruitcentrale. I o burch 62 Den v Folkloristisch ii De eerste gil g van Schutteisgn Cuyk te St. 't geslaagd. Zaterdagmid m loristlsche fees >f burgemeester |1 en vervolgens met de schiet waarvan de hield over het Op het fee Ie toonstelling in* van voorwerpt oudheidkundig bied. Zondag was Om kwart vo< komst plaats gilden en schu huis, waar optocht werd Om twee saris der Konii Jhr. Mr. Dr. vergezeld van groet door feestterrein Verbruggen uitfll. den Gildenbonf had gesproken een feestrede. I in historische den eetewijn a Op het feest aanwezig Jhr. Sasse van Yss het Provincial Kunsten Noord-Brabant De Commisi

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6