I MANUFACTUREN. 1 BLIJKEN mmxsxl Pinksteren. IjAÖÓNÓft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UcroNofti MANUFACTUREN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Accountantskantoor H. Okhuijsen Zaterdagllfl Mei ]1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 20 l TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET VOORDELIGST/I PRIJS DER ADVERTENT IKN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN HUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Ven ray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent In bet christen-geloof domineert boven alles het machtige goddelijke Verlossingswerk, waarbij Christus zich zoende voor der menschheid zondeschuld en waardoor ons de genade van het eeuwig leven werd herschoDken. De groote christen feesten hebben dan ook alle op dat Verlossingswerk betrekking. Met Kerstmis herdenken we de geboorte van den Verlosser. op Goeden Vrijdag Diens dood, met Paschen de verrijzenis, daarna vieren we 's Heeren Hemelvaart Dat laatste feest sluit de herdenking van het vertoeven van Jezus op deze aarde af, maar nochtans kent de christen heid als laatste schakel in de keten van belangrijke fees'dagenPinksteren. En niet ten onrechte. De neder- dallng van den H. Geest over de apostelen, welke we op Pinksteren herdenken, vormde de noodzakelijke bekroning van het Verlossingswerk. Immers, wanneer "Christus na Zijn Hemelvaart de menschheid in haar menschelijke hulpeloosheid zou hebben achtergelaten, wat zoude dan voor haar de feitelijke winste van de Verlossing zijn geweest De apostelen geloofden, zoolang Christus bij hen was en hen door Zijne teekenen bezielde, maar nauwelijks was de Heer van hun zijde, of... Petrus verloochende zijn Meester. Toen Christus in het graf was gelegd, uitten de Emmaüsgangers hun mistrouwen tegenover elkaar en meesmuilden ze „Wij voor ons hoopten, dat Hij het was, die Israël zoude verlossen, maar met al dat is het heden de derde dag sinds deze feiten gebeurd zijn." Twijfel en ongeloof kwamen bij de Emmaüsgangers al boven op den derden dag, nadat ze Jezus henen wisten. Hoe zou het ons na negen tien eeuwen zijn vergaan, wanneer God Zijn apostelen en met hen allen, die gelooven, niet hadde be zield met den heiligen Geest De Geest des Vaders, welke de geest der waarheid is, houdt onze zielen ontvankelijk voor het geloof en geeft ons kracht en sterkte om ons geloof te onderhouden en te beleven waardoor we tevens aan het Verlossingswerk deelachtig blijven. 't Is, of het jaargetijde, waarin de christelijke feestdagen plegen te vallen, op nadrukkelijke wijze de beteekenis dier dagen accentueeren. A!s Christus geboren werd, lag de menschheid in de verzonkenheid van de zonde en van afdwaling neder. De schuld der menschheid jegens God was zwaar en nog on- afgelost. Om de wereld hing de sfeer des doods. Getuigt de natuur in de dagen van Kerstmis van iets anders Denken we nu aan Paschen, het feest der Herrijzenis, het Ver lossingswerk is volbracht en de menschheid is herleefd. Waarvan getuigt rond Paschen de natuur Schiet het nieuwe eD verjongde leven niet uit den nog dood lijkenden grond Zingen de vogelen niet het lied van liefde en leven Zijn ze niet druk doende om het komende nieuwe leven in hen en door hen, te verzorgen 1 Maar let op, hoe het daarna gaat 1 De boomen botten, maar o, wat duurt het toch eigenlijk nog lang, eer er werkelijk van gebladerte sprake kan zijn. De boer loopt over zijn land en de tuinman gaat over zijn akker, maar beiden schudden ze bedenkelijk het hoofd. De boel staat te pratten zoo zegt de landman maar er zit gèen voort gang in. Het nieuwe leven is er wel. maar er zit nog geen geest in, geen kracht en geen sterkte. De geest waart over de akkers, als het omstreeks Pinksteren is. Dan is er plots geen sprake meer van ontwikkeling, maar dan groeit de boel, dan constateert men plots geweldigen wasdom, welke naar rijpte snelt. De geest en de kracht zijn in het jonge leven gevaren Ook de mensch uit zich zoo omstreeks Pinksteren in volle levens lust, in kracht en sterkte. De menschelijke geest voelt zich herwekt en het volle leven bruischt in ons. Och, dat we in ons geloof, in ons leven, in onze werken toch zoo lang mogelijk dien goeden geest trachten vast te houden, welke aan ons zijn en ons doen „wijding" geeft. En dat we toch ook altijd in hetgeen tot ons kom', mogen trachten den goeden geest te zoeken, want al wat niet van dien goeden geest is vervuld, kan voor ods niet begeerenswaard wezen. De moderne tijd is vervuld van beweging, van nieuw geloof en van nieuw willen. Dat we niet verblind geraken door den schijo, maar zoeken naar en in het binnenste, naar de hoedanigheid van den geest als grondslag van het werken. Betaalt Engeland op 15 Juni? De Labourpartij wint een Lagerhuiszetel Hitier laat ontwapeningsbesprekingen in Londen voeren. De Geneefsche raadszitting. Een rampenreeks. -—•Allerlei. Nu de regeering der Ver. Staten le kennen heeft gegeven, dat ze ook z.g. symbolische aflossingen op de oorlogsschulden als een iugebreke-zijn zal beschouwen, schijnt de regeeriog te Londen ernstig te overwegen om op den a s. vervaldag, 15 Juni, geen enkele betaling meer te doen. Engeland zou daarmee vallen onder de bepalingen van de Johoson- wet, welke inboudf, dat noch de regeering der Ver. Staten, noch burgers op eenigerlei wijze crediet mogen verstrekken aan de regeeringen welke met haar betalingen aan Washington in gebreke zijn, noch aan de onderdanen dezer regeeringen. -o— De Eogelsche Labour Partij blijft bij tusschentijdsche verkiezingen veroveringen boeken op de conser vatieven. Thans hebben de arbeiders weer een conservatieven zetel ge wonnen in West Ham. o— Hitler, die Genéve nog steeds schuwt, heeft zich inmiddels zijn adviseur inzake ontwapening toch gewaagd aan besprekingen te Londen over een mogelijk accoord. Er blijkt overigens nog niet veel van ernst. Terwijl de bedoelde adviseur van Hitler met John Simon en met Eden onderhandelt, voeren de Engeïschen 260 vliegtuigmotoren naar Duitschland uit. De Fransche regeering heeft tegen dat laatste bezwaar laten maken, maar vanuit Londen werd haar gewoord, dat die leveringen niet in strijd werden geacht met de Vredestractaten. In GeDéve is de Volkeobondsraad bijeen, maar belangrijke zaken kwamen deze week nog niet aan de orde. Men heeft zich o.m. bezig gehouden met het Chaco- conflict. Om dien waanzinnigen Zuid-Americaanschen oorlog te laten beëindigen, daartoe blijkt de Volkenbond al even onmachtig als in het Japan-China conflict. Een merkwaardige reeks rampen teisterde de wereld in de afgeloopen week. We noemeneen mijnramp in de Belgische Boricage met ver moedelijk 40 doodeneen race wagen, te Fontaineblau uit de baan schietende, veroorzaakte den dood van 8 menschen op een meer in Finland kostte een scheepsramp aan 20 menschen het leven een aange varen sleepboot op de Weser zook met 8 opvarenden de diepte in 7 slachtoffers vielen bij de aanvaring van een lichtschip aan de Ameri- kaansche kust een ontploffing van een gashouder in Tokio 20 dooden; ontploffing van een electrische cen trale op Sachalin 21 dooden 2 in een substratosfeersche ballon in Duitschland opgestegen onderzoekers, vielen met hun ballon in Rusland neer en kwamen om het leven. De Ver. Staten werden door hevige zandslormen geteisterd zandkolken stegen tot 5000 M. omhoog. Tusschen Ibn Saoud en den Imam van Yemen, de oorlogvoerende in Arabië, is een wapenstilstand ge sloten. In Polen trad een nieuw kabinet op onder oud-minister Koziowski. Zomertijd en ijsheiligen. Minister de Wilde versprak zich. De steunverlaging. Vrouwen betoogen voor den vrede. Carolus Magnus jubileert. T.b c. gevaren. Allerlei. Ten onzent is het gebruik gewor den, dat op 15 Mei de zomertijd ingaat, maar dat is meestentijds een koude geschiedenis. Het toeval wil n.l.. dat omstreeks dien dag de z.g. Ijsheiligen hun hoogtij vieren en die laten zich door geen menschelijke bedenksels verdringen. Ook dit jaar hebben we op de eerste zomertijdsche dagen weer hard naar de kachel verlangd. Erfin, als het straks Pinksteren is. zijn de Ijsheiligen vertrokken en kunnen we hopelijk op mooi weer rekenen. De Ijsheiligen hebben in feite met de weersgesteldheid natuurlijk niets te maken. Zoo omstreeks midden- Mei echter beleven we als regel door atmosferische invloeden, welke zich kenmerken als een laatste strijd tusschen de koude en warmer lucht- stroom'ngen. een korte periode van haast wintersche temperaturen en omdat in die dagen juist het kerke lijk feest valt van drie heiligen, heeft men die met de namen van Ijsheiligen vereerd. Men mag derhalve niet boos op ze maken o— De liberalen in den lande, hebben zich dezer dagen geïrriteerd betoond en naar ze er van overtuigd zija niet ten onrechte. Minister de Wilde, bekend A.R.-voorman, heeft op den bonsdag van het Herv. Ger. Jongelingenverbond te Zwolle een rede gehouden, waarin hij nogal schamper sprak over de liberalen, met wie de huidige regeering ia Kamers en Kabinet tegenwoordig nochtans samenwerkt. Minister de Wilde beschuldigde liberalen er o.m. van. dat ze de steunmaatregelen voor het platteland regelmatig hebben tegengewerkt. De spreker had blijkbaar niet veel ver trouwen in ze en hij deelde mede, dat Dr. Colijn zijn gevoelen deelde, want toen het kabinet gevormd werd en de liberale minister de afdeellng Waterstaat kreeg, onttrok de heer Colijn daaraan de onderafdeeling Posterijen, zeggende aan minister de Wilde: Neem jij de radio maar. Van minister Kalff werd als liberaal n.l. te zeer een Avro-politiek gevreesd. Zooals gezegd de liberalen zijn zeer ontsticht over die uitlatingen, welke voor een minister, die in de regeering met een liberalen collega moet samenwerken, ook inderdaad onvoorzichtig mogen worden ge- heeten. In verschillende verklaringen welke echter intrekking iühleldeD, heeft de minister dan ook getracht om de uitwerking wat te verzachten. Hij had geen rede gehouden in Zwolle, zoo zei hij o.m., doch een gemoedelijk' praatje, waarbij hij niet elk woord zorgvuldig had afgewo gen. Juist in deze week was in Was senaar een politieke vergadering ge houden, waarin de nationale saam- hoorigheid moest worden gedemon streerd. De bijeenkomst ging uit van de gezamenlijke besturen der afdee- lingen van de drie groote kerkelijke partijen en van den Vrijheidsboni. De sprakers hebben het incident de Wilde daarbij niet onberoerd kunnen laten. Er loopen in den laatsfen tijd trouwens geruchten, dat de samen werking der burgerlijke partijen in de regeering niet meer zoo van barte gaat. O.a. zouden de katholieken ontevreden zijn over de steunpoliliek van minister Slotemaker de Bruine. —o Deze minister vergaderde dezer Jagen weer eens met de betrokken wethouders der groote gemeenten over zijn steunverlagingsplannen, welke meer concreten vorm hebben aangenomen; hij vroeg den wet houders naar hun advies. Van deze plannen is tot nu toe alleen bekend, dat ze natuurlijk eene verlaging in houden, maar tevens dat ze de uit- keeriogen aan de grootste gezinnen iets omhoog voeren. o Op Vrijdag van deze week maken een groot aantal vrouwen zich op om in Den Haag te gaan demon- streeren voor den vrede ze zullen over het Binnenhof trekken en de regeering een petitie aanbieden. Al helpt het nietook het getuigen is schoon. De Carolus Magnus-Universiteit, d.i. de katholieke Hoogeschool te Nijmegen, herdacht deze week haar 10 jarig bestaan. Deze tweede Lustrum viering geschiedde op waarlijk groot- sche wijze. Ook Harderwijk bad reden om te juichen. De zeer verbeterde haven van deze stad werd door minister Kalff geopend. Harderwijk heeft ook na de afsluiting van de Zuiderzee als haven nog wel wat te beteekeneo, maar die haven was onbruikbaar geworden door de sterke verlaging van het waterpeil in het nieuwe Flevo meer. Wederom zijn een aantal school kinderen met t.b.c. besmet geworden en wel in hit veendorp Bergentheim. Het wordt toch waartijk tijd, dat eens een ernstig onderzoek worde ingesteld, of de slechte economische omstandigheden, waarin de massa in de veenstreken moeten leven, op die schrikbarende verschijnselen niet van invloed zijn. Dr. Willem Mengelberg is ter gelegenheid van zijn eerste Amster- damsch concert na zijn Zwitsersche rustperiode op groteske wijze gehul digd in het hoofdstedelijke Concert gebouw. Minister Marchant over handigde hem persoonlijk de ver sierselen als Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. En Gejus gaat tóch naar Italië Voor wie lijn voetbaljaren achter zich heeft, herinneren we er aan, dat Gejus onze Nederlandsche wonder- keeper is, als zoodanig sinds korten tijd in ruste. Hij zal c«ze voetbaleer in Milaan trachten hoog te houden. En Onnes, de kasteelheer van Nijenrode, is vrijgesproken. De recht bank kon er niet uitkomen, uit het warnet van leu.... Wist (J 't ai, dames Misschien hebt U et iets van ge hoord, misschien ook niet en daarom zijn wij zoo vrij even uw. aandacht te vragen. Uw belang-.telling en sympathie, hopen we, schenkt U ons, nadat U dit gelezen heeft, van zelf. Wij K.J.V.-ers heiinneren ons altijd met dankbaarheid de dagen dat Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. Goumans in Venray was. Zijn warme belangstelling voor onze vereeniging, de eer, vaa door Monseigneur als KJ.V.-er aangenomen te worden, de gezellige vertelavond die Monseigneur zelf over zijn Missie gaf. dat alles heeft aan zijn herinneringsbeeld in ons, iets zonnigs en opwekkends gegeven. We voelen, dar we nog 'n eere-schuld hebben bij Monseigneur en 't is mede om daar aan te kunnen voldoen, dat we 'n poppententoon stelling wilden organiseeren. Daarnaast zouden we door deze tentoonstelling graag onze finantieele toestand 'n klein beetje boven water helpeD. Voor heel veel dingen is geld noodig en jammer genoeg kunnen we er in onze K-J.V. ook niet buiten. Licht, verwarming, correspondentie met 't Secretariaat, muziekboeken, lessen enz., 't zijn allemaal dingen, die rekeningen bezorgen aan onze penoingmeesteres. Zou U ons niet willen helpen, door iets voor de tentoonstelling te maken, of toch minstens in uw kring er belangstelling voor te wekken 'n Uitvoerend comité zal de ten toonstelling voorbereideo. Op de eerste vergadering van Vrijdag 11 Mei hebben zich al eenige dames als lid van dat uitvoerend comité opgegeven. Ook „Jeruzalem" en de verpleeg sters van St. Anna hebben hun medewerking toegezegd. Maar moch ten er nog dames zijn, die wat van haar vrije tijd voor de tentoonstelling zouden willen geven, dan zou dat natuurlijk zeer op prijs worden ge steld. Mogen we U dan op de volgende vergadering, waarvan de datum in dit blad nader zal worden aangegeven, verwachten 7 't Plan is, om de tentoonstelling eind September te houden, zoodat we nog 'n maand of vier hebben om te werken. Waaruit zoo n poppentenstelling bestaat Uit verschillende groepen, voorstellingen ofaileenstaande figuren, 'n Greep uit de ontelbare mogelijk heden 'n bruidstoet Oud Hol- landsche kamer Klein Duimpje Roodkapje 'n Zigeuner-orkest de Pruikentijd 'n Schoorsteenveger e.d. Uw eigen fantasie breidt deze reeks wel verder uit en verrijkt ze met uw eigen origineele idee's. Bij voorbaat hartelijk dank van alle Venraysche K.J.V.-ers. Inrichten. Confroleeren en Bijhouden van ADMINISTRATIES. Balansen Belastingadviezen Teleph. 1132. VENLO Straelsche weg 32 VENR'VY, 19 Mei 1934. Onze dorpsgenoot de heer Frans Greefkens slaagde te Utrecht voor het apothekers-assitent examen. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis, winkel en achterbouw voor rekening van dhr. Th. Pouwels a.d. Hof straat alhier, werd ingeschreven als volgt J. Oudenhoven Venray f 8200 Th. Claejseis Venray f7988 P. Volleberg Zn. Venray f 7508 Begrooting was f9460. Bouwkundige P. v. Bergen Venray. Autobus verbrand. Vrijdagavond omstreeks half tien is een autobus, rijdende van Venray naar Deurne nabij de Kraayenhut in brand gevlogen en totaal afgebrand. Er zaten geen passagiers in de bus. De brandweer van Deurne verleende hulp om het brandende voertuig van den weg te ruimen. De bus was van de firma Van Dijk uit Geldrop Naar werd meegedeeld was de chauffeur de bus gaan halen in Venlo. waar ze in reparatie was geweest. Ycrkoopvereeniging. De aangekondigde vergadering der Verkoopvereeniging op j I. Zaterdag in het Patronaat kon, daar te weinig leden aanwezig waren, in verband met het zware onweer, dat alhier omstreeks dien tijd losbrak, geen doorgang hebben. De vergadering zal nu over veertien dagen gehouden worden. Op het Zondag te St. Hubert gehouden Gildefeest, behaalde de Schutterij „Het Zandakker" alhier de prijs voor de mooist gecostumeerde Schutterij. OPRUIING TE VENRAY. Meer traiteren, dan ageeren tegen het wettig.gezag. Voor de Rechtbank te Roermond kwam Dinsdag in behandeling de zaak tegen de in het Huis van Bewaring te Roermond gedetineerde drie inwoners van Venray, te weten den slager J. A. M. G den koop man J. J. R. en den koperslager J. A. A. G., die zich reeds meer dan zes weken in voorarrest bevonden wegens opruiing tot eenig strafbaar feit. Het voorval speelde zich af in den avond van 25 Maart j 1. op het Henseniusplein te Venray alwaar een schermutseling tusschen een marechaussee in burger en eenige luidruchtige jongelui aanleiding was, dat zich een groep vau 15 tot 20 personen tegen den marechaussee keerde en deze met zija collega die eveneens in burger was, insloten. Hoofdagent Janssen kwam er bij te pas eu sommeerde de memgte uiteen te gaan. Bij die gelegenheid hadden de drie verdachten alstoeu luidde en ten aanhoore der aanwezigen ge roepen dit niet te doen, doch te blijven staan. Een hunner had, nadat door gebruikmaking van den sabel het plein was. schoongeveegd, hoofd agent Janssen ook nog op hinderlijke wijze gevolgd. Verdachten zelf ontkenden perti- ment bet ben bij dagvaarding ten laste gelegde en om de onjuistheid dezer ten laste legging te bewijzeD. waren niet minder dan negen getuigen a décharge, allen personen, die dien avond tot de samenscholers hadden behoord, opgeroepen. De eerste getuige, die werd ge hoord was hoofdagent Janssen, die in alle deelen zijn ambtseedig proces verbaal bevestigde. Get. was door eenige personen gewaarschuwd, dat het op het Henseniusplein nog al vreemd toe ging en er twee mare chaussees door een volksmenigte waren omsloten. Get. spoedde zich er heen en bevond dit inderdaad. Get. Janssen verklaarde tot 3 maal toe tot doorloopen te hebben aan gemaand. Hij heeft er toen met zijn sabel op los geslagen, een houding die door de rechtbank niet werd goedgekeurd. Volgens get. maakten de verdachten het de politie nog al eens minder prettig, uitgezonderd verd. R. Get. B. Coeleman, marechaussee te Venray, zeide dat het optreden van hoofdagent Janssen kalm was geweest. Hij had van verd. R. een klap in 't gezicht gekregen en had dezen hooien zeggen, dat hij Janssen had zien slaan en dat ze hem de jas wel eens uit zouden trekken. Get. Stap, eveneens marechaussee te Venray, had de verdediging op genomen van zijn collega, die ge slagen werd en ofschoon de andere getuigen verklaarden dat verd. R. 't eerst riep, zeide hij dat verd. G. 't eerste geroepen had. Deze drie getuigen waren 't ook niet eens over de juiste woorden der opruiers. Er werden nog een negental ge tuigen a décharge gehoord, die een parig de vraag van mr. Tripels bevestigden of het een heel rumoer was geweest, terwijl ongeveer niemand van hen iets had gehoord van op ruiende woorden noch van de som matie van den hoofdagent om door te loopen. De verdachten ontkenden eveneens. Het O.M. was het eens met ge tulge Janssen en eischle 2 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger van verd. R., mr. van der Goes van Naters, Heerlen, betoogde de tegenstrijdigheid in de verklaringen van de getuigen a charge en de eenparige verklaringen van de getuigen a décharge. Opruiing in complot was volgens spr. ook uit gesloten, terwijl de opruiende woor den niet ipide waren gezegd. Pleiter achtte een voorloopïge hechtenis van zes weken al zeer pijnlijk, vooral daar* verd. R. zeer gemist wordt in zijn bloeiende zaadtelerij en verzoekt de rechtbank vrijspraak met onmid dellijke invrijbeidsstelling. Mr. Tripels, verdediger van ver» dachten J. A. M. G. en J. A. A. G., wees erop dat de gezaghebbers dik wijls aanleiding tot opruiing gaven. Naar de eigen r woorden van minister van Schaik „Elk geval van opruiing moet naar zijn eigen omstandigheden worden beoordeeld," kwam spr. tot de cooc usie dat hier geen sprake was van groote opruiïog, doch meer een uiting van verontwaardigiDgs- gevoel over het optreden van dea hoofdagent. Spr. kwam tot dezelfde conclusie als zijn medepleiter. De rechtbank sprak de drie ver dachten vrij en gelastte hun onmid dellijke invrijheidsstellng. N.K. Duivensport. Uitslag wedvlucht vanuit Solré, afstand 187 K.M., gehouden door de Postduivenvereniging „De Zwaluw" met jarige 'duiven. Deelname van 212 duiven. De prijzen werdeq be haald als volgt le, 4e, 18e, 27e, 35e. 41e en 49e Gebr. Rutten 2e, 6e en 15e Gebr. Hendriks 7e en 26e Gebr. Siebers; 8e en 28e G. Vissers 9e, 13e, 29e en 51e G. v.d; Putten 12e Loonen 14e Gebr. Strijbosch 16e, 31e, en 53e Jac. Dinjens 17e, 38e en 40e G. Janssen 19e en 48e Gebr. Spee 21e H; Derks 22e, 33e, 3 ie en 42e St. Servatius 23e M. Franken 24e Jac. Voesten 30e en 50e J. Boom 31e en 44e P. Kersten 43e 46e en 47e J. Vermeulen 45e J. Kusters 52e G. v. Dijck överduif G. v. d. Putten. Gelost half 9. Aankomst le duif 11—9—21 uur, laatste duif 11.30 uur. Onweer en wolkbreuk. Tijdens het onweer dat Zaterdag middag boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in een tweetal boerderijen aan de Heide, zoodat een begin van brand ontstond. Meer schade ondervond men daar door den geweldigen hagelval, ge paard met een wolkbreuk. Vele gewassen werden vernield en weg gespoeld. De zware betonnen ringen onder een brug werden overeind gezet door de kracht van het water. Ook in het dorp konden de rioleeriogsbuizen het water niet vlug genoeg afvoeren. Handelsavondschool. Als gevolg van een onjuist bericht ia een der hoofdbladen, is in ons vorig nummer de lijst der geslaagden in het examen Rekening-C ourant- Boekhouden niet volledig geweest. Immers, het diploma was ook uitge reikt aan den heer Joh. Deckers, Verlengde Hoenderstraat. Tevens vernemen wij van deskun dige zijde, dat de afgewezen candi date zeker zou zijn geslaagd, indien het examen ware afgenomen door de eigen leerareü, ware het ook onder het nauwkeurigst toezicht van be kwame gecommiteerden. Zooals men weet, is de metbode om op deze wijze een juist examen af te nemen, bijna overal ingevoerd. Vele kleintjes... Crisis en malaise zijn oorzaak, dat vele Instellingen zich niet of bijna niet meer kunnen staande houden. Regeringslichamen en andere sturen maar een briefje thuis, dat de huur van lokalen moet en zal verminderd worden. Dit is maar één voorbeeld uit vele. Ondertusschen moet men, om toch eenigszins met den tijd mee te gaan, zich ook nog grootere uit gaven getroosten. Tot dit soott Instellingen behoort ook Venray's St. Aotoniuspatronaat, gelijk nu wel algemeen bekend is. Zooals we een paar weken geleden vermeld hebben, is met medeweten van de autoriteiten de Patronaats penning ingevoerd. De Jonge Wach-

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1