Sprutol. Bij alle Drogisten. Voor de Vrouwen Binnenland. Gemengde Berichten den weg. Het leek me of er een zekere opluchting in haar lach had gelegen. Vrouwen zijn... bhmm Ruim een half uur had ik gewan deld en de smarten van Satan door staan. Mijn voeten waren pijnlijk. Mijn ruggegraat deed over de geheele lengte zeer. Het zweet liep langs mijn gezicht en vermoordde mijn boordje en mijn humeur. Op het moment dat ik overwoog of het leukste zou zijn Holtman le vend te villen, dan wel hem in het prikkeldraad te rollen, hield Adam's, mijn oude vriend, naast me stil. Ik besloot, als hij me uitnoodigde mee te rijden, dit oogenblikkelijk aan te nemen. Als hij me niet uitnoodigde, dan zou ik het mezelf wel doen. „Hoe gaat het vroeg Adam's. „Best, alleen een beetje moe." „Hoe kom je zoo aan de wandel?" „Order van den dokter, oude jon gen. maar ik ben bek af, ik kan niet meer." „Tja, wat zal je er aan doen, hé, dokter beveelt en patiënt gehoorzaamt, zoo gaat dat." „Pracht auto heb jij, zeg rijdt hij goed?" Adam's heeft een leelijke gemeene oude karkas van een k maar in deze omstandigheden... „Hij rijdt best, maar ik zal je niet verder ophouden hoor Tabeh, tot ziens op de soos Saluut I..." Weg was hij, monster dat hij is. 's Avonds toen ik thuis kwam. heb ik Holtman ultgenoodigd mij te bezoeken. Toen hij kwam vertelde ik hem het gebeurde en hij lachte. Dat werd hem noodlottig. Zijn gegrinnek maakte me dol; ik liep op hem af en rustte even op zijn schou ders. De stoel bezweek en hij lag onder. Nu ligt bij in het ziekenhuis. Rib gebroken, arm gekneusd en erg bui ten adem van het schelden. Hij heeft verschrikkelijk gemeene dingen van me gezegd Toen telefoneerde ik Adams. Die ligt nu op de kamer naast Holtman. Veder liet ik een zalig soupertje klaarmaken en inviteeer de Mevr. Jacobs en haar man, Bert v.d. Waal en Freddy met hun respectievelijke ega's. We hadden een echt genoe- gelijken avond, vooral toen ik ver telde, wat er met Holtman en Adams gebeurd was. Ik ben deze week met alle vier wezeD touren en 6 pond afgevallen... komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Wat moeten vrouwen van (le thermometer weten Wij huisvrouwen hebben eigenlijk al een groot aantal cijfers te ont houden. Maar nu komen er nog enkele bij, die ook niet onbelangrijk zijn. Natuurlijk weten wij, hoe warm het bad moet zijn, dat we voor onze kinderen klaar maken. Maar weten we wel hoe warm het eten moet zijn, om de gezondheid niet te schaden Als juiste etens-warmte voor vol wassenen nemen wij 3743 graden Celsiusvoor drank 8—10 graden. Voor kinderen moet men deze getallen wat lager stellen. Te warme spijzen schaden het slijmvlies wekken dorst op men gaat koud water drinken en de tegenstelling dezer beide temperaturen is zeer nadeelig voor de gezondheid en in het bijzonder voor de tanden, De hitte in den oven moet zijn voor vleesch 120 graden Celsius, voor brood 131 graden Celsius. Taarten en gebakjes hebben een temperatuur noodig van 100—120 graden. Als goede kamertemperatuur voor den winter neme men 16. 17 en 18 graden 's nachts moet de tempera tuur lager zijn. Bij zieken, die het bed moeten houden, behoort de kamer een temperatuur van 18 gra den te hebben evenzoo bij men- schen, die aan bloedarmoede lijden. Baby wordt verzorgd in een kamer van 20 graden C. Het badwater moet 35 graden zijn en na het eerste jaar 33 gradeD Celsius. Koud noemen wij een zwembad, wanneer het water een temperatuur heeft van 10 tot 18 graden. Maar laten we voor we een bad nemen, eerst eens op een thermo meter kijken. Overschoenen. Overschoenen moeten na ieder gebruik met een wollen doek afge wreven worden. Een borstel mag men nooit gebruiken 1 Als de schoen schoon is, dan giet men enkele druppels glycerine of petroleum op den doek en poetst ze daarmee op. Zij gaan er niet alleen van glanzen, maar blijven soepel en barsten niet. Overschoenen, die niet gedragen worden, moeten op een leest gezet worden en in de neuzen doet men papier. Opknappen van 'n gedragen vilten lioed. Het is nu eenmaal het lot van een vilten hoed, dat hij door 't dragen, doornat wordt, builen en plooien krijgt. Hoe kan men deze plekken er nu uitkrijgen, om den hoed, die er dan misschien weer goed uitziet, opnieuw te kunnen dragen. Men legt de deksel van een pan of een plaat op een gasvlam maakt een schoone witte doek vochtig en rolt deze op als een worst. De ein den bindt men aan elkaar en gebruikt deze als handsvat. Dan legt men de doek op de heete plaat en laat deze doek sissen en dampen. Daarna legt men hem met de vochtige kant op de verfomfaaide plekken. Men deukt de hoed zachtjes tegen het vilt. Na iedere plek opnieuw vochtig maken en verwarmen. Laat ook de doek op de plek liggen en dep niet 1 Anders gaat de warmte niet door bet vilt, maar door de luchtNa enkele minuten is de plek verdwenen. Tc sterk gezouten soep. Daartoe legt men een stukje goed gereinigde spons in de soep. Na een kwartiertje heeft de spons het zout aangetrokken. Blijkt het nog te weinig te zijn, dan legt men de spons eerst in koud water en daarna weer in de soep, Tabakslucht verwyderen. Men hangt op een plaats een natte spons op, die de tabakslucht aan trekt. Als er visite is kan men er meerdere ophangen, die men nog altijd voor dit doel heel goed kan gebruiken. Melk aanbranden voorkomen. Voor de melk er in te doen, spoelt men de melkkoker met koud water om. Wil men melkspijzen maken, dan vet men het vaatwerk in met wat boter of vetde melkspijzen koeken bij het koken dan niet aan. Politiek onder den druk der vrijmetselarij ln de „Revue internationale des Sociétés Secretes" komen belangrijke mededeelingen voor omtrent den invloed der Vrijmetselarij in de Ver. Staten van Noord Amerika. Er zijn op het oogenblik in de Vereenfgde Staten 3 224.695 Vrij metselaars. Van de 250 Gouverneurs der Bondstaten zijn er 36 lid van de Loge en van de overige 14 is er slechts een enkele katholiek. Dit ver band is wel heel merkwaardig, vooral als men in aanmerking neemt, dat op 20 millioen katholieken slechts een katholiek gouverneur voorkomt, terwijl er van de 3 millioen Vrijmet selaars 36 een betrekking bekleeden als gouverneur. "n het Amerikaansche congres hebben 339 senatoren en afgevaar digden zitting, die tot de Vrijmetse larij behooren. In het Witte Huis is Roosevelt reeds de 14de Vrijmetselaar, die de functie bekleedt van President der Vereenigde Staten (George Washing ton was de eerste). Sedert 28 November 1908 is Franklin Roosevelt grootmeester van de „Holland Lodge," nummer 8, in New-York.. Op 28 Februari 1929 heeft hij in Albany den 32 sten graad van den Schotsen Ritus be haald. Minder bekend is echter het feit, dat Roosevelt ook nog lid is van verschillende andere Riten en geheime organisaties, die er binnen het kader van de Amerikaansche Vrijmetselarij bestaan. Nog kort geleden werd Roosevelt benoemd tot Groot Ceder van den Libanon in de Israëlitische Loge. Ook in Frankrijk heerschen derge lijke toestanden, zooals blijkt uit een bericht in het tijdschrift „Hooger Leven". In het Parlement worden de 50.000 Vrijmetselaars vertegen woordigd door 200 afgevaardigden terwijl de 400 andere leden van het Parlement, de belangen van 10 mil lioen katholieken moeten behartigen. Per 250 Vrijmetselaars is er dus een zetel beschikbaar, terwijl de katholieken voor een mandaat 25.000 stemmen moeten uitbrengen. Opening van het Juliana- kanaal. Congres van den Vrijheidsbond. Steun voor den middenstand. Bommen op Eindhoven. Een doodelijk week-end. Maandag was het feest voor Limburg. Toen werd n.l. voorloopig het Noordelijk gedeelte, het Juliana kanaal geopend en wel door Prinses Juliana, die het eerste schip doorliet. Het Juliana kanaal verlost Limburg uit haar waterwegen-isolement. De Maas moge Limburgs trols zijn, de scheepvaarder had er niets aan. In midden- en N.-Limburg kon de rivier heel goed worden bevaarbaar gemaakt, doch dat was niet mogelijk in het zuiden, waar de Maas heel erg kronkelt en boven dien op vele plaatsen de Neder- landsch Belgische grensscheiding door het midden van haar bedding loopt, Daarom is van Maasbracht. gelegen op de grens ongeveer van midden- en Z.-Limburg, tot Maas tricht het Julianakanaal geprojecteerd geworden en dat kanaal is Maandag voor wat het noordelijk gedeelte betreft, voor het verkeer opengesteld geworden. Het heele werk trouwens zal binnen afzienbaren tijd tot stand zijn gekomen. Het groote belang van het Juliana kanaal is natuurlijk de om standigheid, dat de Limburgsche kolen thans goedkooper kunnen worden vervoerd. De mijnen zijn er ongetwijfeld mee gebaat en die hadden een kleine opbeuring noodig want het ging slecht. Zaterdag j.l. nog was voor alle Limburgsche mijnen, dus ook de staatsmijnen de arbeid volledig stilgelegd, omdat er geen afzet bijna meer is voor de mijnproducten uit Limburg. Wie slecht varen met het geval, zijn ongetwijfeld de Spoorwegen, voor welke veel vervoergelegenheid verloren gaat. Den een z'n brood, is den ander z'n dood 1 De dood van den Vrijheidsbond is al heel dikwijls voorspeld, maar het liberale leven schijnt erg taai, al moge het dan niet florisant zijn. Op Zaterdag j.l. is te Nijmegen weer braaf gecongresseerd en de woord voerders schenen voor hun partij zelfs nog iets van de toekomst te verwachten. De liberale partij, zoo zeiden ze, was de eenige, welke zich in dezen tijd niet behoefde te her zien. Ze lieten overigens reeds oude, van hen bekende, klanken hooren. Verlaging van uitgaven, loonen steun Inkrimping van de staatsbe moeiingen. De conjunctuur is bezig zich eenigszlns te herstellen, zoo. leerden we er, maar het aandeel van Nederland daarin was maar gering. Dat kwam vanwege de hooge pro ductiekosten. Een min of meer ge temperde democratie mag behouden blijven. Waarvan acte. De Tweede Kamer heeft zich met een paar millioen over den midden stand ontfermd, welke, als de be trokkenen er heusch ten volle goed voor zijn, met een crediet zal wor den geholpen. Niet onverstandig is het intusschen van de geïnteresseer den, dat ze in de eerste plaats op eigen hulp blijven bedacht. De com missie van overleg uit de slagers organisaties ontwierp een plan tot ordening en saneering van het vleesch- en vleesch warenbedrijf. Speciale aandacht werd daarbij ge schonken aan regels voor prijsvor ming en de vestiging van nieuwe zaken. Nu minister Colijn niet van plan blijkt om principieele herziening te bevorderen van de Winkelsluitings wet en tegen elke verruimende be paling is van den Zondagsverkoop, hebben de Jaministen een vereeniging opgericht, welke een actie over het heele land poogt te ontwikkelen om te gerfcken tot eene verruiming van het aantal verkoopuren op Zondag. Of dat helpen zal Eindhoven is een dezer dagen vanuit de lucht geweldig gebombar deerd geworden en bestookt met gifgassen. Het was een „oefening", berekend op den toekomstigen wereldoorlog. De bevolking was uit- genoodigd om het spel mee te spelen door 's avonds geen lichten naar buiten te laten schijnen enz. Den automibilisten werd aan de grens der gemeente gevraagd om mee te werken door niet hun groote lampen te laten schijnen en langzaam te rijden door de stad. De meeste menschen schenen het alles „flauwe kul" te vinden en van medewerking was daardoor weinig te bespeuren. Moge het zich nimmer door de werkelijkheid wreken! Minister Deckers woonde de oefe ningen bij. Mooi weer is een zegen in den vroegen zomer, maar moet middels het moderne verkeer dik worden „betaald." In het jongste week-end sneefden volgens de krantenberichten 9 menschen op den weg. De onge lukken grepen plaats, resp. te Leiden, St. Willibrord, Willeskop, Castenray. Apeldoorn, A'dam, Valkenswaard en te Etten. De Duitsche boer tot lijfeigene gemaakt. Het Duitsche nationaal-socialisme heeft indertijd den steun gehad van een groote massa Duitsche boeren. Ondanks de vele beschermingsmaat regelen, die vroegere regeeringen namen in het belang van den land bouw, bleef ook de Duitsche boer de gevolgen der algemeene malaise ondervinden. Er bleef daarom een groote ontevredenheid heerschen, welke zich richtte tegen de regeeriog en Hitler den wind in de zeilen blies. Men kan zeggeD, dat Hitier mede op de schouders der Duitsche boeren het regeeringsgebouw is binnenge dragen. De nationaal-soclalistische regee ring beproeft natuurlijk ook hare krachten aan een gezondmaking van den boerenstand, maar op een wijze, die den Duitschen boer geheel aan de willekeur van den nationalen staat en zijn ambtenarij overlevert. De a r. Standaard deelt een uit Duitschland ontvangen schrijven mede, waarin wordt uiteengezet, hoe de rechtspositie van den landbou wenden stand in het Reichserbhof- gesetz is bepaald. Men luistere en oordeele De landbouwer kan zijn hoeve niet verkoopen of op andere wijze in andere handen doen overgaan. (Inleidiog tot het Reichserbhofgesetz. Hoofdstuk 11). Hij kan ook geen gedeelten daar van in andere handen doen over gaan. (Inleiding, Hoofdstuk 8, en Wetboek 7 Hoofdstuk 1). Hij kan haar niet voor langen duur verpachten. (Wetboek, 7). Hij kan in geval van overlijden er niet door testament of op andere wettige wijze over beschikken. (Inl. Hoofdstuk 10 Wetboek 24, Hoofdstuk 1). De hoeve, met de levende have, den inventaris en alles, wat daarbij behoort, gaat na den dood des bezitters wettelijk gedwongen over op den jongsten of den oudsten zoon. Alle andere kinderen erven van het eigenlijke landbouwbedrijf niets. (Wetboek 19, Hoofdstuk 2); zij erven alleen hun deel, wanneer vermogen aanwezig is. Heeft een landbouwer alleen dochters, dan moeten die arm de hoeve verlaten; de hoeve komt aan de broeders van den landbouwer. (Wetboek 20, Hoofdstuk 3 en 4) Wanneer de landbouwer naar de meening van den Nationaal Socialis- tischen „Bauern-führer" niet waardig is zijn hoeve te behouden, dan wordt hij abgemeiert, d.w.z. de hoeve wordt hem zonder eenige vergoeding af genomen en aan een ander gegeven, die door den Reichsbauernführer wordt voorgesteld, (Wetboek 15, Hoofdstuk 1 en 2). Om als on waardig te worden beschouwd, is niet veel noodig. Volgens de ambtelijke toelichting op het Reichserbhofgesetz is b.v. voldoende huwelijk met een niet-Arische vrouw slechte behandeling der arbeiders; vijandelijk gedrag tegenover het vaderland, of, wat in Duitschland hetzelfde is, een onwelwillende houding tegenover de Nationaal- Socialistische partij; geestelijke minder waardigheid van zoo geringen graad dat een onder curateele-sleïliog niet kan plaats vinden; onvoldoende voorbereiding voor het boeren bedrijf, enz De landbouwer is in het Nationaal- Socialistische Duitschland dus weer glebae adscriptus geworden, (dat wil zeggen weer vervallen tot lijfeigen schap), zooals hij voor 1000 jaren ook was. De propaganda minister Goebbels prijst weliswaar dezen door het Reichserbhofgesetz aan de landbou wers geschonken staat als een buiten gewoon groote weldaadmaar dezelfde Goebbels beweert ook, dat Duitschland het 't meest „in vrijheid" geregeerde land der wereld is. Ook bij ons vindt men bier en daar landbouwers, die het oor leenen aan de nationaal socialistische of fascistische propaganda Wat in Duitschland voorvalt, moge hier tot nadenken stemmen. Wat men ook moge beweren van het tegendeel, wat we tot nu toe hier van het nationaal-socialisme beleefden, was op het Duitsche afgestemd. Voor onze boeren is er alles aan gelegen, dat zij vertrouwen blijven stellen in de leiders van hun land bouworganisaties, die in het verleden de goede wegen hebben gevonden, om den boerenstand tot welvaren te brengen en zich ook thans inspannen, om voor de boeren het best mogelijke te bereiken. Duitschland zij hun een waar schuwing om niet op een schooneD schijn te vertrouwen. Kind gedood. Op den provincialen weg tusschen Horst en Ventay is Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur een doodelijk ODge- luk gebeurd. Het 8 jarig zoontje van den land bouwer P. Steegs, dat nabij de ouderlijke woning op den weg speelde is gegrepen door een luxe auto, bestuurd door den heer V. uit Eindhoven. De kleine werd enkele tientallen meters meegesleurd. Stervend werd hij opgenomen. Nadat pastoor Verheggen hem de laatste H. H. Sacramenten had toe gediend is hij overleden. „We gaan naar Rome". De 73-jarige Tegelenaar Piet van den Bongard uit Tegelen is per voet naar Rome getogen. Deze brave man beeft in zijn jeugd reeds „geloopen" een eigenschap, welke hij met talrijke menschen ge meen had vervolgens heeft hij vaak „gewandeld" en vanaf zijn 70 ste jaar maakt hij geregeld wandeltoch ten mee.... wandeltochten van 25, 30 40 en 60 kilometer. Herhaaldelijk werd de dappere tippelaar met het een of ander metalen onderscheidingsteeken be loond en dies weldeD er glorie-ver langens in van den Bongards oude borst. Een wandelingetje van Tegelen naar Rome, heen en terug, zou het versnaperingetje zijn, dat aan deze verlangens voldoening en bevredi ging zou schenken. Aldus ontwierp Piet, de 73-jarige Piet van den Bongaid. zijn plannetje dat hem den weg tot beroemd worden zou banen. Hij bouwde zich een karretje op wielen, dat hij op reis met zich zou mede voeren en waarin bij rust- en slaapgelegenheid zou vinden. Het vehikel werd „echt globetrotterig" opgeschilderd en Piet liet zich met zijn karretje op de gevoelige plaat vereeuwigen. Duizenden foto-briefkaarten werden afgedrukt en op de bekende „zeer origineele" manier voor een dubbeltje per stuk of drie voor 'n kwartje, aan de menigte verkocht. Zelfs wer den er in eenige goed-beklante café's van Tegelen geldbusjes geplaatst, waarin men een penningske kon bijdragen, tot meerdere eer en glorie van den ouden tippelaar.... Zondagmiddag is Piet van den Bongard naar Rome vertrokken, na eerst in het clublokaal der Tegelsche wandelvereeniging, een officieel af scheid te hebben gevierd. Een escorte van bewonderaars vergezelde hem tot Belfeld. Toen verdween Piet met zijn karretje achter het groen der hooge boomen..., langs den breeden stroom der Maas.... in de richting van de Eeuwige Stad. Het revolverdrama te Kerkrade. De 29-jarige echtgenoote van T., die door den mijnwerker E. B. te Kaalheide, in den nacht van 29 April met een browning in het onderlijf werd geschoten is in het St. Joseph- ziekenhuis te Kerkrade aan haar verwondingen overleden. Visclivergiftiging. Donderdag had de 30 jarige D. de Bolster visch gekocht (makreel en braad, een soort schar) van een Katwijkschen vischkoopman. Nadat bij en zijn echtgenoote, daarvan hadden gegeten, werden zij des nachts onwel. Hun toestand verergerde zoo, dat zij naar het Academisch Zieken huis moesten worden overgebracht, waar de man Zondag is overleden. De toestand van de vrouw is hoogst ernstig. Veehouders moeten worden erkend. De Crisis-Rucdveecentrale vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat het Crisis-Rundvee-besluit 1934 binnen enkele dagen in werking zal treden. Ingevolge dit besluit zal het in voorraad hebben of verhandelen van rundvee slechts zijn toegestaan aan diegenen, die als rundveehouders zijn aangesloten bij, dan wel als iundveehandelaars zijn erkend door een door den Minister van -Econ. Zaken aan te wijzen crisisorganisatie. Als zoodanig zullen de Gewestelijke Rundveecentrales worden aangewezen. leder, die rundvee in verraad wenscht te houden of te verhandelen zal, voor zoover dit nog niet ge schied is, bij een der Gewestelijke Rundveecentrales moeten aanviagen hetzij als veehouder hetzij als erkend rundveehandelaar te worden aangesloten. Als veehouders kunnen worden aangesloten personen, die gewoon zijn een of meer runderen in voor raad te hebben ten behoeve van de uitoefening van hun bedrijf. Alle andere personen die wenschen runderen in voorraad te hebben of te verhandelen, zullen moeten aan- 'ragen, om als erkend rundvee- handelaar te worden aangesloten. De aanvrage zal moeten worden gericht tot de Gewestelijke Rund veecentrale binnen welker werkgebied het bedrijf van den aanvrager is gevestigd. Voor N. Holland moet men zich opgeven bij de Gewestelijke Rund veecentrale in het Landbouwhuis te Alkmaar; Z. Holland; Anna Paulow- nastraat 20, den Haag; Groningen, Radesingel 29, Groningen; Friesland Landbouwhuis, Leeuwarden; Drente, Oostersingel 11, Assen; Overijssel, Burg. v. RoyensiDgel 22, Zwolle; Gelderland, N. Kraan 29 Arnhem; Utrecht, Achter Clarenburg 27, Utrecht; Zeeland. Hulst; N.-Brabant Spoorlaan 50 Tilburg; Limburg, Neerstraat 11 Roermond. Door een gevaarlijken hond gebeten. Eenige dagen geleden heeft er in Cadier en Keer een eigen aardig voorval plaats gevonden. Rijksveldwachter Maassen, wilde de wonden, die zijn groote wolfs hond opgeloopen had in een prikkel draad, onderzoeken. De hond viel woedend geworden, op zijn meester aan en sprong hem naar de keel. Er ontstond een hevige worsteling met dit gevaarlijke dier, dat plotseling zijn wilde natuur scheen herkregen te hebben. Daar de rijksveldwachter ongewapend was en zijn handen reeds vreeselijk doorkerfd waren, schoot hem niets anders over dan den woedenden hond met zijn beide armen om de keel geslagen vast te houden. Zijn echtgenoote kwam toegeloopen en wilde hem hulp verleenen. Hierbij liep ook zij ernstige verwondingen op. Onder- tusschen kwamen op het hulp geschreeuw de buren toegesneld. De bakker Hollanders bedacht zich geen oogenblik, sprong toe en greep den hond bij de keel. Met drie man moesten ze het sterke beest in bedwang houden. De burgemeester Thomassen, die men direct had ontboden, was spoedig ter plaatse en schoot het woedende dier neer. Rijksveldwachter Maassen was zoo ernstig gewond dat hij naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maas tricht moest worden overgebracht, Aanvankelijk vreesde men, dat amputatie van een of twee zijner vingers zou moeten plaats vinden. Gelukkig is hij aan de betere hand en zal amputatie wel niet noodig zijn. De verwondingen van zijne echtgenoote zijn van dien aard, dat zij thuis kan verpleegd worden. Ontploffing in buskruitfabriek. In de buskruitfabriek der Poudrerie Royale Cooppal 6 Cie. te Caulille nabij de Nederlandsche grens bij Weert, had eene ontploffing plaats in een der droogkamers, waar een paar werklieden, resp. uit Hamont en Achel (L.) bezig waren zakjes buskruit te laden op wagentjes. ToeD de zware brand, volgende op de hevige ontploffing, door de eigen brandweer der uitgebreide fabrieken gebluscht was, vond men het zwaar verminkte en verkoolde lijk van den 27-jarigen ongehuwden Loomans uit Achel. Het lijk was onherkenbaar. De materieele schade is ook vrij groot. De oorzaak is niet bekend. Zijn kameraad verrichtte tijdelijk ander werk, anders was ook bij wellicht getroffen. Loondruk. Gelijk op economisch terrein de liberale vrijheid de hoogste wijsheid schijnt, zoo is in het oog van de regeering blijkbaar loonsverlaging het middel tegen alle kwalen en tegen alle malaise. Te hoog loon werkt de werk loosheid in de hand en verlaging van loon doet de werkloosheid ver minderen, dat is de stelling van minister Colijn. Bij het 60 millioenenplan speelt deze theorie de hoofdrol. En ze wordt nu ook nog eens extra toegepast op de gemeentelijke salarisregelingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende geschreven „De voortschrijding vén het on vermijdelijk aanpassingsproces der loonen in het particuliere bedrijfs leven aan de door de crisis gewijzig de omstandigheden, maakt het nood zakelijk, dat de salarisregelingen van gemeenten en andere publiekrechter lijke lichamen, welke nog steeds uitgaan boven het Rijkspeil eenerzijds, boven den plaatselijken loon- en levensstandaard anderzijds, met den meesten spoed daarmede in overeen stemming worden gebracht. Aangezien de systematische toet sing dezer regelingen, overeen komstig conclusie 28 van het rapport Schouten, uiteraard tijd- roovend is en voorkomen dient te worden, dat door nog bestaande te hooge overheidsloonen vorenbedoelde natuurlijke aanpassing van het bedrijfsleven wordt belemmerd, moge ik, afgescheiden van de resultaten dezer systematische toetsing, den gemeentebesturen reeds in het algemeen met aandrang vtrroeken, om voor zoover de sa'arisregeling van het gemeentepersoneel, na de reeds eventueel genomen maatregelen nog aan den hoogen kant te achten is, deze op korten termijn te herzien en in overeenstemming te brengen met het rijkssalarispeil en de overige daarvoor in het rapport Schouten aangegeven normen. - Zoo gaan we maar voort in den vicieuzen cirkel: loonsverlagingen aan den eenen kant en aan den anderen kant alsmaar duurder maken van het levensonderhoud door toeslagen op vrijwel alles, wat de loontrekker in den mond steekt. Aan dat spelletje kan men toch niet ongestraft blijven doorgaan 1 Levensreis van een auto Een auto met een romantisch verleden is *an Ha'ifax naar België verscheept om daar in het museum te Brussel te worden geplaatst. De auto in kwestie beeft eens aan een koning behoord en is tevens het eigendom geweest van een nachtclub koningin. Tijdens den wereldoorlog gebruikte Koning Albeit van België den wagen om er mee naar de slagvelden te gaan. Later werd de auto het eigendom van de Texas Guinan. Na het overlijden van deze nachtclub-koningin werd de wagen publiek verkocht. Voor veertien pond sterling werd een van haar koormeisjes eigenaresse, Van het vehikel wordt verteld, dat het ook nog eens gebruikt is door den leider van de Ne w Yorksche gangsters. De auto za! thans in een museum geplaatst worden. Dc liaan op de torens. Waarom wordt er gewoonlijk een haan op de torens geplaatst Men zegt wel eens, omdat de eieren stuk zouden vallen, als men er een kip op plaatste. Dat zal natuurlijk de ware reden wel niet zijn. Eenigen schrijven dat gebruik toe aan de Go- then, die den haan als hun veldtee- ken droegen. Anderen zeggen, dat de haan van ouds als weerprofeet be schouwd werd en daarom op de to rens wordtjgep'aatst ten einde de richting van den wind aan te geven. Het waarschijnlijkst echter is die ge woonte van christelijken oorsprong en doelt op den haan van St. Petrus. De haan was -eteeds het zinnebeeld der waakzaamheid en roept ons als het ware van die hoogte toe: „Waakt en bidt" want het gebed ving eertijds aan met het hanengekraai. Waar eieren voor worden ge bruikt. Een el bestaat uit 66 pCt. water, 10 pCt. vet, 13 pCt, eiwit en 11 pCt. mineralen. In de Amerikaansche pers vonden we de mededeeling, dat eie ren niet alleen als voedingsmiddelen, doch ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Bij de samenstelling van haarwasch- middelen en haarzeep, worden eier dooiers gebruikt. Eeieren worden ook aangewend bij bet prepareeren van fotografisch papier en bij het looien van leer. In sommige chocoladesoor ten en in verschillende geneesmid delen worden eveneens eieren ge bruikt. Een agenfei onzekere pa«i over straat i Waart toe, vader èi Naar nachtwandelt gelooven.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6