J.6. RAM i Paardenfokkerij. Rond de Boerderij Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws f Advertentiën Petroleum stellen Demon 5.25 Peter Hendrix Zaterdag 5 Mei 1934, No. 18 Erfelijkheidsleer, atavisme en hengstenkeuringcn. Niemand, al is hij nog zoo'n ken ner, kan een zuiveie definitie geven van 't verervingsvermogen van een hengst, zonder volkomen op de hoogte te zijn van diens afstamming tot in verschillende generaties. Im mers, niet enkel zijn exterieur en innerlijke eigenschappen, die hij ver kreeg van zijn ouders en voorzaten, zullen de graadmeter zijn bij de waardebepaling, maar ook en ter dege zullen die eigenschappen be langrijke factoren zijD, die hij van zijn voorzaten niet verkreeg, maar die „bleven zitten". Voor den ervaren fokker is atavis me iets vleiends en zoets, voor den minder deskundige teleurstelling en wreed. Ja't zijn juist die verborgen „niet meegekregen" eigenschappen, waarvoor zoo'n dichte en ondoor dringbare sluier hangt en blijft han gen. Al te goed weten wij toch. hoe menig hooggelauwerde hengst niets presteerde als vaderpaard, terwijl een hengst, die, wat 't exterieur betreft, slechts over matige kwali teiten beschikte, vaak bogen kon op schitterende afstammelingen. Cavalier de Grubben, de eenmaal zoo hoog gelauwerde hengst heeft menig kostbaar product verwekt wij denkin slechts aan Fair, Flip van Vliekhof, Cavalier de Loonen- hof e.a., maar in zijn veertienjarige dekperiode, waarin hij veel meer dan duizend goede tot zéér goede merries dekte, is 't aantal der door hem verwekte merries, die van prima kwaliteit zijn, toch zeer miniem. Tot vader had hij wel is waar den formidabelen reus, den massalen Indigène de Wisbecq, maar diens moeder Liza A 1827 was een dood gewone stamboekmerrie, en welk fokker zou dan durven verwachteD, dat deze overigens schitterende hengst een constant kweeker zou zijn? En als de heer van Broekhuyzen al eens triomphantelijk uitriep 't nest van Liza gevonden te hebben aan de boorden van de Lijs, wij hebben dat steeds beschouwd als propagan dawerk. Suivant de Mordicus was geen concourspaard, maar innig-lijkend op zijn typischen vader steunde hij vooral op zijne grove breed-uitge- bouwde moeder, voortgesproten uit een roemrijk geslacht en juist daar aan dankt de nooit volprezen Suivant zijn fokprestaties. Diens opvolger en stalgenoot de schoone Tambour de Zuiddorpe was meer concours dan vaderpaard. En daarom zouden wij 't van harte toejuichen, dat ons stamboekbestuur bij de hengsteokeuringen voorschreef, dat elke jonge hengst, voor 't eerst ter keuring gebracht, dient vergezeld te zijn van zijne moeder, ja, zoo mogelijk, van zijn grootmoeder. Onze competente stamboekjury kent na tuurlijk alle vaderpaarden. Hoe menig jonge hengst van beste kwaliteiten, zoude van de fokkerij worden uitgesloten, indien zijn voor-r zaten zouden blijken te zijn van zeer ma'ige kwaliteiten, maar ook, hoe menig jonge hengst, welke door exterieur niet de schitterendste loop baan verried, zou door de jury zoo graag worden waardig gekeurd om de eminente boedanigheden zijner voorouders. 't Voorbereidingswerk en de on kosten zijn nihil, de resultaten zouden schitterend en heilzaam zijn en 't hoogst verantwoordelijke werk der jury zou minder moeielijk, meer vruchtbaar zijn en voor de fokkerij meer voldoening schenken. M. J. BOONEN. Neer, 1 Mei 1934. Landbouwcrisis en kunstmest- gebruik. In het laatste marktbericht van het Centraal-Bureau uit het Nederl. Landbouwcomité wordt er op ge wezen, dat het gebruik aan slakken- meel in het afgeloopen seizoeDjaar 1933—34 volgens berekening van dit Bureau bedroeg c.a. 250.000 ton tegen 172.000 ton in het vorige seizoen. Een toename dus van 45 pet. Dit is een zeer verheugend ver schijnsel. Wij hebben ons wel eens bezorgd gemaakt toen de land bouwers zooveel stikstof gingen gebruiken zonder dat de evenzeer benoodigde kali en het fosforzuur in even sterke mate vooruitgingen in verbruik, wat toch volgens de nog altijd geldende wet vereischt was voor een rationeel bedrijf als de boerderij ook moet zijn. De giften van kali en fosforzuur verminderden zelfs. Dat beteekende schade voor den bodem eerst en daarna voor de opbrengsten. Gelukkig is daar nu een keer in gekomen. Door de enorme prijsdaling, gevolg van de komst van de Spaansche kali op de markt, is, zooals het Centraal-Bureau het zegt, „kali weer geheel op zijn oude fleur aangeland." Maar dadelijk wordt er bijgevoegd, dat „slakkenmeel aan merkelijk nog in omzet zou kunnen stijgen." Dat is waar, want in 1932—33 bedroeg het verbruik nog ruim 327.000. En dus mag een verbruik van 250.000 ton in het afgeloopen seizoen, al is het dan 45 pet. meer dan het vorig jaar, nog niet als voldoende beschouwd worden. Er blijft nog een achterstand, die de volle aandacht van de boeren ver dient. Eenzijdigheid zal zich zeker wreken. Een bewering als zou slakkenmeel duur zijn, zooals men wel eens hoort, is niet juist. De prijs is niet zoo catastrophaal geduikeld als bij stik stof en kali het geval is. Het moet eer verwondering wekken, dat bij de vraag, die er is, in vergelijking met het aanbod, de prijzen nog zoo laag blijven. Men moet niet vergeten, dat met het op eiken bodem zoo gunstig werkende fosforzuur uit het slakkenmeel men ook een goede hoeveelheid ideaal werkende kalk geeft, waaraan bijna elk stuk land in Nederland behoefte heeft. Daarom is het vroegere idee, dat slakkenmeel als fosforzuurmest steeds goedkooper moest zijn dan superfosfaat, geheel uit den tijd. Voor de meeste gronden is thans eerder het omgekeerde waar. Met overleg handelen dient met name in crisistijd elke landbouwer te doen. Daarom is de opmerking omtrent een noodige stijging van het verbruik van slakkenmeel, als het Centraal- Bureau maakt, aller aandacht waard Ons volk is een bescheiden volk, En omdat onze groote mannen de volksdeugden in versterkte mate plegen te bezitten, daarom zijn vooral onze groote Nederlanders zeer be scheiden menschen. Bij het timide af. In het buitenland is dat vaak anders. Daar dringen de groote mannen zich zelf vaak op den voor grond om toch maar geëerd en gefeteerd te worden. Ze smeeken om adoratie en be wondering. Ze zijn erg zelfbewust, hij het arrogante af. We hebben eens hooren vertellen van een beroemd Parijzenaar, dat hij zich op een avond in een taxi drong en tot den chauffeur niets anders zei dan Rijd me naar huis. De chauffeur, een eenvoudige man, stond paf. Neem me niet kwalijk, meneer zei hij maar mag ik ook weten, waar U woont De groote Parijzeoaar moet toen woest hebben opgekeken. Hij zei niets, maar stapte den wagen uit om zich tot een anderen chauffeur te wenden. Stel tegenover zooveel arrogantie nu eens de bekende bescheidenheid van Neerland's grootste zonen. Denken we b.v. maar eens aan een Dr. Willem Mengelberg iemand met een wereldreputatie voor wat zijn kunstenaarskwaliteiten aangaat. Is hij niet de verpersoonlijking van den eenvoud Zooals u en wij en een ander gaat hij van tijd tot tijd naar Carré om er de grollen van een Buziau te genieten en dan lacht hij als een kind. Zoo argeloos en onschuldig. Gelijk de minste onzer, zoo voegt hij zich, als het daartoe is, in de rij van belasting betalers, die popele om den fiscus te geven wat des fiscussen is. Zijn eenvoud doet hem telkens ver stijven van schrik, als een fotograaf de lens van zijn camera op hem iicht. En daarbij zoo'n uitnemend vaderlander. Al zou men in Amerika onder de dollars willen bedelven, dan zal hij de schitterendste aan biedingen uit New York afslaan, wanneer die hem niet de gelegenheid zouden laten om tenminste zes weken in een jaar ook het Concertgebouw- orchest in Amsterdam aan te voeren. Daarom komen we er tegen op, dat sommige Nederlanders hun eigen aard en dien van onzen groo'sten kunstenaar thaDS zoo verloochenen door een beloftuiging van den, na een 10 maandsch verlof uit Zwitser land teruggekeerden, Willem Mengel berg, welke we hebben het over de beloftuiging buiten alle grenzen en verhoudingen geraakt. Eens hebben we onzen grooten dirigent al eens dokter gemaakt, honoris causa. En nu hebben z. g. vrienden bedacht, dat ze voor den gehonoreerden dokter ook nog een professorstitel moeten zien te ver overen. Hoe slecht kennen deze lieden den waren aard van onzen grooten landszoon 1 Ze willen een stichting in het leven roepen, welke in Utrecht een bijzondere leerstoel zal scheppen in de muzikale re productiekunst en Willem Mengelberg dan tot bijzonderen hoogleeraar doen benoemen. Opdat hij zou mogen heetenProfessor Doktor Willem Mengelberg. Volgens de laatste berichten dreigt het plan te mislukken, we hopen het haast omwille van den waren eenvoudszin van dezen Nederland- schen kunstenaar bij de gratie Gods De adoratie van her Nederland- sche publiek voor hem, dreigt in verkeerde richting te gaan. Terecht mag men ons volk soms verwijten, dat het de nationale voetballers beter kent dan de nationale kunstenaars, maar we moeten toch mede voor zichtig wezen, dat we het hulde betoon, aan deze laatste gebracht, niet tot een soort voetballersroenr gaan verlagen. Nu Dr. Willem Mengelberg na zijn tien Zwitsersche maanden in ons land is teruggekeerd, draven als gevolg van een onhandige reclame duizenden menschen achter hem aan, die des Donderdagsavonds nimmer hun radiotoestel hebben aanstaan, omdat ze niet van die hooge muziek houden. Ze snappen meerendeels niets van Mengelberg's kunst, maar gaan hem „zien", zooals men gaat „zien" naar de andere hoofdfiguren in 's werelds rarekiekkast. In Amsterdam stonden bij zijn blijde incomste fanfare-corpsen op gesneld aan het station en van alle kanten werden kransen aangedragen. Quis non gauderet? wie zou niet blijde zijn stond er op eene van het Concertgebouw 1 Een leger politie-agenten had den weg afgezet, waar duizenden nieuws gierigen stonden om de krullen van den dokter te mogen zien. 't Leek wel de trouwdag van den wielrenner Pijnenburg. Onze dirigent verklaarde in een interview, dat hij het dolletjes voDd, weldra groote concerten voor de massa te mogen geven in het Amsterdamsche... Stadion 1 „De sport is populair geworden zei Dr. Willem Mengelberg en de muziek moet het ook 1" Arme muziek.... „De kunst en de sport moeten niet vijandig tegenover elkaar staan, maar elkaar aanvullen..." zei onze groote kunstenaar. We zien het al gebeuren, dat telkens na een Nederlandsch doelpunt in een inter land-wedstrijd het spel voor korten tijd wordt onderbrokenom aan Dr. Willem Mengelberg de gelegenheid te geven om met zijn Concertgebouw- orchest den triomfmarsch uit Aïda te reproduceeren 1 Als men zóó de reclame voor Dr. Mengelberg blijft voeren, zal hij inderdaad gauw populair wezen. In den slechtsten zin des woords. In Den Haag werd hij dezer dagen plechtig ingehaald „aan de grens der gemeente." Er was ontzaglijk veel bekijks. „Voorop de mailcoach zoo lezen we in het verslag met vier beplulmde schimmels bespannen, volgeladen met jongelui en met een trompettende postillon op het dak." Arme Kunst. Arme Kunstenaar. Ingekomea en vertrokken personen van 23 tot 30 April INGEKOMEN Brouwers, idem, Smakterweg 7 van Bergen. VERTROKKEN A. Linskens, z.b., naar Echt A. Janssen, z.b., naar Echt J. Kunen, dienstknecht, n. Belfeld W. Relouw en gezin, sigarenmaker naar Tegelen Veldstraat 63 J. Zwitserlood, Ouderwijzer, naar Kerkrade Hoofdstraat 4-4 A. Keltjens, z.b., n. Grubbenvorst Lottum B 26 A. Nelissen, z.b., naar Meerlo Swolgen V. Goumans, bakker, naar Roer mond Hamstraat 3 P. van Zwamen. dienstbode, naar Venlo Bovenste Molen J. Smits, idem, naar Wanssum P. Geurts, bakker, naar Bergen M. Kool, winkeljuffrouw, naar Eindhoven Nieuwstraat Th. Lichteveld, boekhouder, naar Rheinberg A. Barents, landbouwer, naar Broekhuizen Zijlberg 140 P. Flinsenberg. z.b. naar idem J. Lüthgen, slager, naar Heerlen Emmaplein 10 E. Schaeffers, z.b., naar Grubben vorst E. Derksen, z.b„ n. Grubbenvorst J. Hellegers, dienstbode, naar Horst Oostenrijk G. Hendrix, z.b., n. Grubbenvorst M. Hendrix, z.b., naar Sambeek L. Op Heij, dienstknecht, naar Sevenum A. van Cuyck, dienstbode n. Horst J. Drabbels, z.b., n. Broekhulzen. Prcmiekéuring van stieren. Bij de te Tienray op 27 April gehouden Provinciale premiekeuring van stieren waren aangevoerd 41 stuks stieren. Hiervan werden 6 stuks afgekeurd. De navolgende premies werden toegekend Oude stieren le premie No. 21, eigenaar Fok vereèniging Venray-Heide, 86.24 p. 2e premie No. 16, eig. Kallen, Oyen, met 83,16 pnt. 3e premie No. 26, eig. Fok- en Controleveceeniging Merselo met 82.12 pnt. le reserve-premie No. 27 eig, Fokvet. Eensgezindheid, Venray- Heide, met 81.74 pnt. 2c reserve-premie No. 2. eig. Stierhouderij Merselo met 81,57 pnt. 3e reserve premie No. 41, eig. M. Koenen, Venray-Leunen, met 80 81 p. 4e reserve-premie No. 24, eig. Fok- vereeniging Eendracht, Oirlo-Casten- ray, met 80.62 pnt. 5e reserve-premie No. 1, eig. Stier houderij Meerlo, met 80.55 pnt. 6e reserve-premie No. 9, eig. H. Sober jé, Velden-Arcen, met 80.12 pnt. Geheel nieuwe dessins en kleuren, in seriebreedten van 50-70—100-120-140 cM. met bijpass.matten. Zie heden speciaal-etalage. Prijzen per meter. Reclame Cocos 50, 70, 100 cm. div. dessins 29 44, 70 Bouclé Cocos 50, 70, 100 cm. nieuwe dessins 60, 80, 115 Prima Cocos 50, 70, 100 cm. in sterkste kwaliteit 66, 86, 125 Prima Cocos 120, 140 cm. sterkste kwaliteit 150, 180 De beste Cocos dessins alleen in 70 cm. breed 75 De passende Japanmatten 40 x 70 cm. 69 45, 36, 29 Gevlochten Cocosmatten bijzondere aanbieding 44 Cocos Karpetten 140 x 180, 180 x 240 200 x 300, 9;50 6.90, 3.60 Chinamatten reclame kwal. 140 x 180 42 en 29 Chinamatten fijne sterke kwaliteit 140 x 180 72* Bedrukte Matten 140 x 180 zeer fraaie dessins 59 Koordmatten zeer sterk, nieuwe dessins 1.15, 95 Extra groote Matten 160 x 230 in prijzen van 1.30, 69 Closetmatten in prijzen van 59, 47, 36 Het booren geschiedt gratis. ev: ||g" 1 YENLO i. 1 7e reserve-premie No. 4, eig. L. H. Keursten, Swolgen, met 77.87 p. Jonge Stieren le premie, No. 23, eig. Stier houderij Venray-Oostrum, met 80.12 pnt. 2e premie No. 40, eig. v. Meyel, Venray, met 79.93 pnt. 3e premie No. 6, eig. L. H. Keursten, Swolgfen, met 79.43 pnt. le reserve-premie No. 7, eig. Wed H. Peters, Arcen-Velden, met 79 p. 2e reserve-premie No. 12, eig. H. Soberjé, Velden-Arcen met 78.38 p. 3e reserve-premie No. 39, eig. van Kempen, Venray, met 77 93 pnt. Altijd maar crisis-misère. De boomkweeker en koopman A. S. uit Blitterswijk behoorde lot degenen, die wellicht nimmer in hun leven zich aan eenig vergrijp zouden hebben schuldig gemaakt ware het niet. dat tal van crisisbepalingen hen in hun gewonen doen en laten eenigszins den weg waren komen versperren. S. was er n.l. toe gekomen een aardappelvervoerbewijs te verval- schen door den datum waarop het vervoer moest geschieden te ver anderen van 3 in 7 Febr. Natuurlijk om nog een tweede pari ij op hetzelfde bewijs te vervoeren hetgeen ook was geschied, zooals verdachte dit rouwmoedig bekende. Hij had reeds een maand in voorarrest doorgebracht en hieraan herinnerende luidde de eisch van den Officier van Justitie diezelfde straf, zoodat, indien de Rechtbank met den eisch van den vertegen woordiger van het O. M. accoord gaat, S. zijn eerste straf in zijn leven er reeds op heeft zitten. Inbraken te Roermond. Woensdagmorgen werd de Belg B. F. door de gemeentepolitie van Echt te Pey aangehouden als ver dacht van diefstal van ho doges en een partij linnengoed te Roermond. Hij had de horloges nog in zijn zak en- was ook in hét bezit van een gedeelte van het linnengoed. De man is door de politie naar Roermond overgebracht. Ernstige broedertwist. Te Limmel bij Maastricht is het Dinsdagavond tot een ernstige vecht partij gekomen tusschen de gebr. D. en J. L. R. Reeds eenigen tijd was er een woordentwist, totdat, toen zij op den grooten weg te Limmel kwamen, plotseling een der gebroe ders een mes trok en daarmee op R. oud 30 jaar, lossloeg en hem diverse steken in het achterhoofd toebracht. In ernstigen toestand werd R. naar het ziekenhuis vervoerd. Een liefdeshistorie schijnt wederom de oorzaak van dit drama te zijn geweest. Uitstekend geslaagde Sportfeesten te Horst. Begunstigd door een mooi voor jaarsweer hadden Zondag onder groote belangstelling de vanwege V.T.v. aangekondigde sportfeesten plaats. Het terrein was recht gezellig ingericht en voor keurige muziek was gezorgd. Een bijzondere attractie was de uitzending van de voetbal wedstrijd België—Nederland, welke werd verzorgd vanwege de Radio- handel p. Mooren alhier. Nadat tegen 4 uur de eerste ronde werd gemaakt door de Edelachlb. heer Burgemeester Esser namen de verschillende wedstrijden een aan vang, waarvan wij den uitslag hier ODder vermelden. Hardloopen over 3000 meter le Jac. Coppus, 2 H. v. Rijswick, 3 P. Vossen Hardloopen over 1500 meter: 1 Jac. Coppus, 2 H. v. Rijswick, 3 J. Peeters. Hardloopen over 500 meter l M. Kessels, 2 G. Cuppen, 3 J Peeters, 4 J. Duijf. Ringsteken per flets 1 Th. Geerards, 2 L. Vullings, 3 M. v. d. Heuvel. Pijprijden 1 B. Stroux. Sprintwedstrijd over 3 ronden J. Swakhoven—G. van Dijk, win naar J. Swakhoven; A. Emons—H. van Dijk, winnaar A. Emons; finale J. SwakhovenA. Emons, winnaar J. Swakhoven. Achtervolgingswedstrijd SwakhovenWijnhoven, winnaar Wijnhoven; Emons van Dijk, winnaar Emons Strijbosch—J. van Dijk, winnaar J. van Dijk. Finale 1 Wijnhoven, 2 J. v. Dijk, 3 Emons. Koppelwedstrijd van 1 uur 1 Wijnhoven—Swakhoven, 2 Cop pus—Versieyen, 3 Emons—v. Dijk, Gedurende den heelen namiddag heerschte op het terrein een echt gezellige drukte, en zullen alle be zoekers ten zeerste voldaan zijn over het hetgeen hun Zondag j.l. door V.T.V. werd geboden. Zwaar weer in het Oosten des Lands. Dinsdagavond heeft boven Nijme gen en omgeving een zwaar onweer gewoed. Te Bergharen sloeg de bliksem in de boerderij van den heer v.d. Berg. De boerderij brandde ge heel af. Te Druten sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in. Een begin van brand ontstond in de wo ning van den heer Dekkers De brandweer kon den brand spoedig blusschen. Op vele plaatsen werd door zwaren hagelslag schade aan het te velde staande gewas toege bracht, terwijl te Horssen eenige koeien door het hemelvuur werden gedood. Ook in den Achterhoek is het zwaar weer geweest. Te Ulft sloeg de bliksem in de woning van de familie Gils. Het pand brandde ge deeltelijk uit. Twee varkens kwamen in het vuur om. Te Lengel (gem. Bergh) brandde door dezelfde oorzaak de woniog van den arbeider Meyer af. Hier sloeg het vuur over natr het aan grenzende pand van den arbeider Eikelder, dat eveneens in vlammen opging. De doodonde draad. Woensdagmiddag is op de machinefabriek Breda een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongehuwde 27-jarige P. is, toen hij zich over de kraanbaan naar de kraan begaf, in aanraking gekomen met den stroomdraad der electriciteit met een sterkte van ongeveer 380 volt. Direct werd de stroom afgesloten. Genoemde P. viel toen naar beneden en stortte van een hoogte van onge veer 15 meter neer. Dr. Payens, die spoedig aanwezig was, kon slechts den dood consta- leeren. Ontvangen Het nieuwste en het beste. Ook gewone petroleumstellen. Vraagt inlichtingen. Patersstiaat 9 19

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10