Bicolite Stofzii P. J. JACOBS: Deftige bals. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Parochiale Lees bibliotheek. Marlet» Advi* Laaf v zaakv voor 1 f ons o's H. Oklie PATENT Electrische Wasai BLAUPUNKT A baar is met het lidmaatschap van de Ger. Kerk. o~ Een ieder Jcan het in eigen om geving vaststellen, hoe in onze dagen zich opmerkelijke politieke bekeeringen voltrekken, waarbij eenige opschuiving naar rechts niet kan worden ontkend. Een enkele maal betreffen die bekeeringen ook vertegenwoordigers in bestuurlijke lichamen. In Helmond scheidde zich dezer dagen een socialistisch raads lid af van zijn partij, in welke hij een gebrek aan solidariteit zegt te hebben bestatigd, gemis aan demo cratische denkwijze en tenslotte ook nog een geest van baantjesjagerij. Hij nam ontslag als raadslid. —o- De wetenschap heeft uitgemaakt, dat de omstandigheden vrij stren ge winter en droog voorjaar zeer gunstig zijn voor het optreden van brand, wanneer door onvoorzichtig heid het eerste vuur is gelegd. De feiten wijzen mede in dien zin, want talrijke stukken hei en bosch zijn in de Paaschvacantie een prooi der vlammen geworden. Gedurende het jongste Week end echter schijnt de brandbaarheid ook ernstig te zijn overgegaan op gebouwde goederen, want de roode haan heeft duchtig gekraaid. In hoeverre de... kunst hier de natuur behulpzaam is geweest, valt natuurlijk niet uit te maken. In een enkel geval kan van dergelijke behulpzaamheid geen sprake zijn geweest, want het mooie R.K. oude kerkje, meer in het bijzonder de toren er van, te Meerlo, ging Zon dag verloren door blikseminslag. In de buurt van Nijmegen ver brandden een mandenmakerij, kap perswinkel en een woonhuis, te Oss ging een groote boerderij in vlammen op, terwijl daarbij veel varkens en kippen om het leven kwamen in Bussem ging ook al een kapperszaak verloren. Vrijdag had een jongen te Baardwijk, onder Waalwijk, behoefte om wat met vuur te spelen. Ver woest werden bij die gelegenheid 2 fabrieken, 5 woonhuizen en 4 schuren 50 arbeiders werden er werkloos door. Het Nederlandsche voetbal-elftal heeft Zondagmiddag een enerveeren den en opwindenden wedstrijd ge speeld tegen het Iersche elftal, het welk van een buitengewone klasse is. „We" slaagden er in om met 5—2 te winnen en daarmee verdere deelname aan de Europeesche voet balkampioenschappen in Rome te verzekeren. Tenslotte eenig allerlei. Het ver keer eischte Zaterdag en Zondag wederom een aantal slachtoffers. Na bij Den Helder kantelde een autobus met 15 inzittenden. Slechts twee hun ner bleven ongedeerd; drie passagiers werden ernstig gewond. Onder auto's sneefden in De Bilt een 18-jarig meisje en te Wassenaar een 50-jarige fietsrijder. Door het eten van blijkbaar on deugdelijke spijs werd in Wassenaar een familie vergiftigd één der leden, een 50-jarige dame overleed aan de gevolgen. Te Almelo bezweek een kindje van 2 jaar aan de gevolgen van het drinken uit een fleschje medicijn, bestemd voor uitwendig gebruik. Generaal Tonnet heeft tenslotte middels zijn eigen „geval" veel sympathie gewekt voor de „zaak- Boeyink." Van alle kanten vloeien de vrijwillige bijdragen voor dit gezin en reeds is een paar duizend gulden bijeen om het aan een be scheiden boerderijtje te helpen. De Fransch Hollandsche ollefabrie- ken Calvé-Delft vieren het 50-jarig bestaan. De oprichter Van Marken is een der eerste industrieelen ge weest, die veel aandacht hebben besteed aan de sociale positie der arbeiders. Hij heeft ze goede wonin gen verschaft, ontspanningsgelegen heden, pensioenfondsen en bij maakte zijn werklieden tot deel hebbenden in de uitkomsten van het bedrijf, door ze in het gemeenschap pelijk bezit te stellen van aandeelen. JtMTWATEQ. -3^/g en allespijsverterings- stoornissen verdwij- nen onmiddellijk bij 't gebruik van Foster's Maagpillen. het aan- genarae laxeermiddel. De lente hing in de lucht. De merels oefenden zich reeds voor het concert in Meide zwart groene botten op de boomeu en struiken zorgden al voor de ver siering en de zon verniste de gansche natuur op met 'n fijnen, blijden glans. Overal de belofte van blijdere klaar heid en komende schoonheid. Door 't paik wandelden twee jonge meisjes. Ze staken niet af tegen de lente. Er keek nog zoo'n onaangeroerde onschuld door haar groot-open oogen, zoo'n blijde zonne schijn omstraalde nog haar gansche wezen, zoo'n heldere klank doortrilde haar vroolijk lachenlente. De oudste Leonie van Putten was negentien jaar de andere 'n paar jaar jonger. Hun mondjes stonden geen oogenblik stil. O, wat die geestelijken over drijven kunnen, babbelde Leonie, niet waar 1 Het is verschrikkelijk Daar hadden ze ons nou in het pensionaat zoo bang, zoo echt bang gemaakt voor 'n bal en de zaak is zoo onschuldig mogelijk. Je weet, ik was verleden Dinsdag voor den eersten keer op 't bal masqué van Ter'euren 1 O 1 het was er eenig, unique I En ik kan je verzekeren, het ging er even netjes toe als in de recreatiezaal van 't pensionaat, alleen was het er een boel gezelliger natuurlijk 1 Ik heb me kostelijk ge amuseerd, kostelijk Dat zal wel, zei Mies met 'n verborgen verlangen in haar stem,, je zoudt zeggen, hoe komen de geestelijken dan aan zoo'n over dreven beuzel-praatjes Och Mies, lachte de ander, dat kan ik je gauw zeggenze weten er eenvoudig niets van 1 ze hebben nooit eens 'n echt bal meegemaakt. Als ze van bals praten, denken ze aan ruwe, ongeciviliseerde dans partijen. Zie je niet dikwijls in de krant staan „groot bal" Nou 1 zoo iets stellen zij zich voor. Als ze eens wisten, hoe netjes alles op onze bals toegaat, waar de etiquette tot in de fijnste puntjes geobserveerd wordt. Och kom 1 dan zouden ze wel gansch anders praten 1 Heb ik je reeds verteld, dat ik er kennis gemaakt heb met Léon Versteegen 't Is 'n allercharmanste jongen, net, chique, gentleman jusqu'au bout des ongles. 'n Fijn blosje kleurde bij die woorden haar wangen. Hij was zoo attent voor me 1 O Mies. 't schijnt ook 'n goede jongen le zijn, 's anderendaags kwam bij informeeren, of ik goed gerust had na m'n eerste bal en hij heeft me 'n prachtig bouquet gebracht van louter witte bloemen ik heb 't op mijn kamer vot>r 't H. Hart gezet 1 Hij kan zoo prachtig dansen 1 unique! Wel, wel, lachte de andere, allerliebst, zou de prins zeggen, en je zeldt, dat we hem vanmiddag zeker zouden treffen Zeker, Mies, zeker, om drie uur, is tenminste onze afspraak, bij den waterval, 't is nu eerst half drie maar ik kon het om twee al niet meer in huis uithouden Léon brengt waarschijnlijk 'n vriend meemisschien iets voor jow? plaagde ze. Niksnoodig, Leonie. Als we nou te vroeg daar zijn, ging ze voort, weet je dan wat we dan doen dan verbergen we ons in de struiken achter de bank, als ze dan 'n poosje gezeten hebben, dan springen we opeens uithoe 1 wat zullen ze 'n pret hebben 't Schijnt dat je duifje er nog niet is. zei Emile tegen Léon* Ver steegen, toen ze eventjes na drie bij den waterval gekomen waren. Oef, zei de ander, die zich ruw op de bank liet neervallen, oef, die voorjaarslucht maakt je kapot, nou kameraad 'n beetje geduld, kómen doet ze, dat weet ik zeker, want ze is zoo dol.... zie je, dat moe je ken nen toen ik er 'n paar maal mee gedanst had, kon ik ze om 'n vinger draaien. Ik heb niet voor niets 'n paar jaartjes in Parijs doorgebracht. Ja, ja, Léon je hebt er slag van, dat is bekend, maar waar heb je haar voor 't eerst gezien Nou. zooals ik je zei, op het bal bij Terveuren; ik had ze direct in de gaten als je al 'n beetje geleefd heb, zijn die bakvischjes 't gezelligst.... pourvu qu'on s'amuse... (Als men zich maar amuseert) ze was nogal aardig gedecolleteerd, as je- blief.... en zacht begonnen ze te fluisteren, daarna ruw te lachen. Het klonk zoo eigenaardig dat lachen... Is ze bepaald mooi vroeg Emile weer op z'n gewonen toon En nu hoorde Leonie van achter haar struik 'n beschrijving van haar persoon zoo laag bij den grond, zoo ordinair zoo cynisch dat haar 't bloed naar 't aangezicht schoot, 't was of ergens in haar nabijheid 'n stinkende poel z'n vuilen walm ten hemel zond of ergens iets lag te rotten.. Uit schaamte durfde ze niet te voorschijn komen. Je weet, ging Leon Versteegen voort, dat ik reeds voor den oorlog verloofd was, mijn fiancée zit in den Haag, maar voor den tijd, dat ik hier in de stad ben, moet ik toch ook wat hebben, vin-je-niet Leven onze bals Ja, ja, ouwe snoeper, grinnikte de andere, pourvu qu'on s'amuse maar kom we loopen 'n eindje op 't is nog te koud om lang te blijven zitten. o— Toen de heeren weg waren kwamen de belde meisjes te voor schijn. Leonie weende van woede en schaamte. Maar, wat is er toch gebeurd vroeg Marie de zeventienjarige gansch verwonderd, waarom bleef-je dan ook zitten Heb je dan niet gehoord wat die beiden vertelden zei de andere. Nee, ik stond te ver af, ik kon niet alles hooren en wat ik hoorde, begreep ik niet goed. Goddank, zuchtte Leonie, Goddank en nu gauw het park uit en naar huis 1 Eenigen tijd later viel Leonie het boek van Coloma Achter de schermen, in handen. En zie! Coloma, die die fijne bals wel had meegemaakt, had de vraag ook beantwoord, waarom de geeatelijken er zoo tegen zijn. De priester ziet niet de mooie buitenzijde van de bals, maar wel de keerzijde., in den biechtstoel. De fijne buitenzijde is de gezel schappelijke vorm die nauwgezet onderhouden wordt, de keerzijde zijn de onreine gedachten en be geerten in de harten der jonge mannen. Zoo'n bal is 'n uitstekende gelegenheid tot prostitutie., der ziel. Als vele jonge, onschuldige meisjes rein materiaal wisten, welke gedachten de heer die voor dien avond hun partner is, met zich omdraagt, de meesten zouden zich met afschuw afwenden. En welke verantwoordelijkheid dragen niet de sociëteiten, die., zoo fijne, chique, deftige bals organiseereD, bals, waarop onmogelijk iets kan gebeuren... bals, waarvan de gees telijken geen verstand hebben 1 1 1 VENRAY, 14 April 1934 VERKOOP van TURFSLIJK. Burgemeester en Wethouders van Venray zullen publiek bij opbod verkoopen onder de gewone beta lingsvoorwaarden ter plaatse op Dinsdag 24 April a.s. voorm. 9 uur precies6 slagen turfslijk in het Venraysch Broek. Crisis-Rundveecentrale. Door de Crisis-Rundveecentrale zal gelegenheid worden geboden aan haar te leveren le runderen, welke de uiterlijke kenteekenen van drachtigheid ver- toonen en minstens 6 maanden drachtig zijn, tenzij zij naar 'het oordeel van de commissie van over neming als te hoeg drachtig moeten worden beschouwd; 2e versch afgekalfde vaarzen en koeien met normale melkgift; 's-Hertogenbosch, Woensdag 25 April 1934 8—10 uur v.m. Veemarkt. Venray, Woensdag 25 April 1934 9—11 uur v.m. Veemarkt. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandag middag, 16 April a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveecentrale zijn ontvangen. De ovememingsprijzen zijn mei ingang van Dinsdag 3 April 1934 voor beide categorieën als volgt samengesteld in klasse A plus 32 cent per K.G levend gewicht; in klasse A plus 28 cent per K.G. levend gewicht; in klasse B plus 23 cent per K.G. levend gewicht; in klasse C plus 18 cent per K.G. levend gewicht. Van dieren in klasse C min worden de prijzen per stuk bepaald. De beoordeeling van de vraag of de aangeboden runderen van de op gegeven soort zijn en aan de door de Crisis-Rundveecentrale gestelde eischen voldoen, geschiedt door deze laatste. Wanneer blijkt, dat een rund niet aan de gestelde eischen voldoet, zoo zal op het uit te betalen bedrag 40 pet. worden gekort. De overige condities zijn als de voorafgaande week. De teeltregeling voor liet rundvee. In vervolg op de eenige weken geleden gepubliceerde uiteenzetting omtrent de teelregeling maakt de Crisis-Rundveecentrale 't volgende bekend Inwisselbaarheid van identiteits bewijzen. Teneinde een zoo ruim mogelijke gelegenheid tot selectie aan de vee houders te bieden, zullen de indenti- teitsbewijzen van vaarskalveren tot 1 Januari 1935 ingewisseld kunnen worden tegen die van andere vaars kalveren. Ten aanzien van de inwisselbaar heid van de identiteitsbewijzen der stierkalveren is het volgende bepaald Veehouders aan wie in totaal 5 of minder kalveren zijn toegewezen, kunnen tot 1 Januari 1935 het identiteitsbewijs van één stierkalf omruilen tegen dat van een 3tier- of een vaarskalf, terwijl bij een totale toewijzing van 6 of meer kalveren, de identiteitsbewijzen van twee stierkalveren kunnen worden ver wisseld tegen die van stier- of vaarskalveren. Deze inwisselbaarheid is niet van kracht voor de geregistreerde stier kalveren. Mest vergunningen Teniende te voorkomen, dat door het verstrekken van mestverguoningen een grooter aantal kalveren zal worden aangehouden dan op grond van de teeltregeling in de bedoeling ligt, zullen deze vergunningen door de Gewestelijke Rundveecentrales uitsluitend worden afgegeven in gevallen, waarin het vaststaat, dat de kalveren als z.g. „zoetemelks kalveren" worden vetgemaakt. De mestvergunningen zullen uit* sluitend worden afgegeven ten behoeve van pasgeboren kalveren en zullen een geldigheidsduur hebben van uiterlijk drie maanden. Ten overvloede zal aan de houders dezer vergunningen de verplichting worden opgelegd de vergunning acht dagen na verkoop van het kalf wederom in te leveren. De mestvergunningen zullen verkrijgbaar zijn tegen betaling vau 25 cent. Benoemingen van het Bisdom. Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den weleerwaarden Heer M. J. Janssen als pastoor te Meerlo en aan den weleerw. Heer N. van den Berg als pastoor te Swalmen. En heeft benoemd tot pastoor te Meerlo den wel- eerw. Heer W. M. H. van Lokven, die kapelaan was aan de S. Servatius- kerk te Maastricht tot pastoor te Swalmen den wel- eerw. Heer F. J. M. Hoen tot aalmoezenier van Sociale Werken te Roermond den weleerw. Heer P. J. M. Wolfs, die kapelaan was aan de Kathedrale Kerk tot aalmoezenier van Sociale Werken te Weert den weleerw. Heer L. C. H. Obers, die kapelaan was te Nederweert en tot rector van het St. Joseph- klooster te Steyl den weleerw. Heer H. G. M. J. Janssen, die rector was te Heel. De wegen Deurne-Oploo en Dcurne-Yenray. De burgemeester van Deurne deelt mede, dat in tegenstelling met andere aankondigingen het verkeer op den weg van Deurne naar Oploo en op den weg van Deurne naar Venray niet gestremd is. Er zijn voorzienin gen getroffen, waardoor deze wegen tot nadere aankondiging vrij voor het verkeer zullen blijven. De bliksem geslagen in de R.K. Kerk te Meerlo. Zondagmiddag heeft boven Noord- Limburg een hevig onweer gewoed. Tijdens dit noodweer is de bliksem geslagen in de Parochiekerk van St. Jan te Meerlo. Omstreeks vier uur ging een man de kerk binnen en ontdekte een weinig rook. Toen hij de kerk verder was ingegaan, werd bij getroffen door een stuk hout, dat tengevolge van den bliksemslag moet zijn los geraakt. Ongeveer een half uur later ont dekte men ook in den toren rook. Onmiddellijk werd de brandweer van Horst gewaarschuwd, die na 10 minuten ter plaatse aanwezig was en dadelijk met het blusschingswerk aanving. Men moest zich allereerst toeleggen op het nathouden van de omliggende huizen, daar deze door den bevigen vonkenregen groot gevaar liepen vlam te vatten. Onderwijl poogde men nog het punt van de vuurhaard te bereiken, doch door gebrek aan ladders gelukte dit niet. Spoedig was de inmiddels gealar meerde brandweer uit Venlo aanwezig met haar motorbrandspuit en de Magyrisladderwagen. Nu kon men de vuurhaard gemakkelijk bereiken, doch men kon niet beletten, dat ook een gedeelte van de kerk door de vlammen werd aangetast. Daar het nabij de brandende kerk gelegen raadhuis veel gevaar liep door de vlammen te worden aange tast, begon men reeds met het in veiligheid brengen van de vele papieren en actes. De aanblik van den hoogen bran denden toren en kerk lokte vele nieuwsgierigen naar de plaats van het onheil. Men kan zich de terneergeslagen heid van de parochianen voorstellen nu een gedeelte van hun mooie oude kerk uit ongeveer 1400 en den toren, gebouwd in 1647, door het vuur vernield zijn, terwijl de parochie zonder herder is wegens de ontslag name van pastoor W. Janssen en de nieuwbenoemde herder nog niet geïnstalleerd is. De kerk zal voorloopig niet kunnen worden gebruikt, daar groote hoe veelheden puin naar binnen zijn gestort. Te ongeveer negen uur in den avond was de brandweer het felle vuur meester en kon men zich tot nablusschen beperken. Dinsdagmorgen is het gewelf van den Zondagavond gedeeltelijk uit- gebranden historiscben toren van de parochiekerk te Meerlo ingestort. Het bleek, dat de klok gedeeltelijk was gesmolten. De thans vernielde klok was een waardevol bezit. Zij dateert uit 1493 en woog meer dan duizend Kilogram. Nog meer verwoestingen <loor liet hemelvuur. Een kort, maar krachtig onweer, dat zich ook Zaterdag ontlastte boven Noord Limburg heefl eveneens verwoestingen aangericht. Te Venray bij wachtpost 44 werden zeven naast elkaar staande telegraafpalen langs den spoorweg door den bliksem omvergeslagen. Te Oploo sloeg de bliksem in op de boerderij van den heer Geertsen. Stallen en schuren stonden spoedig in lichterlaai en werden geheel door het vuur vernield. Een koe kwam in de vlammen om. Het woonhuis bleef gespaard. Droevige gebeurtenis. Dezer dagen heeft de Heer P. v. B. te Gennep zich, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, door een strop van het leven be roofd. Het droevig voorval werd bemerkt door de vrouw, toen deze hem wilde roepen voor het koffiedrinken. Het slachtoffer is 59 jaar. Te voet naar Rome en terug. De heer P. Coenen uit Wehl, die vijf maanden geleden te voet naar Rome trok, is thans bij zijn familie te Deurne teruggekeerd. Hij heeft de heele reis heen en terug per pedes apostolorum afgelegd, 6000 K.M.. met een gemiddelde snelheid van 50 K.M.'per dag. De tippelaar is ook op audiëntie geweest bij den Paus en over Venetië dat kon ie en passant ook nog wel erbij doen naar 't lieve vaderland teruggekuierd. Nederl. Yarkcnscentrale. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat de prijs welke door haar betaald wordt voor aan haar geleverde varkens, welke be stemd zijn voor levenden uitvoer, vastgesteld is op 36 cent per K.g. levend gewicht zonder korting en niet op 38 cent, zooals abusievelijk gepubliceerd is. De doodelykc stroom. Maandagmorgen vond te Nunspeet een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats. De vrouw van den heer 'H. die op een trapje staande in den schoenmakerswinkel bezig was het schakelbord schoon le maken, kwam daarbij met den electrischen stroom in.aanrakiDg en viel bewuste loos op den grond. De onmiddellijk ingeroepen doktershulp mocht niet meer baten. Deze constateerde slechts den dood. De slagerswinkels en bedreven zyn kapot. Wij lezen in de Msb. Toevallig in een groote slagers winkel zijnde, viel mij ondanks de grootte van dat bedrijf de stilte daa'rin erg op. Sindsdien lette ik eens op diverse slagerswinkels zoowel in de binnenstad als in de buitenwijken, en heb moeten consta- teeren, dat het inderdaad diep treurig met deze branche gesteld is, trouwens de foto der Maastrichtsche slagers ellende typeert dit zeer duidelijk De omzet is met 2/3 verminderd, vernam ik van mijn slager. Gaat u maar eens een kijkje nemen op het slachthuis 1 Uitgestorven, mijnheer: de boel is kapotDesondanks gaat de Regeering door met vee uit de markt te nemen, waardoor de prijzen blijven stijgen. Beste kalveren zijn niet meer te koop voor ons 1 Te duur, mijnheer,, en dat in dezen tijd van het jaar 1 Blikvleesch zal ik maar over zwijgen, daar kunt u geaoeg van lezen. Wij slagers werden niet be trouwbaar geacht voor de distributie van versch vleesch voor de Crisis- Centrale. Neen dat moest in blik, ondanks dat 't versch vleesch-plan millioenen goedkooper was. Nu wordt de inkoop duurder, de omzet kleiner, personeel moet worden ontslagen en dit alles kost het Nederlandsche volk een dertig millioen gulden, zegt men 1 Ziehier het relaas, de noodkreet van een slager, hetwelk ik langs dezen weg onder ieders aandacht wil brengen. Wellicht dat de Regeering eens een ernstig onderzoek naar dezen waren noodtoestand wil doen instellen. Bracht het blikvleesch deze ellende? Stopzetting daarvan en verminde ring der Crisisheffingen zullen dan wellicht een opleving van de kapotte slagersbedrijven teweeg kunnen brengen. De overdracht. Een goedhartige oude dame, lid van de schoolcommissie, bezocht op een middag dé school, juist toen de onderwijzer bezig was een jongen te straffen, die haar afgeschilderd werd als de ondeugenste jongen van de school, waar niets mee aan te vangen was. „Hebt u het al eens met zachtheid beproefd begon de dame. „Daar ben ik mee begonnen,' antwoordde de onderwijzer, „maar sedert ben ik tot allerlei straffen moeten overgaan en niets heeft ge holpen." Toen de dame de school zou verlaten, vroeg zij den jongen om den volgenden Zaterdagmiddag om drie uur bij haar te komen. Precies op het bepaalde uur ver scheen een blondharige jongen ten huize der oude dame. Deze ontving den jongen zeer vriendelijk, liet hem een aantal mooie schilderijen zien, speelde eenige lieve stukjes op de piano voor hem en liet hem toen een keurig maal voordienen in haar kostbaar Chineesch porselein. Toen hij goed halfweg was met zijn lekker eten, achtte zij de tijd gekomen voor een kleine boetpredikatie. „Beste jongen," begon zij, „gevoelde je je niet erg ongelukkig, toen je gestraft werd in de school voor de heele klas „Excuseer, mevrouw," viel de jongen haar in de rede, met zijn mond vol taart, „dat was ik niet, dien u gezien heb. Dat was Piet. Hij beloofde me een dubbeltje als ik in zijn plaats naar u wou gaan." Een lange lijdensgeschiedenis, Iq een ziekenhuis te Wigan (En geland) is na langdurig lijden op 48 jarigen leeftijd overleden de Britsche ex-soldaat John Henry. De man was invaliede en had een groot deel van zijn leven sedert den oorlog in 1914 in ziekenhuizen door< gebracht. Op 28 Augustus 1914 was Henry gewond en gevangen genomen. In Maart 1915 werd hij naar Engeland teruggebracht en daar lag hij toen eerst twee maanden in het hospitaal, Nimmer had de ongelukkige sinds dien eenigen arbeid kunnen verrich ten. Hospitalen in Liverpool en Manchester herbergden successieve lijk den stumper. Wanneer hij niet in het hospitaal lag, dan was hij „loo pend" patiënt in het ziekenhuis te Wigan. Van daaruit zou hij juist dezer dagen weer naar een hospitaal worden gebracht. De dood maakte echter aan zijn lijden een einde. Het meest tragische van het geval voor de weduwe van den ongeluk kige is, dat zij nog een zoon te verzorgen heeft, die niet in staat is om te werken. Bij het officieel vaststellen van de doodsoorzaak van haar echtgenoot verklaarde de medische deskundige, dat de man gestorven was als direct gevolg van in den oorlog opge- loopen schietwonden. De coroner sprak daarop de hoop uit, dat er iets voor de weduwe zou gedaan worden. Tien geboden voor een Mazelen-moeder. Onlangs gaf een bekend vrouwe lijk arts onderstaande „tien geboden" voor moeders met kinderen die aan mazelen lijden. 1. Voorkom zoo mogelijk be 9metting voor het kind tusschen de 6 maanden en 6 jaar en het kind, waarbij gij reden hebt te vreezen voor tuberculose. 2. Laat licht en lucht vrij in de ziekenkamer komen. Maak de ka ner niet warmer dan 18 graden Celsius. 3. Wees niet bang voor wasschen en verschoonen die stichten hier geen kwaad, maar goed. 4. Bestrijd de koorts niet door koortswerende middelen, maar door afwasschingen. 5. G:ef tegen de prikkelhoest bij t oudere kind stukjes ijs. Stoom bij het kleinere. 6. Zorg zooveel mogelijk voor voldoende voedselopname. 7. Wapen u met geduld tegen over het lastig humeur van de kleine zieke. Leer het kind bij het snulten het ééne neusgat open te houden (infectieus vocht kan anders in de verbindingsbuis tusschen neus en oor komen). 9. Laat u niet misleiden door de schijnbare gezondheid na den eersten koortsdag. 10. Beschouw het koortsvrije mazelenkind niet als volkomen ge zond. De vatbaarheid is gedurende eenigen tijd nog verhoogd. De melkmuil. Het jongmensch was voor het eerst in betrekking en had den mond vol van het werk dat hij deed. Waaruit zich dit gesprek met een oudere ontspon. Ik sta om half zes op om te ontbijten Staat er nog iemand zoo vroeg op bij je thuis? O ja, m'n moeder om mijn ontbijt klaar te maken natuurlijk 1 En je middageten Nou, daar zorgt m'n moeder natuurlijk ook voor. -Heeft ze 's middags vrij Welnee, ze doet het huishou den. verzorgt de kleintjes, zet thee voor vader en mij, als we thuis komen Dan rooken we na het eten nog wat en gaan naar bed. En je moeder O die gaat dan nog wat zitten naaien en verstellen en zoo. Wat verdien jij wel Tien gulden in de week en vader veertig. En je moeder Mijn moeder 1 I Nikï natuur lijk die werkt toch immers niet 1 1 Nieuwe aanwinsten Maart 1934. Ontspanningslectuur. Ned. werken. CaDter. Een droomer ter haring vangst. Bc Corsari. Jij en ik. M A Hers. De Almenhoeve. M A Heyermans Jurgens. De club der onafscheidelijken. M A Houwink. Fientje. Bc Koster. Stuurloos. M A Kuiper. Het volle leven. M A Lennep. Naar den heiligen berg. Man. Een stoombootje in den mist. B Melchers. Ursula. M A Putman. Vader en ik. C Roothaert. Chinésche hand-was- sching. B Schendel. De Waterman. B Sinclair. De ontdekking van Joost Geldrop. A Verster-Bosch Reitz. 'n Schat van 'n vrouw. B Volewens-Zeylemakers. DuveL Zonnehuis. Ysselstein. Cora en Imp. M A In het Ned. vet: Brand. Het Clarke. Langt Courths-Mahle. Dostojewski. C een kleine wei^ Dostojewski. en de man ondei Freeman. Hel Hurst. Langst Lie. Een slaf Pedeler. Trope Petersen. Deel makers. C Salten. De fci Salvaneschira.i nacht. Bc Sayers. Glf.l Duitsclie boeka Frank. Die kh Haluschka. fyr Vater. B •Jeugdboeken, Buchan. De avond. Pétillon. Servaes. Ht °pT Ve Kt e Pil Stui x Janssen, bic i Gimbrère. Ne politiek 1934. Jong en Veru den standaard '05 Kallen. Redt: Streuvels. Yn 1934. Terwiel. Diesn mobielen 1933. Schaepkens v nalisatie der Ms Weickmann. le doe het goed li4 La-iweriks. 1- Sauerlandt. h Dale. Grootv Nederlandsche ll Greshoff en dV nis der Neden 1925. Coster. De ld in honderd ver: Ludwig. Bist Kiefer. Kulg 1933. Frobenius. Iti VENLO. Cd vereeniging va aanvoer 2.440.Ce Groote eierenn Kleine eieren,n Eendeneieren^ Ganseieren vf ROERMON Eiermijn van ïin voer 6.100.000;r< Kippeneierenn Eendenelerenn Aangifte 'I In herinnerinfc a. dat vanl zoowel binnen g een andere pla verandering in wanneer een z< uitwonen of ir een dienstbode k wanneer er eete men een kostgei vertrekt, dus sis eenige verande plaats heeft, he; 14 dagen mok gemeenle-secrer, men kostgang* 1 Nederlander z Nog steeds ;c Dultschers in r« gaan hier of dfi: Het gezinsid daarvan ter Stc doen. b. dat mene deze proces-val straf beloopeD, Venray 28 rt Burgemeester V O.b Be a Accouit Tel. 1132 i( Enorme zuigkracht Net iets vde Eiectrisch Koperslagerij Maasheesche weg 19 VENRAY 'oi

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6