TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Geld Jan. Gemeenteraad van Venray. FEUILLETON. Binnenland. Zaterdag 14 April 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 13 Op Vrijdag C April, nam. 4 uur. Voorzitter: O. v. d. Loo, Burge meester. Secretaris Van Haaren. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte de heer A. Jacobs. Nadat de vergadering door den Voorzitter met gebed was geopend, werden de notulen, welke de Raads leden allen hadden ontvangen, zonder eenige op- of aanmerking goedge keurd. 2. Kasopname ten kantore van den Gemeente-ontvanger, le kwartaal 1934. Werd door den Raad voor kennis geving aangenomen. Als de Voorzitter het volgende agenda-punt aan de beurt van be handeling wil stellen, vraagt de heer Vermeulen het woord en stelt voor thans over te gaan tot behandeling van punt 9 der agenda, welk voor stel werd gesteund door de heeren Arts en van Boven. 9. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de verga deringen van den Gemeenteraad. De Voorzitter merkt wel op, dat het oude reglement van kracht blijft, zoolang het nieuwe niet is ingevoerd en met behandeling van dit punt zoo'n haast niet noodig is. Toch handhaaft de heer Vermeulen zijn voorstel, daar hij gaarne het regie ment in overeenstemming heeft met de gemeentewet. Uit de gehouden stemming blijkt dat 8.11e leden voor behandeling van dit punt zijn. De Voorzitter zet hierna uiteen dat thans de Raad vrij is om over punten, die niet op het agenda ver meld staan te beraadslagen. De heer van Boven wenscht, dat de Raad voortaan alle Commissies benoemen zal, wat gebeuren zal zegt de Voorzitter, terwijl hij verder mededeelt, dat de Voorzitter binnen 14 dagen elke vergadering zal be leggen, die door 2 leden wordt aan gevraagd, alles conform de nieuwe bepalingen der Gemeentewet. De heer Vermeulen merkt op, dat nu men toch bezig is met het regle ment van orde, er ook in opgenomen moest worden de bepaling luidende de Raad vergadert maandelij.es, het geen de Voorzitter voor een ge meente als Venray onnoodig oor deelt. De heer Vermeulen zegt, dat de Raad nu vaak zit opgescheept met uren-lange vergaderingen ter behan deling van ellen-laoge agenda's. De Voorzitter merkt op, dat hier wel overdrijving in zit. De Raad verlangt tegenwoordig van alles en heeft er absoluut geen kijk op, wat werk et gedaan moet worden voor voorbereiding van een vergadering en voor afwerking van genomen besluiten. De heer Vermeulen blijft bij zijn voorstel, terwijl de heer Arts voor stelt om de 6 weken te vergaderen De Voorzitter zegt, ernstig bezwaar te hebben tegen deze voorstellen, daar de Gemeente-secretarie niet zoo danig geoutilleerd is. dat in zulk tempo, als dergelijke werkwijze ver langt, gewerkt kan worden, zoodat uitbreiding van personeel noodig zijn zou. Waar blijft dan toch de wil tol bezuiniging. A!s de heer Vermeulen zegt, dat hij dat allemaal niet inziet, zegt de Voorzitter, dat het er ook niets toe< doet of de heer Vermeulen dat al of niet inziet, en hij zegt nogmaals, dat hij met een behoorlijke voorbe reiding van een vergadering onmoge lijk klaar kan zijn in zulk een korten Een plattelandsgeschiedenis yan de Belg.-Limb. grens. In 't heengaan bestelde hij een druppeltje van vijf centiemen, lipte er eens aan en op de terugkomst dronk hij het overschot uit, zoo doende mocht hij profijtelijk twee maal binnen voor hetzelfde geldje en wat rusten. Toen de procesmaker thuiskwam was er een bode met een brief van zijn toekomende, die nera dringend bij haar ontbood. Hij verschrok. Wat mocht het zijn 1 Onrust leekende zich op zijn gelaatstrekken. De boodschapper wist van toeten noch blazen. Men had hem enkel gelast met de af gifte van den brief en gezegd dat «mijnheer" onmiddellijk moest mee komen. Daar de jongen al heel wat kilometers in de beenen had en ook honger, zouden zij eerst gauw wat eten. De meid moest snel boterhammen en kofflie klaar maken. Uit een gesloten kist haal de Jan de »viool" ofte hesp en speelde er dunne sneedjes af met het groote broodmes. tijd. De heer Millen valt den heet Vermeulen bij en meent, dat men zoo aan kortere agenda's komt, die van zelf ook kortere voorbereiding eischen. De Voorzitter zegt, dat indien de heeren inzicht hadden in administra tieve aangelegenheden, zij zoo niet zouden praten. Hij geeft nogmaals de verzekering, dat het mis moet loopen met voorbereiding en afwer king eener vergadering. Wethouder Odenhoven helt meer over naar het voorstel Arts en zou minstens alle 2 maanden vergaderen Het moest niet voorkomen, dat b.v. van December tot Paschen geen vergadering gehouden wordt. De Voorzitter wijst er op, dat iedere verandering in de tot heden op de Secretarie gevolgde werkwijze geld gaat kosten, dat in dezen tijd onverantwoordelijk is. De heer van Boven vreest, dat deze werkwijze ook geld kost en de Gemeente Dadeel bezorgt, daar de Raadsleden die lange agenda's niet onder de knie kunnen krijgen en afwerken na vooraf gegane bestu deering. Nogmaals verzekert de Voorzitter, dat het hem onmogelijk is, aan den wensch der leden te voldoen, waar op de heer van Boven zegt, dat het voor de Raadsleden onmogelijk is om de gebruikelijke agenda's te ver werken. De Voorzitter meent, dat de Raad bij het niet afwerken kunnen van een agenda-punt, den laatsten tijd, vaak het besluit neemt, zulk een punt aan te houden tot de volgende vergadering. In dezen tijd is er veel werk op de Secretarie. Het is veel beter minder te vergaderen; dan meer. Maandelijks vergaderen is on mogelijk. Ik geef toe, een agenda kan lang zijn, doch er zijn veel hamerpunten bij en waar is de be zuiniging, als men zoo dikwijls ver gaderen wil Bovendien kan ik de heeren toch niet voor een weinig om het lijf hebbende agenda telkens uit hun werkkring halen. Als de heer Vermeulen zegt, te meenen te moeten begrijpen, dat de Voorzitter het te druk heeft, neemt hij de vrijheid er op te wijzen, dat de Voorzitter in tal van lichamen den Voorzilterszetel bekleedt, waarop de Voorzitter den heer Vermeulen verzoekt, zijn persoon buiten het geding te houden. Nadat de beer Houben opgemerkt heeft, dat maandelijksche vergade ringen moeten leiden tot onbedui dende agenda's, waarschuwt de Voor zitter met klem, dat dit voorstel den boel mis moet doen loopen, daar de Secretarie er niet op berekend is. De heer Arts wijst nog eens op zijn voorstel van 6 weken, terwijl de heer van Haren in het reglement zou opnemenzooveel mogelijk maandelijks te vergaderen. De Voorzitter blijft bij zijn stand punt. Wethouder Odenhoven steunt de heer Arts, terwijl de heer Stoot meent, dat de voorstellen tot meer gelijkere agenda's voeren moeten. De Voorzitter wijst er op, dat de Raad thans verlangt afschriften van diverse bescheiden, memorie's van toelichting, etc., hetgeen voor een Secretarie als Venray niet kan om daarbij vergaderingen voor te be reiden en af te werken in een vast gesteld kort tijdsbestek. Bovendien moet er vaak gewacht worden op voorschriften van hoogere college's. Zeker, er zijn vergaderingen geweest, die wat langer duurden, doch een andere werkwijze blijft bij met klem ontraden. Ook moet er vaak reke ning gehouden worden met de om standigheden, dat er dan een verga dering is van den Boerenbond, dan dat het op een of ander gehucht Na den inwendigen mensch versterkt le hebben, gaf Jan stren ge bevelen en vermaningen aan het dienstvolk en spoedde zich met den vreemdeling de deur uil op weg naar 't Hollandsche dorp Klachten en meiden, die in den voormiddag niet meer dan 't heel noodige gedaan hadden, slaakten ook nu den arbeid en opperden kwade vermoedens. Wellicht brandde het huwelijksvuur nog uit. En dan... Zij meenden zeker te zijn, dat er een haar in de boter zou zijn. Trien had den boodschapper gepolst over den brief, maar had er geen bevredigend woordje uit kunnen krijgen. Wel had zij het een en ander over de aanstaande vernomen. Zij was noch rijk noch schoon. Het was een kwaad ser pent met een venijnige tong. Volgens de beschrijving was Jan er mee bedrogen. Als zij was, gelijk dieventhaar afgeschilderd had, dan bleef Trien jeen uur meer in huis. Verder con het haar niet bommen of Snuffels een blok aan zijn voeten kreeg. Laat hem haspelen, was 't slot. - Zeker én wij doen nog eens pannekevet, zei Trien. Uitstekend 1 Ieder een goede riem spek en vier eieren. - Haantjes, zei Pier. Algemeen gelach. kermis is etc. Wethouder Pubben meent ook, dat het voorstel niet aanneembaar is en er zeker geen gemeentebelang bij betrokken is. De heer Vermeulen trekt thans zijn voorstel in en steunt het voor stel Arts. De Voorzitter ontraadt ook dit met den mêesten aandrang. De heer van Boven merkt op, da' er in het vorig jaar slechts 7 verga deringen zijn gehouden, voor zijn part mogen die inkrimpen tot drie al was het alleen om wille der be zuiniging. Maar die te lange agenda's zijn verschrikkelijk. De Voorzitter merkt op, dat er heel wat z.g. hamerstukken bij zijn. Men wil echter thans den Voorzitter aan alles binden en daarom wil hij uitdrukkelijk waarschuwen, dat hij onmogelijk met het werk klaar zijn kan, als de Raad bij zijn voorstel zou blijven. Doet men dit nu toch, dan kan hem bet verwijt niet treffen, dat het werk niet bij is. Wethouder Odenhoven zegt, dat het vorig jaar in 6i/s maand slechts twee vergaderingen gehouden zijn. De heer Millen merkt op, dat ook de Voorzitter moe wordt van zulke lange vergaderingen, daar hij bij de rondvraag altijd zegt a.u b. kort, heeren. De Voorzitter merkt op. dat men de rondvraag niet moet beschouwen als een spaarpot, om bij het eind van een vergadering alle mogelijke en onmogelijke aangelegenheden te bespreken. Hij zou anders moeten overgaan tot den maatregel om vooraf schriftelijk indienen der vragen in te voeren. De heer Stoot zou bij te lange agenda's voortaan op de helft op houden ea later maar vervolgen. Als de heer Arts de hoop heeft uitgesproken, dat thans de tijds ruimten meer regelmatig zullen zijn, verklaart de Voorzitter zoo mogelijk met het thans besprokene rekening te zullen houden. 3. Behandeling van het schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten inzake de door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 27 Decem ber j.l. vastgestelde begrooting en van de opmerkingen en bedenkingen •van deze begrootiüg. Thans stelt de Voorzitter aan de orde punt 3 der agenda eu leest een door de meerderheid der Raads leden iDgezooden schrijven voor, waarin deze hun standpunt nader bevestigen in zake de Begrooting. De verschillende punten van het schrijven van Ged. Staten al of niet geheel administratief worden thans nagegaan, doch de Raad blijft gekant tegen verhooging der Personeele Belasting, daar de Gemeente h.i. nog voldoende aanwijsbare reserves bezit, die een dergelijke maatregel niet noodig maken. Met andere verlangde wijzigingen gaat de Raad wel accoord. De heer van Haren meent, dat op den post Straten en Wegen wel bezuinigd wórden kan, terwijl de heer Vermeulen er op wijst, dat er in den weg Wanssum—Venray al vele gaten komen. Hij hoopt dat hierin zal worden voorzien. De Voorzitter zegt, dat inmiddels hierin is voorzien in overleg met deskundigen. Wethouder Pubben meent, dat de laag Spramex op dien weg te duu is voor het drukke verkeer, waaraan de Voorzitter toe voegt, dat deze weg ook van Wanssum tot Well van Provinciaal belang is verklaard en zoodoende wel in betere conditie gebracht zal worden. Weihouder Odenhoven wil als het ware in het midden brengen, dat hij verheugt is dat de begrooting tot dusverre behandeld is. Neen, vandaag niet, dan zouden wij ook nog met de gen darmen te doen kunnen krijgen waarschuwde Trien. Het voorstel van de meid werd aangenomen. En de eierkoeken met dikke stukken spek vlogen de magen in als klokspijs. Onder het lekker eten en drin ken van sterke koffie werd er luidruchtig gelachen met Jan's huwelijk, dat gepaard ging met avonturen en hindernissen. Nog was de avond niet geheel gevallen of reeds waren de bonte jongens in 't dorp, die voor de eer en de verdediging van Geld Jan opgeroepen waren. Niet weinig waren zij verbaasd toen zij 't dienstvolk met lachende gezichten bij de kermislafel aan troffen. Zij moesten zich bijzetten, aan hun komst was een volle aflaat cf gevulde maag verbonden. Pro cessen hoefden ze niet te maken, en nog minder den sabel te trek' ken. De baas weg en wellicht brandde zijn toekomend huwelijk nog uit. En dan kan er natuurlijk ook geen ton meer geëischt wor den van wege de dorstige jeugd, die enkel vroeg wat haar volgens oude landsgebruiken- Onder lekker eten en drinken werden nu vele grepen uit Jan's leven gedaan, dat saneengeslren- geld was met vlechtgaren van grabbelende hebzucht. Toen tien uren op den kerktoren De f 1000.— Polderlasten worden bij stemmiog van de begrootiDg ge schrapt. Over de hoe-grootheid der op brengst van de Belastingen uit de vrijwillige aangiften wordt nog ge sproken door den Voorzitter en den heer Vermeulen. Bij stemming blijkt, dat de 50 opcenten der Personeele Belasting behouden blijven, alleen de heeren Houben en wethouder Pubben stemden tegen. De heer Vermeulen stelt voor eene Commissie in te stellen, die Ged. Staten in zullen lichten omtrent het standpunt van den Raad ten opzichte der Begrooting waarop de Voorzitter zegt, dat uitvoering van Raadsbesluiten aan B. en W. is en blijft. Hij zal op dit recht, ontleend aan de Wet, blijven staan. Ook uit het College van B. en W. mag niemand voor die Commissie gekozen worden. Na bespreking wordt thans over gegaan tot stemming voor de ver kiezing van bedoelde Commissie leden, waarbij nogal blanco-stemmen bleken uitgebracht. De heer Stoot verzccht buiten aanmerking te blijven. Bij eerste stemming werden ge kozen de heeren Vermeulen en van Haren en bij 2e stemming den heer Millen. De heer van Boven vraagt, of de Gemeente-Secretaris aan die Com missie kan worden toegevoegd als Secretaris, waarop de Voorzitter zegt, zeker, als de heeren dit wenschen. 4. Voorstel van B. en W. tot het nemen van een besluit om tot een regeling te komen ter gemeen schappelijke behartiging van een streekplan voor Noord-Limburg, ingevolge het bepaalde in artikel 45 en volgende der Woningwet. De Voorzitter zegt, dat inmiddels alle belanghebbende Gemeenten zijn toegetreden, zoodat hij er niet aan twijfelt of ook Venray zal in zijn eigen belang meewerken. De heer Millen zou voor twee jaren toetreden, waaraan de heer Vermeulen toevoegt, dat dit ook zijn meening is. Het Peelplan heeft reeds f 200.gekost en dit is het eenige wat men er van gehoord heeft. Zeker een vergadering is er ook geweest, doch daar waren alleen Burgemeesters op genoodigd. Zelfs geen wethouder weet iets ervan. En nu zal het ook wel zoo gaan. Het kost 2 en een halve cent per inwoner en per jaar, doch voor hoeveel jaren het wordt aangegaan, is onbekend. De Voorzitter zegt, dat men niet voor 2 jaar kan toetreden. Het werk moet toch voleind worden. Men kan het mes niet ten halve in het varken laten zitten. Men kan alleen toetreden of niet toetreden. doch geen condities stellen. Zooveel vertrouwen zal de Raad toch wel in de autoriteiten stellen, dat er niet noodeloos geld wordt uitgegeven. Als de heer Millen zegt, dat alles in 2 jaar afgewerkt kan worden, zegt de Voorzitter, dat hier geen particulier belang, doch een streek belang op het spel staat, waarvoor onze Depulé-zaïiger zich nog zeer heeft ingespannen. Tot stemming overgegaan, onthield Wethouder Odenhoven zich van meestemmen, terwijl de heeren Jans sen, Nelissen, Goumans, Houben. Geurts en van Dijck, alsmede Wet houder Pubben voor stemden, zoodat tot toetreding besloten is. 5. Voorstel van B. en W. tot belegging eener som groot circa f 1000 uit den verkoop van aan- scheuten. 6. Voorstel van B. en W. tot sloegen, stonden de gendarmen recht om huiswaarts te keeren. Zonder iemand le krenken of te kwetsen, lag er een stille kerstmisvrede over het dorp. Even buiten de deur ontmoetten zij den verliefden boer, die gaaf en gezond terugkwam. Snuffels, d'r heeft zich geen kat verroerd zei de wachtmeester. Zooveel le beter. Gij hebt den schrik in de lui. Ondanks hen moesten de gendarmen terug binnenkomen. Intusschen hadden de meiden alles, wat ergernis kon wekken, aan hoek en kantsnel verborgen. Een kermisgezicht had heden avond Boer Jan. Geen wonder! nog maar een paar dagen was hij verwijderd van den groolen dag, die zijn geluk zou bevestigen. De rijkswacht, ja zelfs 't dienst volk wenschten hem geluk. En nu haastte hij zich ter kelder en kwam met een oude bestofte jeneverflesch af, die geledigd werd op 't aanslaande huwelijk. De mannen der wet alsmede knechten en meiden maakten van de gelegenheid gebruik om Jan over te halen een ton bier te geven. Onder den roes van den prik kelenden ouden klaren stemde Jan eindelijk toe. Zoo mild was hij nog nooit in zijn leven geweest. Vreedzaam en welgemoed gingen allen ter ruste. belegging van een som, groot circa f 1025, zijnde de gestorte waarborg som van het R.K. Kerkbestuur te Leunen in verband met den bouw eener jongensschool te Leunen. Z.h s. ging de Raad accoord met het voorstel om deze gelden rente gevend te beleggen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van het Ambtenarenreglement voor de ge meente Venray. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der verorde ning regelende de rangen, de samen stelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de amb tenaren der gemeente-politie. Na uiteenzetting door den Voor zitter, dat het hier vooral betrof uniform dragen van een of andere politieke partij, ging de Raad z.h.s. accoord. IC. Wijziging en aanvulling der gemeente begrootiDg, dienst 1933. Met deze administratieve aanige- legenheid ging de Raad ook accoord 11. Behandeling van het request der huurders der woningen der Bouwvereeniging St. Oda om ver laging der huren. Nadat de Voorzitter er op ge wezen heeft, dat zeer binnenkort een Ministerieel schrijven in deze te verwachten was, nu renteverlaging door het Rijk wordt ingevoerd en de ammortisatie voorschriften dus ook wel veranderd kunnen worden, hield de Raad het voorgelezen adres aan, nadat de heer Millen de hoop had uitgesproken, dat een en ander niet zoo lang zou duren daar de huren dier huizen hoog waren tegen over de reeds verlaagde huurprijzen van particuliere huizen. 12. Aanbieding van het verslag van den Vleeschkeuringsdienst. 13. Aanbieding van het verslag betreffende de Volkshuisvesting over eenkomstig artikel 77 der Woning wet. Werden voor de leden ter inzage neergelegd. 14. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener rekening-courant- overeenkomst met de Nederlandsche Landbouwbank, bijkantoor Venray voor de periode van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935. Z.h.s. ging de Raad hiermede accoord. 15. Ingekomen stukken en mede deelingen. De Voorzitter deelt mede, dat na het verzenden der agenda nog inge komen is een subsidie aanvraag voor den verbouw der kerk te Castenray. De Voorzitter stelt voor te doeD, zooals vroeger besproken is, om f 1500 hoogstens te geven of 5 jaar lang f 300 per jaar. zijnde dit 10 pet, van f 15000 dér bouwkosten, hoe hoog deze ook zouden zijn. De heer Geurts zag gaarne, dat de Raad zou verleenen 10 pet, der bouwkosten. Daar dit voorstel alleen gesteund werd door den heer Vermeulen, werd dit punt als afgehandeld beschouwd, daar het de vereischte steun niet vond. Aan de aanvraag van den heer Friesen om 3 en een halve Hectaren grond te IJsselsteyn te kunnen koopen voor f 250.per H.A. werd z.h.s. voldaan. De heer Arts brengt gaarne hulde aan B. en W. voor den spoed, waarmede er orde geschapen is op de puiDplaats. Hij hoopt dat ook in de Willemstraat opruiming ge houden zal worden. De Voorzitter dankt, den heer Arts voor zijn woorden en veegt er aan toe, dat het personeel deelt in Op den vastgeslelden dag werd zonder buitengewone plechtigheid Jan's huwelijk door Heer-Broer ingezegend. Aan dè feesttafel troonde de suikeroom op de eerste plaats. En 's avonds koetste de Belgische boer met zijn Holland sche wederhelft naar zijn boerderij die hem boven alles lief was. t Voik kwam aan de deuren kijken, toen het rammelende rijtuig voorbij ketste. Met een judas-Iach keek Jan naar de bewoners, die hij en die hem verwenschten. De jonge lui, die hem legen heug en meug een tonneke bier afgepraamd hadden, waren bij zijn aankomst niet te zien. Gp de hofstede was de ontvangst zoo koud als een emmer water bij een gekeeld varken. Jan leidde zijn vrouw rond, die door 't dienstvolk van nabij werd gadegeslagen. Een goei oog scheen ze niet in den kop te hebben. Doch als dit gesmokkeld Messemsch goedje geheel den baas wilde spelen, dan zouden knechts en meiden den kop bijeensteken en onmiddel lijk hun matten oprollen. De nieuwe huisvrouw verraste hen onverwachts. Uit het rijtuig haalde ze over gebleven vlaaien van de bruiloft en eenige malsche hapjes vleesch Dit maakte op de dienstboden een goeden indruk. Terwijl ze druk ijverden tot teeken der dezen dank, daar zij zelfs bij nacht gewerkt hebben. Nadat de heer van Boven nog heeft aangedrongen om verhooging van het uurloon der bij de werk verschaffing te werk gestelden, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. IHSEZOXDEV KSD8DEELIKSE» PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door doffe of stekende spierpijn, en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, duizeligheid en dergelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de organen, welke het urinezuur uit het bloed dienen af te voeren, traag werken of verzwakt zijn. Dit urine zuur kan zich dan naargelang van het gestel van den lijder afzetten in verschillende deelen van het lichaam en verschijnselen als de bovenstaande veroorzaken. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uit breiden en wordt gij een slachtoffer van chronische rheumatiek of andere ongewenschte verwikkelingen. Neemt bijtijds uw maatregelen en gebruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat, wetenschappelijk samengesteld, reeds jarenlang bewezen heeft aan zijn doel te beantwoordenFoster's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zullen u beves tigen, dat zij inderdaad hun gezond heid volkomen herkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stelt het niet laDger uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.f 1 75 en f 3. per doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. 47 Een belangwekkende wet gevende periode tegemoet. Geen fascisten in de Ger. Kerk 7 Een politieke bekeering. Tal van groote branden. Intense belangstelling voor Nederland^Ierland. Allerlei. Op Dinsdag van de komende week hervat de Tweede Kamer weer met regelmaat haar zittingen en alles wijst er op, nu het begrootings- werk geheel geëindigd is, dat we een belangwekkende wetgevende periode ingaan, waarbij niet alleen belangrijke vraagstukken zullen moeten worden opgelost, maar middels interpellaties ook vele maat schappelijke moeilijkheden van onzen modernen tijd zullen worden besproken. O.m. staat voor de a.s. zittingen het ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet op de agenda en mede de interpellatie- aanvrage van den heer Kupers over de verlaging van de steunnormen in Twente. o— De politieke nieuwigheden van onzen tijd btengen ook een zekere beroering soms in het kerkelijke leven. Zoo heeft de classis van de Ger. Kerk te Leiden zich bezig ge houden met de vraag, hoe de ge reformeerde zich te stellen heeft tegenover de N.S.B. De cléssis kwam tot het inzicht, dat het lid maatschap der N.S.B. niet vereenig- waarheid, gaf de nieuwe huis vrouw allerlei werkverordeningen snoefde op hare heimat, vergrootte haar bezit, slofte over haar familie. Terwijl de versche huisvrouw al die dingen als haar paternoster aframmelde, zat Jan op een stoel glimlachend te schommelen en het dienstvolk dachtWij zijn goed met die overgewaaide klalspiep. In 't geniep hadden de meiden de nieuwe huisvrouw reeds meer dan een keer verwenscht en waren de knechts hoörendol geworden van dal vreemd geschater en gebluf. Pier en Ties, muilenmakend op de twee meiden, stonden geeuwend- zuchtend op om te gaan buurten bij den dorpsbarbier, waar het winter en zomer alle avonden even druk was, alhoewel er toch maar een keer per week met zeep geschoren werd. De andere dagen werd er over gemeente-politiek of hoogere staatkunde gekletst en gezwetst, maar meestal werden er dorps gebeurtenissen en menschen gehekeld. Toen de dienstboden van Jan Snuffels hun lachende tronies vertoonden, brak er een donderend gejubel los. Daar zijn de féestvierders Ja, morgen weer werken dat het verrekt, gromde Pier, dit is de blijde boodschap, van den nieuwen huisbevelhebber. (Wordt vervolgd}

Peel en Maas | 1934 | | pagina 5