Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. fjAcroü^ MANUFACTURENI mMMEUGST/I i) MANUFACTURE (i |V0ÜDD^LI^T/| Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Paaschdrukte. Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. Rond de Boerderij Provinciaal Nieuws Zaterdag T April 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 14 C t BLIJKEN 1 TOCH HET j PEEL EN MAAS f BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVFRTENUKN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'jt cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIHO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent bevordering van de toekenning van kindertoeslagen door subsidie voor de bestaaode fondsen en voor de nieuw te stichten fondsen. Het feest der Opstanding was dit jaar ook echt een feest van opstan ding en herleving in de natuur en toen na de koude van het vroege voorjaar het zonnetje zijn warme stralen zond over de tot nieuw leven gewekte natuur, waren alle factoren aanwezig, om een geweldige Paasch drukte te scheppen. „De natuur en de meoschen liepen uit", zei een taai-grappenmaker en hij had voor een deel gelijk. Want: dat de menschen er met mooi weer uitloopen, is in onzen tijd maar half meer waar. Ze rijden en snorren uit, want loopen is ouderwetsch gewor den. En zoo zijn de Paaschdagen geworden tot een feest van het jachtende leven, tot een feest van de snelheid. En dat feest heeft Datuurlijk weer zijn slachtoffers geëlscht, slachtoffers van het wreede monster der snel heid, slachtoffers van den drank. Ook voor vele chauffeurs is helaas de volgorde der verschijnselen ge weest: warm, dorst, drinken en on vermijdelijk sloot zich bij die ver schijnselen aan een reeks van gevol gen in den vorm van: botsingen, tegen een boom gereden, die niet op zij ging, gebroken ledematen en. verscheidene dooden. Zoo hebben velen deze feestdagen doorgebracht met auto jakkeren, met eieren- en krentebrood eten en niet te vergeten... met sport Onze R.K. Sportbeweging legt op de drie laatste dagen der goede week en op Eersten Paascbdag alle sport stop en demonstreert daarmee, dat de gedachten van haar leden zich dan op iets hoogers hebben te richten. De „neutrale" 3portbeweging kan zich met dergelijke dingen niet op houden en zoo gebeurde het, dat op Goeden Vrijdag de oud internatio naals van den K.N V.B. een wed strijd speelden tegen de collega's van den Belgischen Voetbalbond. En waarlijk: een paar R.K. dag bladen, die wellicht nog de eerste foto van onze R.K. Voetbalsport moeten publiceeren, plaatsten een foto betreffende dezen wedstrijd. Wat moeten de R K. lezers van die bladen daarvan nu denken 7 Consequentie schijnt toch wel erg moeilijk te zijn De Paaschdagen zijn ook mooie dagen voor het houden van con gressen. Zoo denken er blijkbaar nog velen over. hoewel naar oDze meening in onzen tijd van uithuizig heid en vergaderwoede juist op zulke dagen wat meer moet gedacht wor den aan de rechten van het gezin. Aaa die rechten heeft ook de R. K. Bond voor Groote Gezinnen ge dacht en hij heeft er te 's Bosch een groot coDgres aan gewijd. Het belangrijke thema: Familie en Maatschappij is ei door bekwame sprekers uit verschillenden gezichts hoek bekeken. De actieve voorzitter van Mee geren sprak over de moeilijkheden van het gezin in de huidige maat schappij en hoe deze zijn op te lossen. Als oorzaken noemde spreker: verlies van godsdienstzin achteruit gang in waardeering voor het chris telijk huwelijk, gevaar der bioscopen onzedige danswoede, schandlectuur en verlies van eerbied voor het gezag. Ook wordt de crisis van 't gezin in de hand gewerkt door ons belas tingwezen, dat veel te sterk wordt gekenmerkt door een vrijgezellen- privilegie. Tenslotte werd een conclusie aangenomen, waarin de verlangens van den Bond als volgt worden geformuleerd: het nemen van maatregelen tot beteugeling der zedenverwildering, vooral door de gemeentebesturen; geen veriere opdrijving van de belastingen en den druk door crisis maatregelen, alvorens is ingevoerd een vrijgezellenbelasting: vooral den behoeftefactor meer te laten meespreken voor de groote gezinnen: a. bij steunverleening en werkverschaffing; b. bij het distribu- eeren van goedkoope levensmiddelen; herziening van de invaliditeits- en ziektewet ten gunste van het gezin; bevordering van een algemeene huurverlaging; doorvoering van een billijke schoolgeldrngeÜDg berustende op de progressie naar het inkomen en degressie naar het aantal kinderen; verleening van reductie op gas. water en electriclteit; De werkloosheid neemt af. Omdat de oorlog moet worden voorbereid Zou een Fransch-Duitsch accoord nog mogelijk wizen? Het H. Jaar gesloten. Insull wordt uitgeleverd. Van allen kant komen de be richten, dat de werkloosheid af neemt. De voorzitter van de Amerikaansche Staaltrust heeft ver klaard, dat de moeilijkste periode thans achter den rug is. Ook uit Engeland, komen berichten van toe nemende industrieele bedrijvigheid. Eigenaardig is, dat b.v. de katoenprijzen aanmerkelijk stijgende zijn. En niet minder ook de wol- prijzen. Men verklaart dat met de verwijzing, dat katoen, veel katoen noodig is voor het maken van springstof voor den volgenden oorlog, welke overal heet te worden voorbereid. En als er oorlog komt dan moet er Diet alleen worden gezorgd voor projectielen om te schieten en te dooden. maar ook voor warme kleeding. dergenen, die den strijd zullen hebben te strijden. En dat zou de stijging van de wolprijzen verklaren 1 Zeker is, dat over den komenden oorlog reeds veel wordt gesproken als iets vanzelfsprekends, iets dat onafwendbaar is en we dus maar te aanvaarden hebben En deswege zou de werkloosheid dalen o— Men durft Dauwelijks meer ver hopen, dat de machten, welke bewust op nieuwen strijd aansturen, nog bijtijds tot bezinning zullen komen. Hiiler heeft tegenover een Amerikaaoschen persvertegenwoo diger nog weer eens van zijn vredes wil getuigd, maar het eigenaardige is, dat zulke betuigingen steeds dienen ter inleiding van weer nieuwe of hernieuwde bewapeningseischen. Zoo liet Hitler uitkomen, dat de Duitsche minimum-bewapeningseiscb o.m. een legersterkte van 300.000 man omvat. Dat moet onvoor waatdelijk worden toegestaan, zonder controle en dergelijke onaangename zaken En over vermindering van dien eisch valt niet te praten. Hitier zei dat in alle scherpte, juist toen de Parijsche correspondent van de Times uit de Fransche hoofdstad kon berichten, dat Frankrijk bereid was bevonden om aan Duitschland een zekere mate van bewapening toe te staan. Wil Hitier de heele hand reeds grijpen, voor hem de vinger officieel is toegestoken Met het ontwapeningsvraagstuk staat het nog wanhopig. Als het bureau der Ontwapeningsconferentie op 10 April a.s. bijeenkomt, zal vermoedelijk aanstonds worden voorgesteld om de conferentie op nieuw te verdagen. o Op tweeden Paascbdag heeft de Paus het H. Jaar, ter herdenking van het 19e eeuwfeest der Verlos sing. plechtig gesloten. Uit alle landen ter wereld waren daartoe tal van pelgrims, tesamen 60.000, naar Rome gestroomd. Tesamen hebben vele honderdduizenden pelgrims de Eeuwige Stad in het H. Jaar bezocht. De gevluchte Amerikaansche ban kier en bankroetier Insull, die sedert een jaar door de Amerikaansche autoriteiten worcjt achtervolgd, is eindelijk in T'urkijë van het door hem gecharterde Grieksche schip ge haald hij zal door de Turkscbe regeering aan de Ver. Staten worden uitgeleverd. Een zonnig Paaschfeest. Het congres der S.D.A.P. - Een leening van 900 millioen Een nieuwe spelling De gevaren der journalistiek. Allerlei. De Paaschdagen waren koud, zoo schreven de kranten op Dinsdag. Dat was waar, maar we bezien de zaak graag van den mooien kant en dan moeten we constateeren de Paaschdagen waren ongekend zonnig en daarvan hebben vele duizenden dankbaar geprofiteerd. Men mag ten slotte op den lsten April geen hitte golf verwachten. Druk liep de massa uit naar buiten en het gevolg is geweest, dat op verschillende plaatsen des lands prachtige stukken bosch en hei door brand werden vernield. in Soest- duinen o m. een oppervlakte van ruim 80 H.A. Het leek trouwens wel, of de omstandigheden met Paschen bijzonder gunstig voor het uitbreken van brand zijn geweest, want op verschillende plaatsen heeft de roode haan gekraaid. Verschil lende boerderijen, drie winkels en een café gingen in vlammen op. De S.D.A.P. hield met de Paasch dagen een belangrijk reorganisatie congres. Ze heeft zich vrijwel pas klaar gemaakt aan de eischen, welke de nieuwe tijd stelt aan... te toleree- ren bewegingen. Alle oude revolu- tionnalre principes zijn verloochend geworden, de partij heeft zich vast gelegd aan de democratie, het zwaartepunt der ontwapening van het Dationale naar het internationale verschoven, een politieleger en afweer tegen luchtaanvallen getolereerd ge oordeeld en de oude sabotageplan nen ten opzichte van een eventueele mobilisatie opgegeven. In de plaats van den heer Oudegeest, die als zoodanig zijn ontslag had gevraagd en verkregen, werd Koos Vorrink, bekend A.J.C.-leider en -organisator tot voorzitter der S.D.A.P. gekozen. De heer Zwertbroek, aftredend Partij bestuurder, verkreeg slechts... 88 stemmen voor een herbenoeming, terwijl andere aftredende bestuurders als Albarda en Banning herkozen werden met meer dan 2000 stemmen Deze uitslag zal den heer Zwert broek wel iets zeggen omtrent den aanhang, welke hem sedert zijn con flict met de Vara nog rest. f Inzake het ontwapeningsvraagstuk bleek in veler hoofd een radicale kentering te hebben plaats gegrepen. Vliegen was Diet alleen tegen natio nale ontwapening, maar bij sprak er zijn verheugenis over uit, dat Frank rijk tenminste nog een flink leger had Nadat het betreffende wetsontwerp door de beide Kamers met spoed was afgehandeld, heeft de regeering de inschrijving opengesteld op een leening van 900 millioen gld. tegen i pet. en uit te geven a pari. De gelden dienen in hoofdzaak ter aflos sing van „duurdere" leeningen. Ook de groote werken, welke de regeeriDg binnenkort zal laten onder nemen, zullen vele millioenen vorde ren. Woensdag j.l. heeft minister Colijn de commissie voor het Werk- fmds-1934 geïnstalleerd. Er blijkt een ongewone belang stelling bij velen van boopvollen en bij anderen van vreesachtigen aard te bestaan naar het vraag stuk der vereenvoudigde spelling. Het schijnt, dat we eindelijk voor een beslissing staan. Het Vaderland bracht van de week de seDsationeele tijding, dat het plan, hetwelk minister Marchant van de z.g. commissie van vijf had overgenomen, geen instem ming zou hebben gevonden in den ministerraad, maar dat bericht is dadelijk tegengesproken geworden, het plan blijkt nog niet in den ministerraad te zijn geweest. De criminaliteit van Oss wordt van meer directe journalistieke be- teekenis, nu zelfs reeds een moord aanslag is oadernomen tegen een tweetal persbroeders, die zich ter hunner oriëntatie in het leeuwenhol hadden begeven een der menschen werd ernstig in het hoofd verwond door een messteek. Hij verloor een hoop bloed, maar won nog meer copie 1 Het proces Onnes blijft een onge kende sensatie. Tegen veler ver wachting in blijft de rechtbank intusschen weigerachtig om den ver dachte Onnes in vrijheid te stellen. Ook naar publieke smaak schijnen de president van de rechtbank en de Officier van Justitie wel wat te open lijk tegen den verdachte ingenomen, wat tot herhaalde conflicten met den laatste en diens verdedigers blijft leiden. Te Amsterdam is een Antwerpsche diamanthandelaar in arrest gesteld, die een grandiose affaire van ver- zekeringszwendel had opgezet. Hij verzond aan zich zelf poste restante Weenen een pakket met papier-rommel, opgevende, dat het gevuld was met diamanten ter ver zekerde waarde van f 105,000. Door een handlanger werd het pakket onderweg verdonkeremaand, waarna de afzender voor zijn verzekerings som is opgekomen 1 De 26-jarige Haagsche melkslijter, die op Goeden Vrijdag zijn vrouw en zoontje in de echtelijke woning worgde, is in overspannen toestand op Woensdag j.l. door de Haagsche politie gearresteerd. Ons dunkt een kleedingspraatje is wel van pas gedurende deze eerste mooie lentedagen, welke we mochten beleven, 't Is a'. sedert jaar en dag, dat de mensch bij de herwaking van de natuur zich zelf naar de nieuwe eischen van tijd en seizoen tooit, m.a.w. op z'n Paascbbest tracht te verschijnen. Een paar decennia terug had die metamorphose nog niet zoo veel om het lijf. Het trouwpak van jaren* hér werd eens ontvlekt en op geperst, een nieuw overhemd of boord, een paar stijve manchetten, werden aangeschaft, daarmee kon de seizoenwisseling behoorlijk worden aangegeven. Oude plunje werd ver nieuwd door verjongingeer de vernieuwing tot stand kwam door vervanging moesteen halve menschen- leeftijd verloopen. Dat gold ook voor de politieke plunje. We herinneren het ons nog goed, hoe lastig het den braven Abraham Kuyper om diens oude plunje gemaakt kon worden. Men diepte citaten uit artikelen en brochures van twintig jaar en langer geleden om aan te toonen, dat de staatsman min betrouwbaar was, daar zijn ideeën zich hadden gewijzigd in dien tijd I Tegenwoordig leven we sneller en ontdoen we ons heel wat vlotter van oude plunje zonder dat de wereld zich er over ergert. Dezer dagen lazen we een pole miekje in Het Volksblad, gevoerd met de redactie van een christelijk blad. Deze redactie had uitingen verzameld uit het socialistische dag blad ten opzichte van de persoonlijk heid van minister Colijn. Die uit latingen stonden radicaal tegenover elkaar. Het Volksblad verontschul digde zich. Vergeet niet, zei de redactie, dat een deel dier uitlatingen dateeren van.,., het vorige jaar, toeD van Colijn nog een streven Daar de dictatuur werd gevreesd. Sedert heeft de minister president zich openlijk voor de democratie uitgesproken en... dal verklaart alles. Wat 'n tijd 1 rluDje van een vorig Jaar heeft radicaal afgedaan 1 We leven naar het oogenblik. Met Paschen zaten we in een behuizinge langs een grooten verkeersweg. Daags tevoren was het nog vrij koud ge weest, dus brandde de kachel lustig We zijn trouwens nog van ouder- wetschen stempel en gevens ons niet gauw gewonnen. Maar lieve help, wat hadden de duizenden, die ons laDgs den weg passeerden, het leDtsche zonnetje al in hun hoofd Talloozen bleken hun wintersche plunje al in een hoek te hebben geworpen eD zaten op fiets of motor in een kleeding. welke ons deed huiveren bij de kachel. Daar gingen ze, luchtig en blootHet schijnt, dat de mensch heid tegenwoordig net zoo gemak kelijk van kleeding en toilet verwisselt als van politieke overtuiging en principieele inzichten. Duizenden automobilisten, motor en fietsrijders hebb:n we gezien met de Paaschdagen en velen van die passanten hadden zich gestoken in de grilligste voorjaarstenue's. De opmerkelijksten onder hen echter was het soort Übermenschen, dat we in den kouden winter een oogenblik uit het oog verloren hadden en daardoor min of meer waren vergeten. Het Paaschzonnetje heeft ook hen weder om naar buiten gelokt. Daar gingen ze, de lange spichtige gras eters, in d'r bloote knieëo, met een roode of blauwe blouse, naakte armen, een apenbril op d'r spitse neus. een plakkerige, piekerige scheiding in het haar, blootshoofds, torsende een rugzak met appelen en noten. Het vrouwelijke deel draagt knierokken en heeft een kort, los manteltje over deiutersexueele blouse, aan een schouderriem hangt een veldflesch met onvervalscht pomp- of leidingwater. Ze dragen sandalen aan de voeten en het hoofd dezer vrouwen is in niets onderschelden van dat van haar mannelijke genooten. Ze lóópen, omdat elke andere manier van gaan ze minderwaardig voorkomt. Ze worden gepasseerd door honderden auto's en duizenden fietsen, maar hebben er geen oog voor. Ze stikken misschien van den dorst, maar loopen mei een zeer demon stratief meerderheidsgevoel langs een caféterras, waar de levenszwelgers gezeten zijn, die zich te buiten gaan aan limonade, of zich verdoen aan schuimend bier. Ze zien u niet en ze zien mij niet, deze ascetische figuren dwalen tusschen de vulgaire massa als onbe grepen goden en godinnen, welker super ie uriteit alleen door hen zelve wordt aangevoeld en hoogelijk ge waardeerd. Ze dolen tusschen ons nolens volens omdat ze de heir- wegen nu eenmaal behoeven om ten slotte te geraken tot de natuur, welke ze zoeken, de zuivere natuur van bosch en wei, van beemd en hei. De stakkerds Zoek ze daar buiten, in de natuurlijke verlatenheid, maar niet, want men vindt ze er slechts sporadisch. Deze geëxalteerden zijn altijd op weg naar de natuur, ze zijn deze altijd zoekende, maar het is, of het noodlot ze er van verwijderd boudt. Ze paradeeren steeds daar, waar de „gewone" menschheid tesamen stroomt, om er door een stompzinnige negatie op le vallen en er zich te koesteren in hun gevoelen van zelf- verhevenheid. Ja, ook deze voorjaarskwallen, producten van moderne zelfgenoeg zaamheid, oppervlakkigheid en ver watenheid. hebben zich met deze zonnige Paaschdagen weer op den weg vertoond. In haar oude, onsmakelijke plunje. Do beoordeeling van debemestings- waarde van onze meststoffen. Het lijkt ons wel gewensebt. om in dezen tijd, waarin een ieder zeer terecht streeft naar bezuiniging, over dit onderwerp eens een nadere be schouwing te geven. Is het in nor malen tijd zeker een verstandig streven om zuinig te zijn op de bemesting, thans is het zeker een eisch dat men in staat is voot zijn bedrijf een zoo voordeelig en daarbij zoo doelmatig mogelijk bemestings plan vast te stellen. Voordeelig en doelmatig zijn twee factoren, die bij onze bemesting met kennis en doorzicht moeten worden nagestreefd. Wij zullen niet trachten en het is ons ook onmogelijk om io het bestek van dit artikeltje voor elk bedrijf, of nog beter gezegd, voor alle gronden en alle gewassen de juiste bemestiDgswijze aan te geven, doch mede aan de hand van een paar voorbeelden zullen wij trachteD te verduidelijken, hoe wij met over leg eene juiste bemesting moeten weten te kiezen en hoe we ons niet door toevallige of andere omstandig heden moeten laten misleiden om in de bemesting fouten te maken, welke soms ernstig benadeelen. Eerstens moeten we beoordeelen welke bemesting past op grond en gewas. Volledig bemesten beteekent altijd met voordeel bemesten en dat moeten we dan ook steeds betrach ten. We moeten altijd rekening houden met de Wet van het Mini mum, daar de groei van het gewas hierdoor steeds wordt beheerscht. De verschillende voedingsstoffen, kalk, fosforzuur, kali en stikstof moeten alle in voldoenden voorraad aanwezig zijn, al naar de behoefte van het gewas en deze kunnen dan elkander ook niet vervangen. Het zou daarom ook een groote dwaas heid zijn om bij de bemestiog van granen b.v. geen fosforzuur te geven en in de plaats daarvan b.v. een dubbele hoeveelheid kali te geveo omreden kali thans zeer goedkoop is en slakkeumeel duurder is. Dsn moeten we ook een juiste keuze doen tusschen de verschillende meststoffen die eenzelfde voedings stof bevatten en beoordeelen, welke meststof het best aaD grond en gewas past. Het zou dwaas zijn om bij haver op lagen, kalkarmen en zuren grond als stikstofmest Zwavelzure Ammoniak toe te dienen, omdat de stikstof in Zwavelzure Ammoniak bet goedkoopst is per procent. Deze meststof is hier niet op haar plaats en we geven hier dan ook Chili of Kalksalpeter, al zija die per procent stikstof ook wat duurder. Evenmin past het om op zure gronden als fosforzuurmest super te geven. Al lijkt slakkenmeel thans niet zoo goed koop, bij juiste beoordeeling blijkt hel toch nog de goedkoopste fosfor zuurmeststof te zijn, vooral op deze gronden. Een zeer eenvoudige be rekening maakt dit duidelijk. Rekenen we den tegenwoordigen prijs van Super 14t pCt. op f 1 65 per 100 Kg. dan kost 1 Kg. fosforzuur in super bijna 12 cent Rekenen we den tegenwoordigen prijs van slakken meel op 13 cent per proceDt fosfor zuur, dan kost ons de belangrijks hoeveeiheid 50 pCt. waardevolle kalk in 17 pCt. slakkenmeel, slechte ruim 17 ct. Volgens wetenschappelijke onder zoekingen staat de kalk in één baal slakkenmeel gelijk met 100 K.g. mergel, welke toch altijd circa 60 cent kost 'en die men in een baal slakkenmeel nu voor slechts 17 cent omvangt. Het zal onzen lezers nu wel duidelijk zijn, dat we ons ten zeerste benadeelen, wanneer we haver op zulken grond gingen be mesten met super, omdat deze per 100 Kg. minder kost, doch bij juiste beschouwing heel wat duurder blijkt afgezien nog van het feit, dat we den kalktoestand van dezen grond nog meer zouden bederven. Wanneer we een perceel grasland hebben, dat steeds door een juiste bemesting b.v. door een geregelde slakkenmeelfosforzuurbemesting in een juisten kalktoestand is gehouden dan kunnen we hier gerust als stikstof Zwavelzure Ammoniak aan wenden, omdat hierin per procent de stikstof het goedkoopste is. In zulke gevallen zijn slakkenmeel en zwavelzure Ammoniak dan ook een heel goede combinatie. Op stijve kleigronden kan het voordeelig en nuttig zijn om als overbemesting op granen en bieten Kalksalpeter als stikstofmest te geven, daar die de verkorsting van den grond tegen gaat. Wij hebben slechts een paar voorbeelden aangestipt, doch zoo zijn er tientallen van factoren, waarmede men met de bemesting en de keuze der meststoffen rekening moet houden en het is dan ook van groote waarde, wanneer een landbouwer in den tegenwoordigen tijd de noodige kennis bezit om de verschillende omstandigheden, vooral op het gebied van de bemesting op de juiste wijze te beoordeelen, want thans is meer dan ooit het gezegde van toepassing „Kennis is Macht I" DE H. JAAR-AFLAAT. Z. H. de Paus heeft eene Bulle uitgevaardigd, welke begint met de woorden „Quod Superiore Anno", waardoor de H. Vader alle Katho lieken van de geheele wereld alsnog in de gelegenheid stelt, den jubilé- aflaat van het H. Jaar te verdienen. Het Pauselijk schrijven wijdt aller eerst een terugblik aan het zoo gran dioos te Rome gevierde Heilige Jaar. Echter niet alle katholieken kon den in het afgeloopen jaar naar de Eeuwige Stad reizen, om er de aan het Anno Santo verbonden geeste lijke gunsten te erlangen, weshalve de Vader der christenheid den katho lieken het verdienen van den jubilé- aflaat in eigen land mogelijk maken wil en wel van a.s. Zondag 8-April af tot 28 April 1935. De Paus noodigt de geloovigen uit, gansch bijzoader te bidden tot eerherstel voor de beleedigingen, God aangedaan door de goddeloozen en militante atheïsten. Tot dat doel zal ook, op een nader te bepalen datum in de St. Pieter, in tegen woordigheid van Christus' Stede houder een plechtige dienst van eer herstel gehouden worden. De Bulle vermeldt vervolgens in bijzonderheden de voorwaarden voor het verdienen van den aflaat, en de bijzondere bepalingen voor de Oos- tersche Kerk, de missielanden, de zeereizenden en de zieken. De jubilé aflaat kan meerdere malen worden verdiend, óók voor de geloovige zielen. De Bulle is onderteekend door den kardinaal-kanselier der H. Room- sche Kerk. Z. H. Em. Tommaso Pio Boggiani, den kardinaal-gróot- poenitentiarius Z. H. Em. Lauri en twee protonotarii. VENRAY. 7 April 1934 Zilveren professiefeest. De Eerw. Broeder Modoaldus zal op 12 April a.s. zijn zilveren profes siefeest vieren. Door de bewoners van het St. Servatiusgesticht wordt alles in het werk gesteld om dezen dag voor den alom geachten Broeder koster tot een onvergetelijken te maken Op de Woensdag gehouden veemarkt was de aanvoer in totaal 281 stuks. Dragend vee 42, Gust vee 53, Vet vee 16, Kalveren 1, Biggen 169. Handel matig, vaste prijzen. Gust vee f 100 tot f 150. Dragend vee f 150 tot f 230. Vet vee 25 tot 29 cent per pond. Biggen van f 8 tot f 10.50. Jim de Schrijver. Wij hebben reeds vermeld, dat dit buitengewone stuk slechts door Clubs kan gespeeld worden die over een flink aantal beste spelers be schikken. De Tooneelclub „St. Servatius" durft het aan, en kan het ook aan; dit is zeker. Zondag 15 April in het Sint Antonius-palronaat. Het is een spannend tooneelwerk een spanning die van het begin tot het einde blijft. N. Z. H. Courant. „Alles is hier zoo fija omschreven, dat men geen oogenblik kan twijfelen aan de mogelijkheid van het een en ander." Roomsch Tooneel. „Niet dikwijls zagen we een detec tive-stuk in zoo'n gelukkige bewer king. De ontelbare kleinere en groo- tere verwikkelingen sluiten als eee

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1