Gebr. de Haas, De Werkmansvriend Voor Venray en omgeving Drogisterij „De Adelaar" Venray Paasch-Cadeau bij Centrale Hengstenkeuring te Eist. Rond de Boerderij Gemengde Berichten Jos. C. M. Neeteson j „CITAX" Tel. 95. VENRAY Advertentiën Tuin-, Landbouw zaden. Gras- Klaverzaden KOMT ZIEN KOMT ZIEN Zeldzame prijzen van alle soorten Dames- en Heeren-Riiwielen Voor I 19-. een rijwiel Helmond Veehouders, Th. Pouwels, Hofstr. Zaterdag 31 Maart 1934, No. 13 Op 20 Maart j L 't Moet al een uiterst rare en non chalante wereldburger zijn, die zich niet interesseert voor de lotgevallen van zijn buurman en als thans onze naaste Noordelijke buurlui, de kloeke Ge'dersche fokkers huo voorjaars- manoeuvre houden, dan zijn wij, Limburgers, benieuwd naar hunne prestaties. Wij hebben veel respect en koeste ren eene groote bewondering voor meDig fokcentrum van ons land, maar op geen enkele keuringsplaats moch ten wij ook in de nog zwaardere jaren voor de koudbloedfokkerij. die achter ons liggen dat onverzwakt optimisme constateeren als in 't hartje van de Betuwe, in 't fleurige nette Eist en de geschiedenis is daar, om te bewijzen dat de fokkers eenmaal hiervan de schoonste vruchten zullen plukkeD. De Geldersche boer heeft veel liefde voor 't paard, getuige de geweldige belangstelling, die bij steeds aan den dag legt voor de Centrale Hengstenkeuring. De drie en vierjarige hengsten zijn gecombineerd in één klasse de twee eerste zijn werkelijk schitterende koppaarden, beide uit België geïmpor teerd en vanhoogen, adelijken bloede. De vierjarige Conquérant du Géron van de hengstenassociatie te SteeDde- ren is absoluut een klasse-paard, zooals men ze niet eiken dag ontmoet; wat macht en adel en welk een gaaf been werk I Alles samen eene gelukkige combinatie yan superieure kwaliteiten, 't Is een der beste hengsten van ons Vaderland. Op den voet gevolgd door den driejarige Republicain de Salmonsart, uit België ingevoerd en inteelt op Albion d'Or, eigenaar G. Meurs te GeDdt. Ook dit is in alle opzichten c»:n beste hengst. Niemand kan op 't oogeDblik zeggen, welke van deze twee de beste en waarde volste wordt maar één diDg is zekerbeide zijn een aanwinst voor de streek. De derde prijs verwierf Herseur van Helena, kleinzoon van Avenir d'Herse en eigenaar is D. J. Spijker te Apeldjorn. 't Is een mooi typische hengst met een goede vóórhand, maar de achter hand is absoluut niet goed, néén 1 Op de derde plaats hadden wij liever zien staan den mooi gelijoden schoonen César d'Ahéa ook van dezen hengst zijn de achterbeenen niet van degelijke constructie, ja, zelfs maar van matig gehalte overigens is hij van beste kwaliteiten bezit meer adel dan Herseuren en is in zijne beweging schitterend. We zagen Caviel de Ria.eig H. Zomer, Nettelhorstdeze hengstenhouder zou ik willen toeroepen „Voeder met oordeel, En gij voedert met voordeel." Een overmatige voedering voert uw hengst ten gronde verzorg uw hengst goed, anders kan 't a.s. najaar u ieelijke parten spelen. Hengsten van 5 jaar en ouder. Een goede, echter geen superieure klasse; met de plaatsing van de koppaarden konden wij ons ver eenigen. Hans werd weer No. 1 met eere en is als steeds een hengst met een vaderlijke uitdrukking de gewel dige voorhand valt steeds op; toch maakte hij wel eens een meer glorieuzen indruk. Zijn 't wellicht reeds de jaren? De tweede plaats werd bezet door den bekenden Due de Ruys; als we ons niet vergisseD, werden ODlangs van dezen stamvader twee tweejarige hengsten goedgekeurd. Dat is dan toch wel 't schoonste praedicaat, dat een vaderpaard kan bemachtigen; daarin schuilt toch de werkelijke waarde. Carlo de Thieu door Carlo de la Maladreé bezette de derde plaats 't is een in-typlnke en zulver- harmoninke bouw, maar 't beenwerk hoewel grof en gespierd, is niet voldoende correct. De drie genoemde waren beste vaderpaarden; Claison de Wilson, van Maa3 uit Aalst als vierde, is een aardige hengst, die steeds in beste conditie wordt voorgebracht, 't geen ons absoluut niet verwonderd, want een meer ambitieus hengstenhouder zagen we nimmer, zoo'n energieken hengstenhouder brengen wij gaarne hulde. De Hiro-Hitto-zoon Crapsuleux de Braine zagen we als vijfde; 't is een goed gebeend, voldoend grof paard, maar iets te beknopt, niet „uitgebouwd"zij verraden niet „vader" te zijn, zulke typen; gaarne hadden wij deze plaats omgeruild voor den 14 jarigen Opseva d'Ahea, die den last der jaren met eere draagt. Wij zagen nog Arnold van Roza- hoeve, die een niet onaardigen in druk maakte, hoewel hij niet beschikt over voldoende massa. Wij hadden hem lang niet meer gezien den elfjarigen Paljas van C. Lamers te Arnhem, hij houdt zich best; maar men krijgt nu toch den indruk, dat hij 't type vertoont van een verouderd en afgedaan merk. Edward van Zuylen bezit niets „vaderlijks", evenals Siffleur. Als deze streek zijn goede hengsten en die heeft Gelderland in voldoende mate weet te waardeeren, dan zal hier de koud bloedfokkerij crescendo gaan. M. J. BOONEN. Neer, Maart '34 MajëaVeWwjïfün^\ Een dosis Foster's Maagpil- len bij het naar bed gaan verschaft 's morgens ge makkelijke en normale ont lasting. f 0.65 per flacon. Landbouwsteun niet blijvend mogelijk. Een professor van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen heeft een lezing gehouden over de maat regelen tot bescherming van den Nederlandschen landbouw. Op 't platteland 1/3 van ons volk. Spr. schetste eerst den landbouw als werkgelegenheid. Het beste inzient in den landbouw als werk gelegenheid krijgt men door uit te gaan van het aantal persouen, dat op het zuivere platteland per 100 H.A. leeft. Men komt dan tot de conclusie, dat dit 1/3 deel van Nederlandsch bevolking is. Steun noodzakelijk De toestand vau den landbouw a de oorlogsjaren was hier zoo danig geworden, dat steun moest worden verleend, om dezen belang rijken tak van volksbestaan in stand te houden. Indien er geen steun verleend was dan was een groot deel vaD het platteland woest geworden en had men den werkloozen en arm lastigen van het platteland in de steden onderdak en werk moeten verschaffen. De consument moet betalen Aanvankelijk is de steun uit's Rijks kas geschied, maar naar mate duide lijker bleek, dat de crisisjaren lang zouden duren, moesten andere bron nen worden aangeboord. In het feit, dat de indexcijfers der loonen in het algemeen veel hooger bleven dan die van het levensonder houd heeft men aanleiding gevonden, vooral de consumenten den steun te laten betalen en wel in den vorm van accijnzen. Feitelijk berusten daarop alle be langrijke steunwetten. Aanpassing aan de export mogelijkheden. Met het optreden van het ministerie- Colijn is de nieuwste phase begon- neo, n.l. de aanpassing van den landbouw aan de sterk ingekrompen export-mogelijkheden. Daarvoor is in de eerste plaats Doodig dat de akkerbouw eenigermate rendabel is. Men streeft Daar het prijsniveau van vóór den oorlog en heeft dit door tal van drastische maatregelen voor de akkerbouw producten op 10 pCt. na benaderd. De dierlijke producten kosten echter ondanks allen steun, thans nog steeds 25 pCt. minder dan voor den oorlog in den tuinbouw is het nog slechter. Indien dus het leven in de steden nog steeds 40 pCt. duurder is dan vóór 1914. diént de oorzaak daarvaD zeker niet in de eerste plaats bij den landbouw te worden gezocht. Geen blijvende steun. Hoe zwaar de landbouwsteun op de consumenten drukt, zou spr. niet precies durven zeggen. Waar loonen en prijzen in de industrie voldoende zijn verlaagd, dient naar spr.'s meening ook deze tegen de tegenwoordige abnormale en onnatuurlijke buitenlandsche con currentie te worden gesteund. In dat opzicht staan industrie en landbouw gelijk. Toch zal de landbouw niet blijvend op den huldigen steun kunnen blijven rekenen. De snel afnemende koopkracht in den lande zal de opbrengst van accijnzen en heffiagen doen afnemen Daarom moet voortdurend naa<- rationalisatie worden gestreefd. Helaas gaat daarmede voorloopig I een grootere werkloosheid gepaard, zoodat uit sociale overwegingen maatregelen achterwege moeten blijven, die economisch als nood zakelijk moeten beschouwd worden. Een uiterst belangrijk vraagstuk is ten slotte dat der vaste lasten. Voor de pachters zijn deze op radicale wijze verlicht, doch voor de met hypotheek bezwaarde eigen boeren is niets gedaan. Dit vraag stuk is uitermate moeilijk, doch als hiervoor geen oplossing wordt ge vonden, zullen op 't platteland geen houdbare toestanden kunnen ontstaan. Beruchte dief aangehouden. Zaterdagmiddag is op het station te Venlo door de Duitsche politie de uitlevering geschied van den koopman B. J. uit Blerick, wiens uitlevering door den officier van Justitie was verzocht. In het voorjaar van 1933 legden de marechausséesuit het grensplaatsje Arcen na een nachtelijke achtervol ging beslag op een ouden auto, welke eenige zakken, inhoudende ongeveer 25 gestolen kippen bleek te bevatten. De bestuurder van den wagen kon evenals zijn helper in het nachtelijk duister ontkomen. Bij onderzoek bleek de wagen toe te behooren aan den koopman J. uit Blerick. Deze bleef na deze ontdek king echter onvindbaar en keerde niet meer in zijn woning terug, tot dat eindelijk zijn verblijfplaats in de Duitsche grensstreek werd ontdekt. In samenwerking met de Duitsche politie kon de gezochte koopman enkele weken geleden in een woning nabij Krefeld worden gearresteerd, waarna hij in de gevangenis aldaar werd opgesloten. Zaterdagmiddag werd de aange houdene, die in de geheele Noord- Limburgsche grensstreek als strooper en smokkelaar een beduchte reputatie geniet, aan de Venlosche politie overgegeven, die verder voor het transport naar de strafgevangenis te Roermond heeft zorg gedragen. Renbaan te America. Door de gemeente-arbeiders wordt momenteel de laatste hand aan de egalisatie der vaste renbaan te America gelegd. Over een oppervlakte van circa 3 H.A. is de heide geëgaliseerd en gelijk gemaakt als een tennisveld. Rondom zal een afrastering komen van groenblijvende planten. Ook den ring zal op die manier afgebakend worden. De binnenkant baanlengte bedraagt 620 meter. Het bestuur verzekerde ons kosten nog moeiten te sparen om deze baan te maken tot één der beste Noord-Limburgsche Deze sportplaats zal voor den eersten keer officieel in gebruik ge nomen worden ter gelegenheid van het federatiefeest 1 Juli a.s. Weer twee nieuwe Ruiterclubs. Er zijn ernstige plannen in voor bereiding, om zoowel te Horst-Dorp als te Horst-Meterik een ruiterclub op te richten. Waarschijnlijk zal de oprichting door de Jonge Boeren- leden tot stand komen. 73-Jarige wandelt naar Rome, Medio April zal de 73 jarige P. J. d. Bongaerd, lid der Wandel- vereeniglng „Tegelen" een pelgrims tocht te voet naar Rome ondernemen Om in de kosten hiervan te voorzien is een commissie van vijf leden gevormd die middelen zullen beramen om den kranigen 73 jarigen financieel te hulp te komen. Een puzzle Naar verluidt zouden door de Rundveecentrale voor Roosteren aangewezen zijn 94 kalveren voor den opfok, terwijl er 126 vee houders zijn, waarbij er 2 zijn met 50 stuks vee ieder. Hiervoor zal denkelijk toch wel 'n Salomons wijsheid voor vereischt zijn om zulks tot 'n goede oplossing die tot tevredenheid stemt, te brengen. Inbrauk in een boerderij. Dinsdagnacht om 2 uur is bij de Gebr. P. en F. yan der Ven. land bouwers aan den Heuvel te Gemert ingebroken. De dieven hebben zich toegang verschaft door opeDSchuiving van een raam aan de achterzijde van hel huis. Een kast is opengebroken en daaruit is een bedrag van ongeveer f 1800 ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voor groote gezinnen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp technische herziening van het tarief der inkomstenbelasting (met hooger aftrek voor groote gezinnen) z.h.s. goedgekeurd. Groot gezin verweesd. De landbouwer v.d. Heyden uit Zeeland (N. Br.), die Dinsdag j.l. door het schichtig worden van zijn paard met zijn kar tegen een vracht auto opreed en van den wagen werd geslingerd, is in het St. Jans-zieken- huis te Uden overleden. De onge lukkige laat een vrouw met zeven kleine kinderen achter. Gevaarlyke brand te Helmond. Dinsdagavond omstreeks zeven uur brak te Helmond brand uit in een blok woningen, gelegen aan de Dijk sche straat en behoorende aan den heer Vos aldaar. De woning van den heer Marktgraaf brandde vrijwel geheel uit, terwijl de woning van het gezin van Lieshout gedeeltelijk werd vernield. De inboedels konden voor een gedeelte in veiligheid wor den gebracht. De naastgelegen huizen van de gezinnen Wiegers en Malfliet moesten ontruimd worden, doch be kwamen geen schade, daar de Hel- mondsche brandweer den brand spoedig wist te beperken. De kinderen van de familie van Lieshout lagen slapend in bed, terwijl de ouders niet thuis waren. Buren wisten hen evenwel bijtijds te redden Verzekering dekt de schade. Spoorweg-ongeluk in Fraiikryk. In de nabijheid ven Lempdes (Brioude) heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaatsgehad, waarbij volgens de voorloopige opgaven drie per sonen gedood en dertien zwaar gewond werden. Ongeveer 25 reizigers liepen lichtere verwondingen op. doch konden hun reis voortzetten In den nacht waren 350 kubieke meters rots- en aardmassa's van deD rotswand, waarlangs de spoorlijn loopt, neergestort op de haan. De trein, die in de vroege morgen uren het station Arvant verlaten had, reed in volle vaart op deze steen en aardhoop in. De locomotief boorde zich diep in de massa, waarbij alle wagons ontspoorden. Eerst in den namiddag kon men met het opruimings- en bergings werk beginnen. De materieele schade, welke door het ongeval is aangericht is zeer groot. Het Jubileumjaar te Lourdes Het is interessant na te gaan, hoe veel meer pelgrims dan andere jaren zich in dit 75ste Jubeljaar naar Lour des hebben begeven, aldus het Maartnummer van de „Stemmen uit Lourdes." We geven hieronder een kleine statistiek van de speciale treinen en de daarmee vervoerde personen. Men bedenke echter, dat minstens drie maal zooveel pelgrims op eigen gelegenheid, met de gewone treinen, auto-cars en auto's zijn gekomen als met speciale treinen. In bet geheel zijn er in Lourdes dit jaar een mil- lioen pelgrims geweest. Er arriveerden 409 treinen, met 241 885 pelgrims o.w. 17.736 zieken. Het aantal vreemdelingen bedroeg 57.603. Bij die vreemdelingen waren 24.289 Belgen, 6.638 Italianen, 4.710 Span jaarden, 4.692 Hollanders, 4.691 Zwitsers, 3.986 Engelschen, 2.373 Ieren, 1.606 Duitschers, 920Schotten, enz. enz. Ook hier weer diene de bemerking herhaald, dat deze getallen alleen uit speciale treinen zijn verkregenal wat met de gewone treinen en auto's te Lourdes kwam, is buiten beschou wing gelaten. Het getal vreemdelingen was veel minder dan in 1931. Dit komt voor namelijk, doordat de Spanjaarden, die met 50 a 50 duizend jaarlijks te Lourdes kwamen, nu slechts 'n goede vier duizend pelgrims hebben er bestaat zoo niet een verbod, dan toch een ernstige bedreiging, als zij zich buiten hun land op bedevaart begeven. Onder de pelgrims waren 8 Kardinalen, 23 Aartsbisschoppen, 116 Bisschoppen waarvan 5 Kardinalen, 12 Aartsbisschoppen en 62 Bisschoppen vreemdelingen waren. Men kan ook met zekerheid zeggen, dat dit jaar het recordjaar is geweest voor Lourdes, wat betreft het aantal pelgrims. En dat nog wel in hetzelfde jaar waarin het Jubileum der Verlossing de wereld ook had opgeroepen naar Rome 1 Een ter dood veroordeelde Rus. Op het politiebureau te Weert verblijft nog steeds een uitgewezen Rus, die naar verluidt in Duitsch land ter dood veroordeeld is om de een of andeie daad. Hij spreekt het Duitsch tamelijk vlot en houdt zich onledig met het verrichten van allerlei lichte werk zaamheden. A. F. van Beurden, f Te Maastricht, waar bij op familie bezoek vertoefde, overleed Dinsdag plotseling de heer A. F. van Beur den, oud-hypotheekbewaarder te Amersfoort. Alexander Franciscus van Beurden werd op 28 Juli 1857 te Grave geboren en bereikte dus den leeftijd van 76 jaren. Vele jaren was hij landmeter aan het kadaster te Roermond, waarna hij bevorderd werd tot hypotheek bewaarder te Amersfoort. De overledene was medewerker van ons blad en leverde vele bij dragen vooral op het terrein der Limburgsche historie, was Ridder in de orde van den H. Gregorius, begiftigd met het gouden kruis Pro Eccl. et Pontifice en Officier van Oranje Nassau. Zijn opgeruimd gemoed en vriendelijke omgang alsmede zijn ijverige werkzaamheden voor allerlei organisaties deden hem vele vrienden verwerven. Hij ruste in vrede 1 is en blijft het meest betrouwbare en vakkundigste adres: v.h. ass.-apotheker van Dr. Struben Onovertroffen zijn Neeteson's speciale middelen tegen Hoest, verkoudheid, bronchitis, asthma, hoofdpijn, keelpijn, maagklachten, zenuwen, slechte spijsvertering, moeielijken stoel gang, diarrhee, verzwakking, slechten eetlust, wormen of maden, eelt en likdoorns, zwee- ren en puisten, wratten, schrale huid, hoofdroos, zomersproeten,! transpireerende of pijnlijke, voeten, spit, rheumatiek en aIlel pijnen van rheumatischen aard' Betrek uitsluitend uit ,,De Adelaar'* artikelen als Verbandwatten en andere ver- bandstoffen, koortslherraomelers bed- en wiegzijl enz. Naar maat leveren wij U breukbanden, buikbanden, recht houders en elastieken kousen. Vergelijk onze prijzen, maar óók vooral onze kwaliteiten. Voor binnen en buitenlandsche geneesmiddelen alle chemicaliën en alle aanverwante artikelen als Parfume- riën, Eau de Colognes, Huidcr.emes, Shampooïngs, luxe en medicinale zeepen, tandpasta's en tandenborstels en alle artikelen voor zelfscheerders zijn wij het ruimst gesorteerd en goedkoopst adres. „De Adelaar" is ook het aangewezen adres voor artikelen als: Babysponsjes, strooipoeder in diverse beste soorten, Babyzal- ven en pasta's, *'ilaminenrijke levertraan, overvelte kinder- zeep, Jena flesschen en speen tjes, diverse kalkpraeparalen, Thijmstroop enz. Alles uit „De Adelaar" waar borgt U kwaliteit. Sanalogen steeds in elke gewenschte verpakking voor handen. Bij heele flacons Kruschen Salt ontvangt U "bij ons een proefflacon. Gebruikt met de schoonmaak onze Drogistenboenwas (prima, boenen niet noodig, zuinigen prettig in hel gebruik. Eenmaal geprobeerd blijft be geerd). Speciaal adres voor uw Vossenkopkleeren- en schoen- verven (steeds versch en iedere gewenschte kleurt Let vooral op het goede adres GROOTF STRAAT. TEL. 103. Veilig en vlug. Nergens goedkooper. Stalling en reparaties UITERST LAGE PRIJZEN. Levering BANDEN, ÖL1E en BENZINE. Ook voor RIJWIELEN is dit Uw adres. KUPERS Autobedrijf N.V. Tel. 95 Venray Steeds voorradig op bestelling. 315 FRITS GOOREN Boschhuizen Prijzen vanaf f 15 geheel compleet met 5 jaar schrift, garantie Onderdeelen bijna voor niets. 2e Paaschdag geopend. 50 gebruikt voor uw vee de alom bekende zeere speenen-zalf van het Lab. De Denneboom. Alleen veikrijgbaar bij Bij besteed bedrag van f 15. - een overhemd Bij besteed bedrag van f 17.50 een overhemd met das Verder alles concurreerende prijzen. BIJ besteed bedrag van f 15 wordt buskosten vergoed. I MOLENSTRAAT 194.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10