Buitenland. mmmmi wsmmmwt Vreemde dienst boden. IXofcj VooV cHoelq)o.fu} Jan Poels herdacht. Gemengde Berichten van den bondsvoorzitter van den R. K. Limburgschen Middenstand, den heer A. Koops te Venlo. Dagelijks zoo vertelde ons deze middenstandsleider komen er op het Centraal Bureau van den Lfmburgschen Middenstand, brieven en klachten binnen van midden standers zoowel uit het Zuiden als uit het Noorden van Limburg, dat de toestand tengevolge van de concurrentie der buitenlandsche kooplieden, onhoudbaar wordt. Meerdere middenstanders zijn reeds aan den grond geraakt en komen niet meer uit den put. Op onze vraag, welke middelen men dacht aan te wenden om het bedoelde euvel te bestrijden, zette de heer Koops zijn standpunt dien aangaande uiteen, hetgeen wij hier in groote lijoen laten volgen De regeering zal voorloopig moeten ingrijpen. De invoering van een vestigings-vergunningsrecht is de beste oplossing. Aldus kan over elk bedrijf afzonderlijk geoordeeld worden of de toestand in soort gelijke bedrijven het op dat moment en voor een bepaalde plaats wenschelijk maakt, dat een dergelijk bedrijf wordt opgericht of uitgebreid Aan het recht van vestiging kunnen bovendien voldoende voor waarden verbonden worden, die waarborgen, dat slechts gezonde en bona-fide bedrijven worden op gericht. De plannen van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, die allerwege worden toegejuicht, houden ook rekening met beoordeeling van op te richten bedrijven, naar hunne rendabliteit en plaats van vestiging, zoodat dit instituut eigenlijk reeds nu het vestigings-vergunningsrecht in zijn mars draagt. Het is echter niet bekend, of de minister van Economische Zaken thans iets voelt voor de invoering van een dergelijken maatregel. Wanneer de bedrijfsorganisatie in ons land in orde was, zou een dergelijke maatregel ook in het geheel niet meer noodig zijn. Deze is echter niet in orde en van hooger hand zal men moeten inzien, dat daaraan een stoot moeten worden gegeven, anders zal het nog jaren duren eer de bedrijfschappen zooverre zijn, dat zij zichzelf constitueeren. De wet van minister Verschuur aangaande de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is er wel, doch de practische toepassing ervan is nog hopeloos zoek. Eerst dan wanneer deze wet wordt toegepast en de verordenende bevoegdheden, aan de bedrijfschappen verleend, worden uitgebreid, zal men tot meer tastbare resultaten op dit gebied kunnen komen. De taak van den middenstand zal dan ook zijn met, alle kracht te ijveren voor de doorvoering der corporatieve ordening op sociaal- economisch gebied, terwijl daarnaast er voor gezorgd dient te worden, dat ook de organische opbouw van ons staatsbestel gelijken tred houdt met den groei van het corporatieve bedrijfsleven. Voor het oogenblik echter grijpt dit raderwerk nog niet in elkaar en zullen er dus nog bijzondere maat regelen noodig zijn. Wanneer de minister van de in voering van een vestigings-ver- gunniogsrecht nog niet zou willen weten, omreden hij de meening zou zijn :oegedaan dat de toestand in Limburg nog niet zoo ernstig is voor de middenstanders, dan blijft als «eenige mogelijkheid over de door den Ned. R. K. Middenstandsbond in zijn O. S. B.-program gevraagde invoering van den „Spertijd" voor den duur van twee jaren, om de middenstanders in Limburg door de zware ecoaomischen crisis heen te voeren. Weliswaar worden door een dergelijken maatregel alle zakenlui zonder uitzondering getroffen en zullen jonge zakenlui zich gedurende dien tijd niet of slechts bij hooge uitzondering in een nieuw bedrijf niet te hooren dat ze 't over hem hadden. Maar toen een der aanwezigen zekere levensbijzonderheden uit- snaakle, begon de Belgische boer ook muilvechten. Doch de jonge kerel wist wat bij. zei; hij kende Jan beter dan wie hier ook. Fa milie had hij in Snuffels heimat. Jaarlijks kwam de Stramproyenaar tweemaal ter kermis en ieder keer had hij fratsen vernomen. En als Jan vroeg en vernam, met wien zijn tegenstrever verwant was, zei hij kortweg: Zoo'n smeeerpoet- sen, zoo'n schoelies durven alles zeggen. Meteen vloog de gebelgde jongeling van zijn stoel, en'greep Jan, die zijn mondje voorbij ge praat had bij de keel. Zijn makkers wilden bijspringen, de kaartspelers smeten de kaarten op tafel en grommelden ook al tegen den vreemde, die zich ten gauwste uit de voeten maakte. Leelijk volk, dacht de Bel gische boer en beende met groote stappen over de baan, nauwlet tend naar links en rechts, vree- zend een rammeling. Een driehon derd meter verder wachtten de jongelui hem uitdagend op Wat begonnen? Hij wilde teruggaan, doch nu gonsden van den Sram- prover kant ook wraakkreten. De weg was hem knals afgesneden Noch terug noch voort kon hij. Het gevaar inziende sloeg hij rechts af naar der. Belgischen kant, waar de beide landen door kunnen vestigen, doch van den anderen kant moge men bedenken, dat een dergelijke maatregel vele jonge zakenlieden voor talrijke moeilijkheden en zelfs hier en daar voor een totalen ondergang kan behoeden. Uiteindelijk zal echter blijken, dat een vestigings-vergunningsstelsel in handen der bedrijfschappen, de eenige oplossing is in een goed geordend bedrijfsraden stelsel om een gezonden toestand in het bedrijfs- en zakenleven te behouden. Minister Colijn voor de radio. Knoeierijen bij runder- en varkenscentrale. Wordt de Clearingwet gebruikt Suiker bieten-steunregeling. Loterij en chantage. We hebben gewonnen. Een nachtelijke victorie. Het wordt meer en meer een ge woonte, dat de hoogste regeerings- personen in den lande zich recht streeks tot het volk gaan richten en vastgesteld mag worden, dat door dit "contact, hetwelk middels een moderne vinding tot stand is gekomen de radio inderdaad een beter begrijpen en aanvoelen tusscben regeerders en geregeerden is gewekt. Een dezer dagen heeft de minister president ter gelegenheid van den jaardag van de K. v. K. te Rotterdam wederom een rede voor de microfoon gehouden en daarbij gesproken over ons Indië en derzelver ontwikkeling in haar verhouding tot het moeder land. Natuurlijk kwamen daarbij allerlei moeilijkheden aan de orde. Minister Colijn heeft uiteengezet, hoe Ned. Indië voor ons vroeger slechts een exploitatie-object beteekende en dat zulks eerst in de jaren '70 ver anderde. De nationalistische oplevinq in Indië in Azië in het algemeen was aanleiding, dat we ons meer met onze cultureele roeping in Indië gingen bezig houden. Die nationalis tische opleving blijkt niet weinig gewekt te zijn door den Philippijn- schen opstand tegen het Spaansche, later Amerikaansche gezag, en door den Boxeropstand ook in China. Zoowel aan crisis varkeDscentrale als aan de rundveecentrale zijn erger lijke knoeierijen ontdekt. Er zijn steeds tal van menschen, die pogen te parasiteeren op de ellende van anderen. We hebben dat beleefd in oorlogstijd en we maken dat nu weer mee in crisistijd. Ter zake dezer knoeierijen worden in de laatste dagen allerlei publicaties gedaan, die misschien en we hopen dat niet zonder overdrijving zijn. Een vleeschcoDservenfabriek o.m. wordt er openlijk van beschuldigd, dat de beste stukken vleesch aan het in blikken zijn onttrokken en dat ter vervanging van het gewicht slacht afval is verwerkt. Telefonische waar schuwingen aan de Rundveecentrale zouden geen effect hebben gehad, maar nu heet de justitie ambtshalve te hebben ingegrepen. Uitgezonderd de blikken van de conservenfabriek „Hero" zouden de blikken vleesch, voor werkloozen en andere onder steunden bestemd, te weinig gewicht inhouden. Blikken met teruggezonden vleesch, welke een onaangename lucht verspreidden, doordat de blikken waren opengegaan, zouden opnieuw verwerkt zijn. Bepaalde vleeschfabrieken, die ook het blikvleesch verzorgen, zouden spiertjes rookvleesch in den handel aanbieden tegen 50 cent per pond, terwijl de handelsprijs 90 cent zou moeten bedragen. Enz. Naar aanleiding van al deze ge ruchten en berichten is ook de Crisis- Opsporingsdienst in actie gekomen en is ook de justitie zich intensiever met de zaak gaan bemoeien. We zullen er dus nog wel meer van hooren. Intusschen worden van officieuze zijde eenige geruststellende mededeelingen ontvangen, volgens de uitwassen niet zou schrikbarend zijn ais wordt voorgegeven. Het is in dezen tijd èl strijd tegen uitwassen en knechting om aan den normaal reeds te zwaren druk te ontkomen Minister Verschuur schijnt zelfs te gaan prakkezeeren over een toepassing van zijn Clearingswet. Hij zou dus een deviezenregeling willen gaan scheppen. Hij is begonnen met een onderzoek en dat zal zich uit strekken over de geblokkeerde vor deringen van Nederlanders in het buitenland, althans voor wat een zeker aantal landen betreft. (Denken we in de eerste plaats maar aan Duitschland.) Onder die vorderingen vallen ook dezulke, welke voort spruiten uit effectenbezit (rentebetalin gen). breede sloten begrensd zijn. Den tijd om een brug te vinden, had Jan niet, wijl zijn achtervolgers hem op de hielen zaten. Hij sprong en plaste door het water, liep door elzenhout en ha gen, weiden en moerassen, en kwam zonder ransel zweetend en bemorst te zijnen aan. De men schen van Stramproy had hij ver vloekt, doch om de wille van het liefdesmeer mocht hij nog niet klagen. Zijn dienstboden vroegen hem schijn-deelnemend hoe het kwam, dat hij zoo bevuild was Slruikroo- vers beweerde Jan te hebben moe ten vluchten. (Wordt vervolgd) De steun voor de verschillende land- en tuinbouwproducten gaat meer en meer gepaard worden aan een meer of minder ingrijpende teelt beperking. Thans is b.v. de suiker bieten steunregeling 1934 afgekondigd waarbij is bepaald, dat voor het komende jaar slechts 90 pCt. van de garantiebieten, voor wat het gewicht betreft, zal worden gesteund, in vergelijking van de garantieregeling 1933. Lotisico is weer eens in opspraak gekomen, maar dezen keer was de schuld niet aan de onderneming zelve te wijten. Bij de trekking vielen dezer dagen een aantal loten circa 15 uit de bus. Dat aantal althans schijnt niet tijdig terug gevonden te zijn. Een hulp-kellner en een vaste kellner uit de zaak, waar de trekking werd gehouden, hadden zich van de nummertjes meester gemaakt en hebben later gepoogd om de onderneming te hanteeren, dreigende de trekking ongeldig te zullen laten verklaren, wanneer hun niet een som van 15.000 gld werd uitbetaald, welk bedrag ze later nog aanmerkelijk; verhoogden. Het dagblad De Telegraaf wordt ook nog genoemd in dit geval en de directie van Lotisico heeft tegen dit blad een klacht ingediend bij den Officier van Justitie. Lotis'co heeft de zaak in handen gegeven van de Justitie, welke de verduisterde loten thans in beslag heeft genomen. Houders van nummers, die door het optreden der kellners niet aan de trekking hebben deelgenomen, zullen door Lotisico in zooverre worden schadeloos gesteld, dat ze het geld. voor het lot besteed, terug krijgen. In het Amsterdamsche Stadion hebben „we", d.w.z. onze elf natio nale voetballers, een eclatante 9—3 overwinning behaald op de Belgen, waardoor wij nog meetellen in den strijd om het Europeesche voetbal kampioenschap. Des nachts hadden 25.C00 katho lieken een overwinning op zich zelf bevochten door ter eere van hun Christus Eucharisticus een devote, stille, nachtelijke wandeling te maken door Amsterdam's straten, de Stille Omgang. PIJN IN DEN RUG NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een ge vatte koude, overwerking, te veel inspanning, slijtage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijnselen voor, waar van men de oorzaak dikwijls tever geefs zoekt. Het valt echter gemak kelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage werking onzuiver heden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen en meerdere verschijnselen van onwel zijn, die, naar gelang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen optreden. Verwaarloozing van dergelijke ver schijnselen kan tot zeer ongewenschte verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren -Pillen heb - ben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziekteverschijn- selen ze leerden kennen en waar- deeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoerorganen (bij trage spijsvertering gebruike men eenige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. 50 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.f 1 75 en f 3. per doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. 48 Een schrijver in de N. R. Ct. be strijdt de meening, alsof de buiten landsche dienstboden schuld zouden hebben aan de werkloosheid onder de jonge vrouwen en meisjes in ons land. „Werklooze dienstboden" zijn er, zegt hij, vrijwel nietvele huis vrouwen, die geen Duitsche dienst boden wenschten, hebben dit het laatste jaar ondervonden. De schrijver vertelt van een geval, waarin men zich na vruchteloos adverteeren tot de Arbeidsbeurs wendde en toen van de directrice dier instelling ver nam, dat ook zij niemand wist, daar er onder de personen, die zich had den laten inschrijven, geen enkele was, die met vertrouwen kon wor den aanbevolen om in een gezin met kinderen te worden opgenomen. De schrijver legt den vinger op de wonde, constateert „De Neder lander" (Christ. Hist.) Ieder kan in zijn omgeving van soortgelijke gevallen vernemen. De vervaaging van de vreemde dienst boden zal van een anderen kant moeten worden aangepakt, dan een wettelijk verbod om ze te houden. Het oude „Quid leges sine moribus (Wat geven wetten zonder zeden) zou men hier aldus kunnen lezen „Quid leges sine domesticis (Wat geven wetten zonder dienstbaren.) Het is daarom te hopen, dat krachtig zal worden gestreefd naar de vorming van goede Hollandsche dienstboden. De Regeering wil hiertoe, naar de minister van sociale zaken nog dezer dagen deed blijken, gaarne het hare doen. Maar de medewerking van de meisjes zelf, van haar gezin, van de publieke opinie, en tenslotte ook van de huisvrouwen, die in bepaalde gevallen voor de „finishing touch" (de eindvorming) zullen moeten zor gen, zal niet kunnen worden ont beerd. Indien ergens, dan moet hier een wil" zijn, zal de „weg" kunnen worden betreden. En de zaak is de moeite waard. Al is er ook in deze aangelegen heid overdrijving b.v. dat al het verdiende loon der vreemde meisjes naar het buitenland gaat, wat natuur lijk onjuist ishet grootste deel wordt hier te lande verteerd zoo ware het toch van niet te overschat ten belang, indien op deze wijze aan eenige tienduizenden werklooze fabrieksmeisjes weder loonende arbeid waarschijnlijk in beter sfeer dan tevoren, kon worden verschaft. op geregelde tijden en neem zoo noodig des avonds een Foster's v Maagpil. Gemakke lijk in te nemen en zacht werkend. 0.65 per flacon. Door den Commissaris der Koningin. Zyn groote verdiensten voor ons gewest. Dinsdag vergaderde de Provinciale Staten te Maastricht. Het was de eerste maal sinds het overlijden van den diep-betreurden Gedeputeerde Jan Poels. Met een H. Mis voor zijn ziele rust werd de dag begonnen. Bij de opening der vergadering sprak de Voorzitter, mr. Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin de volgende gedachte nisrede uit Mijne Heeren, Op 21 Januari 1.1. bereikte ons het droevig bericht van het overlijden van ons hooggeacht medelid den Heer Jan Poels. Heeft zijn onver wacht heengaan Venray en geheel Noord-Limburg in rouw gedompeld, ook in overig Limburg en ver daar buiten heeft men getreurd over den dood van deze om zijn groote gaven zoo bijzonder gewaardeerden man. Ook wij en in het bijzonder het College van Gedeputeerde Staten zijn vervuld met droefheid over het verlies van dit ons medelid, dat in de vele jaren, gedurende welk hij met ons medewerkte aan de belaDgen der Provincie, ons aller harten veroverd had om zija onkreukbare eerlijkheid en trouwe vriendschap, en dat om zijn kennis van zaken, zijn ijver en plichtsbetrachting zoo hoog bij ons in aanzien stond. Venray en geheel Noord-Limburg hebben in hem verloren een groot man, een trouwen vriend. Hij was het, die van den beginne af begreep wat het belang van samenwerking voor de landbouwers beteekende, hij was het, die de coöperatieve samen werking in den Landbouwbond pro pageerde en de oprichting van de boerenleenbanken doorzette. En wanneer de armoedige streek van een kwart eeuw geleden thans welvarend genoemd mag worden, dan danken wij dat op de eerste plaats aan het doorzicht en den stoeren arbeid van Jan Poels. Hij is de vriend van den landbouwer gebleven en heeft dat getoond door krachtige medewerking aan de verschillende organisaties, werkzaam op het gebied van den landbouw in het algemeen en op dat van veeteelt of paardenfokkerij. Heeft hij in al deze functies krach tig medegewerkt om land- en tuiD- bouw, veeteelt en paardenfokkerij te bevorderen en op te voeren en daardoor de beteekenis van geheel Limburg op dit gebied te doen toe nemen en er de welvaart te ver grooten, hij was het ook die in de vier jaren, gedurende welke hij deel uitmaakte van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, krachtig geijverd heeft om de ontginning van woeste gronden en de stichting van nieuwe boerderijen mogelijk te maken en daardoor aan tallooze jonge land bouwers de gelegenheid te geven een eigen bedrijf te beginnen en een gezin te stichten. Aan het Ysselsteyn-dorp zal tot in lengte van dagen de naam van den heer Jan Poels verbonden blijven en allen die er thans bet voorrecht genieten deel te hebben aan wat door aijn toedoen tot stand kwam, zullen ongetwijfeld zelf dank weten te brengen aan hun weldoener en dien plicht van dankbaarheid overdragen aan hun nageslacht. Ook als lid van Provinciale Staten toonde hij bijzondere belangstelling voor alles wat den landbouw betreft, al hadden ook de andere onderwer pen, welke aan de orde kwamen, zijn volle aandacht en wist hij deze met zijn helder verstand en zijn breeden kijk op zaken volkomen te beoordeelen en te beheerschen. Geen wonder dat in 1925 toen het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Dubois, kwam te overlijden. Uwe vergadering hem tot zijn opvolger benoemde. Meer nog dan tevoren kon hij zich in dit college geven voor de belangen der Provincie in het alge meen en die van den landbouw in het bijzonder. In Noord-Limburg was het vraag stuk der verbetering van den water afvoer door normalisatie der beken reeds lang aan de orde en dat dit vraagstuk zijn oplossing vond door het stichten van een waterschap en door het doen uitvoeren der werk zaamheden in werkverschaffing, danken wij voor een goed deel aan de krachtige medewerking van den heer Poels, die er van den beginne af van doordrongen was, dat op deze wijze niet slechts een landbouw belang gediend werd, maar tevens werd voldaan aan een plicht van naastenliefde jegens hen, die door de omstandigheden niet meer in staat waren door handenarbeid in hun onderhoud te voorzien. Wanneer wij bedenken, dat het goede voor beeld in Noord Limburg gegeven, in Midden- en Zuid-Limburg na volging gevonden heeft, dan is er reden ook elders erkentelijkheid te toonen voor wat Jan Poels in zijn Peelstreek zoo krachtig bevorderd heeft. En wanneer het straks door onder linge samenwerking van Gemeenten en Provincie in Noord Limburg tot het doen ontwerpen van een streek plan zal komen, dan is het alweer de heer Poels, die de groote voor deden, daar aan voor de geheele streek verbonden, volkomen doorzag en van den beginne af zijn steun verleende. Zoo zou ik kunnen voortgaan en U weer voor den geest halen de talrijke gevallen, waarin ook in Uw vergadering bleek, dat de heer Poels de belangen der Provincie op uit nemende wijze behartigde. Naar zijn woord werd gaarne ge luisterd, omdat het steeds zakelijk was en er uit bleek, dat hij het aan de orde zijnde onderwerp vdkomen beheerschte. Steeds wist hij den juisten toon te treffen en droeg hij daardoor veel bij om den goeden geest in Uwe vergadering te helpen bewaren. Mijne Heeren, met den heer Jan Poels is uit ons midden weggerukt een groot man, een oprecht Neder lander, een Limburger van de beste soort, een edel mensch. een eenvou dige, die niet hechtte aan roem en praal, een weldoener, die niet liever deed dan het lot van den misdeelde te helpen verbeteren en nood te lenigen, en wiens grootste voldoening het was, te hebben bijgedragen tot de vermeerdering van dea welstand van zoo talloozen in de Peel en elders. Ik meen uit Uw aller naam te spreken, wanneer ik aan zijne nage dachtenis eerbiedige hulde en dank breng voor het onnoemelijk vele goede, dat hij voor Limburg gedaan heeft, en voor de hartelijke bejege ning en de trouwe vriendschap, die wij en ik persoolijk in zeer bij zondere mate van hem mochten ondervinden. Met de herinnering aan zijn groote verdiensten zal de herinnering aan zijn sympathieke persoonlijkheid bij ons blijven voort leven. Wij zullen zijn nagedachtenis blijven eeren en in hetgeen hij ge wrocht heeft, zullen wij monumenten blijven zien, die ook aan het verre nageslacht den lof zullen verkondi gen van dezen besten onder de Limburgers. Jubileum Z. Eerw. Heer Pastoor. Zaterdag vierde de ZeerEerw. Heer Pastoor Esser te Well zijn 40-jarig priesterfeest. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris werd het alleen kerkelijk gevierd. Om half 9 droeg de feesteling een plechtige H. Mis van dankzegging op, waaronder de schoolgaande kinderen en vele parochianen tot intentie van hun Herder tot de H. Tafel naderden. Na de H. Mis trokken de kinderen naar hun scholen, waar de jubilaris hen met een bezoek vereerde De jongensschool was voor deze gelegenheid prachtig versieid met guirlandes en bloemen. Bij zijn binnenkomst werd hij met hand geklap begroet, waarna een jongetje der laagste klasse hem onder het opzeggen van een toepasselijk vers een bouquet aanbood. Hierna sprak het hoofd der school in welgekomen woorden den feesteling toe offreerde hem namens onderwijzend personeel en jongens een fraaie bloemenmand. Uit volle borst hieven de jongens toen een jubellied aan. waarna nog twee leerlingen der hoogste klassen namens alle jongens hun Herder feliciteerde. Diep onder den indruk dankte de jubilaris allen, waarna met een spontaan „Hij leve lang" besloten werd. Hierna deden de jongens zich te goed aan de chocolade met krenten broodjes die ze zich allen goed lieten smaken. Jubileum Pastoor H. P. H. Sraeets. Zaterdag vierde de Zeer Eerw. Heer Smeets, Pastoor der parochie Grubbenvorst zijn 40 jarig priester feest. Onder de H. Mis had eene algemeene kindercommunie plaats, ook een groot aantal parochianen naderden op dien dag ter H. Tafel tot intentie van den jubilaris. De Z. E. Heer Smeets werd op 2 Mei 1869 te Posterholt, geboren. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Nederweert en te Venray. waarop in 1919 zijne benoeming volgde tot pastoor te Grubbenvorst. Van hetgeen tijdens zijn Herder schap in deze parochie onder zijn leiding werd tot stand gebracht willen wij er hierbij iets vermelden. O.a. de schildering der parochie kerk, aanschaffing van een nieuw torenuurwerk,, algeheele restauratie van het dakwerk van kerkgebouw en toren, waarvoor door zijne be middeling vanwege 's Rijks monumen tenzorg een ruim subsidie werd toegekend, het aanbrengen van een zeer mooien kruisweg, het bouwen van eene nieuwe ruime sacristie, het uitbreiden van een groot aantal zitplaatsen, centrale verwarming, het aanbrengen van geschilderde glas ramen en verfraaiing van het kerkhof Een woord van dank voor al deze bemoeienissen mag bier niet ontbreken. Benoemd tot gedeputeerde van Limburg. In de Dinsdag gehouden zitting der Prov. Staten van Limburg werd na herstemming tusschen de heeren Rutten en mr. van Basten Batenburg in de vacature van wijlen den heer J. Poels, tot lid van Ged. Staten van Limburg gekozen de heer Th. P. H. Rutten uit Horst. De heer Rutten werd 8 Februari 1878 te Horst geboren. Hij maakte het pro-gymnasium te Venlo af en studeerde aan het college „St. Hadelin" te Visé en aan de Hoogere textiel school te Reutlingen (Wurtumberg). De heer Rutten is sinds 1928 lid van Prov. Staten van Limburg en gedurende 21 jaar lid van den Raad van Horst, waarvan de laatste vier jaar als wethouder. Van 19141930 was hij lid van den raad van toezicht en van 1930 1934 bestuurslid der Coop Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Verder is hij nog bestuurder, van tal van vereenigingen. H H. Wijdingen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Woensdag in de kerk van het Groot Seminarie de vier roindere Orden toedienen aan de volgende eerw. heeren van het Groot Seminarie E. Beel, Venray, E. v. d. Berg, Weert, W Coenen, Venlo, J. Cos ters, Heerlerheide, H. Dassen, Heer len, V. Debets, Wylré, H. Gerrits. Vierlingsbeek, A. Geurts, Maashees, Aug. Geurts. Geysteren, P. Geurts, Horst, J. Gillissen, Roermond: G. van Helden, Leeuwen-Maasniel, M. Hendrikx, Heythuysen, E. Hoenen, Oirsbeek, J. Jacobs, Heerlen, H. Janssen, Venlo, J. Keulen, Maastricht, M. Kuepers. Nederweert. J. Nabben, Sevenum, B. Naus. Maasbree, H, Opveld, Roermond, W. Partouns, Eysden, P. Peters, Waubach, J. Pisters, Valkenburg, B. Roumcn, Roermood, W. Schulpen, Roermond. E. Senden, Voerendaal, Th. Thyssen, Gennep, J. Tindemans, Moezel (Weert), H. Voncken, Wylré, A. Wolfs, St. Geertruid. En a.s. Zaterdag de H. Priester wijding aan de eerw. heeren van het Groot Seminarie M. Adams, Beegden, Chr Brum mans, Meyel, E. de Bie, Lutterad^, J. Franck, Schaesberg, R. Geurts, Vlijmen, B. Gootzen, Melick, C. In 't Ven, Tilburg, K. Jellema. Lutterade, W. Jenniskens, Broekhuizen West, J. Joosten; Kessel, P. Meisen, Siltaru, A. Mestrom. Venlo, J. Packbier, Hulsberg, Th. op 't Veld, Vlodrop. P. Römkens, Nieuwenhagen, F. Rou- wet, Bunde, M. Tummers, Lutterade, R. Salomons, Amsterdam, H. Vaes- sen, Ubach over Worms, J. van Wijngaarden, Blerick. Priesterjubilea. Behalve de reeds door ons ge noemde hebben op 10 Maart nog de volgende ZeerEerw. heeien geestelijken van het Bisdom Roer mond hun 40-jarig priesterfeest her dacht J. L. Eydems, oud-pastoor Bunde A. C. K. Esser, pastoor WellF. J. Heynen, pastoor Mesch J. M. Hermans, pastoor Holtum M. H. W. Hermans, pastoor Valkenburg J. P. Meussen, ass. Udenhout; H. G. Oberjé, pastoor Epen W. A. J Rieter, pastoor Blerick H. P. H Smeets, pastoor GrubbenvorstJ. W. van Eys, pastoor Lutterade. Een pij nlyke beslissing te wachten. Minister Slotemaker de Bruine heeft ook de werkloosheid en steun verlening aangeroerd. Over de werkloosheid merkte Zijne Excellentie op, dat thans circa 30 pet. onzer arbeiders werkloos is, in totaal 375.000 volgens de laatste cijfers. Aan werkloozensteun alleen is door het Rijk inclusief wachtgel den en werkverschaffiag in 1933 betaald f 140 millioen, door de groote steden boven de 100.000 inwoners Groningen f 1.3 millioen, Haarlem f oi millioen, I}g Amsterdam dam f 18 5 j. Doch der sfe cijfers! stijging derjj gekomen p is althans |ti sprake meer Met voldz nis hebbene: deeling, date: is op krajrt ruiming ter 11 van 60 milil den Raad \e. Op dit b de ministt hooren. In 1933 zK i kostwine; loon daalt ik In verband Ie dezer dagqi te moeten gezinnen n 1 mioister ede categorie ia< worden gen I In de lata zich in de u Nijmegen, pi gevestigd, dl vlucht zijn. ij verarmd en i bedelarij, dar koop aan te, houd voor: Nijmegen Dresden diee woniDgen hm geen cent k; zoodat de mi geen recht Hl teiten kan 1

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6