DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS (wcbr. Jeuken J ongens- pakjes A. Thielen Voor a.s. Communie JOH. CLAESENS Voor betere Kleeding naar maat nog altijd Groote Straat Alle maten Jongenspakjes SportliemdjesSportkousen Alle soorten Gordijnen en Overgordijnen Gemaakt vanaf Veerenbedstel f 18.75. Vijf en vijftigste Jaargang No 11 Naar kernvorming. Gemengde Berichten Adverlentiën nieuwe Voorjaars etafage Henri Camps Volks- Schoenmakerij. L. COLLAERT H Camps, Horlogerie Zaterdag 17 Maart 1934 Vergadering Raad van Maashees en Overloon Voorzitter Weth. Crooymans, loco-burgemeester. SecretarisP. L. Stevens. Afwezig is het lid Geurts. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken Groet. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. De vorige vergadering is aan gehouden een adres van F. Bonants te Holthees om met Holtheesche kermis maar 1 danstent toe te laten. De Voorzitter zegt, dat de Raad moeilijk op het adres kan ingaan, omdat dan de opbrengst der belas ting op dansmuziek minder zou op brengen, dan op de begrooting is geraamd. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschik ken en de kwestie van het aantal danstenten te bespreken bij de be handeling der begrooting 1935. De Raad gaat hiermede accoord. b. Verzoek van H. Hendriks te Overloon om vermindering van huis huur. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de huur van f 2.— per week voor dit huis niet te hoog is en niet voor verlaging in aanmerking kan komen. De Raad beschikt afwijzend op het verzoek. c. Mededeeling wordt gedaan dat de besluiten tot verpachting van grond aan Janssen en Nabuurs als mede tot garantle-steliiDg van 10 pet. in boomkweekerscredieten door Gedeputeerde Staten zijn goedge keurd. d. Adres van de ingezetenen van Overloon aan den gemeenteraad om het raadhuis in den loop van 1934 over te plaatsen naar Overloon. De Voorzitter is er niet' voor het adres thans te behandelen, omdat er niets mee opgeschoten wordt. Wan neer besloten wordt het raadhuis naar Overloon te verplaatsen, moet ook een post op de begrooting ge bracht worden tot dekking der kosten. Hij stelt den Raad dan ook voor om de behandeling uit te stel len tot de nieuwe burgemeester er is. Het lid Jans kan zich daarmede goed vereenigen maar zegt, dat de inwoners van Overloon er anders over denken en gaarne een spoedige behandeling zouden zieD. De Voorzitter zegt, dat de inge zecenen vergeten dat Gedeputeerde Staten mee moeten werken. Hij vindt bet ook meer gepast, dat gewacht wordt, totdat de nieuwe burgemees ter er is. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen. e. Gedeputeerde Staten dringen er op aan, dat de geldleeningen met korten opzeggingstermijn worden geconverteerd en omgezet in vaste leeningen en hiermede niet te wach ten tot 1935, zooals in het voorne men lag van den Raad. De Raad besluit om deze leenin gen te converteeren tegen ten hoogste 4i/t pet. De Voorzitter zegt, dat J. Loonen te Overloon gevraagd heeft om een perceeltje grond te koopen van de gemeente, gelegen in het Overloon- sche Vlak, ter grootte van ongeveer 26 aren. Loonen wil geven t 200, d.i. bijna f 800 per h.a. De Raad is van meening. dat dit de waarde van den grond is en be sluit bedoeld perceeltje voor f 200 te gunnen. In verband met de inwerkingtre ding der wet tot heffing eener coupon belasting besluit de Raad om van de geboden bevoegdheid, om hetgeen de gemeente aan belasting zal moeten betalen, in te houden op de aan rechthebbenden uit te betalen rente van coupons, gebruik te maken. Zonder discussie wordt besloten tot wijziging van het ambtenaren reglement voor deze gemeente, in verband met de wijziging van het Algemeen Rijks-Ambtenaren-Regle ment. Nieuwe bepalingen zijn daarin op genomen betreffende dragen van insignes of uniformkleedingsstukken of andere onderscheidingsteekens, verbod tot uitsteken van andere dan nationale of oranjevlaggen aan ambts of dienstwoningen, ontslag wegens revolutionaire gezindheid, lidmaat schap van of steun aan z.g. ver boden vereenigingen, enz. Tevens worden vastgesteld regli menten op den rechtstoestand van den secretaris, den ontvanger en de ambtenaren \an den burgerlijken stand. De daartoe aangeboden ontwerp» besluiten worden vastgesteld. Wijziging wordt gebracht in de pensioensgrondslagen van H. Rieter, wegens ontslag als burgemeester en van P. L. Stevens wegens wijziging der jaarwedde als ambtenaar van den burgerlijken stand. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De Voorzitter sluit de openbare vergadering met gebed, waarna de Raad overgaat in geheime zitting. IN ALLE RATH KIES VEREENIGINGEN. Een werk van groote beteekenis. Schrijven van het liondsbestuur aan de leiders der Katli. Kiesverecnigingen. De Katholieke Staatspartij is altijd een groote instelling geweest. Haar leden telt ze met honderdduizenden bij de laatste Tweede Kamer verkiezing vereenigde ze telkens op haar candidaten meer dan een millioen stemmen. In ledental en in stemmen- tal staat ze ver boven alle andere partijen van ons land. De hechte band, die dat katholieke leger samenhoudt, wordt gevormd door de katholieke beginselen., Deze zijn de magneet die alle katholieken aantrekt. Deze maakten de Neder landsche katholieken in hun historisch gegroeide katholieke politieke organi satie tot één groote kracht, ondanks de verscheidenheid van standen en belangen, van opvoeding en ont wikkeling. Die band, welke de overgroote meerderheid van Nederlands katho lieken samen hield, bleef hecht en vastDat middea in de hevigste van alle economische crisissen ooit beleefd, de Kath Staatspartij meer dan een millioen stemmen verkreeg is een feit, dat luide spreekt. Dat bereikte de Kath. Staatspartij, hoewel zij zich niet inbeeldde dat het de crisis koo overwinnen en daarvoor geen ijdele beloften deed. aan geen grootspraak deed, zooals de socialisten, die door de ontevredenheid hunner volgelingen hun partij moeten samenhouden. Al vormen die katholieke beginse len haar groote kracht, toch heeft de Kath. Staatspartij het voortdurend als haar plicht geacht en daarvoor steeds haar best gedaan, om de katholieke kiezers de noodige politieke ontwikkeling en het noodige inzicht in de aan de orde komende politieke vraagstukken bij te brengen. Dat is een behoefte des levens. Een op politiek terrein ontwikkeld katholiek de beste steun voor de Kath. Staatspartij. Hij weet, wat de Kath Staatspartij wil en is in staat de verlokkingen te doorzien, waarmee andere partijen zich aan den katholiek trachten op te dringen, hetzij ze hem van de katholieke eenheid willen af scheuren, hetzij ze hem verleiden willen tot het anti-katholieke socialis me en communisme, of tot het voor den katholiek al even gevaarlijke nationaal-socialisme of fascisme. En hoe krachtiger de noodzake lijkheid van die ontwikkeling zich deed gevoelen, hoe meer de Kath Staatspartij zich inspande om die te geven. Daarom is op dit gebied het laatste jaar een nog zeer verleven digde actie merkbaar, welke haar kracht zoekt in het geven van degelijk studiemateriaal en vooral in de kern vorming, het vormen in vele plaatsen van een kern van personen die zich zelf todeggen op staatkundige studie en zich grondend op hun studie zich het juiste inzicht eigen maken omtrent de politieke vraagstukken, die dezen tijd in ons land aan de orde komen. Wat zij op deze wijze ver werven, daarvan maken zij in een gestadige actie hun kennissen en stad- of dorpsgenooten deelachtig, zoodat van de kern voortdurend een heilzame werking uitgaat op anderen Het vorig jaar ij deze kernvorming een 150-tal gemeenten van ons land begonnen. Nu daar overal het werk op gang is gekomen en de doeltreffendheid van deze actie zicht baar wordt, komt thans het wacht woord kernvorming overal Het bestuur van den Kath. Kiezersbond voor Limburg heeft daartoe een schrijven gericht tot de besturen der plaatselijke Kath. Kiesvereenigingen deze aansporend om overal het werk der kernvorming ter hand te nemen Goed is het, van zijn vijanden te leeren. De kernvorming hebben we onder den naam van cellenbouw het eerst zien beoefenen door de com munisten. We hebben het onder vonden, hoe ze daarmee doordrongen zelfs in katholieke streken en daar werkzaam waren op ontstellende wijze. Met al zijn verleidelijkheid heeft dat communisme gemakkelijk werk onder het met de gevolgen der malaise worstelende volk, dat zijn geloof verloren heeft. Het werkt immers op de ontevredenheid en maakt gebruik van gevoelens van haat, die in onzen tijd met allerlei fantasie en helaas ook werkelijkheid licht worden opgewekt. Zoo'n kern van de Kath. Staats partij mag natuurlijk niet zijn als zulk een geheimzinnige communis tische cel van bederf, die als een gezwel tracht te teren op het zieke lichaam van onze maatschappij. De katholieke kern moet een lichaam zijn dat het licht niet schuwt, maar blijheid en tevredenheid om zich heen verspreidt, echte katholieke eigenschappen. De kern moet overal, in al onze steden en dorpen, de menschen voorlichten tot hun heil Wanneer de kernleden er zich een denkbeeld van hebben gevormd hoe de Kath. Staatspartij haar groote taak opvat, om in alle groote poli tieke vraagstukken van het heden een oplossing te zoeken op den dslag van de katholieke begin selen, b.v. om de werkloozea bij te staan of om het groote gezin, de glorie van de katholieke maatschappij, steunen in het verkrijgen van recht, dan biengen de leden die ge dachten verder tot hen met wie ze samenleven in hun dorp of stad. Wanneer de leden der kernen heb ben leeren zien voor welk een oat- zettende taak de regeering van thans zich geplaatst ziet en hoe zij tracht aan de telkens vermeerderende moeielijkheden het hoofd te bieden, zullen zij ook hen met wie ze ver- keeren daaromtrent inlichten en bij hen het geduld opwekken, dat ze zelf verkregen hebben Ziedaar slechts eenige eenvoudige voorbeelden. Zoodra een kern zal zijn gevormd, zorgt de partijleiding wel dat zij studiemateriaal, zeer be langrijk en overvloedig materiaal verkrijgt. Gemakkelijk kunnen we ons den Invloed voorstellen van zulk een kern op het leven eener gemeente of parochie, van een kleine niet het minst, waar het terrein zoo gemak kelijk te overzien is. De besturen der Limburgsche Kath. Kiesvereenigingen hebben thans een leidraad ontvangen voor de oprichting van kernen. Elk be- stuur versta hierin zijn belangrijken plicht en zie uit, wie zij in de ker nen moeten opnemen. Men houde hierbij uitsluitend het katholieke belang in het oog. Daardoor late men zich leiden bij de keuze der leden, niet door de vraag of men dezen of dien persoon aangenaam of onaangenaam vindt. Kleine dorps- kwesties late men er volkomen buiten. We kunnen ons voorstellen dat een of andere Jonge Boer of Jonge Werkman al naar het bestuur der Kiesvereeniging stapt om te vragen of de kern haast komt en dat hij er bij moet zijn 1 De frissche jonge kracht kome vooruit Denkt nietwat zal de Kath. Staatspattij hiermee tot stand kunnen brengen Wat zal zij kunnen uitvoeren Denkt er aan dat de Kath. Staatspartij is zooals wij, katholieken, zelf zijn. Wij maken ze 1 Zijn wij ijverig, de Kath. Staats partij zal het zijn. Willen wij de maatschappij bezielen met de Katho lieke gedachte en doen we daarvoor alles wat we kunnen, de Kath. Staatspartij ondergaat daarvan den invloed. Haar leiders en leden zullen zijn als wij. zooals wij ze door ons werk en onzen invloed vormen. Hier is groot werk te doen. Dat het gedaan worde met ijver en voort varendheid 1 Allen aan den slag 1 Kernvorming in geheel Limburg ROELAND. Moeder van acht kinderen door auto doodgereden. Dinsdagavond bad op den rijksweg Venlo-Tegelen een verkeers ongeval plaats met doodelijken afloop. De 45-jarige mej. Sedoux uit Tegelen wandelde met een «andere dame op den Ven'oscheweg aldaar, toen zij ter hoogte van huize „Gusto" on verwacht werd aangereden door een haar achterop komende auto. De ongelukkige werd tegen den grond geslingerd en bekwam levensgevaar lijke wonden. De chauffeur van de auto reed met onverminderde vaart door in de richting Venlo. Een verpleegster, mej. H. uit Venlo die in een andere auto juist voorbij kwam, verleende de eerste hulp aan het slachtoffer. Geneeskundige en geestelijke hulp werden onmiddellijk ingeroepen, doch de geneesheer kon slechts den dood van mej. B. con- stateeren. Het lijk is naar het R.K. zieken huis te Tegelen overgebracht. Het slachtoffer was moeder van acht kinderen. Massa-ontslag op de Doniaoiale Myn. Op de Domaniale Mijn worden met ingang van 1 April 125 a 150 mijnwerkers ontstegen, veelal en voor het overgroote deel buitenlanders, voornamelijk Duitschers. Bij dit massa-ontslag is er zooveel mogelijk rekening gehouden met de belangen van de groote gezinnen. Brandstichting opgehelderd. In Augustus 1932 brandde het groote magazijn van den kermis reiziger de S. gelegen nabij het station te Sittard tot den grond af. Tal van waardevolle stukken, w.o. twee groote orgels, werden een prooi van het vuur. De oorzaak van den brand bleef onbekend en de S. ontving van de verzekering, een Rotterdamsch assurantiekantoor, de som van dertigduizend gulden. Dezer dagen echrer gewerden de Kon. Mareehaussee te Sittard ge gevens, die het vermoeden wettigden dat hier van brandstichting sprake was en dit leidde tot de arrestatie van de S. en zekeren J. H. W., wonende te Sittard. Beide verdachten werden naar Maastricht overgebracht, alwaar hun door den Officier van Justitie een verhoor afgenomen werd. Er zou zijQ komen vast te staan dat J. H. W. den brand gesticht heeft in opdracht van de S. die hem als vergoeding daarvoor een bedrag van de te ontvangen verzekeringssom toezegde aan welke toezegging hij echter nooit voldaan heeft. Na het gerechtelijk verhoor werd de S. opgesloten, terwijl J. H. W. op vjije voeten gesteld werd. De verzwegen raillioenen. Op de inspectie der directe belas tingen te Gennep kwamen ongeveer 500 personen eene verbeterde aangifte voor de vermogens- en de inkomsten belasting doen. In totaal werd door hen een ver zwegen vermogen aangegeven van bijna twee millioen gulden over elk der drie belastingjaren 1931—32, 1932—33 en 1933—34. Uitgezonderd eenige personen die groote bedragen aan vermogen en inkomsten ver zwegen, betreft het hier voornamelijk belastingplichtigen die kleinere be dragen in hunne aangiften onvermeld hadden gelaten. Door een goederentrein gegrepen. Woensdagmorgen is een zekere M. uit Klimmen, bij het onbewaakte overwegje voorbij de constructie- werkplaats te Hoensbroek-Hatem, door een goederentrein gegrepen en vrijwel op slag gedood. De man was deerlijk verminkt. Massa-ontslag van my nwerkers. Tegen 1 April as. zullen naar het persbureau „Vaz Dias" meldt op de verschillende particuliere mijnen vele arbeiders worden ontslagen. Het ge- zamelijk getal zal zelfs de 500 nog te boven gaan. Auto te water gereden. Dinsdagmorgen is een luxe auto, bestuurd door den ruim 50 jarigen notaris v. H. uit Vianen op den Utrecbtschen straatweg te Jutfaas nabij de scheepswerf „de Lesbosch" in het Merwedekanaal gereden. Hoe wel men direct pogingen tot redding in het werk stelde, mocht het niet gelukken den notaris uit den wagen, welke geheel onder water lag te be vrijden. De bankoverval te Eindhoven Door den inspecteur van politie te Eindhoven, den heer van Keulen is de dader van den mislukten bankoverval op het correspondent schap der Ned. Bank te Eindhoven te Wassenaar aangehouden. De man was vorige week ook al eens op de bank geweest en hiervan had de bankbediende gemeend hem te herkennen. Verder onderzoek wees uit, dat het zekere Cl. uit Strijp geweest moet zijn, die direct na den overval naar Den Haag was vertrokken. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal naar Eindhoven worden overgebracht. Klooster Lactaria. Aan den aannemer J. Stiphout te Sambeek is gegund de verbouw van de bedrijfsgebouwen van „Lactaria'' onder de gemeente Sambeek tot een klooster der Zusters Dominicanessen van Bethanië te Venlo Het klooster, welk plaats zal bieden aan 50 zusters, dienc half Juni a.s. gereed te zijn. De verruiming van den Zoudagsverkoop. Op een „praatavond'' van de A.R.-Kiesvereeniging te Hoorn heeft het Kamerlid Chr. van den Heuvel, naar de „Stand" mededeelt, in ant woord op vragen betreffende het ontwerp-Verschuur tot wijziging der Winkelsluitingswet meegedeeld, dat de A.R.-Kamerfractie zich zal ver zetten legen de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag. De fractie acht dit ontwerp niet alleen strijdig met haar beginselen, maar beschouwt het ook als een inbreuk op den „godsvrede" bij het optreden van het kabinet-Colijn ge sloten. De eensgezindheid van het kabinet betreft, aldus de heer Van den Heuvel niet deze wijziging maar een andere aangelegenheid. Wij vragen beleefd Uwe aandacht voor onze waarin talrijke nouveauté s op het gebied van Uur Goud' en Zilvertoerken, Doublé artikelen. Het aangewezen adres voor een BETER UURWERK. Zie Etalage Horlogerie Eerste Venraysche Wij garandeeren ieder paar prima kwaliteit materiaal en goed- koope prijzen. Heeren zolen hakken f' 1.50 Dames zolen hakken f 1.25 Kinder zolen hakken vanaf 65 ct. Lappen, stikken, kappen wordt apart berekend. Wanneer blijkt dat een paar zolen te vroeg versleten is, leve ren wij gratis een paar nieuwe Alles a contant. Aanbevelend, Merselosche weg 10. groote keuze in Zilveren Rozenkransen vanaf f 2.25 Gouden en zilveren Kettinkjes en med. Nieuwste Kruisjes. Alpacca Rozenkransen en Beursjes. Zeer geschikte cadeautjes. VAN DCLFT'S ^^KfNDQOWAGCN K MOOI N D E R SPORTWAGENS A G E N SOLIED. Keuze uit meer dan 25 soorten. GOEDKOOPE WINKEL. Alle artikelen voorhanden in DE ADELAAR Jos. C. M. Neeteson v.h. ass.apotheker v.Dr. Struben Groote Straat VENRAY Kort nieuws. Eindelijk kunnen we ook nog eens een gunstigen maatregel ten bate van de groote gezinnen ver melden. De minister van financiën stelt n.l. voor om den kinderaftrek bij de inkomstenbelasting eu de gemeentefondsbelasting te verboogen welke ten goede komt aan de ge zinnen met meer dan vijf kinderen. De schatkist zal dit circa f200.000 kosten. Er gingen geruchten, dat de ex-keizer Doorn zou verlaten zich in Duitschland zou vestigen, zulks in verband met fioancieele moeilijkheden, doordat de Duitsche geldzendingen belemmerd zouden worden. Deze geruchten worden echter pertinent tegengesproken. De stamboom van het Neder- landsch fascisme eD nationaal socialisme vertoont thans reeds 24 loten 1 Of men het ook eens is over de wiize, waarop de Nederlandsche heilstaat moet worden opgericht en bestuurd I De dertigste Ned. Jaarbeurs is Dinsdag te Utrecht geopend. Ze heeft meer inzenders dan ooit tevoren. P-S. Wij hebben ook reeds het nieuwste ontvangen in Zei/binders, Hoeden Petten en andere Modeartikelen. in diverse prijzen. Beddelijken, Stores, Veeren en Kapok Wollen en Gestikte Dekens. Marktstraat 5.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10