Tijdelijke Aanbieding Gebr. Jeuken Schoonmaak L. Wijnhoven Kippenteelt Speciale Aanbieding Th. Pouwels, Hofstraat. Ons weekpraatje. Gemengde Berichten Heerencostuum f 18.-, 21.-, 24.- Jongenspakken f 6.50 tot f 9.50 Prima Kamerbezem 24 ct Extra zware Kamerbezem 34, 38, 42 ct Cocos Handveger Werkborstels Prima Dweilen Extra gr. sterke Dweil Anker Luiwagens Pansponsen Gummi Sponsen Prima groote Zeem Straatbezems 3 groote stangen Huishoudzeep 25 ct 3 pak Zeeppoeder 25 ct 5 pond Soda 12 ct 5 rol Closetpapier 25 ct 4 pak Lucifers 25 ct Extra aanbieding deze week 2' pond Rozijnen met pit 25 et. 6 pond voor 50 ct. 18 ct 8, 10, 14, 18 ct 2 voor 25 ct 22, 25, 32 ct 24 ct 4 voor 25 ct 15, 20, 25 ct 75, 105 ct 22, 28. 38 ct in de nieuwste Dames- en Kinder- Handtaschjes. J acq. Coenen-H ontackers Zaterdag 10 Maart 1934, Tuinbouwvereeniglng Leunen. In het Bondsgebouw te Leunen hield de Tuinbouwveceeniging Leunen en Omstreken j 1. Zondag hare jaar vergadering, welke 2eer druk bezocht was. De Voorzitter, de heer G. Reintjes, heette de aanwezigen welkom en speciaal nog den heer Vissers, die met alle vereenigingen meeleeft en straks nog even zal wijzen op het groote nut der bijen in verband met de fruitteelt. Spreker memoreert dan het jaar 1933, dat voor vele tuinders een miserabel jaar is geweest, al zijn er 3treken, waar het nog erger is dan hier. Vooral de fruitteelt is zoo weinig winstgevend geweest als ooit. Hieraan wordt, aldus Spreker, veel te weinig belangstelling getoond. Deze week zijn nog twee sprekers hier over geweest, welke beiden weinig belangstelling ondervonden. Hij wijst o a. op de mooie en prac tische lessen van de heeren Achten te Olrlo en Vissers te Leunen. Op ander gebied b.v. varkensfokkerij willen we zoo vooruit, al is er een teveel, terwijl er voor goed fruit veel te weinig is voor Holland. Er wordt nog enorm veel buitenlandsch fruit ingevoerd. Na deze inleiding worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer G. de Mulder, voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is dan het jaarverslag, waaraan wij het volgende ontleenen: Geleverd werdenEerstelingen 3200 K.g.; Doperwten 80 Kg.; Krom bekerwten 488 Kg.; Wasboonen 858 Kg.; Dubbele Wagenaars 778 Kg.; Princesse stam 481 Kg.; idem stok 554 Kg.; Spekboonen 32471 Kg.; Sjalotten 45 Kg.; Pronkboonen 40 Kg.; Witte kool 160 Kg.; Tomaten 938 Kg Appelen 1222 Kg.; Peren 3626 KgKersen 60 Kg.; Pruimen 40 Kg.; Kruisbessen 20 Kg.; Zwarte bessen 184 Kg.; Augurken 3554 Kg. Totaal Venlo 50946 K.g. Fruitveiling Oostrum 3566 Kg, appelen en 929 Kg. peren. Gesorteerd 1534 Kg. sterappelen 102400 Kg. bellefleur en 175 Kg. Boskoop. Totaal Oostrum 16444 Kg. De totale ontvangen voor de producten bedroeg f 4931.07. Namens de Commissie van Compta biliteit brengt de heer van Houdt verslag uit, die de bescheiden en stukken heeft gecontroleerd en in orde bevonden, zoodat de Voorzitter zich aansluit bij het woord van dank aan 't adres van den Secretaris. Als nieuw lid dezer Commissie werd dan nog benoemd de heer G. Jenniskens. Dan geeft de Voorzitter een duide* lijk beeld van de op handen zijnde teeltregeling. Evenals bij de meeste zaken komt, aldus de Voorzitter, dit hier op neer, dat er moet beperkt worden. Reeds vroeger hebben de leden een opgave moeten doen, wat zij verleden jaar gebouwd hebben van tuinbouw- gewassen. Ongedekt vervoer van deze gewassen zal vermoedelijk ver boden worden. Hoe een en ander zal moeten geschieden, is thans nog niet bekend. Alles zal moeten gaan over de veilingen. Allen, die opgave gedaan hebben, krijgen een teelt regeling thuis gestuurd, waarop staat aangegeven, hoeveel de leden aan tuinbouwgewassen mogen verbouwen. Men is vrij op deze hoeveelheid, welke toegewezen wordt, te ver bouweD wat men wil, alleen vroege aardappelen moet men tot het toe gewezen procent beperken. Dit per centage is verschillend. B.v. voor bedrijven (alle grond meegerekend) van 2 H.A. 5 pCt. Bij nog grootere bedrijven wordt het percentage ook grooter. Een en ander zal gecontro leerd worden. Nadat nog verschillende vragen zijn gesteld, welke door den Voor zitter, voor zoover thans mogelijk, beantwoord worden, spreekt de heer Reintjes de hoop uit, dat allen zoo veel mogelijk zullen meewerken, om het doel van dit alles verhooging der productieprijzen, te helpen be vorderen. De heer Vissers, bijenteelt onder wijzer te Leunen, hield hierna een kort, maar duidelijk betoog over het groote nut der bij voor de fruitteelt. Aan de hand van proeven is komen vast te staan, dat de bij voor 75 pCt. de noodige (kruis)bestuiving teweeg brengt. Gaarne wil Spreker de lief hebberij van bijen aanwakkeren en de jongeren gratis behulpzaam zijn. Deze is veel beter als b.v. van konijnen en duiven houden dergelijke, hetgeen Spreker duidelijk aantoont. Onder flink applaus eindigt Speker zijn- heldere uiteenzetting, waarvoor de Voorzitter hem hartelijk dank brengt. Nadat nog een kleine subsidie aan den Bijenbond is toegekend, sluit de Voorzitter de vergadering op de gewone wijze, de hoop uitsprekende, dat dit jaar voor de tuinders betere vruchten zal afwerpen. We hebben van ons leven wel eens een reisje naar Marken gemaakt. Dan moest het mooi weer zijn en vacantie wezen, anders prakke- zeerden we er niet over. Zijn alle omstandigheden gunstig, dan kan zoo'n tochtje heel aardig zijn. Er zijn ook dappere journalisten, We moesten dat toegeven, toen we dezer dagen een nummer van het Volksblad opsloegen en een artikel aantroffen „Hoe men leeft op het eiland Marken." Onze collega schijnt op het eiland geweest te zijn in deze Maartsche dagen, nu gure winden waaien, sneeuw en hagel verrassen en het zonnetje slechts een oogenblik om het hoekje komt kijken om de bibberende menschheid uit te lachen. Wij voor ons, we hebben het altijd aantrekkelijker gevonden om het in den zomerdag te gaan zien, hoe de menschen op Marken leven, maar onze moedige collega is voor de vrijwillig aanvaarde ontberingen beloond gewordenhij heeft ont dekkingen gedaan op Marken. Hij heeft er toestanden gevonden welke bepaald opzienbarend van aard moeten worden geheeten, nu ze bekend zijn geworden. Hij heeft ervaren, dat de menschen op Marken... tevreden zijn. Verbeeld je tevreden 1 In de volgende bewoor dingen geeft hij de Markensche gemoedsgesteldheid weer „Want... het is heusch niet slecht op Marken. Er zijn een aantal gezinnen, die wel veertien gulden krijgen van de Zuiderzee- steunwet. Vast in de hand, voor man, vrouw en de kinderen. Wat wil u nou 1" De schrijver vindt zulke tevreden, heid blijkbaar een mal geval, want, zoo zegt bij „Al heeft Marken geen behoef ten. geen ander maatschappelijk verkeer dan dat onder een kopje thee en misschien van tijd tot tijd een glaasje al gaai er, gelooven we graag, in deze middeleeuwsche gemeenschap nooit iemand hongerig naar bed het is een arm eiland, vergeten door den modernen tijd „Een eiland, dat zelf niet weet, hoe donker de tijden en zijn toe komst zijn." Is dat niet een opzienbarende ont dekkiDg Een eiland met een tevreden bevolkingmenschen, die gelukkig zijn met 14 gld. inkomen pet week menschen, die zich niet behoorlijk bewust zijn, dat de tijd slecht is en dat ze een toekomst tegemoet gaan, welke nog zwarter zal wezen.... Het mos nie magge 1 Er dienen aanstonds enkele apos telen naar Marken te worden ge zonden, die daar die stomme bevol king trachten duidelijk te maken, dat ze nog zoo ontzaglijk veel tekort komen, dat er geen enkele reden is om tevreden te zijn, dat een inkomen van 14 gld. per week in de be schaafde maatschappij een honger* loon wordt geheeten, dat een regee ring, welke zulke steunnormen vast stelt, een uitbuiterspolitiek volgt enz. Aan die Markers moet worden duidelijk gemaakt, dat het veel schooner is en van den modernen tijd om met 20 gld. inkomen per week te morren en te kankeren, dan met 14 gld in de week een tevreden en genoegzaam leven te leiden. Beslist, er moeten wat goede politieke zendelingen naar Marken Dat stukje over Marken stond nu toevallig in het Volksblad. Het had ook in een andere krant kunnen staan, want o, er zijn zooveel men schen tegenwoordig, die het geluk nog slechts afmeten naar de mate van inkomen, hetzij loon of steun. We ontkennen niet, dat geld en goed veel aan geluk kunnen bijdragen, maar zijn geen uitsluitende factoren. Van minstens zooveel waarde is de geschiktheid van den mensch om zich, al naar de omstandigheden zijn, aan te passen aan een meer of minder eenvoudige levenswijze. Daartoe is men echter vaak zoo weinig geneigd, dat men zich gemak kelijk verbaast, soms ergert, over den eenvoud van levenswijze van menschen, die.... gelukkig zijn. Een jubileum De heer Wijnkoop herinnerde er dezer dagen in de vergadering van den Amsterdamschen Raad aan, dat bij zijn zilveren jubilé vierde als beroeps-opruier. „Wij komen er rond voor uit verklaarde hij dat wij het geweld niet uit den weg zullen gaan. Wij verzetten ons er echter tegen, dat men ons de legale middelen wil ontnemen. Doet men dat, dan zullen wij andere wegen bewandelen. Wij zullen de oude Russische beproefde politiek en de nieuwe Duitsche toe passen. Wij zullen bij de legale middelen niet blijven staan. Wij zullen overal werken, man voor man, voor de revolutie. Wij zullen dat doen in sociaal democratische, in katholieke, in fas cistische vereenigingen. Wij zullen de arbeiders met legale en als het moet met andere middelen in het vuur brengen Men ziet, deze heer, die 'n glaasje water moet hebben zoodra het begint te spannen (1918) durft veel aan met den mond, zoolang men hem in 't vrije Nederland zijn gang laat gaan. Hij moest zulke praatjes eens bij onze buren verkoopen Van een stelling gevallen. Woensdagmiddag had de arbeider D. het ongeluk van een stelling te vallen bij de Maaswerken te Lithoyen Hij kwam op een kipkar terecht en werd zwaar inwendig gekneusd terwijl de rechterkaak werd vernield. Dr. Stoltz uit Oss verleende de eerste hulp. De getroffene werd daarna naar het Groot Ziekenhuis te s' Bosch vervoerd. De Jaarbeurskrant verschenen. De Jaatbeurskrant van de dertigste Nederlandsche Jaarbeurs, die 13 Maart a.s. geopend zal worden, is dezer dagen verschenen. Een stoere figuur wijst naar het cijfer 30 in den kop. En even kloek is de oproep van den Jaarbeursraad aan de Zaken- menschen van Nederland. Behalve de gewone wetenswaar digheden vinden deze er een over zicht van de voornaamste afdeelingen Steun aan de aardappelteelt. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald dat ten behoeve vaa de verbouwers van aardappelen aan bij de Stichting Nederlandsché Aardappelencentrale te 's Gravenhage aangesloten exporteurs van aardap pelen, een bedrag van ten hoogste f 0.30 per 100 K.G. wordt vergoed uit het Landbouw-Crisisfonds bij uitvoer van partijen consumptie aardappelen indien en voorzoover vallende in de maat van 35 tot 60 mllimeter en met een maximum lengte 8 c.M b. voorzoover de uitvoer plaats heeft gehad Da 1 December 1933, doch voor 1 Juli 1934 en naar landen buiten Europa; c. tegen overlegging van een vanwege de voornoemde Stichting als deugdelijk erkend bewijsstuk van uitvoer; d. indien, in de gevallen, waarin de verscheping naar het land van bestemming geschiedt in een buiten het Rijk in Europa gelegen plaats, de verpakking der partijen voldoet aan door de voornoemde Stichting te stellen voorwaarden; e. indien en voorzoover ten ge noegen van de voornoemde Stichting is aangetoond, dat de verhouding tusschen de prijzen op de buiten- landsche en op de binnenlandsche markt ten tijde van het afsluiten der betreffende transacties deze ver goeding wettigt. Voorts is bepaald, dat de krachtens deze beschikking uit te keerea ver goedingen zullen worden verstrekt uit de saldi van voornoemde Stichting, als vertegenwoordigster van het Landbouw-Crisisfonds tot een maximum van f 10.000 in het totaal en onder nadere bij beschik king vast te stellen verrekening. Door auto overreden en gedood Maandagavond om 6 uur werd de 23-jarige boerenarbeider v. d. D op den weg VeghelUden bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. De man was op slag dood. De marechaussee uit Uden constateerde, dat den be stuu der geen schuld treft. Huldiging Dr. A. F. Philips. Naar uit Eindhoven gemeld wordt zal op 17 Maart a.s., ter gelegen held van den 60sten verjaardag van Dr. A. F. Philips, alsmede ter her denkiog van het feit, dat Dr. Philips gedurende 40 jaar zijn krachten aan den opbouw van het Pbilipsbedrijf heeft gegeven, een feestelijke huldi ging van den Jubilaris door het personeel plaats vinden. Tevens zal dan het 40 jarig bestaan van de Philips fabrieken herdacht worden, Op het programma komt o.m. voor een huldebetoon op het Sport terrein door het geheele, ruim 13000 personen tellende Eindhovensche personeel, bij welke gelegenheid aan Dr. A. F. Philips namens het perso neel een huldeblijk zal worden aan geboden. Des namiddags zal in het Philips Ontspanningsgebouw een receptie Dntspanningsgebou, vorden gehouden. Als U voordeelig en toch zoo goed mogelijk gekleed wilt gaan. probeer het dan met onze gemaakte Cos- tuums. Deze op eigen atelier vervaardigde confectie is maatwerk het meest nabij. Profiteer voor Paschen van deze kooples! voor leeftijd 7-12 jaar Prima stoffen Soliede afwerking GROOTE STRAAT. 112 TELEFOON 106 120 Wl| vragen en bezorgen bet U. Steeds reuzensorteering in MISSAALS voor Zondags en iederen dag. Alle soorten Communie-Kerkboekjes en Rozenkransen aan de bekende lage prijzen. 38 Steeds voorradig voor de Maastriclitsche Raad iu oppositie. In verband met een voorstel tot vermindering van de steunnormen gaf de heer Lodewich in de Maas- trichtsche Raad ontstellende cijfers over de vreemde arbeidskrachten, welke eigen arbeiders uit de bedrijven houden. Van degenen, die in de Maastrichtsche bedrij ven werkzaam zijn, zijn 24 tot 37 pet. vreemde mannelijke en tot 60 pet. vreemde vrouwelijke arbeidskrachten. Het voorstel tot wijziging van den steun alle soorten Branders, Thermometers, Hygrometers, Kachelkunstmoeders, Voederbakken, Drinkemmers enz. Zeer lage prijzen. 34

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9