BEITELS Mooie Missaals De Wolbaai Org. „Waschpatent" Wed. Th Maassan-Ja-ssen, Markt 6 lllTjfHJITEND WEEKBLADEN Buitenland. Landbouw en veeteelt Gemengde Berichten Adverfentiën Sluis' Opfokvoer Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. Winkeliers, past op Uw Saeck Adverteert in de Weekbladen! bleek er tocb maar door ge troffen.... De minister heeft zijn ambtenaar volkomen gerehabili teerd. Zou de Justitie krasser maat regelen tegen de extremistische bewegingen en -partijen gaan nemen? In het gebouw te Den Haag van de N. S. N. A. P., het nat. soc. partijtje van den heer Haighton, heeft de Justitie Woensdag een inval gedaan en huiszoeking gehouden. Er moet echter niets bezwarends zijn ontdekt. De vier Duitschers, die zich onder de 19 te Laren aange houden buitenlanders bevonden, die een nieuwe communistische jeugdinternationale wilden stichten, zijn Maandag j.l. inder daad over de Duitsche grens geleid. Ons komt deze maat regel wat hard voor. Officieel is de uitzetting gelast door den burgemeester van Laren, die in dit geval daartoe uitsluitend bevoegd was, maar de burgemeester heeft niet on duidelijk te kennen gegeven, dat hij gehandeld heeft op last van de regeering, welke blijkbaar volstrekt duidelijk heeft willen maken, dat politieke activiteit van buitenlanders hier niet kan noch zal worden geduld. Dimitroff c.s. zijn vrijge laten en over de grens gezet. Eden's ontwapeniogsmissie Als het ontwapeningsplan mislukt... De Stavinsky affaire. De toestand in Oostenrijk. Duitschland en het Valicaan. Kang Tek. de Vreedzame Deugd regeert in Mandsjoekwo. Zou er nog een stille strijd zijn uitgevochten tusschen de twee mach tigsten van Duitschland, Hitier en Goering, alvorens het feit der invrij heidstelling der bekende drie Bul garen Dinsdagochtend zich voltrok Hitler had gezegd, dat de uitspraak van het Gerechtshof zou worden ge eerbiedlgd, terwijl een paar dagen later Goering in een interview ver klaarde, dat de Bulgaren zaten en bleven, waar ze boorden in de ge vangenis. De internationale protesten tegen de rechtsverkrachting hebben niet opgehouden te klinken en de Duit sche regeering zal tenslotte genoeg zaam inzicht hebben gekregen in het belang van het Duitsche aanzien in den vreemde, dat ze eindelijk kon besluiten om de Bulgaren, die in Bulgarije niet werden begeerd, noch zouden worden toegelaten, naar Rusland, dat hen intusschen had geadopteerd, uit te wijzen. Vooral Dimitroff is te Moskou als een held ontvangen en gehuldigd; hij gaf te kennen, dat hij verder voor de zaak der Komintern zou werken. Over zijn behandeling in de Duitsche gevangenissen heeft Dimi troff niet kunnen klagen. Met een bewonderingswaardig optimisme reist Eden, de Engelsche ontwapeningsafgezant van de eene hoofdstad naar de andere. Was hij over de in Berlijn verkregen resul taten voldaan, over zijn onderhoud met Mussolini was bij enthousiast. Italië verlangt zoo naar bewapenings beperking, dat de regeering nog verdere concessies wil doen, als daarmee haar standpunt nader tot het Fran8che kan worden gebracht. Opmerkelijk is, dat terwijl Eden zijn ontwapeningsreis vervolgt, in Engeland zelf op het oogenblik krachtige propaganda wordt gemaakt voor versterking van lucht- en zee- vloot... Ieder wenscht, dat de ont wapening begint in dat deel der nationale defensie, waarin... de ander sterk is. Daarom wanhopen we aan eenige ontwapeningsovereenkomst. Trou wens, Mussolioi schijnt er ook geen heil meer in te zien. Hij begint nu al te praten van: „Als het ontwape ningsplan mislukt..." Voor dat geval wil hij, tesamen met de Engelsche regeering een voorstel zien aange nomen te krijgen, dat verdere bewa pening althans voorloopig zal worden stopgezet. In Frankrijk blijft de Stavinsky- affaire nog steeds de openbare mee ning beroeren. De parlementaire on derzoekingscommissies zijn actief, Pressard's benoeming tot raadsheer bij het Hof, is door de regeering ingetrokken, omdat deze functionaris zich aan plichtsverzuim zou hebben schuldig gemaakt inzake de vervol ging van Stavinsky. Pressard is een zwager van den vroegeren minister president Chautemps. De toestand in Oostenrijk blijft toch nog raadselachtig. Het is toch waar gebleken, dat de Heimwehr- iormaties langs de grens zijn samen getrokken. Was dat, omdat een inval werd gevreesd van Hablcht's legioenen vanuit Beieren Er zijn menschen, die beweren, dat Fey zijn Helmwehren van Weenen heeft teruggetrokken, omdat hij een po ging tot derer ontwapening, van Dollfuss vreesde. Ook duiken de geruchten weer op. dat Bondspresident Mikla3 toch zal aftreden. Hij zou dan plaats maken voor een legitimistisch can- didaat, die den terugkeer der Habs burgers zou moeten voorbereiden. In Frankrijk is ontstemming tot uiting gekomen over het sluiten van een overeenkomst tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. In Rome is men natuurlijk over deze ont stemming ontstemd. Frankrijk heeft zich niet te bemoeien, heet 't daar, met Oostenrijks binnenlandsche aangelegenheden. De onderhandelingen van Duitsch land met het Vaticaan vlotten nog niet. Bericht wordt, dat de Duitsche onderhandelaar dr. Buttmann eerst half Maart uit Berlijn te Rome zal lerugkeeren om de besprekingen over de uitvoering van het concor daat voort te zetten, iDtusschen worden nieuwe maatregelen tegen de katholieke jeugdvereenigingen aangekondigd en ten deele ook uitgevoerd. Het nieuwe Oost Aziatische rijk, Mandsjoekwo, gaat een schoone toekomst tegemoej. Afgaande ten minste op deu naam, welken de heerscher van Mandsjoekwo zich bij zijn kroning heeft gekozen. Zijne keizerlijke majesteit zal Kang Teh heeten, hetgeen zooveel schijnt te moeten beteekenen als „Vreedzame Deugd". Als hij van zijn vreedzame deugd eens een beetje naar Europa exporteerde... ZORGEN VOOR ONS GRASLAND. Alhoewel we in een vorig artikeltje bijzondere aandacht gevestigd heb ben op een inkrimping van ons grasland, om meer bouwland te verkrijgen moeten we hieruit toch niet de conclusie trekken, dat ons grasland niet meer productief is en we er in verband hiermede minder zorg aan zouden gaan besteden. Dat is in het geheel niet We moeten vooral streven naar productief gras laDd. Slecht onderhouden en slecht bemeste perceelen zijn zeker in dezen tijd niet gewenscht. De lasten en kosten zijn nog vrij hoog, waarom we het er vooral op moeten inrichten om van een be paalde oppervlakte een behoorlijke opbrengst van waardevolle producten te verkrijgen en dan bedoelen we hier vooral een behoorlijke opbrengst van uitstekend weidegras en hooi. Bij de regeeringsmaatregelen, welke helaas noodig zijn tot regeling der vee-, varkens en vooral ook pluim veehouderij, worden speciale maat regelen getroffen om de fokkerij en het aanhouden van meer productieve dieren zooveel mogelijk te bevorderen. Onze Rundveecentrale heeft het er dus ook vooral op gericht, dat we het minderwaardige vee op ruimen. Wanneer we dan de betere en meer produztieve dieren overhouden, gullen we deze met temeer voordeel kunnen aanhouden, wanneer we zooveel in ons ver mogen ligt. zorgen voor een zoo goedkoop mogelijke en prima voeding voor die dieren. Voor de zomer-' maanden is het de weide, die de massavoeding moet opleveren voor ons melk- en jongvee en het hooi land voor den winter of staltijd. Over het hooiland hopen we eens apart te schrijven. Thans willen wij ons weiland eens even nader be handelen. Ieder ontwikkeld land bouwer is tegenwoordig wel zooveel met de bemestingsleer op de hoogte dat hij kan weten hoe bij zijn weiland moet bemesten. Toch achten wij het noodig er hier nog eens speciaal de aandacht op te vestigen, dat men tot bevordering en behoud van een goedsoortige graszode steeds volledig en niet eenzijdig moet bemesten, ook al zijn sommige meststoffen soms eens wat hooger in prijs. Zoo zou men thans dan ook al zeer onverstandig handelen, wanneer men de slakkenmeelbemesting achterwege zou laren, omreden dit momenteel wat hooger in prijs is of beter gezegd niet zoo abnormaal laag in prijs als thans de kali. We moeten voor de melkvorming van ons melkvee en den opbouw van het dierlijk lichaam voedzaam weide gras hebben, dal niet slechts rijk is aan eiwitten, maar vooral ook aan minerale bestanddeelen als kalk en fosforzuur, die zoo noodig zijn voor de melkvorming en de beender- vorming der jonge dieren. Door bemesting met slakkenmeel krijgen we juist gras, dat rijk is aan deze bestanddeelen, waarom we dan ook de slakkenmeelbemesting in geen geval thans achterwege mogen laten en vooral niet op de in deze streken meestal nog al vrij laag ge legen weilanden, die in het algemeen van nature al arm zijn aan kalk en fosforzuur. Het is nu ook nog de tijd om slakkenmeel uit te zaaien, want het is gebleken, dat aanwending in het voorjaar heelemaal geen bezwaar is. We herhalen hier ten slotte nogmaals, besteedt de noodige zorgen aan verpleging en bemesting van Uw weiland, daar het U tot voordeel zal strekken en bedenkt dat het zooveel mogelijk vermijden van fouten in de verpleging en bemesting de beste vorm van be zuiniging op de bedrijfskosten is. CONTIN GENTEERÏN G VLEESCH-INVOER. Ook levende schapen en slacht- paarden vallen er onder. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van den invoer van vleesch en van levende schapen en slacht- paarden. Op dezelfde wijze als destijds de contingenteering van den invoer van ongesmolten dierlijk vet, moet de onderhavige contingenteering gemotiveerd worden door de zeker heid, dat op een vrijwel nauwkeurig oogenblik een overmatige invoer zou hebben bestaan. In dit licht moet ook worden bezien de uitbreiding van deze contingenteering met slachtpaarden en levende schapen. De minister zet in de toelichting tot dit wetsontwerp uiteen de nood zakelijkheid den geheelen invoer van vleesch te centraliseeren in de Crisis-Rundvee Centrale. De totstandkoming van een regeling ten behoeve van de vee houderij ondervond herhaaldelijk langdurige vertragingen, waardoor ook telkens de indiening van het onderhavige wetsontwerp werd op gehouden. Thans kan echter binoen korten tijd een regeling op grond der Landbouw-Crisis wet worden verwacht, ten gevolge waarvan een heffing op het ingevoerde vleesch zal geschieden, waardoor een beter geheel wordt verkregen. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant op versch en gekoeld vleesch be doelde prijscourant heeft vastgesteld rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f55, paarde vleesch versch of gekoeld 100 K.G. f 40. Gedurende de maand Maart 1934 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 20 pet. voor de aldus vastgestelde waarde voor het rund en kalfsvleesch, zijnde f 11 per 100 K.G, bruto; 12 en een half pet, van de waarde, voor het paarde- vleesch vastgesteld, zijnde f 5 per 100 K.G. bruto. Een honderdjarige te Kerk rade. Woensdag vierde mej. de Wed. Anna Catharina Lejeune-Bost te Bleyerheide Kerkrade haar lOOsten geboortedag. Als groote bijzonderheid mag nog wel geroeid worden, dat moeder Lejeune op haar eeuwfeest verblijd werd met de mededeeling. dat een achterkleinkind geboren was, een meisje, dat haar voornamen zal dragen en waarvan zij de gelukkige meter zal zijn. 200-Jarig bestaan. Den lea Maart van dit jaar her denkt de boekdrukkerszaak H. Kors ten, later door huwelijk van zijn dochter Sibylla veranderd in H. Bontamps. haar 200 jarig bestaan. Sedert 1914 ging de Firma zich meer toeleggen op den papier groot handel en de enveloppen-fabricatie. zoodat de tegenwoordige drukkerij zich meer kenmerkt door de enve loppen-industrie, welke o a. bestaat in 't bedrukken van den binnenkant der enveloppen. De neet', die zijn oom doodde. Dinsdag 20 Maart a.s. zal voor de Rechtbank te Roermond in be handeling komen de zaak tegen den 15 jarigen W.K. uit Weert, thans gedetineerd te Roermond, die op 17 jan. j.l. zijn oom L. Kampers, terwijl deze te bed lag en sliep door een schot uit een revolver doodde. Naar wij vernemen, zal deze zaak, daar verdachte nog minderjarig is, met gesloten deuren worden behan deld. De knaap zal worden verde digd door Mr. Paul Tripels, advo caat en procureur te Roermond. Duitschland en de H. Stoel. Men weet, dat inzake het conflict tusschen Duitschland en den 11. Stoel den laatsfen tijd weer onder handeld is, speciaal over de vrijheid van godsdienst, vrijheid van Pets en jeugdorganisatie. Die onderhandelingen zijn mislukt en de Duitsche vertegenwoordiger is met leege handen teruggekeerd. Thans wordt uit Rome gemeld, dat eerst midden Maart de onder handelingen zullen worden voortgezet. De H. Stoel denkt er echter niet aan, zoo vervolgt het bericht, om op eenigerlei wijze de katholieke jeugd vereenigingeh prijs te geven of toe te staan, dat zij in de Hitier-jeugd opgaan. Ernstig geschokte gezondheids toestand. Drie professoren hebben de drie Bulgaren Dimitroff, Popoffen Taneff onderzocht en vastgesteld, dat Dimitroff aan algemeene zenuwuit putting lijdt, alsmede verwijding van het hart. Bovendien heeft hij ver ergerde rheumatische pijnen en catarrhe van de bovenste luchtwegeD, die een lange kuur eischt en een streng regime. Popoff lijdt aan zenuwuitputting en bloedarmoede, en een ernstige catarrhe in het darmstelsel. Hij moet In een sanatorium verpleegd worden Taneff lijdt aan algemeene uitput ting en zenuwontspanning, verhoög- den bloeddruk, bevingen der handen en voeten, hoofdpijn en slapeloos heid. Hij zal langdurige ziekenhuis- behandeling moeten ondergaan. Meer koeien inleveren. De Ciisisrundveecentrale zend ons een langademig communiqué, waar van de korte inhoud is in Februari ztjn minder koeien ingeleverd dan de bedoeling was. In Maart moet nu deze achterstand worden ingehaald door een extra groote inlevering, anders wordt het noodzakelijk, over te gaan tot verplichte, in plaats van vrijwillige ievering. Tevens wordt gewaarschuwd tegen het laten dek ken van oude koeien. Dit laatste wordt in het volgende puzzle-zinnetje gezegd „Men mag niet uit het oog ver liezen, dat de bedoeling, welke bij deze inkrimping voorzit, is, tot een geringere melkproductie te geraken en aan het bereiken van dat doel wordt afbreuk gedaan door die vee houders, die, teneinde van huonen in amtal verminderden veestapel een zelfde melkopbrengst als voorheen te krijgen, of ter opheffing van de gevolgen der beperking van den jongen aanfok bij toepassing van de teeltregeling, oudere koeien, welke zij onder Dormale omstandigheden uit het bedrijf zouden afvoeren, wederom te laten dekken, om ze een of meer jaren langer te raelkeD. dan als regel het geval zou zijn. Waarom worden deze comman'qué's bestemd voornamelijk voor een voudige lieden, niet opgesteld door iemand, die eenvoudige zaken in eenvoudig, correct Nederlandsch kan mcdedeelen Zoo merkt het Handels blad terecht op. De Crisisrundveecentrale zal om communiqué-taal te gebruiken er ten ernstigste naar dienen te streven er toe mede te werken, dat langs den weg van vrijwillige taai vereenvoudiging een voldoende duidelijkheid der communiqués worde bereikt. Bollenvelden op last der justitie gerooid. Op last van het Openbaar Mini sterie zijn op een land aan het Houtvaaripad en aan de Brouwers vaart te Haarlem de daar uitstaande bollen van vroege tulpen in beslag genomen. Het rooien van deze bol len geschiedde door twee ploegen werkloozen uit Hillegom en omstre ken onder leiding der inspectie der saneering. De beslagneming geschied de, omdat de beide kweekers niet ii het bezit waren van een teeltver- gunning. Het werk geschiedde onder politie bewaking, omdat men vreesde voor incidenten van de zijde der eigenaars Driehonderd manden met bollen, werden per schuit naar Haarlem vervoerd, waar ze worden opgeslagen Tegen de eigenaars is proces verbaal opgemaakt. I Ir A. A. Mussert eervol ontslag verleend. In de namiddagzitting van Prov. Staten van Utrecht kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van eervol ontslag at-n ir. A. Mussert, hoofdingeneur bij den Provincialen Waterstaat. In de afdeelingen zijn omtrent dit voor stel geen opmerkingen gemaakt en ook de commissie van de rapporteur adviseerde conform. In de vergadering der Staten vroeg evenmin iemand het woord. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen Laffe overval op een weduwe. Dinsdagavond hebben onbekenden zich vervoegd aan de woniDg van ae weduwe P. aan den AnDa Maria- weg te Eindhoven. Zij vroegen aan de weduwe of haar zoon thuis was, waarop zij na hierop een ontkennend antwoord te hebben gekregen haar zeiden„Wij komen huiszoeking doen". Een der indringers greep de weduwe en wierp haar op den grond terwijl hij haar een das op den mond drukte om haar het schreeuwen te beletten. De andere persoon ging intnsschen naar de voorkamer van de woning, waarna beide personen even daarna door de achterdeur het huis verlieten. Bij onderzoek bleek, dat een kast was opengebroken. EeDig geld wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in Daar de daders van dezen laffen overval. WEET GE.... dat ge ivoormessenheften weer kunt opknappen door ze in te wrijven met een in zout gedoopte halve citroen. Weet ge.. dat ge gipsbeelden kunt schoon maken met een borsteltje gedoopt in benzine of spiritus Weet ge- dat het eiwit wat in eierschalen achterblijft nog voldoende is om fijn schoenwerk zacht en glanzend te houden. Weet ge.. dat ge ebbenhouten haarborstels voor dat men ze uiiwascht, op de rugzijde moet inwrijven met vaseline De verf wordt dan door de soda niet aangetast. Weet ge.. dat ge wanneer ge blaren aan de voeten hebt geloopen, deze in moet wrijven met kamferzalf of kamferolie Weet ge.. dat ge vliegen uit een kamer kunt houden door voor de vensters enkele Pelargonium en Calceolariaplantjes te zetten. Door een raam, waar die plantjes voor staan, komen de vliegen niet gauw binnen. Weet ge.. dat ge gehaakte wollen kleeding stukken bij het wasschen halfdroog op een tafel of plank moet op spelden. Weet ge- dat zijden doeken, dassen enz. het beste worden gewasschen met aardappelwater. Rasp rauwe aardap pelen en druk ze in water uit. Met dit water worden de stoffen schoon, loopen niet- door elkaar en krijgen een bijzonJere glans. onmisbaar voor de kinderwasch In prijs verlaagd. Vraagt inlichtingen bij Petwr Hendrix Patersstraat 9 12 Verkrijgbaar veel in prijs verlaagd. Th. Pouwels Hofstraat 6 8 Alle artikelen voorhanden in DE ADELAAR Jos. C. N. Neeteson v.h. ass.apotheker v.Dr. Slruben Groote Straat VENRAY De heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super- standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. .Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 314 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan ten ieder aanbevelen. OUEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM Boekhandel Firma van den Munckhof, Groote Straat 28 biedt U een mooie sorteering in Wol, Breikatoen, Polohemden en Blousen, Matzijden, Zijden en Fil d'écosse Dameskousen en Hearensokken in alle maten en prijzen. Sportkousen, sterke Schoolkousen voor meisjes en jongens. Een sorteering mooie HANDWERKEN en GARENS, Interlock Ondergoed als Hemden, Onderjurken, Directoires, Borstrokken, Onderbroeken, enz. Loop eens even binnen, U vindt licht iets wat U noodig hebt. Beleefd aanbevelend,

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10