een R. R. dienstbode Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Gevraagd Districts-Arbeidsbeurs Wie na deze uitspraak als katholiek toch door blijft gaan, met de verdediging van deze stelsels, mogen weten, aldus de bisschoppen, dat zij een ware verantwoordelijkheid op .zich laden en hun geweten te verantwoorden hebben over hun kortzichtige roekeloosheid. Het kon moeilijk scherper gezegd worden. Er mogen misschien nu toch nog enkelen van deze kortzichtige roeke- loozen zijn, die deze zware verant woordelijkheid tegenover God en hun geweten aanvaarden, de over groote meerderheid van ons Ned. katholieke volk, dat bekend is om zijn trouw en aanhankelijkheid aan zijn bisschoppen, waarvoor het her haaldelijk door Z. H. den Paus, bij audiënties aan Nederlanders te Rome, is geprezen en door den H. Vader is bedankt, zal nu zonder twijfel deze gevaarlijke nieuwlichters den rug toekeeren. En in deze voor Kerk en Maatschappij zoo moeilijke en belangrijke tijdeD, liever koersen op het kompas van onze bisdommen, die zoo duidelijk in hun herderlijken brief zeggen, dat zij in deze alleen geleid worden door hun plicht van herders der zielen. Welke plicht zij zouden verwaarloozen, zoo lezen we in het mandement, indien zij thans de propaganda van deze verderfelijke staatkundige stelsels nog langer vrije lijk onder de katholieken van Neder land haar gang lieten gaan. Van de zijde der N.S.B. is her haaldelijk te verstaan gegeven, dat wanneer werkelijk de beginselen van het fascisme en nationaal-socialisme strijdig waren met de katholieke leer, de bisschoppen wel zouden ingrij pen. De Bisschoppen hebben nu een uitspraak gedaan en wel op een wijze, welke niemand, die van goeden wil is, de mogelijkheid openlaat, om door woorden-zifterij aan de conse quenties van deze uitspraak te ont komen. Er kan niet de minste twijfel meer bestaan elke propaganda voor het fascistisch en nationaal-socialistisch streven is den Nederlandschen Katho lieken verboden. En zij, die bij deze groepen zijn aangeland, hebben nu een mooie gelegenheid om hun eerbied te toonen voor het Bisschoppelijk gezag. Laat het nu, Da het woord van de Kerk, voor ons Katholieken on herroepelijk uit zijn. Ook positief meewerken. Maar ook we mogen niet vol staan met het niet afbreuk doen aan de Katholieke eenheid en aaD de Katholieke zaak we moeten ook mede opbouwen, ook op staatkundig terrein, ieder naar de krachten en talenten, die hij gekregen heeft. Het minste, wat op dit gebied van ons allen verlangd wordt ishet lid maatschap der R. K. Staatspartij. En in die partij moeten we vrij moedig onze stem laten hooren, op dat de leiding der partij een juiste afspiegeling is van hetgeen er leeft onder ons Katholiek volk. VENRAY, 17 Februari 1934. GEVONDEN een rijwielplaatje, een bosje sleutels en een zak met gereedschappen. Inlichtingen Marechaussee-kazerne. Mgr. Goumans naar de Missie. Donderdag j.l. vertrok Mgr. Jac. Goumans, Apost. Prefect van Ban doeng, naar zijn Missiegebied op Java. Beter laat dan nooit. Aan den heer H. W. v. Aarssen alhier werd dezer dagen het gouden kruis uitgereikt voor het volbrengen van een vierdaagschen afstandsmarsch in 1913. De heer van Aarssen volbracht dezen marsch bij het Regimem Jagers als sergeant, in volledige oorlogs uitrusting. A.s. Donderdag houdt de Fed. van Jonge Boeren in 't Patro naat, zooals gebruikelijk, hare feest avond. 's Morgens zal in alle afd op de gehuchten 'n H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van hun beschermheer Jan Poels. 't Avond-programma is rijk aan afwisseling, zoodat geen enkele Jonge Boer mag nalaten, deze bij eenkomst te bezoeken. AANBESTEDING. Voor rekening van de heeren A. H. de Haen en Hermans werd Woensdag getracht aan te besteden de verbouwing van een heerenhuis in de Groote Straat alhier. (Architect Ir. Kayser te Venlo). Daar zich onder de inschrijvers één ongeorganiseerde bevond, beslo ten de georganiseerden hunne biljet ten niet in te leveren. Ingeschreven werd door Gebr. v. Bergen en K. Jacobs voor f 7425 De Yalk-Sevenum. Deze ontmoeting is voor de thuis club van groot belang, indien zij candidaat willen blijven voor den hoogsten titel. Zij zullen alles in 't werk moeten stellen om de puntjes in Venray te houden. Aan weers zijden zal flink aangepakt worden, cm dc overwinning in de wacht te sleepen. Hoe bet ook zij, de over winning cadeau krijgt geen van beide ploegen. Dus allen naar 't sportterrein, waar ons a s. Zondag een spannende wedstrijd te wachten staat. „Valkenieren 1" laat het kansje om 't kampioenschap u niet ontglip pen. Veel succes! Oudergewoonte gaf onze Fanfare Zondag een muziek- en tooneelavond. Nadat de President der Fanfare, Dr. Sala, de aanwezigen een hartelijk welkom had toegesproken, werden door de nieuwe Harmonie een 2 tal pittige marschen uitgevoerd, welke zeer in den smaak vielen. Hierna kregen we van onze Fanfare te hooren een wals van Straus en een karakterstuk, welke beide stukken onberispelijk werden uitgevoerd. Als laatste nummer werd uitge voerd de populair geworden groote Potpourri 1933" van Dir. Welting, welke een daverend applaus ontlokte bij de aanwezigen. Tot slot kregen we te genieten 'an het mooi bewerkte blijspel ,Graaf-Loodgieter," onder regie van den Heer Hub. Lucasen. Na ieder bedrijf klonk een oor- verdoovend applaus op uit de stamp volle zaal. Om kort te zijn, er was maar ééD roep prachtig mooi gespeeld! Een woord van lof aan Directeur en Regisseur, alsmede aan speelsters en spelers. Venray's Fanfarecorps mag met genoegen op dit schitterend geslaagd concert terugzien. De Vastenavonddagen zijn hier stil voorbijgegaan. Doordat op elk gehucht bijna uitvoering gegeven wordt of volks vermakelijkheden plaats hebben, wordt de drukte in het dorp steeds minder. Ondanks alle omstandig heden meerdert steeds de trek naar Venlo gedurende de Vastenavond- dagen. Kees kon Dinsdagmiddag nog wat volk bijeenkrijgen en bracht zoo doende zijD visch-prijzen aan den man. OOSTRUM. Aan de Coop. Stoomzuivelfabriek H. Maria alhier, werd het kwallteits diploma voor hare boter toegekend, op grond van de behaalde resultaten bij de ge houden boterkeuringen in 1933. OOSTRUM. De Jonge Boeren alhier hadden Maandag eenige volks spelen georganiseerd voor groot en klein, welke uitstekend geslaagd zijn. Het zakloopen, broodjes happen, eierloopen en hardloopea voor de kinderen het koekslaan en beugel- bol kruien voor de grooten, heeft de vele toeschouwers een mooie vastenavond vreugde verschaft. Daar bij nog de harddraverijen, gentrijden en ringsteken door de ruiters, zoo dat het een gezelligheid was zooals we het hier lang niet meer gezien hebben. Was het Maandag druk bij de volksspelen, niet minder druk was het Woensdagavond in de zaal van Linders, toen een Pater uit Tilburg over het Missiewerk kwam spreken. De collecte bracht een flink bedrag op voor dat mooie doel. CASTEN RAY. Traditiegetrouw werden alhier Vastenavond Dinsdag de jaarlijksche rennen en draverijen gehouden. Begunstigd door een fraai voor jaarsweer en onder groote publieke belangstelling, hadden de diverse wedstrijden een uitstekend verloop. De uitslag luidt als volgt Rennen luxe paardenbij dit nummer bereikten de drie eerst aan komenden gelijktijdig de eindstreep, na loting vielen de prijzen ten deel aan H. Smits, Castenray le prijs, Th. Strijbos, Castemay 2e prijs, H. Lucassen, Sevenum 3e prijs, J. Flin- seDberg, Merselo 4e prijs Harddraven luxe paarden G. Friezen, Castenray le prijs, J. Ram- bags, Castenray '2e prijs, M. Dinghs, Castenray 3e prijs. Rennen Belg. type G. Vuilinghs Melderslo le prijs, M. Cox, Mel- derslo 2e prijs. Harddraven Belg. type J. Philip- sen, Castenray ie prijs, G. Vullings, Melderslo 2e prijs, M. Fiezen, Cas tenray 3e prijs, H. Cremers, Casten ray 4e prijs. Springconcours Fr. Weijs. Cas tenray le prijs, J. Rambags, Casten ray 2e prijs, Th. Strijbos, Castenray 3e prijs. MERSELO. De zoon van den landbouwer M. alhier had het ongeluk van zijn paard te vallen en daarbij zijn enkel te breken. Malversaties te Horst. Ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen te Horst zijn vanwege den belastingcontrole-dienst malversaties op groote schaal ont dekt, die zichschijaen uit te s tekken over een 6 of 7tal jaren. De Ontvanger is sinds eenige dagen uit zijn functie geschorst, terwijl hij Woensdag naar Roermond is ontboden en vervolgens aldaar op last der Justitie in bet Huis van Bewaring is opgesloten. Omtrent den omvang der malver sarles, wordt nog een onderzoek ingesteld. De thans gearresteerde ontvanger was sinds begin 1927 te Horst in functie. Middenstandstentoonstelling. Te Well hield de R. K. Midden stand een zeer goed geslaagde Ten toonstelling, welke in drie dagen tijd door ruim 2400 bezoekers bezocht werd. HOLTHEES. Woensdagavond vergaderde de Elervereeniging van Holthees-Smakt in Café Jos. Nellen, onder Voorzitterschap van E. Assel- bergs. Uit 't jaarverslag van den Secretarls-inpakker ontleenen we bet volgende Er werden geleverd aan de C.V. V. 1.330.673 stuks kippeneieren en 18 342 stuks eendeneieren, met een resp. gewicht van 76.855.20 Kg. en 1.245 30 Kg. Ontvangen van de CW f 39.525,50. Uitbetaald aan de leden f 38.342 78. Gemiddeld per 100 stuks f 2.88. Gemiddeld per Kg. f 0.49i/ï. Batig saldo f 6.49. Tot bestuursleden werden herkozen E. Asselbergs en J. Philipsen. Besloten werd de eieren-transport wederom voor een jaar te gunnen aan Wijnhoven, Venray. Op advies van het Bestuur der C.V.V. werd de Secretaris inpakker wederom voor 1 jaar herbenoemd. OVERLOON. Zaterdagmiddag kreeg de heer H. Ilenckens de blijde tijding, dat op zijn nummer der Staatsloterij een prijs van f 3000 was gevallen, waarvan hij 1/20 lot had. Het bedrag werd hem ter hand ge steld door den agent H. Oudenhoven Lzn. uit Venray. Door de Marechaussée uit Venray werd Dinsdag alhier ge arresteerd een zekere 18 jarige Chr. M. van hier, verdacht van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van J. Welbers Limburgsch werkkamp geopend. In tegenwoordigheid van verschil lende geestelijke en wereldlijke auto riteiten is Donderdag te Venlo door den burgemeester dier gemeente, mr. B. Berger, het eerste Litnburgsche werkkamp voor jeugdige werkloozen geopend, waarvoor het oude Diet meer in gebruik zijnde ziekenhuis voor een gedeelte werd afgestaan. Verschillende lokalen zullen door de werkloozen worden ingericht tot het geven van handwerk- en ontwikke lingscursussen, terwijl er ook voor ontspanning der jeugdige werkloozen gezorgd zal worden. Kind door vrachtauto verpletterd. Woensdagmiddag had te Venlo op den Kaldenkerkerweg een doodeüjk ongeluk plaats. De 13-jarige J. Schutte, wonende in de nood woningen op de Kleine Heide reed op zijn fiets aan de linkerzijde van genoemden weg. Op een gegeven moment stak bij onverwacht over, juist op het oogenblik dat een zware vrachtauto van de firma Jacobs uit Venlo passeerde. De jongen werd aangereden en geraakte onder de auto, waarvan het rechter achterwiel hem het hoofd totaal verpletterde. Het kind was op slag dood. Het lijkje is naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Het gevaarlijk wapen. Toen de nachtwacht M. te Beek bezig was zijn revolver schoon te maken, ging dit door een onver klaarde oorzaak af. Het schot trof s mans vrouw, die tegenover hem zat. De kogel ging dwars door haar onderlijf heen, na eerst een arm van het dochtertje verschroeid te hebben. Stervend werd de vrouw opge nomen. Haar konden nog de laatste H. Sacramenten worden toegediend. Doodelyke val. De 80 jarige weduwe B. uit Swalmen, die een week geleden van het boveDplat van haar woning is gevallen, is aan de bekomen ver wondingen overleden. Tndustriebank voor Limburg. Gister werd te Maastricht de eerste der vier vergaderingen ge houden ter voorbereiding van de oprichting eener Industriebank voor Limburg. Daartoe heeft destijds de Raad van Bestuur van het Econo misch Technologisch Instituut in Limburg het initiatief genomeD. De eerste vergadering wordt ge houden te Maastricht en wordt gevolgd door vergaderingen in Heerlen, Roermond en Venlo. Te Maastricht wordt het ooder werp ingeleid door den Commissaris der Koningin in Limburg, teveDs voorzitter van den Raad van Bestuur vaD het E. T. I. L. mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier; voorts door prof. dr. ir. H. K. J. H. Gilissen, door den heer J. M. I. Schaepkens van Riempst, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht den heer J. H. Maenen, voorzitter van den Limburgschen R. K. Werkliedenbond en mr. R A. H. M. Gielen, directeur van het E. T. I. L. Het ligt in de bedoeling om de aanwezigen bij deze vergadering gelegenheid te geven om over het behandelde onderwerp vragen te stellen. Brand in een meubelwinkel. Woensdagnacht omstreeks kwart voor drie is te Helmond wederom brand uitgebroken in den meubel winkel „De Duif", welke gelegen is in de Zeestraat. Dit is de tweede maal in vier maanden, dat deze meubelzaak, welke vroeger in de Molenstraat gevestigd was, uitbrandde, terwijl enkele wek«m geleden een begin van brand geblucht moest worden. Ook thans is het perceel wederom geheel uitgebrand. Een groote voorraad tafels, stoelen, kasten en kleeden werden een prooi der vlammen. De naast gelegen schoenwinkel bekwam eenige waterschade. Uitkeering op tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk. De crisiszuivelcenirale maakt be- kenJ, dat te rekenen vanaf 28 Januari 1934 de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten ver werkte melk is vastgesteld op basis van 2.56 ets. pïr K. G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Deze uitkeering geldt voorloopig voor een, periode van drie maanden Nadrukkelijk zij er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat omtrent de grootte van de uit- keeringen na afloop van genoemde periode nog niets is vastgesteld en geen enkele zekerheid kan worden gegeven. De thans vastgestelde nieuwe uit keering stemt overeen met 67.2 ets, per K.G. boter en 80 ets. per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk tot boter zoodanig, dat uit 100 K.G. melk voor 3.2 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt zal de uitkeering hierop dus 3.60 maal f 0.672 is f2.42 per 100 K.G. bedragen. WORSTELING MET EEN AGENT Dinsdagmiddag werden de patrouil leerende agenten van Berkel en de Haan te Oss lastig gevallen door den herbergier L.met zijn echtgenoote die de agenten verweten hun zoontje geslagen te hebben. Er ontstond een worsteling tusschen den ageDt van Berkel en L. waarbij eerst genoemde van zijn gummistok gebruik maakte. Ook de agent de Haan schijnt zich verweerd te hebben met zijn revolver. Of hij geschoten heeft, of dat de pal niet op veilig stond is niet bekend. De revolver is echter afgegaan en L. werd aan het hoofd gewond. Door een locomotief gedood. Dinsdagmiddag heeft in de locomo tievenloods op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Arnhem een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 56-jarige bankwerker van den Brink kwam door onbekende oorzaak met zijn hoofd in aanraking met de koppelstang van een locomotief die proef draaide. Met verbrijzelden schedel werd de ongelukkige opge nomen. Hij was terstond dood. Yan een dak gevallen. Te Stadskanaal is de timmerman Wubbolts, toen hij bezig was met de reparatie van een schoorsteen, plotseling naar beneden gevallen, De man werd in ernstigen toestand opgeDomea en is Donderdag aan de bekomen verwondingen overleden. OVERDAAD SCHAADT. Te veel kali is evenmin goed als te weinig. Er dreigt een lang niet denkbeeldig gevaar. Enkele jaren aaneen zijn de prijzen van kali, in vergelijking met andere kunstmeststoffen zeer hoog geweest. Ze werden geregeld op hetzelfde peil gehouden, terwijl de prijzen der andere kunstmeststoffen met vele percenten daalden. Dat de kalimijnen alle in haDden waren van een groote combinatie, was aan dezen hoogen prijs niet vreemd. Toen echter in Spanje een belang rijk kaligebied in exploitatie kwam en men vandaar ook de Neder landscbe markt ging voorzien, kwam al spoedig verandering. Voor de gebruikers, boeren en tuinders, is het te hopen, dat pogingen om deze nieuwe producenten in de combinatie op te nemen, mislukken. De resultaten hebben de kunst mestgebruikers ervaren; de prijzen daalden tot ongeveer de helft van voorheen. Nu kan weer kali gebruikt worden wat in de laatste jaren veel te wenschen overliet. Er wordt dan ook heel druk gekocht. Men moet echter niet gaan over drijven en nu maar eens met kali de maat kostelijk. Dat wil met zeggen dat men als bij den uitgehongerde, beginnen moet met mondjesmaat. Men kan gerust geven de gitten, die men vroeger als de meesl rendabele wist. Hier haogt zoo veel van grondsoort en gewas af, dat men moeilijk hoeveelheden kan opgeven. Houdt men zich bij de giften, die men in normale tijden uitstrooide, dan is men op den veiligsten weg. Mits men toen goed bemestte. Wij waarschuwen er echter tegen dat men abnormaal groote hoeveel heden zal geven. Noch het gewas noch den bodem komt dit ten goede en soms, zooals bij aardappelen, zal het de kwaliteit schaden. Een goede gift is een practische gift. Abnormaal hooge giften zijn een verkwisting. Dit komt niet te pas in dezen tijd. Chauffeurs moeten gehuwd zyn in Turkjje. De gemeenteraad te Istamboel heeft bepaald, dat alle bestuurders van autobussen geheel onthouders en gehuwd moeten zijn. Zij mogen geen verdoovende middelen gebruiken en niet kaartspelen. De raad heeft deze bepalingen opgesteld in verband met het toe nemende aantal autobus-ongelukken. De raad was van meening, dat gehuwde chauffeurs, met het oog op hun gezinnen, minder roekeloos zullen zijn dan vrijgezellen. Bovendien zullen maatregelen ge nomen worden, om den arbeidsduur van de chauffeurs, welke op het oogenblik 18 e 15 uur per dag is, te verkorten. HET JAPANSCHE LOONPEIL. Er zijn nu eeDige betrouwbare gegevens bekend geworden over het "apansche loonpeil. Ze zijn afkomstig van Japansche zijde, nl. van den heer D. Inovka, een door de Japan sche regeeriDg aangesteld expert voor Handel en Industrie, ter standplaats Batavia. Deze deskundige heeft in de „Java Nippo" een artikel geschreven, ter bestrijding van de meening, dat de Japanners door dumping-methoden hun waren over de geheele wereld zouden afzetten. Inovka ontkent dat. De eenige reden, zegt hij, waarom de Japansche industrie zulk een ge weldige vlucht neemt, is, dat de levensstandaard en het loonpeil in Japan zoo laag zijn. Hij berekent, dat voor een textielfabriek in Ned. Indië de salarissen van directie en administratie personeel 5 maal zoo hoog zouden zijn als voor een Japan sche textielfabriek. De yen stellende op een waarde van f 0.50 zegt hij, dat het gemid delde dagloon van een Japaosch arbeider kan worden gesteld op anderhalve yen dus 75 cents Hij voegt er aan toe dat deze berekening aan den hoogen kant is. Dat is zeer zeker waarwij hebben er zelfs een vermoeden van, dat hierbij geen rekening is gehouden met de jonge meisjes, die in de Japansche fabrieken werken. Houden we ons echter aan dat loon van f 0.75 per dagdat is f 4.50 per week. En vragen we ons af. of het denkbaar is, dat hier in Nederland de loonen tot dit bedrag zouden worden neergedrukt. Wie zal durven volhouden, dat hieraan ook maar te denken valt Het is immers duidelijk, dat het geheele loon van den Japanschen arbeider nauwe- lijKs gelijk staat met wat een Neder landsche arbeider aan huur moet betalen En alleen reeds aan die huur is zeer moeilijk te torneo, om dat in die huur verrekend zitten de kosten van den woningbouw, waar van de rente moet worden opge bracht, zonder welke allerlei sociale verzekeringsinstellingen e.a. hare uit keeringen niet meer zouden kunnen betalen, het geheele hypotheekwezen ontwricht zou worden enz. enz. En dat is dan nog maar alléén de woninghuur Al het andere is navenant. Onze werkloozen trekken nu nog drie tot vijfmaal het loonbedrag van een Japanschen arbeider en vele hunner, die kinderen hebben, zijn de wanhoop nabij! Het is dus vlakaf onmogelijk bij het Japansche loonpeil aan te passea. Toch zou dit eigenlijk noodig zijn, zooals wij onlangs hebben aan getoond om onze producten op het niet afgesloten stukje „wereld markt", met name in onze eigeD overzeesche gebiedsdeelen aan den man te kunnen brengen. Want juist daar om van andere stukjes cog bereikbare wereldmarkt te zwijgen Mussoliui jammert over de moordende Japansche concurrentie in... Albanië en Abyssinië 1worden we er door de Japansche concurrentie fioaa. uitgedreven Het onmogelijke zouden we dus moeten doen, wilde de theorie der „aanpassers" werkelijkheid worden. En omdat niemand het onmogelijke kan doen, is die theorie dan ook onhoudbaar en moet iedere poging om baar door te voeren, op den duur tot den socialen en economischen ondergang des lands leiden. Er kan in dit opzicht nooit genoeg gewaarschuwd wordeD, omdat in leidende kringen dit geloof aan de noodzakelijkheid en mogelijkheid van aanpassing" ter herovering van onze concurrentie-mogelijkheid op de wereldmarkt maar niet wil wijken. Zw. P. De zesdaagsclie te Antwerpen. De zesdaagsche wielerwedstrijd te Amtwerpen is gewonnen door het Nederlandsche koppel Pijnenburg Wals met een ronde voorsprong. Bende jeugdige inbrekers aangehouden. Nadat de Anhemsche politie dezer dagen een bende van 11 jeugdige dieven en inbrekers had aangehouden werden aldaar nog steeds inbraken gepleegd. Het is de politie thans gelukt wederom een bende, bestaande uit vijf jeugdige personen, aan te houden, die zich aan diverse inbra ken en diefstallen hebben schuldig gemaakt. Zij zija ter beschikking van de Justitie gesteld. UIT HET BUITENLAND Wegens de revolutionnaire actie der Spaansche socialisten is de toe stand te Madrid zeer gespannen. De procureur-generaal der republiek heeft tegen den socialistischen oud minister Prieto de instelling van een gerechte lijk onderzoek gelast. afbreken der onderhandelingen tus- schen het Vatlcaan en Duitschland. Een Rijksdag met 600 Marionetten. Duitschland heeft nog altijd iets, wat men volksvertegenwoordiging noemt. Die Rijksdag telt ruim 600 man of beter gezegdmarionetten, die elk een salaris verdienen (of laten we zeggen krijgen) van 6000 Mark per jaar. De heeren verdienen dat salaris op een buitengewoon gemakkelijke manier. Ze komen een paar maal per jaar samen, roepen ettelijke malen „Heil", hooren een paar redevoerin gen aaD, applaudiseeren en gaan weer naar huis. Welk een onding deze Rijksdag is, werd duidelijk gedemonstreerd bij zijn laatste zitting, gelijk de Berlijn- sche correspondent van de Maasbode dat belicht. In minder dan drie minuten tijds werd een geschiedenis van duizend jaren uitgeblascht. Wil men op zijn kamer het electrisch licht uitdooven, daü draait men zonder omwegen het daarvoor bestemde knopje om. Met precies even weinig omslag werd bet bestaan van zestien staten en vrije steden uitgebluscht „Hitier. Frick und Genossen", zoo luidde het, hadden op de tafel van het Hooge Huis een wetsontwerp neergelegd en Frick stond nu op om te verzoeken dat wetsontwerp aan de dagorde toe te voegen en het zoo mogelijk nog in drie achtereen volgende lezingen aan te nemen. De Inhoud van dit wetsvoorstel was den afgevaardigden onbekend tot op het oogenblik, dat zij de vergaderzaal betraden. Er werd hun eerst toen een papiertje aangeboden, waarop de tekst van een der gewichtigste wetten gedrukt stond, waarover een Duitsche rijkdag ooit te beslissen heeft gehad. Het publiek op de tri bune, zooals ook de pers, was van den inhoud der wet volkomen on kundig. Het wetje werd niet voorgelezen. In drie lezingen werd het behandeld en alle afgevaardigden zwegen als moffen. Na de derde lezing zei de voorzitterde beraadslagingen zijn gesloten Toen brak er een nauwelijks be dwongen schaterlach in de heele opera uit. (Wellicht is het symbolische be doeld dat deze marionetten vergaderen in een operaDat is nu de Duitsche volksvertegenwoordiging een beleediging voor het begrip parlement. Een diüg is onbegrijpelijk Hitier heeft zijn volk een daDigen afschuw ingeboezemd voor baantjesjagers, voor bonzen. Maar deze Rijksdag baantjesjagers, die hun geld heel wat gemakkelijker verdienen dan de ver maledijde vrijgestelden der vakbonden worden gehandhaafd in de duurste comedie, welke ergens ter wereld wordt opgevoerd. Dat het Duitsche volk dat niet inziet kunnen we slechts zieD als een nieuw bewijs, dat dit volk gaarne in aanbidding ligt voor een eigen godheid en dat het meer eigenschappen heeft van het kudde dier dan eenig ander volk. Burgerlijke Stand Venray van 9 tot 16 Febr. 1934. GEBOREN Elisabeth J. P. Nellen. Smakt Petrus A. van Dijck, Hoogriebroek Mathijs J. H. Aarts, Veulen Antonius P. M. Linders, Ysselsteyn Wilhelmina F. H. van Bergen, Langstraat Johannes M. M. L. Franssen, Maasheesche wég Johannes G. H. Litjens, ^Maasheesche weg Elisa M. J. Kerstens, Oude Oostrumsche weg Catharina M. Lenssen, Vlakwaterweg Gerardus H. M. Thielen, Oostrum GEHUWD Johannes Melkert, 28 jaar, straat- maker te Helmond en Johanna M. G. Beerkens, 26 jaar, te Venray. OVERLEDEN Lamberdina A. G. van Dijck, 3 md., Merselo. 3 patiënten St. Servatiusgesticht niet beneden 18 jaar, zoo spoedig mogelijk, bij TH. GOOSSENS-Keuten Tel. 46 Stationsstraat, Deurne Slechts op enkele punten in Weenen is het Marxistisch verzet nog niet gebroken. In verband met den toestand in Oostenrijk heeft een gedachten wisseling plaats tusschen Londen, Rome en Parijs. o— Het vertrek van Butmann uit Rome naar Berlijn beteekent geen Kantoor; Schoolstraat 18. Worden gevraagd: 2 paardenknechts v. Paschen 2 boerendienutmeiden Boerendienstmeisje 16 18 jaar 1 flinke keukenmeid voor Geldrop Boxmeer en Antwerpen. Kerkelijke Diensten Venray Parochiekerk Morgen Zondag half 3 herha lingscatechismus voor de jongens, 5 uur le Lijdensmeditatie. Maandag half 8 besteld Jaarg. voor Hendrik Smits, Lamberdina Jenniskens, Martinus Smits en Jan Linders, 8 uur Jaarg. vcor Johanna Roelofs. Dinsdag half 7 leesmis voor Jan Poels van den Bond voor Groote

Peel en Maas | 1934 | | pagina 2