JACfW [jAtroNqfti Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zaterdag 17 Februari 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 7 manufacturen! (Y00M)E£Llö5T/l manufacturen(i Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Hou vast! Steun of loon? Buitenland. SNEL WERKEND Rond de Boerderij Binnenland. BLIJKEN TOCH HET j PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVFRTENTlKN18 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Eiken dag opnieuw wordt bewezen, hoe waohopigen strijd de sociaal democratie in heel de wereld voert om zich. zoo kort nog maar van het doel naar ze meende te kun nen handhaven. In Italië en Duitsch- land moest ze reeds een volkomen nederlaag slikken, deze week giog ze onder in den strijd in Oostenrijk, in Frankrijk en Spanje is ze in ver dedigingspositie gedrongen, in vele andere landen begiot haar invloed af te nemen. Het verschijnsel op zich zelf, afgezien overigens van ons standpunt tegenover genoemde partij achten we bedroevend. Dat een maatschap pelijke en geestelijke strooming ge welddadig wordt onderdrukt, kan niet naar het hart wezen van wie de vrijheid minnen. Zelfs wie de sociaal democratie verafschuwt en haar op alle zakelijke wijzen bestreden zou willen zien, kan indien bij aan democratische beginselen hecht en op veiligstelling van zijn individueele denk- en uitingswijze is gesteld haar gewelddadige onderdrukking niet goedkeuren noch toejuichen. Zulk een onderdrukking kan slechts uitgaan van een dwingende macht, welke ter bescherming van eigen bestaan en veiligheid, alsmede ter doorvoering van haar zienswijze, niet kan noch zal stilstaan bij de onderdrukking der sociaal-democratie alléén, maar consequent en onbarm hartig alles zal uitroeien, wat zich niet in haar baan stelt. Daarom is het niet de sociaal democratie énkel, welke van den huidigen tijdsgeest zoo veel te vree zen heeft. Laten we het erkennen, dat er velen zijn, die in een krachtige bestrijding van het Marxisme, des noods uitroeiing, geen kwaad zien, omdat ze pnncipieele tegenvoeters van het Marxisme zijn. Dezulken zijn geneigd om met een zekere welwillendheid te beoordeelen, wat zich in Italië. Duitschlaud en Dosten rijk heeft voltrokken. Te laat zullen zij pas bemerken, dat de revolutie ot evolutie niet heeft halt gehouden, waar ieder voor zich de grens had gesteld, maar pas daar, waar het geweld zich veilig voelde, de die tatuur zich onaantastbaar wist. We betreuren het, dat zoowel de sociaal-democratie als de andere partijen, welke zich op democratisch standpunt plaatsen, nog maar te weinig oog hebben voor wat de oogenblikkelijke situatie van ze eischt. Een reactie, als nu tegen de demo cratie en het parlementarisme tot uiting komt, kan niet uitsluitend iets kunstmatigs wezen. Zulke reactie moet voortkomen uit een verklaar baren tegenzin. Die tegenzin is gewekt door parle mentaire onmacht in de eerste plaats. En door den politieken strijd in het algemeen. Wat in de parlementen tot uitiDg kwam in de laatste jaren, was vooral een tegen elkaar opbieden van politieke partijen om elkaar vliegen (lees kiezers) af te vangen. Veelal werd niet in de eerste plaats gevraagd, naar wat mogelijk en bereikbaar was, doch men stond vóór, wat het meest in den kiezers smaak bleek te vallen. Aan dat op bieden tegen elkaar hebben bewust en onbewust alle politieke partijen zich in meerdere of mindere mate bezondigd. De sociaal-democratie heeft bovendien vaak haar heil en voordeel gezocht in een redelooze oppositie, waarbij het eischen mak kelijker was dan het tot stand bren gen ineenig verantwoordelijk bestuur. Dat alles bij alles heeft tot buiten sporigheden geleid, de overheids- lasten haast ondragelijk gemaakt en de crisis mede veroorzaakt. Tenminste; het heeft er toe bij gedragen. Onverstandig, onredelijk is het, om nu de democratie te willen ver smoren en het parlementarisme uit roeien, omdat er uitwassen zijn geweest. Uitwassen komen op de gezondste lichamen voor. Maar nog onverstandiger is .het om voor eigen gemaakte fouten blind te blijven, voort te blijven gaan op een ouden verkeerd gebleken *eg, verantwoor delijkheid te blijven schuwen, nu iedereen met volkomen recht om herstel roept. Dat is de groote fout van de sociaal-democratie 1 Aan die fout dreigt ze in Europa en misschien heel de wereld ten onder te gaan. We hebben wel gewezen op de fouten van democratie en parlemen tarisme, maar we moeten hier ook met nadruk vaststellen, dat zij ons vele en groote voordeelen hebben gebracht. Op de fouten wordt in onzen tijd te eenzijdig gewezen en over de voordeelen wordt te weinig gepra'kkezeerd. Onder Hou Zee geroep wordt het Marxisme aan gerand, maar onder datzelfde Hou Zee qeroep dreigt onze geestelijke en individueele vrijheid te loor te gaan. Er wordt meer bedreigd Onze sociale instellingen en wetten, onze politieke en sociale mede zeggenschap, ons recht op controle. Zooveel wordt bedreigd, als geweld en willekeur zullen zegevieren. Daarom zou het zoo zijn toe te juichen, als ieder, die zich op de basis van de democratie steil, om de kostbare geestelijke goederen en sociale rechten, welke ons eigen zijn geworden, te bewaren en te beschermen wilde meewerken aan een oprecht nationaal herstel, door te offeren aan begeerte en inzicht en het aanvaarden van verant woordelijkheid. Het plan-Alphen inzake de uit- keeriogen aan werkloozen heeft overal ten zeerste de aandacht ge trokken en schijnt voorbestemd om in breeden kring uitvoering te vinden. In Alphen laat men de werkloozen arbeiden Voor hun uitkeering en het schijnt, dat deze gedachte plotseling wordt aangezien als wijlen het ei van Columbus. En toch, hoe vaak reeds hebben de gesteunde werkloozen zelf, althans de besten onder hen, er niet op aan gedrongen, dat men ze zou laten werken voor hun uitkeering, waar door deze laatste loon zou gaan beteekenen, in plaats van steun, verdienste in stede vaa een aalmoes! Is het eigenlijk wel iets anders geweest dan gemakzucht van de gemeentebesturen, gemis aan energie om iets aan te pakken en te orga- niseeren, dan wel bureaucratische sleur, waardoor zoo lang gewacht is moeten worden op een initiatief als nu in Alphen genomen De idéé is natuurlijk niet van gisteren. Men heeft er weieens meer aan gedacht om van de ondersteun den een contraprestatie te eischen, maar als van die gedachte een schema werd opgemaakt, dan ont stond oppositie. Niet altijd ten onrechte. Het gaat niet aan om werkloozen voor een uitkeering, welke een stuk beneden een normaal weekloon blijft, op een of andere manier aan den arbeid te zetten, dag in dag uit, een volle werkweek achtereen, soms aan een beuzelarij welke niet als ernstigen arbeid kon worden aangemerkt, soms aan nuttige zaken, welke dan aldus „op een koopje" konden worden uitgevoerd, ten koste vaa de ondersteunden, die voor volwaardigen arbeid onvol doende werden beloond. Neen, de oplossing van Alphen is ,de" oplossing, het eenig juiste principe. Bij uitvoering, ook in andere gemeenten, zullen ondersteun den weer fiere werkers zijn geworden en.... de gemeenschap zal iets hebben terugontvangen voor het uitgegeven geld. In Alphen laat men de werkloozen normalen arbeid verrichten tegen normaal uurlooa en dan gedurende zooveel uren per week, dat ze hun vastgestelde uitkeering hebben ver diend. In elke gemeente zija tal van nuttige werken te bedenken, die onder normale omstandigheden nooit kunnen worden uitgevoerd, omdat ze economisch niet te verantwoorden zouden zijn. Denken we maar eens aan het egaliseeren van terreinen, verbeteren van buitenwegen, ergens anders het uitdiepen misschien van vaarten en sloten, het aanleggen van fietspaden enz. We spreken nu van het plan- Alphen, omdat juist daar de zaak de aandacht van het overige land heeft getrokken, ofschoon.... het bedoelde plan elders reeds geculmen tijd tevoren werd toegepast. In de gemeente nog wel, waar de regeerings- burcht is gevestigd in den Haag En nu zou het voor ons geen bezwaar zijn om aan Alphen toch de eer te laten, ware het niet, dat de wijze, waarop het plan in Den Haag wordt uitgevoerd, veel beter en juister is dan de manier, waarop dat in Alphen geschiedt. Tegen de uitvoering van het plan in Alphen worden van de zijde der meest geinteresseerden o.i. steek houdende bezwaren ingebracht. Een uitkeering aan werkloozen is in het algemeen berekend op een bestaans minimum. Men behoort er derhalve rekening mee te houden, dat dit bestaansminimum wordt aangetast, wanneer zonder dat de uitkeering wordt verhoogd, voor dezelve arbeid moet worden verricht. Immers een werklooze, die vaak onge traind met spa en schop grond werk moet gaan verrichten, heeft heel wat meer voeding noodig, dan wanneer bij thuis zich bij de kachel zit te verkniezen. Ook zijn kleedings slijtage wordt grooter. Terecht stelt men in Den Haag den werklooze dan ook in de gelegenheid om, arbeidende voor zijn uitkeering, zijn inkomen met 10 pet. op te voeren. In Alphen laat men den werklooze die zijn uitkeering verdiend heeft, stempelen op de dagen, gedurende welke hij geen arbeid verricht. Dat gebeurt in Den Haag weer niet. We meenen inderdaad, dat de gemeenschap het recht mist om te controleeren, wat iemand in zijn vrijen tijd doet, wanoeer hij voor zijn uitkeering aan de gemeenschap eea volwaardige tegenprestatie heeft geleverd. Het moet juist zoo moreelverheffend wezen voor den werklooze, dunkt ons, wanneer hij kan zeggeu ik heb gewerkt voor mijn geld en ik ben dus ook weer vrij man Het is niet erg, als zoo iemand kans zou zien om zijn bescheiden inkomen nog met een daggeldje op te voeren. We hopen, dat ook in onze omgeving het vraagstuk onder de oogen moge worden gezien, of voor werkloozenuitkeeringen, welke ten laste van de gemeenschap komen, een contraprestatie moet worden gevraagd. Maar dan ook niet piet luttig begonnen met de bedoeling om het den werklooze een beetje zuurder te maken. Als we hem arbeid laten verrichten voor zijn uitkeering. dan is hij quitte met de gemeenschap en in alle opzichten VRIJ MAN 1 De burgeroorlog in Oostenrijk op bloedige wijze bedwongen. Alle socialistische organisaties ontbonden. De algemeene staking mislukt. Internationale tusschenkomst was overwogen Het Fransche antwoord op Berlijn's bewapeningseischen. Het nieuwe Fransche kabinet voor de Kamer De regeering-Dolifus is er na bardnekkigen strijd in geslaagd om het socialistisch verzet in Oostenrijk te breken en het oproer te dempen, maar.... slechts op een wijze, welke hem de gruwel van zijn leven moet blijven. Het gezag heeft zich ge handhaafd ten koste van ontzaglijk veel bloed het aantal wordt met vele honderden geteld. Het zou onbillijk wezen om het bloedbad op het conto der regeeriog Dollfuss te stellen. Hoeveel bloed het dempen van een opstand eischt, hangt niet alleen af van het geweld van den aanval, maar ook van de hardnekkigheid van den tegenstand. Ook met onderwerping ware het stroomen van het bloed te stuiten geweest. Hoe het ook zij, de overwinning der regeering is duur bevochten ge weest. En ze was geen gemakkelijke, want de in opstand gekomen sociaal democraten bleken even deugdelijk militair getraind te zijn als afdoende bewapend. En dapperheid kan den verzetplegers niet worden ontzegd. De Oosteqrijksche sociaal-democratie is fierder ondergaan dan de Duitsche. Een oogenblik leek de overwin ning der regeering zelfs geenszins verzekerd. Op dat oogenblik schijnt een druk overleg te zijn gepleegd tus?chen de regeeringen in Londen, Parijs en Rome. De groote mogend heden schenen besloten om op geen enkele wijze de Oostenrijksche onaf hankelijkheid te laten bedreigen. Voor het geval Dollfuss zich niet had kunnen handhaven en een Nat. Socialistische overweldiging, misschien van Duitschland uit, had moeten worden gevreesd, zou men een internationale bezetting van Weenen hebben kunnen verwachten. lntusschen is de strijd tegen de sociaal democratie in Oostenrijk, een strijd, welken men zoo lang tevoren heeft voelen aankomen, thans ge streden. Alle socialistische organisaties 36 in getal, zijn ontbonden en ver boden en daarmee heeft het Oosten rijksche fascisme zich gevestigd. Zal het ook het Nationaal Socialisme moeten en dan kunnen onderdrukken? Als gevolg van den socialistischen nederlaag is ook de algemeene staking geheel mislukt. Op Woensdag morgen reeds werd overal in het land de arbeid hervat. De Fransche ministerraad heeft het antwoord goedgekeurd, door Barthou ontworpen op Duitschland's be wapeningseischen en de gestelde 13 vragen. Op die vragen wordt niet In het bijzonder ingegaan. Het Fran sche antwoord is vrij vormelijk en „droog" gesteld. Een Fransche be wapening gelijk aan de Duitsche, wordt met beslistheid afgewezen. Als de Duitsche regeering overleg wil plegen omtrent ontwapening, dan zal dat overleg een algemeen karakter moeten hebben. Aan Berlijn wordt duidelijk den weg gewezen van „terug naar Genève." De Fransche regeering herinnert er voorts aan, dat de huidige toestand niet langer zoo kan voortduren. Het nieuwe Fransche kabinet- Doumergue heeft zich Donderdag aan de Kamer voorgesteld en hoewe 1 bij de samenstelling van dit overzicht hel resultaat ons nog niet bekend was, is een meerderheid voor de nieuwe regeering voorloopig ver zekerd. Teneinde de rust tijdens de zitting niet te doen verbreken, schijnt aan den gewezen premier Daladler een wenk te zijn gegeven om liever niet tegenwoordig te zijn.... De uitrafeling der financieele schandalen wordt Inmiddels op energieke wijze voortgezet en reeds hebben eenige arrestaties van Kamer leden en hooge ambtenaren plaats gevonden. Ook in Engeland begint de crisis te luwen. In Januari zijn zoowel de in- als uitvoer in vergelijking met de twee voorafgegane maanden vrij aanmerkelijk gestegen. Het handels politieke conflict met Frankrijk heeft zich deze week toegespitst. De Engelsche regeering kondigde een repressaille-recht af van 20 pCt. op allen Franschen invoer en Frankrijk zegde de handelsverdragen op. onschadelijk ONS BEDRIJF WIJZIGEN NAAR DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN 1 „Als het getij verloop, verzet men de bakens", zegt het spreekwoord en dat gezegde is zeker van toepas sing op den tijd, welke we thans beleven. Het is wel zaak dat onze boeren zich zoo snel mogelijk aan de gewijzigde tijdsomstandigheden aanpassen. Moesten we in de verloopen jaren ons bedrijf inrichten, tot een zoo groot mogelijke voortbrenging van exportproducten voor onze streken boter, varkens, eieren, aardappels, enz. thans is 't juist omgekeerd. Wettelijke maatregelen zijn helaas noodzakelijk geworden om onze boeren er toe te brengen, de bedrijven in andere richting te sturen. Voor de voorgenoemde producten zijn helaas de exportmogelijkheden tegen loonende prijzen, grootendeels ver dwenen of tot een minimum ver kleind. Wij zijn in de toekomst aange wezen om ons bedrijf zoodanig in te richten, dat we zooveel mogelijk producten voortbrengen, die niet behoeven te worden geëxporteerd, doch daarentegen in eigen bedrijf of elders in oqs land kunnen worden aangewend of wel producten kunnen vervangen, die we voorheen zelf moesten importeeren. Dit heeft ten gevolge, dat we ons vooral moeten wijden aan de graanteelt. Tarwe, cogge, gerst, haver, erwten enz. zijn producten die we steeds nog in groote hoeveelheden hebben inge voerd. De graanteelt moet worden uitge breid en dank zij de steunmaatrege len der regeering wordt de graan bouw dan ook ioonend. Het zai ge- wenscht zijn ons grasland zooveel mogelijk in te krimpen en het te be stemmen tot bouwland voor graan bouw. De graanbouw moet daarbij zoo productief mogelijk worden ge maakt. Dat wil nu niet zeggen, dat we ons grasland aan zijn lot moeten overlaten of verwaarloozen. Dit in het geheel niet en daarom willen we in een volgend artikeltje dat eens speciaal behande.en en thans eenige wenken geven betreffende den graan bouw. Voor onze wintergranen is het voorbij, doch voor onze zomergra nen zorgen we vooral voor eene spoedige grondbewerking. Helaas is men hiermede in deze streken nog maar dikwijls veel te laat. Door een vroege grondbewerking wordt vooral het vochlhoudend vermogen van den grond aanmerkelijk bevorderd en dat is vooral voor onze hooge en drogere gronden een zaak van beteekenis. Goed zaad is de halve oogst 1" zegt het spreekwoord en daarom kunnen we hieraan dan ook nooit te hooge eischen stellen. Zonder goede bemesting is het onmogelijk een behoorlijke en winstgevende op brengst te verkrijgen. Naar de be mesting regelt zich de opbrengst van het gewas. Thans hebben we Tegen een opko mende ongesteld heid en tegen hoofd pijn helpt As pirin afdoen de. Let erop, dat U de echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis den oranje band. Die alleen helpt snel, schadelijk/ Uitsluitend verknigbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. dan ook hoofdzakelijk te zorgen voor de kalk, kali en fosforzuur- bemesting. Een speciale kaikbemesting zal naar we hopen voor de graangewas sen wel zelden noodig zijn, alhoewel de kalktoestand vooral bij haver op onze zandgronden eene belangrijke rol speelt. We zien nog bijna tel ken jare op onze zandgronden, vooral op de hoogere, dat haver en rogge velden aangetast zijn door de zoo genaamde „zure ziekte" en dienten gevolge gedeeltelijk mislukken. Wanneer we verstandig te werk gaan, kunnen we onze gronden zonder speciale kaikbemesting in de meeste gevallen toch wel in een be- hoorlijken kalktoestand houden door als fosforzuurmest Thomasslakken- meel te gebruiken, daar dit eene belangrijke hoeveelheid, circa 50 pet waardevolle kalk bevat. Al is slak- kenmeel mogelijk momenteel hooger in prijs dan sommige andere kunst meststoffen, we moeten bij onzen graanverbouv op de eerste plaats zorgen voor eene behoorlijke fosfor zuurbemesti ag in den vorm van slaKkenmeel. Al onze granen worden om den korrel verbouwd en daar voor de korrelvorming fosforzuur onmisbaar is, kan eene fosforzuurbemesting dan ook niet worden nagelaten. En mede om bovengenoemde redenen geven we het fosforzuur in den vorm van slakkemneei. Om fliok stijf stroo te krijgen zorgen we ook voor een be hoorlijke kalibemesting, doch gezien de tegenwoordige prijsverhoudingen, zal men thans eene kalibemesiiag niet gemakkelijk achterwege laten. Wat de stikstofbemesting aangaat beschikken we tegenwoordig over verschillende bekende grootendeels vlugwerkende stikstofmeststoffen, die slechts matig in ptijs zijn en die men niet zal nalaten in het voorjaar naar behoefte toe te dienen. Als men zoodanige voorzorgen neemt voor een rendabelen graanbouw en weer en andere omstandigheden werken mee, dan twijfelen wij niet, of onze landbouwers zullen zich in 1934 van een looneade opbrengst van hun bouwland kunnen verzeke Afnemende werkloosheid. Een Duitsche schrijver in arrest. Een klacht der Duitsche regeering De N.S.B. en de varkens. Een kasteelheer en zijn kornuiten voor het gerecht. Het wordt gelukkig weer voorjaar. We beleven nu en dan zonnige dagen hier en daar zwaait een prins Carnaval zijn scepter er komt arbeid los. In de laatste twee weken van Januari kon het leger der arbei denden met 3720 worden opgevoerd. Wat méér zegt. het werkloos heidspercentage is eindelijk beduidend afnemende. Bedroeg het in Januari van hei vorig jaar nog 37,6 pet., voor Januari van dit jaar was het 34,3 pet. Deze daling versterkt de hoop op een betere toekomst. De arrestatie van den naar ons land uitgeweken Duitschen schrijver Liepmann eo zijn in arrest stelling, hebben hier en daar verwondering gewekt. De arrestatie geschiedde op grond van beleediging van een be vriend staatshoofd, in dit géval blijk baar van president Hindenburg. Het boek, waaria de beleediging zou voorkomen en dat in ons land werd uitgegeven, is mede door de justitie in beslag genomen. Velen Demen aan, dat de justitie gehandeld heeft in opdracht van de regeering, nadat deze laatste een klacht zou hebben ontvaogen van de Duitsche regee ring. Het Nederlandsche kabuet zou thans hebben willen demonstree- ren, dat ze geen politiek activiteit van vreemdelingen zal dulden, voor zoover die activiteit ons eigen land in moeilijkheden kan brengen. Van een uitlevering van Liepmann naar Duitschland schijnt geen sprake te zijn. We kunnen van de week ons hart overigens ophalen aan de berechting van een honderd procents Neder landsche strafzaak. De heer Onnes van Nijenrode, kasteelheer te Bceu- kelen overigens een gewezen thee- en koffie-importeur, die als „Onnes" zonder meer geboren werd moet zich met een troepje ge huurde inbrekers en zwendelaars verantwoorden over een gefingeerde inbraak in zijn ka jteel en poging tot oplichting van assuraDtiemaatschap- pijen. Het is een frissche geschie denis, weike een fel licht werpt op de schandelijke practij'ken in zekere maatschappelijke miliieu's, o.a. in assurantiekringen. DE KERK HEEFT GESPROKEN Voor de goede Katholieken is het nu uit Het is voor ons heel niet moeilijk, wat ditmaal als het gewichtigste van de week dient beschouwd te worden. Dat is zonder eenigen twijfel het gezamenlijk mandement van het Nederlandsche Episcopaat, dat Zondag van alle kansels is voorgelezen. Wij hebben er alle reden voor, om op dat gewichtig stuk nog even terug te komen. Het gaat positief over de eenheid van de Katholieken ook in staatkundig opzicht en tegen de groote gevaren van verdeeldheid meer speciaal tegen de nieuwe stelsels fascisme en nationaal socialisme. Belangrijk Of deze zaak zoo belangrijk is Alleen reeds het feit, dat de Bisschoppen niet ieder afzonderlijk een vastenbrief geven, waarin zij een of andere ernstige zaak voor hun diocees behandelen, maar dat het Doorluchtig Episcopaat voor de heele Nederlandsche Kerkprovincie komt met een brief, aan genoemd thema gewijd, zegt over de belang rijkheid en het gewicht van het onderwerp al voldoende. Het gaat dus om een hoogst ernstige zaak en wij Katholieken leenen als gehoorzame zonen van Gods Kerk gewillig ons oor aan de stem van oDze Bisschoppen. Onze Kerkelijke Overheid heeft gesproken. Voor alle katholieken is de zaak nu uit. Scherpe afkeuring. Met een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende beslissing heeft het Doorluchtig Nederlandsche Episcopaat stelling genomen tegen over de ook in ons land steeds driester optredende beweging van het fascisme en nationaal socialisme zooals het hier in Nederland wordt gepropageerd, een staatkundig stelsel is, waardoor men den invloed van de katholieke levensbeschouwing op de oplossing van tal van staat kundige vragen, in groot gevaar brengt. En niet alleen het aansluiten bij deze bewegingen wordt door de bisschoppen met grooten nadruk afgekeurd, maar zelfs tegen de ver dediging van deze beginselen onder eigen geloofsgenooten, dus zonder dat men nog aangesloten Js wordt met groote kracht gewaarschuwd. De katholieke tascisten blijven ons nu voortaan van het lijf met die kinderachtige verhaaltjes, dat anonieme priesters, die zich voor het fascistische en nationaal socialis tisch beginsel hadden uitgesproken, of van kloosters, waarin reeds voor de overwinning van het fascisme in ons land gebeden werd Beide stelsels worden hier door het Episcopaal in een officieel en openlijk schrijven gericht aan alle Nederlandsche Katholieken als ver derfelijke stelsels gebrandmerkt, waardoor de oude christelijke be ginselen, tegenover het gezag, maatschappij en gezin worden onder mijnd. Na dit schrijven kan er bij geen enkele katholiek meer de minste twijfel bestaan omtrent d$ houding van de Katholieke Kerk tegenover deze nieuwe staatkundige bewegin gen en vaa de plichten welke wij als katholieken daar tegenover heb ben aan te nemen.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1