Provinciaal Nieuws Binnenland. Gemengde Berichten Zaterdag 10 VENRAY. 10 Februari 1934. SNOEIEN, AFKAPPEN EN OPSCHEREN VAN HAGEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in het jaar 1934 volgens artikel 47 van het Provinciaal Wegenregle ment van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaarlijkscbe inkorting van heggen en struikgewas sen langs de kunstwegen. Volgens dat artikel moeten te beginnen met 1894 en telkens het vierde jaar daaropvolgende (laatstelijk in 1930) vóór 1 Juli, de niet jaar lijks geschoren wordende hagen en struikgewassen staande binnen den afstand van 2 Meter van de grens van de provinciale wegen, de Rijks wegen in beheer en onderhoud bij de provincie en andere kunstwegen, afgekapt worden ter maximum hoogte van 1.50 Meter boven den grond, waarop ze geplant zijn, met dien verstande, dat op voormeld tijdstip geen loten van meer dan een half jaar oud boven die hoogte mogen uitsteken. Ten aanzien van de jaarlijks ge schoren wordende hagen en struik gewassen, benevens hagen en struik gewassen, dienende tot afsluiting van begraafplaatsen, wordt de maximum hoogte bepaald op 2 M. boven den grond, waarop ze geplant zijn. Op hagen sedert minder dan drie jaren geplant en struikgewassen tot een bosch behoorende, zijn de be palingen der voorgaande alinea's niet van toepassing. Al de binnen den afstand van 1 Meter van de grens der wegen en voetpaden in 't algemeen staande hagen moeten telken jare, aan de wegzijde, ter hoogte van minstens 1.50 Meter boven den grond waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 Meter hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende boomen, struken, hagen of takken. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren der heggeD en struikgewassen geschikte seizoen raden wij belanghebbenden aaa thans reeds aan hunne verplichtingen te dien opzichte te voldoen. Venray, 7 Februari 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, Get. O. VAN DE LOO. De Secretaiis, VAN HAAREN. EERSTE STUDIEDAG JONGE BOEREN. Van VeDray tot Meyel, uit geheel Midden- en Noord-Limburg, was Woensdag de bloem der Jonge Boeren uit den kriDg Horst, opge trokken naar Horst ter bijwoning van den Eersten Studiedag voor de leden der Jonge Boeren-organisatie. fè.Ruim zevenhonderd Jonge Boeren hebben ervan geprofiteerd. Allen hebben een breederen kijk op het leven gekregen, kregen eens heel precies aangegeven, hoe zij zich in dezen, vooral voor de jongeren, zeer moeilijken tijd te gedragen hebben. Hozij als echte katholieken hun geloof naar buiten uit te dragen hebben en hoe zij zichzelf vormen moeten. 't Is in één woord een dag geweest, waarvan de resultaten nu nog niet te overzien zijn, maar dit is zeker: geen enkele deelnemer aan deze lessen heeft niet innerlijk ge voeld dat alleen op deze wijze, zooals Pater Jacobs en Rector Weevers het zoo duidelijk zeiden, wij weer terug kunnen tot 'n echte hechte christelijke maatschappij. En dan bedoelen wij dit niet als een achteruitstelling der beide andere sprekers Dr. Droessen en Rector v. d. Bosch, want ook deze heeren hebben de Jonge Boeren van hun groote geestesgaven en helderen kijk op de dingen laten profiteeren. Zij bewogen zich echter meer op politiek gebied. twee eerstgenoemden spraken meer over het doel van den mensch in het algemeen, de ware betrachting der naastenliefde, de verhoudingen en verstandhoudingen der menschen onderling; zij spraken meer tot bet hart, het gevoel der deelnemers. Duidelijk teekenden zij den weg af, dien wij als Christenen te volgen hebben. En toen aan het einde de adviseur Pastoor "Notermans van den Meterik nog een slotwoord sprak, op een wijze die dezen grijzen herder stem pelden als een idealen zielzorger, bereikte het enthousiasme zijn hoogte punt. Er is dan ook geen enkel deelnemer huiswaarts gegaan of bij heeft gevoeld: zoo moet het, dat is de eenige manier om ons allen door deze crisis jaren heen te worstelen. N.V. Ct. i 1934, No. 6 Tegengevallen. De wed. J. te Horst, had dezer dagen twee varkens geslacht, doch was m verzuim gebleven een slacht- bewijs te vragen en de heffing te betalen. Toevallig kwam een controleur der varkenscentrale aldaar eens rondspeuren en nam beide varkens welke reeds waren gezouten, met worsten en al in beslag. Voor betrokkene een leelijke tegenvaller en schadepost en voor andere een waarschuwing. Prov. Staten van Limburg. Door het Centraal Stembureau is benoemd tot lid der Prov. Staten van Limburg in de vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer J. A. Poels, de heer J. H. Boonen. „ONDER DE SOVJET VLAG." Duitsche consternatie over liet programma van een Hollandscli tooneelstukje. Dezer dagen werd de landelijke rust van een der gemoedelijke Duit sche grensplaatsjes wreedaardig ge stoord, door... de opvoering van een eenvoudig tooneelstukje op onzen Limburgschen bodem. Wat was 't geval De fanfare van Milsbeek zou het tooneelstuk „Onder de Sovjetvlag" opvoeren. De strekking van dit stuk veroordeelt de revolutionaire gebeur tenissen en uitwassen in de Russische Sovjet-republiek. Nu bracht een ijverig fanfare-lid een programma, waarop natuurlijk de titel van 't tooneelstuk met groote letters te lezen stond, naar een café over de grens. De gemoedelijke herbergier legde het programma op de tafeltjes in zijn café, zoodat de Duitsche grensbewoners, die gelukkig nog niet zoo ver-germaniseerd zijn als het blaffende Berlijn verwachlen zal van de uitvoering op de hoogte zouden komen. Er zou waarschijnlijk verder niets gebeurd zijn dan dat verschillende grensbewoners, voor wie de grens en de taal geen hinderpaal is. de uitvoering bezocht zouden hebben wat dan 'n vrij normale gebeurtenis zou zijn. Het oog van een der gas ten, die blijkbaar al te sterk met 't serum Nazi was ingeënt, viel echter op 't programma. Zijn talenkennis bracht hem ertoe 't woord „Sovjet- vlag" te spellen. De rest achtte hij niet noodig om te ontcijferen, of. wat voor een Duitscher nog meer voor de hand ligt, hij was er mei toe in staat. In elk geval maakte hij de Wirt attent op het zoo gewraakte woord „Sovjet" en vond dat ge schriften waar zulke taal op voor kwam zeker niet in zijn café thuis hoorden. De waard deed toen wat elke goede waard zou doen om zijn gasten te bevredigen. Hij stopte 't programma in de kachel en ver brandde „de bezwaren" van den criticus. Maar juist dèt zou hem noodlottig worden. 's Anderendaags verscheen de Landjager voor zijn deur, haalde de niets vermoedende Wirt uit zijn woning en transporteerde hem naar Kleef. Hier had de ongelukkige zich nl. te verantwoorden voor 't feit waarom hij het programma met zulke gevaarlijke taal had verbrand. Daar door had hij juist zijn sympathie getoond met de Sovjets. Hij had iets gevaarlijks vermoffeld 1 Men dreigde hem zelfs met een jaar concentratie kamp. De doodelijk verschrikte herbergier pleitte en pleitte en het gelukte hém niet dan met de grootste moeite aan te toonen dat hij heelemaal te goeder- trouw had gehandeld en zelfs niet op de hoogte was van den inhoud van het tooneelstuk. Een paar maal werd hij nog op geroepen naar Kleef. Tenslotte geloofde men hem. Men had de zwaar afgestemde Nazidoniërs misschien gemakkelijker kunnen overtuigen, als de fanfare uit Milsbeek de bruine heeren uit Kleef, een vrijkaartje voor den tooneel- avond bezorgd hadden. Ze hadden misschien na afloop dan nog wel „heil!" geroepen. Het inoorddrama te Haelen. De Roermondsche Rechtbank heeft Dinsdag den 34-jarigen P. G. yan R., afkomstig uit Nederweert. in verband met het zich in den nacht van 7 op 8 October j.l. ten huize der familie Puts te Haelen voltrok ken drama, wegeos doodslag op Hendrik Puts veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Nadat de van den doodslag op Hendrik Puts te Haelen gedetineerde P. G. van R. Dinsdagmorgen tegen zich eene gevangenisstraf van twaalf jaar had hooren uitspreken, deelde hij direct mede van dit vonnis in hooger beroep te zullen gaan. Geld verdwenen. De 35 jarige, thans in het Huis van Bewaring gedetineerde reiziger H. V. te Meerlo, had gedurende de twee laatste jaren, terwijl hij in dienst was der Singer maatschappij vaak geen verschil gemaakt tusschen zijn eigen geld en dat zijner firma. Daarbij scheen V. nog al een ruim gebruik van drank te hebben gemaakt en toen hij nu enkele maanden geleden bij de firma ontslag kreeg en de balans werd opgemaakt, bleek hij een tekort te hebben van bijna f 1000, welk geld hij ten eigen bate had aangewend. Voor deze verduistering stond hij Dinsdag voor de Rechtbank terecht; hij bekende en zooals het gewoonlijk gaat, hij wilde thans wel terugbetalen. Maar hoe Mr. Rieter vond het gepleegde feit zeer ernstig en eischte tegen den ontrouwen reiziger een jaar ge vangenisstraf, terwijl de verdediger Mr. Janssens een meer clemente straf en zoo mogelijk een voorwaardelijke veroordeeling verzocht. Over 14 dagen zal de Rechtbank vonnis vellen. Zilveren kloosterjubilé. De aan zoovele pelgrims bekende Zuster Romana, die met zooveel toewijding zorgt voor de versiering van de bedevaartskerk te Tienray vierde onder groote belangstelling haar 25 jarig jubllé van hare intrede in het klooster der Missiezusters van het H. Bloed te Tienray. De schrikbarende werk loosheid. Waardoor ze in Alphen mindert. Economi sche onderhandelingen met België. Ook samenwerking op luchtvaartgebied Mis dadige stemmingmakerij van de N.S.B. Concurrentie strijd in den kolenhandel aan staande De werkloosheid is heel erg, ook op het oogeDblik nog Er is niemand, die dat betwijfelt. Van tijd tot tijd worden daaromtrent eenige cijfers gegeven, die niemand in het onzekere laten. In deze omstandig heden is het misschien niet direct opportuun te heeten, dat minister Slotemaker de Bruïoe in een pers gesprek door de samenvatting der beschikbare gegevens nog eens extra de aandacht op den volle zwaarte der werkloosheid heeft gelegd, juist nu een kentering is ingetreden, het dieptepunt van de crisis gepasoeerd schijnt te zijn wat ook de minis ter toegaf en de vooruitzichten beterend zijn. Het werkt wat ontmoe digend, zoo precies voorgerekend te krijgen, hoe diep we wel in de put zitten. Ter kenschetsing van het crisis- verloop lichten we uit de cijfers, door den mi )ister verstrekt, de volgende werkloosheidspercentages, gemiddel den, over de jaren van neergaande conjunctuur. In 1929 bedroeg de werkloosheid 6.5 petin 1930 7.9, in 1931 15 1. in 1932 26.9, in 1933 28.1 pet. Uit de betrekkelijk gerioge toename in 1933 kunnen we reeds vaststellen, dat we het keerpunt waren gena derd en °ult de cijfers van de laatste maanden "an het afgeloopen jaar valt te concludeeren, dat de wending ten goede is gekomen. Zwaar zijn natuurlijk de lasten, welke door zulk een omvangrijke werkloosheid worden veroorzaakt en waar deze maatschappelijke bezoeking voor een belangrijk deel wel van permanenten aard zal blijken te zijn, is het te begrijpen, dat alle middelen worden aangewend om de lasten te verminderen. Met belangstelling volgen deswege verscheidene gemeentebesturen het experiment in Alphen, waar het ge- meentabestuur besloten heeft om de werkloozen ten behoeve van hun steun nuttig gemeenschapswerk te laten verrichten. D.w.z. men laat ze zooveel uren a 35 cent arbeiden, tot ze hun wekelijksche uitkeering zelf hebben verdiend. Heel veel menschen zullen het op prijs stellen, dat ze niet langer zijn aangewezen op een bedeeling, maar hun uiikeering eerlijk mogen verdienen, maar.,., er blijken in Alphen mede vele menschen te zijn, die plots anderen arbeid hebben kunnen vinden, als ze voor de te verrichten gemeenschapsdiensten worden opgeroepen. Van de week gaan de onderhan delingen worden voortgezet met België ter zake van in en uitvoer regelingen. België heet bereid te zijn om zekere concessies tegenover ons land te doen, met name wat onze export betreft van landbouwproduc ten. Daartegenover zouden wij dan grootere contingenten moeten toe staan van Belgische industrieele producten. Het schijnt dat op basis van een en ander een accoord zal worden bereikt. Onze samenwerking met België vlot goed tegenwoordig. Ook voor het luchtverkeer is een overeenkomst aangegaan, waardoor de Belgen voor hun verbinding met den Congo van onze Indië-vliegtuigen gebruik zou den maken, tot ergens in Afrika of Klein Azië Belgische vliegtuigen de taak verder overnemen. De K L. M. heeft niet te klagen over waardeering in het buitenland Deze maatschappij heeft nu ook definitief kunnen besluiten tot instel ling van een lijn Amsterdam—Hull- Liverpool. Toen minister Slotemaker het in het boven gereleveerde persgesprek over de werkloosheid had, toonde hij zijn verontwaardiging over de onreëele praatjes van de leiding der N.S.B., welke voorgaf, dat zij in staat zou wezen om de werkloosheid afdoende te onderdrukken. Het is misdadig, meende de minister terecht, om een dergelijk plan voor zich te houden, als het inderdaad bestaat en uitvoerbaar zou zijn. Helaas, geen redelijk denkend mensch kan het gelooven, dat een dergelijk hocus pocus middel te vinden is, evenmin dat een oplossing, alleen ons land betreffende, te vinden zou zijn van een geesel, welke heel de wereld teistert. Het is alles onverantwoordelijk gepraat van de N.S.B. Die bezondigt zich daaraan trouwens wel meer. In verscheidene vergaderingen hebben haar woordvoerders getuigd, dat ze vóór het uitbreken van den brand in de Amsterdamsche telefooncentr. volledig op de hoogte zou zijn ge weest van de communistische plannen tot dergelijke brandstichting en dat de N.S.B. leiding de Amsterdamsche politie ook vooraf zou hebben ge waarschuwd. Welnu, deze laatste ontkent dat met nadruk. Bovendien is aan genoemde leiders door de politie nadrukkelijk gevraagd, óf deze vooraf iets over beweerde commu nistische plannen wist en toen heeft die leiding moeten erkennen, dat ze van niets wist. Erger nog maakt Ir. Mussert. de fascistische leider, het zelf in een oproep in zijn blad tot de „volks- genooten juristen" om zich persoon lijk tot hem te wenden, als ze bereid zijn om met al hun kennis straks op te komen voor het goede „recht", wanneer Nederlandsche Stavinsky- en dergelijke schandalen eindelijk zullen worden blootgelegd. Dat is het zaaien van een paniek stemming, een laf lasteren op goed geluk! Als er iets niet in orde is, dan voor den dag ermee 1 Crisis-Rundvleesch met cadeau's. Men schrijft uit Herpen aan de Gelderl. Toen de heer Melsen alhier dezer dagen een bus „crisisrundvleesch" opende en het heerlijke spul met een vork wilde verwijderen, kwam hieruit mede een steenen eierdop te voorschijn 1 In verband hiermede heeft het bestuur der Werkliedenvereeniging een verzoek aan den gemeenteraad gericht, om er bij den Minister op aan te dringen, geen vleesch met cadeau's te verstrekken. Raadslid-steuntrekker De heer W. H. D, lid van den raad der gemeente Didam was hij besluit van dien raad geschorst in zijn functie uit hoofde van het feit, dat hij steun genoot uit de ge meentekas, hetgeen de raad op grond van artikel 26 der Gemeente wet niet vereenigbaar achtte met de uitoefening vsn de functie van raadslid. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben dit raadsbesluit niet goedgekeurd uit overweging dat hier geen sprake is van het deel nemen aan pacht van gemeente goederen of inkomsten, waarvan artikel 26 spreekt. Bij K. B. is thans het door den raad van Didam tegen voormalig besluit van Ged. Staten ingestelde beroep ongegrond verklaard. Fietsers voortaan op de rijwielpaden. Door den hoogen Raad der Nederlanden is verworpen de voor ziening in cassatie ingesteld tegen het vonnis van de Roermondsche Rechtbank waarbij in hooger beroep een technisch Ambtenaar van den Rijkswaterstaat tot fl werd ver oordeeld o'mdat deze op den Rijks weg RoermondVenlo per rijwiel had gereden buiten de rijwielpaden. De veroordeelde had zich laten bekeuren omdat hij van oordeel was dat de gesloten verklaring van het midden gedeelte van den weg voor wielrijders niet overeenkomstig de geldende reglementen zoude zijn geschied. Waar de Hooge Raad het ver oordeelde vonnis van de Roer mondsche Rechtbank als terecht gewezen heeft beschouwd, kan worden verwacht dat eenieder, die zich per rijwiel buiten de rijwiel paden bevindt een bekeuring zal opioopen. Yoordeelig. Gauwdief tot collega Da's een goedkoop restaurant. Daar heb je voor één gulden een goed diner en een nieuwe overjas 1 De wereld. De wereld is een spoortrein, waarin menigeen le klas rijdt, die eigenlijk in een beestenwagen thuis hoorde.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9