De verbouwing wordt zoodanig geleidt dat de verkoop kan voortgezet worden. Wij handhaven onze afbraak prijzen zoolang de voorraad strekt. Binnenland. Gemengde Berichten Zaterdag 20 Januari 1934, No. 3 Nederland en de Volken bond. Betere tijden tegemoet. Havenbelangen van Nederland en België. Velerlei. Ten opzichte van den Volken bond is van Nederland een vrij opzienbarend initiatief uitgegaan. Nederland is n.l. de eerste der niet-groote mogendheden, welke haar meening in Genéve liet kennen inzake Mussolini's voorstellen van Volkenbondsreorganisatie. Onze regeeriog wil niet zeggen, dat het Volkenbondsstatuut niet voor wijziging vatbaar zou zijn, maar ze waarschuwt voor te radicale ver anderingen. Speciaal heeft ze groote bezwaren tegen de gedachte opheffing van het beginsel der rechtsgelijkheid, hetgeen practisch wil zeggen, dat ze er tegen is, dat slechts de grootmachten den Volkenbond zouden leiden. Andere regeeringen zullen nu ook wel spoedig zich over de kwestie, welke in September aan de orde komt, uitlaten. Merkwaardig is, dat de anders zoo zwijgzame minister van Buit. Zaken zich Woensdag avond per radio tot het Neder- landsche volk heeft gericht om het standpunt der regeeiing uiteen te zetten. We prijzen deze tactiek wijziging. Gaan we nu werkelijk betere tijden tegemoet? We gelooven het. De Rijksmiddelen zeggen het ons. De opbrengst was over het afgeloopen jaar bijna 10 millioen hooger dan was geraamd, niettegenstaande de ontvangsten in de eerste maanden verre beneden de verwachting waren gebleven. Het laatste kwartaal maakte alles meer dan goed en speciaal de Decembermaand. Ook de voorzitter van de Tilburg- sche Kamer van Koophandel heeft het in zijn Nieuwjaarsrede getuigd, dat een lichte verbetering in den algemeenen toestand van handel en nijverheid te constateeren valt. In Amsterdam zijn burgemeester en schepenen van Antwerpen op bezoek geweest en ook zij schijnen betere tijden te zien aankomen Daarom hebben ze met het Amster- damsche gemeentebestuur niet alleen gesproken over de oude kanalen- kwestie, maar hebben ze ook overleg gepleegd inzake de wenschelijkheid van onderhandelingen over de haven- tarieven. De Belgische en Neder- landsche zeehavens beconcurreeren elkaar n.l. geducht. Oudegeest zal binnenkort aftréden als voorzitter vandeSD.A.r, Koos Vorrink, leider van de A.J.C. wordt als zijn opvolger genoemd. De regeering heeft nog eens op nieuw de lijst der voor rijksambte naren verboden vereenigingen vast gesteld. Uitsluitend voor ambtenaren van Defensie blijft ook de S.D.A.P. verboden. De ontdekte corruptie aan het Rotterdamsche abottoir heeft geleid tot aanhouding van 8 der 9 hulp keurmeesters. De heer C. P., een bekend zanger van het levenslied, is van de week tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens ernstige belasting ontduiking. Dat zal een stil levenslied gaan worden... Eindhoven in 1933. B. en W. van Eindhoven hebben een cijfer beeld van Eindhoven ge geven van 1929—1938. Op 31 Dec. 1933 bedroeg de be volking 96.867 (v. j. 94.55425 jaar geleden 26.385). Het aantal huwelijken bedroeg 7.5 per 1000 inw. (v.j. 7.1), het totaal levend aangegevenen daalde van 31.8 tot 29 per 1000 inwoners het sterftecijfer was gunstig en daalde van 7.6 tot 6.6 per 1000 inw.; de kinder sterfte geeft eveneens een beter cijfer te zien, het bedroeg 39.6 per 1000 levend geborenen (v.j. 47.9). Het aantal woningen steeg van 19.285 tot 19.512. Het getal werkloozen liep terug van 5850 tot 4483. De totaalkosten der steunverleening bedroeg in 1933 f 1.571.220, terwijl door het Armbestuur in totaal uit gekeerd werd f 1.896.620. Deloonen in werkverschaffing uitbetaald be liepen f 247.700 voor de Gem. werkverschaffing en f 100.235 voor de Rijkswerkverschaffing. Meisje verdronken. Maandagmiddag werd in de Maas onder Vierlingsbeek opgehaald het lijk van de 18-jarige dienstbode W. B., afkomstig uit de gemeente Sam beek en te Vierlingsbeek in dienst. Het meisje heeft Zondagavond heimelijk de woning verlaten. Maandagmorgen werd hiervan bij de politie kennis gegeveq, alsmede van het vinden van haar rijwiel in een weide langs de Maas. Na onge veer een kwartier dreggen werd in de nabijheid hiervan het meisje levenloos opgehaald. Brandstichters-complot ontdekt De centrale recherche en de politie van drie bureaux te Amsterdam houden zich sedert eenigen tijd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aantal branden, dat het vorige jaar in verschillende perceelen te Amsterdam heeft gewoed. Het vermoeden bestaat n.l., dat deze branden gesticht zijn, teneinde de verzekeringsmaatschappijen tot uit betaling van de verzekeringsommen te noodzaken. In dit verband wordt door de politie gezocht naar de verblijfplaats van een verzekeringsagent te Amster dam die voor de bewoners familieleden of vrienden van hem van eenige dier perceelen, welke naderhand zwaar door brand werden geteisterd, de verzekerinq zou hebben bezorgd. Ook in Haarlem hebben zich dergelijke feiten voorgedaan en naar thans is bekend geworden zijn als gevolg daarvan op verzoek der Haarlemsche politie te Amsterdam ongeveer 14 dagen geleden twee personen gearresteerd. De feiten, die de politie tot nu toe ontdekt heeft, wijzen in de richting van een complot. De Paters Eranciscanen 700 jaar in Maastricht. Maastricht staat voor de her denking van het feit, dat 700 jaar geleden de Franciscaansche Minder broeders zich gevestigd hebben in deze stad. Na Den Bosch, waar de orde reeds in 1229 haar eerste Neder- landsche klooster had, werd de Maastrichtsche communiteit gesticht, welke thens Inu Den Bosch als vestiging der orde niet meer bestaat de oudste zetel dezer religieuze otde is. Zoo zal dit eeuwfeest niet van louter Maastrichtsche beteekenis worden al zal men er in Tricht een eer in stellen, vooraan te staan, wanneer het moment er is, om in woorden en daden te getuigen van medeleven en belangstelling bij dit eerbiedwaardig jubileum der „Bruine Paters". Voor de eigenlijke viering in den komenden zomer is thans een notabel comité van Maastrichtsche ingezetenen in wording. De groote en grootsche momenten en gebeurlijkheden, die in deze zeven eeuwen geschiedenis, de orde zoo vast verbond aan de historie der stad Maastricht, vragen een uit voeriger beschouwing, die wij ons voorstellen te geven omstreeks den tijd der officieele herdenking. Waarbij dan ook een gelegenheid zal zijn, om het ontzaglijk vele, dat in onze dagen door of onder den invloed van de Franciscaansche Paters in Maastricht kwam of ko men gaat, in het licht te stellen. Belangryke nieuwe vorderingen op radio-gebied. Naar uit New-York geseind wordt, heeft de president der Radio Compagny de spoedige invoering aangekondigd van goedkoope beeld- telegrammen, alsmede het gelijktijdig draadloos verzenden ->an drie be richten op gelijke golflengte. afbraak begonnen J.C.Ramhn n

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9