'Gesprongen handen Provinciaal Nieuws Uit het Buitenland nakomen van deze verplichting stelt beide partijen aan een strafrechter lijke vervolging bloot, Deze verhouding tusschen fabrikant en kooper is niet prettig en moreel aanvechtbaar. Het voorschrift was ec.hter noodzakelijk, omdat deze belasting niet op het bedrijf mag drukken maar langs den weg, van fabrikant, groothandelaar, winkelier tenslotte betaald moest worden door dea gebruiker of consument, dus door den persoon bij wiea bij wijze van spreken het artikel tot rust komt. De hier bovengenoemde woorden fabrikant, groothandelaar, klein handelaar komen in de wet voor en de begrippen zijn nauwkeurig om schreven. Practisch is de kleinhande' lüar de winkelier. De wetgever heeft begrepen dat het ondoenlijk zou blijken in de practijk, den winkelier de verplich ting op te leggen, elke klant de vier of tien pCt. belasting in rekening te brengen. Contante verkoop over de toonbank, de kleine bedragen waar het om gaat, eventueele weigering van den klant om deze belasting te betalen, heeft de wetgever vooroogen gehad toen hij bepaalde dat de winkelier wel het recht heeft deze belasting te heffen, maar niet de verplichting. Van dat recht zal de winkelier door concurrentie vaak geen gebruik kunnen maken. Dit feit komt dus hier op neer dat deze 4 of 10 pCt. door de verplichte afwenteling van fabrikant op groothandelaar, van groothandelaar op winkelier, ten slotte vast loopt bij den winkelier. Nadrukkelijk hebben wij hier aan getoond dat de bedoeling van de wet n.l. deze, dat de consument d^ belasting betaalt, niet wordt bereikt. Een belangrijk deel der belasting zal drukken op den winkelstand. Bovendien vreezen wij dat deze wet ook nog diens maatschappelijke positie zal benadeelen en wij zullen slechts 'n voorbeeld noemen dat op tal van andere winkelbedrijven van toepassing is. Bij het voorbeeld dat hier volgt moeten wij dan nog wijzen op een bepaling waarbij de plicht tot in rekening brengen aan den consu ment, ook vervalt, voor den fabri kant. Levert de fabrikant echter aan den winkelier, dan moet de fabrikant den winkelier de belasting factureeren. Dit kan den winkelier groote schade veroorzaken. Nemen we als het beloofde voorbeeld eens even een handelaar in schrijfbehoeften, die een bestelling krijgt op drukwerk van een vasten klant. Deze order geeft hij door aan zijn drukker, die hem bij aflevering de omzetbelasting in rekening brengt. Tegenover den winkelier is bij immers verplicht deze belasting in rekening te brengen En nu komt het dilemna. De klant weigert die belasting te betalen, om dat hij er met toe verplicht is. De strop baalt derhalve de winkelier. Wenscbl deze dat niet, of betaalt de klant eens bij uitzondering, dan zal de klant dergelijke geschillen in elk geval kunnen voorkomen door direct te bestellen bij den fabrikant en geen gebruik meer te maken van den winkelier. Er zit in deze wet dus een tendenz tot uitschakeling van den winkel stand. Dit gevaar is lang niet denk beeldig, zooals men zal toegeven en plaatst de winkelier in zeer ongunstige positie. Hij, de winkelier moet de omzetbelasting betaleD aan den fabrikant, de klant is daar vrij van. De drukker kan dus beter concurreeren dan de winkelier en de2e laatste zal door den klant io tal van gevallen worden gepasseerd, wanneer deze van die sousa vrij wil blijven. Zeer in 't kort moeten wij wijzen op tal van moeilijkheden die deze wet in de practijk zal opleveren. De heffing van deze belasting geschiedt aan de bron dus bij den fabrikant. Het begrip fabrikant is zeer ruim genomen, zoodat van menscheD fabrikant worden die dit van zich zelve nooit gedacht hadden. Omdat de admin'Stratleve rompslomp der halve 't bedrijf van den fabrikant zal gaan belemmeren, heeft de wet zelf verzachtende bepalingen ingevoerd waarvan de minister vrijstelling kan verleenen. Bovendien zijn op lijsten aangegeven welke stoffen of half fabrikaten vrij van omzetbelasting zijn of vrij van omzetbelasting kun nen worden aangekocht in bepaalde gevallen. Tot die bepaalde gevallen is dan te rekenen 't aanschaffen van grondstoffen of hulpstoffen door den fabrikant. Het zal iedereen duidelijk zijn dat men niet te gelijkertijd de grond stoffen en hel fabrikaat kan belasten. Om deze dubbele belasting te voor komen kan men vrijstelling van belasting vragen wat grondstoffen en hulpstoffen betreft. Die vrijstellin gen moeten verzocht worden aan den minister. Ook emballage kan vrij gesteld worden. In tal van gevallen zal van te voren de fabrikant een bijDa uit voerige studie moeten maken van den grondstoffen die bij bezigt. In enkele gevallen kan het aantal grond stoffen in de honderden loopen. Voor dat verzoek aan den minister de deur uitgaat, zal dit request hem heel wat hoofdbrekens bezorgd heb ben, waarbij wij nog niet eens spreken over de aanvullingen die zullen na komen. Tot de verzoeken die men den minister kan doen, behoort (gelukkig voor den middenstand) ook het verzoek n ie t als fabrikant te worden I beschouwd. Dit is van uitermate be- j lang omdat er tal van bedrijven zijn die voor 90 pCt. winkelier zijn en voor de rest iets zelf fabriceeren (bakker, rijwielhandelaar, enz). De wet beschouwt in beginsel iedereen als fabrikant al fabriceert hij ook zelden iets. Toch zou hij dezelfde ingewikkelde voorschriften moeten opvolgen als de grootindustrieel. Om aat te voorkomen kan de minister hem vrijstellen van het fabrikant zijn Wij willen het hierbij voorloopig laten, maar wij meenen te hebben aangetoond dat 't in verband met tallooze verzoeken aan den minister voor eiken zakenman noodzakelijk is deze wet nu reeds te bestudeeren om bij de inwerking-treding de nood zakelijke requesten aan dien functio naris te kunnen verzenden. Volgt geen politieke kwakzalverij. "Weest voorzichtig in Uw oordeel. De Katholieke Staatsparty blyve ons dier baar, en vorme de katholieke eenheid. Naar aanleiding van een woord van jhr. de Geer zei prof. Aalberse op de vergadering van den Partij raad der Katholieke Staatspartij dat menigeen in dezen tijd raad zoekt bij den politieken kwakzalver. We zitten diep in den crisisput en zien nog geen kans om er uit te komen. We beleven de grootste economische malaise welke de ge schiedenis der menschbeid gekend heeft. De groote werkloosheid neemt den vorm aan eener algemeene ramp. Tallooze jongeren, in crisistijd op gegroeid en volwassen geworden, weten zelfs niet wat werken ge regeld, geordend en dagelijks werken is. De middenstand voelt steeds erger den druk der crisis. De laud bouwer werd er het eerst en het zwaarst door getroffen. In dezen tijd is natuurlijk de be langstelling voor de economische politiek groot, 't Is een gedwongen belangstelling. Wie de malaije aan den lijve voelt, houdt zich daar van zelf mede bezig. Elkeen ziet rond over dit ruime veld, waar alles mis gaat. Wat dicht bij huis, in ons eigen land gebeurt, trekt het meest de aandacht. Maar al te licht wor den velen er toe geneigd daar zelfs de oorzaak te zoekeD, tenminste de meening te koesteren dat in ons eigen gebied de ecouomische hinder palen zijn weg te nemen en hier een oplossing mogelijk is. Dat de oor zaken buiten onze grenspalen liggen en alleen vandaar de oplossing kan komen, velen willen het niet begrij pen. Maar iedereen ziet rond en matigt zich een oordeel aan in het zoo fijn gespecificeerde politieke en economische leven, een oordeel van allerlei onderdeelen van beleid op economisch-staatkundig terrein. De staatkunde vraagt allerlei speciali teiten, wegens de vele factoren die daarin meetellen. De bedrevene in het flnancieele leven, oproepen om in het politieke leven te adviseeren of mede te besturen, zal huiverig zijn te oordeelen over vraagstukken buiten zijn terrein, b.v. over land- bouwaangeiegenheden de landbouw- specialiteit van haar kant verlangt voorlichting op financieel gebied. Doch velen en hoe gebrek kiger het inzicht is, boe meer vrijuit men pleegt te spreken oordeelen over alles en veroordeelen alles, hebben steeds hun meëning gereed over vragen, waarover regeerders peinzen met het hoofd in de handen om piet te spreken met de handen in het baar. En wanneer men dan ondervindt, dat de regeering niet luistert naar dig varieerend en zoo lijnrecht tegen elkaar ingaande ad viezen van de spraakmakende menig- te, dan betrekt men in zijn vatoor deeling ook de regeering en de Kamer en de politieke partijen, die de Kamerleden kozen. En nu men niet meer vertrouwt noch op den dokter noch op den specialist noch op den professor, nu is de dag ge komen van den kwakzalver, ook van de politieke kwakzalverij. Omdat anderen het niet koDden, loopt men den politieken kwakzalver na. En men gaat dokteren met personen, die absoluut de noodige kennic en ervaring moeten missen, die boeken en brochures en redevoeringen van Hitler en Mussolini te hulp roepen om met dezer beginselen Nederland te regeeren. volgens buiteDlandsche methodes, die ons volk gelukkig nooit zal kunnen uitstaan. Het is immers wars van het opzien naar één persoon en altijd eer geneigd geweest om zelfs iemand van buiten gewoon formaat kleiner te maken dan hem op een voetstuk te plaatsen Ons volk zal, wat het ook moet verliezen, het laatst zijn vrijheid willen weggeven. Men verbeelde zich dat, waar ook samen zijnde Nederlanders hun bur gemeester of gemeenteraad, hun ministerie of Kamers niet meer zouden kunnen critiseeren, zooals dit iu Duitscbland finaal onmogelijk is geworden. Verbeeldt U. dat geen ministerie met de Kamers der Staten Generaal, maar slechts één man, voorgelicht door twee of drie personen naast hem. oppermachtig was en in ons land kon doen wat bij goed vond, aangevuurd en bewierookt door een met alles instemmend kader en volge lingen en door ben beneveld, het zou hier de stilte worden van het kerkhof. Io Duitscbland durft menig man zelfs niet meer rechtuit te spreken tegen zijn vrouw, bevreesd dat zij zich ooit tegen anderen ver spreken zal. Het stelsel van die nieuwe politieke bewegiDg berust op het begrip van den totalen staat, alles voor en om den staat, de Kerk zelf desnoods aan banden, zulk een stelsel kan geen katholiek die nadenkt, a vaarden. Men stare zich toch niet blind op goed geoordeelde dingen, die men in Italië of Duitschland heeft zien gebeuren, maar overwege bet kwaad dat vooral in ons gemengd land, zoo verschillend in godsdienst, zoo verschillend van aard naar zijn streken, van zulk een alleenheer schappij die, naai de historie leert, steeds leidt tot tyrannie. te wachten ware. Men zie naar de maatregelen welke elders worden genomen, in landen waar de politieke nieuw lichters bij ons hun licht gaan op steken, omdat ze in hun onervaren heid geen eigen wegen kennen. Wij, vrije Nederlanders, passen voor een bestuur volgens oud- Pruirische methoden, die nu weer in zwang zijn. Het schijnt dat de dagen van den ouden Frits die bij al zijn populariteit toch maar zeer willekeurig verlangde te handelen, herleefden. Men kijke ook naar de leiders en propagandisten, welke die fascistische stroomingen in Limburg laten op treden of aanstellen. Zou men zich van de katholieke leiders, van de mannen die jarenlang voor de Lim burgsche belangen in den Haag zijD opgekomen, afweoden om zulke nieuwelingen te volgen Mr. Goseling sprak in de ver gadering van onzen Partijraad een zeer waar woord. Het werk in de partij moet ons dierbaar zijn, zeide hij; wij moeten er goed over denken, zooals wij beginnen met goed te denken over allen, die ons dierbaar zijn. Wanneer men ons iets kwaads zou vertellen over vader of moeder, dan valt die aantijging bij ons in een gemoed dat over die dierbare personen goed denkt; en ons oordeel over zulke verdachtmakeade taal wordt beinvloed door die goede gedachte over hen. Wanneer men tegenover ons kwaad spreekt van een priester en dit valt in een gemoed dat hieraan graag gelooft en er graag naar luistert, dan is er een steekje los aan ons. Als katholieken moet de priester ons dierbaar zijn. Ais men in ons bijzijn kwaad spreekt van de Kath. Staatspartij een katholieke politieke beweging die al meer dan een eeuw lang werkzaam is in ons land en zwoegend en strijdend onze katholieke rechten stukje voor stukje veroverd heeft die ook krachtens baar christelijk beginsel steeds de grootste zorg heeft gehad voor aller belaDg bij zulk een kwaadsprekerij moeten wij als vanzelf onaaagenaam getroffen worden, want als katholiek moet die katholieke partij ons dierbaar zijn. En wordt ze aangevallen, dan moeten we niet beginnen met dat te geloo ven, we moeten beginnen met er goed over te denken, zooals we steeds geneigd zijn goed te denken over allen die ons dierbaar zijn. Van haar hechte beginselstandpunt uit gaat de Kath. Staatspartij, we tende wat ze wil en dit naastreven- de met steeds jonge kracht, te mid den van de groote verwarring die zij overal tegenkomt op haar weg, den nieuwen tijd in. Als alle katho lieken achter haar staan, is voor haar de tijd gekomen om een groote stuw kracht te zijn in ona politieke leven, om oude denkbeelden en ver langens die zij tientallen jaren in haar gedachtenleven verwerkte, door te voeren in vereeniglng met wel- gezinden van allerlei richting. Katholieken van Limburg, werkt aan de eenheid van de Kath. Staats partij, die haar maakt tot de onver woestbare granieten rots, waarvan prof. Aalberse sprak. Elk katholiek zij voor baar een propagandist. Verlaat haar niet, begoocheld door richtingen die rondom ons opstaan en beginselen van buitenlandschen import willen enten op ons volk. Weest en blijft katholiek, ook in; de politiek, waarin ons optredep evenveel rekening moet houden met de katholieke geloofs en zedenleer als in ons geheele dagelijkscbe leven. ROELAND. Vk&zxzctit ganxesi Doo330en60ct Bij Apoth.cn Drogisten?] 384—8 VENRAY, 9 December 1933. Distributie yan rundvleesch. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend dat de dis tributie van rundvleesch ingaat op Maandag 4 December a.s. Het vleesch is verkrijgbaar bij J. Coenders, Venray. Wed. M. Goumans, Venray. Chr. Goumans, Venray. H. Poels, Venray. W. Vexheijen, Venray. G. Verkoeyen, Venray Leunen. Gebr. Verschuuren, Venray. M, Wijnhoven, Venray. De verkoop van de bussen ge schiedt iedere week Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag en uitsluitend tegen inlevering van door of vanwege Burgemeester en Wet houders afgegeven bonnen, waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. De boDbladen worden aan belang hebbenden toegezonden en moeten door dezen telkens worden medege nomen naar den slager, waar zij bet vleesch wenschen te koopen. Ieder is vrij in het kiezen van zijn slager. De verkoop zal geschieden a con tent tegen 35 cent per kilogrambus. De bons zijn slechts geldig voor zoover zij zijn afgestempeld en al léén voor de week, welke op de bon is vermeld; na die week zijn zij ongeldig. Men kan dus niet voor twee weken koopen. Wel kan men een week overslaan, maar men kan dan niet de daarop volgende week voor twee weken ontvangen. Hij, die een bon mocht verhande len of het vleesch verkoopen, wordt voor goed van dezen vorm van on- dersteuniog uitgesloten. Venray, 30 November 1933 Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. MERSELO. Op Dinsdag 28 November, vierde onze vereeniging Jen feestdag van haar Patrones, de H. Oda. 's Morgens half acht H. Mis met algemeene H. Communie voor de leden, welke door bijna allen werd bijgewoond 's Avoüds 6 uur feestvergadering. Ruim 120 genoodigde waren aan wezig. Daaronder merkten we op, de HoogE. Pater Dr. Ruiter, Geestelijke Adviseur ZeerE. Heer Rector, onze vroegere Herder, Pastoor Verstappen uit Meijel, Mej. Hendrickx ConsulentP, Mej. Sangers, alsmede 't bestuur van den Boeren bond. Het Sint Oda beeld was prachtig versierd. De Voorzitster Mevr. Poels Wismans, opeode de vergadering, daarna 't lied „Kruis en Ploeg", gaf 't woord aan Dr. Ruiter; die een spreekbeurt hield over de voordeelen van 'n Bond. 't Dankbaar applaus was dan ook wel verdiend. De Geestelijke Adviseur, sprak ook nog een hartelijk woordje. Daarna werden enkele tooneel- stukjes gegeven. Vervolgens werden alle getracteerd op 'n kop koffie met broodjes. Daarna spoorde Mej. Hendrickx de leden aan, de vergadering alsook de cursussen, trouw bij te wonen. Mej. Sangers wees op 't nut der Huishoudschool. Tenslotte sprak Wethouder Pubben Voorzitter van den Boerenbond de wensch uit, dat de vereeniging moge groeien en bloeien. Verder dankte de Voorzitster de Eerw. Sprekers en allen die hadden medegewerkt, om dezen avond goed te doen slagen en sloot de ver gadering met den Christelijken Groet. Oemengde Berichten Jhr. Mr. Rays de Beerenbrouek In bladen van alle richting is, in verband met zijn 60en verjaardag, met waardeering over jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek geschreven. Vermelding verdient wat „Het Volk" (soc. dem van hem getuigt „Wij hebben in de jaren, dat wij jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek in het parlement mochten gadeslaan steeds twee menschelijke hoedanig heden in hem gewaardeerdzijn eenvoud en zijn gemoedelijkheid. De tegenwoordige Kamerpresident is werkelijk wars van ieder uiterlijk vertoon en hij verstaat de kunst tegenover eea ieder, met wie hij in aanraking komt, eenzelfde hoffelijk heid aan den dag te leggen. Hij is een geDtleman in den besten zin des woords. Daarnaast treft ons altijd weer de gemoedelijkheid, waarmede jhr. Ruys de dingen weet op te nemen, Hij kan op gestrengen toon vermaningen uitdeelen. Zijn donkere blik is dan barsch en onverbiddelijk. Maar Da luttele seconden speelt reeds een verstolen glimlachje onder den snor en bet is duidelijk, dat de voorzitter niet werkelijk boos is geweest. Even later is bij dan ook aanstonds weer voor een grapje toegankelijk." Afslachting rundvee, lngrypen in de fokkery Men meldt uit landbouwerskringen Door de afslachting van drachtig vee beoogt de rundvee crisis centrale een geleidelijke inkrimping van den veestapel. De prijzen, die voor het slachtvee worden betaald, stemmen over 't algemeen tot tevredenheid, waardoor steeds voldoende vee wordt aangeboden. De goede prijzen die thans voor dit vee worden besteed, leiden er toe, dat de koeren zich steeds meer eD meer gaan toeleggen op drachtig vee. Vele jonge beestjes, die anders voor de mesterij bestemd waren, worden nu gebruikt voor de fokkerij. De productie gaat zjch ook hier zetten naar de regels v.an vraag en aanbod. Afgezien van het feit, dat veel vee frauduleus van het buitenland wordt ingevoerd, is naar de meening van velen te verwachten, dat. wan neer te zijner tijd de crisis-rundvee peotfóle de afslachting zal stop zetten, de bereikte resultaten niet aan de verwachtingen zullen beantwoorden, zeer zeker binnen korten tijd niet meer practisch waarneembaar zijn. Tenzij men ook in de fokkerij gaat ingrijpen, zooals bij de varkens. De eerste slachtoffers. Dinsdagmiddag zijn op de West einderpiassen onder Aalsmeer twee jongens van omstreeks 9 jaar, zoon tjes van de tuioarbeiders Kluinhaar en Klok, door het ijs gezakt en verdronken. 2800 Duitsche joden in België. Volgens een officieel bericht ver toeven er in totaal ongeveer 2800 Duitsche Joden in België. De regee ring heeft hun te verstaan gegeven, dat zij het beste zullen doen met zich zoo spoedig mogelijk in een ander land te vestigen. Slechts enkele Joden zullen verlof krijgen om in België te blijven. Deviezensmokkel met register- in arken. De douane-autoriteiten zijn er in samenwerking met de douane beambten aan de grens bij Aken in geslaagd een omvangrijken deviezen- smokkel met registermarken op te sporen. Een koopman uit Heerlen organiseerde uitstapjes naar Keulen waaraan jonge menschen deelnamen die behalve een bewijs voor het kleine grensverkeer ook een pas bezaten. Op den pas konden de jongelui in Nederland een reischeque van honderd mark laten klaarmaken, welke te Keulen bij verschillende banken kon worden ingewisseld. Onmiddellijk daarna werd de terugreis aanvaard. De Neder- landsche passen bleven te Keulen bij een bemiddelaar, waarna het overschrijden der grens geschiedde met de bewijzen voor het kleine grensverkeer. De koopman uit Heerien, die Zaterdag bij Aken bij zijn terugkeer uit Keulen in gezelschap van vijf jongelui werd gearresteerd, heeft bekead, dat hem ongeveer honderd maal het smokkelen van deviezen op deze wijze is gelukt. Te Keulen werden bij eea huiszoeking dan ook ongeveer honderd Nederlandsche passen gevonden. Bewusteloos langs den weg gevonden. Zaterdagavond werd op den Ouden Kerkhofweg te VeDlo de heer P, wonende aan de Bovenste Molen aldaar bewusteloos naast zijn rijwiel gevonden. P. had ernstige verwondingen aan de knieën terwijl aan zijn hoofd een diepe wonde was. De direct gewaarschuwde dokter constateerde schedelbreuk. In zorgwekkenden toestand werd de heer P. naar zijn woning gebracht Maaodagmiddag was hij nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Daar men op de plaats waar P. gevonden was een autospoor vond, werd eerst aan een aanrijding ge dacht maar daar zijn rijwiel niet beschadigd is, deokt men dat P. van zijn rijwiel afgevallen is en tegen den boom is terechtgekomen, Ernstig auto-ongeval te Swalmen. Maandagavond omstreeks half 11 botste op den Rijksweg Roermond Swalmen ter hoogte van Kasteel Hillenraedt een auto uit Roermond tegen een boom. De chauffeur H. uit Roermond kwam er vrij goed af, terwijl mej. W. uit Swalmen een schedelfractuur opliep. Een derde inzittende zekere S brak een been. Beide slachtoffers werden naar 't St. Laurentius-Ziekenhuis overgebracht, waar mej. W. van de laatste H. H. Sacramenten werd voorzien. Een winnaar en een dief. Een oplichter heeft met een vervalscht lot de Franscbe staats loterij voor een miliioen francs ge dupeerd, het bedrag n.l. van den hoofdprijs in de tweede nationale loterij. Het bedrog werd eerst ontdekt, toen eenige uren na het uitbetalen van den hoofdprijs, een lot met hetzelfde nummer werd aangeboden. De beambten der loterij moesten toen tot bun grooten schrik con- stateeren, dat de eerste prijswinnaar die zijn geld reeds had ontvangen, de beide laatste cijfers van het nummer op zijn lot had weggeradeerd en door andere had vervangen. De rechtmatige eigenaar kreeg evenwel toch den prijs uitbetaald. J. H. de Wit f Te Helmond is in den ouderdom van bijna 80 jaar overleden de heer Jac. Hub. de Wit, die voor een 3Q- tal jaren den grondslag gelegd heeft van de Helmoodsche Export- Deken industrie, waarin in latere jaren iD Helmond en naaste omgeving in totaal circa 1800 personen hun brood verdienden. De N.V, De Wit's Dekenindustrie heeft het door den heer J. H. de Wit genomen initiatief (aanvankelijk werden de dekens door de thuiswerkende handwevers ver vaardigd) tol fiooge vlucht gebracht, Schoonheid en slaap. Een van de voornaamste middelen en tevens het eenvoudigste en goed koopste is het lichaam dagelijks een behoorlijke nachtrust gunnen. Moge het gezegde „Elk uur vóór middernacht geldt voor twee", mis schien aanvechtbaar zijn, feit is in ieder geval, dat een geregeld tijdig Daar bed gaan ons uiterlijk 3choon ontegenzeggelijk ten goede komt. Zelfs het mooi3te gezicht verliest aan charme als het sporen van over vermoeidheid draagt, wat overigens ook eéö teeken is. dat er onvoldoende rust genoten wordt. Maar al te weinig wordt er reke ning gehouden met het feit, dat de een nu eenmaal beduidend meer behoefte heeft aan slaap dan de ander. Vandaar ook het maar al te vaak verwarren van de begrippen luiheid en een toegeven aan oververmoeid heid. Zoo vaak staan de ouderen niet begrijpend tegenover de grootere behoefte van rust van de nerveuze jongeren. Wie er na vermoeiende dagtaak des avonds toch graag goed wil uitzien zal goed doen een kwartiertje te gaan rusten. Liefst op bed donker-gemaakte kamer en alle zorgen en verwikkelingen uitschakelen. Zoo'n korte rust kan wonderen doen wischt de gespanoen trekken weg en maakt dat de oogen weer helder staan. Vermindering van den Hoenderstapel. Broedmachines aangeven. Door den Regeeringscommissaris voor de kippen- en eendenhouderij is het volgende bekend gemaakt Inventarisatie van broedmachines. „De Regeeringscommissaris voor de kippen- en eendenhouderij maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt in de naaste toekomst het uitbroeden van eieren aan regels te binden, ten einde zoodoende de grootte vaD den hoeoder- en eendenstapel te kunnen beïnvloeden. De maatregelen zullen zoodanig zijn samengesteld, dat ze tevens een prikkel inhoudeD tot verbetering van den pluimvee stapel. Het is wenscbelijk dat de over gang van den ouden in den nieuwen toestand zoo vlot mogelijk verloopt Om dit te bevoideren zal du reeds worden aangevangen met voorbe reidende werkzaamheden. Allereerst zal er een inventarisatie plaats vinden van de thans aanwezig zijnde broed machines. Een ieder die in 1934 een of meer van deze machines zou willen gebruiken, wordt met het oog op een vlugge afwikkeling verzocht, deze vóór 14 December a.s, op te geven aan het kantoor van den Regeeringscommissaris Spelderholt no. 9 Beekbergen, gemeente Apeldoorn. De aangifte dient te geschieden op bepaalde formulieren die op aanvrage bij genoemde Regeeringscommissaris aan iedereen worden beschikbaar gesteld. De formulieren 2ijn zoo in gericht dat zij tevens dienen voor het verkrijgen van enkele andere noodzakelijke gegevens. In afwachting van de voorschriften in de bedoelde regeling omtrent het gebruik van broedmachines, zal het voor iedereen verstandig zijn geen Dieuwe broedmachines te plaatsen, noch de broedcapaciteit uit te breiden." Hiermede is door de regeering de eerste stap gezet op de reeds zooveel besproken vermindering van de kip- penstapel. Ook wij hebben er in onze kippenrubriek reeds een paar maal op gewezen dat het naar een ver mindering zou moeten, daar het anders onherroepelijk een keerheele- maal spaak zou loopen met onze kippenhouderij. Uit het bovenstaande blijkt dat de Regeering de vermindering wil zoe ken in een beperking van het broed- seizoea en we meeDen dat dit den meest gescbikten weg is die men volgen kan. Naar de berichten verluiden zal de beperking van het broeden alleen betreffen ee.i vaststellen van den eind datum van het broedseizoeD, die waarschijnlijk op ongeveer half Mei gesteld zal wordeD. Na dien vast- gestelden datum zullen zich geen eieren noch kuikens meer in de broedmachines mogen bevinden. Of daarnaast mogelijk ook nog een voorschrift komt omtrent den begin datum is nog niet met zekerheid bekend, al hopen we dan ook dat daar niets van komen zal. Dit vooral hierom, wijl de vroege kuikens het beste zijc voor den winterleg en bij een goede inrichting van het opfok- huis laten ze zich ook verweg het gemakkelijkst opfokken. Op de ver mindering van den kippenstapel zou een begindatum ook al weinig invloed hebben, omdat het aantal vroege kuikens uit den aard der zaak nimmer heel groot kan zijn. Dat door sommigen tegen een be perking van den broedtijd wordt geageerd is begrijpelijk en we vinden deze laalste vooral onder de groote broedinrichtingen. Zij zijn het juist die de groote massa kuikens, geboren in Juni en nog later, het land door verzenden en het beteekent voor hen dus een direct verlies. Of fiet daarom niet kortzichtig is om daarom tegen dezen maatregel gekant te zijn Wij meenen van wel, want juist deze late kuikens brengen een massa eieren op de markt die den prijs geweldig drukken en welke kippen den houder in 't algemeen meer na dan voordeel opleveren. Wat staat er in SpaDje te gebeuren Ernstig conflict tusschen Ierland en Engeland. Een succes der nieuwe Franscbe regeering. Allerlei. Eerst Zaterdag j.l. is de officieele uitslag bekend gemaakt van de veertien dagen geleden gehouden cortosverkiezingen in Spanje. Overduidelijk bleek nu, dat de rechtsch» wijze ha ierd, hadden gen daarbij fc ^che welke al e mi verzekejij 5g dei ^.r»dc terre ki bij. Niq extromlji uitgeoel| van rei ^tbiëc verdach geleid „jjgios uitzonde Oo justitie complot ontdekt, leidde. Maar en anti c jring ;r ve den welke h; heid lieti dat ze ruchtec, soort staa|over( het in gevaar een sensai Barrios pas gebo te ontbind ruchten formeel tegenwo steil het eerst t ba bindings vragen, geen gc\- tsiog* «Ie repi il z er I abin< overj uoti epub! Er H n ens weer is a I jwe ,1* dat I bev i on bes! V jelsc Minister te kennen is om volui afLankeliji rk uil Voor opre bij welke legenheid of afkeurii blijken, blijkt reai i besluit te minister er op, doefcn t< aan lerlai tioe] publiek oo otd: lidmaatschi gemeenebe i trokken. In Noajllls bevolking De Valera D gehad hebl weer voor de U die Ierland willen hout ni De nieo iscb Chautempi de succesje basie vereischte (aden voor haar haar final handelen, stemming i vaderlands! hi an: In Duiti zijn massalt lies ten en con geheime voor illegale politieke mogelijk in en omgevi gevangen g 12 Het Rijks dpi Maandag h te Een comfbe dien tuigenverkkfffld dreiging zijne. Duitsche boden, ips rijl io het waarbij eerpch jedood. Russische ci st, feestelijk on 1 confereerde i «s Dat bet 2 n moge C or moeilijkhedt eifi schijnt zich ap regeering vi in staat onder ex-prins en zijn om het afhankelijke uiteenvallen, stille meden va T Iogekom van 2 INGEKOM J. Goema^st D lb van A. Peeter van Bierick W. Tomi zi Paterslaan 2 'ri E. Bruisti 1 Langeweg C. Schou Tegelen M. Vollef, weg 5 van M. Jauseos weg 4 van M. Croo) weg 12a vaésl E. Rae s Ysselsteyn 1 G. Klaas: ft Maashees P. van E weg 32 van 1 VERTROK M. Jeuk d Wanssum A A. Corveii Grevenbicht H. Marx, I Amsterdam

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6