S MANUFACTUREN 1 Weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. YQORDEËUfóTf jAcroNt^S NQOMjEEUGSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De puntjes op de i Instelling van Verkeersfonds. Binnenland. Ons Weekpraatje. PAUL SEEGERS Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 December 1933 Vier en vijftigste Jaargang No 49 MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVKRTÉN'I lüN18 regels 60 cent, elke regel raeer 71, ct. bii abonnement lagere tarieven. Uitgave van KI RAI A VAN DEN MGBCKHOP VEN RAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 1600 tegen 30. Voortschrijdend Heidendom. Dat was een verschrikkelijk bericht in de krant, hetwelk wei zeer goed den toestand teekent. Het sovjet- telegraaf-agentschap maakte vanuit Moskou in de pers bekend, dat er van de zestienhonderd kerken, die er vroeger in Moskou waren, er nog maar dertig voor godsdienstig gebruik open stonden. De andere vijftien honderd zeventig zijn dus óf wel afgebroken, ót wel worden gebruikt voor tooneel-, bioscoop-, vergader zalen of gaarkeukens enz. Lezer(es), welk een reusachtige godsdiensthaat, zonder twijfel door niemand minder dan door den aarts- opstandeling en leugenaar van den beginne, Satan zeir, ingeblazen, ligt er verscholen achter dat simpel be richtje. Maar niet mioder, weik een geweldig voortschrijdend heidendom met al het barbarisme, dat daar noodzakelijk na korteren of langereD tijd het gevolg van is. Men leest wel eenshet Russische volk is diep godsdienstig, het is geloovig, het is mystisch aangelegd, het hangt met hart en ziel aan zijne eeuwenoude godsdienstige gebruiken -laat dat waar zijn voor een deel bij het oudere geslacht, maar toch zeker met meer bij het jongere, dat nu al zoo goed als geheel is opgevoed in de leer en de pcactiik van bet Bolschewisme. Ziet eens rond om u heen, in uwe geheel katholieke omgeving van stad of dorp of gehucht hoeveel zijn er daar niet onder de velen, die godsdienstig leven en handelen, voor wie de godsdienst ook niet veel meer is dan een aangekleede jas. Die zoo onverschillig zija, dat ze heel gemak kelijk binnen zeer korten tijd met den godsdienst breken kunnen. Ondet de mannen, onder de vrouwen al is het daar met zoo erg onder de rijpende jeugd. En stel nu, dat al die personen met een dergelijke geestesgezindheid, vooral de rijpeaae jeugd, nooit iets van godsdienst hooren ot gehoord hebben integen deel, in haat tegen eiken godsdienst worden opgevoed; voor wie geen 10 geboden en natuurlijke zedenwet bestaan, alleen maar in zooverre, dat ze niet met de poiitie en dan nog maar voor sommige misdrijven in aanraking komt, die mets anders hooren dan opzweeperij tegen hei zgn. westersche imperialistisch kapi talisme, opzweeperij tegen het oude Europa, dat teu ouder gaat en anders maar ten onder moet gaan, want zij, de boischewieken, kuuuen alléén een hemel en aiiééa op de aarde maken en dat die ooiscnewistische leer en ievenspractijk enz. enz., dan des noods maat met geweld moet wor den gebracht. Wanneer we dat alles overdeukeo, dan kunnen we toch veilig aannemen, dat het heidendom toch zeker zeer snelle vorderingen moet maken in het tegenwootdige Rusiand. Vanuit Rusland staat het pistool der wereldrevolutie en der wereld- verheidenschmg voortdurend op het arme hart van het oude Europa ge richt... is dat ééu gevaar, en een zeer groot, een blijvend en zelfs steeds groeiend gevaar eeu ander gevaar is en dat is nóg erger üat de officieele groote wereldbestuurders steeds meer en meer met dat Rus land verdragen siuiten. Zóó waren altijd de onverzoen lijke tegenstellingen Kapitalisme Proietaiisme. Kapitalisme en Amerika werd aangezien ais net meest duidelijke voorbeeld daarvan. Proletarisme en de sovjet republieken gaven zich uit als de bevrijders vau de proletariërs, lerwijl nergens het slavenjuk zóó atschuwe- lijk op de arbeiders drukt. Weinu, het is nu zelts zoo ver gekomen, dat Amerika de sovjet republieken niet alleen erkent, maar er officieel zelfs economische ver dragen mee gesloten heeft. Ja, Litwinoff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, durfde in Wasmngion op een diner, waar 25u0 vooraanstaande Amerikanen mee aanzaten, aan de wereld de les te lezen, in het hart van de kapi talistische wereia spreekt de verfijnde brutaliteit en de verfijnde huichelarij dat is de echte Üolschewiek zija minachtiug uit over de wereld, die met sovjet is. En de wereld gaapt toe en knikt en iaat het zich gezeggen. Eu grijpt niet naar de wapenen, om, gelijk weleer in de Kruistochten, den heiligen oorlog te prediken tegen dat duivelsche gevaar, dat vanuit Rusland in steeds dichter en vaster kringen zijn netten spant over Europa en Amerika. En Litwinoff zal vanuit Washington, zoo melden de couranten, naar Italië, naar Mussolini reizen, om daar in Rome, io de stad van de Paus, in het hart van het katholieke wereldrijk, met een val- schen sluwen, linkschen blik naar het Vaticaan, heimelijk te grinniken over het succes der Russische diplo matie... waarlijk, er broeit een somber ea zwaar noodweer over de christe lijke beschaving, er gloeit, er vreet een onderaardsch vuur aan de grondslagen, welke eeuwen geleden van uit Rome over de wereld zijn gelegd door de prediking van het H. Evangelie, de blijde boodschap Tegenover die blijde boodschap klinkt nu luider eD scheller de rauwe kreet van het satanische „sovjet- ideaal"... En Europa en de verdere wereld het heeft niet den weerstand om die pest-baciilen van het Bolsche- wisme zich van het lijf te houden, ontkracht als het is door goddeloos heid, door zedeloosheid, door inner lijke verdeeldheid, door den revolu tionairen geest, die haast overal heerscht. Maar immer weer hooren we de stem, ook nu reeds, nu het zware noodweer nog maar broeit, de stem, die klonk te midden van den loeienden storm op het meer van Galilea„Wat vreest gij. klein geloovïgen". Er is een kracht, een geweldige kracht, die Satan vreezen moetde kracht van bet geloovige vertrouwen, de kracht van het ver- trouwvolle gebed. Naast alle andere noodzakelijke, méér daa ooit noodzakelijke acties op allerlei gebied vau het katholieke leven moeten we ook meer dan ooit gebruik maken van die allergewel digste kracht, die hemelsche dyna miet De springstof van het gebed H. Jozef, patroon der kerk. H. Michael, strijder Gods. H, Vladimir, en H. Nicolaas, zoo bijzonder in het oude godsdienstige Rusland vereerd. H. Maria, Hulp der Christenen, bidt voor de uitroeiing van het Bolschewistische gevaarvoor de vrijheid en de verheffing onzer Moeder de H. Kerk. Dat Christus heersche. dat Christus regeere, dat Christus overwinne ZAAIER. tot dusverre bestaande stelsel nam deze eenheidsbelasting af naarmate i het laadgewicht grooter werd. Motorrijwielen. Ook de motorrijtuigen op twee wielen met duozit en met zijspan vragen meer van den weg dan alleen uit hun gewicht zou volgen. Het wordt daarom meer in over eenstemming geacht met de eischen, welke zij aan den weg doen stellen, indien zij zwaarder dan voorheen worden belast. Tractors cn aanhangwagens. Tot dusver werden tractoren en aanhangwagens door de toepassing der oude wet zeer bevoordeeld tegenover vrachtauto's, terwijl zij juist de meeste ruimte op den weg vragen en op smalle wegen het moeilijkst voorbij te rijden zijn. Aan deze ongelijkheid wordt een einde gemaakt voigens het ontwerp. Op leggers en aanhangwagens worden beide als vrachtauto's belast. Ry wielen. Ook de rijwielen veroorzaken schade aan de bedrijfsuitkomsten der bestaande vervoermiddelen. Het is dus billijk, dat zij door een kleine verhooging der rijwielbelasting van f 2.50 tot f 3 welke eerst 1 Aug. 1934 zal ingaan, zullen bijdragen tot het dekken van het tekort op het Verkeersfonds. Verhooging van auto- en ry wielbelasting. De regeering wenscht instelling van een Verkeersfonds. Hieruit zul len alle rijksuitgaven voor het ver keer over de spoorwegen, tram wegen, de waterwegen, de land wegen. #en door de lucht worden bekostigd. De baten van het fonds moeten komen uit de inkomsten, welke de verschillende verkeeren aan bet rijk opbrengen. De verkeerskosten in 1934 voor het rijk moeten met 32.5 millioen verminderd worden. Hiervan moet 9 millioen worden opgebracht door wijziging van de belasting op auto's en rijwielen. Hoe de rest gevonden wordt, zal blijken bij de indiening van de begrooting van het Verkeers fonds Er zal een vergunningsplicht voor vrachtauto-diensten worden voorgesteld. Belasting op personen-auto's. Van de belasting van personen auto's wordt de grondslag van t 6 op f 8 gebracht. Voor autobussen van t 8 op f 10, doch bovendien wordt een belasting geheven per zitplaats (die van den bestuurder uiet medegeteld) waardoor de auto bussen van zeer groote afmetiDgen, weiKe het verkeer op den weg be moeilijken en aaardoor wegveroree ding en bochtverbetering te eerder noodig maken, meer overeenkomstig die gevolgen worden belast. Vrachtauto's. Voor vrachtauto's is aanvankelijk gezocht naar een systeem, waarbij net laadvermogen een grooter ge wicht in de schaal zou leggen. Een belastinggrondslag naar bet laadge- wicbt brengt echter bij de toepassing groote bezwaren mede en blijkt voorbands niet noodig indien bij toeneming van bet cigeu gewicht de belastinggrondslag eenige progressie vertoont. Deze progressie is dan zoo gekozen, dat voor wagens met verschillend laadgewicht een belasting zal worden betaald, welke, indien men deze omslaat over eigen gewicht en gemiddelde lading, per 100 kilo gram ongeveer dezelfde is. Bij het Avonturen van een zielverzorger. Ja^en geleden woonde er Rotterdam een Jesuïtenpater, die door zijn deelneming in 't lot der armen en der werklui en door zijn drukbezettea biechtstoel 'n zekere vermaardheid had verkregen. Het was Peter Williams, zoo ik mij niet vergis. Laat ik eerst eenige voor beelden van zijn liefdadigheid vooraf vertellen. Deze Pater ontmoette in die stad op zekeren dag een jongen, wiens broek in hooge mate doorluchtig was geraakt. „Jongen", zei Pater Williams, ga naar je moeder en zeg haar, dat ze je een betere broek koopt. Je kan toch met zoon vod Diet blijven loopen ,Mijn moeder heit geen geld om een nieuwe broek te koopen antwoordde de knaap. Wel waar woon je dan Dat sal ik je wel laten zien, kom maar meeDe Pater had een harden toer om achter den viuggen jongen aan te lot pen, straat in straat uit, tot ze eindelijk aan 't woonhuis belandden, waar het gezin op de bovenste verdieping huisde. Toen de priester eindelijk puffend en blazend boven arriveerde had de jongen zijne moeder reeds op de hoogte gebracht van het bezoek en zij ontving den Pater met open deur. „Moeder", sprak de Jesuiet, koop dien jongen toch een fatsoenlijke broek; je ziet zelf wel, dat bij zoo niet kan loopen 1 Üat zou ik wat graag doen, meneer, maar, weet u, wij hebben geen centen daarvoor! Nu, wat Kost een broek voor zoo n jongen Ik denk ongeveer twee gulden. De pater haalde het verlangde geld uit zijn portemonnaie en gaf het de vrouw met de woorden Hier, moeder, maar wacht nu ook niet langer. Om dank van de goede vrouw te ontkomen draaide hij zich aanstonds om. Doch deze, zoodra zij van haar verrassing bekomen was, kreeg een soort van scrupuul om ge!d van een katholieken geestelijke aan te nemen en riep daarom den priester na Maar, Eerwaarde, wij zijn protestantWel koop hem dan een protestantsche broek riep lachend de pater. Wat ik echter verhalen wilde, i het volgende. Op zekeren Zaterdag morgen kwam een vrouw aan de pastorie met een mooie taart voor Pater Williams voot diens ver jaardag. De pater dankte de goede vrouw voor haar mooie wenschen, doch zei haar, dat hij nooit geschenken aannam van penitenten en dat zij derhalve haar taarl maar weer moest meenemen en ze zelf oppeuzelen, De vrouw verliet de pastorie, doch zij dacht De pater wil de taart niet aannemen, doch ik zal ze ergens neerzetten, dal bij ze wel moet aannemen, graag of niet. Ik zet ze neer in den biechtstoel 1 Zoo gezegd, zoo gedaan. De taart weri gedeponeerd in den biechtstoel op de zitplaats van Pater Williams. Dan moet hij ze zien, dacht de vrome ziel en kan hij ze mij niet teruggeven. Het was Zaterdagmiddag drie uur Pater Williams, die zulk een drukke biechtstoel had, niet enkel van Rotterdammers, maar ook van lui uit andere plaatsen, bizonder van Schiedam, zoodat hij om half elf moest roepenSchiedammers gaan voor, opdat die den laatsten trein van half twaalf dan nog konden halen, die Pater Williams nu, stapte naar zijn biechtstoel, waar reeds een flinke schaar penitenten neerknielde. Het was er schemerdonker zooals in de meeste Hollandsche kerken in het najaar op dat uur. De pater kwam bij den biechtstoel aan en had natuurlijk ia de verste verte geen vermoeden van de surprice, die hem daar wachtte. De koster, die hem naar den biechtstoel had zien gaan, meende dat het tijd was om enkele lampen te ontsteken. Hij liep derhalve de kerk door en draaide hier en daar wat gaspitten aan. Intusschen ging de pater zitten. Hij bemerkte, dat bij op iets hards terecht kwam en hoorde op hetzelfde oogenblik een gekraak als van brekend vaatwerk. Hij strekte de hand uit om te verkennen wat in den weg zat en stak zijn vingers in een kleverige massa. Nu eerst begon het bij hem te dagen, wat er eigenlijk niet in den haak was. Hij kon daar niet blijven zitten. Hij sprong op en liep de inmiddels verlichte kerk door. Maar ik ben bang. dat de vele penitenten, die opkeken, wijl de pater pas naar den biechtstoel was gegaan en reeds uitkwam niet met groote devotie zich dien middag, hebben voorbereid op hun biecht. En ook ben ik bevreesd, dat de goede ziel die hem wellicht naar de sacristie zag ijlen, het corpus delicti zichtbaar achter zich mee dragend, van schrik bij een anderen pater dien middag te biechten is gegaan. „Kruistr.." De vorst. De bevordering bij de Marine. De Postjager vertrekt Vrijdagnacht. De ijzige vorst, welke op het einde van de afgeloopen week inzette, hield deze week nog hardnekkig aan. Er is dan ook volop en vroegtijdig van de ijspret genoten, door degenen ten minste, die daartoe in staat waren. Waar armoe was. beteekende de vroege winter dubbele ellende. Alle gemeentebesturen mogen in deze omstandigheden aan ondersteunden een gulden per week aan brandstof- fentoelage verstrekken, maar helaas wordt nog niet overal van die be voegdheid gebruik gemaakt. De scbaatseDpret werd hier en daar tragisch verstoord door de gebruike lijke seizoenocgevallen. De eerste slachtoffers vielen op de Poel onder Amstelveen, waar twee kindertjes onder het ijs verdwenen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de BevorderiDgswet bij de Marine. In de gewone maatschap pij pleegt iemaDd's promotie te worden bepaald door bekwaamheid en ijver; bij de Marine kan men slapende admiraal worden, mits men maar dienstjaren verzamelt. Het ont werp beoogt thaDs de bevordering bij keuze uit te breiden althans de mogelijkheid daarvan. De Postjager, het snelle vliegtuig, waarmee in 3i/s dag Indië bereikt moet worden, zal Vrijdagnacht ver- trekkeu. Den wakkeren piloten een goede reis In het Georganiseerd Overleg te Amsterdam is het voorstel van B. en W„ ontslag voor de huwende ambtenares, verworpen. Of die ver werping practiszh effect zal ressor teeren Concurrentie werkt prijsregelend in den goeden zin des woords, hetgeen wil zeggen, dat concurrentie een te hoog opvoeren van de winstmarge bij den omzet van het product tegengaat. Maar ook hier is de regel niet volstrekt en laat deze zich niet tot in het absurde doorvoeren. Bij overdreven concurrentie gaat zelfs alle voordeel voor den con sument verloren en keert zich voor hem ten kwade, wat goed en nuttig voor hem had kunnen zijn. De concurrentie, zooals we die thans in het winkelbedrijf kennen, is fuDest voor allen en daarom een maatschappelijk kwaad. We zullen den lezer niet met cijfers vermoeien. Van tijd tot tijd heeft hij in de krant kennis kunnen nemen van de resultaten van gehouden onder zoekingen. welke hem leerden, dat b.v. het aantal kapperszaken in ons land jaarlijks met eenige honderden toeneemt, niettegenstaande in dit vak reeds van een groote overmaat kan worden gesproken en zelfs uit nemende vaklieden daardoor een moeilijken strijd om het bestaaD hebben te voeren. Er zijn voorts plaatsen, zelfs kleine steden in ons land, waar op elke dertig inwoners een kruidenierszaak kan worden geteld. Om dan maar enkele voor beelden te noemen. De ongebreidelde concurrentie, welke men elkaar aandoet, kan niemand ten voordeel wezen. Ze is verklaarbaar, laten we dat aanstonds vaststellen. Een kat, welke in het nauw zit, maakt rare sprongen, maar een mensch, die geen bestaansmogelijkheid meer ziet, probeert ook van alles. Of die mensch zich al bij een werkgever vervoegt, zeggende ziezoo, hier ben ik om te komen werkeD, dat geeft hem niets. Zijn werkkracht is niet van noode en daarom wordt bij niet geaccepteerd. Tóch moet die man leven en eten. Wat is tenslotte dus natuurlijker, dan dat hij zich op den handel" werpt, het „vrije" bedrijf, dat een ieder mag uitoefenen. Hij maakt een spoedcursus door en zegt dan aan bet publiek: ziezoo, hier ben ik, jullie kapper, die bereid is om voor een koopje te gaan werken. En daarmee maar dat zegt hij er niet bij het vet van de boterham zal schrapen van de werkelijke vakliedeD, die een langdurige en dure school van theoretische leeriDg en practische ervaring hebben moeten doorloopen. Het publiek is met des nieuwen kappers kunsten, hoe goedkoop dan ook verricht, ook al niet gediend, maar dat merkt het publiek eerst iater, na de schand' ondervonden en de scha geleden te hebben. Even gemakkelijk als de wille keurige „men" tegenwoordig kappe wordt, werpt deze zich op het kruideniersbedrijf, op den verkoop van sigaren en aanverwante artikelen, op het omzetten van aardappelenen groenten, ja op wat ook. Wat tekort komen aan vakkennis, trachten ze te vergoeden door het verknoeien van prijzen. En de bona fide winkeliers moeten met deze laatste mee. Ten bate van den consument Heelemaal niet. De nieuwe vakmenschen laten zich door groothandelaar van twijfelachtige reputatie onbewust van allerlei miader waardigen rommel in de handen stoppen en de werkelijk vakkundigen, die de oude zaken trachten te hand haven, koopen bewust een kwaliteit minder dan gewoonlijk in om de prijsconcurrentie het hoofd te kunnen bieden. In ongebreidelde concurrentie ech ter schuilt tenslotte niet alleen een gevaar voor winkelier en consument, maar ze'ontwricht op den duur heel het economisch leven. Goede zaken verliezen haar stabiliteit en de uit komsten der nieuwe ondernemiugen zijn als regel zoo teleurstellend, dat het percentage harer leiders, welke staat blijken, om de aangegane verplichtingen op reëele wijze te voldoen of af te wikkelen, zeer klein Onder te groote concurrentie blijven er voor de winkeliers slechts twee mogelijkheden van bestaan. Lage prijzeD, minderwaardige en onverzorgde artikelen, bedrog tegen over eigen leveranciers, of bij onderlinge overeenkomst een ver minderden omzet compenseeren door verhoogde winstmarge, dus met hooge prijzen. Met geen van beide oplossingen kan het belang van den consument en ook niet het algemeen belang zijn gebaat. We vragen ons afis het in zulke omstandigheden nu eigenlijk niet het beste om het bedrijf en bestaan van neringdoenden te beschermen Dat wordt toch waarlijk een belang voor allen. Bescherming naast behoorlijke publieke controle, behoeft niet tot excessen van winstbejag te leiden. Bescherming van den reëelen handel is noodig in dezen tijd, waarin zoovelen verwilderd naar een bestaansmogelijkheid grijpen. Hoe- vele eerlijke en vakkundige sigaren winkeliers zegenen niet het voor nemen van de regeeriDg tot uitvaar diging van een verbod tot verkoop beneden banderolleprijs. En zouden met zulk verbod de belangen worden geschaad van de rookers, die tot heden voor 2 cent onder banderolle- prijs sigaren kochten en rookten, die voor 4 cent boven haar stand waren „aangekleed" Door een regeling van vestiging, door te stellen eischen van waren kennis, van een minimum aan floan cieele draagkracht enz. kan de be staansmogelijkheid vaa neringdoen den wordeD beschermd en het belang van den consument gebaat. Volksontwikkeling Venray. Maandag 11 December 8 uur. BRUSSEL Wij Katholieken en de Nieuwe Orde. Paul Seegers is de opgaande ster aan den socialen politieken hemel van België. Paul Seegers is een man met klare heldere gedachten. Paul Seegers hooren is weten waar men aan is. Zullen wij een dictator toejuichen Kunnen wij voordeel verwachten van de nieuwe strevingen üii weer J en w/na U^RÊME XWMci VENRAY. 9 December 1933. Aanbesteding vracht werk Gasfabriek. Burgemeester en Wethouders van Venray brepgen te kennis van be langhebbenden, dat zij Vrijdag 15 December a.s. des voormiddags elf uur ten Raadhuize zullen aanbesteden het vrachtwerk te verrichten voor het Bedrijf der Gasfabriek gedurende 1934. Gezegelde inschrijvingsbiljetten onder opschrift „Inschrijving Vracht- werk Gasfabriek" worden ingewacht uiterlijk Vrijdag 15 December a.s. des voormiddags elf uur ten Ge meentehuize. Om elf uur zullen de biljetten in het openbaar worden geopend in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders. Aanbesteders behouden zich het recht van gunning voor. Inlichtingen en model inschrijvings- biljetten worden verstrekt ten kantore der Gasfabriek. Venray, 4 December 1933. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HA AREN. Bouwvergunning. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan de Wed. H. Schouten, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Langeweg. Misdryf. Met gesloten deuren werd Dinsdag oor de Rechtbank te Roermond behandeld de zaak tegen den in bet Huis van Bewaring aldaar gedetineer den G. J. van hier, verdacht van misdrijf van art. 247 van het Wet boek van strafrecht. De eisch van den Officier van Justitie luidde drie jaar gevangenisstraf, terwijl ais ver dediger optrad Mr. C. Wolters te Venlo. Inventarisatie van broedmachines In ons Tweede Blad komt een publicatie voor, van den Regeerings- commissaris voor de kippen- en eendenhouderij, betreffende de inven tarisatie van broedmachines, Zooals daar is medegedeeld, ligt het in de bedoeling het uitbroeden van eieren in de naaste toekomst aan regels te binden, teneinde zoo- - doende de grootte van den pluim veestapel te kunnen beïavloeden. Daarvoor is noodig een zuivere op gave van de broedcapaciteit io ons land en zal er allereerst een inven tarisatie plaats vinden van de thans aanwezig zijnde broedmachines. Formulieren voor deze inventari satie zijn eveneens verkrijgbaar bij Ir J. J. Jaassen, Adjunct Rijkspluim- veeteeltconsulent voor Limburg en Noord-Brabant, Herungerweg 101 te Venlo. Teneinde deze voorbereidende werkzaamheden zoo vlot mogelijk te doen verloopen, worden de betrok ken personen in hun eigen belang ten sterkste aangeraden zoo spoedig mogelijk, althans voor 14 December a.s., bedoelde formulieren aan te vragen en de daarin verzochte in lichtingen te verstrekken. Yorstscliade aan de gewassclien. Door de vroeg ingevallen vorst is belangrijke schade aangericht aan de najaarsgewassen ais knolgroen, dat nog in vrij aanzienlijke hoeveel heden te velde staat. Ook aan inge kuilde aardappel- en mangelwortel- voorraden heelt de plotselinge sterke temperatuurdaling ernstig nadeel bij menigen boer berokkend. Goedkoop vleesclt. Bij de bekendmaking vaa B. en W. iazake verkrijgbaarsteliiog van goedkoop vieesch in' bussen, werd

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1