MIJNHA Émm, llg De duivel op aarde. te betalen pensioenspremie en is in verband daarmede verzocht deze aanvrage voorloopig aan te houden. Wordt algemeen goedgevonden. Het St. Thomas College te Venlo vraagt, evenals het vorig jaar, f50. per leerling. Op voorstel van B. en VV. wordt algemeen goedgevonden voor 1934 dit bedrag te bepalen op f 25.— per leerling. De heer Arts zegt, dat er klachten zijn ingekomen, dat de goedkoope boter in een winkel wordt uitgegeven. Dit geeft aanleiding om te denken, dat mèn ook wat anders koopen moet. Tegen den persoon zelf hebben de menschen geen bezwaar. De Voorzitter zegt, dat dit slechts tijdelijk is en het kantoor der Arbeidsbeurs niet als een winkel kan beschouwd worden. Iedereen kan zich daar volkomen vrij beschouwen. De heer Arts vraagt nogmaals, een lantaarn aan den Smakterweg te plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat dit behoort tot Burgemeester en Wethouders en dezen daar geen lantaarn noodig achten: als we daaraan beginnen, waar is dan het einde. De heer Arts zegt, dat vooral vreemdelingen, die naar het St, Anna- gesticht moeten, daar 's avonds den weg kwijt raken. Het lijkt wel of Venray bij het St. Annagesticht met couranten is dichtgeplakt. De heer van Boven vindt het niet noodig. dat de heer Arts telkens op deze kwestie terugkomtIaat hij er een voorstel van maken. De Voorzitter antwoordt, dat de Raad slechts de kosten der straat verlichting voteert. Het aanwijzen en plaatsen der lichtpunten wordt echter door B. en W. beslist. Dan hebt U weinig voor St. Anna en de vreemdelingen over, zegt de heer Arts. De heer van Boven zegt, in verband met de inkrimping van den werktijd bij de firma Baars, eens te hebben uitgerekend wat een goed sigarenvakman verdienen kan en komt dan na aftrek der kosten voor verzekering enz. tot f 9.73 per week. Als men nu in aanmerking neemt, dat de prijzen der levensmiddelen nog steeds stijgen en de gemeente nog zoo goed als niets voor die menschen heeft gedaan, meent Spreker, dat het tijd wordt de steunregeling in werking te doen treden. Komen ze in de werkverschaffing, dan worden ze daardoor ongeschikt voor hun werk op de dagen, dat ze nog op de fabriek kunnen werken en dan volgt noodwendig ontslag op groote schaal. De Voorzitter merkt op, dat de loonen veel hooger zijn dan door den heer van Boven berekend; ook als ze slechts drie dagen per week werkten, kwamen ze nog boven de loonen van een geheele week in de werkverschaffing. Spreker geeft toe, dat deze loonen wat lager zullen worden, omdat meer goedkoope sigaren gemaakt gaan worden, doch hoopt, dat er een wijze zal gevonden worden, om ook die menschen te helpen, evenals ieder hier zooveel mogelijk wordt geholpen. Spreker gelooft echter niet, dat de Minister de steunregeling voor Venray. zal goedkeuren. De heer van Boven verlangt, dat ook die menschen te eten hebben, dat hun kindertjes ook eens een stukje spek op hun brood krijgen. Dit is toch waarlijk niet te veel gevraagd. De heer Millen vindt ook, dat die menschen te weinig verdienen om hiervan met vrouw en kinderen te kunnen leven. Zou het niet mogelijk zijn. in overleg te treden met de firma Baars De Voorziter zegt zich reeds met den heer Baars in verbinding gesteld te hebben. Hij zal nu echter ook vragen of. als drie dagen werken per week niet mogelijk is, de heer Baars zou kunnen goedkeuren, dat de menschen voortaan een week werken in hun vak en een week bij de werkverschaffing. Spreker zal in deze ook verder actief blijven. Wethouder Odenhoven is het eens met den heer van Boven: op het oogenblik is de nood ten top gestegen en is het tijd voor de steun regeling, tenzij binnen enkele dagen een andere oplossing gevonden is. Is dit niet het geval, dan zullen wij ons genoodzaakt zien den Raad spoedeischend bijeen te doen roepen. De Voorzitter verzekert, dat er dezen winter nog heel wat werkloozen zullen kunnen worden tewerk gesteld. Spreker zou nu eerst het antwoord van de firma Baars afwachten en dan naar bevind van zaken handelen en overwegen wat, mocht het antwoord ongunstig zijn, het beste isde menschen het risico te doen loopen geheel werkloos te worden, waardoor ze dan toch bij de werk verschaffing komen, of hen drie dagen te laten werken; het crisis-comité zoude hen dan mede kunnen helpen. De heer van Boven betoogt nogmaals, dat een sigarenmaker, die een week met de schop gewerkt heeft, de eerste dagen niet voor zijn werk als sigarenmaker geschikt is. Dit is een zeer teer werk en zelfs bij een klein sneetje of wondje in een der vingers levert dit hem moeilijkheden op bij zijn werk. Spreker vertrouwt er op, dat de Voorzitter zijn best zal doen spoedig tot een oplossing te komen. Zouden in afwachting daarvan de sigaren makers niet nu reeds kunnen worden geholpen door het crisis-comilé De Voorzitter gelooft niet. dat de nood reeds zoo hoog is gestegen. De heer van Boven verzekert voor de waarheid en juistheid zijner cijfers in te staan. De Voorzitter zegt, dat het crisis-comité zich reeds heeft voorgenomen zijn aandacht te wijden aan de sigarenmakers. De heer Vermeulen wijst er op, dat thans in deze gemeente door iemand uit Horst brandputten worden geboord, terwijl in deze gemeente 8 vaklieden wonen, die elders uitstekend werk leveren en hier gepas seerd zijn. De Voorzitter antwoordt, dat hij uit zichzelf deze kwestie niet zou hebben ter tafel gebracht, doch nu wordt eene verklaring in deze van hem uitgelokt. Indertijd zijn door een inwoner enkele brandputten ge slegen. Deze hebben niet voldaan, dat moet iedereen toegeven. In den Raad is er zelfs op gewezen, dat de motorbrandspuit hierdoor bedorven is. Toen er nu weer aangedrongen werd om brandputten te maken, hebben B. en W. gemeend, dat het belang der gemeente en der brand weer eischte. deze te doen maken door iemand, die bewezen heeft zulks te kunnen. Toen de persoon, die in Horst goede brandputten gemaakt heeft waarvan B. en W. zich tevoren overtuigd hebben aanbood om voor proef een drietal putten te maken met volledige garantie, heb ben B. en W. dit aanbod aangenomen. De heer Vermeulen merkt op. dat de vorige brandputten reeds voor 12 jaar terug gemaakt zijn en berekend waren op een handbrandspuit. Toen is er ook uitdrukkelijk bij gezegd, dat deze om de maand moesten gebruikt worden om het verzanden te voorkomen. Dit is niet gebeurd en dus heeft de gemeente zelf de putten verwaarloosd. Wat gebeurd is, vindt Spreker niet juistde menschen hier zijn ge woon gepasseerd. Verleden jaar hebben ze prijsopgave gedaan en nu wordt maar gezegd, dat die man uit Horst het goedkooper doet. Die andere offerte is echter al meer dan een jaar oud en sinds dien is alles veel goedkooper geworden. De Voorzitter zegt. dat B. cn W. het risico niet aan durfden, nu de ondervinding geleerd bad, dat ze hier geen goede putten konden slaan. We moesten iemand hebben met rijpe ervaring op dat gebied. En die hier bet materiaal moet komen leenen om de putten te kun nen slaan, zegt de heer Vermeulen. Neen, wat B. en W. hebben gedaan, is hoogelijk af te keuren en Spreker zou daarom willen, dat onmiddellijk met het werk wordt opgehouden en de putten, die nog moeten gemaakt worden, aan Venraysche menschen worden opgedragen. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. de verantwoordelijkheid niet aandurfden nu geen garantie kon worden gegeven door de Venraysche menschen. De heer van Haren is het met den heer Vermeulen eens de men schen uit Venray hadden die putten even goed kunnen slaan onder bevoegd technisch toezicht, waarbij dan nog garantie had kunnen ge- eischt worden. De heer Vermeulen stelt dan den Raad voor B. en W. op te dragen geen verdere putten te doen maken door iemand buiten Venray. Dat is niet noodig, zegt de Voorzitter, want er is nog slechts op dracht verstrekt voor het maken van drie putten. Wethouder Odenhoven wijst er op, dat ook in Venray prijsopgaaf is gevraagd, doch deze was veel hooger dan de prijs waarvoor ze nu gemaakt worden. Bovendien werd door den ambtenaar, die de offerte hier had gevraagd en met belanghebbenden besproken, verzekerd, dat door de Venraysche aannemers geenerlei garantie werd gegeven. Daarop zijn wij in Horst gaan kijken en die putten voldeden uitstekend zelfs putten, die langen tijd niet gebruikt waren, gaven direct volop water en ten slotte is met dezen man een proef genomen. De heer Vermeulen vraagt of de putten in rood koper of in gegal vaniseerd ijzer worden geleverd, want dit maakt een enorm verschil. De offertes hier waren berekend op rood koper. De Voorzitter zegt. dat hij het niet weet, doch de heer Odenhoven antwoordt, dat de offerte van den aannemer uit Horst ook op rood koper is berekend en derhalve de putten ook in dat opzicht zoo goed mogelijk zullen zijn. De heer van Haren zegt, dat putten pulsen een zeer eenvoudig werk is doch alles beheerscht wordt door de vraag of er water in den grond zit. Zit er dat niet in, dan kan zelfs de bekwaamste puttenboorder het er niet uithalen. Wat daarom in Horst goed gaat. gaat hier misschien niet en daarom legt het door Wethouder Odenhoven gesprokene, om trent de werking der putten in Horst, z.i. weinig gewicht in de schaal. De beer Vermeulen blijft ten hoogste afkeuren wat is geschied en vindt het treurig, dat de inwoners van Venray in deze zijn gepasseerd. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Apoth CD Drogisten 73-14 Er zitten geen duveltjes in den schoorsteen met hun staart te kwispe len. Er zit geen boeman op een duisteren zolderer loopt daar hoogstens een muisje of een ratje, die bijoa even bang zijn voor moeder de vrouw of juffrouw de dochter als deze voor hen. Er zitten geen boosaardige wezens in kelder of kolenhok. Toch hebben de meeste kleuters een bijna onoverwinnelijken angst voor deze plaatsen, vooral bij avond. Dat wij. volwassenen, daarvan voor een groot gedeelte de schuld dragen, zagen we reeds. Door onze opzet telijke bangmakerijen brengen we een peuter gansch van streek en vergallen aldus, zonder het misschien zoo kwaad te bedoelen, enkele jaren van het zonnige kinderleventje. Want angst is vaak erger dan een duchtig pak slaag. Over het leed hiervan is een kind na enkele uren weer heen, maar angst blijft, keert weer terug met dezelfde hevig heid en bezorgt het kind werkelijk leed. En kinderleed is ook menschec- leed. De opvoeder zelf, die om een oogenblikkelijk voordeel misschien, b.v. om een oogenblikje rustig te kunnen lezen, zijn kind bang maakte, betaalt meestal zijn onverstandigheid duur. Bange kinderen zijn geen makkelijke kinderen. Dit geconsta teerd met eenig leedvermaak vader of moeder. Mea culpa. Behalve de opvoeding kan boven dien de aanleg van het kind oorzaak zijn van angst. We spraken reeds terloops over zenuwachtigheid in dit verband. Met dergelijke gevoelige natuurtjes is dubbele voorzichtigheid geboden. Teere instrumenten verdragen geen behandeling van matrozenknuisten. Laten we nu niet alleen alle angst- aanjagerijen achterwege, maar stellen we daarenboven onze kinderen zoo veel mogelijk gerust. Toonen wij de objecten, die hen bang maken in hun ware gedaante, met hun werkelijk aanwezige of niet aanwezige krachten en zij ons eigen gedrag daarbij rustig en beheerscht. Dan is al veel gewonnen. Permitteer nu, dat we even gaan trapje klimmen. Mocht uw dokter u wegens den toestand van uw hart op uw hart gedrukt hebben, dat trappenklimmen gevaarlijk voor u kan zijn, neem dan een lift. En de rest van ons gesprek houden we een verdieping hooger. We zien dadelijk in, dat de angst, welke door natuurlijke dingen zoo makkelijk te voorschijn kan geroepen worden. even zoo goed verwekt wordt door die der bovennatuur. Er zijn moeders, goede brave moeders, die van hun spruiten goede brave spruiten maken willen. Prachtig. We wenschen haar het grootste succes. Maar ze weten niet beter te doen dan Onzen Lieven Heer voor te stellen als te zitten op een ont zaglijk verren, hoogen, gouden troon, met streng gelaat, met altoos dreigend opgeheven vinger. Zooala iemand, die maar eeuwig zit te kijken of je nu niks verkeerds doet. En als het dondert dan geeft Hij allemaal die stoute menschen en kinderen een geduchte schrobbeering. Denkt u, dat deze kinderen van den goeden God gaan houden Dat ze met Hem om leeren gaan als met een vader? Nooit van 'r leven. We blijven liefst zoo ver mogelijk uit de buurt van strenge heeren met ge beeldhouwde gezichten. En een Vader is Hij toch. Een die ontzaglijk veel van Zijn kleine kinderen houdt. Want o wee als wij volwassenen niet worden als zij zijn... Aan Gods wetten gehoorzaamheid uit liefde, niet uit angst. In zijn geestig tooneelstuk „De duivel op aarde" laat de jonge Hollandsche auteur Ben van Eyssel- steyn den duivel zeggen „Men meent, dat ik Gods vijand ben. In tegendeel, ik ben Zijn grootste com pagnon. Want als men niet bang was voor mij, wie zou zich dan van Gods geboden nog iets aantrekken." Scherp gezien en raak gezegd. Zorgen wij dat de waarheid van deze zinsnede leugen wordt. (N.K.) JAC. VAN ECHT. Over cris, malaise en nog wat. Daar worcft tegenwoordig geen idee zoo vaak gebruikt en misbruikt als dat wat er ligt onder de woorden crisis, malaise, depressie en slapte. Op elke plaats en op eiken tijd hoort men het luide verkondigen, dat het nog maar steeds crisis, ma laise enz, is. Of men het nu graag hoort of niet, overal en door iedereen wordt men daarmede geplaagd: in fabrieken en salons; in café's en op straat; 's morgens, 's middags en 's avonds in de stad en op het land. Voor enkele jaren nog behoorde een rechtgeaard Nederlander, wan neer hij een vriend of kennis op straat ontmoette of wanneer hij een zijner bezoeken aflegde dan be hoorde zoo'n telg van de Neder- landsche natie direct na zijn eerste begroeting het gesprek te beginneo met te constateeren, dat het al of niet mooi weer was. Dat was men verplicht aan de traditie, dat was een kleine cijns aan dit „land van mest en mist". Sinds enkele jaren is dit echter veranderd Of het nu een gezellig koffiepraat je of een hevig dispuut \&ordt. trouw openen we tegenwoordig het gesprek met een verzuchting over crisis, ma laise. En al naar gelaag de aard en innerlijke gesteltenis van de persoon, die blijkbaar zoo door deze woorden wordt gekweld, kan het woord „ma laise" b.v. alle heimwee verbergen van een weemoedige negerzang of klinkt het woord „slapte" kort en knallend als een pistoolschot. Wat er van zij, het is in ieder geval crisis, malaise, enz. Bij tij en ontij wordt er over gesproken en ook een enkele maal naar geleefd. Nu ontmoette ik voor kort in een onzer dagbladen een klein bericht. Een bericht van 9 regels maar dat boekdeelen spreekt. Neen. het ging niet over crisis, malaise, enz. Het ging over iets anders. Ik laat het hier onverkort volgen „In een vergadering van groote bioscoop ondernemers te Londen is medegedeeld, dat de bioscopen in Groot Brittanië jaarlijks door rond negen honderd zestig millioen per sonen worden bezocht. De inkomsten bedroegen in het jaar 1932 43 millioen pond sterling, waarvan er 7 millioen als vermake lijkheid moet worden afgedragen. Het bezoek aan de bioscopen in de geheele wereld schat men voor bet jaar 1931 op bijna 13 millioen per sonen." Ziedaar het bericht. Zeker, dat ziju de cijfers voor Groot Brittanië Maar zouden de relatieve cijfers voor Nederland min der zijn 1 En als we on? dan afvragen, hoe veel van dat geld betaald is voor de films, die werkelijk de moeite van bet zien waard zijn, och dan zouden we, tesamen met die bios coopondernemers, gesteund door een massa caféhouders, handelaars in galanterie-artikelen en banketbakkers dan zouden we haast geneigd zijn te meenen, dat het toch met die crisis, malaise enz. nog niet zoo'n erge vaart loopt. fywdkte. koude is spoedig verdreven met een s Voeder Per stak 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist 141-8 De ware gemeenschap Ze schoof haar armzaligen rieten stoel naar het venster en veegde bibberend met de punt van haar blauwe schort het nat weg van de gebarsten ruit, waarlangs de witte sneeuw dwarrelde of waartegen de vlokjes heel even dansten om dan weer verder te zweven op menschen en diDgen. Toen ging ze zitten en trok haar zwarten doek vaster om haar magere schouders en schudde haar oude lichaam heen en weer. Zoo zat ze lekker op haar gemak. Ze kon door haar ruitje heel de nauwe straat zien en in de verte den grooten hoofdweg, die er dwars langs liep. Daar wemelde het paradoxale straatleven. Oude heertjes met ideeën van de negentiende eeuw liepen er en schudden het grijs-omlokte hoofd, om het drukke gedoe, dat zij in den goeden, ouden tijd niet kenden en wilden; stoeiende kinderen rolden er met verhitte hoofdjes duizelingwek kend hard op hun autoped door het drukke stadsleven. Auto's schoven in een roef voorbij en loome sleeperswagens donderden traag over de hobbelige keien als nulliteiten in het moderne verkeer. Uit een groot hotel klonk muziek van de nieuwste electro piano en langs de huizen speelde een jongen de nieuwste straatmop op zijn mondharmonica. omringd door schreeuwende kameraadjes. Ze zag en hoorde dat allemaal, het oudje, en nog veel meer en haar gedachten zelve waren geworden als een stadsstraat. Ze schrok plotseling op. Juist waar zij uitkijk had op den grooten hoofdweg, greep een auto in vliegende vaart een fietser. Toen zag ze het volk samenstroomen. Het straatleven stond stil., even. Toen reed de auto door, de menschen gingen weer uiteen 't Was een dag-dagelijksch feit. Ze zag menschen haar straatje inkomen. Langs haar raam hoorde ze zeggen „Hij reed hem morsdood". Het mag een kwartiertje geleden zijn, toen ik bij het oude moedertje aankwam. Als gewoonlijk stapte ik zoo maar binnendat hadden we afgesproken, want ze kon moeilijk loopen. 'k Stond vlak voor haar kamertje en hoorde een zacht gemompel „Uit de diepte heb ik U toege roepen Heer, Heet, verhoor mijn gebed... Heer geef haar de eeuwige rust en het eeuwige licht verlichte haar." Zoo, moedertje, aan het bidden en dat zoo midden op den dag. „Och, antwoordde ze, „daar juist zag ik, dat er een werd doodgereden door een auto en dan loopen de menschen meestal heen en weer en er is misschien niemand die aan zijn ziel denkt. Zoo'n man is toch maar ineens in de eeuwigheid eD nu was ik 'n beetje voor hem aan het bidden". De ware gemeenschap reikt soms verder dan we denkeD. Uemengde Berichten 75-jarig bcstaansfeest H. Familie te Horst. Voorafgegaan door een triduum, geleid door den bekenden pater Rothier, werd Zondag om 3 uur de groote feestvergadering der H. Fa milie gehouden, welke door alle leden werd bijgewoond. In het mid denschip der kerk hadden plaats genomen de ruim 30 nieuwe leden, weike hun opdracht als lid deden en de gouden jubilarissen. Mede waren aanwezig de drié vroegere directeuren, s.l. deken Jaspers uit Helden, die niet minder dan 15 jaren directeur is geweestAntoon Lees- sens uit Meers en Rector Debye, thans te Hegelsom. Pater Rothier leidde deze feest vergadering. sprak 'n woord van opwekking en schilderde de ver hevenheid van het lidmaatschap der H. Familie, waarna 32 nieuwe leden toetraden. Vervolgens werd een woord van huldiging gesproken van den 75 jarigen jubilaris Th. Chris- tiaens. die niet in staat is, dere ver gadering bij te wtmen, en die vanaf de oprichting, 75 jaar onafgebroken lid is geweest. Hierna werden de gouden jubila rissen gehuldigd, zijnde 23 in getal, die uit handen van den HoogEerw. Heer Deken de gouden medaille ontvingen. Zeer zeker zal dit triduum en feestvergadering ertoe bijdragen om de broederschap der H. Familie in bloei te doen toenemen. Gewcstclyke aardappel-organisatie voor Limburg, Roermond. Bij Beschikking van den Minister van Economische Zaken is met ingang van 26 November het ver voer van aardappelen zonder schrif telijke vergunning slechts geoorloofd, indien bet een hoeveelheid betreft van hoogstens 4 kg. die dan nog bestemd moeten zijo voor consump tie ter plaatse waarheen zij worden vervoerd. Venlo's gemeentelinantiën voor 1934. Verschenen is de gemeentebe grootiog van Venlo voor het jaar 1934, welke men ondanks de zware crisislasten en ondanks het feit, dat alle reserves volledig zijn opgeteerd, toch nog sluitend heeft gekregen. De gemeenterekening over 1932 sluit in den gewonen dienst met een batig saldo van f91.484 welk saldo gebruikt zal worden om de be grooting voor 1934 kloppend te krijgen. Het maximum aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting n.l. 50 pet. en een verhooging der opcenten op de gemeentefonds- belasting van 70 op 80 pet. zullen worden geheven. De raming van belasting op de publieke vermakelijkheden is in verband met bioscoopsluiting 50 pet. lager geraamd, hetgeen een derving aan inkomsten van ongeveer f20.000 beteekend. De begrooting over het jaar 1934 sluit wat den gewonen dienst betreft in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.738.534 en voor wat den kapitaaldienst betreft met f 2.408.302. Mijnongeluk. Dinsdagmorgen om half tien is bij de ODdergrondsche werken van Staatsmijn „Wilbelmina" de opzichter S. doodelijk verongelukt. S. was gehuwd en woonachtig te Terwindselen. Op vrye voeten. De rijwiel- en autohandelaar G. Weijers te Well, die zooals wij voorheen meldden door de Duitschers over de grens was gelokt en achter slot en grendel gezei, is thans weer op vrije voeten gesteld, evenals zijn chauffeur W. Peters, die met de vrachtwagen aangehouden was. Een laffe (laad. Zondagavond was de heer P. G. Kusters uit Overloon met een gezel schap per auto naar de tooneel- uitvoering gereden van de Fanfare te Milheeze. Toen de personen na afloop om streeks 10 uur wederom naar huis wilden keeren, sprong bij het instap pen van de auto een band. Bij het onderzoek bleek, dat een laffe hand met een scherp voorwerp drie sneden op dezen band had aan gebracht. Nadat deze door een nieuwe wau vervangen, konden de personen weer de terugreis aanvaarden. De gemeente-veldwachter stelt een onder zoek in. Het voorwerp waarmede de sneden waarschijnlijk zijn aange bracht is in de nabijheid van de auto gevonden. Ruilverkavelingen in het Peelgebied Onder leiding van burgemeester P. van Cann, hebben de 339 ver schillende eigenaren, aan wien de Broekbeemden in de gemeente Hel den toebehoorden, een besluit ge nomen om tot ruilverkaveling over te gaan. 44 belanghebbenden met een grondeigendom van circa 19i/2 hectare verklaarden zich tegen het plan. De aanvrage tot deze ruilverkave ling hebben reeds tal van wettelijke instanties doorloopen, zoodat binnen zeer korten tijd met de verkaveling van dit gebied, de eerste in Limburg, zal begonnen worden. Wanneer men de toestanden in het Peelgebied kent, dan ral men begrijpen welke aanzienlijke voor- deeleD, deze ruilverkavelingen voor Noord Limburg medebrengen. Met de oprichting van het waterschap „de Maaskant" is men reeds een flinken stap in de goede richting gegaan. Wanneer straks de eigenaars der verschillende perceelen grond, met meerdere kleinere perceelen hier en daar verspreid, moeten gaan bij dragen in de kosten van dit water schap, zal het spoedig voor de meesten duidelijk worden, dat slechts eene goede verdeeling van den grond, de lasten welke erop gaan drukken, zal verminderen. De groote perceelen woeste en braakliggende gronden van de Peel kunnen dan ook op eene behoorlijke wijze worden ontgonnen en vrucht baar worden gemaakt. Het meeren- deel dezer Peelgronden behoort nog toe aan de onderscheidene gemeen ten in dit Peelgebied, en deze gronden zijn bijna allemaal verpacht, zoodat biervoor nog niet aan een ruilveikaveling wordt gedacht. In 1958 en '1960 loopen echter1 de pachten zoo goed als alle af, en reeds thans zijn er plannen ont worpen om aan de hand van een door de Nederlandsche Heide Mij. ontworpen verkavelingsplan, de dan gevormde nieuwe perceelen te ver- koopen, zoodat daarvoor geen ruil verkaveling meer noodig zal zijn. Tot nu toe waren de landbouwers in de Peel steeds gedwongen hunne landerijen langs alie windrichtingen te gaan zoeken. Voor een goede bewerking der gronden, hadden zij meerdere knechten, meerdere paar den, meer landbouwwerktuigen noodig, dan wanneer hun landerijen in een groot perceel vereeoigd waren geweest. Uien moesten zij soms loopen om van hun eene eigen dom naar het andere te komen. In economisch opzicht is daarom ruilverkaveling, voornamelijk in een gebied als de Peel ven het aller grootste belang en het ligt dan ook voor de band, dat de ruilverkaveling der Broekbeemden te Helden de eerste is der talrijke ruilverkavelingen, welke in den loop der komende jaren in Noord Limburg nog te verwachten zijn. Kind in kokend water gevallen. Het 2i/a jarig kind van den heer M S. te Altweert-Weert, dat Zon dag in een onbewaakt oogenblik spelende in een vat kokend water viel, is later aan de gevolgen over leden. Boerderij in asch gelegd. Terwijl de bewoners afwezig waren ontstond Dinsdagmiddag brand in de bergplaats van de boerderij van den heer J. Vestjens onder Alt- weert te Weert. Door omwonenden en werklieden konden vier vette varkens en een koe uit de stalling, waarheen het vuur inmiddels was overgeslagen, gered worden. Eene tweede koe wist zich los te rukken en werd met brandwonden naar buiten gehaald. Daarna sloeg het vuur over naar het aan stal en bergplaats aangebouwd woonhuis, waarvan de bovenkamers en zolder uitbrandden. Een groot gedeelte der meubels was intusscben uit het huis gedragen Oogst, schuur en akkergerei als ook een gedeelte der meubels gingen in het vuur verloren. De mocorspuit, die vrij spoedig ter plaatse wai kon weinig meer uitrichten. Oorzaak onbekend. Pand en inventaris waren vrij laag ver zekerd. De vlieghavcn voor Z.-Limlmrg. De commissie van voorzitters eo ioet rapporteu ,an is van oc voor Zuii gemeentedéei provincial Jij Ged. Stat dat bet meest ge.« aangezien Staten weten te van spoedig Klap van Te Hee jongen vi een vrachfli echter achter kreeg en ovei later. Limbu: vliegbavi id jezamenlij gro is n toegeda; leek als 1 t word dat G' zul deze,p niet te- den Loterij otfclen den aan die pla gekreg :eleen 16 ja ■o ijlce woi lij beme jarig z De kl bet spat! xle oogenblil jiondscli 1 Mi aat Bij Kot Jtbl. 28 thans ver esluit va en W. d.d. 10 1 Comité te Roerma ing leend van lotei jand me winkelwee Roern .jrbij aa Vi tristands ig were en hc Inventor Aardapp arden e attent gem, in hun belang zie iedigste te vervoegi kantoorl der C.A.( oe woot of rayon, een invent muiter Aardap vullen. De worden de kr onmidc hem vlakte en vi beneven de hoeveel door teler werdei erd na 1 der verscb fling zu basis dienen i teeltpl: Spring niel ydende Dinsdagmi e Hein: 11-jarige jonv. d. 1 hij op een v ioven k tram wilde sp evallen de tram ovei i)n reel werd juist reden. De zorgwekkend tand St. Antoniuj tls te I overgebracht afgezet moes i. StnokW l ontdt De gisthadi D. uit Dinsdagavotdjl zijn v een bakkei meesch marechaussecfctnstig den inhoud i®# wagei troleeren. 0» :hijolijk deze niets {agist, de laag lenmitut tde lac gevormd dao èken i grondstof voa kers. O voor den hard keken cbaussees echt r diepe bleek, dat ooi ie eene anders te vind as dar margarine. Vu en daarop in h genom tegen D. pm verba, maakt. die ver risatie b run* I-Rund De< ivan gel De distributi Naar we vii bedoeling derDjj om op Maai met de distr vleesch in maken. Verdotl ook worden gesteldfflder ral zicht bereid alvleesc Zooals bekeodWraagt prijs van het advleesct Kg. De btutfzijn v etiketten waan? ten vie voor de btreito van zijn vermeld Sint Servatiusiflg te De gerestaurerde Si brug te MaastiÜt is 1 voor het vetkeeopeng Deze voor teastricb gebeurtenis, wie in de tijdsomstanègheden telijk vertoon pfyts vc temin eene groote getrokken van autorite: bevolking. EieflMwen In de gemtflW Hc den reeds over ijr. 10.' beslag genonaLie eieren werden'eiiock eieren blekeni rijn. geverballiseerc j Gevangen üéirlam Onze corrodent meldt ons Nuj wij vernemen zitteJ bel stuurslid van it" Nijmegen, den eenige andere geruimen tijd it De Kleefsck overvol, dat bestemd voor® drie personen ij Den laatste Nijmeegsche op verdenkin[ Een van h* werd toen lij IKb gearresteerd wijder reden daarvan«prd Een ver zoel telegrafeeren, wel ingewilligi Deze mens4| weken hun voi wanneer zij komen. Bed Nederlandschenj uitwerking te I 4-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8