Sint Micofaas 1933. Gehr. Jeuken Jet 92 'Parker Plant nu Slachttijd, )ra* De waarheid over Duitschland. Provinciaal Nieuws Tof 6 December 5 pcf. korfing op alle Mode artikelen en Confectie. Shawls Slipovers Handschoenen Slobkousen Eng. Hemden Boorden Dassen Bretels Sokken Sokkenhouders Hoeden Petten Gemengde Berichten versche eieren Het cadeau bij uitnemendheid Henri Camps Tot oar tikt ten Ideaat Geschenken Zaterdag 18 November 1933, No. 46 i. 1'lUNCn'IKF.LE BESTRIJDING In verband met de on verdeelde belangstelling, welke Duitschland en zyu regeeringsvorm thans ge nieten, beginnen we een artikelenreeks, welke poogt de verhoudingen by onze Oosterburen in het ware licht te zien. Geen volk en regeerder zijn de laatste maanden meer over de tong gegaan dan het Duitsche volk en Hitier, Er is geen strijdvraag zoo brandend op den dag van vandaag als deze: heeft Duitschland het recht met zooveel vertoon op te treden tegen het buitenland en is Hitier waarlijk de man. zooals het Duitsche volk ons tracht te doen aannemen? En spruiten de disputen over deze strijdvragen voort uit een anti-Duit sche mentaliteit, of vinden zij hun oorsprong in afgekeer iheid vaa den theoretischen grondslag van het hui dige systeem in Duitschland óf komen zij voort uit afkeer en walging voor de practijk dezer theorie? Het is voor ieder duidelijk, dat men inderdaad deze drie onderscheidingen kaD maken, al wijst de practijk uit, dat zij dikwijls samenvloeien. Anti- Duitsche mentaliteit moeten wij be slist van ods afwerpen. Deze menta liteit is on-Nederlandsch en het is teekenend, dat de sociaal democraten, die wel Nederlanders zijn, maar niet van het beste slag, bij het hooren van het woord Duitschland, al op vliegen en hun scheldwoorden-reper- toire lustig afdraaien. In de socialistische bladen zijn avond aan avond de grofste beleedi- gingen aan Duitsch adres te lezen. „Barbaren, Hunnen, bloedhonden", zijn eenige substantieven, die in elk nummer van „Het Volk" rijkelijk voorzien worden van adjectieven. Het lust ons waarlijk niet het walgelijk woordengebral, dat deze methodische anti-Duitsche hetze vergezelt, in den mond te nemen. Scheldwoorden verraden tenslotte een gebrek aan argumenten en als de socialistische heeren er zich vanaf trachten te maken met de kwalificatie dat Hitier en consorten een bende nullen vormen, dan is dat geen plei dooi voor hun socialistische partij broeders in Duitschland, die zich door nullen hebben laten overhoop loopen. Het zij aanstonds toegegeven de sociaal democratie vecht hier om haar kop. Maar er zijn andere argumenten dan scheldpartijen, waarvan Hitier zich overigens in zijn oppositietijd ook overvloedig bediend heeft. Den tegenstander met dezelfde wapens bestrijden moge ridderlijk zijn, de ridderlijkheid wordt echter eerst bepaald door de keuze van het wapen en dan door de wij/e, waarop men het hanteert. De socialistische hetze vindt natuurlijk haar voedings bodem in het verwerpen van het nationaal socialistisch stelsel, dat een einde maakt aan de democratie. Het is het goed recht van ieder mensch een bepaald staatsbestel voor te staan, mits dit als staatsbestel in zich goed is. Het is absurd aan de com munisten een zoodanige vrijheid te geven, dat zij de wereldrevolutie kunnen voorbereiden, wijl deze revo lutie niet alleen de menschelijke, maar ook de Goddelijke orde om verwerpt. Vrijheid is wel een kost baar goed, maar relatief. Er zal geen werkgever zijn, die er aan denkt eeD werknemer in dienst te nemen, van wien hij bij voorbaat weet, dat deze met alle mogelijke middelen een zoodanige situatie zal trachten te scheppen, dat bij dzn werkgever op zeker moment aan de deur kan zetten en hebben en houden van dezen overnemen. Deze werkgever beknot niemand's vrijheid, En evenmin be knot de Staat de vrijheid van zijn ambtenaren, indien hij hen revolution- nalre gezindheid verbiedt. Volledige vrijheid zou een prachtig ding zijn, als alle menschen engelen waren. Nu zij dit niet zijn, is 't toch werkelijk niet te gek, dat men tracht een maatschappelijke orde te schep pen, waarin eenieder de kans krijgt lichamelijk en geestelijk goed te leven en alzoo hetengelendom eenigs zins nabij te komen. Er zijn allerlei en de meest tegen strijdige staats- en maatschappelijke orden uitgedacht en verwerkelijkt, zonder nochtans te bevredigen, al weer omdat we menschen zijn en geen engelen. De staatsorde, waarin wij thans huizen, bevredigt al evenmin en waarom zouden we het dan niet be groeten, als een groep menschen verbetering nastreeft De overtui ging, dat men het bij het rechte eind heeft, mag weliswaar geen vrij brief zijn voor het ongehinderd uit dragen der nieuwe ideeën, daar het rechte eind een verwarde kronkel kan zijn en alleen recht van realisee ring heeft, indien het uitgaat van juiste beginselen. De eenig-ware beginselen zijn nog altijd en blijven de Christelijke en 't is daarom dwingende plicht, elke gedachte te toetsen aan deze principes. Het is nog nimmer gebleken, dal staats vormen-in-zich in strijd zijn met de Christelijke beginselen. Absolute monarchie. constitutioDeele monar chie, republikeinsche, democratische en dictatoriale regeeriDgsvorm zijn geen van alle stelsels, die door de Kerk zijn veroordeeld of uit alge meen Christelijk beginsel verwerpe lijk zijn te noemen. Bepaalde om standigheden kunnen een zeker staats bestel ongewenscht maken en practi- sche overwegingen kunnen het zelfs verbieden. Een evenmensch verket teren alleen omdat hij de voorkeur geeft aan een anderen regeerings vorm en hem overladen met ingre diënten uit de vloek- en scheid- provisiekast is dus, behalve onbe tamelijk, on-christelijk. Wij gaan derhalve, wanneer wij hier de waarheid over Duitschland gaan belichten, niet uit van een a priori opgezette stelling, dat de dictatuur (1st welwij spreken van dictatuur in het algemeen en niet van fascisme of nationaal-socialisme) onaanvaardbaar is, vanuit onze be ginselen van katholiek gesproken Wij gaan wel uit van de meening, dat het nationaal socialisme, e.n der vormen van dictatuur aldus, zooals dit in Duitschland regeert, in strijd is met de Christelijke beginselen van recht en rechtvaardigheid, in strijd ook met bepaalde onaantastbare menschelijke rechten. Wij zijn wel van meening dat de dictatoriale regeeringsvorm in Duitschland nood zakelijk was, maar bestrijden de theoretische en practische uitvoering van die noodzakelijkheid, te weten het Duitsche nationaal-socialisme in zekere onderdeden van theorie en praktijk. Wordt vervolgd. J. L. VENRAY, 18 November 1933. Aser-Ben-Aser. Aangezien het stuk van dezen naam niet alleen gespeeld werd voor, maar ook door kindereD, was de uitvoering vanzelf ook kinderlijk, met al den aankleve van dien. Niemand verwacht van jongens van twaalf jaar volmaakt spel toch zou de regisseur veel meer plezier van z'n moeilijk werk beleven, wan neer hij de articulatie van „Aser", wiens mimiek over het algemeen zeer goed was, nog beter verzorgde. Na „Aser" waren ae talrijke jeug dige bezoekers van het St. Antonius- Patronaat het best te spreken over „Jacob", die z'n „vlegelrol" heel natuurlijk speelde. Ook de kleine „Jezus", „Samuel" en „Johannes" verdienen een pluimpje, terwijl alle medewerkers hun best hebben ge daan, om de Venraysche jeugd door hun goed bedoeld spel te stichten. Naar wij vernemen, heeft deze uitvoering aan het Patronaat opge bracht de som van nog geen vier kwartjes. Ontwikkelingsa vonden. De vrees, die de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts gevoeld heeft, dat het op dezen avond te behandelen onderwerp mogelijk minder belang stelling zou hebben van de vele trouwe bezoekers der Ontwikkelings avonden, is in geen enkel opzicht verwezelijkt. Verwend als we zijn door de zeer groote opkomst der luisteraars, kon men in de overvolle groote zaal van het St. Antonius patronaat geen enkele bekende, trouwe bezoeker missen. Na een kort welkomstwoord aan den Spreker van dezen avond, den Weled. Zeer Geleerde Heer Prof. Alphons Steger, Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Delft en Lid der le Kamer der Staten-Generaal, en de dames en heeren die gekomen waren om te luisteren, gaf de Weleerw. Heer Geurts het woord aan den Spreker, die zou spreken over het leven, lijden en sterven der H. Liduina van Schiedam. Zooals een goed schilder met zorg den achtergrond kiest, waar tegen het te schilderen onderwerp op het voordeeligst uitkomt, zoo teekende Spreker in groote lijnen en loch scherp, de politieke en sociale verhoudingen tijdens het leven der Heilige, omstandigheden, die in vele opzichten gelijk zijn aan de tegen woordige. Ook toen heerschte allerwege oorlog of oorlogsdreiging, ontevredenheid op vele gebieden, kerkelijke eenheid was in verdrukking, zelfs burgeroorlog hier te laüde. In dit tijdsgewricht wekte Gods genade een vijftal Heiligen, waaronder de H. Liduina niet de laatste was, die door hun verstorven en offer vaardig leven, Gods gramschap tegenhielden, zooals in de Bijbelsche geschiedenis meerdere voorbeelden zijn aangehaald. Met pracht van taal deed de Spreker ons de H, Liduina zien in hare wonderbare zielegrootheid, te midden van haar onuitsprekelijk lijden, dat tot onberekenbaar nut is geweest, voor tijdgenooten en na geslacht. Met tal van lichtbeelden, naar houtsneden en kopergravuren, ont leend aan de Koninklijke Bibliotheek en werken van bekende schrijvers, o.m. van den Franciscaner Pater Sint Nicolaas, meester in de kunst van geschenken geven, kiest dit jaar liever een nuttig dan een luxe ge schenk. De Sint vindt al onze mode artikelen zeer nuttige en practische geschenken. Kijk dit lijstje even door wanneer U uit naam van Sint een geschenk wilt geven. Zie onze St. Nicolaasetalage. Echt iets voor U om cadeau te geven. Brugman, wiens welsprekendheid vandaag nog spreekwoordelijk is, was de lezing opgelucht, zoodat het gehoor als het ware met de Heilige mee kon leven. Met groote aandacht werd de Spreker door het auditorium gevolgd, die de boven-Moerdijksche Heilige meer en meer deed kennen als een Heilige actueel voor onze dagen. Een dankbaar applaus werd dan ook Sprekers deel en een ieder sloot zich aan bij het dankwoord van Kapelaan Geurts. Kinderen des Volks. We meenen goed te doen onze lezers te wijzen op een bijzondere tooneelvoorstelling a.s. Zondag 19 Nov. te Nijmegen, in de groote zaal ,de Vereeniging." Velen zullen de prachtige werken van Antoon Coolen „Kinderen des Volks" en „de Schoone Voleinding" gelezen hebben. Deze werken nu werden tot één tooneelspel in vijf bedrijven bewerkt en worden thans in heel 't land met groot succes opgevoerd. De bladen schrijven in lofprijzing: „een uiterst boeiende voorstelling" (N.R.C.) Zeer zorgvuldig voorbereid (Handelsbl.) De Maasbode de opvoering is een succes geworden. Wat hel Nieuw-Schouwtooneel bood was ge noeg om urenlang het publiek te boeien en vaak diep te treffen... Het fijne type van pastoor Vogels werd steeds beter geteekend. De Tijd Diep ontroerende too- neelen dit stuk is 'u succes ge worden. Vooral in de plaatsen, die de stemming van 't stuk katholiek platteland beter kunnen waardeeren, zooals „Den Bosch" was het succes groot. Liefhebbers van goed. katholiek tooneel, dat voor onze streken nog bijzondere attractie heeft om schrijver en stof, zullen deze gelegenheid niet graag missen. Maandag speelt de Italiaansche Opera „Butterfly." De prijzen zijn populair aan de tijd aangepast. Zangersavond. Op den Dinsdagavond j.l. te Castenray gehouden Zangersavond vanwege de Korenbondea uit de Dekenaten Horst en Venray waren zoo goed als alle koren aanwezig. Zeer vele Heeren Geestelijken alsmede Pater Dr. Eliseus Brüning, O.F.M. waren aanwezig. Door ieder koor werd afzonderlijk gezongen, waarbij Pater Brüaing de noodige op of aanmerkingen maakte Over het algemeen werd er door alle koren goed gezongen. Medegedeeld werd dat Pater Brüning voor ieder koor een af zonderlijke repetitie zal geven dezen winter. Onder leiding van Pater Brüning werd nog gezamenlijk gezongen de 17e Mis. Na een dankwoord van Voorzitter Rector Kessels werd deze geanimeerde doch zeer leerzame bijeenkomst op gebruikelijke wijze gesloten. Overval te Oss. Toen Diusdagavond de varkens- koopman H. v. d. C. uit Herpen, die de markt te Oss bezocht had, zich hniswaarts wilde begeven, werd hij bij het verlaten van een café aan den Berchemscheweg plotseling door twee personen aangevallen, die hem met een knuppel bewerkten en hem daarna zijn jas en vest uittrokken. In de jas van den koopman bevond zich een portefeuille met f 700. Onmiddellijk werd de marechaussée van den overval in kennis gesteld, die bijgestaan door de gemeente politie een onderzoek instelde. Honderddertigduizend francs gestolen. Te Eindhoven zijn aangehouden zekere J. Ph. uit München-Gladbach en mej. M. S. uit Reydt, die verdacht worden van diefstal van 130.000 francs in Maeseyck. De aanhouding geschiedde op ver zoek van den brigade commandant der Marechaussée te Sittard. Het geld is gestolen uit een brand kast, die geheel was opengescheurd. De doodslag te Heeseh. In verband met den doodslag te Heesch op den zwerver A. v. B. zijn twee zwervers de 32-jarige arbeider J. M. en de 27-jarige koop man J. M. S. voor den officier van justitie te 's-Hertogenbosch geleid. S. werd in het huis van bewaring ingesloten en M. in vrijheid gesteld. Teeltbeperking in den tuinbouw. Naar wij vernemen komt bij de Landbouw-Crisis Commisaie het vraag stuk der beperking van de cultuur van tuinbouwgewassen in behande ling. De regeeringscommissaris voor den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeperking opgesteld. De beperking, waarmede men goed zal doen nu reeds rekening te nouden zal een beperking van de teelt van tuinbouwgewassen zijn naar de op pervlakle van het bedrijf. Het ligt in de bedoeling deze inkrimping van de tuinbouwcultuur te verkrijgen door een naar de be- drijfsgrootte progressieve verminde ring van de in 1933 met warmoezerij gewassen beteelde oppervlakte. Zooals reeds eerder is gepubli ceerd, zal de beperking het sterkst kunnen worden toegepast naar een geheele of gedeeltelijke omzetting van de tuinbouwcultuur in de teelt van landbouwgewassen mogelijk is. De groote bedrijven zullen de teelt van tuinbouwgewassen geheel moeten laten va en. Intusschen zullen ook de kleinere bedrijven, zij het voor een gering percentage, ter verkrijging van de noodzakelijke beperking hebben mede te werken. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoezerijgewassen naar den toe stand van 1933 zal zijn verboden, evenals alle nieuwbouw van kassen en het aanschaffen van nieuwe ramen. Het repareeren en vernieuwen van kassen en platglas is toegestaan. Ook de verkoop van conserven- fabrieken, de z,g. contractteelt, zal aan bepaalde regelen gebonden zijn, zoodat het wenschelijk is af te wachten tot de onderscheidene rege len definitief vaststaan en zijn gepu bliceerd. In het algemeen zal de teelt van de verschillende groentensoortea op de beperkte oppervlakte verder vrij zijn. In overweging is nog de vraag of ter voorkomiug van ODgewenschte omzetting van culturen voor som mige groenten en vroege aardappe len op deze regel uitzonderingen moeten worden gemaakt. Koekjes. Koekjes houdt men langer versch, indien men ze in een trommel die goed afsluit, afdekt met vetvrij bo terhampapier. Een kussen als spaarpot. De weduwe C. te Kerkrade had in het rugkussen van haar stoel een bedrag van f 750 geborgen. Haar pleegkind M.S. kwam van de bergplaats en den schat op de hoogte en met beetjes nam zij het geld tot den laatsten cent weg. f 250 gaf ze aan haar broer en f 500 aan de kaartlegster H. H. Toen het pleegkind de eerste maal geld had weggenomen, had zij hun dat gegeven. Daarna werd zij tel kens door hen lastig gevallen om nog maar wat weg te nemen. Het O. M. eischte Maandag voor de Maastrichtsche rechtbank tegen het pleegkind wegens diefstal 5 maan den en tegen haar broer en de kaart legster resp. 6 en 7 maanden gevan genisstraf wegens heling. De straf der autodieven. In het te Düsseldorf gevoerde proces tegen de beruchte autodieven en smokkelaars werden door den Staatsanwalt de volgende straffen geëischt Willy Schom 4 jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en stelling onder politietoezicht; Paul Bresser 3 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies; Barth 1 jaar tuchthuis en 3 jaar eerverlies; Klöhn 2 jaar 6 maanden ge vangenis, 5 jaar eerverlies en stelling onder politietoezicht; Neuhausen 3 jaar 4 maanden tuchthuis, 5 jaar eerverlies en stelling onder politietoezicht; Neumaier4 jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en stelling onder politietoezicht; Pragal3 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies; Manhardt 3 jaar 4 maanden tuchthuis, 5 jaar eerverlies en stelling onder politietoezicht. Radslag werd vrijgesproken. Bresser, Barth, Pragal en Manhardt die nog op vrije voeten waren, zijn direct gearresteerd. Tegen de beklaagde Friedrichs is geen straf aangevraagd, aangezien de zaak tegen hem afzonderlijk zal dienen. Bloembollen vernietiging. Ingevolge de voorschriften werden de vor ge week Vrijdag op de puinplaats in deze gemeente ruim 3500 K.G. bloembollen gedeponeerd Ondanks de waarschuwingen ver dwenen dagelijks verschillende bollen Politie toezicht en als gevolg verschillende bekeuringen. Burgerlijke Stand Venray van 10 tot 17 November 1933. GEBOREN Johannes M. P. B. Ars, Oude Oostrumsche weg. Peter J. Vullings, Schoor. Wilhelmus G. Vollebergh, Bonte koestraat. Francisca P. van Dijck, Merselo. Huberdina Th. Geurts, Spurkt. Egberdina A. Vullings, Ysselsteyn. GEHUWD Joannes Gooren, 27 jaar, land bouwer en Johanna Maria Derks. 26 jaar, beiden te Venray. Antonius M. H. Marcelles, 27 jaar, landbouwer en Johanna Petro- nella Deckers, 26 jaar, beiden te Venray. OVERLEDEN Maria M. Munsters, weduwe van P. J. Siebers, 70 jaar, Hoenderstraat. Geratdus Hub. Janssen, echtge noot van J. B. Willemsen. 84 jaar, Weverslo. Christlaan Claessens. 77 jaar, Boschhuizen. Franciscus J. L. Smets. 32 jaar. Kloosterbroeder, St. Servatiusgesticht. 3 patiënten St. Annagesticht. 1 patient St. Servatiusgesticht. Droge en papierdarmen, VVorslpennen, bolletjes Touw, losse en busjes Kruiden, 1 Grof en fijn Zout, it i Fijn Boekweitmeel. Worstmolendh®" Keulsche Vetpotten 8 ct. per liter. L sec Op verlangen thuis bezorgd, jg Hofstraat 8 20 |sf4ee toe nt. til* Dtiofold. PenpurU 2JJaar geg, [Gratis polis tegen verlies en diefstal) Schitterend St. Nicolaascadeau. Onze collectie is compleet. Zie etalage H. CAMPS Groenblijvende Lugustrum, Tbuia's, Conifeeren, Dennen en Sparren, gesn. Haagdoorns, Groene Beuk, Vruchtboomen enz. Deze in iedere maat en prijs voorradig. Prijscourant gratis en franco op aanvraag. 318 Aanbevelend, P. H. Wijnhoven. Oirlo Onze OUDE KLARE JENEVER COONAC BINNEN- en BUITENLANDSCHE LIKEUREN Hl WIJNEN Kunt gij schenken. De prijzen ervoor ook. P. Hoecfemaekers Slijterij Henseniusplein Ie koop gevraagd groote en kleine kwantums aan de hoogste prijzen. G. Berkens, Patersstraat. Voor iedere dame. voor iedere heer die prijs stelt op 'n waar devol blijvend geschenk, is een Horloge wel het mooiste St. NICOLA AS-cadeau dat zich laat denken. In DAMESHOR LOGES hebben icij een zéér bijzondere collectie. Voor Heeren hebben xoe soliede, mo derne Zakhorloges, zoowel als Armbandhorloges. Degelijkheid en onverslijtbaarheid is het ken merk van al onze uurwerken. Zie Etalage Toestellen Tasschen Statieven Ontspanners Albums Hoekjes Papieren Lijstjes Litteratuur Voor elk wat toils Potokandef Hoecfemaekers

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4