De Rundvee slachting. Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten Zalerdag 11 November 1933, No. 45 Het kan den boeren niet onbekend zijn, dat er Dog al eens door de bevolking geklaagd wordt over den steun, welke de regeering aan het boerenbedrijf verstrekt en waarvan sommige zich de weelde veroorloof den een auto aan te schaffen, anderen de besteding van het geld niet ten goede deden komen aan hun arbeiders door een richtige looobetalirg. In 't algemeen wij gelooven ten onrechte bestaat er in het land een voor de boeren niet gunstige opvatting wat de steunverstrekking aangaat. En wanneer waar is, wat nu weer geschiedt bij de levering van het vee voor de Rundveecentrale (R. V. C.) dan kan 't niet anders of de tegen stand tegen steunverstrekking aan het boerenbedrijf wordt nog erger. Het volgende staaltje trof ons in het Dagblad van Noord-Brabant van 4 Nov. „Op Maandag 23 October wer den te Breda 63 runderen aange boden, waarvan er 58 werden aangenomen. Vijtwerden geweigerd omdat men het over den prijs niet eens kon worden. Wat ge prijzen betreft algemeen is geconstateerd dat de prijzen „zeer veel zijn meegevallen." Het algemeen gevoelen was: dat „de wicht nogal veu! meeviel." Iusiders meesmuilen als ze dat hooren. Die hebben hun oogen niet in hun zak gehad. Bij de levering viel het algemeen op, dat vele van de dieren zoo opgeblazen rond waren. Op het eind van de aanmonstering lag er op het terrein een abnor male hoeveelheid faecaliën en ondanks dat bleven vele beesten ongewoon dik staan. Een kenner ziet direct, of dat natuurlijk is of dat die dikte kunstmatig is veroor zaakt. En zoo kon men van ver scheiden beesten zeggen, dat ze als 't ware volgepompt met water zaten. En als historisch deelde men ons uit denzelfden kring mee, dat in een café iemand, die eenige runderen had afgeleverd en daar voor een mooien prijs gemaakt had na het zooveelste potje bier verklapte „Ik heb ze wel drie dagen lang zooveel water laten z.... dat ik dacht dat ze barstten." In vakkringen wordt aangenomen dat een rund na slachting evenveel „schoone ponden" weegt, als voor dien „vuile kilo's." Bij vele van de geleverde runderen, gaat deie schatting echter niet op en is 't aantal schoone ponden belangrijk minder. Wat hierboven gesignaleerd wordt is, naar 't ons voorkomt, niets meer of minder dan oplichting en bedrog plegen ten koste van de gemeen schap en wij hopen, dat de minister van Justitie maatregelen zal weten te treffen tegen dergelijke praktijken. Wanneer een werklooze arbeider een tijdelijke verdienste verzwijgt dan wordt hij daarvoor zwaar gestraft, boven gesignaleerde praktijken ver dienen veel meer. En nu de deskundigheid op ander terrein. Wij weten niet of aan de zijde der Rundveecentrale ook de des kundigheid op organisatiegebied iets beteekent, maar ook hieromtrent vertelt 't D. v. N -Br. iets wat de moeite van een verder signaleeren waard is. Aan de R. V. C de taak om er een afdoend antwoord op te geven. „Toen nu Maandag 23 October de bovenbedoelde 63 runderea op de aanmonsteringsplaats werden aangeboden, werden zij daar ver welkomd door een regeerings- gemachtigae en zes andere ambte naren der R. V. C. Deze heeren waren resp. afkomstig uit Eind hoven, Empel, Eindhoven, Gastel, Herpt, Andel, Vrijhoeve-Capelle en Wouw. Met z'n achten heb ben deze heeren slechts eenige uren werk gehad, want voor 12 uur was alles reeds lang en breed afgeloopen. De werkzaamheden waren als volgt verdeeldeen hunner bond het aangeboden rund een blikje aan den staart, waarop eenige letters en een nummer. Een ander zette het zelfde nummer in rood krijt op het beest zelf. Dit, opdat als het blikje soms verloren zou gaan, men toch het nummer nog zou weten. Vervolgen? kwa men er drie die het aangeboden rund taxeerden en een prijs toe- schatten. Daarna werd het rund naar de weegschaal gebracht, waar een zesde na weging een bon gaf. waarop het gewicht stond aange geven. Met dezen bon en een be wijsje, waarop de klasse indeeling stond aangegeven begaf de ver- kooper zich tenslotte naar nummer zeven en daar de bewijsjes om wisselde tegen een officleelen bon. Deze secure doch wel wat kost bare arbeidsverdeeling beeft natuur lijk de noodige hilariteit verwekt. Voor het binden van een blikje aan den staart van een rund en het schrijven van een nummer op het beest had men den eersten den besten werkloozen sjouwerman kunnen gebruiken. En ook kan men niet begrijpen, dat men voor de taxalie en de verdere werk zaamheden menschen van zoo ver weg heeft gerequireerd, terwijl er toch in Breda en naaste omgeving zoovele veehandelaren en verken ners zijn, door de Varkensc isis- wet en nu weer door deze wet bijna geruïneerd, die daarvoor in aanmerking konden komen. Des middags ongeveer twaalf uur zijn de 58 aangenomen runde ren per spoor naar hun bestemming vervoerd. Een groep ging naar Den Haag, een andere naar Weert en de derde naar Oss. Het merk waardige is nu, dat den dag daarop aan de slachtplaats te Breda 50 runderen uit Soeek arriveerden, die hier moesten worden geslacht voor de Herofabriek. Een gewonen leek is het nu toch niet precies duide lijk, waarom eerst van Breda 58 runderen naar elders moeten wor den vervoerd en dat den dag waarop 50 stuks liefst maar uit Friesland moeten worden aange voerd. Afgezien nog van de geld wegsmijterij, die hierin steekt, kan gewezen worden op de overbodige kwelling die de beesten ondergaan. Zij krijgen na de aanneming hoe genaamd geen voedsel meer. Het zijn drachtige dieren, die méér nog dan andere behoefte aan voedsel hebben. Ze worden in waggons bijeengebracht, verblijven daar uren achtereen, hebben behoefte oir te liggen, vertrappen elkaar, kortom eenieder voelt wel, dat deze dieren tijdens het vervoer kwellingen ondergaan." Wij laten verder onbesproken de bewering van onzen Bredaschen collega, dat ook deze wet meewerkt aan het ruïneereo van veehandelaren en veekenners, maar wij vragen toch wel aandacht van degenen, die iets in de R. V. C. te zeggen hebben, dat zij maatregelen treffen tegen zulk een vermorsen van gemeenschaps geld, ofwel dat zij een afdoende verklaring geven dat 't geschieden moest zooals 't geschiedde en een andere regeling niet mogelijk of beter was. VENRAY, 11 November 1933. Schutterij >>St. Anna". Door de schutterij „St. Anna" alhier, werd dezer dagen een algemeene vergadering gehouden. Door den waarnemend President, H. Odenhoven, werd op die ver gadering gesproken over den opbloei ■'an het oude Gildewezen op vele plaatsen in Noord Brabant en Limburg. Jammer echter, dat men van dien bloei hier ter plaatse niet kan ge tuigen, dat moet veranderen. Vriendschappelijk werd dan ook door oude en nieuwe leden algemeen besloten, om te vormen een sterk geheel en de schutterij „St. Anna" wederom in zijn oude roem te herstellen. Een 10-tal oude leden sloten zich aan, zoodat St. Anna's-ledental wederom 35 bereikt heeft. Het oude bestuur, hetwelk niet meer voltallig was, bedankte zich in geheel. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen M. Arts, Voor zitter, H. Odenhoven Secretaris, J. van Es, Penningmeester, Ant. Thijssen en Jac. Janssen, als leden. Er werd nog besloten dezen winter eeue Tooneelavond te geven onder de trouwe leiding van H. van Boven. Na nog een aaomoedigend woord gesproken te hebben door den Beschermheer, M Verheyen, werd deze vergadering gesloten. Vergadering Jonge Boeren. Dinsdag 7 November j.I. had in de zaal Wilhelmina eene vergadering plaats, gehouden door de Jonge Boeren vereeniging ter bespreking der Crisiswetten, Na een hartelijk welkomstwoord van den Voorzitter, dhr. Poels Fzn., waarbij hij constateerde, dat ondanks het minder gunstige weer, zeer veel ter vergadering waren opgekomen, leidde hij den Spreker den heer Dinghs in. die zou spreken over de Crisiswetten, die door de regeering tot stand waren gebracht tot leniging van den nood onder de Boeren en jammer genoeg vaak afbrekend be- critiseerd werden. Veeleer verdient de regeering den vollen dank der boeren. Teneinde een meer juist inzicht in deze te bereiken, is het de Jonge Boeren vereeniging juist voorgekomen deze aangelegenheid meer in den breede te doen bespreken door den heer Dinghs, die ter zake deskundig is. Hij geeft dan ook het woord aan den Spreker van hedenavond. De heer Dinghs vangt zijn rede, die van kennis van het boerderij bedrijf en van diens nood getuigt aan met een beschouwing over den wereldtoestand en de slechte ver deeling der goederen over de verschillende landen. In het eene land overvloed van levensmiddelen, in het andere land vernietiging van massa's producten. Ook hier in ons land zijn massa's land- en tuinbouwproducten ver nietigd, daar ze op de veiling on verkoopbaar bleken. Dit nu, noemde Spreker een der gevolgen van den wereldoorlog en diens nasleep. Waren de ons omringende landen groot industrie Staten en kon Neder land zijn voortbrengselen van vee en gewassen daar tegen zeer loonende prijzen verkoopen, na den wereld oorlog veranderde dat zeer sterk en sloten de Buurtstaten, zoo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte hunne grenzen voor onze producten en zulks vooral in verband met de uitbreiding der landbouwbedrijven binnen hun eigen grenzen. Uit een reeks van feiten, toegelicht met sprekende cijfers, toonde Spreker aan de geweldige uitbreiding, die in de laatste tientallen van jaren, zich vertoonde bij onzen veestapel, waardoor het evenwicht tusschen akkerbouw en veeteelt verstoord werd, zoo sterk zelfs, dat de vee- prijzen hier te lande afhankelijk waren van de prijzen in het Buitenland. Het groote streven der regeering is er nu opgericht dit evenwicht te herstellen. Minder vee en meer zelf verbouwde voedingsmiddelen zal een van het buitenland meer onafhankelijken boerenstand geven Den topstand in de veehouderij is reeds lang voorbij en zal naar zijne meening niet meer behaald worden. Hoe pijnlijk dit ook zij, de boeren zullen goed doen met dit feit rekening te houden. Vandaar dat de teelt inkrimping noodzakelijk werd. Met schrik vraagt Spreker zich af wat de prijzen zouden geweest zijn van zuivelproducten en vee, zoo de regeering niet gesteund had en, daarbij maatregelen had ingevoerd, die voeren moeten naar een om zetting van het boerenbedrijf van een veebedrijf naar een landbouw bedrijf. Deze maatregelen moet men beschouwen als een medicijD, zij het dan ook een bittere medicijn, die den zieke moet herstellen. En geen zieke zal zijn medicijn wegwerpen of zijn verbandmiddelen afrukken, die de ziekte of wonden moet heelen. Achtereenvolgens besprak hij in het algemeen de Crisiszuivelwet, Varkenswet, Rundveecentrale, Graan- steun en Aardappelwet, die alle zijn ingevoerd voor het welzijn van den Boerenstand. Ieder dezer wetten geven op zich genoeg stof om een heelen avond te praten en al is het thans ondoenlijk, spreker hoopt dat hij in het algemeen bereikt heeft, dat men wat voorzichtiger zijn zal in critiek op de Regeering, die maat regelen moet nemen voor het heele land en niet voor een bepaalde streek of bedrijf. Hij spoort allen aan om trouw te blijven aan hun organi satie, die zooveel van de Regeering heeft weten te verkrijgen, en waar voor de boeren hun dank verschul digd zijn. Ook op politiek gebied blijve men trouw aan de R.K. Staats partij, die het aloude katholieke geloof en zeden onder den boer blijft handhaven. Ontwikkeling en nog eens ont wikkeling acht spreker noodig voor den boer in den strijd om het be staan, die slechts met degelijke kennis van zaken tot een goed einde kan gevoerd worden. Onder applaus sloot spreker zijne doorwerkte rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen ge bruik gemaakt, die allen afdoend werden beantwoord, waarna de Voorzitter Poels in naam van allen den heer Dinghs dank bracht voor zijne leerzame rede en de vergadering op de gbruikelijke wijze sloot. Inflatiesprong in het duister. De Regeering zal dien niet maken In zijn Dinsdagavond voor de radio gehouden rede heeft Minister Verschuur nog eens met nadruk verklaard, dat de regeering de sprong in het duister, welke inflatie zou zijn niet wil, niet mag en niet zal maken. Wat er nog aan vertrouwen in het bedrijfsleven over is, vertrouwen dat noodig is, wil men zaken kunnen doen, zou door inflatie of plannen tot inflatie worden stukgeslagen. Export handhaven, waar deze voor de toekomst reden van bestaan heeft, ziedaar wat voor ons economisch bestel, dat nu eenmaaj op export is ingericht, het aller belangrijkste heeten moet. Men zegge vooral niet dat de regeering het algemeen belang ver eenzelvigt met dat der boeren. Juist door de mogelijkheden, welke een der agrarische maatregelen, n.l. de graanregeling, bood, kon de regeering onlangs een bevredigende regeling voor de betaling der „scrips" bevorderen. Geen consument mag er bezwaar tegen maken, dat de prijzen van een al te onzinnig laag niveau worden afgehaald en iets worden hersteld. Het gaat er slechts om, hoe ver. Bij al onze maarregelen houden wij ongeveer een niveau, als gold in 1913, voor oogen. Al onze maatregelen te zamen, ook de ernstige, n.l. die in den laatsten tijd genomen zijn ten aanzien van sqiker, vleesch en aardappelen, hebben, vergeleken bij Maart 1932 samen een verhooging veroorzaakt van ruim 3 procent. De Minister wekte tenslotte op te bevorderen een sfeer van ver trouwen, welke zoo veel kan bij dragen tot heil der gemeenschap. De behandeling van de „Uegee- rings-koeien", Het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker-Nort heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: Is het den Minister bekend, dat het spoorwegvervoer van drachtige koeieD, die den laatsten tijd in groo te getale ter slachtplaats worden ge zonden, vaak plaats vindl op een wijze, dat van mishandeling dezer dieren kan worden gesproken en zoo den Minister zulks niet bekend mocht zijn, wil hij dan naar de wijze, waar op bedoeld vervoer plaats heeft, een onderzoek doen instellen? Indien den Minister van dieren mishandeling mocht gebleken zijn of blijken, wil Zijne Excellentie dan maatregelen nemen, waardoor deze voor het vervolg worde voorkomen Geraffineerde oplichterstruc. Zekere F. van G., te Tilburg kreeg eenigen tijd geleden van zijn vader een rijwiel in ^bruikleen, dat laatst genoemde in huurkoop had. Tijdens de jongste kermis verpande de jongeman de fiets voor f 20 aan een caféhouder. Na eenigen tijd kwam hij terug bij den caféhouder en onder vloed van tranen, verge zeld van de noodige lamentaties ver zocht hij den caféhouder hem de fiets terug te geven, omdat zijn vader dreigde hem bet huis te zullen uit gooien. De coféhouder liet z'n goed hart spreken en gaf den jongen de fiets terug. En de jongeman ging met het rij wiel naar een anderen caféhouder, gaf het karretje voor f 20. in pand en kwam later met het zelfde aan doenlijk verhaal over z'n boozen va der. Dit heeft de jongemaD tot vier maal toe herhaald, zoodat hij op de ze manier in totaal f 80 in de wacht wist te sleepen. Maar, de Tilburg- sche politie heeft er een einde aan gemaakt en van G. gearresteerd als verdacht van verduistering en op lichting. Doodend licht. Woensdagavond heeft op den Straatweg tusschen Noordhorn en Niezeil, onder de gemeente Zuidhorn een ernstig ongeval plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Op dat moment reden op den straatweg de ongeveer 30-jarige arbeidersvrouw De Haan en haar 12-jarig dochtertje. Zij werden achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer Sennema uit Leeuwarden. Door het verblindend licht van een tegenkomer werd den heer Sennema dermate het uitzicht ontnomen, dat hij de vrouw en het meisje op den weg niet opmerkte. De wagen reed de beide wiel- rijdsters aan, die tegen den grond gesmakt werden en gedood. Ter doodveroordeelde. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van Frankrijk zal een man, die wacht op zijn terechtstel ling, de dooden-cel verlaten, om nog even voor de rechtbank te verschij nen, en wel wegens het niet betalen van belastingen. Deze ongelukkige, Edmund Egase, ter dood veroordeeld wegens moord op een nachtwaker, was reeds ge durende maanden door de belasting - ambtenaren van stad tot stad achter volgd, totdat men eindelijk zijn domicilie in de Sanrégevaogenis vond. Scherp bewaakt door twee cipiers werd de geketende man voor de rechtbank gebracht, waar hij zich te verantwoorden had wegens het niet- betalen van zijn motor-belasting. Auto tegen een brugluening gebotst Woensdagnacht is te Eindhoven een auto van de Tobacco Company uit Amsrerdam ten hoogte van de uitspanning Zoeterbeek, vermoede lijk als gevolg van den mist tegen de leuning van de Dommebrug ter plaatse gereden. Bij deze botsing heeft de inzitten de vertegenwoordiger van genoemde firma, de 20-jarige heer J. N. de L. uit Eindhoven zulke inwendige bloe dingen opgeloopen, dat hij kort daar na is overleden. Ernstig ongeval te Bunik. Dinsdagmiddag heeft op het terrein van den houthandel v.h. A. van Dam te Bunnik een ernstig ongeval plaats gehad. Vier arbeiders waren bezig met het lossen van een wagen timmer hout, welk hout zooals gewoonlijk werd opgestapeld. De stapel hout sloeg plotseling om. De arbeider, die zich nog op den stapel bevond, een zekere van Doorn, viel gedeeltelijk met den sta pel mee, doch kon onderweg op een anderen stapel springea. Hieraan heeft hij zijn leven te danken. De stapel hout kwam te recht op de twee op den grond staande arbeiders, een 43-jarigen C. de Kruiff uit Lang broek en den 31-jarigen P. Pauw uit Uitrecht. Onmiddelijk werd met man en macht de stapel hout opgeruimd om de slachtoffers te bevrijden. Toen men hen te voorschijn had gebracht, ble ken beiden te zijn overleden. Dr. J. F. G. Brevee, die intusschen was arriveerd, constateerde dat de beide arbeiders op slag gedood waren. De Kruiff laat een vrouw met kinderen achter.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4