Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ontwikkeling. UtFONtf» MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET (YQORDEELlGStf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke De financiering van de crisis. Ons Weekpraatje. Binnenland. Provinciaal Nieuws ZaterdagTll November 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 45 PEEL EN MAAS f MANUFACTUREN j BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTEN'llEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7' ct. bij abonnement lagere tarieven. riteave van FIRMA VAN DEN MllNCRHOF VENttAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De belangstelling opnieuw ontwaakt Eenheid blijft voor alles de eiscli van liet oogen- blik. Afgescheidenen bezint u. Katholieke vastheid in ver warring rondom. Dat er bij de verkiezing voor de Tweede Kamer in het voorjaar over het algemeen onder de Limburgsche katholieken weinig spra'.ce was van geestdrift, ligt nog versch in het ge heugen. Het overgroote deel deed aan de. stembus zijn plicht, maar de oude katholieke stemming die ons de laatste tientallen jaren bij een verkiezing altijd had bezield, was er onder de massa niet. In de oorzaken zullen we ons niet meer verdiepen, omdat we mogen constateeren dat de belangstelling voor de katholieke politiek is weer gekeerd. Dat heeft de katholieke Landdag te Venlo gehouden voor de kieskringen Venlo en Horst duidelijk getoond De pers van alle richtingen sprak van een menigte van acht duizend, die luisterde naar de rede van den partijvoorzitter mr. K. Goseling, den katholieken leider in het land en naar dr. Poels, den katholieken leider bij uitnemendheid in Limburg. Het noorden van Limburg heeft het voorbeeld gegeven, bet midden en het zuiden zullen volgen. De katholieken van heel Limburg zullen laten zien dat zij achter de Katho lieke Staatspartij staan en achter haar Manifest, dat zij thans als haar inzet heeft gemaakt van het grootste en gewichtigste politieke Kamerdebat dat in jaren is gehouden en waarvan we hopen dat er eenheid zal blijken tusschen de katholieke Kamerleden en de regeering, ter bevordering van het ware belang des lands, dat de Katholieke Staatspartij voorstaat voor alles. Er zijn katholieken geweest in Limburg die zich bij de laatste Kamerverkiezing van de partij hebben afgescheiden. Zij achtten het volks belang en de zeggenschap van het volk niet meer veilig bij de Kath. Staatspartij. In ontevredenheid over van hen gevraagde offers of over den algemeenen toestand van malaise lieten ze de Kath. Staatspartij de zondebok zijn. Deze meoschen zullen na de ge beurtenissen in de laatste maanden, wanneer kortzichtigheid hen niet volkomen in de war heeft gebracht, d» oogen zijn opengegaan en op dit oogenblik zullen ze inzien hoe goed de vijf Nederlandsche Bisschoppen den toestand doorschouwden toen zij de katholieken krachtiger dan ooit opriepen tot eenheid en hoe goed Z. H. de Paus uit de verte de houding der katholieken aaowees, toen Hij de katholieken van Neder land aanspoorde in alles, vóór alles en boven alle3 één te zijn. Van die katholieke eenheid zal het voor een groot deel afhangen of volksgoederen als een gezonde democratie in Nederland gehandhaafd zullen blijven, dan wel ook hier politieke onvrijheid zal gaan heer- schen en de knoet gaan regeeren, zooals dr. Poels het te Venlo raak en waar uitdrukte. Eenheid alleen kan ons den in vloed doen behouden die de katho lieken in Nederland de laatste jaren bezaten en welke zij krachtens hun historie en hun standing mogen en moeten opeischen in het belang van het volk. Voor de Katholieke Staatspartij is het nu de tijd om zoo krachtig mogelijk stelling te nemen en den weg te wijzen naar een betere toe komst. Zij doet dit op het oogenblik met een program dat een vaste leidraad is, welks punten van urgentie zij neerlegde in haar Manifest, het program van dit oogenblik. Zij doet dit in een tijd nu aan zoovele partijen en daarmede aan tallooze Nederlanders in het staat kundige leven elke houvast ontglipt. Het liberalisme, het begin van alle kwaad, dat de wereld in de crisis dompelde, is voor elke gezondmaking uitgeschakeld. Hst socialisme beeft in den ont zenuwenden malaisetijd geen betere houding weten aan te nemen dan die eener ondermijning van het ge zag, een gewetenloos spelen met vuur, dat als eenige goede gevolg heeft gehad dat het de holheid en de voosheid der S.D.A.P. voor elkeen op zijn duidelijkst onthulde. Deze ondervindt daarvan de bittere ge volgen, Vergeefs tracht zij zich schoon te wasschen. De regeering heeft haar in hare Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen der Staatsbegrooting op de juiste wijze bescheid gegeven. De aftakeling van het socialisme heeft in ons land dan ook een aan vang genomen. In den storm gooit het om zich te redden allerlei ballast overboord. Het moet zelfs terug komen op zijn propaganda voor een roekelooze ontwapening, waarmede het 't volk heeft trachten te be goochelen. Hoe groot de reactie is tegen het communisme behoeven we niet nader te schetsen. En toch b'ijft dit voor ons werelddeel het grootste gevaar. Politieke verwarring en verwor ding gaf het aanzien aan nieuwe stroomingen, die tot nieuwe verwar ring dreigen te voeren, omdat ze geen hechten principieelen grondslag hebben, waarop ze kunnen bouwen en daarom de kiem van nieuwe ver wording in zich dragen, zoodat ten langen leste altijd weer de vernieti ging dreigt die den naam communisme heeft aangenomen. Wee b.v. Duitsch- land, wanneer het nationaal socialisme met zijn al te groot gevoel van zekerheid dat in hoofdzaak op de wapenen moet steunen, uit onmacht de verwezenlijking van beloften, het heft uit de handen zou glijden. Hechtheiden vastheid van grond slag is er bij de Katholieke Staats partij. Zij staat op den bodem van eeuwige beginselen. Wij leven helaas in een tijd waarin beginselen minder vast worden aan gevoeld, ook onder de katholieken, toch zijn het nu meer dan ooit de lichtzuilen die de richting van het politieke leven aan geven. Maar het economische, het stoffe lijke overheerscht en men vergeet dat ook bij de beheersching van het stoffelijke het beginsel de leider moet zijn. Het failliet van het economische leven vindt immers zijn oorzaak in het verlaten van de christelijke be ginselen en het aanhangen van liberale economische leerstellingen. Voor ons katholieken zijn de beginselen de groote band onzer eenheid, de reden van ons samen wonen in ééae politieke partij. Dat mogen de Limburgsche katho lieken vooral in de naaste toekomst, de politieke situatie van het oogenblik goed beseffen. Onze Katholieke Kamerfractie staat op het oogenblik in ons eerste strijd gelid in bet groote politieke debat de Tweede Kamer, een debat dat beslissen gaat over hetgeen in ons land zal worden gedaan tot hand having der volksrechten en volks goederen, ter behartiging van groote volksbelangen, ideëele en stoffelijke. De Katholieke Staatspartij staat in haar geheel achter haar en in haar vereenigd de overgroote meerderheid der katholieken van Nederland. In benarde omstandigheden zij eenieder bereid voor die eenheid zijn offer te brengen. ROELAND In een circulaire, door de regeering aan de gemeenten gericht, worden nieuwe normen aangegeven voor de steunregeling en wordt druk op de gemeenten uitgeoefend om ook andere categoriën van burgers tot een ver sobering in hun levensstandaard te dwingen. In het kort komen de regeeringsmaatregelen op het volgen de neer. Alle crisisfondsen moeten worden afgeschaft, d w.z. alle iinancierings- vormeD, welke beoogen om de crisis uitgaven geleidelijk over verschil lende jaren te verdeelen, moeten vervallen. Iedere gemeente wordt verplicht om de geheele werkloozen- zorg uit de gewone middelen te be kostigen. Dat is op zich zelf een goede maatregel, hoe drukkend ook voor het huidige geslacht. We weten tenslotte niet, hoe lang de crisis nog zal duren en moeten ons zelfs wel eens de vraag stellen, of de economische bezoeking geen semi permanent karakter gaat aannemen. Door voor de steunverleeniog nu maar steeds weer gelden op te nemen voor aflossing in, en rentebetaling tot, een nog niet bekende toekomst, werken de gemeenten zich financieel totaal vast en dreigt een onvermijde lijk bankroet. Opstapeling van ge meenschapsschulden kan bovendien weinig bevorderlijk zijn aan een eindelijk wijken van de crisis. Als alle ondersteuningsmaatregelen uit den gewonen dienst bekostigd gaan worden, dan zullen we tenminste ook het voordeel hebben, dat er geen crisiswee meer zal wezen, als de economische depressie eens ge weken zal zijn. Werd de steun voor de toekomst gecontinueerd in de vormen, welke we tot nu kenden, dan zou het vo9r de gemeenten wel zeer bezwaarlijk worden om alle crisisuitgaven uit den gewonen dienst te financieren. Dat geldt temeer, nu de regeering heeft laten weten, dat ze voor het komende jaar in de kosten niet meer zooveel zal kunnen bijdragen, als ze dat in '33 b.v. nog heeft gedaan. De lasten voor de gemeenten worden derhalve zwaarder. De rijksbijdragen bedroegen voor '33 nog 75i/a mil- lioen, doch zijn voor '34 gefixeerd op slechts 46 millioen. Begin derhalve zoo raadt de regeering den gemeen ten aan, met op niet meer dan 46/75 deel van de huidige rijksbijdrage te rekenen. Dat wordt een moeilijk geval voor de gemeenten Alle kos ten moeten dadelijk uit de inkomsten bestrijden en van het rijk ontvangen aanzienlijk minder dan vroeger. Wat de regeering den gemeenten aan geld minder toekent, vult ze aan met goeden raad. „Dring uw uitga ven terug zoo zegt ze tot een niveau, dat met de rijksbijdrage in overeenstemming is." In duidelijkeD zin wordt aldus te kennen gegeven vermindert de steunuitkeeringen En niet alleen de steunuitkeeringen. De regeeriDg voorziet, dat er on danks den gegeven goeden raad toch verschillende gemeenten zullen zijn, die niet bij machte zullen wezen oir alle crisislasten door Jen gewonen dieast te doen dragen. Dat zal vooral moeilijk wezen in gemeenten, waar de salarissen nog niet belangrijk werden verlaagd en nog geen sociale goederen werden prijsgegeven. Als het niet anders kan, zoo zegt de regeering, dan willen we wel een extra-rijksbijdrage beschikbaar stellen voor de financiering van steunmaat regelen, maar dan moeten de ge meenten met de stukken aantoonen, dat de heffingen (belastingen) in die gemeenten reeds zoo hoog zijn op gevoerd als practisch mogelijk is, dat op „jaarwedden en loonen, onderhoud gemeente-eigendommen werken, subsidies, onverplicht onderwijs, armenzorg enz. een zoo danig bedrag is bezuinigd, als in verband met de crisismoeilijkheden noodzakelijk is." Zoowel de nieuw-gestelde ver plichting voor de gemeenten om de crisismaatregelen uit de gewone middelen te financieren, als de ver minderde rijksbijdrage inzake steun- verleening, verschaffen aldus aan de regeering de middelen om belang rijke invloed uit te oefenen op het peil van gemeentelijke steunverlee ning en in het bijzonder tot omlaag voering daarvan, maar bovendien ook om te geraken tot eventueel door de regeering gewenschte ver lagingen der gemeentelijke salarissen loonen, vermindering van subsi dies, opvoering der belastingen enz. Het is tenslotte logisch gedacht van de regeering, dat, moeten de steunnormen omlaag, ook het alge meen salarispeil omlaag moet en heel de levenswijze van do maatschappij moet worden versoberd. De maatregelen van de regeering beteekenen ongetwijfeld een techoi sche verbetering van de financiering der crisis, maar toch vragen we ons bezorgd af, of ze ook geschikt zul len wezen om den algemeenen toe stand te verbeteren. Leidt de zeer sterke versobering in alles, zooals die wordt voorgestaan, niet tot een weer vergroote werkloosheid Wor den de juiste verhoudingen van salarissen, loonen en steunnormen tot de noodzakelijke kosten van levensonderhoud niet uit het oog verloren, nu tegelijkertijd zooveel artikelen, welke levensbehoeften zijn, worden verhoogd in prijs als gevolg van weer andere regeeringsmaat regelen Zal een volk van paupers straks nog wel in staat kunnen blijken om zich uit de crisis omhoog te werken, als de omstandigheden daartoe overigens gunstig zouden worden We vragen zonder te eischen of ook maar te critiseeren, want we beseffen, boe moeilijk de materie is. kleine wagentjes, welke het goedkoop snelvervoer voor reizigers onder nemen, moest een overweg bij Amersfoort passeeren. Uit voorzich tigheid stopt de chauffeur en een der inzittenden gaat den spoorweg verkennen. Hij ziet een trein aan komen en laat dien passeeren. Dan wenkt hij den chauffeur, die zijn wagen weer in gaog zet. Juist echter, als deze op de rails komt, wordt de wagen gegrepen door een trein, die van een andere zijde dan die van daareven uit den mist opdoemt. Honderd en vijftig meter verwordt het lichte vehikel meegesleurd, dan éindelijk komt de trein tot stil stand. De man, die de lijn vooraf verkend had, staat thans bij het stoffelijk overschot van zijn twee kleine meisjes en bij zijn zwaar ver wonde vrouw, die in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moet worden vervoerd. Ook de chauffeur, een jongeman nog, is dood. spoorwegen ten behoeve der bewa king van alle overwegen subsieerde met een bedrag, gelijk aan den nu benoodigden steun voor dan te werk te stellen arbeiders? Daarmee zou de zaak nóg duur worden voor de spoorwegen, maar het zou niet meer dan billijk wezen, wanneer ten behoeve van de nieuwe bewakingskósten óók een heffing werd gelegd op het snelverkeer langs de wegen. Wie bij dat verkeer zijn geinteresseerd, hebben bij bewaking van aile spoorwegovergangen groote persoonlijke belangen. Bezien we deze droeve zaak nu eerst eens van den kant der spoor- wegbelangen. De Spoorwegen leveren in de laatste jaren enorme verliezen op en dat op zich maakt het reeds duide lijk, dat een bewaking van alle over wegen onmogelijk kan worden gefinancierd. Geld, daarvoor besteed, zou bovendien een absoluut improduc tieve uitgave zijn, omdat er volstrekt geen baten tegenover kunnen worden gesteld. Het toenemende snelverkeer over de wegen heeft de oplossing van het bewakingsvraagstuk dringender gemaakt, maat we bezien de zaak nog steeds van het standpunt der spoorwegen te wier behoeve vooral zouden dure bewakingsmaat regelen moeten worden getroffen Ten behoève van degenen, die vrachtauto's exploiteeren en den spoorwegen het goederenvervoer ontnemen, ten behoeve voorts van de concessionarissen van autobus verbindingen, die van jaar tot jaar en van maand tot maand de cijfers van het spoorweg passagiersvervoer doen dalen. En ten behoeve ook van de lieden, die met huo kleine, goeJkoope taxi's den spoorwegen een doodende concurrentie aandoen. Moeten de Spoorwegen worden ge dwongen tor het nemen van peperdure maatregelen ter verhoogiDg van de veiligheid dergenen, die den onder gang der spoorwegen misschien nog eens zullen bewerken en nu reeds derzelver noodlijdendheid hebben veroorzaakt Duidelijker dan ooit tevoren heeft op Zondag j.l. een tragisch ongeluk op een onbewaakten overweg de verschillende moeilijkheden bloot gelegd, welke verbonden zijn aan de oplossing van het overwegen- vraagstuk. De gebeurtenis, op welke we doelen, speelde zich af als volgt. Üp Zondagmorgen hing een zware mist over de velden; het uitzicht was slecht. Een Gooitax, een van die Van de zijde der spoorwegdirectie wordt aL regel ook de meening verkondigd, dat de meeste ongelukken op onbewaakte overwegen aan eigen onvoorzichtigheid zijn te wijten, om dat het uitzicht bijna overal goed is te noemen. In het onderhavige geval echter wordt juist aangetoond, dat die argumentatie maar zeer betrekke lijk is. We zijn met het constateeren daarvan gekomen tot een belichting van het overwegen-vraagstuk uit het gezichtspunt van het algemeen belang. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, als diepe duisternis, maar vooral een verraderlijke mist, waar door het passeeren van een onbe waakten overweg altijd gevaarlijk zal blijven. Bij het droevig gebeuren van Zondag j.l. waren alle juiste voorzorgsmaatregelen getroffen. Een der passagiers was vooraf uitgestapt, had een trein laten passeeren en eerst daarna de aanwijzing voor doorrijden gegeven. En tóch gebeurde het vreeselijke. Het is te begrijpen, dat de bedoelde passagier, het ge dender van den jui3t gepasseerden trein nog vernemende, den trein uit de tegengestelde richting niet heeft hooren aankomen. En de mist heeft hem belet om dien trein te zien aankomen. Hoe nu ook de econo mische verhoudingen mogen zijn tusschen het spoorwegverkeer en het motorverkeer op den weg, het publiek heeft er recht op, dat alle redelijke maatregelen voor haar veiligheid worden getroffen. Ea de Spoorwegen kunnen er terecht bezwaar tegen maken, dat zij alleen lijdende partij zal worden. Is er dan geen oplossing mogelijk? Elke week vallen er dooden op de onbewaakte overwegen en toch zijn er 300.000 mannen in ons land, die niets te doen hebben en die o. zoo blij zouden zijn, wanneer ze met de bewaking van overwegen zouden worden belast. Het rijk of de ge meenten, zij moeten dien menschen nu van week tot week geld voor onderhoud uitkeeren, zonder dat daar eenige prestatie tegenover staat. De millioenen, welke daarmee gemoeid zijn, kunnen met recht improductief besteed geheeten worden. Wat zou er tegen zijn in te brengen, wanneer de staat nu een aantal jaren de Frankrijk volstrekt niets kon onder scheiden door den mist. En dan klagen we hier nog wel r's. Woensdag is Lindbergh inderdaad vertrokken; bij gelegenheid daarvan nam kolonel van Hoogenbuyse, die den vlieger in ons land was toege voegd, nog een onvrijwillig bad in de Rotterdamsche Waalhaven. Bij de aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maastricht is de dreigende staking inderdaad uitgebroken. Ze omvat 700 man personeel. Volksontwikkeling Patronaat Patersslraat MAANDAG 13 NOVEMBER 8 uur Liduina van Schiedam door Prof. Dr. Alphons Steger Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Delft. Een avond van fijnen smaak. Een avond die onze Christenharten zal omhoog voeren. Lichtbeelden zullen het gesproken woord nog verduidelijken. Vorsten en bisschoppen bezochten de lijdensmaagd te Schiedam Thomas Kempis heeft haar heilig leven beschreven. Een Paus heeft haar heilig ver klaard. De verlaging der rijks salarissen. Regeering en regeeringsbeleid. Een scheeps misdrijf. Lindbergh kwam en ging en kwam. We weten nu tenminste precies welke plannen de regeering ten opzichte van de salarisverlaging voor rijkspersoneel be2it. In het Georganiseerd Overleg zijn de volgende voorstellen aanhangig gemaakt. Ie Intrekking van de bestaande tijdelijke crisiskorting. 2e Algemeene salarisverlaging van 10 pCt. 3e Een extra-ongehuwdenaftrek naast reeds bestaande van 3 pCt. Wanneer ongehuwden op hun maximum komen, zullen ze daarvan slechts 90 pCt. ontvangen. Dat geldt niet voor de ambtenaren- werklieden en ook niet voor kost winners. 4e Het pensioenpremie verhaal voor eigen pensioen wordt van 3 op 4 en een half pCt. gebracht. Dat zijn dus de voorstellen. Tot heden is er van de regeeringsvoor- stellen, wanneer ze in het georgani seerd overleg werden behandeld, altijd nog iets af gedaan. Of de omstandigheden daartoe dezen keer ook gunstig kunnen worden ge heeten? Van de week hebben we derhalve minister Verschuur voor de radio kunnen beluisteren. Och, tenslotte kon ook hij natuurlijk niets nieuws vertellen, maar het moet zoon minister, dunkt ons, toch wel goed doen, om tegenover alle critiek in, het eens rechtstreeks tot het volk de s*»" al dan niet *«ds goed- te kunnen uitzeggeo, hoe moeilijk afgekeurd of van rechtswege tot het allemaal is, wat men van de dekking toegelaten is. regeering verlangt en hoe onmoge lijk elke beschermingsmaatregel van welke groep ook, zou zijn als an dere deelen der bevolking niet weer opnieuw bereid zouden worden ge vonden om nieuwe lasten op zich te nemen. Maar, menschen, die geslagen worden, hebben er tenslotte geen oor naar, wanneer men ze poogt te vertellen, waarom het slaan noodig voor ze is. En daarom zal ook de critiek op de regeeriDgsdaden voor hands wel blijven. Het is altijd ge makkelijker om te uiten wat we wenschen, dan om te toonen, wat we kunnen. Op het oogenblik wordt vooral van vrijz. democratische zijde scherpe critiek op het kabinet, ja zelfs in het bijzonder op de twee partijgenooten ministers, Marchand en Oud, uitge oefend. Dr, Siotemaker de Bruine heeft heel wat moeten hooren over zijn plannen tot opheffing der Gezond heidscommissies, maar de minister heeft zich niet iaten vermurwen. Hij handhaaft zijn voorstel. De Omzetbelasting is Dinsdag j.l. bekrachtigd; de wet treedt nu difini tief op 1 Jan. a.s. in werking. Dinsdag zijn in de Kamer de be- grootingsdebatten begonnen. Mr Aalberse verklaarde zich voor de instelling van een commissie voor Grondwetswijziging. VENRAY. 11 November 1933. Aangifte van stieren. De Burgemeester van Venray, herinnert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier var. 6 maanden of ouder tusschen 15 en 25 November aan gifte te doen bij den Burgemeester der gemeente, waar de stier ge« houden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven formulier, hetwelk ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd kleur en bijzondere kenteekenen van den stier, benevens mededeeling of Een ernstig scheepsmisdrijf is aan het licht gekomen, liet eenigen tijd geleden aan de Deensche kust ver gane s.s. de Spaarnestroom, een IJ- muider stoomtrawler, blijkt terwille der assurantiepenningen te zijn „weg gebracht", d.w.z. opzettelijk naar den zeebodem te zijn gedreven. Verschei dene arrestaties hebben reeds plaats gehad en in de IJmuidensche reeders- kringen moet men zich nogal onge rust gevoelen over mogelijke verder gevolgen van hetjustitioneele onder zoek, We moeten in Lindbergh's oogen wel een goeden indruk hebben ge maakt, want de wereldberoemde vliegenier is van ons haast niet weg kunnen komen. Eerst was zijn vertrek naar Genéve al eens een dagje uitgesteld en ten slotte is bij, na reeds boven Frankrijk te zijn gekomen, weer naar hier teruggekeerd, omdat hij daar Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs, dit bewijs moet zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een afge- keurden stier moet steeds onmiddellijk aangifte worden gedaan bij den Burgemeester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering ver- toonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray 8 November 1933. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Aan de Firma Tillemans alhier is opgedragen de aanleg der centrale verwaiming, koud- en warmwater voorziening en sanitaire installatie in het klooster der zusters v.d. God delijke Voorzienigheid te Sevenum. Architect J. Franssen, Roermond. Onder Veltum kwam Zondag avond een Westfalenaar door den mist met zijn auto tegen een boom terecht. De auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder kwam met enkele schrammen vrij. Oproep K. J. V. Op den propaganda-avond welke gehouden is bij gelegenheid van 't bezoek van Mgr. Lemmens hebt u al vernomen, dat 17 December a.s. de eerste plechtige aanneming plaats heeft van onze eerste groep aspirant- K. J. V ers. De Zeereerw. Heer Jenniskens, Directeur der K. J. V. in ons bisdom heeft toen duidelijk uiteengezet het doel en streven van deze heerlijke vereeniging. De wensch van onzen beminden Bisschop is, dat aile meisjes zich bij de K J. V. aansluiten, opdat zij op de bres zullen staan ter verdediging van geloof en zeden. Alle weldenkende meisjes van Venray worden opgeroepen om zich zoo spoedig mogelijk, nog dezen maand, als aspirantleden van de K J. V. op te geven. Monseigneur vraagt bierbij om de hulp der ouders. Opgave tot lid kan gebeuren bij den Eerw. Heer Directeur, Kap. Theunissen of bij een der leidster Mej. Sangers, Mej. Aerts, Mej. Raedts, Mej. Derksen, Mej. Rutten en Mej. Vermeulen.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1