Tweede Blad van „PEIL MM MAAS Rond de boerderij FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Gemeenteraad van Maashees. Voor de Vrouwen Zaterdag 4 November 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 44 De dreigende kypotheekkwestie onder do boeren. De pachtprijzen veel te hoog opgevoerd door concurrentie, landhonger en gemis aan een Pachtwet. Algemeene executie moet voorkomen worden. Io den landbouw dreigt een alge meen doorgevoerde executie met alle heillooze gevolgen van dien. Daartegen moeten maatregelen genomen worden. Noodzakelijk is het hierbij onder scheid te maken tusschen het parti culier en het algemeen belang. Geen redelijk mensch zal onbe wogen staan tegenover den financi eelen ondergang van een oppassend persoon. Hij zal het betreuren en zoo mogelijk gaarne helpen. Maar dit particuliere feit rechtvaardigt geenszins het ingrijpen van de over heid. Het zit immers onafscheidelijk verbonden aan de daad van den koop zelf en het op zich nemen van schulden. Het is de natuurlijke rem voor de grootte van de koopsom en de vast stelling van de hypotheeksom. Ware de executiedreiging er niet, dan zou iedereen het aandurven booge en steeds hoogere prijzen te bieden voor het bezit van vaste goederen. Er moet dus zijn, absoluut een rem voor de prijsbepaling. En deze kan niet anders zijn, dan in het uiterste geval: de executie. Wanneer een oppassend landbou wer door een te riskante koopdaad niet aan zija verplichtingen kan vol doen, dan volgt er logisch een exe cutie. Daarin is veel leed, maar niets onrechtvaardigs. De vraag, wat een te riskante koopdaad is, is in bet algemeen niet te beantwoorden. Zeker is het, dat koopen niet ge rechtvaardigd wordt, door den toe stand van het oogenblik. Koopen, in bezitnemen, veronderstelt redelij kerwijze, dat men een zekere reserve en credietwaardigheid bezit. Immers, zoolang de wereld draait, heeft men stijgende en dalende prij zen gehad en ondanks alie stabilisa tiepogingen zal dit nog wel een poosje zoo blijven. Wie dus het normale risico van het koopen eeoer boerderij als een peulschilletje heeft opgevat, en daar door zijn centraal lichaamsdeel heeft gebrand, moet op de blaren zitten. Wanneer men nu echter meent, dat daarmee de kwestie is opgelost, heeft men de zaak niet voldoende bekeken. Er zijn twee feiten, welke niet te bestrijden zijn, die maken, dat de zaak veelal er anders voorstaat. Op de eerste plaats is het een feit, wat door niemand wordt ont kend, dat de pachtprijzen door de ongebreidelde concurrentie, door den landhonger en het ontbreken van een Pachtwet, 3inds tientallen jaren veel te hoog zijn bepaald. Door dezen socialen misstand, rechtstreeksch gevolg van 't libera lisme, was de aandrang om (schijn) eigenaar te worden, abnormaal groot. Behalve het kleine voordeel, dat in de omwisseling van pacht in hy potheekrente meestal te vinden was, woog voor den boer zwaar, dat hij nu vaste gebruiker van den grond kon worden en niet alle vijf of zes jaren voor de keus stond oftehooge huur pacht te betalen of naar een andere boerderij omzien. De onhoudbare en onrechtvaar dige pachttoestand hebben den boer gedreven Daar niet volkomen verant woorde koopdaden. Soms was dit speculatie, veelal was het sociale noodzaak. Hierbij Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. 31 Waar moet ik kloppen, als ik soms toch de deur gesloten mocht vinden informeerde de kapitein verder. Klop maar aan het raam van de gelagkamer, daar slaap ik. Maar vandaag zal het wel niet noodig zijn. Festenrath brgaf zich in de duisternis in de richting van de poort. Hij had er behoefte aan, de koele avondlucht in te ademen en een wandeling te maken. Hij wist feitelijk niet, waarheen hij wilde. Maar onwillekeurig richtte hij zijn schreden naar de straat, waar de rentmeester woonde. Hij kwam voorbij het huis. De vensterluiken waren gesloten maar toch hoorde hij binnen luid spreken, alsof er veel bezoek was Hij voelde zijn hart ineenkruipen net was hem te moede, alsof hij naar binnen moest gaan en zijn arm beschermend om Annette heenleggen en allen, allen die daar waren, luide toeroepen, dat zij zijn bruid was en nooit de hebben de hypotheekbanken en -gevers ook aandeel in de schuld. Zij hebben ook in die hooge jaren dikwijls maar al te bereidwillig zeer hooge hypotheeksommen verstrekt. De geldbelegging in land met het risico voor den boer en de baten voor den grondbezitter heeft in de onzekere tijden, die wij sinds 1914 doormaken, ook aandeel in het hy potheek-vraagstuk gehad. Ten tweede is er thans geen spra ke meer van een redelijk risico. Men moet meer dan honderd jaren teruggaan, om de prijzen te vinden, die thans voor de landbouw producten zouden gelden, indien er geen Steunwetten bestonden. En wie dat in 1919-1920 zou hebben voorspeld, zouden ze regel recht met een enkele reis naar Ven- ray hebben gezonden. De menschen, die nu beweren, dat dit wel hadden zien aankomen, zijn als de weerprofeten. die in den stroomenden regen beweren, dat ze dit de vorige week al voelden, toen hun de likdoorns zoo staken Neen, dat is geen eerlijk spel. Deze wereldcrisis, deze ontzaglijke ontwrichting van alles, wat in hon derden jaren was opgebouwd, kon een bypotheekboer onmogelijk voor dien. Daarop kon hij niet rekenen. Hieruit volgt, dat men de execu tie-dreiging in ieder apart geval, apart dient te beoordeelen. Zonder twijfel zullen er slachtoffers vallen. De vraag is echter: Moet dit hkwidatie-verschijnsel als een alge- meene ramp de boerenstand onterven of moet een instantie onderzoeken, wat er kaf en wat er koren is bij de duizende gevallen. Om de gevolgen, die aan een algemeene executie verbonden zijn voor den boerenstand en voor het algemeen belang, zijn wij daar posi tief tegen. Het is nu geen tijd om op het laagste punt de vorderingen te incasseeren. Onder de vele gevallen zijn hon derden, wier bedrijf met uitstel en redelijke maatregelen te behouden En deze moeten behouden blij ven. Gebeurt er echter niets, dan zullen juist deze menschen de dupe worden, 'mmers bij hen is er nog groote kans om door executie den hypo theekgever zijn vordering geheel terug te betalen. Zij, die ver onder nul zitten, loopen op het oogenblik de minste risico. Een belangrijk middel ten goede zien wij in het ingrijpen van Re- geeringswege, wanneer deze kon be sluiten tot het instellen van een soort bemiddelingsiDstituut, dat te beoordeelen krijgt of een executie al dan niet gerechtvaardigd is. Daarbij zou dit lichaam de beschik king moeten hebben over de gelden van een Rijksvoorscbotbank, waar mede in geval van noodzakelijk gebleken verkoopingen, een zeker gedeelte van de hypotheek kon worden overgenomen. Dit geld zou niet de minste risico loopen, omdat door de gedeeltelijke overname van de le hypotheek met preferentie op dit deel, de risico zou blijven voor de aanvankelijke credi teur. Mr. Dubois is van meening, dat de vele millioenen, waarvoor hel Rijk belegging moet zoeken door de Pensioen- en Verzekeringsfondsen nergens beter en veiliger belegd zouden zijn. Om deze bemiddeling regelmatig te kunnen verleeneD, zou dan aller eerst een opschorting van de exe cuties moeten worden bevolen. Dit lijkt ons wel het minimum wat in de dreigende hypotheek kwestie kan worden gedaan. Waar deze kwestie geheel eigen rechtsgronden, eigen gevolgen en eigen oorzaken heeft, zal men ver standig doen ze niet te vereenzel vigen met de algemeene crediet- kwestie bij andere standen. Het is onze vaste overtuiging, dat men de zaak daarmee op een ver keerd spoor en op een dood spoor brengt. Dit vraagstuk is op zichzelf al moeilijk genoeg. vrouw van een ander mocht worden. Zijn hoofd bonsde. Hij dacht eraan, dal Kirchhoff misschien nu reeds de ringen met haar had gewisseld; dat hij haar omhelsde, kuste., als Annette hem toch eens bedroog, als zij toch de voorkeur gaf aan den chirurg boven hem Maar neen 1 Er drukten toch al genoeg lasten op zijn ziel. Deze gedachte mocht hem niet terneer drukken! Zij was misschien op dit oogenblik veel ongelukkiger dan hij. Hij ging hier tenminste als vrij man door de straat, maar zij moest huichelen, haar tranen bedwingen... verschrikkelijk nood lot! Ik wil hopen, dat ik haar dit vreeselijke uur door de trouwste liefde kan vergelden fluisterde hij bevend. Wat moet zij wel niet verdragen Welk een groote aanspraak heeft zij op mijn dank baarheid, op de algeheele op offerende liefde van een trouw hart 1 Hij was onder het raam blijven staan, want hij wilde zoo graag de klank van haar stem tenminste hooren. Daar hoorde hij geruisch bij de huisdeur. Haastig trok hij zich in een donkeren hoek terug. Het dienstmeisje van den rent meester trad naar builen. Festenralh volgde haar langzaam daarna sneller. Toen hij haar voorbijliep, deed hij, alsof hij haar toevallig herkende en sprak haar 23 October 1933. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter H. Rieter. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Cbristelijken groet, waarna de secretaii? de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aange nomen de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten betref fende onderhandsche verpachting van gemeentegrond aan Nabuurs. Wed. Veldpaus en Van Keysteren, wijzi ging van het contract in verband met bebossching met renteloos voorschot; verder een schrijven van Ged. Staten, dat bij den Minister noch bij hun college bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit d.d. 17 Aug. 1933 tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933 en dat de goedkeuring bij de goedkeuring der begrooting zal worden verleend. Voorgelezen worJt een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarbij wordt medegedeeld, dat, nu de provincie Noordbrabant in de kosten van de verbetering c.q. ver ruiming van de Vierlingsbeek een provinciale bijdrage verleent van 5/18 deel der geraamde kosten ad f15800, de Minister bereid is aan deze ge meente een nader te bepalen subsidie te verleenen in de overblijvende kosten d.i. 13/18 deel van f 15800, is f 11411. De Voorzitter zegt, dat de Minister het subsidie niet heeft vastgesteld spreker heeft zich in verbinding ge steld met de provinciale griffie en den Inspecteur der werkverschaffing. Deze adviseerden om met bet werk toch te beginnen. Zoodoende is de gemeente begonnen om niet te laat te komen, in het vertrouwen dat de Minister zijn gedane toezegging nog zal wijzigen. De Minister van Sociale Zaken adviseert c.m, nu de verordening op de winkelsluiting toch opnieuw vast gesteld moet worden, daarin een bepaliDg op te nemen, waaruit de bedoeling van den wetgever duidelijk cot uiting komt ten aanzien van de z g brood- en banketwinkels. Deze winkels hebben 's Zondags de keuze tusschen de regeling der wet en de afwijkende regeling der verordening. Zij mogen deze beide regelingen evenwel niet naast elkaar toepassen. Besloten wordt de voorgestelde wijzi gingen in de verordening aan te brengen. Gedeputeerde Staten hebben enkele kleine aanmerkingen op de vast gestelde bouwverordening. Wethouder Crooymans zegt, dat er veel te veel staat in de nieuwe verordening. Ze kan hier niet nage leefd worden. Als elke politieman bevoegd is om tegen overtreding proces-verbaal op te maken, dan staan de inwoners aan groote gevaren bloot. Besloten wordt de verordening overeenkomstig de bemerkingen van Ged. Staten te wijzigen. Voorgelezen wordt een schrijven van het Comité van voorbereiding voor JeugdwerkeloozeDzorg in het aan. Ook het meisje herkende hem dadelijk en was dadelijk bereid zijn vragen le beantwoorden. Ik ga naar de apotheek, ntwoordde zij op een desbetref fende vraag van Festenralh. Onze juffrouw is ongesteld. Vandaag, juist op den verjaardag van mijnheer den rentmeester, brengt dat ontsteltenis teweeg in de heele familie. Maar de juffrouw tnoet zich ontzien, want overmorgen zal immers de ver loving plaats hebben, al is het dan ook in alle stilte. De juffrouw zag er toch zoo goed uit, toen ik baar den laatsten keer ontmoette, hernam de kapitein zoo kalm mogelijk. Ja, maar sedert gisteren en vandaag bevalL zij mij heelemaal niet, antwoordde het meisje met groote beslistheid. Er moet haar van binnen iels mankeeren. Ik weet heelemaal niet, waaraan dat kan liggen mijnheer de chirurg is toch, zoolang ik er in huis ben, altijd een door allen graag geziene gast geweest en nu lijkt het mij toch bijna toe, alsof de juffrouw hem toch niet zoo graag mag lijden, als ik gedacht had. Ondertusschen kan het ook wel een lichte verkoudheid of zoo iels zijn. Zij is naar haar eigen kamer gegaan en ik moet ver koelende medicijnen halen om met water te mengen. Maak dan maar vlug voort juffer l zeide Festenrath. En fOSrERsMAAGP/UM Land van Cuyk, om een subaidie uit de gemeentekas van f 3.50 per ge middelde werkelooze ingeschreven in de tweede helft van 1932, ter be strijding van de kosten van cursussen voor de werklooze jeugd te geven Id Boxmeer. In deze kosten draagt het Rijk bij tot eenzelfde percentage als in de kosten van werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat hij naar de vergadering in Boxmeer is geweest en dat hij daar gezegd heeft, dat de gemeente geen subsidie hiervoor zal kunnen geven, omdat de Minister dit niet zal goedkeuren in verband met de noodlijdende positie der gemeente. Bovendien is de regeling niet goed. We zitten ver van Boxmeer af, zoo dat er heel weinig gebruik van zal worden gemaakt, terwijl betaald moet worden naar het gemiddeld aantal werkloozen. Indien betaald moest worden naar het getal deelnemers aan den cursus was de regeling veel billijker. Boxmeer en de plaatsen, die daar kort bij liggen, kunnen daar van profiteeren. Fransen meent ook, dat er weinig gebruik van zal worden gemaakt. De Raad beschikt afwijzend op het verzoek. Voor kennisgeving wordt aange nomen een ingekomen adres vaD verschillende R.K. organisatie's in het Bisdom 's-Hertogenbosch betreffende zedelijke verwording en verwildering. Aangedrongen wordt tot het nemen van scherper maatregelen tegen het dansen. Deze aangelegenheid wordt over gelaten aan de commissie voor de nieuwe politieverordening uit de administratieve vereeniging het Land van Cuyk. Bij de behandeling dezer verorde ning kan t.a.v. deze aangelegenheid het adres zoo noodig nog in behan deling genomen worden. 2. Vaststelling pacht losse per- ceelen voor 1933. Een commissie bestaande uit Bur gemeester en Wethouders, waaraaD toegevoegd het lid Goemans, heeft een schatting gemaakt van elk perceel afzonderlijk, omdat een algemeene percentsgewijze reductie van pacht oog altijd onbillijkheden met zich brengt, in verband met de verschei denheid van ligging en aard van den grond. De Raad gaat deze schatting, ongeveer 250 perceelen, na en hand haaft die behoudens een enkele wijziging. 3. Id. boerderijen 2e termijn 1933 De Voorzitter zegt, dat de eerste termijn, Mei 1933, voor de boerde rijen is gesteld op f 27 50 per H.A Hij stelt voor, om ook deu Novem- bertermijn 1933 te bepalen op het zelfde bedrag. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt, dat deze lage pachttermijnen ook beslist moeten worden betaald door de pachters. Indien de een of ander nalatig blijft, moeten de noodige maatregelen ge nomen worden om tot inning te geraken, al is het dan ook dat de pachter zou moeten vertrekken. 4. Verpachting gemeentegrond. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot onderhandsche verpach- daar ik je toch nog wat schuldig hen, van laatst. Hij drukte haar een geldstuk in de hand, dal het meisje natuurlijk niet wilde aannemen, maar ten slotte wel moest behouden, daa; Festenralh hear reeds met een korten groet snel verlaten had. Dus was het toch, zooals hij het zich gedacht had. De schijn bedroog en in de vreugde, die in het huis van den rentmeester scheen le heerschen, werd door Annette niet gedeeld. Overmorgen zou de verloving zijn O, als het geluk hem nu toch eens gunstig was, als hij dien dag zijn doel eens bereikt mocht hebben Ieder oogenblik van aarzeling kon noodlottig zijn. Hij liep haastig door de reeds stille straten en bereikte spoedig de poort. Het was een zeer don kere nacht en Festenrath moesl bij de poort even stilhouden, om zich te bekennen en de richting naar Vlieis huis te ontdekken. Toen hij zich overtuigd had, dat hij op den goeden weg was, ging hij verder. Het scheen hem toe, alsof hij iemand voor zich uil hoorde loopen en aangezien zijn oogen aan de duisternis gewoon waren geraakt, herkende hij al gauw de gedaante van een, naar 't scheen zwaargebouwden man. Festenrath greep in zijn borst zak en maakte een zijner pistolen schietvaardig, want het kwam hem ting voor den tijd van 3 jaar, van een perceel grond aan F. Jenniskens te VierliDgsbeek-Twist, voor f37.50 per H.A. en aan A. Kerkhof te Vierlingsbeek-Twist voor f 26 per H.A. en per jaar In verband met een ingediende aanvraag van Appelhof te Overloon ingevolge de landarbeiderswet, moet een plaatsje worden aangewezen, omdat aanvrager dit Diet kan. Weth. Crooymans spreekt over een perceeltje aan den Venraysche weg bij Hendriks. De Voorzitter zegt, dat daarop oog hout staat, zoodat vergunning gevraagd moet worden tot kappen, hetgeen nogal vertraging meebrengt; we zouden er dus mee den winter io raken. Appelhof kan zoo ook niet blijven zitten. Verder wordt gesproken over een perceel in den Rouw, achter de kerk en in het Vlak. Tenslotte wordt besloten een per ceeltje in de Rouw aan den grint weg naar Vierlingsbeek fe verkoopen tegen den prijs van f 200. per H.A. Hierna sluit de Voorzitter de ergaderiDg met gebed. Ingtio&fon UililsaUagia. PIJN IN DE DEW RICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroor zaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte wer king der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij ver zwakt. dan raakt het bloed over- zadigd ermede, het uiinezuur kristal liseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondra gelijke pijnen, waaraan rheumatiek- patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke ge vallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aange naam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uitstekend geholpen heeft Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovenge noemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanig heden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.— f 1.75 en f 3. per doos. Let vooral op den juisteD Daam. 51 Ingekomen en vertrokken personen van 20 tot 27 October. INGEKOMEN J. H. Heijnen, dienstbode, Stations weg 15 van Bergen (L H. Birnhoh, schoenfabrikant, Hen- seDlusstr. 15 van Gennep A. de Jong, verpleegster, Merselo- scheweg 6 van Tilburg C. Erkens, kloosterzuster, Over- loonscheweg 2 van Tegelen A. M. A. Kafoe, verpleegster, St. Annalaan 5 van Tilburg C. J. Schrander, verpleegster, id., van Gent (B.) A. M. Raassens, z.b., Castenray G 12 van Horst H. C. Th. Jansen, leerares. Eind- straat 8 van Nijmegen. VERTROKKEN J. H. M. Rutten, z b.. naar Weert M. C. Denissen, dienstbode, naar Vierlingsbeek A 202 A. Ch. Custers, schilder, n. Haps A. A. van Kessel, z.b., n. Waalre Kerkstraat 16 H. P. H. Camps, id., n. Ubbergen Beek Ch. P. M. Janssen, dienstbode, n. Arnhem Bankenbergscheweg 59 A. G. A. Janssen, id., n. Deurne voor, le oordeelen naar de wijze van loopen en de grootte der ge stalte, dat de persoon, die voor hem uitging, niemand anders dan de slotenmaker Carslen was. Doch intusschen kon Festen rath zich vergissen en er bestond een zeer eenvoudig middel om zich le overtuigen, of de sloten maker zich soms om zijnentwille hier bij de poort had bevonden. De weg splitste zich; de straat, die naar rechts afboog, leidde langs Tils huis naar het klooster, de breedste weg liep recht door langs het huis van Vliet. Toen de kapitein bemerkte, dat zijn voorman het punt reeds gepasseerd was, waar de weg naar het kloos ter rechts afboog, sloeg hij juist dezen laatsten weg in. Inderdaad bleef de man voor hem een oogenblik stilstaan, alsof hij ten zeerste verrast was door deze manoeuvre Maar dat duurde slechts enkele seconden, toen ver volgde hij zijn weg, hoewel lang zamer. Festenrath liep gedurende eenige minuten in dezelfde richting voort toen bleef ook hij stilstaan. Hij hoorde den voetstap van den man dien hij voor Carsten hield. Maar plotseling hoorde hij niets meer en Carsten scheen eveneens stil te staan en te wachten. Dat was zeer verdacht en Festenrath wenschle zich zelf geluk met zijn voorzichtigheid. Hij was er van overiuigd, dat GENEESKRACHT IN GROENTEN EN VRUCHTEN. De keuken als dokter. Wanneer allen zich wat de berei ding der spijzen betreft aanpassen aan de morderne begrippen die thans heerschen op het gebied der voe dingsleer, zou er heel wat minder daartegen gezondigd worden. Kennis, overleg en goede wil zijn drie factoren, die met elkander won deren kunnen verrichten op dit terrein. Hieronder volgen enkele soorten groenten en fruit, die buitengewoon gezond ziju SPINAZIE. Bevat ijzer, kale en natrium en is daarom uitstekend voor groeiende kinderen en bloed- arme menschen. Rauw smaakt het uitstekend als salade toebereid met olie, citroensap en een fijn gebakt uitje. KROP- EN ANDIJVIE-SLA. Rijk aan organisch ijzer, calcium en kalk mag geen dag aan koffie- of avond tafel ontbreken 1 BLOEMKOOL. Rijk aan natrium scheidt bepaalde zuren af. Is rauw gegeten met fijn verdeelde bloem zeer smakelijk, b.v. wordt het boven deel geraspt. KOOLRABI. Is uitstekend ge schikt voor het bloed en bevordert bij opgroeiende kinderen den op bouw van het lichaam. Kan als salade genuttigd worden, wordt dun geschild en met den rauw-kost rasp fijn verdeeld. Opgediend met een sla-sausje, waarbij uien niet vergeten worden en selderij en zout de smaak verhoogt. WORTELTJES. (Peentjes). Zijn uitstekend voor maag en ingewanden; licht verteerbaar. Kinderen moeten zoo mogelijk 1 a 2 versche wortel tjes per dag eten (rauw). Geraspte worteltjes vermengd met azijn of kummel is een goed middel tegen wurmen. Als salade worden groote wortels geraspt en vermengd met fijn geraspte appel en gehakte uieD, peterselie, olie en citroensap. TOMATEN. Zijn buitengewoon aan te bevelen; bevatten veel vita minen zelfs gebakken, gekookt of geconserveerd. Moeten zooveel mogelijk in allerlei vormen worden opgediend. KOMKOMMERS. Worden bet meest als salade genuttigd, doch ook gestoofd of gevuld. Voedingszouten bevinden zich onmiddellijk onder de schil, zoodat deze slechts zeer dun mag zijn. Aan te bevelen de kom kommersla als regel met citroen-sap aan te maken, daar deze dan veel beter verdragen wordt. Komkommer- sap wordt als schoonheidsmiddel gebruikt, dat de huid blank en soepel maakt. UIEN. Geven een aangename smaak aan menig gerecht, zoowel in rauwen toestand als gekookt, of ge- Carsten hem zou volgen en hij keek daarom naar een schuilplaats om. De nacht was, zooals reeds gezegd, zeer donker en een diepe stil le heerschte in deu ganschen omtrek, zoodat het minste geruisch tot op verren afstand waarneem baar was. Festenrath sloop naar een ge deelte van den weg, dat door een heg begrensd werd. Achter deze heg verborg hij zich, want het scheen hem nu loe, alsof hij ook in een andere richting, n.l. uit de richting van Tils huis, voet stappen en stemmen meende te hooren en nog wel twee bekende stemmen. Hier, op dezen stikdon keren avond, temidden der grootste een zaamheid, openlijk verscheidene personen het hoofd le bieden, wier bedoelingen ten opzichte van hem zeker niet lot de vriendelijk ste behoorden, zou meer dan roekeloos geweest zijn. Hij mocht zijn leven pas op hel allerlaatste cogenblik in de waagschaal stel len, indien alles op het spal slond Van den linkerkant, waar Fes tenralh den slotenmaker vermoed de, hoorde hij niets. Van rechts echter naderden de stemmen steeds meer en meer en het waren in derdaad Til en Vliet, die met elkaar spraken. In hun gesprek was er telkens sprake van een »bij" en hij twij felde er niet aan, dal hij daarmee

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7