P. van Opbergen Fz. Manufactuurhandel 3.75 8.75 Raad van Venray. De nieuwste Mantelstoffen Fantasie Mantelstoffen Prima Ratiné Bontkragen VOSSEN Ruitstoffen Wol Ruiten Fluweel Fantasie Fluweel Hofstraat 11 VENRAY Telef. 114 Zaierdag 21 October 1933, No. 42 Dinsdag 17 October nam. 4 uur. Afwezig de heeren P. A. Jacobs en J. Nelissen. Na opening met gebed, stelde de Voorzitter ean de orde: 1. Notulen. Wethouder Odenhoven merkte op. dat hij in de vorige vergadering had gesproken over een kamergrootte van ten hoogste 14 M2, terwijl in de notulen staat van ten minste 14 M2. Na deze opmerking worden de notulen goedgekeurd. De heer van Boven vindt deze agenda wel wat lang om breed en diep te worden behandeld, waarop de Voorzitter zegt, dat er nog al wat hamerstukken bij zijn. 2. Kasopname Gemeente Ontvan ger 3e kwartaal. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den burgemeester te machtigen met den Staat der Neder landen eene aanvullingsovereenkomst aan te gaan inzake de bebossching met renteloos voorschot van woesten grond in verband met het Kon. Be sluit van 6 April 1933 no. 72, waarbij het maximum reuteloos 'voorschot is verlaagd op f 190 per H A. De Voorzitter zegt, dat in verband met de tijdsomstandigheden het ren telooze Rijksvoorschot voor bebos sching per H.A. is verlaagd tot f 190. In verband hiermede is de hier bedoelde aanvullingsovereenkomst noodig. Z.h.s. gaat de Raad hiertoe over. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der over eenkomst aangegaan ingevolge het Raadsbesluit van 9 Mei j 1. tot ruiling met den Staat der Nederlan den van een strookje grond te Venray Oostrum in verband met de beken- normalisatie en tot machtiging van den burgemeester tot het aangaan eener overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente kosteloos vergunning wordt gegeven tot het hebben van een beek ter plaatse. De Voorzitter zegt, dat bij de hier aangehaalde ruiling een abuis is begaan. De grond, die de gemeente bij die ruiling afstond, is namelijk reeds in 1880 door de gemeente aan het Rijk verkocht. Hier moet dus iets in orde gemaakt worden. De gemeente krijgt echter toestemming om ter plaatse kosteloos eene beek te hebben. Z.h.s. ging de Raad accoord. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Algemeen Ambtenarenreglement. Terzake van de nieuwste wettelijke bepalingen ten opzichte van uniform en vlagvertoon met een politieke strekking, zei de Voorzitter, dat bedoeld Reglement moest worden aangevuld. De Pauselijke vlag wordt echter als een godsdienst-symbool aangemerkt. Z.n.s. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Alg. Politieverordening. Deze verordening moest in verband hiermede ook gewijzigd worden. Zh.s. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot belegging van een bedrag van circa f 11000, afkomstig van aflosbaar gestelde obligaties en van den ver koop van grond. De Voorzitter zet uiteen, dat een bedrag van f 10555 is vrijgekomen uit aflosbaar gestelde obligaties en betaling van verkochte gronden. Hij stelt voor deze gelden wederom in Rijks-, Provincie- of Gemeenteleeoin- gen te beleggen, daar dit een zeer goed te verantwoorden wijze van belegging is. De heer Millen wijst er op, dat velen moeten tobben om een nieuwe hypotheek te krijgen. Hij stelt dan ook voor om meer openbaarheid er aan te geven, dat de Gemeente geld op hypotheek wil plaatsen. Hypotheek is toch ook een zeer veilige geld belegging. Wethouder Odenhoven zou ook gaarne de Gemeentenaren ter wille zijn, daar zij toch ook een goed object kunnen voorstellen. De Voorzitters sprekers beant woordend, zegt, dat B. en W. slechts de helft der waarde zouden kunnen geven op hypotheek. De gelden moeten uiterst veilig belegd worden. B. en W. moeten daarover geen oogenblik zorg hebben, noch over de tijdige betaling der rente. Ook de heer Vermeulen zou zich wel kunnen vereenigen met een voorstel om gelden voor een goede hypotheek disponibel te stellen. Bij stemming bleek echter de meerderheid voor belegging in ge noemde obligaties. 8. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen uit de Ge meentekas van een bedrag voor het tweede halfjaar 1933 van 201 x f 0.75 f 150.75 aan het Plaatselijk Crisis Comité, teneinde over dit tijdperk een extra steun te kunnen verleenen aan bij het Rijk gesubsidieerde werk verschaffingen tewerk gestelden voor kleeding, schoeisel enz., waartoe reeds in beginsel door den Gemeente raad in zijne vergadering van 21 December 1932 werd besloten. Z.h.s. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W„ dat de Gemeenteraad zich in beginsel bereid verklaart, om eene dergelijke regeling mei het Rijk te treffen, dat de Gemeente voor 10 pCt. garant blijft in het eventueel nadeelig saldo voor de aan boomkweekers in deze gemeente gevestigd, verleende regee* ringscredieten, onder voorbehoud van beslissing van burgemeester en wet houders ten aanzien van ieder geval afzonderlijk en met een maximum- garantie van f 500 in totaal. De Voorzitter zet de bedoeling der Wet uiteen, waarbij aan boom kweekers, die een gezond bedrijf hebben, doch wegens gebrek aan contanten b.v. tengevolge slechte af name van boomen, in moeilijkheden geraakt zijn, van het Rijk een crediet kunnen verkrijgen. Voor zulk crediet moet de Gemeente dan garant blijven voor 10 pCt. B. en W. beslissen over de credietwaardigheid van aanvrager Of het zal voorkomen, dat zulk crediet gevraagd, is niets ie zeggen. De heer Vermeulen vraagt, o? eenzelfde kweeker meermalen voor een crediet in aanmerking komt, waarop de Voorzitter zegt te meenen, dat zulk crediet slechts éénmaal ver leend wordt. De heer van Boven zou eene Commissie in deze willen instellen. Altijd B en W. als baas vond hij wat eentonig. Bovendien worden in andere GemeenteD, naar hij meent, Commissies ingesteld. De Voorzitter zegt. dat B. en W. de verantwoordelijkheid dragen en er niet aan denken te doen wat een Commissie zou besluiten. Hoogstens zou eene Commissie van advies kunnen dienen. Z.h.s. gaat de Raad met het voor stel van B. en W. accoord. 10. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting voor een termijn van zes jaren, ingaande November a.s. van een strookje grond, gelegen tusschen de bijzondere school te Castenray en het huis van P. H. Kuijpers aan P. H. Kuijpers voornoemd. De Voorzitter zet deze aange legenheid uiteen en verwijst de leden naar het medelid de heer Geurts, die in deze aangelegenheid volkomen op de hoogte is. De heer Geurts knikt met een ge zicht van„ik weet er alles af" vaderlijk bevestigend. De Raad besluit dezen grond te verpachten aan den heer Kuypers voor f3 per jaar en wel voor den tijd van 6 jaren, doch met de bepaling, dat de gemeente de pacht altijd kan doen eindigen. 11. Voorstel van B. en W. tot verbreeding der bestrating van een gedeelte der Henseniusstraat en aan leg van trottoirs over dit gedeelte. Ia verband met een in het voor jaar ingekomen request, over welks beslissing tot het najaar zou gewacht worden in verband met de gemeente- financiëo, stellen B. en W. thans voor tot verbetering dier straat over te gaan. De heer Vermeulen vraagt naar cle wijze der verbetering, daar de straat er laag is len opzichte der gebouw de huizen. De Voorzitter wijst er op, dat de as der straat verlegd zal worden, zoodat eventueels verhooging zeer goed uitkomen zal. Zh.s. gaat de Raad biermede accoord. 12. Voorstel van B. en W. om den burgemeester te machtigen met de Noord Brabantschen Christelijken Boerenbond eene overeenkomst te sluiten, waarbij deze laatste zich verplicht tot destructie van vee en vleesch overeenkomstig de Vleesch keuringswet. De Voorzitter deelt mede, dat de Gemeente thans geen verder uitstel krijgen kan ter zake van de destructie va a vee en vleesch overeenkomstig de Vleeschkeuringswet. De gemeente kan zich thans aansluiten bij den N.C.B., die een destructor bouwt in Son. De ko'sten hiervan komen neer op f 4000 per jaar. De heer Vermeulen vraagt, wat er zal gebeuren als de zaak niet rendeert en of deze maatregel aan leiding zal geven tot verhooging der keurloonen. De Voorzitter antwoordt, dat van het al of niet rendeeren der zaak, de gemeente geen enkel risico loopt, terwijl in verband hiermede de keur loonen niet verhoogd zullen worden. De heer Millen meent, dat de te maatregel goed is voor steden en groote plaatsen, maar voor Venray acht hij dit nog niet noodig. Alge meen wordt op bezuiniging aange drongen terwijl men even ijverig blijft voortgaan de gemeenten steeds nieuwe lasten op te leggen. Vele gemeenten zijn reeds noodlijdend. De Voorzitter zegt, dat de Raad uitvoering moet geven aan wette lijke voorschriften welke toch ook. zooals in dit geval, van groot be lang zijn voor de gemeente. De heer van Dijck vraagt of deze wet eenige verplichting voor den veehouder meebrengt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Millen kan zich met het voorstel niet vereenigen, en de heer Goemans vraagt binnen welken tijd cadavers moeten worden weggehaald, waarop de Voorzitter zegt, dat de dienst van den destructor zoodanig geregeld is. dat dit binnen 24 uur gebeurt. In stemming gebracht werd 'dit voorstel aangenomen met de stem men van de heeren Millen, Arts en van Boven tegen. 13. Verzoek van het R.K. Paro chiaal Kerkbestuur te Leunen, vor mende het Bestuur der R K. Jongens school te Leunen om medewerking te verleenen en gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener drieklassige school aldaar. De Voorzitter zegt, dat 13 Juni 1929 deze gelden feitelijk reeds be schikbaar zijn gesteld. In verband met de omstandigheden is toen de uitvoering van dit besluit opgeschort. De Jongensschool is thans, ook in het rapport van den Inspecteur, on geschikt geoordéeld. In verband met de nieuwe Lager Onderwijswet is nu een nieuw besluit van den Raad noodig. De school heeft thans meer dan 60 leerlingen en de toestand der school eischt vernieuwing. De heer Arts merkt op, dat onder die 60 leerlingen jongens zijn, die op de school in Venray thuis hooren. Bleven dezen in Venray, dan zou er geen nieuwe school noodig zijn. De Voorzit ec merkt op. dat de Raad niet heeft te beoordeelen hoe de school bevolkt is, doch alleen of de aanvrage der gelden voldoet aan de wettelijke bepalingen. De heer van Boven vindt de school nog goed genoeg, vootal als met eenige kleine onkosten de school hersteld wordt. De belastingen wor den toch al hoog genoeg en daar z.i. de nieuwe school niet noodig is, kan bij in dezen slechten tijd de verantwoordelijkheid voor zulk besluit niet dragen. Hij wil liever betere tijden afwachten. Nogmaals merkt de Voorzitter op, dat de Raad niet de meerdere of mindere wenschelijkheid heeft te be oordeelen, doch alleen de wettelijk heid der aanvrage. De heer Geurts zegt, dat toen de Jongensschool te Leunen werd om gezet in een R. K. Bijz. School, de Voorzitter gezegd heeft, dat de school nog in geen 5 jaar zou worden omgezet. Deze 5 jaar zijn nog niet om. Hij is dus tegen het bouwen eener nieuwe school en meent, dat de oude school nog wel te repareeren valt. De Voorzitter heeft destijds ge sproken in den zin van ieder jaar is er een van uitstel van den nieuw bouw. De school is thans echter zoodanig, dat zij aan geen eiscben meer voldoet. De heer Millen ziet uitstel van bouwen als een voordeel en hij is er huiverig van, om de inwoners nieuwe lasten op te leggen in dezen tijd. De Voorzitter merkt op, det indien de Raad afwijzend op de aanvrage beschikt, het Kerkbestuur in beroep gaat bij Ged. Staten, die de aanvraag zullen toestaan. De heer Arts zegt, dat inwoners van Leunen hem verzekerd hebben dat er nog geen nieuwe school noodig is. De heer van Boven leest een aan hem schriftelijk gegeven advies voor, waaruit blijkt, dat de Raad de geiden voor Dieuw bouw moet beschikbaar stellen. Beroep bij een ander bestuurslichaam zou niet mogelijk zijn. De Voorzitter zegt, dat dit beslist een abuis zijn moet. De heer Vermeulen meent, dat nu thans het bouwen zoo goedkoop is, het beter is een nieuwe school te bouwen dan de oude repareeren. Wethouder Odenhoven weet niet meer of hij bij de eerste aanvrage voor of tegen gestemd heeft. Dit doet er ook miuder toe, die aanvrage is toch ingetrokken. Ter wille der zuinigheid zou hij nieuw bouw willen uitstellen. Hij voelt op het oogenblik de noodzakelijkheid van nieuw bouw niet en zou met de oudé school nog maar eens aan- tobben. Later kan men dan nog zien, als de tijden beter zijD. Als een der leden met „bravo" instemt in het door den Wethouder gesprokene, wijst de Voorzitter er op, dat ieder voor zijn meening hier vrij mag uitkomen, doch dat dit geen applaus moet uitlokken. De Voorzitter vervolgt, dat de heeren zich verdiepen in wenscheu en mogelijkheden, doch de Raad heeft slechts de wettelijkheid der aanvrage te beoordeelen. De heer Stoot meent uitkomst mogelijk te maken door de meisjes school te vergrooten daar deze niet geheel in gebruik is. De Voorzitter zegt, dat de Raad zich niet mag mengen in zaken waar hij buiten staat. De heer Millen ziet de toekomst donker in en zegt, nu is het de school te Leunen en als die klaar is komt de school in het Dorp. Ten slotte brengt de Voorzitter dit punt ij stemming en wordt dit door den Raad aangenomen, met 8 tegea 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Millen, Geurts, Arts, van Boven en Wethouder Odenhoven. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de regeling van den kindertoeslag voor den Directeur der Gasfabriek. Uitvoerig zet de Voorzitter deze aangelegenheid uiteen. Het salaris van den heer Directeur der Gas fabriek is drieledig. Hij geniet salaris f 2300 vergoeding administratie I f 150.plus vrije woning, vuur en licht. Nu heeft deze Functionaris alleen kindertoeslag gehad over zijn salaris, hier hadden ook de andere factoren van het salaris bij moeten geteld worden, zooals dat geschied is toen dezer dagen de korting kwam op ambtenaren salarissen in gevolge de laatste Wet. De foutieve berekening van den kindertoeslag is toen aan het licht'gekomen. B. en W. stellen dan ook voor dit te herstellen en wel vanaf 1 Jan 1928 af. Het verschil bedraagt f 12.75 per jaar. Wethouder Odenhoven is er over verbluft, dat na zooveel jaren, zoo iets nng ten berde gebracht wordt. Hij meent, dat er in dien tusschen tijd nog wel eens voorstellen van salarisverlaging zijn geweest. De Voorzitter spreekt er zijn vol doening over uit, dat Wethouder Odenhoven van zijn afwijkend stand punt getuigt. Maar meent toch ook dat de Raad de consequenties zal weten te trekken uit een besluit, dat indertijd genomen is. Wethouder Odenhoven merkt op, dat er in 1925 geen opmerking gemaakt is, terwijl men nu er mee voor den dag komt. Hij vraagt: of er soms iets in een anderen hoek schuilt De heer Vermeulen vindt de zaak heel duidelijk en billijk. Op een vraag van den heer van Boven, van wanneer de rectificatie moet geschieden, zegt de Voorzitter van 1925 af doch de aanvraag is vanaf 1928. De heer van Boven wijst op het eigenaardige van gratificaties bij zulk een salaris in dezen tijd. Het bloed van den werkman komt aan het kooken... bet verdere wordt niet verstaan door het gehamer van den Voorzitter, die zulke taal niet duldt. In stemming gebracht, neemt de Raad het voorstel aan met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Millen, Geurts, Arts, van Boven en Wethouder Odenhoven. 15. Aanvrage om een bijdrage voor 1934 ten behoeve der Vak- teekenschool ten bedrage van f 470.10 Z h. s. aangenomen. 16. Z.h.s. verleende de Raad de navolgende subsidies Moederschaps- zorg Heerlen f 45; Reclasseeting afd. Venlo f 22.50; HandelscursuS Venray f 600; Venray's Fanfarecorps f 375; Fanfare Leunen, Oirlo, Merselo en Harmomie Oostrum f 80; Patronaats commissie f 225; Beroepskeuze f 27; Volksbelang Venray f 250; Groene Kruis, Venray f 400; Tuberculose bestrijding f 200; Kindersterftebestr. f 175; A.N.W.B. f 15; St. Thomas college, Venlo f 25. In verband met de subsidie van Venray's Fanfarecorps wijst Wetb. Pubbeu er op, dat de leden vaa dit gezelschap zeer slecht opkomen als zij concerteeren. De bezetting is dan ook slecht. De Voorzitter zegt, dat dit het vorig jaar bet geval mag geweest zijn, in 1933 kan men hierover niet klagen. De laatste keer was het bovendien laat in den tijd en zeer slecht weer. waardoor meerdere leden ziek waren. Rondvraag. De heer Arts merkt op, dat de z.g- goedkoope boter in een winkel moet afgehaald worden, hij acht dit uit den booze, daar de belangheb bende zich daar niet vrij voelen. De Voorzitter zegt, dat het Kan toor der Arbeidsbeurs niet als een winkel kan worden beschouwd en men zich daar vrij kan gevoelen, daar kan hij voor instaan. Dan komt de heer Arts nog eens terug op zijn lantaarn aan den Smakterweg en betoogt de weosche- lijkheid der plaatsing eener lantaarn vooral omdat vreemdelingeu, die naar het St. Annagesticht moeten den weg kwijtraken. Hij hoopt dat de Voorzitter uit hoofde van b.v. be leefdheid voor die Stichting, alleen al een lantaarn zal plaatsen. Als de Voorzitter zegt, dat het College van B. en W. daar geen lantaarn noodig achten, zegt de he'er 'Krts, dat de Raad dan toch daartoe kan besluiten. Neen. zegt de Voor zitter, de Raad voteert de kosten der straatverlichting doch het plaat sen van lichtpunten wordt door B. en W. beslist. De heer van Boven bespreekt de wenschelijkheid eener steunregeling voor sigarenmakers, nu op de fabriek der Firma Baars ontslag en korte werktijd en de fabricage van goed- koöpere sigaren is ingevoerd. Bij de stijging der meest noodzakelijke levensbehoefte heeft in menig gezin zorg en kommer zijn intrede gedaan. Spreker komt met looncijfers voor een goed vakman en vraagt dan of dear een zelfs bescheiden gezin van kan leven. Voor de werkverschaffing zija sigarenmakers niet geschikt. De zwaardere arbeid zou hun handen bederven en hen ongeschikt maken voor hun vak. De Voorzitter meent, dat de eenige weg toch zijn zal de werkverschaffing. Ia een werktijd van 3 dagen ver dient een sigarenmaker nog meer dan iemand in een heele week aan de beken. Hij meent dan ook dat de cijfers van v. Boven te laag zijn. De heer v. Boven zegt, als U hoogere cijfers heeft, Voorzitter, dan zijn die niet juist. De heer Millen steunt den heer v. Boven en Wethouder Odenhoven vreest deze winter moeilijkbeden. De Voorzitter zegt. dat er nog veel werk is bij de werkverschaffing. Hij wil echter trachten met de Firma Baars in overleg te treden en zegt toe, dat hij de belangen der sigaren makers ter dege zal behartigen. Dan wijst de heer Vermeulen er op, dat thans in deze Gemeente door iemand uit Horst brandputten worden geboord. In deze gemeente wonen 3 vaklieden, die elders uitstekend werk leveren, doch bier gepasseerd zijn. De Voorzitter zegt, dat de hier wejkende persoon bewezen heeft prima vakman te zijn. Een Venrayer heeft destijds putten geboord, doch deze hebben niet voldaan. B. en W. achten zich niet verantwoord om nu niet een prima kracht te werk te stellen. De heer Vermeulen zegt, dat de vroeger geboorde putten voor een handbrandspuit geboord waren, ter wijl men er later een motorspuit opzette. Bovendien zija de putten zeer verwaarloosd. Wel heelt eeu Venrayer nu prijs mogen opgeven, doch verder heeft hij er niets meer van gehoord. Wethouder Odenhoven zegt, dat hij zich van bet degelijke werk van degenen, die thans aan het putten boren is, heeft overtuigd en wel in meerdere plaatsen. Zelfs putten, die Icngzn tijd niet gebruikt wareD, gaven direct volop water. De heer v. Haren zegt, dat putten pulsen een zeer eenvoudig werk is en alles beheerscht wordt door de vraag of er water in den grond zit. Zit er dat niet in, dan zal zelfs de bekwaamste puttenbouwer het er niet uithalen. Wat Wethouder Oden hoven zegt. legt z.i. weinig gewicht in de schaal. Als de heer Vermeulen nogmaals zegt, dat hij het ten zeerste betreurt, dat de inwoners in deze gepasseerd zijn, sluit de Voorzitter met gebed. Mantels en Japonsioffen o.a. Rayé, melé, bouclé, diagonaal en bouclé chevron in de moderne tinten zwart, bruin en grijs 140 cm. breed 140 cm. breed 2.50, 1.90, J ^5 140 cm. breed, in marine, Q bruin, rood en bleu Keurige sorteering moderne 1.75, 2.50, 3.50 en hooger. zijn nog steeds modern. Wij ontvingen hierin een ge heel nieuwe keuze f 45.—, 35.—, 24.50, 20.-- 17.50, 15.—, 12.50, zijn thans weer de groote mode voor winterjaponnen. Wij bren gen hierin een buitengewone sor teering f 1.85, 1.75, 1.50, 1.20, KA 98, 75, "O zeer mooie imitatie, in 20 kleuren, 80 cm. breed Slechts 45 Prima Katoen Ruitstoffen 70 cm. 16 ct Het nieuwste in Tricot Wol- garneering voor Japonnen. in zwart en moderne "I 1 K f 2.35, J- 1 O tinten 80, 65, 45 Hebt U een Mantel of Japon noodig, laat dan eens onze collectie aan U voorleggen, zoowel de fraaie keuze als de prijs zullen voor U een veras sing zijn. Desgewenscht levering naar maat door bekwaam eigen perso neel, onder volledige garantie.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5