Roeloffzen Tilburg Uemenjfde Berichten Adverfentiën Stoomen Verven te klein blijkt, vooral als een paar groote processies ter bedevaart zijn. Na deze eerste vergadering, waar men voor- en tegenstanders hoorde, werd op het einde besloten, dat de Weleerw. heer Rector alle huizen tot vhet Rectoraat behoorende, met een bezoek zou vereeren, om dan tevens onder de stiptste geheimhouding te mogen vernemen, welk bedrag Z E. voor dat doel noteeren kon. Op een tweede vergadering kort daarna gehouden, werd besloten, dat men zou trachten een fonds te stich ten, omdat er in weerwil van de ruime subsidie der gemeente nog een te groot tekort bleef en bijgevolg werden allen van hun gegeven be lofte ontheven. Daar ondertusschen de bouwplan nen dusdanig gewijzigd zijn, dat men het minder grootsch zal aanleggén, is wederom een vergadering bijeen geroepen, waarop werd medegedeeld dat er slechts een tekort zou zijn van een twintig duizend gulden, maar dan moesten de inwoners hun eerst beloofde geldelijke steun ge stand doen. Weer waren op deze vergadering voor- en tegenstanders, de laatste meenden, dat er wel een andere oplossing te vinden zou zijn, b.v. door een derde H. Mis op Zon dag, ofwel door de bestaande kapel te vergrooten. Jammer, dat men geen ooren had voor den jongenheer Jan Loonen en het den schijn kreeg, alsof men hem niet wilde verstaan. Toen ik hem daar hoorde, dacht ik: Leefde vader Loonen nog 1 Door op te staan of te blijven zitten, zou besloten worden of de meerderheid voor of t :gen een nieuwe kerk was. Dit werd gelukkig voor komen door den beerMaessen, hoofd der school, door de vergadering op merkzaam te maken, dat zoo'n stemming, waar hetduizende guldens betrof, niet aller goedkeuring zou hebben en bovendien waren er van de circa 140 gezinshoofden slechts een 60-tal aanwezig, dus nog niet de helft. Reeds drie vergaderingen zijn ge houden, laat er nog een vierde bij komen, maar dan niet op zulk een laat uur beginnen, zoodat men nog na politieuur in een café aanwezig moet zijn en dan stemmen met briefjes, dan weet men hoe de in woners van Oostrum over den bouw eener tweede kerk denken. Velen met mij zullen wellicht de vraag stellen Is in dat tekort van die 20.000 gulden reeds den inventaris begrepen. In een nieuwe kerk zullen toch zeker moeten komen minstens een hoofdaltaar, communiebank, preekstoel, orgel, banken enz. Het zal niet doenlijk zijn om dat telkens van de eene kerk naar de andere over te brengen, dat snapt ieder. Hoe denkt men over de diensten in de twee kerken, is de eene voor Zondags en de andere voor door de week Wordt ééne kerk ver warmd of beide Ik meen. dat voor één verwarming reeds voor jaren geld bijeengebracht is. Hoeveel jaren denkt men, dat de schuldenlast nog zal drukken op de inwoners van het Rectoraat en als er ondertusschen komen, die hun eens gegeven belofte niet meer kunnen volbrengen Ik vraag dit, omdat nog niemand weet wat de toekomst brengen zal en dat nog steeds méér, zoowel door de grooten in de maatschappij, als door de geringste onzer broeders in den een of anderen vorm steun ge vraagd wordt, om het hoofd toch maar boven water te kunnen houden. Dat, het niet kunnen nakomen der eens gegeven belofte niet denk beeldig is, moet ge maar niet meenen en als ge er zeker van wilt wezen, ga dan maar eens te Tegelen op bezoek bij de Zeereerw. Heeren Pastoors der twee pas gebouwde nieuwe kerken en die zullen wel het een en ander daarover kunnen mede- deelen. Ik geef gaarne toe, dat de kapel van Oostrum niet te groot is, maar welke kerken zijn des Zondags te groot. Ik ben in alle kerken van de gemeente Venray geweest en in vele der omliggende dorpen en van slechts ééne kan ik verklaren, namelijk van die te Geijsteren, dat die steeds groot genoeg is. En is 't niet wen- schelijker eene kerk te bezitten, die voor één hoogstens twee uur des Zondags niet al te ruim is, dan er geen te hebben, zooals er nog ge huchten onder Venray zijn. En is 't niet verkieselijker in een klein huisje te wonen, dan in een villa, wanneer gij onder de schuldenlast gebukt moet gaan. Nog wil ik even als slot iets over de bedevaart zeggen, omdat men meent, dat door een tweede kerk 't aantal pelgrims zal vergrooten. Ik zie in deze dagen dagelijks honder den bedevaartgangers uit Oost Noordbrabant op klompen of schoenen voorbij trekkenop fietsen voorbij snellenin auto's voo rbij snorren, in weerwil, dat het Maria beeld onder de linde, hen als 't ware, het zachte woord: hier even rusten toefluistert. Hoevelen brengen er een groet bij de Salus Infirmorum van Oostrum en als er eens twee kerken stonden, dan zullen ze in 't geheel niet meer weten, welke deur ze bin nen moeten gaan. Mijnheer de Redacteur, ik kon nog veel meer over dit alles schrijven, doch daar ik hoop, dat ik een ant woord zal krijgen, zal ik het hierbij voorloopig laten. Een tegenstander van de tweede kerk te Oostrum. Broodoorlog in de Gemeente Venray. Mijnheer de Redacteur, verzoek beleefd onderstaande in uw Blad te plaatsen. Bij voorbaat dank. Van verschillende zijden wordt verondersteld dat de heer A. Loonen uit Leunen niet bij den Bakkersbond zou zijn aangesloten. Dit is niet juist. Alle bakkers hebben, voor zoover mij bekend, steeds met den Bond meegewerkt. Verplichtend was dit evenwel niet, maar voor de prijsregeling en voor de goede verstandhouding was dit noodig. Waarom dit alles nu ver broken is? Was het brood te duur? Wilde de heer Loonen de boeren en burgers goedkooper brood verschaf fen Neen, toch zeker niet, want op de vergadering, die gehouden werd 21 Aug., was de heer Loonen ook aanwezig en werd met algemeene stemmen besloten den broodprijs te verhoogen tot 36 cent de 9 eenheden. Toen is door mij voorgesteld brood te bakken van gekleurde rogge, zoo dat men dan goedkoop brood had voor aan het vee te voederen. Ofschoon ik mijn best gedaan heb dit er toen direct door te krijgen, waren er vele bakkers op tegen, waaronder ook de heer Loonen. Er is toen besloten er nog wat mee te wachten en eens te hoeren wat de boeren er van dachten. Toen ik eenige dagen later wist, dat er vele boeren waren, die den prijs van 36 cent te duur vonden voor te voede ren, heb ik 24 Aug. den Secretaris onzer vereeoiging laten weten, dat ik wou beginnen met het bakken van voederbrood, voor den prijs van 28 cent. Hierop is toen een vergade ring belegd op Woensdag 30 Aug., waarop ik niet aanwezig kon zijn. Wat hier met zekerheid besloten werd, weet ik niet, maar wel, dat er nog vele bakkers waren, waar onder ook de heer Loonen, die er niet toe konden besluiten brood van gekleurde rogge, dus voederbrood, te bakken. Waarom dan heeft de heer Loonen den prijs van het brood verlaagd Hij was voor brood van 36 cent, doch niet voor voederbrood van 28. Dus wilde bij geen goed koop brood En is deze broodoor log mijns inziens ontstaan, omdat de heer Loonen ons .wil beletten de landbouwers in de toekomst vao goedkoop brood voor hun vee te voorzien. Daar immers zoo de toestand niet zal blijven duren en als men straks weer zal gaan verhoogen en er niets op gevonden zal worden om wel voederbrood te bakken, zullen de boeren weten wie wel en wie niet goedkoop brood voor hun wenschte. Wie wel en wie niet de schuld was van den Broodoorlog. W. H. MARTENS. Oirlo 0. M. F. Haffmans f Zondag is in den ouderdom van bijna 74 jaren, na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten, overleden de heer O. M, F. Haffmans, notaris te Helden en oud lid der Eerste Kamer. De thans ontslapene werd geko zen tot lid der R. K. fractie der Prov. Staten van Limburg en den gemeen teraad van Helden. In 1920 werd hij benoemd tot lid der Eerste Kamer, alwaar hij bekendheid verwierf als landbouwspecialist. Notaris Haffmans behoorde tot de initiatiefnemers van 't retraitewerk Manresa, o.a. van de Goede Week retraite aldaar Zijn talrijke maatschappelijke ver diensten vonden bij de regeering er kenning in den vorm van benoemin gen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en tot com mandeur in de orde van Oranje Nas sau. Woensdagmorgen had onder enor me belangstelling de begrafenis plaats. Fokvecdagcn. De Fokveedag Heythuizen op 18 September gaat wegens mond- en klauwzeer niet door. Houten pension afgebrand. Te Oisterwijk is Dinsdagavond, omstreeks half tien, door nog onbe kende oorzaak, maar vermoedelijk door onvoorzichtigheid van een der gasten, brand ontstaan in huize „Hoogeweide", bewoond door onze vroegere dorpsgenoot de heer B. Hulsman, een groote houten villa, waarin dit jaar een pension is ge vestigd. Vorig jaar nog deed het gebouw dienst als rusthuis voor zenuwzieken. Het is te begrijpen, dat de vlam men in het houten gebouw al spoedig hoog oplaaiden en zich met buitengewone snelheid door de ge- heele villa verspreiden. De brand weer uit Oisterwijk en Tilburg was spoedig ter plaatse, met betrekkelijk veel materiaal, aangezien daar de villa gelegen is aan den Gemulte- hoekenweg, aan den rand van bet bosch, ook eenige vrees bestond voor een overslaan van het vuur op de boomen, waardoor eventueel een boschbrand zou hebben kunnen ontstaan. Met kracht werd het vuur aangetast. Van het huis viel echter niets meer te redden. De brandweer zag zich gedwongen de muren omver te halen. Alles brandde tot den grond toe af. Uiteraard trokken de hoog opschietende vlammen en de over grooten afstand zichtbare vuur gloed bijzonder veel belangstelling. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongevallen kwamen Diet voor. Zy, die critiek uitoefenen. De buitengewone rechtbank te Dortmund heeft de laatste dagen talrijke gevallen van beleediging van het tegenwoordige systeem behandeld en strenge straffen uitgesproken. De koopmam Eltrup uit Haltern werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat bij beweerd had dat juiqt thans de baantjesjagers het meest op den voorgrond treden. De mijnwerker Althulsthorst werd tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij te Heme zich beleedigend over Hitler had uitgelaten. Myn moeder had gelyk. In het weekblad van den N.C.B. dicht J.H. Speenhoff het volgende voor de jonge boerinnen: Sla de oogen zedig neder; Als je door de menschen gaal; Schuchterheid is voor een meiske Iels wat haar zoo aardig staat. Niet brutaal naar alles kijken, Niet naar lings en niet eens rechts: Wat soms goed lijkten bescheiden Is voor meisjes vaak iels slechts. Denkt niet:... moeder is te ernstig En zoo... innig ouderwetsch En vrijmoediger vriendinnen Noemen het wel flauw geklets... Maar die moet ge liever mijden Kies dan., moeder als vriendin Er. zoek vreugde, arbeid, liefde In het ouderlijk gezin. Onbeschaamde ongekleedheid Wenscht een kuische jonkman niet Zorg dat hij je voelen, handen En je rejne oogen ziet. Maar... Je moet geen doetje wezen, Lach en zing waar het zoo past KuischheidSe ook levensblijheid En geen dwang of overlast. Als ja ouder zijt geworden En aan veel ervaring rijk- Zal je dankbaar steeds erkennen Ja... Mijn moeder had gelijk. De doodende storm. De wervelstorm heeft toch meer menscbeDlevens geëischt dan oor spronkelijk werd aangenomen. Uit Santa Clara op Cuba wordt gemeld dat in de buurt van Tristobal tot nu toe ongeveer 300 lijken geborgen zijn. In Texas zijn. voor zoover op het oogenblik bekend, 56 personen om het leven gekomen. De Brownville bedraagt het aantal dooden 22. dat der gewonden 1500. De verbindingen zijn verbroken, zoodat men omtrent het aantel slachtoffers in die plaatsen nog in het oDzekere verkeert. De oogstschade wordt op 12.000000 dollars, de overige schade op ruim 10.000 000 dollars geschat. De stemming ODder de bevolking is natuurlijk zeer gedrukt. De regeering treft maatregelen, om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Tegen 12 communisten doodstraf geeischt. De jury te Düsseldorf heeft in een buitengewone zitting, na onder handelingen, welke drie dagen duurd&n, uitspraak gedaan in de zaak tegen 12 communisten, welke beschuldigd waren vaD een vuur- overval op nationaal socialisten, op 20 Juni van het vorige jaar gepleegd De overval had plaats gehad volgens een te voren beraamd plan. Vijftien communisten uit Gerres- heim hadden met drie communisten uit Erkrath bij die gelegenheid den S. S.-man Kurt Hilmer uit Erkrath gedood en den S. A.-man Gross ernstig gewond. Begin van dit jaar zijn twaalf vermoedelijke daders gearresteerd. Het O. M. heeft tegen alle 12 beschuldigden de doodstraf geëischt. De arbeider Beulman uit Unna kreeg 8 maanden gevangenisstraf, omdat hij in een herberg gezegd had, Jat Hitier en Goering, als zij 14 jaar aan het bewind geweest zijn, niet zoo zuiver op de graat zouden zijn als Braun en Severing. Een „goudvisch" gevangen. Zon lag werd door den heer H. Lindeboom, terwijl hij aan het vis- schen was uit den IJssel te Olst op gehaald een zakportefeuille inhouden de een bedrag van f 755 aan bank papier. Daarom per vliegmachine Hollandsche journalisten zijn naar Duitschland geweest. Ze werden per vliegtuig van Amsterdam naar Hit- ierland getransporteerd. Aan een diner in eender Duitsche steden werd prettig gespeecht. Men wees ook og het belang van goede economische betrekkingen tus- schen Duitschland en Nederland. Een geestige Hollandsche spreker merkte daarbij op: U heeft ons wel licht per vliegtuig naar hier laten komen, opdat we de hooge tolmuren aan de grens niet zouden zien! Niets dan zyn leven. Een niewe verslaggever werd uit gezonden om van den moord op een rijken fabrikant een verslag te maken. Hij beschreef alle details tot in bi- zonderheden en besloot met deze woorden: „Gelukkig voor den vermoorde, had hij juist daags te voren al zijn geld naar de bank gebracht, zoodat hij feitelijk niets meer verloor dan zijn leven." Ryks najaarskeuring van dekhengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray, breDgen ter openbare kennis dat de gewone Rijksnajaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten, alleen voor type trekpaard, dit jaar voor Limburg alleen door de Stara- boekcommissiën zullen gehouden worden als volgt Donderdag 19 October te Venlo. Vrijdag 20 October te Roermond en Maastricht. Tot deze keuring worden toege laten de hengsten, die tenminste 2 jaar oud zijn. Voorts wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de na volgende voorschriften. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring weDscht aan te bieden is verplicht daarvan tenminste drie weken voor den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den waarnemend Secretaris der betrokken regelingscommissie, den heer Ir. Timmermans, Rijksveeteelt- consulent te Roermond. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Het aangewezen adres voor het bezorgen van Stoom- en Verf- goederen is20 WED. H. SCHELLEN Henseniusstraat. Aflevering binnen een paar dagen Stoomververij Chem. Wasscherii Goedkoop. Prima afwerking. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6