Binnenland. Maar. zal men zeggen, niemand ter wereld, die dit kind tot deze dwaasbeden verplicht, 't gaat alleen om deeer. Om de eer 1 Maar „de Telegraaf" verklapt nu in haar wonderlijke rouw over het lot van de jonge Ruth Lit* zig. dat dergelijke recordpogingen niets hebben uit te staan met de ei genlijke sport, maar uitsluitend met commericieele overwegingen. Zooals wel duidelijk blijkt ook bij alle andere soortgelijke quasi-sport festijnen, als de zesdaagsche boks matches, enz. Ruth Litzig nu had verleden jaar het wereldverheffend record behaald om 73 uren achtereen in 't water te hebben gezwommen. Maar. eilacie, daar komt eenige dagen na dit heroisch feit het teleur stellend bericht uit Rusland, dat daar een jongmeisje negentig uur onafge broken had gezwommen. Ruth Litzig. in haar eer gekwetst, wilde zich niet gewonnen geven en ~ou nu honderd uren achtereen in 't water blijven. En de edele sportlie- venden juichten haar toe en zelfs de t ïgen moeder van het meisje was van oordeel, dat zij dit maar zoo niet op zich mocht laten zitten. Rutb Litzig ging te water en zwom en zwom, 't bleek een onmenscbe- lijke prestatie; herhaaldelijk gaf het slachtoffer te kennen, dat zij 't niet meer vol kon houden in het koude water en 't wilde opgeven. Maar haar vrienden hitsten haar op en ook de moeder dacht er niet aan om een vuide te maken aan de afschuwelijke 1 wellerij van haar geheel uitgeputte iijchter. Om inzinking te vooikomen werd ?ij langs de oevers opgehitst met stool schoten en ontploffende hand- anaten. In de roeibootjes, die de zwemster 1 egeleidden, werd een helsch lawaai gemaakt met potdeksels en andere instrumenten om den geest van het dwaze meisje maar actief te houden. De dikke vetlaag, waarmede het lichaam was bedekt, om het verlies van lichaamswarmte zooveel moge lijk te beletten, verhinderde tevens dc ademhaling van de huid, zoodat organische storingen intraden. Men kent het vervoig, Ruth Lit zig bezweek op negentienjarigen leef tijd aan deze „schitterende sportpre statie" en het medisch onderzoek bracht aan bet licht, dat hart en Ion gen van het deerniswaardige slacht offer, tengevolge van deze waanzin nige recordpoging, volkomen waren verwoest. „De Telegraaf" is nu opeens ten zeerste ontdaan over dergelijke sport vertooningen, die de reputatie van de echte sport slechts kunnen schaden, maar als men het blad zelf leest, vraagt men zich af. of de moderne sport en wat men meer in 't bijzon der de recordbeweging noemt, te genwoordig niet bijna uitsluitend ir zulke waanzinnige excesse bestaat. Reeds Anton Zitschka, wiens op zienbarend boek „le monde folie' wij nog onlangs bespraken, wees op deze manie van krankzinnige re cords, waarvan de wereld tegenwoor dig het dwaze schouwspel biedt. Bij alle respectabele records van wetenschap en industrie, de meeste plaats wordt in de pers toch inge- uimd voor alle mogelijke records van dwaasheid en krankzinnigheid. De een »:laet het record met achter elkaar honderd vier en veertig cigarettes te rooken binnen de vijftien uur hij verbeterde daarmee het record van honderd twee en twintig cigaretten binnen een etmaal. Te Berlijn haalde een tooneelspeler het record met zon der onderbreken gedurende vijf veertig uur aan 't woord te blijven, cnin Amerika beklom een man de i'ikes Peak, door met zijn neus een noot voor zich uit te sturen. 22 mij Jen in dertig dagen. Hij had zijn knieën met leeren kniehouders voor dien en zijn neus verlengd met een ■stalen schepje. Te Weenen onder namen twee mannen van drie en veertig en van twee en vijftig jaar ten reis door Oostenrijk in com pleet oorlogscostuam en met voor Lun gezichten gasmaskers, welke of ficieel geplombeerd waren door een i.otaris, welke maskers zij gedurende beel hun reis niet mochten afleggen. Zij voedden zich met vloeistoffen, welke zij door middel van een rietje konden iobaleeren. Maar hun glorie verbleekte alweer door de praestatie van J. Hargis en Charles Creigton. die hun auto ach terwaarts bestuurden over een lente van zeven duizend bonderd tachtig Diijlen, dwars door Amerika. Onder wijl wist een jong meisje haar golf- bal tweeduizend zevenhonderd en tien keer in de lucht te slaan, zonder haar éénmaal te laten vallen, en weer hon derd acht en veertig eerzame burgers van een klein stadje in New-Jersey klommen in de boomen. om te zien wie 't langst zou volhouden. Met eenzelfde belangstelling welke men elders bewijst tegenover een redevoe ring van Gandhi en de uitvindingen van Edison, viert de Amerikaansche provinciale pers een man die zonder onderbreking honderd twintig uren naar zijn radio heeft geluisterd, en te Langelois in Oostenrijk sterft ie mand. die veeitien glazen bier wilde tfrinken onderwijl de klok twaaalf -.lagen van den middag luidde. In Il linois schommelde een dame onafge broken vierhonderd en twee uur ach tereen in haar schommelstoel. Enge land gaat er groot op. dat het 't re cord heeft geslagen in pillen slikken, de medische revue „The Lancet" in Londen verzekert, dat één enkele persoon, een Engelschman die nog in leven is. gedurende een en twin tig jaar twee honderd zes en twin tig duizend, negen honderd en vier en dertig pillen heeft geslikt, waar van een en vijftig duizend vijfhon derd en negentig in één enkel jaar, afgezien nog van de veertig duizend vijfhonderd zestig flescbjes medicijn. Een andere Engelschman, wiens re cord nog niet verbeterd is. heeft in een jaar twee honderd pond zeep verorberd. In de maanden Juni en Juli waren New-York en Parijs beide getuigen van een Marathondans. Eiken dag verwachte men. dat een der paren zou uitvallen, maat 't duurde twee volle maanden, voordat zooiets voor viel. De een speelt viool dertig uren achtereen, de ander houdt het hon derd en drie uren op de piano vol. En voor dit alles vraagt de pers onze aandacht als voor de heroieke daden van onzen tijd. Ia de heetste dagen van dezen zo mer werden te Nijmegeo de traditi oneele afstandsmarschen gehouden. Een bejaarde chauffeur, die ons toe vallig in die dagen dezen marcheer de» tegemoet reed, schudde zijn hoofd zeide: „Mijnheer, als ze 't voor hun patroon moesten doen, stond de krant morgen Jvol van ingezonden stukken van hevige verontwaardiging en protest". Op den heetsten Zondag van de warme Augustusmaand, liepen op drukste punt van onze stad enkele hardloopers met hun tong uit den mond langs snel voortwielende fiet sers. Als 't honden waren geweest, had de Dierenbescherming met recht pro test aangeteekend. Nu riep de wagen voerder van de tram, die ook voor zijn stuur te puf fen zat, tot z'n kameraad den con ducteur „jef, kijk 's wat een idio ten 1" Maar blijkbaar voelde deze man niets voor onze veredelende sport. „De Maasbode". Werkloosheid en bedelarij ook in vroeger dagen. De heer Jac. Heeren beschrijft in de Zuidwillemsvaart de sociale en economische toestanden van oud- Helmond, waaraan wij het volgende ontleenen Keerden de klachten over het ver val van de industrie in de zeven tiende eeuw geregeld terug, zoo vaak er naar motieven gezocht werd om bij de heeren in Den Haag op verlichting van de zwaar drukkende belastingen te krijgen, met het aan breken der achttiende eeuw werden die klachten nog dringender en veel vuldiger. De langdurige oorlogen van het laatste kwart der zeventiende eeuw en niet minder daarna de Spaansche Successieoorlog (1701—1713). waar bij de Meierij van 's-Hertogenbosch vaak het tooneel werd van den strijd en waar de legers van vriend vijand langen tijd roofden en fourageerden. droegen het hunne er toe bij om den handel, en daardoor ook de industie, steeds dieper in de put te helpen. We zagen reeds, hoe in 1691 de handel in lij water zoodanig was verslapt, dat, bij gebrek aan werk. een groot gedeelte der ambachts lieden met vrouw en kinderen hun kost langs de huizen moesten gaan bedelen. Dit bedelen nam spoedig zulk een omvang aan en werd op den duur zoo hinderlijk, dat herhaaldelijk daartegen maatregelen moesten ge nomen worden. Reeds in 1681 hadden de regenten van Helmond, bij gelegenheid van een nieuwe regeling tot steun van de huisarmen, uitdrukkelijk verboden, dat de armen, zoowel van binnen als buiten de stad, langs de deuren zouden gaan bedelen. Nu was voor schriften geven gemakkelijker dan die doen naleven. En zelfs al zou de wil tot gehoorzamen aanwezig zijn geweest, de armoe drqef de menschen vaak hun huizen uit en dwong ben om. ondanks alle bedrei gingen met straffen, bij hun mede burgers om ondersteuning aan te kloppen en de hand naar een aal moes uit te steken. Zoo kernachtig juist zei 't de dichter Vondel„Daar moet gegeten zijn, al waren alle boomen galgen." De armoe dier dagen en de lang durige heerschende werkeloosheid bracht velen tot landlooperij. vaga bondage en bedelarij. In heele benden trokken zij de dorpen op en namen met geweld waar goedschiks niet gegeven werd. Bij plakkaat van 31 Jan. 1695 hadden de Hoogmogenden bepaald, dat de landloopers, vagebonden en bedelaars, die troepsgewijze en dik wijls gewapend met zijd- of schiet geweer onder den naam van Heide nen, Egyptenaren of anderszins rondtrokken, de Generaliteit moesten verlaten. Mogelijk heeft die maatregel iets geholpen voor het dichter bevolkte rlolland, maar zeker niet voor de meest noodlijdende en meest ver waarloosde Generaliteitslanden. Jaren later werden de wegen in het kwar tier van Peelland door struikroovers zoo zeer onveilig gemaakt, dat nie mand zonder gevaar kon reizen. In 1713 verzochten daarom de kwartierschout en regeerders aan den Raad van State om eenigen bijstand van krijgsvolk, „tot wering van dit gespuis." Strengere maatregelen om de landlooperij en bedelarij tegen te gaan werden genomen door de Hoog mogenden in hun plakkaat van 1 April 1738. Daarbij was toegestaan, dat „werkelijk" armen mochten bedelen ter plaatse waar zij geboren of woonachtig waren, mits zij voor zien waren van een attest van den schout en de regenten dier plaatsen een herkenningsteeken droegen, waar zulks gebruikelijk was. Tot wering van alle overige bede laars waren bij datzelfde plakkaat zoogenaamde bedeljagers aangesteld, die de bedelaars uit den vreemde of van buitenplaatsen moesten wegdrij ven of vangen en minstens alle maanden daartoe moesten patrouil leeren langs de wegen. Tevens was bepaald, dat gevangen bedelaars „te water en te brood in de gevangenis moesten worden gezet op kosten der plaats hunner inwoning. Menig ingezetene van Helmond die bij gebrek aan werk den kost niet kon verdienen en wel genood zaakt was den bedelzak op te nemen was den bedeljagers der omliggende plaatsen reeds in handen gevallen, Zoo had een zekere Jan van der Ploeg uit Helmond in December 1739 wegens bedelarij in Deurne ge vangen gezeten. In een rekest van 1770. door regenten van Helmond gericht aan den Raad van State om onderstand in de nijpende nood tengevolge van de achteruitgang der „bonte fabricq" wordt gezegd, dat van de 385 huis gezinnen, welke het stadje toen telde 237 waren, uitmakende 867 per sonen, die in de uiterste armoede gedompeld waren. Die vele armen strekten door nun bedelarij niet weinig tot last van de omliggende plaatsen. Zij werden daar zooveel mogelijk geweerd door de bedeljagers, en dat dit niet altijd op even zachtzinnige en menschlie vende wijze gebeurde zien we uit bovenvermeld rekest, waar regenten zeggen, dat die armen dikwijls met slagen, soms zelfs onder zware mis handelingen werden weggedreven. En nog werd de toestand aldoor slechter. Toen bij resolutie van den Raad van State d.d. 30 Sept. 1785 de in woners der Meierij uitgenoodigd waren om alie bezwaren, die zij meenden te hebben, bij hen in te dienen, stelden de regenten van Helmond een memorie op, welke zij 7 April 1786 bij de kwartiersverga derlDg indiende en waarbij zij hoofd zakelijk wezen op den toenmaligen treurigen toestand van handel en industrie te dezer stede. Vroeger zoo lezen wij in die Memorie waren er te Helmond verscheiden neringrijke brouwerijen doch sinds men zich ook in de dorpen op de brouwerij was gaan toeleggen, was de brouwnering te Helmond zeer verminderd Et waten slechts twee koopbrouwers meer over en deze hadden nog zeer weinig te doen, daar de buitenbrouwers, die goedkooper aan graan en brandstof konden komen, ook goedkooper bier konden leveren. De passage van karren met koop manschappen was ook zeer vermin derd Ook de weekmarkt, die eertijds floreerde, was erg achteruitgegaan, wijl sinds eenige jaren op de dorpen vele grossiers en opkoopers. vooral van boter, op ongeoorloofde wijze boter en andere waren opkochten dan binnenshuis een soort van markt hielden dit was op de klach ten der regenten van Helmond en Eindhoven wel door de Hoogmo genden 10 Aug. 1769 verboden ge worden, doch dat verbod werd door allerlei practijken ontdoken. Behalve uit enkele winkeliertjes, herbergiers, ambachtslieden en ruim 60 boeren, bestond de bevolking hoofdzakelijk uit wevers. Was de linnenfabrikage er een- aal zeer bloeiende, sinds 30 a 40 jaren werd zij buitenslands hoe lan ger hoe meer met succes ondernomen was zij hier dientengevolge ge heel te niet geloopenwel was daar voor nu in de plaats gekomen het weven van bonte lijnwaden, welke meestal door Haarlemsche kooplieden hier in commissie gezonden werden en bij het verslappen der commissiën soms ook door eenige ingezetenen voor eigen rekening vervaardigd werden, doch ook op deze fabrikage begon men zich nu in 't buitenland meer en meer toe te leggen en was daardoor te Helmond merkelijke verslapping ingetreden, zoodat on geveer de helft der getouwen ledig stonden; vooral des winters heersch- te er groote werkloosheid en degeneD, die werkten, verdienden wel de helft minder loon dan vroeger met de linnenweverij te verdienen was, Wijl bovendien de garens van elders kwamen en dus te Helmond niet gehekeld of gesponnen behoef den te worden, vonden vrouwen en kinderen er geen werk aan. Nog beter worden we ingelicht over den dieptreurigen toestand der bevolking op het einde der 18e eeuw. uit een rekest van 1791. Bij het lezen daarvan voorvoelen we als het ware. de verandering die noodwendig komen moest. Nog enkele jaren slechts en de revolutie zou losbreken en hier in Brabant aanstonds veel enthousiaste aanhangers vinden. Het uniformverbod nadert. Een R.K. Stormcomité. Kroon- besluiten in crisistijd. Geen Lutine-goud van dit jaar. Dearaillementen. Sport. Het blijkt thans duidelijk, dat ook de regeering meerdere politieke rust verwacht van het uniform-verbod, hetwelk zich in parlementaire voor bereiding bevindt. Van de week het ontwerp in de afdeelingen ge weest en vermoedelijk reeds op September a.s. zal de Tweede Kamer bijeen komen om deze zaak en ver moedelijk nog eenige andere urgente aangelegenheden af te doen, dus nog vóór de opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal. In het algemeen, zoo mag men vaststellen, is de huidige regeering actief om in politiek opzicht klaren wijn te schenken en bij haar beslis singen te laten blijken, dat ze niet langer van politiek gezeur is gediend, Ze wil blijkbaar de democratie be schermen en de parlementaire vor men handhaven, maar daarboven het algemeene regeeringsgezag sterker doen uitkomen, dan in de laatste decennia gewoonte was geworden. De „Kroon" lees de huidige minister-president heeft niet lang geaarzeld om de raadsbesluiten te vernietigen der gemeenten Haarlem Leiden, bij welke, tegen den wensch en de afwijzing van den voorzitter (burgemeester) in, een interpellatie was toegestaan over bet verbod in dit jaar tot het houden van de anders gebruikelijke Mei- betoogingen, een verbod, dat naar de meening der burgemeesters een zuiver politioneele aangelegenheid was, waarmee de raad niets te maken had. De burgemeesters voornoemd zijn dus in het gelijk gesteld geworden Als de regeering tegenover het parlement en andere vertegenwoor digende lichamen een scherp eigen standpunt inneemt, dan behoeft ze niet voor al te veel critiek beducht te wezen. De politieke ontwikkeling onzer dagen gaat nu eenmaal uit naar een sterk autocratisch gezag De fascistische gedachte wint on tegenzeggelijk veld, niet alleen in nieuwe groepeeringen, maar ook in de bestaande politieke partijen. De R.K. Staatspartij, welke zoovele jaren een bolwerk tegen politieke versnip pering was. wordt ook door de fas cistische gedachte aangevreten. Wie in de laatste decennia zich ook als katholiek in het openbare leven wilde laten gelden, kon niet anders dan lid zijn van de Katholieke Staats partij, maar tegenwoordig durven sommige katholieke bladen gerust van haar fascistische sympathiën blijk te geven en het is blijkbaar mogelijk, dat een onderwijzer van een kath jongensschool in Enschedé leider is van de groep-Twente van de Ned Nat. Soc. Arb. Partij. Deze week werd in Tilburg ook nog gesticht een R.K. „Stormcomité" een landelijke organisatie, welke zich voorstelt om aan te geven, hoe crisistijd de katholieke politiek moet worden gevoerd. Allereerst is dan volgens de heeren van dat spik splinternieuwe comité benoodigd, dat het aantal kamerleden wordt ver minderd. Het program geeft niet aan, of het teveel moet worden verbannen alleen, of ook onthoofd. Dan dient de werkzaamheid en bevoegdheid der kamercommissies te worden ver hoogd en uitgebreid, waardoor de algemeene beschouwingen in de Kamer kunnen komen te vervallen. Daar mag blijkbaar alleen worden gestemd. Ambtenaren mogen geen lid zijn van een sociale of politieke organisatieambtenaren behooren zich derhalve te vervormen tot maat schappelijke kweeën. De loonen van ambtenaren dienen te fluctueeren met het index-cijfer, De bevoegdheid van semi-ambtenaren, als bezoldigde be stuurders, dient nader te worden vastgesteld. Een onderzoek moet worden ingesteld naar het beheer van de wettelijke sociale verzeke ringen het mag niet langer worden gedoogd, dat het grootste percentage der verzekeringspremies wordt zoek gemaakt aan de administratie der Raden van Arbeid en andere bureau cratische iostellingen Dat alles tesamen schijnt het voornaamste te zijn uit het politiek program van het nieuwe R.K. Stormcomité. Een ander van de gestelde eischen vermogen we wel te begrijpen, maar waar nu het specifieke katholieke in zit, vatten we niet. Eufin, 't is nu eenaal een rare tijd, Laten b.v. de handelaren in aard- ppelen vooral vóór 1 September hun aanvrage indienen om hun bedrijf te mogen blijven uitoefenen, anders gaat dat niet meer met het oog op de te treffen voorzieningen voor de aardappelen-steunregeling. Voor elke provincie is een adres bepaald, waar heen de aanvragen moeten worden verzonden. Voor de winkeliers, die aardappelen verkoopen, geldt trou wens hetzelfde. Zij moeten zich met hun aanvrage richten tot den secretaris van den Bond van Kleinhandelaren, Tj. Reitsma. Lusthofstraat 65-b, Rot terdam. Onze bacon-export naar Engeland gaat met ingang van 15 September weer worden beperkt. Ons contingen- gent zal dan worden verminderd, vermoedelijk met 15 pet., alles ten behoeve van de Engelsche binnen- landsche bacon industrie. En de nieuwe fruitbelasting is Maandag j.l. óók ingegaan. Op ge- importeerde sinaasappelen, citroenen en mandarijnen komt 2 cent per K G. bruto, op bananen 5 cent per K G. netto, op verpakte appelen en en peren 4 cent per K.G. en op on verpakte 2 cent, op pruimeD, per ziken, abrikozen en druiven 7i/rcent en op gedroogd fruit 6 cent per K.G. Wie soms nog een voordeeltje dacht te hebben met zijn aandeeltje in het resultaat van de bergings pogingen van het Lutine-goud, heeft óók al weer een sof. De bergings toren is kapot, naar men zegt als gevolg van een dynamiet-aanslag. We hadden altijd wel zoo'n angstig vermoeden, da', er een kink in den bergingskabel zou komen, inaar aan een dynamietaanslag hadden we werkelijk niet gedacht. Enfin, de toren moet nu worden opgehaald, waarna een nieuwe zal worden ge bouwd en... in het volgende jaar van voren af aan zal worden ge- gonnen. De aandeelhouders zullen straks wel worden opgeroepen voor de vor ming van een suppletiefonds 1 Welke Lutine-verrassing zal het volgende jaar brengen Niet alles kan nu eenmaal even vlot verloopen. De Spoorwegen had den Zaterdagmorgen óók een tegen slag. toen bij Almelo een trein derail leerde en veel materiale schade daarvan het gevolg was. En „Soes- terberg" verloor een vliegtuig op dienzelfdeo ochtend bij een nood landing, welke een luitenantvliegenier in de buurt van Moergestel moest maken. De mecanicien werd gewond de machine werd vernield. Op sportgebied boekte onze ren ner Jan van Hout een succes door op de Roermondsche baan het wereld-record over een uur rijden te verbeteren. Hij maakte 44 K.M. en 588 Meter, zijnde 341 Meter méér, dan de Zwitser Egg in 1914 reed, In den Davis Cup wedstrijd ver loor Nederland van de Italiaansche tennisploeg met 32. Op het congres van den Int. Biljartbond werd het Nederlandsche voorstel om de relaties met den Duitschen bond te verbreken, omdat Duitsche joden niet mogen deelnemen aan internationale wedstrijden, niet ondersteund en dus afgewezen. De Ned. Biljartbond zal zich nu in een algemeene vergadering beraden, wat te doen. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Duitsche by en in de Peel. Was bijenteelt in de 17e en 18e eeuw in de dorpen om de Peel voor velen een middel van bestaan, tegen woordig is zij meer een liefhebberij een soort sport, waaraan nochtans voor land en tuinbouw een zeer groot voordeel verbonden is. terwijl meer speciaal voor de fruitteelt zooals proeven hebben uitgemaakt, bepaald onmisbaar genoemd kan worden. Geven eigenaars van boomgaarden Zuid-Limburg en in de Betuwe jeen vergoeding voor 't plaatsen van bijenvolken op hun eigendommen in de bloeiperiode hunner fruitboomen Ook land- en tuinbouwbonden zelfs gemeentebesturen, steunen bijen houdersbonden wel eens fioanciëel Nu heerscht er op 't gebied van bijenteelt ook malaise. Door ontginning immers krimpen de heidevelden voortdurend in. Hierdoor en door 't gemakkelijker vervoer wordt onze Peelhei, bekend als goede honinghei. meer en meer door vreemde bijenhouders met hun volken bezocht, 't Gevolg hiervan is, dat inwoners dezer streken met hun bijen in 't gediang komen, dat Duit- schers hier den honing uit onze Peel hei komen wegsnoepen. die zollvrij in geplombeerde bijenwoningen bij onze Oostelijke buren mag worden ingevoerd, terwijl van onzen honing 70 Mark per 100 Kg. invoerrechten wordt geëischt. Is 't wonder, dat onze ijmkers dit alles met leede oogen aanzien, ter wijl Duitschland zijn grenzen bijna hermetisch sluit voor onze land- en tuinbouwproducten en door zijn spermoratorium zijn verplichtingen, ook tegenover zijn duizenden Nedei landsche schuldeischers, aan zijn Hitlerlaars lapt 't daarom niet jammer, zelfs ietwat treiterend, voor ons bijen houders, dat 't verbod van onzen Burgemeester naar aanleiding van een besluit van den Gemeenteraad om hier geen Duitsche bijen toe te laten op Gemeentegronden, wordt gesaboteerd door aan den Peelzoom wonende landbouwers, die de Duit sche» met hun bijenvolken op hun eigendommen toelaten En deze Nederlanders zijn leden van den L. T. B., waarvan de Bijenhou- dersbond een afdeeling is Is dit nu solidariteit Deze handelwijze te signaleeren. opdat het bestuur van bovengenoem- den boerenbond in de toekomst moge ingrijpen, is 't doel van dit schrijven, voor de plaatsing waarvan ik de Redactie van Peel en Maas hartelijk dankzeg. EEN IJMKER. Venray, 28 Augustus 1933. Groote Land- en Tuinbouw tentoonstelling te Horst. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, zal op Zondag 17. Maandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 20 September a.s. een groote land- en tuinbouwtentoonstelling gehouden worden, georganiseerd door de Jonge Boeren te Horst. Dit belooft een grootsche wetenschappelijke tentoonstelling te worden, die zeer zeker »en goede zal komen voor onze boeren en tuinders, ook met betrekking tot hun ontwikkeling. Deze tentoonstelling zal de vol gende afdeelingen omvatten 1. land bouw 2. tuinbouw 3. onderwijs en wetenschap4. boerinnenbond 5. organisatie 6. pluimvee 7. bijen 8. zuivel; 9. rundvee 10. varkens. Omtrent deze afdeelingen verzoekt men ons nog 't volgende mede te deelen. De afdeeling landbouw om vat de groepen a. inzendmgen van ge wassen wedstrijden, georganiseerd door de Jonge Boeren uit den kring Horst; b. Inzendingen van proef velden, aangelegd door de afdeelin gen der Jonge Boeren c. Inzendingen van proefvelden uit de groepen d. Inzendingen van kringproeven e. Inzendingen ter opluistering. Voor inzendingen komen in aan merking: a. alle soorten en rassen winter- en zomergranen, alle soorten en rassen hakvruchten; alle soorten en rassen peulvruchten, alle soorten en rassen groenvoeder- en bemestings gewassen, alle soorten en rassen handelsgewassen; f. alle soorten grassen. De afdeeling tuinbouw omvat: fruit, groenten en bloemen. Voor fruit kan ingezonden worden: a. collecties pit-, steen-, bes-ennoot- vruchteu, allen op Daam en geteeld binnen het gebied van den kring. De hoeveelheid van elke variëteit wordt overgelaten aan den inzender. b. Collecties handelsfruit, alleen appels en peren te verstaan, fruit van boomgaard en van fruittuin. Men wordt verzocht van elk soort min stens 5 stuks in te zenden. c. Collecties meloenen. d. Verpakt fruit1. veilingsver pakking in kisteD 2. verpakking voor verzending 3. luxe verpakking; 4. mooie fruitmanden 5. mooie fruit schalen. Bij de fruitzendingen dient men ook vooral de sorteering in acht te nemen. De afdeeling groenten omvat: a. volledige verzameling groenten; b. collecties boonen, snij en prin- cesseboonen in verscben toestand van elk 1 pond. De afdeeling bloemen omvat a. collecties snijbloemen b. kamer planten c. dahlia's d. crysanten cactussen f. mooi gevulde vazen; g mooi gevulde manden. Uit voorgaande zal blijken, dat dit een grootsche tentoonstelling belooft te worden. We hopen, dat deze expositie veel zal bijdragen in t land- en luinbouwleven, en dat deze expositie vooral voor land- tuinbouwers van groot belang moge zijn. Inlichtingen omtrent de tentoon stelling - worden ten alle tijde ver schaft door den heer Jos. v. Heugten, hoofdonderwijzer te Horst. üemengde Berichten odel iati Varkenshouders en gewestelijke centrale. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van 16 October 1933, slechts als varkenshouder zullen kunnen worden aangemerkt de leden eener geweste lijke varkenscentrale. De aanmelding als lid kan steeds geschieden en brengen geen kosten met zich. Oude da me door inotorryder aangereden. Zondagavond kwam een autobus met bedevaartgangers uit Kevelaer evej parkeeren aan de uitspanning .De Oude Tol" te Velp bij Grave. Bij het weer instappen in de autobus maakte een oude dame B., 72 jaar, zich zenuwachtig wegens het auto verkeer op den weg en werd door een motorrijwiel, bestuurd door Jhr. van N. tot P. aangereden. Bij het overbrengen naar het ziekenhuis te Grave is het slachtoffer overleden. Hit op hol geslagen. Zondagavond is de bijna 80-jarige Willem Dulos bij het fruitrijden naar de Elster nachtveiling op Stations weg aldaar van zijn kat gevallen, doordat de bit op hol sloeg. De man werd tegen een hek ge worpen en bloedend door de hek- pinnen verwond. De ongelukkige werd zoodanig gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. Op slag gedood. Het dochtertje van L. D. uit Sim- oelveld, dat bij haar grootouders te 3ocholt haar vacantie doorbracht, is door een oogstwagen overreden. De groote zware wielen gingen hel kind over het hoofd, zoodat het slag dood was. Twist met het mes beslist. Zondagavond ontstond in het café van Z. aan den Heerenweg te Heer len een vechtpartij tusschen twee be zoekers, zekeren M. S. en A. H. De. twist liep zoo hoog. dat S. een mes nam en H. een negental steken in Mond- entze Onder de pe cies Noord-Bier gedurende en k!auwze«jzo< van 'n epi< vreesde ken. V< vens der «tg; Veeartsenijl zich in éénjtijd: vincies Ni ongeveer dt voorgedaan.jao! ren loopt injjke Daar de e treffen van <b:e nutteloos maoe daad werkelijljtzit gesproken, E Voor de rodi het epidemiiakl in de betrefiitre cap en uit (fed en ander eet vc dersbedrijvei Ko ieii Dat som me dieren heia rij) ring van woits. lijk. Zoo gebe h geleden dat wee kreeg van den lan de Maas gekocht. A nomen en de weide echter niet van, dat de later weer was teruggel eenvoudig daar tamelijlde liep naar de makkers gra kens devludjej Dit gebeurq h de boer bi tijd op echter niet b de koe weet vaardde onmijk tocht over haar gelukte noeuvre eeni ilei Arbeider aanll Toen de a^r aan de bekenifei ray een on d< duiker wilde on door een ttrat welke zich it ni verscholen 1 eh schop zwaaii e kwam de ma dei schijn, terwijl e< aaD zijn brot lei Onmiddellij :ld arbeiders tn s ongure die do wisten te oni n. Een kleinigliiti Korten tijd r c sche revolutit 1 jonge man vt ed overste van <C. en verzocht i )v aangenomen, p; zijne roeping af mede aan deiog vinciaal, waarj de aanDemingiiet verliet deze j na poort, doch 1 ven te besten een bezoek a n ders en vrien zijn plan veri i, alle krachten n voornemen af|>r lukte: en in ter te treden, Parijs, waar deerde en eenflc werd. Wat den? Dat ze^ Hij werd de kcl Wel mogelijk! h roeping voor|k zat; maar is baar. dat hij van God verlfn tijde der besli(| 1 keerde De misvi Het aantal joi pl

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8