Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UiroMft; Naar Moeder [jAtF® YQQGDEEUöSr/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Koninginnedag. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 September 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 35 l MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTEN11EN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7',.» ct. bij abonnement lagere tarieven- Uitgave van FIRMA VAN DEN MIWCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Krankeu, Oostrum. Weer nadert de dag, waarop Venray's Detde Orde buide gaat brengen aan haar bemelsche Moeder, baren lof gaat verkondigen, haar voorspraak gaat inroepen. Wij gaan weer naar Moeder Maria in Tienray zn Oostrum Als kinderen, die bang zijn, vluch ten wij tot Haar, want ja, gevaar volle tijden be'even wij, niet zoozeer naar bet lichaam als wel naar de ziel. Hoe zijn de gelegenheden tot zonde toegenomen, hoe is het gods dienstig leven achteruitgegaan, het geloof verzwakt 1 Daarom, Tertia rissen, in grooten getale op ter bedevaart Wij gaan weer naar Moeder, ja, ook als kinderen die iets hebben willen. En wie, wie heeft niet den een of anderen wensch, lien hij vervuld zou willen zieD. Ik denk hier aan 't terugkrijgen van de gezondheid, den zegen over het huisgezio, aan het slagen in de een of andere zaak. het verkrijgen van de een of aodere gunst, voorspoed in tijdelijke zaken, enz. enz. Ja, bevelen wij Haar gerust al ooze nooden, geestelijke en stoffe lijke, aan. Zij zal ons helpen, waa neer het ons werkelijk zalig is naar de ziel. Onze leuze zij dan in grooten getale op ter bedevaart, op naar Tienray—Oostrum, op naar Moeder Maria De processie is gesteld op 8 Sept. Maria Geboorte. Wij vertrekken met den trein van 1.10 uur uit Oostrum. Men gelieve 5 minuten vöör tijd aan den trein te zijn. Derde Orde zangboekje mee te brengen en het insigne te dragen. De reis kost slechts 30 cent per persoon, niet meegerekend de bus naar het station. Bedriegen de tee kenen niet, dan wordt het een heerlijke bedevaart. De Jonge Derde Orde trekt mee, muzikanten zullen door het blazen van processie- marschen de feestelijke stemming verhoogen. Het Bestuur der D. O. Venray. Op Donderdag van deze week vierde H. M. de Koningin haar 53 sten verjaardag en daarmee vierde het volk haar jaarlijkschen Koninginne dag. Plaatselijk moge men er al eens niet zooveel bijzonders van maken, Koninginnedag kan een jaarlijksch evenement zijn, al mankeert er alle uiterlijk vertoon aan. Op sommige plaatsen werd de verjaar dag der Koningin vroeger heviglijk gevierd, maar voor de massa, welke aan de festiviteiten deeloam, was de gebeurtenis meer kermis dan Konin ginnedag. Het kermiskarakter der viering is misschien meer en meer teloor gegaan maar Koninginnedag kan daarbij slechts hebben gewonnen, want noch de rumoerigheid, noch zelfs het aantal ylaggen bepaalt, hoeverre de interesse van het volk gaat voor het welzijn der regeerende Oranje-vorstin maar de verscholen liefde en het warme gevoelen van trouw, welke in een dankbaar volk verscholen liggen. Vele goedige en trouwe menschen zullen geen verjaardag van de Koningin beleven, of ze moeten met moeite en t otseerende de openbare meening, welke vooral van geen buitenissigheidjes houdt, de vaderlaDdscbe naar buiten steken. Het zijn de dapperen onder de Oranje gezindeD, die waardeering verdienen. Anderen getuigen Zondag op Zondag van hun trouw aan het vorstenhuis door in de kerk met warme intentie het „domlne. salvam fac reginam nostram" mee te bidden Heer, bewaar onze Koningin Het is alles vrome traditie. Maar als het Koninginnedag is, dan gaat de gedachte van heel het volk, een kleine minderheid dan niet meegerekend, ongeacht politieke overtuiging of releligieuse belijdenis, in innerlijk herdenken uit naar Haar, die ons maatschappelijk leidt en bestiert over de woeste baren der levenszee, koers houdende op de haven der welvaart en zich latende leiden door het veilige licht van de christelijke welvaart. Onze politieke overtuiging moge uiteenloopen en sommigen onzer mogen al eens bewereD, dat het koersen op een andere haven grooter voordeelen zou bieden, tenslotte varen we toch allen weer mee, omdat er een ge schiedenis is, welke ons leert, dat het zoo goed is en vertrouwd. Op eeu groot schip ontmoeten we niet eiken dag den stuurman, maar we weten hem te vinden bij tweeërlei gelegenheid; in den ure des gevaars en als hij jarig is. Op ons schip van staat bevindt zich een vrouwelijke gezagvoerder maar zij heeft een vaste hand. Helaas, de uren des gevaars, hebben we met haar moeten kennen maar gelukkig toen heeft zij ons bulten alle klippen om kunnen koetsen. We zijn er haar nog dankbaar voor. En nu dan was ze weei jarig. We zongen het mis schien niet uit in jubeltoonen, maar in hart hebben we haar herdacht en dank gebracht. Al is er geen luidruchtig feest, toch zullen er maar wéinig Nederlanders zijn, die op 31 Augustus niet denken aan de Koningin en niet een stille bede voor haar omhoog richten. Dat is naar onzen volksaard en onze Landsvrouwe verlangt, noch ver wacht méér van ons. Zoo is de bescheiden aard der Oranjes. Slechts een enkelen keer, als daar een bijzondere aanleiding toe is, heeft ons volk behoefte om uiting te geven aan de trouwe gevoelens voor Oranje, waarmee het is bezield. En daarom hielden of houden we ons dit jaar op den 31 Augustus nog even in. De meeste beteekenis van dezen verjaring onzer Vorstinne is, dat we straks bij het 35 jarig regeerings jubileum, gelegenheid krijgen om Koningin Wilhelmina eens extra onze hulde en onzen dank te be tuigen voor wat ze voor land en volk deed, voor alles, wat ze voor ons offerde, voor alles, waarvoor ze ons behoedde en voor alles, waarin ?e ons volk liet deelen. Maar een verjaring is een ver jaring en daarom getuigen we op heden te dezer plaatse van den innigen wensch, welke bij ons op komt AD MULTOS ANNOS Nog vele jaren. Tot heil van ons volk, tot verzekerdheid van ons nationale welzija en tot geluk en voorspoed van de koninklijke jarige zelve. Vanmorgen, of om juist en precies te zijnop Dinsdagmorgen van deze week, hebben we met onzen groenten- boer voor bet eerst over de politiek gesproken. Vóórdien is daar nimmer aanleiding toe geweest. Eerstens al □iet, omdat we aan zijn doperwten, noch aan zijn spercieboontjes ooit een politieke kleur hebben waar genomen. tweedens omdat groenten- boeren in het algemeen tot heden geen buitengewone blijken van poli tieke activiteit hadden gegeven en derdens. omdat het ons van ouds reeds bekend was, dat onze groenten- boer in zijn vrijen tijd op bescheiden wijze en gepaste manier pleegde te getuigen van zijnanti-revolutionnaire gezindheid, hetgeen nimmer op den smaak van zijn piepers of peultjes dan wel anderszins van invloed is geweest. Maar Zaterdag j.l. hadden „ze" hier of daar we weten niet precies waar een fascist, die met „VoIk en Vaderlandcolporteerde, een klap gegeven en of onze groentenman dien fascist nu vanwege bloed- en aanverwantschap kende, weten we niet, maar feit is, dat hij het gebeurde een schandaal vond. En meteen vond-ie gelegenheid om het min of meer óp te nemen voor de verdrukte fascisten, die overigens van ons nooit of te nimmer iets kwaads zullen heb ben te vreezen. „Ze doen nou wel druk tegen die fascisten aldus onze anti-revolutionnaire groentenman maar tenslotte moet nog bewezen worden, wat voor kwaads er in die beweging zit." We stonden min of meer paf. Niet om het een of ander, maar we had den altijd gemeend, dat de anti revolutionaire beginselen voor eeuwig verankerd lagen in het gemoed onzes groentenmans. Hij zag blijkbaar onze verbazing en verduidelijkte daarom „Ja, kijk r's, zooals het nou gaat. is het óók niks en tenslotte moet hét nog bewezen worden, of die fascisten het met hun nieuwe ideeën niet verder brengen." „Welke nieuwe ideeën schuch terder; we. „Nou, daar heb je b.v. in Duitsch- land. Daar hebben ze een streep gehaald door alle oude rekeningen. Ik weet niet meer. hoe ze dat noemen, maar het komt er in ieder geval op neer, dat je geen rente meer hoeft te betalen voor je hypotheek en dat je ook niet meer mag worden gemaand om je handelsschulden. Daar moet het heen Je voelt zelf wel, mijnheer, als we nu straks allemaal eens schoon schip konden maken, waardoor je van je zorgen af was, dat de boel dan weer beter kon worden. Zeg nou zelf r's We hebben zelf niets meer gezegd, want we hadden geen tijd om een politiek debat met onzen groenten- boer te beginnen. We moesten n.l. nog een YVeekpraatje fabrieken en zaten naar geschikte „stof" te zoeken. Anders zouden we hem hebben ver teld, dat we nog nooit van een dergelijk nationaal-socialistisch pro grammapunt hadden gehoord. En we zouden hem hebben duidelijk gemaakt, dat hier de wensch weer de vader moet zijn geweest van de gedachte. Of zooals de oude Romei nen het hebben gezegd Quae volu- mus, libenter credimus, hetgeen we wenschen, gelooven we ook gaarne. De beste propagandisten van het fascisme zijn de politieke tegenstan ders, die meenen, dat ze het aan hun overtuiging verplicht zijn om onze zwarthemden tot martelaren te maken. Ze brengen die lieden in het middel punt der openbare belangstelling. En als ze daar eenmaal hun plaats heb ben gevonden, dan staart de menigte ze met hoopvolle verwachting aan, wachtende en geloovende in de wonderen, welke ze straks zullen wrochten. In een slechten en zorgvollen tijd gaat het vertrouwen van de massa slechts uit uaar het nieuwe. Van alle3 wat was en is, weet de menigte de fouten; het goede, wat gebracht werd, is vergeten. Her nieuwe heeft voor, dat het nog niet in de ge legenheid was om van de fouten te laten blijken. Ia de goede dingen, die nog mogelijk zouden kuDnen zijn, wordt gaarne gelooft, omdat de massa, de wereld, er zoo'n behoefte aan heeft. Wat hebben de menschen twee duizend jaar geleden, wel niet van den Messias verwacht? Hij zou een koninkrijk stichten met aardschen luister en de menschen uit hun ellende opheffen. Welke wonderen maakten den meestea indruk op de massa De vermenigvuldiging van wijn op de bruiloft te Kanaao en van brood en visch in de woestijn. Wat verwachtte de massa in Duitschlaad van het natlonaal-socia- lisme? Hitler.de nieuwe staatskunste naar. zou allen weer werk kuonen verschaffen, een streep weten te halen door alle buiten- en binnen- landsrhe schulden. Hij zou de men schen van hun zorgen weten te ontheffen en ze nieuwe bestaans mogelijkheden kunnen verschaffen. Zoo n geest begint ook hier vaardig te worden. Men mag petsoonlijk nog zoo overtuigd wezen van het demagogisch karakter van bet fas cisme, zooals dat aan de massa wordt opgediend, we zijn er van overtuigd, dat het fascisme het ook ten onzent uiteindelijk halen zijn. Het zal van de ontwikkeling van de crisis afhangen, wannéér. De wereldgeschiedenis is in haar loop niet te stuiten. De burgers hebben in een maatschappelijke crisis zich vrijgemaakt van de machtige ridders en andere edelen de slavea werden ontketend in een andere crisis de Fransche revolutie was het begin van de democratische staatsgedacbte. Of de menschheid in het algemeen er met al die veranderingen ook iuderdaad beter op is geworden, valt moeilijk vast te stellen het is maar uit welken gezichtshoek de evolutie wordt bezien. We zullen op den duur de massa niet kunnen afhouden van de nieuwe staatsgedachte, welke over de wereld waart 1 Het nieuwe trekt, we ge looven er alles van. Wat de een voelt als een tekort, verwacht hij van het „nieuwe," wat de ander voelt als een teveel, zal door het zelfde „nieuwe" worden uitgeschakeld Moeten wij, weinigen, die van het oude ook het goede wisten te waar deeren, daarom versagen Laat het nieuwe over ons komen, maar be trachten we toch vooral, dat door onze vasthoudendheid in dat nieuwe alle goeds van bet oude wordt overgenomen. Door ons niet over te geven, alvorens onze voorwaarden zijn vervuld. Als ook ten onzent het fascisme moet komen, dan zal het tenslotte een ander aanzien hebben, dan het fascisme, dat we nu uit het buitenland kennen. Zooals het Duitsche nationaal-socialisme verschilt van het Italiaansche fascisme, dat Mussolini geboren deed worden. Niet met vijandigheid behooren we de fascistische beweging tegemoet te treden, maar met bezorgdheid We moeten het sterken door onzen strijd er tegeD, opdat bet gelouterd worde en verzadigd van het goede, hetwelk omsloten ligt in onzen volksaard en in onze volksdeugden, vrijheids- en gemeenschapszin. VENRAY. 2 September 1933. Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is toegekend de eeremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan Martinus Versteegen. werkzaam bij de Eerw. Zusters Ursulinen alhier. Publieke verpachting van gemeentegronden. De Burgemeester der gemeente Venray. zal, namens die gemeente, op Maandag 18 September a s. des namiddags zeven uur in Hotel de Zwaan voor een termijn van zes jaren, ingaande 1 November a.s. publiek verpachten I. Venraysch Broek, gedeelten van perceel Sectie A 1218, ter ge zamenlijke grootte van 5.42 H.A., thans verpacht in vier perceelen, groot 1.44 H.A., 1.68 H.A., 1.20 H.A. en 1.10 HA. en in pacht bij Erven P. J. Swinkels, P. H. Muijsers, Th. H. de Riet en P. H. Muijsers. II. Venraysch Broek, gedeelte van perceel Sectie A 1218, ter grootte van 0.92 H.A. thans verpacht in twee perceelen, groot 0.31 H.A., eo 0.62 H.A. en in pacht bij Wilhelmus van der Cruijsen. III. Venraysch Broek, gedeelten van perceel Sectie A 1218, ter ge zamenlijke grootte van 3.35 H.A. thans verpacht in twee perceelen, groot 0.90 H.A. en 2.45 H.\. en in pacht bij Th. van Kessel. Venray 26 Augustus 1933 De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Telefoondienst. Nieuwe aansluitingen 146 Venray, Ben Min-Poels, electr dameskapïalon, Henseniusstraat 14 147 Venray, A. H. Martens, bouw Ziekenhuis, Merseloscheweg. 9 Wanssum, F. Hanckx, boom kweekerijen. 10 Wanssum, A. H. v. Stiphout, Café, Schoenhandel. Vervallen aansluitingen 5 Maashees, J. Geurts. Heryk van Maten en Gewichten. Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October 1933 alle maten en gewichten, op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter g. Voor degenen, die tot nog toe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten herijken, (en op wier maten en gewichten de ietter g dus nog niet voorkomt) bestaat daartoe aisDog gelegenheid eiken Donder dag en Vrijdag in de maand Sep tember van 9 tot half 1 en vaa half 3 tot 5 uur, aan het IJkkantoor te Maastricht, St. Servaasklooster No 41 Branden. Maandagmorgen werd de hulp onzer braodweer ingeroepen voor een brand in een hooimijt van Th. Deriet aan de Gasstraat. Deze brand de totaal uit, doch de brandweer wist de dichtbijstaande korenmijten te bewaren. Dinsdagmiddag is de boerderij van P. Ewals aan het Steegsbroek door het vuur verwoest. De aanwezige voorraad granen en hooi, en bijna al het huisraad, benevens een dragend varken en eenig geld werden een prooi der vlammen. De brandweer, die aanwezig was, kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten. Ewals was laag verzekerd, zoodat het voor hem een beele schadepost is. Kotterdamsche Tertiaris-kinderen. Van 2 tot 29 Augustus werden 17 kinderen van Rotterdamsche Derde-Ordelingen liefderijk opgeno men in gezinnen van Venraysche Tertiarissen. Zij vonden er een gast vrij, kosteloos onderkomen. Kinder lijk dankbaar en blij vertrokken ze 29 Augustus, lichamelijk gesterkt, weer naar huis. Heerlijk liefde werk Hoezeer het wordt gewaar deerd, pleegouders, moge blijken uit den brief, welke bet Derde-Orde- bestuur reeds daags er op mocht ontvangen Geacht Bestuur. Uit naam van het Bestuur der Federatie zeg ik U recht hartelijk dank voor de buitengewone gastvrij heid, die onze kinderen gedurende 4 weken hebben genoten. Het heeft hun ongetwijfeld goed gedaan. Ge zonder en zwaarder zijn ze terug gekomen.... U wilt misschien.... de pleegouders hartelijk danken. Ze hebben de kinderen uitstekend ver zorgd en een pracht werk gedaan. We hopen en vertrouwen, dat we hel volgend jaar weer een beroep mogen doen op uw gastvrijheid en voor onze kinderen weer op een buitengewone verzorging mogen rekenen. U nogmaals hartelijk dank zeggend verblijf ik Hoogachtend Mej. L. JAMIN. Het door de Fanfare St. Catharina te Leunen te geven concert op Zondag 3 September a.s. op het Henseniusplein wordt, wegens de installatie van den ZeerEerw. Heer Pastoor te Leunen op dien dag, uitgesteld tot Zondag 10 September a.s. des namiddags zeven uur. V AANDELFEEST. Dat de leden der Venraysche Stu- dentenclub „St. Bernardus" hun vaandelfeest zouden openen met „Eerste Vespers", lag geheel in de lijn dezer vereenigiog, welke, behalve verdiepiog van geloofsleven, ook het gezellig samenzijn beoog', van stu denten onder de vacantie. De Juniores onthaalden dan opden vooravond van het feest hunne oudere collega's op de revue „De Doodenrit", waarbij gegierd werd van het lachen, terwijl ook de an dere nummers veel succes oogstten. Na Dinsdagmorgen het meest in nigezielscootact te hebben met Chris tus, hun Veldheer, in de H. Comma nie, trokken deze jeugdige strijders voor Christus-Koning vanuit het Vereenigingsgebouw om kwart over negen met opgerold vaandel naar de Parochiekerk, waar, na de wijding van het clubvaandel door den Mode rator Kap. Teunissen, een toespraak werd gehouden door den Oud Mode rator der Studenten-vereenigiog. Pestoor Dinckels uit Tienray. Daarna werd een plechtige Hoogmis opge dragen. Verschillende afdeellngen der R K. Studentenvereenigingen, o a. Horst. Gennep en Velden, luisterden vol tallig deze plechtigheid der vaandel wijding door hare tegenwoordigheid op. Des namiddags hielden alle aauwezige afdeelingen onder leiding van hare resp Moderators, een sportieven optocht naar het voetbal veld „Den Dril", waar de Zeereerw. Heer ]ac. Jansen, Prof. aan het Groot Seminarie te Roermond, en Bonds Moderator, den gebruikelijken aftrap dee i. Werd de atdeeling Horst overwinnaar in de le match, de Venraysche gastheeren gingen met den palm der overwinning strijken na de 2e en 3e wedstrijd. „De Tweede Vespers'bijgewoond door de Kerkelijke en Burgerlijke Autoriteiten, jeugdleiders en hun Directeur, de „fiae fleur" vaa Venray, en met welke avond-reunie dit vaandelfeest gesloten zou worden, werden tegen 8 uur des avonds in Zaal Wilhelmina ingezet door eene sympathieke toespraak van den Voorzitter der Venraysche Studenten club, Math. Martens, die in hartelijke woorden het selecte gezelschap welkom heette. Met eea dringend verzoek aan de ouders der studenten, om de Venraysch club, welke reeds bij de 70 leJen telt en zoo prachtig werkzaam is, om hun studeerenden zonen den in onzen tijd zoo brood - □oodigen organisatie-geest bij te brengen, moreei en ffaantieel te steu nen, besloot de Voorzitter zijne met élan gehouden en met krachtig applaus beloonde openingsrede. Na de keurige uitvoeriag van het eerste muzieknummer nam de Club moderator Kap. Teunissen het woord, om helder en duidelijk Daar voren te brengen het doel dezer nog maar kort hier bestaande vereeniging. Het daverend applaus, dat uit de zaal opklaterde, was het beste bewijs, hoe deze priesterlijke woorden had den ingeslagen. De expressief-gezongen liedetea, uitgevoerd door het Studenteokoor, bevielen buitengewoon aan bet enthousiaste publiek, terwijl een fijn uitgevoerde marsch door denpiaaist M. Arts eene voortreffelijke ouver ture bood aan het vroolijke komedie spel in drie bedrijven „EenPaarden middel van den gunstig bekenden tooneelist Gerard NieleD. dat een éclatant vuurwerk was van frissche, oorspronkelijke, verrassende geestig heden, waardoo* de tooneelwerken van Gerard Nielen zich kenmerken. En als wij nu neerschrijven, dat alle aanwezigen „volop" genoten hebben van dit vroolijke spel, dan geven wij niet en'tel de eerlijke meening weer vaa menschen, die zel den of nooit tooneeluitvoerlngen bijwonen, maar ook van hen, die als het ware „vol" zitten van tooneel. Maar één roep werd bij het heengaan uit de zaal gehoord: „Eris verdien stelijk gespeeld Het Vaandelfeest is in alle op zichten geslaagd P. fr. Constantius van Eijk O.F.M. Z H. Exc. Mgr. dr. G. Leiuinens en de Liturgische beweging. Men schrijft aan de Maasbode De Liturgische week en de Litur gische dag te Venray hebben weer duidelijk aangetoond, hoe de Roer- mondsche Kerkvoogd zielsdiep over tuigd is vaD de gewichtige en rijke krachten, welke er, voor de vernieu wing van den christelijken geest in de maatschappij, in de Liturgische Beweging en in het Liturgische le ven gelegen zijn. We mogen nu voor bijgaan, wat reeds werd gemeld, de Pontificale Hoogdienst met den volks zang, in de overvolle kerk, wat ont roerend schoon was en voor zeer velen een ware revelatie: we mogen nu voorbijgaan Mgr.'s aanwezigheid op de Liturgische week, bij de slui ting Vrijdag j.l. en het warme woord, dat hij toen gesproken heeft men veroorloove ons nu nog enkele van de meest markante passages uit zijn rede op de Priestervergadering. De innige eenheid, welke er moet beslaan tuoschen priester en volk, komt toch allereerst tot stand zoo sprak Mgr. door den door God ge legde band in het Liturgische leven. Daarom moet de priester zorgen, dat hij zelf de Liturgie kent en beleeft; mist hij die, dan ontbreekt de voor naamste pool. waardoor die eeDheid tot standt komt. Verder moet de priester zorgen dat zijn volk met hem kan leven in dat Liturgische leven. Wanneeer de afstand tusschen pries ter en volk, niet alleen materiaal, in het kerkgebouw, maar ook geestelijk, door te weinig begrip van de heilige geheimen, soms zoo groot is. kan het dan niet daardoor komen, dat het volk niet voldoende daarover onderricht wordt Slechts dan zullen de geloovigea de taak, die zij als deelhebbenden aan dat „Koninklijk Priesterschap" waarvan St. Petrus spreekt, goed en trouw kunnen ver vullen, waaneer gij, priesters, hun de mogelijkheid geeft deel te nemen aan uw ware en heerlijke Priester schap. Misschien ligt de diepste en eerste oorzaak van bet hedeadaagsche anti ciericalisme in de onbevredigde behoefte van de leeken om een te zijn met den priester misschien is de afstand tusschen priester en volk in het eigenlijk leven der Kerk, het liturgische leven, zoo groot gewor den, dat de afstand een tegenstelling dreigt te worden. Dat is in ieder geval zeker, wilt gij uwe leeken weer volkomen tot uwe broeders en vrienden maken, wilt gij uw volk in een geestelijke eenheid met U bewa ren, leert hen dan met U bidden, met U offeren, met U beleven dat mystieke leven van Cbristus. dat de ziel is van alle Liturgie „Een priester, die één is met zijne men schen in de Kerk. bij 't offer, zal niet behoeven te vreezen. dat die menschen ooit zijn tegenstanders, de vijanden gaan worden. Moge die eenheid bijzonder beweikt worden door Maria, Moeder in het groote gezin van Chrisius". Deze bisschoppelijke woorden zijn van bijzondere actualiteit 1 En de Liturgische Beweging zal door deze hooge en schoone aanmoedigings woorden niet geringen steun onder viaden 1 Pootuuniuppulcn. Mededeeling inzake den hacdel in en den export van pootaardappelen. De commissie van bijstand van de voorloopige Nederlandsche Aardap pel Centrale maakt bekend, dat als minimum inkoopprijs voor pootaard appelen, te betalen aan den teler, is vastgesteld voor de soorten eersteling en ideal, kleipoters, klasse B maat 28—30, 28-35, 30-35, 30-40, 35-55. 40—55 f3.10; maat 2550, 40 50 f 3,40; maat 35—45 f 4 klasse A f 0.70 hooger, klasse Cf 0.70 lager voor de soortbintje, f 0.20 lager voor alle klassen en mateD; alle andere soorten maat 30—60 en de tusschenmaten daarvan f 2.90 zand- en veen-pootaardappelen f 0.75 lager voor alle klasseu en maten.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1