Provinciaal Nieuws Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray, meeningsverschil had met een zekere juffrouw Maria Pootscb. Ter beves tiging van baar opinie haalde Filo- mena de meening aan van Tante Josepha. Hoe verbaasd was zij te booren „Wat I tante JosephaJe moest maar eens weten wat een kletskous Tante Josepha is 1" Een kletskous? Ja 1 Dat be staat niet 1 Ha. ha, als je wist wat die van jou gezegd heeft. Van mij Tante Josepha Ja. van jou I Wat dan? Ja, dat zeg ik niet! Nou dan ga ik naar tante Josepha toe. Mijn lezers begrijpen de rest al een alledaagsche geschiedenis. Tante Josepha wist niet wat voor kwaad ze gezegd had. En ze ha j ook geen kwaad gezegd. Maar allerlei men- schen bemoeiden zich er mee klet sten en briefden over wat de een ea wat de ander gezegd had. Van weerskanten heette men dat liegen. Filomena kreeg in een vertrouwe lijk gesprek te booren wat er zooal gezegd werd en dat was om ziek te worden van verdriet een aanslag een hatelijkheid tegen haar geheel onschuldige persoon. De fatsoenlijke en onfatsoenlijke harpijen de deftige en de niet-deltige kletskousen haddeD door van den een bij den ander te praten, een heele tragedie verwekt, verschillende menschen ongelukkig gemaakt, ruziegestookt tusschen families, zoodat binnen drie weken haat en nijd en leugen en laster vrijen toegang hadden tot de gezin nen. En de onverantwoordelijke klap eksters, de gevaarlijke bemoeiallen, die niets te doen hebben dronken rustig hun kopje thee. H. DE GREEVE. S. J. VENRAY, 5 Augustus 1933. Afsluiting weg. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis dat het gedeelte van den Merselosche weg van af de Jan Hensenstraat tot het Henseniusplein „Hotel de Gouden Leeuw", van af Zaterdag 5 Augustus tot en met Zondag 16 Augustus voor het doorgaand verkeer met auto's en voertuigen is afgesloten. Venray 4 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. FOTO-TENTOONSTELLING. 23—25 September. Nadat de»kunst van fotografeeren, eigenlijk „schrijven met licht' ge durende een geruimen tijd uitsluitend verricht was op metalen platen, die men gevoelig maakte door middel van jodium-zilver, en daarna aan kwikdamp blootstelde teneinde het oeeld te voorschijn te doen komen, heeft men haar vervolgens, door behulp van verschillende chemische zelfstandigheden, weten uit te voeren op papier en later op met eiwit be handelde glasplaten. Het fotografeeren, die geliefde uit spanning van velen, vooral in den vacantietijd, bewijst tevens zóó groote diensten aan de bouw- en schilder kunst, aan de aardrijks- en oudheid kundige, aan de physische of natuur lijke wetenschappen, aan het familie-, sociaal en kerkelijk leven, dat ieder beschaafd mensch en dat zijn toch alle lezeressen en lezers van „Peel en Maas" een juist en vrij gron dig begrip behoort te hebben van deze vernuftig uitgedachte kunst, waardoor de mensch met onberispe lijke getrouwheid allerlei voorwerpen, tot zelfs in hunne kleinste en fijnste bijzonderheden, vermag af te beelden. Om allen lezers dat begrip bij te brengen en hun tevens te demon- streeren, dat men waarachtig niet ver van huls behoeft te gaan, om Gods wonder-mooie natuur te be wonderen, organiseert de VeDraysche Vakteekenschool van 23 tot en met 25 September a.s. eene interessante fototentoonstelling in het St. Antonius- patronaat aldaar. Aan de dan te houden vakteeken- expositle zal deze tentoonstelling van foto's en een wedstrijd van amateur fotografie verbonden zijn. Alle mogelijke kiekjes in alle mogelijke formaten mogen worden ingezonden, terwijl als vakkundig jurylid zal worden aangezocht een bekwaam fotograaf uit Venlo. Aan den wedstrijd kunnen uit sluitend amateurfotografen meedoen, die de twee volgende voorwaarden zijn nagekomen. 1. Alleen die foto's komen in aanmerking, die. ofwel ingelijst, ofwel in hun geheel opgeplakt, ofwel met foto-hoekjes op karton zijn vastgeplakt 2. Alle ingezonden foto's moeten aan den achterkant gcteekend zijn met een willekeurig gekozen motto en vergezeld gaan van een gesloten brief met hetzelfde motto, en waarin zich naam en adres van den inzender bevinden. Deze amateur foto's kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 22 September a.s. bij den Directeur der Vakteeken school Pater Dr. Hippolytus Gerz, O.F.M., St. Antonius patronaat te Venray. terwijl alle gewenschte in lichtingen over onderwerp, papier soort. afwerking enz. verkrijgbaar zijn bij de fotografen Gebr. van Bergen, Langstraat te Venray. Mogen talloos velen aan dezen foto wedstrijd deelnemen, en het aan tal bezoekers der foto-tentoonstelling legio zijn 1 P. fr. Constantius van Eijk. O.F.M. De Schouwburg Piet Vink, komt ook op onze Venraysche kermis. Dit bericht beteekent voor onze tooneelliefhebbers „goed nieuws" Ge lukkig kennen wij hier te Venray en Omgeving nog vele tooneelliefheb bers, die houden van goed tooneel* spel. Na een afwezigheid van 7 jaren, komt het populaire tooneelensemble, Piet Vink weer in ons midden en zal ons vergasten op goed tooneel- spel en goed verzorgde tooneelavon- den. Wij herinneren ons nog de beiden tooneelvoorstellingen, heden winter gegeven in_ de zaal van den heer Schaeffers en met een gerust ge weten kunnen wij hier schrijven, dat deze beiden avonden op zeer hjog peil stonden, in alle opzichten. Het gezeLchap bestaat dit jaar uit: De beiden directeuren Piet Vink en Wil lem Hart, de dames Nettie Hart, Ce- sarine Vink, Jossie Hart en Jo de Groot en de heerenEmile Kelle- naers. Karei Heon, Antoon Gerlach. Jo de boer en Plet Faes. De too- neelwerken zijn: Zondag „De vod denraper van Parijs". Dit oude stuk, met recht van den oude stempel, heeft zijn bekoring nog niet verloren, want waar en wanneer het stuk wordt gespeeld, is de zaal meer dan vol. Maandag wordt gespeeld: „Ge kocht en Betaalt". Een zeer boeiend tooneelstuk met een zeer leerzame strekking. Dinsdag krijgen wij de ge bruikelijke lachavond en dan wordt opgevoerd„Daar liegen wij ons uit". De titel zegt genoeg. Dit pracht van een blijspel, werd door dit ge zelschap tijdens de j.l. kermis te Venlo, zelfs twee maal opgevoerd en het succes was zeer en zeer groot. Het programma wordt besloten met de opvoering van „De Man zonder geweten" Dit is ook een dier bij zondere tooneelstukken, welke het publiek den geheele avond gespan nen houdt en diep menschelijk is van inhoud en meesterlijk van spel. U ziet geachte lezer, een programma, dat klinkt abeen klok. Vooral inden tegenwoordige slechte tijd, nu ieder een dubbeltje, als het ware moet om draaien, alvorens het te zullen uit geven, is schouwburgbezoek uiterst goedkoop. Waar wordt in 3 uur zooveel genoten, geleerd en geamu seerd, danhet bijwonen van een mooie tooneelvoorstelling De en treeprijzen, zijn onder ieders bereik, dus vele zullen a! een avond heb ben uitgekozen, tot bezoek aan de schouwburg van Plet Vink. Oo.c voor onze kinderen wordt gezorgd, want kermis Woensdag wordt gespeeld: „Alleen op de we reld" bewerkt en geheel voor kinde ren bewerkt, uit het bekende boek van Hector Malót. Onze tooneellief hebbers een paar mooie gezellige avonden en de directie veel succes. Halt. Nooit gedacht en toch gekomen. A.s. kermisdagen zijn te hooren de beroepsmuzikaDten en prima komieken die U de geheele kermis zullen ver maken. Dus om een gezellige kermis te hebben is het adres naar Jan Huisman. Zie advertentie. „Christus Verworpen" te Overloon. Gevraagd, om mijn indruk weer te geven over het bijwonen van het drama „Christus Verworpen" te Overloon, doe ik zulks volgaarne, omdat ik er zeer door getroffen was en het spel m.i. uitmuntte door eene ongedwongen natuurlijkheid, door eene zuiverheid in uitspraak ea eene juistheid in het leggen van den klemtoon, zooals men zelfs bij spelers V3n grooten naam niet altijd aantreft. Het eerste bedrijf, waar de raads zitting van het Sanhedrin wordt voorgesteld, zou uit zijn aard iets eentonigs hebben maar dit is geheel vóórkomen, doordat beurtelings de sprekers afwisselen, zoodat zelfs een Annas en Caïphas wel eens worden onderbroken door de op lageren rang gezetenen. Zoo wordt dit eerste bedrijf in zijn soort m.i. een meesterstuk, waar op een luid applaus gepast is. Bij de volgende bedrijven groeit de tevredenheid en geestdrift der toeschouwers steeds aan. Ook mag een woord van lof niet onthouden worden aan de wijze, waarop de spelers, overeenkomslig nun diverse rollen, waren gecostumeerd en gegrimeerd. Alles getuigde van smaak, echt aanvoelen, en was zonder hinderlijk effectbejag. Overloon mag trotsch gaan op zulk een tooneelgezelschap vooral de regisseur J. Henckens mag het leeuwendeel van dien roem voor zich opeischen. F. v. d. LOOVEREN, Pastoor te Vortum (N.B.) Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.835.000 eieren. Groote eieren van f 2.60 tot f 3.30 Kleine eieren van f 1.90 tot f 2.10 Eendeneieren van f 1.80 tot f 2.20 Ganseleren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 4.400.000 eieren. Groote eieren van f 2.20 tot f 3.— Kleine eieren van f 1.70 tot f 2.10 Eendeneieren van f 1.60 tot f2.— gehouden op 6 Juli 1933, des nam. hal! 4. SLOT De Voorzitter zegt, dat, waar de gemeentelijke arbeidsbeurs tevens districtsarbeidsbeurs is, de leden der Commissie van Toezicht, tevens lid zijn der Commissie van Toezicht op de districtsarbeidsbeurs. Aan de Commissie van Toezicht op de districtsarbeidsbeurs, worden echter door den heer Commissaris der Koningin toegevoegd 4 leden, n.l. 1 werkgever, 1 werknemer, niet uit Venray, benevens twee leden van gemeentebesturen van het district, met uitzondering van Venray. B. en W. zijn van oordeel, dat, omdat er ook nog 2 leden van ge meentebesturen lid zijn, het aanbeveling verdient, een lid van het ge meentebestuur van Venray aan te bevelen als Voorzitter. Een der leden van het College deelt deze meening niet en is van oordeel, dat ook iemand buiten het gemeentebestuur kan worden aanbevolen. Er zijn geen bepaalde elschen gesteld om Voorzitter te zijn en de Raad staat natuurlijk weer vrij in zijn benoeming. B. en W. doen slechts een aanbeveling en deze luidt1. Burgemeester O. L.P. van deLoo, 2. Loco-Burgemeester P. M. H. Pubben. Deze aanbeveling is tot 2 beperkt, omdat het College meende, dat de andere wethouder, zijnde tevens Voorzitter der R. K. Werkliedenver- eeniging, wellicht door buitenstaanders niet als strikt onpartijdig zou kunnen worden beschouwd. De wet zegt hieromtrent niets, doch uit de geschiedenis der wet blijkt, dat het de bedoeling is, dat de voorzitter noch werkgever noch werknemer is. De heer Stoot wijst er op dat wethouder Pubben toch werkgever is. In zekeren zin is dit juist, antwoordt de Voorzitter, maar zeer onbe- teekend en daarom vinden B en W. dit bezwaar niet zoo erg, omdat hij zoowel met arbeiders als met werkgevers in aanraking komt. De heer Stoot is van oordeel, dat de heer Houben minder werkgever is dan wethouder Pubben en die is toch als werkgever gekozen. Overigens, het worde hem niet kwalijk genomen, is de Burgemeester in den strikten zin ook werkgever. De Voorzitter wijst er op, dat hij staat voor het algemeen belang en de verhouding tusschen een Burgemeester en iemand in gemeentedienst niet dezelfde is als tusschen werkgever en werknemer. Deze laatste is privaatrechtelijk, de andere publiekrechtelijk. De heer van Boven is het eens met den heer Stoot en vindt geen reden om van den eenen kant het werkgeversschap vaD weth. Pubben niet nauw te nemen en van den anderen kant weth. Odenhoven te weren, omdat hij voorzitter is der werkliedenvereeniging. Wat den burgemeester betreft, meent spreker ook. dat deze werkgever is en bovendien zegt deze altijd dat hij het zoo druk heeft. Toch kan er niets komen of de Bur gemeester is er direct bij o n voorzitter te worden. De heer Vermeulen heeft op zich tegen benoeming van den Burge meester geen bezwaar, toch vreest ook hij, dat de Burgemeester, die het toch al druk heeft, te zeer overladen wordt met werk. De Voorzitter wijst op de omstandigheid, dat er ook andere Burge meesters of Wethouders zullen benoemd worden. De heer Millen zou dan b.v. den Secretaris willen nemen. De Voorzitter zegt, het onjuist te vinden, dat een ambtenaar eener gemeente voorzitter zoude zijo van eene Commissie, waarin leden van gemeentebesturen zitting hebben; hij zoude zulks tegenover dezen een beleediging vinden. De heer Millen vraagt dan, of de burgemeester het hieromtrent ont vangen schrijven van den Commissaris der Koningin niet wil voorlezen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij in het algemeen bezwaar moet maken om brieven van den Commissaris der Koningin of andere autoriteiten, gericht aan en bestemd voor het College van B. en W. in den Raad voor te brengen. De heer Millen meent, dat hier anders geen bezwaar tegen is, want ook de werkliedenvereeniging heeft een zelfde schrijven ontvangen en daar staat ia, dat er een onpartijdig voorzitter moet zijn en daaraan is hier niet voldaan. De Voorzitter zegt. dat bedoeld schrijven niet eensluidend is met het aan B. en W. gericht schrijven. Wethouder Pubben meent, dat daar wel aan voldaan is, waar de Burgemeester boven de partijen staat. Dit heeft hij meermalen bewezen, zoo b.v. bij het conflict in de bouwvakken, waar juist door bemiddeling van den Burgemeester partijen bij elkaar zijn gebracht. Spreker beveelt den Burgemeester aan, ook vanwege het prestige. De heer Millen zegt, dat de Burgemeester geen onpartijdig voorzitter kan zijn. Het gaat precies als de heer van Boven zegtals er iets is, is de Burgemeester er direct bij, om voorzitter te worden. Wethouder Odenhoven verwondert het, dat hier maar 2 leden op de aanbeveling staan en zegt er altijd voor geweest te zijn, dat er iemand buiten het dagelijksch bestuur op de aanbeveling zou komen. Spreker zal dan ook niet stemmen op een lid van het College van B. en W„ en is het voorts met den heer van Boven eens, dat de Burgemeester zich inderdaad te veel op den hals haalt. Spreker stelt voor deze zaak aan te houden en te zoeken naar wijziging of uitbreiding der aanbeveling met 1 a 2 personen. De heer Houben zegt, overtuigd te zijn, dat de Burgemeester het druk heeft, doch gelooft verder, dat dit voorzitterschap weinig speciaal werk meebrengt. De Burgemeester is hiervan trouwens beter op de hoogte dan wie ook, omdat hij met de arbeidsbeurs als orgaan der gemeente toch geregeld in contact staat. Als een ander zou benoemd worden, kwam alles praktisch toch nog weer op den Burgemeester neer. De heer van Boven is het hiermede niet eens. Waarom zouden ook anderen niet op de hoogte zijn van wat er in deze te doen is, of zich voldoende kunnea inwerken. En om nu tot de aanbeveling terug te komen, deze is z.i. in elk geval niet juist, aangezien. Spreker blijft daarbij, de heer Pubben als werkgever moet worden beschouwd. De heer Vermeulen zou in verband met een en ander het liefst zien, dat deze benoeming aangehouden werd. Het voorstel van wethouder Odenhoven, tot aanhouding wordt ge steund door de heeren Stoot en van Boven en, in stemming gebracht, aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Pubben, Houben, Nelissen, van Haren en Goumans, de anderen voor. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot aanleg van een brandalarmeerinrichting met wekkers ten behoeve der brand weer. De Voorzitter zet deze kwestie uiteen en zegt. dat zich eerst moei lijkheden hebben voorgedaan, waar de centrale wekinrichting zou moeten worden opgesteld. Thans is door den Hoofdingenieur der Telegrafie en Telefonie goedgevonden, dat deze wordt opgesteld in het Post- en Telegraafkantoor. De jaarlijks te betalen vergoeding bedraagt per schel f 15.— terwijl bij de iugebruikgeving van den wekker als tegemoet koming in de kosten van aanleg een vergoeding voor eens van f 15.— verschuldigd is. Voor onze tegenwoordige brandweer zouden de kosten dus bedragen het eerste jaar f 240.— en verder f 120.— per jaar. Verder moet gerekend worden jaarlijks op eenige kosten van verplaat sing bij eventueele verhuizing van een brandweerman. Het voordeel is, dat alle brandgasten ineens gewekt worden. Van den anderen kant is het niet goedkoop, en het contract moet worden aangegaan voor 10 jaren. Er is echter herhaaldelijk om gevraagd en daarom komen B. en W. nu met een voorstel. Zij ontveinzen zich niet, dat het alweer lasten op de gemeente legt, doch achten het niettemin een verbetering en laten daarom de beslissing aan den Raad. De heer Stoot acht het een doelmatige inrichting, maar zou het nog doelmatiger vinden, dat er gezorgd werd voor water, want wat hebben we aan een goede brandweer zonder water. De Voorzitter geeft toe, dat de ideale toestand zou zijn waterleiding dan was althans de Kom afdoende geholpen. B. en W. overwegen thans uitbreiding van het aantal brandputten. Voorts wijst Spreker er op, dat tegenwoordig ook steeds brandblusch- apparaten worden mede genomen. De heer Stoot ju'cht het toe dat er meer brandputten zullen komen, want anders staat de brandweer vaak machteloos. De heer Millen meent, dat onze tegenwoordige brandputten niet goed zijn en daardoor ook de brandspuit bedorven is. De heer Arts acht de kosten te hoog en is er daarom tegen. De heer van Boven zou het achterwege laten. Spreker acht het niet van zoo groot belang, en vindt de kosten voor dezen tijd te hoog. De heer Jacobs voelt veel voor aanschaffing, omdat de gehuchten dan ook meer krijgen aan de motorspuit. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van Boven, van Dijck, Arts, Millen en Wethouder Odenhoven. Hierna leest de Voorzitter voor het iagekomen schrijven van Ged. Staten inzake het verleend subsidie aan het R.K. Kerkbestuur te Oos trum, voor den bouw eener kerk, benevens de dankbetuiging van het R.K. Kerkbestuur te Oostrum. Spreker kan hieraan toevoegen, sindsdien vernomen te hebben, dat voorloopig van den bouw der nieuwe kerk wordt afgezien. Dan wordt aangeboden het verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Wordt algemeen goedgevonden dit verslag voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. De heer Millen zegt. dat dit verslag elk jaar hetzelfde is en er steeds geklaagd wordt over de jongensschool. Spreker wijst op de nalatigheid der Commissie, want als wij eens een kijkje nemen hoe deze school wordt verwaarloosd, krijgt men den indruk, dat het er om te doen is, die school onbruikbaar te doen worden, om maar des te eerder een nieuwe te kunnen aanvragen. De Commissie doet dus in deze niet wat doen moet. n.l. er op wijzen, als er iets mankeert, opdat het dan onmiddellijk kan hersteld worden. Nog wordt algemeen goedgevonden het finantieel verslag der Com missie van Beheer der Bekennormalisatie, vanaf den aanvang der werken tot 31 Maart 1933, voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. Hierna wordt behandeld het ingekomen schrijven van G, W. Sijbers, inzake rioleering. Na voorlezing van het request, zegt de Voorzitter, dat de rioleering der woning van Sijbers goed functioneert. De binnenplaats ligt echter zoo laag, dat Sijbers niet te helpen is dan door ophooging van het terrein. Vroeger was daar dan ook een kuil, doch deze is door Sijbers zelf dicht gemaakt. Bovendien is gebleken, dat een der riolen verstopt geweest door olie uit de garage Kupers. Dit is echter reeds ver holpen en maatregelen genomen, dat dit niet meer voorkomt. Verder zal getracht worden het regenwater gedeeltelijk af te voeren naar de kuil, mits dit zoodanig kan geschieden, dat ook maar niet het minste gevaar bestaat, dat er vuil in die kuil terecht komt. De heer van Boven wijst er op, dat Sijbers vroeger zelf het water afvoerde en toen geen last er van had eD nu gedwongen is aan te sluiten op de rioleering. Dat is niet juist, zegt de Voorzitter. Sijbers is enkel gedwongen aan te sluiten, waar dit mogelijk is en voor zijn binnenplaats is dit onmogelijk als hij deze niet ophoogt. De heer Millen meent dat de Voorzitter niet met den toestand ter plaatse op de hoogte is het water komt uit het riool op. Juist, zegt de Voorzitter, dan moet Sijbers dien rooster dicht maken en zijn kuil herstellen. Het is er Sijbers ten slotte om te doen vrijstelling te verkrijgen van betaling rioolbelasting, doch dit gaat niet. Wat er aan te doen is, zullen wij doen, doch er moet ook niet het onmogelijke verlangd worden. Dat is verleden keer ook al gezegd, zegt de heer van Boven, maar practisch is Sijbers daarmede niet geholpen. Nu wordt gezegd, dat Sijbers de kuil weer moet herstellen, maar dan zullen er gauw klachten van andere kanten komen. Zou nu niet eens een proef genomen kunnen worden met wijdere buizen De Voorzitter zegt dat dit niet helpt, want dan kan het water verder op niet weg. De capaciteit der buizen is voldoende. De heer Arts zou Sijbers het putje dicht laten maken en dan de rioolbelasting verlagen naar evenredigheid. Verlagen der belasting gaat niet, antwoordt de Voorzitter, want de huurwaarde verandert hierdoor niet en daarop is de belasting gebaseerd. De heer van Haren vraagt of Sijbers niet te helpen is door hem wat tegemoet te komen bij het maken van een zinkput. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente daar niet aan kan beginnen. Maar, zegt de heer van Haren, U zult toch moeten toegeven dat de toestand onhoudbaar is, wanneer, zooals hier gezegd wordt en door den Voorzitter wordt toegegeven, als het vuil uit het riool opkomt. Zeker, zegt de Voorzitter, de toestand bij Sijbers is niet ideaal, wij hebben alles gedaan wat mogelijk was en zullen ook blijven doen wat wij kunnen, maar het komt enkel door het veel te laag liggen dei binnenplaats, en daarvoor kan de gemeente toch niet aansprakelijk wor den gesteld. In verband met het ingekomen schrijven van M. van Asten c.a. land bouwers te Ysselsteyn, die een boerderij hebben gesticht op woesten grond met Rijksvoorschot, inzake betaling van rente en annuiteit, schorst de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening der vergadering leest de Voorzitter het ingekomen schrijven voor en zegt naar aanleiding hiervan, dat B. en W. zich reeds verleden jaar met den minister in verbinding hebben gesteld om uitstel betaling van rente en aflossing te verkrijgen voor 1932. Dir is echter niet gelukt. Het gerucht heeft wel geloopen, dat voor enkele gemeen ten, met name Bakel, stilstand van betaling van rente en annuiteit was toegestaan, doch dat is absoluut onwaar gebleken. Wederom hebben B. en W. thans een schrijven aan den minister gericht om voor 1933 opschorting der verplichting tot betaling te ver krijgen, gezien de crisis en de moeilijkheden in dén landbouw. Waar mogelijk, zuilen nog verdere pogingen worden gedaan, doch thans heb ben wij eerst weer het antwoord van den minister af te wachten. Wat 1932 betreft heeft de minister er positief op aangedrongen, dat betaald moet worden zoodat deze verplichting derhalve door ons niet kan worden te niet gedaan. Trouwens velen hebben reeds volledig be taald en anderen reeds voor een groot gedeelte. Ieder moet zijn ver plichtingen nakomen, al gaat het ook moeilijk. B. en VV. van hun kant zullen met alle omstandigheden rekening houden en een, zoover mogelijk tegemoetkomende houding blijven aannemen. In Januari is b.v. ook niet direct gezegdbetalen. Maar de goede wil om te betalen, moet althans blijken. De heer van Dijck begrijpt het request heel goed. De menschen in Ysselsteyn passen goed op en werken hard, maar de crisis drukt zwaar Spreker hoopt dan ook, dat deze menschen zullen geholpen worden zooveel maar eenigszins mogelijk is. De Voorzitter antwoordt, dat de boeren van Ysselsteyn steeds zoo veel mogelijk geholpen zijn. Het zijn echter alles behalve gunstige tijden voor alle boeren en dus zeker voor Ysselsteyn. Maar als iemand kan betalen is het niet alleen in het belang der gemeente, maar ook in zijn eigen belang, dat hij dan ook werkelijk betaalt. De heer van Boven hoort met genoegen, dat de Raad de boeren ge negen is en keurt die volkomen goed onze boeren moeten geholpen worden. Als afgevaardigde der werklieden verklaart hij gaarne steeds waar mogelijk de pogingen om de boeren te helpen te willen steunen en verzoekt hij verder met den meesten aandrang bij de Regeering te doen wat maar eenigszins kan gedaan worden. De heer Millen zou er gaarne op gewezen zien, dat de boeren in Ysselsteyn achterstaan bij andere pachters, omdat de Pachtwet niet op hen van toepassing is. De Voorzitter antwoordt, dat het in Ysselsteyn ook geen pachters zijn doch eigenaars, z.g. hypotheekboeren. Wethouder Pubben zegt. dat het treurig slecht is voor lederen boer en dringt er ook op aan al het mogelijke bij de Regeering in het werk te stellen. Er mag dan echter gerust bij gezegd worden, dat het niet alleen de boeren van Ysselsteyn zijn, maar er in heel de gemeente zijn, die voor zware hypotheeklasten staan en dus als men het zoo noemen wil hypotheekboeren zijo. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. alle pogingen, om de crisis te boven te komen, zullen steunen en ook zelf al het mogelijke willen doen, niet alleen voor de landbouwers te Ysselsteyn, maar ook voorde andere boeren. Vervolgens leest de Voorzitter voor het ingekomen schrijven van den Bijenhoudersbond N. C B. afdeeling Schijndel en Veghel inzake het niet toelaten van Duitsche bijen. Spreker zegt, dat dit gevraagd wordt omdat er in Duitschland een ziekte heerscht onder de bijen. B. en W. hebben daarom direct gepubliceerd, dat het verboden is Duitsche bijenkorven op gemeente-eigendom te zetten. Wij hebben daarbij echter den steun noodig van alle eigenaars, want als wij het ook al verbieden op gemeentegrond en de particulieren staan het toe, dan be reiken wij nog niets. De heer Milien vraagt of er nog geen beslissing genomen is op het verzoek van Cuppen te Veltum om een stukje grond te koopen. De Voorzitter antwoordt, dat geen verzoek is ingekomen, voorzoover hem bekend. De heer Arts vraagt wanneer begonnen wordt aan den grintweg op de Kemp en wijst verder op de noodige verharding van den verbin dingsweg Hoenderstraat-Merseloscheweg. De Voorzitter antwoordt, dat verbetering van wegen successievelijk moet gebeuren en ook deze verbeteringen te zijner tijd ooder de oogen zullen worden gezien hier hangt het op de eerste plaats af van de volledige medewerking van alle aanschietende eigenaren. Zoolang die op de Kemp niet verzekerd is, kan ook daar niet verder gewerkt worden. De heer Arts vraagt verder of de Voorzitter niets gehoord heeft van de plannen tot stichting eener school van de inwoners Overloonscheweg

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6