Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. poomimj Jmanufacturen «ÊÊÜÖSffl UiroNqft Ihanufacturen Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Amerika en wij. Uit het Buitenland Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Augustus 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 31 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AuVKRTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave vun FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Roosevelt, de president der Ver. Staten, probeert om middels zijn arbeidscharter het werkloosheids- probleem voor zijn land op te lossen. Zijn methode komt daarop neer, dat een verkorte, maximum arbeidstijd voor het personeel wordt inge3teld (maximum 40 uur) en daarnaast een verhoogde, minimum arbeidsgelegen held wordt bepaald (minimum als regel 52 uur). Het spreekt van zelf. dat door zulke maatregelen meer personeel in dienst genomen zal moeten worden in Amerika rekent men er op. dat noq voor 1 Septem ber 6 millioen werkloozen aan den arbeid kunnen worden gezet. Men kan er zijn schouders over ophalen en meenen, dat zulke maat regelen op den duur geen baat zullen brengen, men mag niet vergeten, dat ze tenslotte in afwachting van een betere conjunctuur ook maar als tijdelijk zijn bedoeld, voorts, dat de directe voordeelen in leder grval vast staan en eindelijk, dat door nieuwe voorzieningen het mogelijk moet wezen om tenminste een deel der voordeelen te laten voortduren. Van het systeem kan men zeggen in Amerika wordt de arbeider be schermd ten behoeve van den arbeid d.i. van de arbeidsgelegenheid. Wij, hier, we hebben een ander systeem. Het zou kunnen worden aangeduid als beoogende een be scherming van den arbeider, als het moet, ten koste van den arbeid, d i. van de arbeidsgelegenheid. We zullen er een voorbeeld van geven. Een zekere uitgever-drukker we staan voor de juistheid der feiten volkomen in gaf een tiental jaren geleden na elke raadszitting in de groote provinciestad, waar hij gevestigd was, des anderen daags een gedetailleerd raadsverslag aan de abonné's van zijn dagblad, des morgens vroeg reeds en als een aparte, nog al omvangrijke uitgave. Het werd zeer gewaardeerd dooi zijn abonné's. Dat verslag moest des nachts worden klaar gemaakt, d.w.z. gezet en gedrukt, waarvoor een man of vier moest werken. De werklieden kregen daartoe op den dag de noodige uren vrij en bovendien kregen ze den contractueelen toeslag voor nachtarbeid betaald. Maar opeens maakte de arbeidsinspectie bezwaar. Het bedoelde bedrijf was geen contini-bedrijf en bovendien werd de uitgave van het raadsver- slag niet noodzakelijk geacht, zoodat er geen dringende reden aanwezig zou zijn om verlof voor nachtarbeid te geven. De uitgever kwam in be roep bij den minister, toen nog Mr. Aalberse, maar die handhaafde de beslissing van den Inspecteur van den Arbeid. Gevolg de uitgave moest worden gestaakt. Zoo iets, gevoegd bij een ot anderen nieuwen bedrijfstegenslag, heeft het afdanken tengevolge van een arbeidskracht die dan n.b. „beschermd" is gewor den. Een ander voorbeeld van wat we bedoelen is de Winkelsluitingswet. Dat de menschen tegen overdadigen arbeid worden beschermd, is prach tig. Maar deze wet verhindert, dat een winkelier zijn zaak des avonds open houdt, ook al zou hij voor dat doel de arbeidsgelegenheid willen verruimen, d.w.z. zijn personeel zoo danig uitbreiden, dat elk lid daarvan niet langer dan den wettelijken arbeidsduur In de zaak aanwezig behoort te zijn. In plaats van de nu overbodig geworden arbeidskrachten zijn nu tienduizenden stomme, doode dingen, „automaten", aan de winkel puien gehangen en die dingen, die niet behoeven te eten of te drinken en voor welke geen zegeltjes geplakt behoeven te worden, vervangen nu de levende arbeidskrachten. Dat is al weer een bescherming van den arbeider ten koste van de arbeids gelegenheid. We weten, dat er heel wat werkloozen zijn, die met woede die doode onderkruipers aan de winkelpuien zien hangen. We willen niet tornen aan getrof fen sociale maatregelen. We weten ook wel, dat arbeidersbescherming en bescherming van de winkeliers, speciaal de kleine winkeliers, tegen de uitbuitingsgevolgen van concur rentiezucht noodig is en blijft, maar we vragen ons af, of het juist in dezen crisistijd niet gewenscht is. dat de wetgever zijn standpunt in we zouden zeggen „Amerikaaoschen" geest herziet en de bescherming van den arbeider Diet meer direct en uit sluitend aangewend moet gaan worden ten behoeve eener verruiming van de arbeidsgelegenheid. Het schijnt trouwens, dat de regee ring zelve ook ambitiesin die richting koestert, maar nog aarzelt om tegen een hier gegroeide opvatting van jaren in te gaan. Volgens het bestuur b.v. van den Bood van Chocolade en Suikerfabrikanten zou ten depar- temente al geruimen tijd een ontwerp tot herziening van de Winkelsluitings wet gereed liggen, maar moet de betrokken minister nog aarzelen om het in te dienen, niettegenstaande hij die indiening reeds eenigen tijd ge leden aan de adresseerende belang hebbenden zou hebben toegezegd. De regeering blijve eiken arbeider, ja eiken mensch beschermen tegen uitbuiting van zijn arbeidsvermogen, maar daarnaast moet ze er van door drongen wezen, dat bet tegen de natuurlijke rechten van een mensch indruischt, wanneer in een tijd als deze het geven of aanvaarden van arbeid strafbaar blijft gesteld. Wat ons betreft de arbeidstijd mag - en moet misschien nog verder omlaag, maar om de arbeidsgelegen heid te verhoogen I De economische en de politieke moeilijkheden in ons Indië. Terechtstellingen in Duitschland. De jarige Mussolini spreekt zich nog eens uit voor het goed recht der Hongaren. De experi menten van Roosevelt. Gandhi zit weer gevangen. Allerlei. In Ned. Indië moeten ook voor zieningen worden getroffen in de economische moeilijkheden en de gevolgen daarvan voor het koloniaal beheer. Vooralsnog zal er niet wor den overgegaan tot het heffen van een extra-crisisbelasting, maar wel heeft de regeering te Buitenzorg ge meend de inkomstenbelasting door middel van opcenten aanzienlijk te moeten verhoogen. De verhooging zal intusschen progressief worden geregeld. Naast deze fiDancieele zorgen kent het gouvernement in Indië ook nog altijd de binneoland- sche politieke moeilijkheden, welke voornamelijk worden veroorzaakt door de Indische nationalistische be weging. Die beweging baas te wor den, heeft de regeering afwisselend geprobeerd met toegevendheid en met straffe middelen. Nu schijnen de straffe middelen weer te worden verkozen. Een der hoofdleiders van de z.g. Indonesische zelfstandigheids beweging, Ir. Soekarno, is in het begin van deze week gearresteerd. Hij had een brochure uitgegeven over het Indische zelfstandigheids- streven, met welker inhoud het gouvernement niet accoord kon gaan. Hij zal vermoedelijk worden geïnter neerd; de oplage van zijn blad „Fikiran Rajat" werd in beslag ge nomen. De Indische regeering over weegt nog verder strekkende maat regelen om de bevolking tegen onrust door nationalisten gezaaid, te be schermen. Heel wat harder nog zijn de maat regelen, welke de Duitsche regeeiiog tegen de haar ongevallige binnen landsche elementen blijkt nemen. Communisten of als zoodanig aan- gemerkten, worden dagelijks bij tien tallen tegelijk opgepakt en in con centratiekampen ondergebracht. Voor het eerst zijn deze week weer dood vonnissen voor politieke misdrijven voltrokken. Vier communisten zijn in Altona terechtgesteld wegens een moord, gepleegd op twee Nationaal Socialisten. Mussolini is dezer dagen vijftig jaar geworden en te dier gelegenheid is hij over heel de wereld als staats man herdacht geworden. Vriend en vijand hebben het io den loop der jaren moeten erkennen, dat Musso lini men mag dan tegenover zijn persoon en zijn staatkunde staaD, zooals men wil een figuur van internationale. straks van groote geschiedkundige beteekenis is. Een man van gezag. Hij heeft op zijn verjaardag nog eens de behoefte gevoeld om nadrukkelijk zijn stem tegen het Verdrag van Trianen te laten hooren, speciaal voor wat het onrechtvaardig lot van het uiteeDge- scheurde Hongarijë betreft. Het Ver drag van Trianen, zoo heeft hij ver klaard, moet omwille van de recht vaardigheid en van den vrede worden herzien. Herzien... het is een woord van verlossing, waarop een wereld wacht. In Europa zijn we ook overtuigd, dat er geen economische welvaart kan wederkeeren, zoolang Amerika geen streep heeft gehaald door de Europeesche schulden. Maar de regeering der Ver. Staten stelt een schuldenherziening maar steeds weer uit. Thans schijnt Roosevelt weer ais eisch te zullen stellen, dat de a.s. December-termijn moet worden vol daan, althans in aanzienlijk grooter percentage dan de Juni termijn, al vorens over schuldenherziening kan worden... gepraat. En als men nu rekent, dat Frankrijk, België, en andere landen reeds twee termijnen in gebreke zijn, dan beseft men, boe ver we nog van een nieuwe regeling af zijn. Het Amerikaansch arbeidscharter was in het midden der week reeds door 700.000 werkgevers aanvaard en dat leidde in de Ver. Staten tot de optimistische verwachting, dat binnen een week de heele industrie zich practisch bij een loonsverhooging, verkorting van den arbeidstijd en opvoering van de arbeidsgelegenheid zou hebben Deergelegd. Intusschen doen de groote industrieën, welke tal van moeilijkheden voorzien, nog met mee. Speciaal in de staal- en olie industrie worden conflicten verwacht. Een Raad van Toezicht, welke 600 leden telt, zal straks de uitvoering van het arbeidscharter nauwgezet controleeren. De Britsch- Indische regeering heeft Gandhi, voor hij zijn nieuwe onge hoorzaamheidscampagne kon beginnen weer gevangen doen nemen, gelijk met zijn echtgenoote. Het volk heeft er dezen keer niet sterk op gereageerd; het schijnt, dat de popu lariteit van Gandhi begint te tanen. Britsch Indische stammen aan de afgaansche grens maken het den Engelschen den laatsten tijd vanuit hun ontoegankelijk bergterrein duch tig lastig. Ze weigerden om op eisch der Engelsche militaire autori teiten de drie opstandelingenleiders uit te leveren, waarop vanuit vlieg tuigen verscheidene dorpen zijn ge bombardeerd. In Nicaragua (Z. Amerika) is een arsenaal tot ontploffing gekomen, waarbij minstens dertig menschen zijn omgekomen. Werk van de vrijheidsbenden onder Sandino We zouden in onzen vaderlands- lievenden plicht tekort zijn geschoten, als we dit jaar onze korte vacantie □iet in het binnenland, pardonin het eigen land, hadden doorgebracht. In het algemeen mag men zeggen dat de Nederlanders hebben ingezien, dat in dezen tijd het hemd hun nader behoort te wezen dan de rok. Niet altijd echter toonen degenen die van de goede bedoelingen hunner vacantie-genietende medeburgers het meest profijt trekken, dat ze de ge boden kansen ook we'en te be nutten, m.a.w. restaurateurs e.d. weten hun landgenooten vaak aller minst te aaimeeren om van een goed bedoeld experiment een regelmatig terugkeerende gewoonte te gaan maken. In het buitenland en we denken dan speciaal aan België en Duitsch land is dat zoo heel anders. Al komt men er in de ergste negory, men wordt er behoorlijk en tegen een civiel prijsje bediend, omdat men er ook rekent op de toekomst; men hoopt er een deel van de klanten later nog eens terug te zien. In ons land is dat, speciaal in de provincie, anders. Vele zakenlieden hebben er hun bedrijf geheel naar de plaatselijke behoeften ingericht en als er nu en dan eens een vreemde ling komt binnengestapt, dan wordt die min of meer als een prooi aangezien en behandeld, als een vcidwaalde althans, dien ze naar mensehelijke berekening nooit meer zullen terugzien en daarom zoo flink mogelijk geplukt moet worden. In het vorig jaar vertelden we van onze bevindingen daaromtrent in het Oooiscbe dorp Kortenhoef. Van het jaar waren we een dagje in Barneveld. Barneveld zou o.i. een goede trekplaats kunnen zijn van het vreemdelingenverkeer, gelegen als net is in het centrum des lands en aan den rand van de Veluwe. De kippen hebben Barneveld bovendien een internationale vermaardheid ge geven. a Of er een V.V.V. la Barneveld bestaat, weten we niet, maar effect volle propaganda worde er voor Barneveld in ieder geval niet ae- maakt. Ook in vacantietijd kwam het plaatsje ons stil en verlaten voor. Een misverstand met onze metge zellin. die we voor een zakenbezoek n het plaatsje even alleen moesten laten, werd oorzaak, dat we e: een middagje werden vastgehouden. Loop al vast langzaam in de richting van het station hadden we baar gezegd. We waren met een bus gekomen en zouden per trein verder gaan. Toen we ooze zakelijke bespreking hadden beëindigd, vertrokken we ook zelf in de richting van het station. Een witte pijl op een blauw bord gaf m de straat de juiste richting aan. Even verder stond een ver- keerspaal. „Station Barneveld-Voort- huizen 2.7 K.M." Dat vlet tegen Nog ruim een half uur loopen. Enfin we kwamen in de Spoorstraat, wat ons nóg weer eens de zekerheid gaf, dat we niet dwaalden en na een half uur kwamen we op het station, waar we echter onze tochtgenoote niet aantroffen. Bij informatie bleek ons toen. dat er nóg een station In Barneveld was en wel op circa 100 meter van de plaats, waar we onze samenspreking hadden gevoerd Voor een Barnevelder zijn zulke dingen erg duidelijk en vanzelfsprekend, maar ze moesten er toch begrijpen, dat tedere vreemdeling het niet dade lijk door heeft, dat et io Barneveld twee stations zijn 1 Enfin, alles is in orde gekomen we hebben alleen onzen trein ver speeld en eigenlijk was heel het dagprogramma in de war gestuurd omdat we nog naar Arnhem en Dieren hadden willen trekken, maar nu ongeveer 5 uur in Barneveld zou den moeten wachten, eer er weer een trein in de richting Arnhem gingl We besloten toen onzen tocht te wijzigen en den inwendigen mensch wat te gaan versterken. Io een café, waar wat boeren af en toe kwamen bmoenloopen om met een veekooper af te rekenen, bestelden we 2 x 2 broodjes ham met het daarbij ge- wenschte drinken. Voor de broodjes moesten we f 1.60 betalen. Neem royale stadszaken, als Heck of de groote café s op het Rokin of ,n de Aal verstraat te Amsterdam, men zal er niet meer dan 30 cem VOQt hetzelfde rekenen. En dat gaf Jo Spier in „De Tele graaf nog wel aanleiding om een spotprent te teekenen, waarin hij het verschil aangaf tusschen den kost prijs van eieren en ham, en wat men voor die artikelen in een Amster- damsch restaurant moet betalen. Jammer, dat Jo Spier Barneveld met kentDe voorzitter van Hore- caf heeft de Amsterdamsche prijzen tenminste nog eenigszins weten te verdedigen, toen hij de lezers van ..De Telegraaf voorrekende, welke zware Jasten de Amsterdamsche café. bedrijven moeten dragen, ais peper- dure gebouwen, drukkende belastin- gen. personeel en als gemiddelde bere.cend - f 5000, per jaar aan muziek. Ongetwijfeld zat er ook muziek in de calculatie, welke de Barneveldsche caféhouder heeft ge- maakt, maar dat was andere muziek. We hebben in Barneveld ook nog een biertje gedronken a 25 cent per fllas, wat geen zaak van standing in de stad meer berekent, tenzij een of andere mondaine inrichting. Gelukkig hebben we Barneveld weer tijdig met een bus naar Amers- k°uu kunnen ontvluchten, maar éérst hebben we een pelgrimage gemaakt naar het standbeeld van Jan van ochattelaar, aan den voet van den \x/en'L^aar cens van af sprong. We hebben onze hoed afgenomen, in diep begrip van van Schaffelaar's aaad. Als wij op geen andere manier uit Barneveld hadden kunneD geraken, dan zouden we desnoods óók een sprong van den toren hebben ge waagd. u van directe voordeelen ingesteld. Ze toonen een tekort aan inzicht in de goede kansen van het oogenblik. Nu reizen de menschen in eigen land, omdat ze min of meer moeten of door maatschappelijke motieven worden geleid. Hotel café- en pensionhouders krijgen nu gelegenheid om hun landgenooten het reizen in eigen land als ook voor de toekomst verkieslijk te doen kennen. Maar wanneer de vacantiegangers als pluk- gevogelte worden behandeld, zullen ze het oogenblik zegenen, dat ze weer vroolijk en goedkoop naar het gastvrije buitenland kunnen trekken. Zooals onze ervaring In Barneveld was, zou deze in vele andere kleine plaatsen eerder hebben kunnen zijn. De zakenmenschen zijn dikwijls zoo kortzichtig en alleen op het behalen VENRAY. 5 Augustus 1933. Kerknieuws. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot rector te Severen-Amby den weleerw. Heer P. H. J. Bollentot kapelaan te Heerlen (S. Pancratius) den weleerw. Heer J. P. M. Rohs, die kapelaan was te Schandelen-Heerlentot leeraren aan het Bisschoppelijk Col- je te Roermond de weleerw. Heeren P. J. J. Hoogers en A. P. H. van Rijswijck, priesters van het Seminarie en heeft aan den weleerw. Heer P. E. J. J. Teeuwen, priester van het Seminarie, opdracht gegeven zijne theologische studies te Rome voort te zetten. Bouwvergunningen. Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan W. Lichteveld en B. Hendriks tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Overloonschenweg, aan J. Zeegers tot het bouwen van een woon- en winkelhuis met smederij in de Schoolstraataan J. L. Lamers tot het bouwen van een boerderij te Ysselsteyn. De opbrengst van de speld jesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht bedroeg te Venray f 203.82, verdeeld als volgt Dorp f 139.76 Merselo f 22.67 Leunen f 16.85 Oostrum f 13.30 Oirlo f 11.24;' Rome-Reis. Ooder de leden der H. Familie alhier had Zondag de verloting plaats van een vrije Rome-reis. De Heer Andr. Voermans, Lange- weg, werd de gelukkige winnaar. De uitloting der tweede serie zal na-kermis-Zondag plaats hebben. Loten hiervoor zijn nog verkrijgbaar bij de prefecten der H. Familie. Op de Woensdag gehouden veemaikt werden in totaal 262 stuks aangevoerd t.w. Stieren 0; Dragendvee 45; Vet vee 10; Gust vee 6; Biggen 196. Aanvoer gering, handel slap. Prijzen Dragend vee van f 140 tot f190; Gust vee van f80 tot f 140; Vet vee 24 tot 26 ct.; Biggen van f7 tot f 10. Oprichting Schoenmakers- patroonsbond. In een in café Schaeffers School straat gehouden bijeenkomst van schoenmakers werd besloten tot op richting van een R. K. Schoenma kerspatroonsbond. Tot Voorzitter werd gekozen de heer M. Derks, Leunen, tot secretaris Jos. Ariaens Venray en penningmeester K. Hendriks Venray. De vergadering werd o.a. bijge woond door den heer Th. Wintels, bestuurslid van den R. K. Midden stand. Causerie Jos. van Laarhoveu. Het gezelschap was. Zondagavond j.l., niet groot, maar wel goed, d.w. z. het bestond uit toehoorders, enkele erg jonge uitgezonderd, die er wat aan hadden en dan ook in gespannn aandaent hebben geluisterd. De eau serie was bij uitstek leerzaam. Een der aanwezige geestelijken, die met een kort hartelijk woord den geëerden spreker inleidde, prees den heer van Laarhoven niet zoozeer om de vele door hem gewonnen wedstrijden, als wel om zijn edele opvattingen van deze sport, om zijn sportiviteit in den voortreffelijksten zin, om zijn diep-christelijke be doelingen. Op gemoedelijke wijze behandelde spreker eerst de techniek van het voetballen, waarmede hij voorzeker menigeen verbaasde, die er niet zoo diep over had nagedacht: er zijn heel wat vooroefeningen noodig en er komt heel wat kijken voordat men zulk een voetballer is, die het publiek een genot van werke'ijk hoog gehalte kan verschaffen, in klare woorden werden besproken de po sitie van eiken speler keeper, backs enz. Dat was een bijzonder mooi gedeelte van de causerie. Frappante staaltjes werden gegeven van tactiek. Verscheidene toehoor ders kregen een heel ander oog op het voetbalspel en de echte kenners genoten. Ten slotte werd er gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Dit verslag is zeer onvolledig. Evenwel, de h?er van Laarhoven heeft beloofd te zullen terugkomen. En dan moge er een goed en mooi verslag worden opgemaakt door een expert, die meer verstand heeft van de voetbalsport dan schrijver dezes zich mag toekennen. Men heeft zich afgevraagd waar om er geen geschikter dag was ge kozen? Dit is geschied met het oog op den Kring Horst—Venray, De Kring, die juist in Venray een Kringwedstrijd hield, had het aldus voorgesteld. Nu, erg veel leden van den Kring waren er niet. Alle om standigheden in aanmerking nemend kan men hier niet te hard over vallen. „Alles weten is alles ver geven", zegt het spreekwoord. Verscheidene spelers van diverse voetbalclubs in de gemeente Venray hebben den eigen avond alreeds den wensch huns harten te kennen ge geven om den heer van Laarhoven te mogen hooren op een gezelligen winteravond van een weekschec dag, desnoods zonder aanwezigheid van Clubs uit den vreemdede zaal zal toch wel gevuld worden. Den heer Jos. van Laarhoven een hartelijkst„tot weerziens De Ruiterfeesten te Sevenuin. Op de Ruiterfeesten te Sevenum werden o.a. behaald met mooi draven voor Luxe paarden 2e prijs Asselberghs, Scheide 4e prijs G. Geurts, Venray Het kittige paardje van den heer Geurts uit Venray, kreeg in dit nummer den 4en prijs toegewezen, alhoewel hierover in het ruiterkamp de gemoederen het lang niet eens waren. Dit nummer was toch bedoeld als mooidraven en geen harddraven en dit werd schijnbaar over het hoofd gezien. Deze hacney is ongetwijfeld snel, doch aan zijn neerplanten der voorbeenen kleven fouten. In num mer zeven, harddraven voor luxe paarden was deze halfbloed dan ook zonder twijfel de snelste. Harddraven Belgisch ras 2e prijs Friezen, Castenray Harddraven Ras en Luxepaarden: le prijs G. Geurts, Venray 2e prijs Rambagh*, Castenray Rennen Luxe paarden 4e prijs Strijbosch, Castenray. Rennen met hindernissen 3e prijs P. Verschuren, Overbroek Landelijke Parade le prijs Castenray. Paspoorten £n reismarken. Het volgende schrijven werd door de Commissaris der Koningin van Limburg aan alle burgemeesters van Limburg toegezonden Mij bereikten den laatsten tijd herhaaldelijk verzoeken tot afgifte van duplicaat-paspoorten, onder overleg ging van het oude nog geldige pas poort, dat naar werd voorgegeven, door toevallige omstandigheden on bruikbaar werd of verloren ging. Hoewel dit op de oude paspoorten gewoonlijk niet meer te zien is, om dat et bladzijden uit verwijderd of vervuild werden, mag toch worden aangenomen dat het in de meeste gevallen paspoorten betreft, welke een handteekening bevatten van een Duitsche bankinstelling betreffende het opnemen van z.g. Reismarken, door welke handteekening bij het overschrijden van de Duitsche grens moeilijkheden kunnen worden onder vonden. Ik meen te mogen veronder stellen, dat het den verzoekers er slechts om te doen is in het bezit van een nieuw paspoort te komen, waarin bovenbedoelde aanteekening van een Duitsche Bank niet voor komt. In verband met het boven' staande heb ik de eer u mede te deelen, dat voortaan bij aanvragen, welke worden ingediend ten behoeve van personen wier paspoorten ver loren zouden zijn, behoort te worden overgelegd een proces-verbaal van verhoor, door de plaatselijke politie van den aanvrager, houdende de omstandigheden, waaronder het pas poort is verloren gegaan en waarin de vraag wordt beantwoord of in het verloren paspoort aanteekeningen van autoriteiten waren gesteld. Op dezelfde wijze dient te worden ge handeld wanneer een oud paspoort of een nog geldig paspoort wordt overgelegd, dat niet volledig meet is. Op het j.l. Zaterdag te Venlo gehouden examen vanwege den Nederl. R. K. Bond van „Groote" schrijvers „St. Genesius" slaagde o.m. voor kantoorstenograaf, Mej. Maria Winters, Schoolstraat alhier, welke hare opleiding ontving van de lEerw. Mère Felidte. klooster „Jeru salem" alhier. Leerares en geslaagde. een hartelijk proficiat 1

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1