Provinciaal Nieuws Ons Weekpraatje. Qemengde Berichten nimmer iets omtrent loonpolitiek be paald geworden. Waarheid, zoo argumenteeren bedoelde partijen, dat de sociaal'democraten een voor wendsel zoeken om zich in een moeilijken tijd aan bestuursverant- woordelijkheid te onttrekken. Met belangstelling kan in ieder geval worden uitgezien naar de wijze, waarop de wetshouderscrisis in Amsterdams raad zal worden op gelost. Het politieke partijleven is in het algemeen nog al roerig in den hul digen tijd. Ook de kleine groepeerin gen, welke huu heil langs nieuwe banen zoeken, zijn een en al actie. De eene formatie zoekt zich groot te maken door zich zelf op te blazen en een andere verheugt zich over een groei, welke zich beweegt in de groei-richting van een koeienstaart. De R.K. Volkspartij en de Kath. Dem. .Bond hebben nu officieel met elkaar aangepapt ze hebben zich onder leiding van prof. Veraart ver- eenigd onder den naam van Kath. Dem. Partij. De socialistische schismatieken, die als O.S.P.-ers in een groote politieke toekomst geloofden, keeren gedésil lusioneerd tot de oude partij terug óf vervallen tot het politieke nihilisme, Dat laatste i3 nu ook het geval met den heer v. d. Staal, een der steun pilaren van de O.S.P., die de nieuwe partij thans óók heeft verlaten, zijn Statenzetel voor Zuid-Holland ter beschikking stelde en verklaard heeft, dat hij zich voorloopig bij geen partij meer zal aansluiten. De „ge wone leden" van de O.S.P., deser- teeren bij hoopjes tegelijk. Het kleine nog resteerende groepje maakt intusschen nog luidruchtig misbaar. Ospers en communisten zoeken overal relletjes met plukjes fascisten, die organisatorisch evenmin nog wat te beteekenen heb ben. Colporteurs van propaganda- lectuur der genoemde richtingen pogen elkander overal te overschreeu wen en dat leidt tot onordelijkheden op straat. In Haarlem en Gouda hebben de autoriteiten zich genoopt gevoeld om voor de binnenstad een colpor- tageverbod uit te vaardigen. Tegen de Duitsche Nazi's, die het in Zuid-Limburg den laatsten tijd zoo bont maakten, is de regeering krachtig opgetreden. Zij duldt geen binnen- landsche politieke agitatie van vreemdelingen en eenige van de grootste raddraaiers heeft ze over de grens laten zetten, w.o. de z.g. gouwleider voor Limburg, mijnheer Tyfker. De directies der mijnen in Limburg hebben laten weten, dat ze ontslag zullen geven aan de Duil- schers, die politieke onrust in Lim burg pogen te zaaien. De ontwerpen van Onderwijswet ten vaa minister Marchant, welke bezuiniging beoogen, o.a. door sterke beperking van scholenbouw, hebben bij het voorloopig onderzoek door de Tweede Kamer lang geen onver deelde instemming gevonden Van rechts acht men het bijzonder onder wijs benadeeld boven het openbaar onderwijs. B.v. doordat voor nieuwen scholenbouw het dubbele aantal leer lingen, d.i. tenminste 80 in kleine plaatsen wordt vereischt, terwijl de mogelijkheid blijft voor bouw van openbare scholen, zonder dat een lemiet van leerlingental wordt gesteld. Er zijn nog meer bezwaren geuit, ook van niet-rechtsche zijde. Minister Marchant moet besloten hebben om zijn ontwerpen te wijzigen. Met de ontvangsten bij de Spoor wegen botert het nog niet. In Maart j.l. werd weer bijna 2 millioen min der gebeurd dan in Maart van het vorige jaar. In April zijn de nieuwe tarieven in werking getreden en be gonnen de Spoorwegen met een intensieve propaganda. Het is nog niet bekend, boe een en ander de ontvangsten heeft beinvloed. Geen crisis-omstandigheden heb ben de Arnhemmers kunnen weer houden om op feestelijke wijze het zevende eeuwfeest van het bestaan der stad te viereD. De pret begon Zaterdag met den plechtigen intocht van Otto II, Graaf van Gelre. Er is ook groote belangstelling voor een historisch spel „Arnhem Stad". De socialistische raadsfractie had voor gesteld om aan de werkloozen een week extra steun te geven, opdat ze met een onbezorgd hart zouden kunnen meefeesten, maar dat is niet doorgegaan. 't Is merkwaardig, hoeveel geld er nog voor lichte buitensporigheden beschikbaar schijnt te zijn. Scheve ningen leeft op, dank zij Straperlo, een spel. dat eender is als de roulette van Monte Carlo en uit de Casino's der Belgische badplaatsen. Behou dens dan een foefje, waardoor het hier wettelijk toelaatbaar werd ge maakt. De menschen verdringen zich in Scheveningen om de speeltafels en dat maakte Zandvoort benauwd. Nu is Zaterdag ook in Zandvoort door den burgemeester officieel zoo'n gokgelegenheid geopend in het voor malige Kurhaus, dat mét de speel tafels zal worden geëxploiteerd door den Cinema-koning Tuschinski. Ook in Laren N.H. is een speelgelegen- heid geschapen en in tal van andere plaatsen worden de „noodige" voor bereidingen getroffen. iser/coeSetid bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk- wegnemend. werkt PUROL POEDER bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 cL en 1 f Bij Apoih. en Drogisten. -. 381 13 Angst voor tocht. Het onaangename gevoel van tocht ontstaat, doordat in een afgesloten ruimte een luchtstroom zich doet ge voelen, die een klein deel der lichaams oppervlakte prikkelt. Dit is vooral het geval, als de lucht met groote snelheid binnenstroomt. Zoo tocht het uit een een deur- of vensterreet, in het bijzonder bij het rijden ineen gesloten wagen, auto, spoorwegcoupé, Maar ook op de deelen van het lichaam komt bet aan: tocht voelt men nauwelijks aan den hals. in het gezicht of aan de handen, wel echter in den nek, in den rug en aan de beenen, daar deze deelen in den regel bedekt zijn en daardoor tegen plot selinge ongewone koude-prikkeliDg niet gehard en zeer slecht bestand zijn. Waarom wordt toch zoo gevreesd? Omdat hij bij „verweekelijkte" per sonen zoo gemakkelijk de oorzaak van een verkoudheid en een daaruit voortspruitende ziekte wordt. Op de plaatsen van het lichaam, die aan tocht hebben blootgestaan, vernau wen zich de bloedvaten. Bemerkt men tijdig de storing en wrijft men b.v. de betreffende plek, dan is de vernauwing der bloedvaten spoedig voorbij. Duurt echter de koude- prikkeling voort en blijft zij tot één plaats beperkt dan treedt een voort durende vermindering van den bloed- loevoer op. Weldra openbaren zich dan de gevolgen van de afkoeling, hetzij in den vorm van zenuwpijnen of spierontstekingende langdurige afkoeling maakt het den ziektekiemen gemakkelijk het lichaam binoen te dringen en reeds is de verkoudheid daar... De cultuurmenscb, die door een dwang en noodzakelijkheid der be kleeding aan betrekkelijk hooge temperaturen gewend is, huivert reeds in een koele kamer en meent zich door warme onderkleeding voor afkoeling en verkoudheid te kunnen beschermen. Ieder kent wel menschen, die reeds als zij even met bloote voeten over een kouden vloer heb ben moeten loopen, beginnen te niezen, te hoesten en kippenvel krijgen. Wie zoo sterk en snel reageert, heeft buitengewoon ge voelige bloedvaten. Zulke menschen zijn natuurlijk bijzonder vatbaar voor verkoudheden. Maar niet de afkoeling en tocht zijn de laatste oorzaken daar zij immers in ons klimaat eenvoudig niet te vermijden zijn maar wel de ontbrekende harding en ondoel matige gedragingen. Bij elk slapend kind kan men waarnemen, dat het trappelt als de dekens verschoven zijn en een deel van het lichaam bloot ligt. Beweging is dus een doelmatig middel ter voorkoming van verkoudheidsziekten. De door natte wandelaar wordt dan ook niet verkouden, doordat hij zich flink beweegt. De warmte-onttrekking op zich zelf is onschadelijk, daar het lichaam steeds weer nieuwe warmte levert. Ook de bij het werk trans pireerende landbouwer of arbeider vat zelfs bij wind geen koude, zoo lang hij in beweging blijft. Ook na het dansen of na sportoefening treedt geen verkoudheid op. wanneer men buiten maar in geregelde beweging blijft. Wat de middelen tot harding be treft ook bij de luchtbaden is be weging noodzakelijk. Dat over 't algemeen de bewegingsspelen voor treffelijk de harding bevorderen, heeft de tegenwoordige jeugd reeds lang ingezien. Schaatsenrijden, skiën en vooral zwemmen zijn hiervoor wel de meest aanbevelenswaardige lichaamsoefeningen. Op gevorderden leeftijd kan men allereerst door kuipoaden van 37 tot 45 graden, een zekere harding be reiken. Daarbij bewerkt de langzame toevoer van warmte van buiten, dat het bloedvateogebied van de huid oppervlakte uitgrbreid wordt cn dat ook de inwendige temperatuur door de langzaam intensiever wordende werking der cellen iets hooger wordt Daardoor wordt zooveel warmte op gehoopt. dat een kleine afkoeling niet schaadt. Ook de van oudsher geliefde warmwaterkruik kan juist goed als hardingsmiddel dienen, daar zij een gunstige uitwerking op de bloedvaten aan de lichaamsopper vlakte uitoefent. Wie op deze wijze de functies van de huid oefent en niet door pantserachtige kleeding verhindert, dien zal een afkoeling nauwelijks kunnen hinderen, zelfs wanneer die door tocht wordt veroorzaakt. Men hoede zich er echter voor de zaak te streng aan te pakken en zich al te sterk te willen harden, daardoor wordt slechts een afstomping bereikt, welke dus een vermindering van prestatie en dientengevolge vermeer dering van gevaar met zich brengt. Doos SO^en 60 ct. 380-8 VENRAY, 22 Juli 1933. öfficieele Opening Voetbalveld V. V. V. Verleden Zondag werd de hoogmis opgedragen tot intentie van de feest vierende voetbalclub V.V.V. Na de hoogmis kwamen alle leden der vereeniging op het priesterkoor, waar de geestel. adviseur. Kapelaan Geurts, het nieuwe vaandel inzegen de. Daarna werd een foto genomen. Reeds vroeg in den namiddag werd de geestelijkheid en de Edel- Achtb. heer Burgemeester aan huis afgehaald en bracht een met twee paarden bespannen landauer hen naar het clublokaal, waar de stoet zich opstelde, om zich onder muziek te begeven naar 't nieuwe terrein aan den Dril. Onder veel belangstelling sprak de heer Burgemeester het volgende openingswoord Gaarne heb ik gevolg gegeven aan Uw verzoek om Uw nieuw voetbal veld te openen. De dag van heden is voor U een dag van groote vol doening, immers thans ziet gij uw werk en volhardenden ijver beloond en komt gij in het bezit van een eigen voetbalveld, waarvoor ge zelf hebt gezorgd en dat dus in de volle beteekenis uw veld is. Het verheugt mij, dat gij er prijs op gesteld hebt, dat de Burgemeester persoonlijk, als hoofd der gemeente, dit veld zoude openen en de Hoog- eerw. Heer Deken dit zoude inzege nen. Immers daardoor hebt gij te kennen gegeven, dat gij U stelt onder het wettig gezag, zoowel geestelijk als wereldlijk en dat gij ook voor uw spel den zegen van Onze Lieve Heer vraagt. Zoo wordt uw spel zelfs gewijd en is dit dienstig van uw einddoel, feitelijk ons aller eenigst doel, uw eeuwig geluk. Het is ver blijdend dat gij ook hier de wenschen uwer geestelijke Overheid opvolgend uw club hebt opgebouwd op R. K. grondslag en u dus ook hier mannen toont, die den moed hebt uit te komen voor uwe overtuiging en deze uit te dragen inde maatschappij. Dit voetbalspel, mits niet ont aardend in ruwheid, is een mooie sport, het vordert lenigheid, kracht, doorzicht, overleg en samenwerking. Ieder speler is zijn plaats waard en slechts als allen zich geheel geven, krijgt men spel van hooge kwaliteit. Ik spreek de verwachting uit, dat hier slechts op een faire kameraad schappelijke sportieve wijze zal worden gestreden hetzij onder elkan der, hetzij met sportbroeders, en dat vriendschap, gehoorzaamheid en tucht hier zullen heerschen. Dan zal uw voetbalspel voor u ook zijn en blijven een aangename uitspanning na noesten arbeid en zult gij de eendrachtige samenwerking, dat op voeren van uw kunnen tot het hoogste juist door uw spel nog meer leeren toepassen, daar waar het bittere ernst is, in den strijd om uw bestaan, in den strijd om uw deugd, in den strijd om uw gel jof. Moge dit voetbalspel er toe bij dragen om u te vormen tot flinke jongens tot flinke mannen, u leiden tot het goede en afhouden van het kwade, dat u overal tracht te lokken, en moge uw vereeniging groeien en een keurkorps worden voor de ge meente. En hiermede verklaar ik uw voet balveld voor geopend. Na het doorknippen van het lint begaf de Heer Deken mei den gees telijken adviseur en de misdienaars zich naar het midden van 't voetbal veld, waar ook de burgerlijke auto riteiten en de clubs zich opstelden, en verrichtte er de kerkelijke gebeden en zegende het terrein in. Hierna hield de Zeereerwaarde Heer Deken een toespraak, waarin hij den zin en de beteekenis van de zegeningen verklaarde naar den tekst van het wijdingsgebed, waarin de Kerk vraagt dat het terrein moge dienen tot bevordering van geest en lichaam, en dat er moge geweerd worden, alles wat dit doel in den weg staat. Geweerd moge worden ruwheid in 't spel, sportmanie, on- eenigheid en alles wat het gods dienstige en zedelijk leven zou kun nen schaden. De kerk wil nog verder gaan. n.l. het spel zelf godsdienstig maken, het van den godsdienst door dringen. St. Paulus zegt: zoo gij eet of drinkt, doet alles ter eere Gods, zoo kunnen ook wij ons spel godsdienstig makèn als wij zorgen dat wij blijven ia vriendschap met God en met alle werken van den dag ook het spel aan God opdragen. De Heer Deken sloot zijn toe spraak met het uitspreken van den wensch, dat op de voorbede van de kerk hier op dit nieuwe sportveld moge heersche de „pleniiudo legts" de wet in al haar volheid, zoowel in de liefde tot God als in die tot den evenaaste en dat de zegen Gods moge nederdalen over deze plaats en over allen, die er vertoeven. Op beide toespraken, zoowel van den burgemeester als van den Deken antwoordde de voorzitter van V.V.V. Daarna begon de eerste wedstrijd V.V.V. I tegen De Valk I. De af trap deed de adviseur kap. Geurts, die voor dezen wedstrijd een beker had ter beschikking gesteld. V.V.V. won. Terstond daarop speelden de eerste klassers Mulo I en Venlosche Boys I tegen elkaar. Helmond was iets sterker. In het clublokaal werden na afloop nog hartelijke woorden gewisseld tusschen de resp. aanvoerders der clubs en door den geestelijken advi seur van V.V.V. Een goedgeslaagd feest waarmee wij het bestuur en leden van V.V.V. feliciteeren Concours van Handboogschutters te Castenray. Op de doelen der handboogschut terij „De Batavieren" te Castenray, had Zondag het 2e Bondsconcours plaats van dec Bond de Vriendschap. Na een geanimeerden kamp was de uitslag als volgt: Eerste zestallen le pr. St. Hubertus, Merselo 179 p. 2e pr. St. Antonius, Lull 170 p. 3e pr. St. Joris, Leunen 164 p, 4e pr. Eendracht, Veulen 161 p. 5e pr. Ons Gen., IJsselsteyn 158 p. 6e pr. Batavieren, Castenray 157 p. 7e pr. St. Anna, Venray 153 p. 8e pr. Diana, Venray 152 p. 9e pr. St. Oda, Venray 128 p. 10e pr. H. Maria, Oostrum 93 p. T weede zestallen le pr. St. Joris, Leunen, 161 p. 2e pr. St. Antonius, Lull 151 p. 3e pr. Diana, Venray 145 p. 4e pr. Ons Gen., Ysselsteyn 119 p. 5e pr. Eendracht, Veulen 111 p. 6e pr. St. Oda, Venray 110 p. 7e pr. St. Hubertus, Merselo, 108 p. 8e pr. St. Anna, Venray 94 p. 9e pr. Batavieren, Castenray Personeele prijzen H. Willems, Ons Genoegen, 23 p. H. v. Osch, St. Hubertus. 4 rozen B Camps, Ons Genoegen, 5 vieren G. Willems, St. Joris, 5 drieën. A. Willems, St Anna, 5 drieën L. Zegers, St Hubertus. 4 tweeën J, van Osch. 4 eenen Valsche muntery ontdekt. Reeds sedert geruimen tijd waren in het NoorJ-Limburgsche grensge bied en ook in het nabije Duitsche grensland valsche vijfmarkstukken in omloop. Zoowel de Duitsche Krimi- nalpolizei als de Nederlandsche marechaussee deden alle moeite de valsche munters te ontdekken. Na een langdurig volgen van eenige sporen werd ten laatste ver denking opgevat tegen den in Keve- laer wonenden Pool M. Het bleek, dat deze in voortdurend contact stond met een zijner familieleden zekeren P. K., wonende te Bergen (L.) Dezer dagen heeft de marechaus see in de woning van K. een inval gedaan. In een achteraf gelegen ver trek vond men een complete instal latie voor het vervaardigen van valsch geld o a. een pers, een draaibank en een zaagmachine, welke instrumenten alle met den motor van een auto mobiel in verbinding waren gebracht en aldus met motorische kracht kon den worden gedreven. Bovendien *>onden de marechaus sees in dit vertrek een groot aantal koperen staven en schijven en ver schillende vormen voor het gieten van vijfmarkstukken. Het Centraal Bureau voor Falsi ficatie, dat onmiddellijk na een en ander op de hoogte werd gebracht, stelde Maandag ter plaatse een onderzoek in en verklaarde nimmer een dergelijk goed geoutilleerde in richting voor de vervaardiging van valsch geld te hebben aangetroffen. De machines werden gedemon teerd en met de overige in beslag genomen voorwerpen naar de Rijks munt opgezonden. K. is evenals M., die zich ook in Bergen bevond, gearresteerd beiden zijn naar de gevangenis te 's Her togenbosch overgebracht. K. staat in Limburg bekend als een uiterst geraffineerd smokkelaar, die in de bloeiperiode van den smok kelhandel herhaaldelijk de grens in gepantserde auto's met smokkelwaar zou zijn gepasseerd. Hij blijft ontkennen zich aan val sche munterij te hebben schuldig ge maakt en verklaart, de installatie noodig te hebben gehad voor een uitvinding, waarmede hij bezig was. Smokkelauto te Well aangehouden. Het mocht de kommiezen te Well weder gelukken een auto met 2000 K.G. Duitsche margarine aan te houden, die frauduleus werd inge voerd. Auto en margarine werden in beslag genomen, terwijl tegen den vervoerder, zekere B. uit Venlo, procesverbaal werd opgemaakt. Limburgsclie industrie en handels beurs. Van 12 tot 20 Augustus a.s. zal te Venlo een tentoonstelling georga niseerd worden, onder den naam „Linbab", Limburgsche industrie en handelsbeurs. Wielrijder door auto gegrepen. Op de Meerssenerweg te Maas tricht is Zaterdagavond omstreeks elf uur de 35-jarige J. A. Martens uit Rothem-Meerssen doodgereden Het slachtoffer reed per rijwiel van het Limmelerbroek den Meers senerweg op, juist toen daar een auto, komend uit de richting Val kenburg passeerde. M. werd door den wagen gegrepen. Nori/onc en overspannen, on- VCU3 rustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstil- lende en zenuwsterkende Mynhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Heel wat menschen slepen een of andere herinnering uit het verleden met zich, welke ze als een zware last op de ziel drukt. De zwakke mensch valt nu eenmaal gemakkelijk hij kan zich weer opbeuren en den rechten weg zonder verdere struike ling vervolgen, toch zal altijd dat ééne blijven, de gedachte aan dien plompen val. Zoo hebben ook wij ons eens tegenover ons zelve en de gemeen schap misdragenwe hebben ons n.l. in vroeger dagen een keer be zondigd aan hazardspel, een zondig vermaak, dat bovendien ook bij de wet verboden is. De bepalingen tegen het hazardspel maken, naar we meenen, zelfs een onderdeel uit van de zedelijkheidswetten. We hebben eens, ja, laten we het maar rond uit zeggen, we hebben eens gekiend. De lezer kent het interessante spel vermoedelijk wel. Het bestaat uit kaarten met nummers, houten dopjes met idem, en brokjes glas. De dopjes gaan in een hoed en worden daaruit stuk voor stuk met een blinden greep getrokken door iemand, die buiten het spel is. Hij leest de getrokken nummers voor en als het correspondeerend cijfer op een onzer kaarten voorkomt, bedek ken we het met een brokje glas. Is een rij van vijf cijfers aldus belegd, dan roept men „Kien." Het gaat om vlugheid en vaardigheid, want twee menschen kunnen terzelfder tijd „kien" hebben, maar wie het eerst roept, heeft prijs. Zóó hebben we eens „bijna" een gans gewonnen, maar we waren niet vlug genoeg. We speelden het spel in een Lim burgsche sociëteit en de Limburgers zijn gehaaid in het kienen. Toen we het kienspel speelden, wisten we van den prins en van het kienen geen kwaadwe waren ons vols'.rekt niet bewust, dat we on zedelijk waren geweest. Dat heeft later de strafrechter eens uitgemaakt. De strafrechter heeft het kienen in het Zuiden van ons land den kop ingedrukt; hij heeft het tot hazardspel verklaard en menige caféhouder heeft zijn 100 pop aan boete moeten dokken, vóór hij begreep, dat het kienen tegen een dubbeltje per kaart, wat hij in zijn zaak sinds jaar en dag had toegelaten, zóó zondig en slecht was. Het spreekt vanzelf, dat we niet meer hebben gekiend, sinds we het te weten, kwamen, dat zulks in strijd was met wet en moraliteit. We heb ben altijd gepoogd om gedegen staatsburger te zijn en daarom ver genoegen we ons nu ter vermake van ons zelf met Straperlo, het allerleukste behendigheidsspelletje, dat de sanctie heeft gekregen van de hoogste politieautoriteiten en thans leven brengt in half gestorven bad plaatsen en andere aristocratische gelegenheden ter ontspanning Straperlo is een edel vernfaak, een spel van standing. Hier geen kaart voor een dubbeltje maar een fiche van een riks. In één keer, in dertien seconden tijds, kan men 20 of meer riksen winnen en men ka a natuurlijk in no time ook 20 of meer riksen kwijt zijn. Dat hangt af van de hersenen der spelers en van den inhoud van hun beurs. Straperlo een roulette, zooals men die in de bekende buitenlandsche gok-centra vindt, maar er is iets bij. Er loopt een balletje naar de draaiende rou lette en dat balletje heeft een vaste gang en een vaste baan, zoodat precies te berekenen is, waar het terecht komt. Hier is dus geen kans spel, maar 't geldt alleen een zaak van opletten en nadenken. Met Straperlo is het zoo gesteldals Nederlanders goede hersenen hebben, dan zouden morgen aan den dag alle Straperlo-exploitanten failliet zijn. Aangezien de zaken echter best gaan en dagelijks nieuwe speelgele- genheden worden geopend, is het duidelijk, dat Nederlanders géén hersens hebben. Hetgeen echter niet in strijd is met de zedelijkheidswet ten en óns dus niet behoeft te be letten om dood-fatsoenlijk te wezen. Als we tenslotte hier nu toch ver klaren, dat we in Straperlo op den duur een gevaar zien, dan is het duidelijk, dat we daarmee geen moreel gevaar op het oog hebben. We zouden alleen aan de overheid willen vragen om de Nederlanders tegen zich zelve te beschermen uit hoofde van dezer gebleken gemis aan hersenen. Voorts zou het t ic- tisch kunnen wezen, als de kleine man niet in de onjuiste overtuiging wordt gelaten, dat Straperlo alleen geduld wordt, omdat het een aristo cratisch vermaak of een gezellige bezigheid in een keurige intichting voor geldpatsers zou zijn, terwijl het kienen of kaarten in een ordi- mire kroeg immoreel zou zijn ver klaard, alléén omdat het een genoe gen des kleinen burgers is. En eindelijk kan het misschien wat hinderlijk wezen voor dat stel letje van een paar honderd duizend werkloozen en enkele tienduizenden tuinders, die met hun producten op de mesthoop, maar zonder brood in de kast zitten, als ze telkens lezen moeten in de bladen, hoe bij de moderne Straperlo-casino's een ander deel der Nederlandsche bur gerij zich verdringt en er moppert, omdat ze met geen mogelijkheid aan de beurt kunnen komen voor het versmijten van hun rijksdaalders. Maar dat zijn dan ook onze eenige bezwaren. Auto vermorzeld. Ongeveer op dezelfde plaats op den Bredasche weg te Tilburg nabij Dongewijk waar Zondagnamiddag een ernstig verkeersongeval plaats had, slipte des avonds een auto, bestuurd door den heer A. H. uit Eindhoven. In de auto zaten buiten den be stuurder H. de W. en mej. v. E. beiden uit Tilburg, benevens mej. T. K. uit Eindhoven. De auto botste tegen de boomen en werd bijna geheel vernield. Twee van de vier inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De heer de W, uit Tilburg werd n.l. met een schedelbreuk opgenomen en stervende naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij is overleden. Ook mej. K. uit Eindhoven be kwam zwaar letsel zoodat haar tijdens het transport naar het zieken huis het H. Oliesel moest worden toegediend. De verwondingen van beide anderen bleken van minder ernstigen aard. De windhoos boven Soesterberg. Personen, die getuigen waren van de windhoos, die Maandagmiddag boven het vliegveld Soesterberg woedde, deelden aan het „U. D." mede, dat 2ij omstreeks één uur uit westelijke richting een zware on weersbui zagen naderen. Ook begon het fel te regenen. Op dat oogenblik nam men waar, hoe een bijna zwart gekleurde luchtkolom snel draaiend, zich van de bui losmaakte, en met razende snelheid zich voortbewoog in de richting van het vliegkamp. Eerst dacht men, dat de hoos recht op het casino afkwam, waar dan ook in allerijl alles wat maar sluit- baar was, gesloten werd. Deuren, ramen, alles ging hermetisch dicht, maar blijkbaar is de windhoos even van richting veranderd, want het casino bleef geheel verschoond. Even verder op echter raakte de hoos den grond, en men kan zich indenken, dat wat er op haar weg kwam, totaal werd vernield. Een ontzettend gekraak liet zich hooren, stukken hout vlogen meters ver in het rond. en dan werd alles weer stilhet spel der elementen was geëindigd. Onmiddellijk stelde men een onder zoek in naar de aangerichte schade, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat vooral twee vliegtuigen en een hangar het hadden moeten ontgelden. Een toestel was door de kracht van den wind tegen den hangar, waar voor het stond, gesmakt, en van dezen keurigen jager bleek niet meer over te zijn dan een vormlooze tuïne, waarin letterlijk niets meer heel genoemd kon worden. Het andere was niet zoo zwaar bescha digd, de wind had het opgetild en netjes met de wielen omhoog weer neergezetde averij van dit toestel viel nogal mee, de omstandigheden in aanmerking genomen. Een hangar bleek het voorts zwaar te verantwoorden te hebben gehad. De helft van het dak was door den wind opgenomen, en aan den ande ren kant 'van het gebouwtje neerge- smakt, totaal verwrongen en mis vormd. In de hangar waren toestel len geborgen, die echter geen schade opliepen. Persoonlijke ongevallen hebben zich bij een en ander niet voorge daan, hetgeen mede te danken zal zijn geweest aan het feit, dat men de bui op grooten afstand zag aan komen, en men ook de hoos af vrij spoedig kon onderscheiden. Op het moment waarop de hoos het vlieg veld raakte, bevond zich niet één toestel in de lucht. Om voor half twee begon men al met het opruimingswerk. dat met groote snelheid en voortvarendheid werd aangepakt. Spoedig was dan ook weinig meer van de aangerichte schade te zien, en de enkele nieuws gierige, die eens even een kijkje kwam nemen, ging teleurgesteld heen. Overigens heeft men in Soesterberg weinig van deze windhoos gemerkt het dorp zelf is absoluut niet geraakt, en menig inwoner keek vreemd op bij het vernemen van hetgeen zich op het vliegveld had afgespeeld. Verhoogde leerlingenschaal. Naar de Msb. verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Onderwijs, K. en W. de wet- Terpstra tot verhooging van de leerlingenschaal reeds met ingang van 1 Januari 1934 te doen invoe ren. Zooals men weet, zou voor de volledige inwerkingtreding een over gangstijd gelden tot 1 Januari 1935. De bedoeling is nu dezen termijn met 1 jaar te bekorten. Wijziging omzetbelasting. Naar de (a. r.) „Rott." verneemt, zullen als gevolg van het overleg tusschen Regeering en Kamercommis sie in het ontwerp der omzetbelasting verschillende wijzigingen worden aangebracht. Zoo zal het bedrag van één tot vier procent worden verhoogd, doch zal deze belasting slechts éénmaal, n.l. bij de bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tegemoet ge komen en de controle zeer zal worden vereenvoudigd. De omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pCt. verhoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstel lingen worden uitgebreid. Politieke actie van vreemdelingen Naar men weet, heeft de vorig c week de fyan de betrokkene; gegeven ten to, en tegen tqede organisatie, w£ op welke wij^ w ook, door hie^e vreemdelingen Thans vern^a.r. dat spoedig dndii hier te lan4an< nazi-organisati te De zeer veel teil sche vereenigi^K door de plaatsnijd opgeheven. Voorts vernejet overwogen wcfc i uit te vaardigtbet: de „Freie P«een dat Vrijdag j.L het te lande is vem fc beiderspers tetjao aan verschilWcx Duitsche socqocr werken, teneinjs v uit, actie te v;cge regeering. I In aansluitindit nen wij nog ntfen, binding van dfcchc is geschied optan Een natuiÉ itré ■9£ ge Daar zijn grootste gelei zijn hart geti gewoon mensi verklaring evt als elk ander. Is dit zooÊen mannen zelveflen zeggen. En zijlate die kwestie nie In elk gevaljen den te zijn vaojgele verklaringen, cfc di strijd zijn. De Engelscbiend tijd mede, op wij natuurvorscheijdall 1876 zijn liefeet klaard aan d>chti Hamilton. Ho: in het intieme scm k telden zij niet. F Het luidde ai „O suikeracjgro protoplasma. jdde natie van stof in k zaam producac evolutie „De ether tyet zijn voor d( zenuwcentra zinnigen invli pheer, die uw Gelijk het uit den prim< door de werkii wetten, evenzoflt c van stof, dot m ziel genoemd, we beven door de stroomende lie ,Wil, obeveoi duet, de aantre w mij tot u voerlee: gekeerd evennan van den afstan el N Dat de bri ces het feit. dat ere kenner zijn gel ia altaar voerde. Een anecdrei Na afloop vi c het slagveld v at bezocht de |em Blücher die zoj tc laag van Napdha het groothertoj M In het dorpete burgerij den m alk ontvangst bere aE waar hij langs ld van het dorp ai we Nu bestond for groot deel uit riet gedekt en een gemeentetoa strengste was openbaren we|e meente te door de veldw gehouden en o? i veel vrei tag weerden zij zoi lig pijpen. Zij stonden keken of de kwam, maar escorte, noch uniform liet zi< Op eens we n heid getrokke oo waarin een hei ?p uit een groote dellijk schoten hem het verbo e gehoorzaamde, pijp met gewei die stil doorrewas We Rechter: Je deeldlaat schuwing dieni 1 bo Dp i ch 1 üg Mark Ji (Jie W. ei< 1 VENLO. vereeniging aanvoer 2.000. Groote eien Kleine eierem Eendeneierei n Ganseieren ROERMON Eiermijn van llld voer 4.600.000re Groote eiertan Kleine eiereifQ Eendeneleri f t<

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8