Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Zaterdag 22 Juli 1933, No. 29 RUITERFEEST TE YENRAY. In dezen doffen triesten tijd Van strop, misère, narigheid Dat alles wat eerst is geweest, Verdwijnt, vooral de geest voor feest. Maar dan stemt het menigeen verblijd, Dat dit jaar als voldongen feit, 't Ruiterfeest met opgeheven vaan En als vanouds weer door zal gaan. Welaan dan moedig, fit bestuur Straks slaat voor Venray weer het uur, Dat drommen groot" van allenkant Toestroomen uit geheel ons land. Het boerdom schudt de zorgen af Voor één dag gaat het op een draT Naar Venray, naar het Conc. Hippique Meevormend een verheugd publiek. Ik maal niet wat er wordt vertoond Want ieder die in Neêrland woont, Weet dat Venray zich steeds verheft En alle and'ren overtreft. Men weet wat Venray steeds vermocht 't Feest dat doorvorsten werd bezocht Zal dit jaar magnifiek en sterk, Bekronen 't moeitevolle werk. 't Ruiterfeest biedt iedereen geneugd 't Stemt boeren bovenal verheugd, Maar ook voor 't burgerlijk publiek Is dit feest zoo mooi en sjiek, Met 't luxe rijtuig, 't luxe paard, 'n Bezoek ook meer dan overwaard. Ook voor den hoogsten edelstand Als voor de armsten uit het land, Is dit zoo mooie ruiterfeest, Ten alle tijd iets schoons geweest. Komt daarom op dien Julidag Met opgewektheid, blijden lach Naar Venray bij een hemel-blauw Viert feest, straks is 't korenbouw, Laat één dag de zorgen staan, Om te zamen naar 't feest te gaan. Wij wenschen 't wakkere Venray Een mooie dag en tot besluit Bij 't wapperende vlaggendoek Een heerlijk feest, een druk bezoek Ch. C. S. WIJZIGING LANDBOUW CRISIS WET. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging der Laudbouw- crislswet. Ten aanzien van de melk- en zuivel industrie zal de richting, tot dusver gevolgd, worden voortgezet. Inkrimping van den vee stapel. De beperking van den veestapel zal, voor zoover slechts eenigszins doenlijk is, langs vrijwilligen weg tot stand komen Eventueel zal bij voorkeur de weg van indirecten dwang worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling de tarwe- wet te handhaven, waarnaast een systeem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loonend peil te brengen, in ernstige overweging is. De tuinbouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daarin genoemde maximum. Boter-export. Door den export van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwachting in, het groote aanbod van boter in de Mei- en Juni-maanden uit de markt "te nemen en daarvoor een afzetgebied te vinden. De geëxpor teerde boter is echter nog niet ge heel verkocht uit hoofde van een voorzichtige politiek. De margarine-industrie. De positie van de margarine- industrie, is naar de meening der regeering thans niet onbevredigend Het voornemen bestaat aan den crisis-accountantsdienst op te dragen te onderzoeken, of en in hoeverre er aanleiding is, de thans geldende kleinhandelsprijzen te verlagen, resp. de bestaande heffing te verhoogen. De graansteun zal niet kunnen geschieden zonder eenige belasting op den invoer van voergranen. Overwogen wordt, of ten aanzien van consumptie-aardappelen maat regelen te nemen zijn, die, voor zoo ver noodlg, een gunstigen invloed op het prijspeil ten bate der ver bouwers zullen ten doel hebben. De regeering zal gaarne overwe gen, of voor de houtteelt maatrege len als waarvoor dit voorstel het raadzaam vormt, noodig en uitvoer baar zouden kunnen zijn. Auto-snelwegen Voor de lezers, die het nog niet wisten, zij hier meegedeeld, dat wij onder onze duizenden organisaties ook een vereeniging bezitten, die luistert naar den naam van Nevas. Dat beteekentNed. Ver. voor Auto-Snelwegen. Deze vereeniging heeft grootsche plannen. Zij wenscht den aanleg van een 6 tal speciale auto-wegen. Dit plan zou 400 mil- lioen kosten, waarvan 265 millioen arbeidsloon. Om van te duizelen Er staat niet bij, dat de automo bilisten, die de eenige belanghebben den zijn, dit bedrag zullen moeten betalen. Dat kan wel, want we hebben thans met inbegrip van 35000 motor rijwielen op zijn minst 175000 auto s 1 Op de vergadering van deze vereeni ging kregen we nog interessante cijfers te hooren. Hier zijn er enkele Nederland telde 20 jaren geleden nauwelijks 2000 auto's 10 jaar ge leden 23.000, 5 jaren geleden 83.500 en thans Juli 1933 zijn er op zijn minst 175.000 (met inbegrip van de ongeveer 35000 motorrijwielen). In de laatste vijf jaren is dit aan tal dus verdubbeld, ondanks de malaise. Binnen weinige jaren voor ziet men de economische mogelijk heid van één auto per twee gezinnen ia Nederland. Wat zullen we dan gelukkig zijn Millioenen zullen dan wel per auto den werkloozen- of crisissteun in ontvangst gaan nemen I Ongeluk in een zweminrichting. De 27-jarige heer J. H. Egens uit Zutphen, kwam dezer dagen bij het duiken in de zweminrichting te Beekbergen zoo ongelukkig terecht, dat opneming in het ziekenhuis te Apeldoorn noodzakelijk bleek. Donderdagmorgen is hij aan de bekomen kwetsuren overleden. 70-Jarig huwelijksfeest. Heden Zaterdag hoopt het echt paar P. Muller, 93 jaar en E. Heer- kens, 94 jaar, te Delft, zijn 70 jarig huwelijksfeest te vieren. Het concordaat geteekend. Het concordaat tusschen Vaticaan en Duitsche rijk is Donderdag onder teekend. Tegen een auto gereden. Maandagavond omstieeks zeven uur kwam een auto, bestuurd door den heer Ploegmakers, burgemeester van Oss, uit de richting den Bosch, toen ter hoogte van Jachtlust onder Nuland zekere Smulders van het zijpad per rijwiel den rijksweg over stak, ondanks herhaalde waarschu wingen van zijn kameraden. De man vloog met zijn fiets tegen de auto op en werd tegen den grond gesmakt, waar hij zwaar ge wond bleef liggen. De heer P. die op slag remde, verleende den man, die stervende was, nog eenige hulp. doch zulks mocht niet meer baten. Enkele oogenblikken later reeds gaf de ongelukkige den geest. Den autobestuurder treft geen schuld. 10 millioen schapen gestorven in Zuid-Afrika. Ruim tien millioen schapen zijn om het leven gekomen als gevolg van de langdurige groote droogte, die gedurende verscheiden maanden iu enkele deelen van Zuid-Afrika heeft geheerscht. Het geschatte verlies bedraagt ongeveer 20 procent van het totale aantal schapen dat in de Zuid Afri- icaansche unie is. De deskundigen verklareo, dat de geteisterde gebieden vol liggen met doode en stervende schapen. Hon derden welgestelde farmers zijn thans tot den bedelstaf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. Eet geen onrijp fruit. Door het eten van onrijp fruit werden twee kinderen van J. v. D. te Maashees ernstig ziek. Een 4-jarig meisje overleed ten gevolge hiervan, terwijl voor het jongere zusje het gevaar gelukkig is geweken. Record hitte in Finland. Volgens een mededeeling van het meteorologisch bureau te Helsingfors is de hittegolf, welke op het oogen- blik In Finland heerscht, de hevigste sedert de laatste honderd jaar. De gemiddelde temperatuur bedroeg de laatste dagen 90 graden Fahren heit en er zijn geen teekenen, die er op wijzen, dat de temperatuur spoedig zal dalen. Directeur van varkens- en rundvee-centrale. Naar de Msb. verneemt, zal de heer S. van Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale, ook op treden als directeur van de Crisis- Rundvee-Centrale. De bus toch voordeeliger. In de pers doet een kenmerkend staaltje van de tarievenpolitiek der Nederlandsche Spoorwegen de ronde In Enkhuizen zou een voetbal wedstrijd plaats hebben. Vele aan hangers der tegenpartij uit Rotterdam wenschten naar Enkhulzen mee te gaan om daar „Hup Rotterdam" te schreeuwen. Men vroeg van de spoorwegdirectie een speciale reductie op de tarieven gezien het groote aantal personen. Alle aandrang was echter ver- geefsch, waarop besloten werd met autobussen naar Enkhuizen te gaan. „Dit was zoo deelt het orgaan der vereeniging mee zooveel voordeeliger, dat., de vereeniging op den terugweg in Haarlem haar aan hangers een diner kon aanbieden." Zoo geeft de trein wel aardig leergeld, met idem zooveel millioenen per jaar tekort. Tien geboden voor den automobilist 1. Gij zult door het leven rijden zonder te slippen op de rijbaan van anderen. 2. Gij zult Uw remvoering in goeden staat houden, om te stoppen voordat het te laat is. 3. Gij zult het kloppen van Uw eigen motor hooren en Uw ooren sluiten voor de versnellingsbak van Uwen naaste. 4. Gij zult de alcohol slechts ge bruiken voor uw radiateur en verre houden van Uwe ingewanden. 5. Gij zult Uwen naaste niet passeeren op een te smallen weg. 6. Gij zult niet snijden. 7. Gij zult Uwe oogen gericht houden op de verkeersseinen en Uwe voeten op de rem. 8. Gij zult geen overbodig lawaai maken. 9. Gij zult de uiterste rechterzijde van den weg niet noodeloos verlaten. 10. Gij zult Uw banden op spanning en U zelf mitsgaders Uw wielen in het rechte spoor houden. Het halfje. („De halve cent, door som migen een onnoodige ballast geacht, zal door het Staats- mijnbedrijf worden gehand haafd.") Met nadruk is dus thans verklaard De halve cent is nuttig. Hij is en blijft een halfje waard Al klinkt 't misschien pietluttig, 't Publiek waardeert den halven cent Ofschoon 't geen groote som is, Want ook de halve cent is geld En maakt dus recht wat krom is De Nederlandsche ambtenaar Wars van kap'taal verspillen, Geeft graag uitvoerig commentaar Bij halve cents-verschillen. Hij geeft zijn halfje niet gauw prijs, Wat nog niet eens zoo kwaad is Want 't halfje is het best bewijs Dat d'ambt'naar accuraat is? Het halfje hakt bij menigeen Voor 't winkelraam den knoop door, Negen-en-negentig... en één Half centje - dat is goedkoop, hoor Een gulden is in dezen tijd Zoo makk'lijk niet te inDen. Maar juist om 't halfje onderscheid Treedt men den winkel binnen 1 De halve cent bezorgt ook last. En dat 's volstrekt geen wonder, Maar 't volk dat op zijn halfjes past Gaat niet door schuld ten onder. Hier, in 't voorzichtig Nederland, Waar 3pflzucht ongepast is. Geldtliever 't halfje in de hand Dan 't kwartje dat niet vast is! M.M. Mqi \/oiic en overspannen, on- «Cl VOUa rustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstil- lende en zenuwsterkende Mjjnliardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. KantoorSchoolstraat 18. Worden gevraagd: 2 boerendlenstmeiden 1 net dienstmeisje voor Venray 1 schoenmakersknecht (halfwas) 1 aankomende slagersleerling 1 jongen voor boerenknecht 1 huishoudster (kleine boerderij) 2 burgerdienstmeiden voor Horst 1 bejaarde molenaarsknecht Keuken-werkmeisje v. Venlo 1 Aug. Keukenmeisje voor Venray Maaiers en binders Bieden zich uan Smidsknecht 3 j. aan 't vak Bakkersknecht, Roggebindsters Metselaars, opperlieden, losse arbeiders, werkvrouwen, steen fa brieksarbeiders, boerenknechten, dag meisjes. smid-bankwerker, smid bekend met hoefbeslag, timmerlieden dakdekker. 3 burgerdienstmeisjes 14 -16-17 jaar 2 boerendienstmeiden v. Pascheu

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5