Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i MANUFACTUREN J'YQQRDEÊLIföTl MANUFACTUREN^ J, BLIJKEN TOCH HET j VOORDEELIQS^ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het 75=jarig bestaan der St. Vine entius=Vereeniging LOON NAAR NIET WERKEN? Algem. weekoverzicht Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 Juli 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 29 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER AijVKRTENTIEN: 1—8 regels 60 ceni, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOP VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Begunstigd door prachtig weer, vierde de Venrayschc St. Vincentius- vereeniging Woensdag haar 75-jarig bestaansfeest. Ouder de leden der feestvierende veceeniging waren een drietal jubi larissen. en wel de heeren J. Roeffs, V. Fonck en E. Messemaekers. Waren de heeren Foi ck en Mes- semaekers resp. 38 en 35 jaren lid, de heer Roeffs vierde als zoodanig zijn diamanten feest. Nadat alle heeren Vincentianen. daartoe in een aparte retraite op Manresa, voorbereid, in eene ter intentie van den heer Roeffs opge dragen H. Mis van ball' acht ter H. Tafel genaderd waren, vereenigden zij zich om 9 uur weder in onze Parochiekerk, ter bijwoning van eene H Mis, opgedragen door den H. E Heer Deken Thielen, om den zegen Gods at te bidden voor de leden der vereeniging, weldoeners en huis gezinnen. Onder deze H. Mis hield de Wel eerw. Pater Alfonsus Vermeulen O.F.M. eene prachtige feestrede, waarin hij het ideaal schilderde van den waren Vincentiaan Zelfheiliging door Naastenliefde. Om 10,15 werd de vereeniging ontvangen ten stadhuize door den E. A. Heer Burgemeester, die onder de felicitatie aan vereeniging en jubilarissen, de vereeniging en haar doel prees, vooral daar zij niet in het oog der menschen werkt, doch stil en bescheiden rondgaat. Gaarne zegde bij dan ook niet alleen zijn persoonlijken steun toe, doch ook als Burgemeester en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Tot in de lengte van dagen boopie hij. dat de vereeniging haar zegenrijke we k kring in de gemeente zal uitoefetien en de innige samenwerking zoo mogelijk Dog zal toenemen. Om 11.30 had in de mooi ver sierde Patronaatszaal de huldiging plaats van de jubilarissen tijdens de daar gehouden receptie. Het beeld van den H. Vincentius en het borstbeeld van Frederic Ozanam prijkte tusschen een schat van bloemen. Een drietal fraaie bloemstukken, een van de vereeni ging voor den jubilaris Roeffs en een van het St. Annagesticht en een van de R. K. MiddenstandsvereenigiDg, prijkten op de Bestuurstafel. Dr. Janssen, als President der vereeniging, het woord voerende, wees op het 75 jarig bestaansfeest der vereeniging. In tegenspraak met het door den E. A. Heer Burge meester gezegde, heeft de vereeniging op dezen dag zich bewogen in het openbare leven. Hij feliciteert de heeren Fonck en Messemaeckers met hun langdurig lidmaatschap, doch vooral den heer Roeffs, die vandaag op 60-jarig Vincectiaansleven mag terugzien Wie zal de praestatie van den jubilaris overzien, die eerst ais lid en later als Penningmeester en magazijnmeester (in deze laatste functie reeds 50 jaar) zijn ijver en trouw aan de vereeniging schonk, voor ieder Vincentiaan een voor beeld. Met de hoop, dat de heer Roeffs nog jaren voor de vereeniging gespaard moge blijven, eindigt Spr. zijne rede. Zichtbaar ontroerd dankte de jubilaris voor deze scboone woorden. Hierna voerde de H.E. Heer Deken het woord en wees er op, dat 60 jaar lid zijn van een vereeniging reeds iedets opmerkzaamheid trekt, hoeveel te meer dan een zoo langdurig tijd perk besleed aan het welzijn van den evennaaste. Geen wonder dan ook, dat Z. H. de Paus op verzoek van Z. E. den Bisschop van Roermond den Jubilaris .goedgunstig de onder scheiding schonk „Pro Ecclesia et Poutifice", waarvan de glaos ook uitstraalt op de hooggeachte familie van den jubilaris. Na de wensch, dat de jubilaris deze onderscheiding nog vele jaren moge dragen, noodigt de H. E. Spreker allen uit tot een driewerf hoera, onderwijl hij het eereteeken den jubilaris op de borst spelt. Ter receptie zagen we o.m. de Weleerw. heeren Prof. Janssen vau Rolduc, Rectoren Strijkers. Verheg gen en Asselbefghs, Kapelaans Geurts en Teunissen, de Overste van het St. Servatiusgesticht, de heeren Doe toren Vercauteren. de Vries, Sche- rena, Kruytzer en Sala. het Ged. Statenlid J. Poels, Notaris Pluymae- kers. Wethouder Pubben, Gemeente secretaris van Haren, Gemeente-ont vanger Vermaeten, Schols, Directeur Arbeidsbeurs, Stoot, oud-gem.-secre- tails, de Weleerw. Paters Rector en con rector van het Gymnasium, het Burgerlijk Armbestuur, St. Elisabeths- vereeniging en Middenstandsbestuur. Onder de vele schriftelijke felici taties waren er ook "an Mgr. Dr. Poels. Dr. Nuyens en den Boeren bond van Merselo Om 4.30 hield de kiiug Noord- Limburg in het Patronaat, ter ge legenheid van bovengemelde jubilea hare jaarvergadering in Venray, welke door den H E. Heer Deken en Dr. Janssen werd geopend. Nadat de E A Heer Burgemees ter Berger van Venlo.als Voorzitter van den Bijz. Raad, een welkoms woord gesprokeD had, deed Mr. No- termans, als secretaris van den Kring, voorlezing der notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. Na de aanbieding van een ver- frissching, voerde de Z.E. Heer RonckeD, aalmoezenier van Sociale Werken 't woord over de encycliek Quadragesimo Anno en de St. Vin- centiusvereeniging. In heerlijke taal schilderde Spr. hoe de naastenliefde onontbeerlijk is voor de sociale rechtvaardigheid, welks verspreiding en beoefening de bijzondere taak is van eiken Vin centiaan. De H. E. Heer Deken hoopt, dat deze Ischoone rede rijke vruchten zal afwerpen en de menschen elkaar zullen zien leden van het mystieke lichaam Christi waarvan alle leden elkaar moeten helpen. Vooral in dit Heilig Jaar moeten we er veel aan denken, dat Christus uit liefde tot den mensch den bit- tersten dood gestorven is, ons tot voorbeeld en steun bij de beoefening der deugd van naastenliefde. Hierna werd deze kringvergadering met gebed gesloten. In den avond bracht Venraysch Fanfare den Jubilaris Roeffs ten 2ijnen huize eene serenade en daarna aan de Vereeniging, die in Lunch room Verheugen den dag sloot met een gezellig samenzijn. Wij laten hier nog volgen een overzicht dezer vereeniging vanaf de oprichting Het was in November van het jaar 1857, dat enkele Dotabele, be gaan met het harde lot van vele dorpsgenooteu, op middelen peinsdeD om de talrijke lijdenden bij te staan en te helpeu. Te dien eiDde vormde zich uit die edelmoedige mannen eene voorloopige commissie, die door 't verspreiden eener circulaire den steun en de hulp trachtte te verwerven van de meer gegoeden. En hier straalde weer duidelijk de offervaardigheid en liefdadigheidszin van Venray's inwoners, een deugd, waarop wij allen trots kunnen gaan, door. Deze circulaire werd dan ook gunstig ontvangen en meer dan honderd weldoende inwoners gaven door hun ooderteekening te kennen, dat zij het schoone doel van harte □iet alleen toejuichten, maar ook geldelijk zouden steunen. En nu was de eerste stap gezet, de zeer beminde pastoor deken P. J. Verheggen, die 't initiatief genomen had. kon met innige vreugde ver melden, dat in Venrsy een conferen tie van den H. Vincentius opgericht zou worden, die naar Z. E. hoopte, haar zegenrijke arbeid met Gods hulp kon aanvangen. Den lOden December vergaderde de voorloopige commissie, bracht een uitgebreid verslag uit harer werkzaamheden en legde daarna baren last neder in handen der ver gadering en noodigde dezelve uit om zich te constitueeren en tot de keuze van een President over te gaan, waar voor zij de vrijheid nam voor te dragen den Heer Philipp Esser, zeepzieder te Venray. Met groote meerderheid van stem men werd de heer Pb. Esser gekozen en als zoodanig door den Z. E. Deken geïnstalleerd. In diezelfde vergadering werd o.m. besloten in de eerstvolgende vergadering het bureau en verdere betrekkingen te benoemen. Den 12den December had die be noeming plaats, waarbij gekozen werden de Heeren J. L. Luther, gep. controleur, tot vi :e-piesident L. J. B. vau der Heijden, Candi- daat-Notaris, tot Secretaris J. H. A. Hasenackers, particulier, tot Penningmeester H. G. Messemaeckers, organist, tot Magazijnmeester G. Leijerzaph, boekhandelaar, tot Bibliothecaris welke zich allen die keuze lieten welgevallen zoodat de conferentie, welke bereids den Zegen vao Z. D. H. den Bisschop van Roermond door het intermediair van deu Heer Deken had ontvangen, als gevestigd kon beschouwd worden en zou aanvan gen onder den zegen van God en de bescherming harer Patronen hare werkzaamheden te regelen, steeds in verstandhouding met de geestelijke en burgerlijke autoriteiten, welke allen het eerelidmaatschap hadden aangenomen. De inlijving bij den Algemcenen Raad had p-aats den 19 Maart 1858. Venray had dus zijne Conferentie Met bewonderenswaardigeQ ijver en liefde (ogen nu die edele mannen naar het veld van liefdadigheid om de wankelende slachtoffers in den zwaren strijd om het bestaan, te schragen en te steunen, niet alleen met Let brood, dat het lichaam voedt maar ook met het woord, dat troost, veredelt en tot God voert. En wat die edele strijders zoo aanmoed.-gde Niet enkel de belichaming van het groote liefdegebod. „Uw brocdei is uws gelijke," maar ook de alge- meene sympathie van Gemeente en Gemeentenaren. Liet de finantieele toestand'het soms niet toe, dat hulp verleend werd, daar waar geholpen moest worden, dan bracht de offervaardig beid der inwoners redding aam Eén voorbeeld uit de vele De aardappeloogst van het jaar 1857 was tengevolge van langdurige droogte grootendeels mislukt; aan het bewaren van pootaardappelen viel niet te denken, doch de Vin- centius-vereeniging beseffende de groote armoede, die hiervan 't ge volg zou worden, klopte aan bij de steeds weldoende burgerij en ziet, het gevaar was geweken bij den rondgang om pootaardappelen wer den niet minder dan 400 vat opge haald en later order de meest be hoefiigen verdeeld. En haar liefde werken 1 Ze zijn even talrijk als veleiiei. Ik wil slechts noemeu een vlasspmnerij, opgericht in een tijd, dat er niets te verduoen viel, en waardoor aan tal van huisgezinnen werk en brood verschaft werd. het kleeden van arme communiekinderen enz. enz. Dat alles heeft de Vincentiusver- eeniging gedaan en nog dagelijks gaat zij voort om met de geofferde gelden goed te doen. Tot welke doeleinden die offergelden gebezigd werden is u in groote trekken mede gedeeld. Hoeveel lijden er door verzacht, hoeveel troost geschonken, hoeveel gezinnen ondersteund, hoeveleo door de aalmoes voor de verleiding be waard werden, hoeveel ellende voor komen werd en hoeveel weezeu, ouden vao dagen en zieken zij huis vesting, hulp en opbeuring verleend heeft, kan en mag alleen bekend zijn aan Hem, die in het Gouden Boek des levens alle goede daden aan- teekent. En of de Vincentiusvereeni ging aan haar verheven doelde armen te bezoeken en volgens hare middelen werken van barmhartigheid uit te oefenen in deze 75 jaren be antwoord heeft? Waarde dorpsgenooten aan U zij de beoordeeling overgelaten 1 Weet wel, dat 't weik der Vincentius- vereeniging ook menschenwerk is en evenals dit verre van volmaaktZij heeft getracht, en op dezen weggaat zij tot heden nog voort. Uw offer gelden te geven aan hen, d;e zij meent de meeste aanspraak daarop te kunnen maken, 't Is waar, menig maal haperde iets aan het groote liefdewerk en het oningewijde publiek het oordeelde en veroordeelde, dik wijls ook ten onrechte, omdat de innerlijke toestand der bedeelden bij die oningewijde beoordeelaars minder goed bekend was dan bij de leden. Daarom geachte begunstigers, weest niet te streng in u sv oordeelBedenkt dat voor den Vincentiaan noch eer. noch roem te verwerven, ook geen geldelijk voordeel. Alle werkzaam heden worden enkel uit liefde voor de armen gedaan, zonder eigenbelang of winstbejag. Het groote vertrouwen, dat de Vereeniging van St. Vincentius a Faulo van U waarde dorpsgenooten mocht en mag ontvangen, geeft aan 't Bestuur en de weckende leden de beste en sterkste overtuiging, dat Gij tevreden zijt over de Vereeniging. Ontvangt dan allen en ook als tolk ODzer dankbare bedeelden onzen oprechten dank voor Uw zedelijken en stoffelijken steun. Blijft de Vereeniging een goed hart toedragen, bestendigt Uwe liefdegaven, verdubbelt ze indien het mogelijk is, ten einde de Conferentie in staat te stellen nog meer te kunnen doen tot leniging van den nood van I zoovele gebreklijdende ledematen van de Kerk van Jezus Christus. 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Er is tegenwoordig eigenlijk maar één categorie van burgers, welke weet, waar ze mee uit is, d.w.z. welke bestaansmogelijkheid ze heeft en dat zijn de werkloozen. Let wel we doen aan geen enkele hetze tegen werkloozenzorg meer We weten, dat de handen van bijna alle werk loozen jeuken naar arbeid, welke belaas Diet te vinden is. We kennen de moreele bezwaren van de werk loosheid en we hebben oog voor de ontoereikendheid van den gegeven s'eun in zeer vele gevallen. Ei wordt dikwijls zeer onvoldoende ge ho'.pen. Maar we.kloozen worden God dank voor broodgebrek behoed en de werkloozenzorg is wel zoodanig, dat arbeiders, die zonder werk komen, tenminste weten, waar ze op rekenen kunnen. We zouden dus kunuen zeggen: het loon voor niet werken is bepaald. Van de waarheid echter van het oud Hollandsche spreekwoord „Lood naar werken" is niet veel meer over Niet alleen dat de positie van de werkende arbeiders dagelijks meer en meer wordt bedreigd, zoodat van hen zeker niet kan w rden getuigd, dat ze weter, waar ze mee uit zijn, de baten, die neringdoenden en de houders van kleinere bedrijven voor hun arbeid mogen verwachten, zijn nog wisselvalliger. Groote be drijven maken natuurlijk evengoed een kwaden tijd door, maar het finaucieele uithoudingsvermogen van zuike zaken is krachtiger. Het crisisprobleem wordt, ook door de overheid, wel eens te een zijdig als een werkloosheidsprobleem gezien. Er gaan echter niet alleen heel wat neringen en bedrijven in de crisis ten onder, maar er zijn ook duizenden middenstanders, die hun zaken nog op de pooten weten te houden, maar zelve in bestaansver- zekerdheid ver bij werklooze arbei ders ten achter liggen. Er wordt in den middenstand dikwijls gebrek ge leden. Misschien wel zeer in het b jzouder door de tuinders en kleine landbouwers. Moeizaam gaat in het voorjaar de spade in den grond, er wordt mest gekocht ve<: la' op crediet zaad en pootgoed wordt aan den bodem toevertrouwd. Aan den trouweloozen bodem. Er wordt ge wied en geoogst. Voor een deel der producten krijgt de producent een fooitje toegewezen, de rest brengt hij in hopelooze stemming □aar de mesthoop. Ja, terwijl de protesten opklinken Kregen de protesteerenden hun zin, dan zou de markt overvoerd moeten worden en daarmee de fooi voor den producent nog moeten worden verkleind. De regeering steunt. Er is toeslag voor een deel der geveil de producten, maar eerstens is die steun te geriDg, veel te gering, en ten tweede houdt bureaucratische rompslomp een vlotte uitbetaling tegen. Een werklooze arbeider krijgt prompt wekelijks zijn uitkeering. Dat is goed en hoort zoo. Een tuinder wacht maanden tevergeefs op het beetje overheidssteun. Ter illustratie laten we hier een bericht uit Het Volksblad volgen. Het komt uit Koewijk. „Een kleine honderd tuinders waren in het drukst van het seizoen uit hun werk geloopen, dat zij, hoe wel er geld bij moet, nog met ijver verrichten, om hun nood aan het gemeentebestuur kenbaar te maken. Vorig jaar, toen de toestand reeds buitengewoon slecht was, kon aan de veiling nog een wekelijksche omzet per tuinder gehaald worden van circa f 100,Thans is dit hoogstens f 20,en in de gezinnen wordt bittere armoede geleden. Men "heeft geen cent meer in huis De leveranciers kunnen geen crediet meer geven en de toeslag van het rijk, bepaald bij de Steunwet 1933 is nog steeds niel uitbetaald. Een deputatie uit de demonstratie had een langdurig onderhoud met B. en W. en ondanks hevig verzet, hebben deze tuinders, gedwongen door den nood der tijden, een broodbon, geldig voor een week g a'is brood, moeten accepteereD. We willen volstrekt niet beweren, dat er steeds tevéél op de positie der arbeiders alléén is gelet, maar wel te eenzijdig. „Aan politiek doen" heeft decennia achtereen beteekent voor het lot der minst bedeelden (en dat zijn langen tijd iuderdaad de arbeiders geweest) opkomen en laten we eerlijk zijn elkaar daariD ook een beetje beconcurreeren. Het noodzakelijke maatschappelijke even- wicht tusschen belangengroepen eu maatschappelijke klassen is daardoor een beetje, misschien wel een beetje te erg. teloor gegaan. Het is thans meer dan hoog tijd, dat de politieke actie zich objectie ver verwijdt, opdat de oude partijen zich zelf niet uitschakelen. Ook boeren en tuinders, middens landers io het algemeen, ea de leiders vaD bedrijven, verlangen daden van de volksvertegenwoordigers en van de regeering, „Thans zoo lazen we van een boeren-man in de Maasbode geen jeremiades meer over de verschrikkingen van het communisme, of felle fulminaties tegen den daden drang van het fascisme; de publieke opinie staat nog te aarzelen of ze zich achter de nieuwe stroomingen zal plaatsen." De publieke opinie verwacht daden. De vervulling van wat ons altijd is voorgehouden Loon naar werken De wijziging van de L.O.- wet. De heffing vaa de Om zetbelasting wordt verhoogdde inning vereenvoudigd. Sociaal en economisch allerlei. Ook de stad Elburg bestaat 700 jaar. Nu het zomer is. Minister Marchant heeft ingezien, dat het moeilijk zou zijn om met zijn ontwerp tot wijziging van de L.O.- wet een veilige haven bianen te loopen. Hij is aan de ernstigste be zwaren van rechts tegemoet gekomen door het aanbrengen van enkele veranderingen. Voor Dieuwbouw van Bijz. Scholen zou niet meer het dubbele van het oorspronkelijk in de wet bepaalde aaatal leerlingen be- noodigd zijn, maar dat aantal za! met 50 pet. worden verhoogd. Bij bijzondere uitbreidingen in gemeenten zal nu ook verlof tot bouw van Bijz. Scholen gegeven kunnen worden, zonder dat het vereiscbte aantal leerlingen reeds aanwezig is, een bepaling, welke oorspronkelijk slechts ten behoeve van het Openbare On derwijs was geschapen. De afstand loopens, welke van schoolkinderen mag worden vereischt, is voorts teruggebracht vaa 6 op 5 Kilometer (iu de thaus vigeereude wet 4 K.M.). Ook het ontwerp Omzetbelasting schijnt maar geen rust te mogeD vinden. Nog onlangs is het samen gevoegd met het ontwerp weelde belasting en thans is dat sameDge voegde ontwerp weer gewijzigd. De heffing is verhoogd tot 4 pet., maar daar staat tegenover, dat de heffing slechts éénmaal, bij de bron, zal geschieden, Winkeliers en consumen ten zullen dus niet geplaag J worden. behalve dan door verhoogde prijzen. De omzetbelasting voor luxe artikelen wordt tot 10 pet. verhoogd, maar de lijst der vrijstellingen wordt uitgebreid. Die herziene lijst is nog niet be kend, maar er schijnt dus kans te zijn, dat verscheidene artikelen, welke er oorspronkelijk op waren geplaatst en feitelijk tot de dringende levens behoeften moesten worden gerekend, zullen worden afgevoerd. Vooral in crisistijd gaat het econo misch en sociaal leven min of meer schokkend, er is telkens weer iets bijzonders en zelden wat goeds. Tot het laatste rekenen we nochtans, dat het IJmuidensche visscherijconflict nu definitief ten einde is en ook de boycotactie er een einde heeft ge nomen. De Stucadoorsbond aanvaard ie ter elfder ure alsnog de regeeringsvoor- waarden voor werkloozensteun. Ook de stucadoors zullen derhalve het landelijk tariefloon laten gelden. De regeering heeft mededeeling gedaau, dat de plannen tot inkrimping van de Keuringsdiensten nu inderdaad tot 1 Januari a.s. zijn uitgesteld ook zal uog geen salarisvermindering voor dezen dienst worden doorgevoerd. Eernge beroering is er over een ontwerp Rijnvaartacte, opgesteld door de Rijnvaartcommissie, waarin de regeeringen vertegenwoordigd zijn, welke hij de Rijnvaart belang hebben. Deze ontwerp acte is aan verschil lende lichamen, als Kamers van Koophandel, ter beoordeeling toe gezonden. Vele menschen zijn daarvan ge schrokken, omdat ze uit die toe zending concludeerden, dat onze regeering zich met het ontwerp, dat verschillende voor ons nadeelige bepalingen moet bevatten, accoord zou hebben verklaard. Dat nu heeft de regeering met nadruk ontkend. Onze vertegenwoordigers in de Rijn vaartcommissie heoben op last der regeering demonstratief geweigerd om aan de besprekingen en stemming over dit ontwerp deel te nemen Het huidige ontwerp, zoo verklaarde de regeering, za! door ons nooit worden aanvaard en kan uit dien hoofde nimmer tractaat worden. De positie van onzen goud-gulden blijft zich regelmatig verstevigen. Ook deze week nam de goudvoorraad van de Ned. Bank en daarmee de dekking vaa onze munt, weer vrij aanzienlijk toe. Niet alleen Arnhem viert met lust en leut haar 700 jarig stadsbestaan, maat ook de Elburgers televeu zulk een plaatselijke plechtigheid. Het is tenminste niet overbodig, dat ze ons er eens in de honderd jaar aan her inneren, dat Elburg een stad is. Ze houden op het oogenblik folkloris tische en historische optochten en voeren een openluchtspel op, ge titeld Het huwelijk van Reynalt de Vos van Steeawijk en Aleid van Putten in den jare 1398. Het werkioozencijfer blijft zich gelukkig in dalende lijn bewegen. Bij de organen der openbare Ar beidsbemiddeling waren op 1 Jan. j.l. 403.697 werkloozen ingeschreven en op 28 Juni nog 270.936. Van de economische opleving, welke men hier en daar meent te bespeuren, tracht Amsterdam te profiieeren door een verlaging van de haventarieven, waartoe door B. en \V. een voordracht is uitgewerkt. Deze week heeft het eindelijk een beetje gezomerd en... daarmee kreeg de ongevallenrubriek in de nieuws bladen dadelijk een aanmerkelijke uitbreiding. Helaas Als het zomer is en warm, dan laten velen zich tot gedurfde dingen verleiden. Men gaat zwemmen zonder de zwemkunst machtig te zijo. In Bloemendaal verdronk een jonge man aan de kust doordat bij zich te ver in zee waag de en eenzelfde waagstuk had in Katwijk den dood van een 2U-jarig meisje tengevolge. Kano-varen op rustig water is attractief, maar in zomersche dagen zoeken vele kano-vaarders de weide vlucht over groote wateren. Met het gevolg, dat zoo hier en datr een leeg, ondersteboven drijvend vaartuigje wordt opgepikt, helaas zonder dat iets van de of den inzit tende blijkt. Zoo gebeurde het op het IJ en op het Braasemermeer. Groot was ook het aautal ver keersongelukken deze week op deu weg. Vooral motorrijders en duo- passagiers werden slachtoffers. VENRAY. 22 Juli 1933. Paardenrennen op 23 Juli 1Ö33. Venray gaat langzamerhand een centrum worden van paardensport eenige jaren geleden leek deze sport, althaus in Limburg, tot het verleden te zuilen gaan behooren, maar sinds het vorige jaar is ze weer de plaats gaan innemen, die haar toekomt. Niet alleen nam het aantal houders van renpaarden en harddravers steeds toe, maat ook werd de kwaliteit der paarden voortdurend opgevoerd domineerden vroeger de buitenlan ders en vooral de Duitscheu, tbaos is van eenig overwicht geen sprake meer. Zondag zai het weer spannen op het Sportterrein aan de Leunsche weg, want alle nummers ziju zeer sterk bezet. Aan een voorspelling van den uit slag zullen we ons niet meer wagen, want bij de vorige rennen werden de door ons als vermoedelijke win naars aangewezen paarden op over tuigende wijze geslagen trouwens de conditie, waarin de paarden ver-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1